ماهنامه بازی نما

happypooya

کاربر سایت
Jun 27, 2011
754
یه سوال برای من پیش اومده کجای دنیا توی نقد داستان بازی رو از اول تا اخر میگن؟

این بخش کوچکی از شیوه ی نقد صحیحه. اونی که میان یه دو خط اول داستان رو می گن و بعد می رن سراغ گیم پلی و بقیه ی چیزها اسمش نقد نیست، معرفیه! نقد باید داستان رو شفاف توضیح بده و بعد به تجزیه و تحلیلش بپردازه.

توی چیزی که به اسم نقد این روزها مد شده و بازی و کتاب و فیلم هم نمی شناسه، یه سری بی سواد میان داستان رو تعریف می کنن، اسمش رو هم می ذارن "نقد و بررسی" فلان بازی یا فلان فیلم!

happypooya

کاربر سایت
Jun 27, 2011
754
سلام.
1.قدرت پردازنده ps3 خیلی از 360 بیشتره ولی نباید مصر گذشته خطاب شود.
2.:|
3.خیلی از سایتای خارجی هم این گفتن.
4.شاید منظور نقد نسخهps3بوده و فراموش نکنید این شماره سریع جمع بندی و عرضه شد.
5.نویسنده هم آدمه . میتونه نظر بده!

دوست عزیز اینطور نیست.

من خیلی ساده و خلاصه اینجا توضیح بدم که XBOX از xenon استفاده می کنه و سه تا سی پی یو 3.2GHz داره، در برابر PS3 که ibm هست و یه دونه هسته ی 3.2GHz ی داره. اما 7 تا SPE رو کنترل می کنه که هر کدوم اونها هم 3.2GHz هستند. یکی از این SPE ها برای XMB کنار گذاشته شده، پس می مونه یک هسته و 6 SPE برای اجرای بازی ها.

تا چند سال قبل هنوز بازی سازها پی نبرده بودند که چطور میشه از همه ی این SPE ها استفاده کرد. برای همین هم تقریبا در همه ی عناوین مشترک، کیفیت بازی رو XBOX بالاتر بود و این رو تو حتی تو عنوانی مثل Bayonetta به وضوح میشه دید. اما کم کم تونستن خصوصا در Uncharted 2 از هر 6 SPE بهره بگیرن که در این صورت تازه تونستن قدرت بیشتری از سه CPU اکس باکس فراهم کنند.

تازه این پایان ماجرا نیست. GPU هم داریم که در واقع پردازنده ی گرافیکیه. GPU سونی مال NVidia هست و برای XBOX مال ATI و به طرز شگفت آوری GPU اکس باکس قوی تر عمل می کنه. ریز توضیح بدم خسته می شین. فقط همین که اکس باکس 48 سایه زن یا shader داره که unified هست، ولی PS3، یه هشت تا و یه 24 تا داره (من دارم خیلی ساده توضیح می دم) که هر کدوم جدا کار می کنه و این یعنی برتری xbox. دیگه اینکه یه Daughter die روی GPU داره که باعث میشه بازی ها با کیفیت بالاتری به نسبت PS3 اجرا بشن.

در کل اینکه بگیم XBOX کنسول کهنه ایه و ازین صحبت ها، تبلیغات گسترده ایه که سونی راه انداخته. علتش هم اینه که سونی می بینه بعد 5 سال عرضه ی محصولش که این همه تو بوق و کرنا کرد نتونسته از محصول قدیمی تر مایکروسافت جلو بزنه!

به نظر من هر دو دستگاه عالی هستند خصوصا تو آنلاین Xbox معرکه ست که البته خیلی به کار ما ایرونی ها نمیاد. ولی کسی اگه کامپیوتر نداره، حتما باید هر دو دستگاه رو با هم داشته باشه، چون هر دو فوق العاده هستند.

iwes

کاربر سایت
Sep 2, 2006
1,707
این بخش کوچکی از شیوه ی نقد صحیحه. اونی که میان یه دو خط اول داستان رو می گن و بعد می رن سراغ گیم پلی و بقیه ی چیزها اسمش نقد نیست، معرفیه! نقد باید داستان رو شفاف توضیح بده و بعد به تجزیه و تحلیلش بپردازه.

توی چیزی که به اسم نقد این روزها مد شده و بازی و کتاب و فیلم هم نمی شناسه، یه سری بی سواد میان داستان رو تعریف می کنن، اسمش رو هم می ذارن "نقد و بررسی" فلان بازی یا فلان فیلم!

خوب حتما اینطوره که شما میگید تموم مجلات و سایت های دنیا دارن نقد غیر صحیح مینویسن و فقط مجله ی شما نقدش کامله

happypooya

کاربر سایت
Jun 27, 2011
754
من مجله ندارم دوست من.

شما تمام مجلات دنیا رو خوندین؟ اصلا تاحالا نقد درست و حسابی خوندین؟

برای نمونه سری به دنیای تصویر بخش نقد و نه معرفی بزنین، ببینین چطوری نقد می کنن. نقد حتی اگه نقدِ یه متن یک صفحه ای هم که باشه باید تو مقدمه توضیح مختصری راجع بهش بده. من نمی گم بیاد قصه بگه که این شد، بعدش این رفت اونجا، بعدش ... نه. من نوشتم بالاتر هم. باید بگه چی رو می خواد روش صحبت کنه و بعد بازش کنه. بله قریب به اتفاق نقدهای فارسی که تو سایت های مختلف هست، تعریف داستان و اینهاست و بی ارزشه. برو دوست عزیز یه سری به سایت انسان شناسی و فرهنگ بزن ببینی نقد باید چگونه باشه.

daniel45

کاربر سایت
Dec 25, 2008
521
وقتی می‌گیم نقد و بررسی یک بازی یعنی اون رو از همه‌ی جهات مورد بررسی قرار بدیم. مثل نقد و بررسی یک فیلم. از داستان گرفته تا حرکات دوربین و دیالوگ‌ها مورد بررسی قرار می‌گیره. مسلماً وقتی تعداد فاکتورها زیاد باشه جا برای همشون باید بطور یکسان وجود داشته باشه و با توجه به این که مخاطب در این کشور(تقریباً همه جا هیمنطوره) علاقه‌ی چندانی به لو رفتن داستان در متن نداره و نقد رو به خاطر تصمیم برای خرید یا عدم خرید بازی می‌خونه نباید انتظار داشته باشید کل داستان بازی مورد بررسی قرار بگیره. البته در نقدهای تحلیلی که از بازی‌ها انجام می‌شه فقط داستان مورد بررسی قرار می‌گیره و نویسنده با دقت تمام این بخش رو زیر ذره بین قرار می‌ده. نقد و بررسی های بازی‌های کامپیوتری در تمام دنیا به همین شیوه انجام می‌شه و شما با یه نگاه ساده به سایتا یا مجلات تخصصی خارجی و مطالب اونا می‌تونید به این موضوع پی ببرید.

happypooya

کاربر سایت
Jun 27, 2011
754
خوب مشکل اینجاست که فرق نقد و معرفی مشخص نیست ظاهرا.

من یه سوال دارم. من داستان رو نمی گم. بعد چطور نقدش کنم؟ برای بار سوم می گم، نیازی نیست همه ی داستان رو تشریح کنیم، بلکه باید طرح کلی داستان رو گفت و در بعضی موارد حتی انتهای داستان رو مورد نقد قرار می دن.

دوست عزیز، من حداقل توی گیم نقدهای گیم اسپات و گیم تریلرز رو هم می خونم هم دانلود می کنم. اتفاقا اگه دقت کنی گیم اسپات تو اکثر reviewها اول ویدیو می نویسه spoiler یعنی کسی دنبال معرفیه اینجا نیاد، چون همه چی رو داریم لو می دیم! اون معرفی رو توی preview می دن که کسی می خواد بخره بره بخره.

ببین شما مدام می گین سایت های معتبر دنیا. ولی من آدرس دادم برین بخونین ببینین چقدر با حرف من مغایره. برای نقد کتاب می تونی به نقد مادام بواری اثر بارگاس یوسا یه سر بزنی (انقلاب داره) خودت ببینی نقد چطوری می کنن. این چیزهایی که در سایت های مختلف می خونیم، معمولا اکثرا معرفی و بررسی هست نه نقد.

asheghangta

کاربر سایت
Jun 17, 2006
1,112
خوب مشکل اینجاست که فرق نقد و معرفی مشخص نیست ظاهرا.

من یه سوال دارم. من داستان رو نمی گم. بعد چطور نقدش کنم؟ برای بار سوم می گم، نیازی نیست همه ی داستان رو تشریح کنیم، بلکه باید طرح کلی داستان رو گفت و در بعضی موارد حتی انتهای داستان رو مورد نقد قرار می دن.

دوست عزیز، من حداقل توی گیم نقدهای گیم اسپات و گیم تریلرز رو هم می خونم هم دانلود می کنم. اتفاقا اگه دقت کنی گیم اسپات تو اکثر reviewها اول ویدیو می نویسه spoiler یعنی کسی دنبال معرفیه اینجا نیاد، چون همه چی رو داریم لو می دیم! اون معرفی رو توی preview می دن که کسی می خواد بخره بره بخره.

ببین شما مدام می گین سایت های معتبر دنیا. ولی من آدرس دادم برین بخونین ببینین چقدر با حرف من مغایره. برای نقد کتاب می تونی به نقد مادام بواری اثر بارگاس یوسا یه سر بزنی (انقلاب داره) خودت ببینی نقد چطوری می کنن. این چیزهایی که در سایت های مختلف می خونیم، معمولا اکثرا معرفی و بررسی هست نه نقد.

وقتی می‌گیم نقد و بررسی یک بازی یعنی اون رو از همه‌ی جهات مورد بررسی قرار بدیم. مثل نقد و بررسی یک فیلم. از داستان گرفته تا حرکات دوربین و دیالوگ‌ها مورد بررسی قرار می‌گیره. مسلماً وقتی تعداد فاکتورها زیاد باشه جا برای همشون باید بطور یکسان وجود داشته باشه و با توجه به این که مخاطب در این کشور(تقریباً همه جا هیمنطوره) علاقه‌ی چندانی به لو رفتن داستان در متن نداره و نقد رو به خاطر تصمیم برای خرید یا عدم خرید بازی می‌خونه نباید انتظار داشته باشید کل داستان بازی مورد بررسی قرار بگیره. البته در نقدهای تحلیلی که از بازی‌ها انجام می‌شه فقط داستان مورد بررسی قرار می‌گیره و نویسنده با دقت تمام این بخش رو زیر ذره بین قرار می‌ده. نقد و بررسی های بازی‌های کامپیوتری در تمام دنیا به همین شیوه انجام می‌شه و شما با یه نگاه ساده به سایتا یا مجلات تخصصی خارجی و مطالب اونا می‌تونید به این موضوع پی ببرید.

من مجله ندارم دوست من.

شما تمام مجلات دنیا رو خوندین؟ اصلا تاحالا نقد درست و حسابی خوندین؟

برای نمونه سری به دنیای تصویر بخش نقد و نه معرفی بزنین، ببینین چطوری نقد می کنن. نقد حتی اگه نقدِ یه متن یک صفحه ای هم که باشه باید تو مقدمه توضیح مختصری راجع بهش بده. من نمی گم بیاد قصه بگه که این شد، بعدش این رفت اونجا، بعدش ... نه. من نوشتم بالاتر هم. باید بگه چی رو می خواد روش صحبت کنه و بعد بازش کنه. بله قریب به اتفاق نقدهای فارسی که تو سایت های مختلف هست، تعریف داستان و اینهاست و بی ارزشه. برو دوست عزیز یه سری به سایت انسان شناسی و فرهنگ بزن ببینی نقد باید چگونه باشه.

خوب حتما اینطوره که شما میگید تموم مجلات و سایت های دنیا دارن نقد غیر صحیح مینویسن و فقط مجله ی شما نقدش کامله

یه سوال برای من پیش اومده کجای دنیا توی نقد داستان بازی رو از اول تا اخر میگن؟

جایی که نویسنده چیز دیگه ای برای گفتن نداشته باشه!(یعنی چیز دیگه ای بلد نباشه!
:)

جواب این بحث شما فقط یک چیزه:سبک مقاله نویسی نویسنده.هر سایت و مجله ی بازی شیوه ی نقد خاص و حتی توی همون سایت و مجله هم نویسنده ها سبک نقدشون فرق داره.
مثلا بازی رایانه زیاد به شرح داستان نمی پردازه اما بازی نما داستان رو تو اکثر نقد ها کامل شرح میده.

Tidus

کاربر سایت
Apr 30, 2008
1,122
u291g1p3hsp85pjy6ajv.jpg

شماره‌ی ۶۸ ماهنامه‌ی بازی‌نما، شنبه هشتم مرداد ماه عرضه خواهد شد.

پوستر این شماره از بازی RAGE است که این تصویر برای اولین بار در بین مجلات بازی دنیا، در بازی‌نما چاپ خواهد شد.

• Like
Reactions: M2Terrorism

asheghangta

کاربر سایت
Jun 17, 2006
1,112
باز هم محتوای انحصاری از بازی نما:x.

البته این شرکتایی که به بازی نما عکس و محتوای اختصاصی میدن (مثل Bethesda) فکر میکنن با این کار فروششون تو ایران بالا تر میره نمیدونن که فروش نسخه های کپی بیشتر میشه:d.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر