سورس کد GTA 5 و بخشی از انجین RAGE راکستار لیک‌ شد

Vice City FM

کاربر سایت
Aug 2, 2021
2,455
اخباری وجود دارد که گویا سورس کد GTA V لو رفته است، اما تا زمانی که همه چیز تایید شود کمی با دید تامل به ماجرا نگاه کنید.

20231225_103025.jpg

اما اگر این درست باشد، عواقب آن برای راکستار می‌تواند ویرانگر باشد

سورس کد چیست؟

در هسته آن، سورس کد ، اسکریپت اساسی هر نرم افزار، از جمله بازی های ویدئویی است. این به زبان های برنامه نویسی نوشته شده است و شامل تمام دستورالعمل ها و عناصر مورد نیاز برای اجرای بازی است. این کد طرح اولیه بازی است که همه چیز را از مکانیک گیم پلی گرفته تا رندر گرافیکی را در بر می گیرد. برای بازی هایی مانند GTA 5 که محصول توسعه و سرمایه گذاری گسترده است، سورس کد فقط ارزشمند نیست بلکه یک راز کاملا محافظت شده است که نشان دهنده سال ها تلاش خلاقانه و فنی است.

عواقب نشت در صورت صحت:

افشای سورس GTA V یک نقض اساسی مالکیت معنوی است. این کار پیچیده بازی را در معرض دید عموم قرار می دهد و به طور بالقوه به سایر توسعه دهندگان یا افراد اجازه می دهد تا بازی را بدون رضایت کپی یا تغییر دهند. این می تواند به نسخه های غیرمجاز یا آثار مشتق شده منجر شود و حقوق و تلاش سازندگان اصلی را تضعیف کند.

با استفاده از اپن سورس کد، خطر سوء استفاده بیشتر وجود دارد. افراد مخرب می‌توانند کد را برای یافتن و سوءاستفاده از آسیب‌پذیری‌ها بررسی کنند، که می‌تواند منجر به هک یا تقلب در گیم‌پلی آنلاین شود و یکپارچگی و عدالت بازی را به خطر بیندازد.

برای Rockstar Games، توسعه دهندگان GTA V، این لیک می تواند پیامدهایی فراتر از خود بازی داشته باشد. اگر از ساختارها یا تکنیک های کدنویسی مشابه استفاده شود، به طور بالقوه می تواند پروژه های آینده مانند GTA 6 را به خطر بیندازد.

مقدار پولی که راکستار ممکن است برای از بین بردن این نشت و آسیب سرمایه گذاری کند، می تواند فاجعه بار باشد، به این معنی که GTA 6 می تواند حتی بیشتر به تعویق بیفتد تا این مشکل حل شود.

ظاهرا فردی که سورس‌کد GTA 5 را پخش کرده چندین بار توسط راکستار به دادگاه کشانده شده است.
همچنین فرد دیگری که اطلاعات مربوطه را پخش می‌کند به دلیل زندگی در کشور جهان سومی نمی‌تواند توسط پلیس دستگیر شود.

در پستهای بعدی به موارد لیک‌‌ شده خواهم پرداخت.

آخرین ویرایش:

rahyarpaul

کاربر سایت
Mar 17, 2011
10,925
نام
محمد حسین
آخه این لیکها و هک تنها منجر به این نشده که فقط ببینیم استودیوها دارن چی میسازن.
مثل هکهای این چندوقته که داستان بازی ، ویدئوها ، بیلد بازی و... لو میره.

الان از همین استودیوهایی که اسم بردی بیلد بازی ، داستان و... لو بره یک مصیبت دیگه رخ میده.
با فرض اینکه بدونیم دارن روی چی کار میکنن.

وگرنه خب آره مشخص بود استودیویی مثل اینزومنیاک داره روی ولورین یا اسپایدرمن 3 کار میکنه و...
ولی دیدیم که چه فاجعه ای بعد هک و لو رفتن اون موارد پیش اومد.
هکرها اصولا دنبال دو تا چیز میرن

1. هدفشون ساده تر باشه
2. چیزی که بدست میارن ارزش بیشتری داشته باشه که بشه ازش پول درآورد
رفتن سراغ اینسومنیاک و راکستار برا اینکه تو راکستار میدونستن طرفدار تشنه دیتای gta هست و میبینی که طرف خریده و این دیتاها فروخته شده بودند که الان لیک شده
در مورد اینسومنیاک هم اسپایدر از لحاظ دنیای سرگرمی نه صرفا بازی محبوبه و اینجا هم یه لیک گسترده نصیبشون شد ولی کسی حاضر نشد بخرهبر خلاف راکستار.
با وجود اطلاعات از x-men و ولورین و ....
هکر میره دنبال چیزی که شانس درآوردن پول ازش داشته باشه، چون کسی برا این اطلاعات کسی رو استخدام نمیکنه
یه موقع amd رو هک کرده بودن password اکانت password بود گزینه اول راحتی هک که ممکنه یوبی تو این دسته بوده باشه، گاها هک برا اطلاعات بانکیه، الان دیتاهای کارکنان اینسومنیاک پخش شده و دارن از اکانتاشون استفاده میکنند..
در مورد ماکرو، علاوه بر لیکهاشون، جز کوردن و گراب و تام وارن و ... هستن که لیک کنن و یمقدار ماکرو نرم افزارهای خودشو داره برا ارتباطات بصورت داخلی و بخاطر بحث امنیتی که تو ماکرو مهمتره، اونا صرفا یکسری شرکت گیمن، هکم بشن میگی اطلاعات شخصی من کمه، هر چند هکهایی بودهه که اطلاعات کاربرها هم اومده بود بیرون
ولی ماکرو براش زشته، اون ویندوز داره که بگن هک شده فاجعه رخ میده، تو اون برهه برا ماکرو ایکس باکس دوزارم اهمیت نداره، ماکرو هک شده سازنده ویندوز.
ماکرو برای همین آماده تره از بقیه و از خود ایرانم هر سال،بارها حمله میشه به ماکرو.اخبارشو دنبال کنی، میبینی هر سال ماکرو داره میگه.
همم هدف سختتری هست ماکرو و هم هم اون بخش دوم بخاطر همین مطالب که عناوینشو معرفی کرده ارزش کمتری داره وقتی کسی برای دوبیلد و اطلاعات xmen ئو ... پول نداده، میاد برای عنوان بعدی راندهاوس پول بده یا دابل فاین

MobbMicc

کاربر سایت
May 24, 2014
294
برای من چیزی که خیلی سواله اینه که چرا محتوای این لیک‌هارو رسانه‌های معتبر به ریزترین شکل ممکن پوشش میدن؟ حقیقتش همین رسانه‌ها عاشق این نوع خوراک رسانه‌ای هستن و تا می‌تونن ازش بهره‌برداری می‌کنن و در ظاهر اما ژست متاسف می‌گیرن. نمی‌دونم قاعده و قانونی در این خصوص هست یا نه ولی پوشش لحظه‌ای اطلاعات لیک شده از طرف رسانه‌های بزرگ قطعا عمق آسیب رو بیشتر می‌کنه. به نظر من حتی همین لیکرها و اینسایدرایی که تیک آبی دارن تو پلتفرمای اجتماعی، جو بدی ایجاد می‌کنن. هرچند ممکنه بعضی از این داستانا تعمدی و برای سنجش بازخورد مخاطبا باشه

Sega_genesis

کاربر سایت
Apr 27, 2021
931
نام
آن بزرگوار
برای من چیزی که خیلی سواله اینه که چرا محتوای این لیک‌هارو رسانه‌های معتبر به ریزترین شکل ممکن پوشش میدن؟ حقیقتش همین رسانه‌ها عاشق این نوع خوراک رسانه‌ای هستن و تا می‌تونن ازش بهره‌برداری می‌کنن و در ظاهر اما ژست متاسف می‌گیرن. نمی‌دونم قاعده و قانونی در این خصوص هست یا نه ولی پوشش لحظه‌ای اطلاعات لیک شده از طرف رسانه‌های بزرگ قطعا عمق آسیب رو بیشتر می‌کنه. به نظر من حتی همین لیکرها و اینسایدرایی که تیک آبی دارن تو پلتفرمای اجتماعی، جو بدی ایجاد می‌کنن. هرچند ممکنه بعضی از این داستانا تعمدی و برای سنجش بازخورد مخاطبا باشه

درباره سوالی که پرسیدی
از یه زاویه دید دیگه هم نگاه کرد
شاید همش یه بازی باشه
بازی چند سر برد
هر کی منفعت خودشو می‌بره
هیچکس این وسط از نظر شخصی من ضرر نمی‌کنه شاید اشتباه باشه

قشنگ بهش فکر کنید
برای یه طرف خوراک خبری جور میشه
برای یه طرف دیگه پول جور میشه
و موارد دیگه
حتماً شنیدی مثلاً فلانی اعضای بدنشو بیمه کرده ، همین الان آسانسور آپارتمان ما بیمه اس و ....
تو همین ایران فکستنی بیمه مسئولیت داریم تو پروژه‌ها و غیره ، بسته به پروژه و مسئولیت و غیره که داری میری بیمه می‌کنی
فکر کردی مثلاً کمپانی بزرگ و چند ملیتی راک استار بیمه نداره؟ و .... ؟

AloneStar

کاربر سایت
Feb 15, 2014
38
اخباری وجود دارد که گویا سورس کد GTA V لو رفته است، اما تا زمانی که همه چیز تایید شود کمی با دید تامل به ماجرا نگاه کنید.

View attachment 323236

اما اگر این درست باشد، عواقب آن برای راکستار می‌تواند ویرانگر باشد

سورس کد چیست؟

در هسته آن، سورس کد ، اسکریپت اساسی هر نرم افزار، از جمله بازی های ویدئویی است. این به زبان های برنامه نویسی نوشته شده است و شامل تمام دستورالعمل ها و عناصر مورد نیاز برای اجرای بازی است. این کد طرح اولیه بازی است که همه چیز را از مکانیک گیم پلی گرفته تا رندر گرافیکی را در بر می گیرد. برای بازی هایی مانند GTA 5 که محصول توسعه و سرمایه گذاری گسترده است، سورس کد فقط ارزشمند نیست بلکه یک راز کاملا محافظت شده است که نشان دهنده سال ها تلاش خلاقانه و فنی است.

عواقب نشت در صورت صحت:

افشای سورس GTA V یک نقض اساسی مالکیت معنوی است. این کار پیچیده بازی را در معرض دید عموم قرار می دهد و به طور بالقوه به سایر توسعه دهندگان یا افراد اجازه می دهد تا بازی را بدون رضایت کپی یا تغییر دهند. این می تواند به نسخه های غیرمجاز یا آثار مشتق شده منجر شود و حقوق و تلاش سازندگان اصلی را تضعیف کند.

با استفاده از اپن سورس کد، خطر سوء استفاده بیشتر وجود دارد. افراد مخرب می‌توانند کد را برای یافتن و سوءاستفاده از آسیب‌پذیری‌ها بررسی کنند، که می‌تواند منجر به هک یا تقلب در گیم‌پلی آنلاین شود و یکپارچگی و عدالت بازی را به خطر بیندازد.

برای Rockstar Games، توسعه دهندگان GTA V، این لیک می تواند پیامدهایی فراتر از خود بازی داشته باشد. اگر از ساختارها یا تکنیک های کدنویسی مشابه استفاده شود، به طور بالقوه می تواند پروژه های آینده مانند GTA 6 را به خطر بیندازد.

مقدار پولی که راکستار ممکن است برای از بین بردن این نشت و آسیب سرمایه گذاری کند، می تواند فاجعه بار باشد، به این معنی که GTA 6 می تواند حتی بیشتر به تعویق بیفتد تا این مشکل حل شود.

ظاهرا فردی که سورس‌کد GTA 5 را پخش کرده چندین بار توسط راکستار به دادگاه کشانده شده است.
همچنین فرد دیگری که اطلاعات مربوطه را پخش می‌کند به دلیل زندگی در کشور جهان سومی نمی‌تواند توسط پلیس دستگیر شود.

در پستهای بعدی به موارد لیک‌‌ شده خواهم پرداخت.
در حال دانلود سورس کد GTAV هستم، متاسفانه اجازه ندارم لینک بذارم :D

Attachments

• GTAV-SRC.png
    GTAV-SRC.png
    46.9 KB · مشاهده: 54
  • IMG_3193.jpeg
    IMG_3193.jpeg
    97.2 KB · مشاهده: 50

XsmokeX

کاربر سایت
Sep 24, 2012
2,970
نام
احمد
پوشش اخبار مربوط به لیک کوچک ترین تاثیری رو قضیه نداره. امثال من و شما که کار خاصی با سورس کد نداریم که نهایتا یکی دو روز زودتر بفهمیم که مثلا GTAV یه دی ال سی کنسل شده با فلان اسم داشته (که نهایتا دونستن یا ندونستنش تقریبا هیچ تاثیری رو رابطه ما با راک استار نداره)، اونی هم که با سورس کد کار داشته (کار فراتر از صرفا فقط دانلود) مطمئن باش سایت خبری گیمینگ چک نمی کنه برا این چیزا و سورس دیگه داره :D در کل هم از نظر من الکی دارن بزرگ می کنن قضیه رو. بازیِ شونصد سال پیش کدش اومده بیرون فروششم کرده و ته دیگشم همه خوردن دیگه این حرفارو نداره...
حتی انجینش هم سورسش در رفته باشه هیچ اتفاقی نمیوفته. الان آنریل سورسش در اختیار هر احدی هست و هیچی هم نشده تا حالا :D
برعکس این خبر به نظر من باعث هایپ حتی بیشتر برای نسخه بعد می شه...

آخرین ویرایش:

ar-15

کاربر سایت
Jan 27, 2023
465
نه اینکه راکستار اینکارو کرده، ولی ادعای هک و لیک شدن هم کِلیم خوبیه، چون میزان ضرر گُمه و هر چی اعلام کنن همون میشه برا مالیات و اینا

• Like
Reactions: XsmokeX

MobbMicc

کاربر سایت
May 24, 2014
294
پوشش اخبار مربوط به لیک کوچک ترین تاثیری رو قضیه نداره. امثال من و شما که کار خاصی با سورس کد نداریم که نهایتا یکی دو روز زودتر بفهمیم که مثلا GTAV یه دی ال سی کنسل شده با فلان اسم داشته (که نهایتا دونستن یا ندونستنش تقریبا هیچ تاثیری رو رابطه ما با راک استار نداره)، اونی هم که با سورس کد کار داشته (کار فراتر از صرفا فقط دانلود) مطمئن باش سایت خبری گیمینگ چک نمی کنه برا این چیزا و سورس دیگه داره :D در کل هم از نظر من الکی دارن بزرگ می کنن قضیه رو. بازیِ شونصد سال پیش کدش اومده بیرون فروششم کرده و ته دیگشم همه خوردن دیگه این حرفارو نداره...
حتی انجینش هم سورسش در رفته باشه هیچ اتفاقی نمیوفته. الان آنریل سورسش در اختیار هر احدی هست و هیچی هم نشده تا حالا :D
برعکس این خبر به نظر من باعث هایپ حتی بیشتر برای نسخه بعد می شه...
از نظر اخلاقی و با در نظر گرفتن وضعیت آشفته و ملتهب استودیو، قطعا با دامن زدن بهش، اوضاع رو برای استودیو حداقل از نظر روانی سخت تر می‌کنن. واقعا هم نمیشه گفت هیچ تاثیری نداره. منظور من صرفا سورس کدها نیست. همین اطلاعات داخلی، پروژه‌ها، اطلاعات شخصی کارکنا. لیک‌های TloupII باعث شد تیم سازنده چندین ماه آخر توسعه تحت فشارای عجیب و طاقت فرسا باشه. ریفاند پیش خرید‌ها و مشکلاتی که برای سازنده‌ها تو خارج از استودیو و زندگی شخصیشون ایجاد شد. راکستار واقعا برای هایپ نیازی به این مدل خود زنیا نداره. نمیشه همه چیو تئوری توطئه کنیم واقعا. اینسامنیاک آسیب وحشتناکی دیده. نه صرفا به خاطر لو رفتن کد. لازم نیست حتما تو دیپ وب و یه خوره باشی تا به اخبار این لیکا واکنش نشون بدی. یادمون نرفته سر لیک‌ GTA VI چقد فشار و غر اتفاقا از سمت همین کژوال گیمرا به سمت راکستار جاری شد. چون گرافیک بیلد پری آلفای بازیو به عنوان خروجی نهایی تصور کردن. اون زمان به قدری این حاشیه‌ها گسترده شد که استودیوها و سازنده‌های دیگه پیوستن به جریان و دفاع از راکستار و اینکه این بیلد نهایی نیستو سایر قضایا. واقعا اینکه بگیم تاثیری نداره چون من یه گیمر معمولی تهش چیزی از توش واسم درنمیاد ذاتا نگاه درستی نیست. اتفاقا ممکنه همین من ساده لوح حاشیه سازی بیشتری کنم.

MobbMicc

کاربر سایت
May 24, 2014
294
درباره سوالی که پرسیدی
از یه زاویه دید دیگه هم نگاه کرد
شاید همش یه بازی باشه
بازی چند سر برد
هر کی منفعت خودشو می‌بره
هیچکس این وسط از نظر شخصی من ضرر نمی‌کنه شاید اشتباه باشه

قشنگ بهش فکر کنید
برای یه طرف خوراک خبری جور میشه
برای یه طرف دیگه پول جور میشه
و موارد دیگه
حتماً شنیدی مثلاً فلانی اعضای بدنشو بیمه کرده ، همین الان آسانسور آپارتمان ما بیمه اس و ....
تو همین ایران فکستنی بیمه مسئولیت داریم تو پروژه‌ها و غیره ، بسته به پروژه و مسئولیت و غیره که داری میری بیمه می‌کنی
فکر کردی مثلاً کمپانی بزرگ و چند ملیتی راک استار بیمه نداره؟ و .... ؟
جسارتا یه سوال دارم از شما. الان اگر امبر هرد میلیون‌ها دلار غرامت بگیره، وجهه رقت انگیری که تو ابعاد حرفه ای و کاری دیده جبران میشه؟ بحث بیزینس قاعدتا در نهایت به لحاظ مالی یه نوع تعادل به وجود میاد که زیان مالی رو جبران کنه. اما واقعا آنتمی که چندین میلیون تو یه تایم خیلی کوتاه فروخته و قطعا سود آور بوده، هیچ لطمه دیگه‌ای به بایوویر نزد؟ صرفا از بعد زیان و خسارت مالی نمیشه به این چیزا نگاه کرد

• Like
Reactions: VecchiaSignora

armin_gamer1

کاربر سایت
Mar 4, 2011
25
لو رفتن سورس کد درست مثل این میمونه که شما سال ها شبانه روز زحمت بکشی یک عمر یه چیزی رو اختراع کنی و بعد یک شبه یکی بیاد اختراع شما رو بدوزده و ازش به نفع خودش استفاده کنه، بنظرم بد ترین ضربه ای که میشه به یه کمپانی گیم زد همینه، دزدیدن زحمات برنامه نویسایی که سال ها وقت گذاشتن تا یکی از بهترین عنوان های صنعت سرگرمی رو خلق کنن.

Maziar1378

کاربر سایت
Jun 30, 2023
76
نام
مازیار خشنودی
بنظر فول سورس هست و شامل همه قسمت های گیم میشه
علاقمندان به سورس میتونن از لینک زیر استفاده کنن (لینک اصلی قرار داده شد):
GTAVSP
Password : Mi76#b>9mRed

تورنت اضافه شد:
Alternative download (torrent)
magnet:?xt=urn:btih:0e1610f5c681bbe8e908ddb7f73dc890899994f4&dn=gta%20v%20source%20code

لینک ممکنه در اینده از بین بره :D
لطف کنید و این اطلاعاتی که دزدیده شدن رو نشر ندین سال ها تلاش و کوشش تیم ها افراد بسیاری رو که روی این بازی و انجین کار کردن و زمان گذاشتن رو با این کارتون نابود می کنید و هیچ دلیلی هم توجیه کننده نیست چون دیگران منتشر میکنن پس ماهم مجازیم به این کار این یک توجیه احمقانه است

AloneStar

کاربر سایت
Feb 15, 2014
38
لطف کنید و این اطلاعاتی که دزدیده شدن رو نشر ندین سالا ها تلاش و کوشش تیم ها افراد بسیاری رو که روی این بازی و انجین کار کردن و زمان گذاشتن رو با این کارتون نابود می کنید و هیچ دلیلی هم توجیه کننده نیست چون دیگران منتشر میکنن پس ماهم مجازیم به این کار این یک توجیه احمقانه است
ببخشید شما تو عمرتون از برنامه کرکی استفاده نکردید که این حرفها رو میزنید و تمام نرم افزارها رو خریداری میکنید؟
با احترام سورس کد هم کامل نیست و به درد هیچکس نمیخوره.

Sega_genesis

کاربر سایت
Apr 27, 2021
931
نام
آن بزرگوار
ببخشید شما تو عمرتون از برنامه کرکی استفاده نکردید که این حرفها رو میزنید و تمام نرم افزارها رو خریداری میکنید؟
با احترام سورس کد هم کامل نیست و به درد هیچکس نمیخوره.

نظرات بچه سالان همینه دیگه زیاد جدی نگیر
خیلی از بخش ها زندگیش تو ایران فیکه و کرکی و همه چی

از اون فیلمی که تو تلویزیون نگاه می‌کنه یا تو پلتفرم شبکه خانگی نگاه می‌کنه یا تو iptv نگاه می‌کنه حق امتیاز پرداخت نشده و دزدی هست ، از اون ویندوز غیر اورجینال و ......
از اون خوراکی میخوره بگیر تا همه چی
نمونه خیلی ساده و مسخره‌اش شرکت چیتوز اصلی از چیتوز ایران شکایت کرده بود
که اسم ما رو جعل کردن و غیره
که بعد چیتوز رفته بود گفته بود نه ما اسممون چیتوس هست کارخونه ما تو توسه
بخش بزرگی از زندگیش فیک و غیر حق امتیازه تو ایران بقول خودش دزدی

رئیس جمهور چین سال‌ها پیش اومد مصاحبه یه سخنرانی کرد درباره ایرانی‌ها و به ایرانیا گفت تمام محصولات شما داخل ایران فیکه و ساخت ماست و تاجران شما بی‌کیفیت‌ترین محصولات ما را خریداری می‌کنن
یعنی همون گوشیم الان دستشه شاید فیک و غیر اصلی باشه

بعد چیزی که تو کل جهان پخش شده همه استفاده کردن طرف میگه تو ایرانی تو ایران نذار
انگار تو هک کردی

اون یکی که رفیق قدیمی بود اومده تو تاپیک فحش نوشته حساب کن دیگه فاز مردم مملکت چیه
خوشی زیر دل بزنه همین میشه

آخرین ویرایش:

XsmokeX

کاربر سایت
Sep 24, 2012
2,970
نام
احمد
اصلاح میکنم: طبق مطلبی که منتشر کننده گفته این سورس کد کامل نیست.
علاقمندان به سورس میتونن از لینک زیر استفاده کنن (لینک اصلی قرار داده شد):
GTAVSP
Password : Mi76#b>9mRed

تورنت اضافه شد:
Alternative download (torrent)
magnet:?xt=urn:btih:0e1610f5c681bbe8e908ddb7f73dc890899994f4&dn=gta%20v%20source%20code

لینک ممکنه در اینده از بین بره :D
زیر 12 ساعت لینک رو برداشتن که :-":D

لطف کنید و این اطلاعاتی که دزدیده شدن رو نشر ندین سال ها تلاش و کوشش تیم ها افراد بسیاری رو که روی این بازی و انجین کار کردن و زمان گذاشتن رو با این کارتون نابود می کنید و هیچ دلیلی هم توجیه کننده نیست چون دیگران منتشر میکنن پس ماهم مجازیم به این کار این یک توجیه احمقانه است
می شه بفرمایید دقیقا چطور سالها تلاش این افراد نابود می شه؟ :-?

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر