سریال The Last of Us

cameronx65

کاربر سایت
Jun 12, 2023
357
متاکریتیک که اینقدر بادش کردن همه، یه بار باید بادش رو با کمک هم خالی کنن. یکسری مشکلات جدی داره که اصلاً قابل چشم پوشی نیستن
۱- رنکینگ منتقدها و عیار امتیازها اصلاً شفاف نیست.
۲- نمرات مربوط به نقدهای ناقص (منتقدی که بازی رو نصفه تجربه کرده و همینجوری از روی مزاج یه نمره ای میده) رو می پذیره.
۳- نقدهای غیر اصولی رو می پذیره (نقد یکسری قواعد داره برا خودش، مثلاً منتقد نمی تونه از دشنام، hate speech و یا فحش های f دار در نقد استفاده کنه، چیزی که ما اخیراً توی نقد فکر می کنم AW2 بود که دیدیم و نقد پذیرفته شده بود).
۴- یوزر اسکورش کلاً غیرقابل اتکاست و باید جمع بشه، چراکه خیلی راحت میشه هیأتی ریخت سر سایت و داستان سریال پهلوانان توی imdb رو سرش پیاده کرد.
۵- همچنین باید یه فکری برای ناشرهایی که کدهای نقد رو بصورت خیلی سلیقه ای و مهندسی شده پخش می کنن هم بردارن. حالا این ناشر قراره هر کسی باشه

پ.ن: برای یوزر اسکور جاهایی هست که واقعاً میشه بهشون اتکا کرد. استیم، آمازون و امثال اینها جاهایی هستن که همون طوری که خودت هم اشاره کردی فقط به خریداران واقعی اجازه میده امتیاز بدن و نقد بنویسن که همین خودش باعث واقعی تر شدن نتایج میشه. درسته که شاید ۹۰٪ خریدارها اصلاً بازی رو هم تموم نکنن، ولی حداقلش اینه که اینها برای عنوانی که دارن بهش امتیاز میدن پول دادن و اون هیأت های محترم نمی تونن برای خراب کردن یه بازی خاص، ۱۰۰۰ نسخه ازش رو بخرن تا بتونن بکوبنش!‍
دوست من شما مثل اینکه از هیچی خبر ندارید در این چند وقت بار ها امازون اکسپوز شده دستش رو شد نمونه برای ریویو‌های سریال مذخرف Rings of power کامنت ها و امتیاز پاک شده دست کاری شده واقعا شما فکر میکنی اینا دستکاری نمیکنن امتیازات رو ؟با افکار بازی نمیکنن؟؟ راتن تویمتو میاد به شی هالک از بریکینگ بد بالاتر میده هر چقدر هم یوزر هر چی بگه.

اتفاقا من همیشه میرم سراغ یوزر ریویو چون نریتیو رو مدیا با تفکر خودش کنترل میکنه اکثرا شون هم رنگین کمان مو بنفش ویردو چپی هستن .

cameronx65

کاربر سایت
Jun 12, 2023
357
بَه‌بَه باز هم بحث شیرین امتیاز کاربران متاکریتیک! :D چون از سال ۲۰۲۰ تا الآن یه ۳۰،۴۰ باری در این زمینه صحبت کردم، یکی از پست‌های قبلی رو می‌ذارم. :D
==============
یه بخشی از طرفدارها ناراضی بودن که عجیب هم نیست با اون داستان و نحوه روایت بازی، ولی میزان نارضایتی اصلاً در حدی نبوده که مطرح می‌شه.
توی همین بازیسنتر، داخل تاپیک بازی نظرسنجی برگزار شد و TLoU2 بیشتر از نسخه اول رأی آورد.
توی تاپیک ۲۵ بازی برتر عمر بازیسنتر هم خیلی‌ها بهش رأی دادن و توی کلی از لیست‌ها هست.
آخر سال ۲۰۲۰، یکی از رکوردهای تاریخ رو در زمینه آرای مردمی به جا گذاشت (مگر اینکه بگیم فن‌بیس بازی بهش رأی ندادن و فن‌های ایکس باکس بودن که برای لج‌بازی رفتن رأی دادن! :D)
توی آمازون که سیستم به مراتب بهتری نسبت به متاکریتیک داره و مشخص می‌شه ملت واقعاً بازی رو خریدن یا نه و تأثیر امتیازشون بر اون اساس مشخص می‌شه، بازی به میانگین ۴.۷ از ۵ رسیده. فقط ۲٪ بهش ۱ دادن و ۸۵٪ هم ۵ دادن.

در نهایت هم توی خود کنسول‌های پلی استیشن، یه بخش امتیازدهی هست که اونجا باید حتماً بازی رو تجربه کرده باشی تا بتونی رأی بدی. TLoU2 در اونجا امتیاز ۴.۳۶ از ۵ رو گرفته، از بین ۱۳۵ هزار رأی.

یعنی هر جایی که رأی و نظر و امتیاز واقعی بوده، TLoU2 خوب کار کرده و وضعیت خیلی با متاکریتیک متفاوت بوده که ملت قبل از تجربه بازی رفتن امتیاز پایین دادن و میانگین ۵.۸ شد.
بله، اگه داستان با سلیقه افراد بیشتری جور بود، امتیازهای بهتری هم می‌گرفت ولی این دلیلی بر «بد بودن» داستان نیست. طبیعیه که وقتی یه بازی به سراغ این مسیر می‌ره که ******* قهرمان نسخه اصلی رو به فجیع‌ترین شکل ممکن بکشه و بعدش هم به مخاطب بگه حالا بشین در نقش قاتلِ قهرمانِ محبوبت بازی کن *******، خیلی‌ها شاکی بشن و نقد و اعتراض داشته باشه. ولی نسبت که بگیریم، تعداد موافق‌ها به شدت بیشتر بوده و این چیزی نیست که بشه انکارش کرد.
==============
جا داره یه بار دیگه هم بگم که نسخه اول TLoU کاراکتر همجنسگرا داشت و کسی فریاد نکشید. نسخه Left Behind اوج این ماجراها بود و کسی توی بازیسنتر قیام نکرد. هر دو نسخه هم با کارگردانی مشترک بروس استریلی و نیل دراکمن تولید شدن. ولی یه دفعه بعضی از دوستان با نسخه دوم یادشون اومد که این چیزها اخ و پیف هست و دراکمن خبیث داره بنیان خانواده رو بر باد می‌ده و باید باهاش مقابله کرد.
اگر اینجور که میگی باید نمرات یوزهاش هم سبز میشد متا نشد دست کاری شده بمباران شده به قول شما ؟ خوب برای امتیاز مثبت هم همینطور شده دیگه مو بنفش های رنگین کمانی و فمیسنت های گرل پاوری امدن ریختن رای دادن 😂چطور اونوری میشه اینوری نیمشه پسر خوب منطقت اشتباهه.

آخرین ویرایش:
  • Smile
Reactions: S0lid Snake

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
17,005
نام
آریا
اگر اینجور که میگی باید نمرات یوزهاش هم سبز میشد متا نشد دست کاری شده بمباران شده به قول شما ؟ خوب برای امتیاز مثبت هم همینطور شده دیگه مو بنفش های رنگین کمانی و فمیسنت های گرل پاوری امدن ریختن رای دادن 😂چطور اونوری میشه اینوری نیمشه پسر خوب منطقت اشتباهه.
خب شما کلاً با فلسفه حمله گروهی آشنا نیستی. :D
توی حمله گروهی، افرادی که نسبت به یه چیزی نفرت دارن، آغاز به جنگ حق علیه باطل می‌کنن و توی تعداد خیلی وسیع بهش امتیاز پایین می‌دن ولی از اون طرف افرادی که از اون چیز خوششون میاد، لزوماً نیازی به این نمی‌بینن که برای دفاع از آرمان‌ها بریزن ۱۰ بدن. همون‌طور که خود من توی این همه مدت که از انتشار بازی می‌گذره، این کار رو انجام ندادم و کلاً حال و حوصله این حرکات رو ندارم.
حمله گروهی یعنی وقتی فقط ۰.۱ ثانیه از انتشار بازی گذشته و ملت هنوز نیم‌میلیمتر هم توی بازی راه نرفتن، می‌رن براش نقد می‌ذارن و جملات گهربار در مورد نفرت‌شون نسبت به بازی می‌نویسن.
حمله گروهی یعنی اینکه تعداد امتیازهای کاربران TLoU2 توی متاکریتیک از مجموع امتیازهای کاربران به Horizon + God of War + Uncharted 4 + Spider-Man + Gran Turismo Sport + Persona 5 + Shadow of the Colossus هم بیشتر می‌شه. چون کمپین تشکیل دادن و یه وضعیت طبیعی نبوده که بخوایم منطقی بهش نگاه کنیم.
حمله گروهی یعنی اینکه یه بازی با فروش فوق‌العاده God of War Ragnarok در عرض یک سال فقط ۱۰ هزار تا امتیاز از طرف کاربرها داره، ولی TLoU2 توی ۲۴ ساعت اولش ده‌ها هزار امتیاز داشت. اگه تعداد امتیازهای کاربران به TLoU2 متعادل و معمولی بود و میانگینش پایین می‌شد، من خیلی راحت‌تر می‌تونستم قبول کنم که این میانگین واقعی از نظر مردم هست و با بازی حال نکردن، ولی انقدر وضعیت طنز بود که فقط می‌شد بهش خندید و گذشت! :D
حمله گروهی یعنی اینکه توی تاریخ ۲۹ آوریل ۲۰۲۰، یعنی حدود دو ماه قبل از انتشار بازی (تکرار می‌کنم، دو ماه قبل از انتشار بازی، دو ماه!!!) همچین پستی رو توی بازیسنتر زده بودن:
ما گیمرا باید هماهنگ باشیم بفهمونیم بهشون که چیا نباید تو‌گیمینگ بیان
اگه ساکت باشیم ،گیم‌رو هم‌مثل سینما پر از این سیاست های مسخره‌میکنن
راه حل اینه که همه هماهنگ باشیم‌و بازیو‌نخریم و فروش بازی بیاد پایین
مطمئن باش یبار شکست باعث پیروزی های بعدی برای استودیوی‌ناتی داگ میشه
اول از همه اون دراکمن رو‌میندازن بیرون
بعدش یاد میگیرن اونقدر به کارمنداشون فشار نیارن
یاد میگیرن که صنعت گیم جای این عقاید نیست صنعت گیم جای سرگرمیه و بس!!
جالبه دراکمن‌توییت کرده بود که تو tlou2 دنبال سرگرمی نباشین! یعنی مرده با ذات گیم مشکل داره
سرو ته گیمینگ رو بزنی تو یه کلمه خلاصه میشه و فقط یک کلمه : سرگرمی
هر‌اتفاقی تو‌هر‌گیمی بیفته که این کلمه زیرسوال بره ، یعنی یه نکته منفی برای اون‌گیم
یعنی هنری بودن ، عقاید سیاسی و فلسفی ، داستان عمیق ، گرافیک بالا و… نباید هیچکدوم مانع سرگرم‌کننده بودن گیم پلی بشن
حالا آقای دراکمن که کلا‌میگه این بازی سرگرم کننده نیست یا نفهمیده گیمینگ چیه یا میخواد یه تنه کل‌گیمینگ رو تغییر بده
-----------
توی پست قبلی هم گفتم، هر جایی که رأی‌دهنده‌ها مشخص و واضح بودن و نقی و تقی بدون تجربه بازی نمی‌تونستن بهش صفر بدن، تعریف‌ها از TLoU2 هم بیشتر از انتقادها نسبت به بازی بوده.
توی خود بازیسنتر هم نظرسنجی گذاشته شد و ملت به نسخه دوم بیشتر از نسخه اول رأی دادن، با اینکه نسخه اول هم انقدر فوق‌العاده هست که برای خیلی‌هامون جزو بهترین بازی‌های عمرمون محسوب می‌شه. البته می‌شه اینجا هم تئوری توطئه راه انداخت و مثلاً بگیم مدیرهای بازیسنتر از دراکمن رشوه گرفته بودن و هر کسی که به TLoU1 رأی می‌داده رو بن می‌کردن و ملت از ترس به نسخه دوم رأی دادن. :D
قضیه انقدر واضحه که دیگه حوصله توضیح بیشتر ندارم و هرچی بگین، حق با شماست. :D
-----------
متاکریتیک که اینقدر بادش کردن همه، یه بار باید بادش رو با کمک هم خالی کنن. یکسری مشکلات جدی داره که اصلاً قابل چشم پوشی نیستن
۱- رنکینگ منتقدها و عیار امتیازها اصلاً شفاف نیست.
۲- نمرات مربوط به نقدهای ناقص (منتقدی که بازی رو نصفه تجربه کرده و همینجوری از روی مزاج یه نمره ای میده) رو می پذیره.
۳- نقدهای غیر اصولی رو می پذیره (نقد یکسری قواعد داره برا خودش، مثلاً منتقد نمی تونه از دشنام، hate speech و یا فحش های f دار در نقد استفاده کنه، چیزی که ما اخیراً توی نقد فکر می کنم AW2 بود که دیدیم و نقد پذیرفته شده بود).
۴- یوزر اسکورش کلاً غیرقابل اتکاست و باید جمع بشه، چراکه خیلی راحت میشه هیأتی ریخت سر سایت و داستان سریال پهلوانان توی imdb رو سرش پیاده کرد.
۵- همچنین باید یه فکری برای ناشرهایی که کدهای نقد رو بصورت خیلی سلیقه ای و مهندسی شده پخش می کنن هم بردارن. حالا این ناشر قراره هر کسی باشه

پ.ن: برای یوزر اسکور جاهایی هست که واقعاً میشه بهشون اتکا کرد. استیم، آمازون و امثال اینها جاهایی هستن که همون طوری که خودت هم اشاره کردی فقط به خریداران واقعی اجازه میده امتیاز بدن و نقد بنویسن که همین خودش باعث واقعی تر شدن نتایج میشه. درسته که شاید ۹۰٪ خریدارها اصلاً بازی رو هم تموم نکنن، ولی حداقلش اینه که اینها برای عنوانی که دارن بهش امتیاز میدن پول دادن و اون هیأت های محترم نمی تونن برای خراب کردن یه بازی خاص، ۱۰۰۰ نسخه ازش رو بخرن تا بتونن بکوبنش!‍
دقیقاً تا وقتی متر و معیاری نباشه که بفهمیم طرف اصلاً بازی رو تجربه کرده یا نه، امتیازش اهمیتی نداره. بهترین حالت اینه که یه سیستمی مثل استیم باشه که فقط خریدارها بتونن نمره بدن. نباید هم کار سختی باشه و وقتی مثلاً سایت‌هایی هستن که گیمرتگ رو نمایش می‌دن و اطلاعات بازیکن رو از پلی استیشن و ایکس باکس می‌گیرن، حتماً می‌شه همچین سیستمی رو برای امتیاز هم ردیف کرد. ولی شاید خود متاکریتیک حال و حوصله‌ش رو نداره و مدیرانش می‌دونن این مدل اعتراض‌ها و جار و جنجال‌ها باعث بالا رفتن بازدید سایت می‌شه و به نفع‌شون هست. :D

آخرین ویرایش:

Origami 2008

عضو تحریریه
Oct 2, 2014
5,511
نام
سپهر
تاریخ نوین بازی‌سنتر را به دو بخش پیش و پس از خود تقسیم می‌کنم :D ؛ اولین بخش از شروع فیلم Get Out و جریانات فمینیستی، جنسیتی، نژادی و ظهور نسل تازه کاربران:D؛ دومین هم با رسمیت‌شناخته‌شدن متاکریتیک و جریان «استارفیلد» 🦆

پ.ن: ما که زورمون نمی‌رسه که هم TLOU رو بازی کنیم و هم TLOU 2 رو؛ داستان رو تا جایی خونده‌ام و می‌دونم اکثر انتقادها به حذف WTF یکی از شخصیت‌ها است و به عنوان کسی که با مرگ WTF شخصیت‌های اصلی در سینما و تلویزیون نه قبض روح شدم و نه منقلب؛ پس با مرگ «پدرو پاسکال» حتی در قسمت اول فصل دوم هم مشکلی ندارم (البته اگر به طول قصه آسیب وارد نکند - مثل Bloodline)؛ خودم هم از انتخاب «کایتلین دیور» راضی هستم و اگر همان فرضیه مرگ «پاسکال» در همان اپیزود اول شکل بگیره؛ «دیور» انتخاب می‌شه تا به نوعی جای خالی رو او رو پر کنه!

آخرین ویرایش:

zxc0012004

Da Spirit of Eternity - مدیر سابق
Loyal Member
Sep 30, 2005
1,289
نام
احمد
اتفاقا من همیشه میرم سراغ یوزر ریویو چون نریتیو رو مدیا با تفکر خودش کنترل میکنه اکثرا شون هم رنگین کمان مو بنفش ویردو چپی هستن .
اگر واقعاً می خوای به user review استناد کنی، توصیه می کنم بری سراغ reddit
هر سوالی داری توی گوگل بپرس آخرشم یه reddit بزار. نه فقط برای بازی، بلکه برای هر چیزی
و خیلی راحت می تونی به دریایی از اطلاعات منصفانه دسترسی پیدا کنی

پ.ن: در خصوص آمازون و استیم هم قبول می کنم که اونها جریان اطلاعات رو به شکلی که به نفعشون باشه، تا حدی تغییر میدن (یه جمله ای هست که میگه: لازم نیست دروغ بگی، بعضی وقتا فقط لازمه کل حقیقت رو بصورت مو به مو عنوان نکنی! و اینها هم از همون اصل برای تغییر جریان اطلاعات استفاده می کنن، مثلاً فیدهای مثبت تر رو میارن بالا و خیلی از یورزها نمیرن و فیدها رو بر اساس زمان و یا بد به خوب منظم کنن و اطلاعات رو به همون شکلی که اونها دوست دارن دریافت می کنند). ولی حداقلش اینه که در مقایسه با جایی مثل متاکریتیک، user review هاشون ۱۰۰۰ برابر ارزشمند تره، چون این یوزرها از یه فیلتر مهم که همون خرید قطعی عنوان و پرداخت پول براش هست عبور می کنن تا بتونن بنویسن یا حداقلش یه امتیاز ساده بدن.

مدیرانش می‌دونن این مدل اعتراض‌ها و جار و جنجال‌ها باعث بالا رفتن بازدید سایت می‌شه و به نفع‌شون هست.
شاید همین یه جمله که گفتی، اصلی ترین دلیلش باشه
امروز نون خیلی ها از همین جار و جنجال ها و حاشیه ها درمیاد، بخصوص با شرایط فعلی سوشال مدیا
و این نون که میگم یه دونه دوتا بربری ساده نیست! یه مدل نونیه که از توش قایق تفریحی و هواپیمای شخصی و جزیره اختصاصی درمیاد برای بعضیا...

only sony

プレイステーション
کاربر فعال
Apr 9, 2011
7,376
نام
رامین
بهترین سریال‌های جدید در سال 2023 میلادی به انتخاب وبسایت ایندی‌وایر:
The 12 Best New TV Shows of 2023

IMG_5987.jpeg

1. The Last of Us (HBO)
2. Dead Ringers (Prime Video)
3. The Curse (Showtime)
4. I’m A Virgo (Prime Video)
5. Scott Pilgrim Takes Off (Netflix)
6. Mrs. Davis (Peacock)
7. Primo (Freevee)
8. Beef (Netflix)
9. Poker Face (Peacock)
10. Jury Duty (Freevee)
11. The Changeling (Apple TV+)
12. Fellow Travelers (Showtime)

SiminSecret

کاربر سایت
Sep 7, 2010
4,826
نام
مهراد
IMG_20231211_185749_011.jpg

سریال The Last of us شبکه HBO، در حال حاضر در سه بخش نامزد شده:

بهترین سریال درام
پدرو پاسکال برای بهترین بازیگر مرد
بلا رمزی برای بهترین بازیگر زن

همچنین سریال The Last of us بیشترین سریال جستجو شده در سال 2023 شناخته شده است.

SiminSecret

کاربر سایت
Sep 7, 2010
4,826
نام
مهراد
سریال The Last of Us موفق به کسب ۸ جایزه امی در رشته‌های زیر شد:

🟡 بازیگر مهمان (مرد)
🟡 بازیگر مهمان (زن)
🟡 طراحی تیتراژ اصلی
🟡 گریم مصنوعی
🟡 جلوه های ویژه بصری