خرید مانیتور و TV های مناسب برای PS5

با سلام خدمت دوستان عزیز

با توجه به اینکه کنسول های نسل جدید دارند وارد بازار می شوند و اینکه استانداردهای جدیدی را وارد عرصه می کنند لازم دیدم این تاپیک رو ایجاد کنیم تا در مورد تلویزیون های سازگار و هماهنگ با این کنسول با یکدیگه بحث و تبادل نظر کنیم
ویژگی های تصویری نسل جدید خروجی تصویر با کیفیت 4k و 8k هستش و همچنین استاندارد جدید hdmi 2.1 هستش
خب تقریبا دیگه همگی با استاندارد های 4k و 8k َنا هستیم و میدونیم که 4k یعنی رزولوشن تصویر با کیفیت 3840X 2160 هستش و 8K رزولوشن 7680X 4320 هستش
اما ورودی HDMI 2.1 چیست و به چه دردی میخورد ؟

ویژگی های HDMI 2.1
2.png

استاندارد HDMI 2.1 دارای پهنای باند خیره کننده 48 گیگابیت در ثانیه است که می‌تواند اقدام به پخش تصاویر 4K با نرخ 120 فریم در ثانیه کرده و تصاویر 8K را نیز با نرخ 60 فریم در ثانیه منتقل سازد. این در حالی است که این درگاه از VRR, eARC, QMS و ALLM در کنار استانداردهای دالبی و HDR پشتیبانی می‌کند. انتقال این حجم از اطلاعات تنها از عهده درگاه HDMI 2.1 برخواهد آمد.
رخی از ویژگی‌های HDMI 2.1 را می‌توان در کنترلرهای HDMI 2.0 مستقر در تلویزیون‌ها فعال کرد. در نتیجه برخی از کمپانی‌ها با استفاده از این مسئله ادعا می‌کنند که تلویزیون آنها از درگاه HDMI 2.1 به صورت کامل پشتیبانی می‌کند که این مسئله یک فریب تبلیغاتی است. در ادامه به سراغ تلویزیون‌هایی خواهیم رفت که به صورت استاندارد و واقعی، از درگاه HDMI 2.1 پشتیبانی می‌کنند.

تلویزیون های شرکت سامسونگ:

Samsung Q950TS
Samsung Q900TS
Samsung Q950R / Q900RB
Samsung Q800T
Samsung Q95T
Samsung Q90T
Samsung Q80T
Samsung Q70T

تلویزیون های شرکت Vizo:

تمامی OLEDهای تولید شده در سال 2020
سری P و Quantum X 2020

تلویزیون های شرکت ال جی:

LG RX/ZX
LG WX/GX
LG CX/BX
LG NANO99/ LG NANO97/ LG NANO90/ LG NANO90/ LG NANO85
LG R9/Z9/W9/E9/C9/B9
LG SM99/SM98/SM95

تلویزیون های شرکت سونی:

Sony X900H / XH900
Sony Z9G / ZG9

تلویزیون های شرکت TCL:

TCL X915

با توجه به اینکه ورودی HDMI 2.1 یک امکان جدید رو برای شما به ارمغان میاره باید اشاره کرد که خرید تلویزیون هایی با این ورودی هیچ گونه الزامی برای نسل جدید نداشته و شما با همان HDMI 2.0 هم براحتی و بدون مشکل می توانید نسل جدید را تجربه کنید

کدام یک از تلویزیون های بازار را بخریم که پنل بهتری داشته باشد ؟ OLED - QLED - IPS - TFT - VA ?

خب شاید برای شما هم همین سوال پیش آمده باشد که کدوم پنل برای ما مناسب تر است ؟

هر کدام از این پنل ها مزایا و معایب خود را دارند و شما باید بسته به سلیقه ی خود انتخاب کنید . اگر بخواهیم در مورد هر کدام بحث بکنیم مطلب خیلی طولانی میشه فقط نکات کمی رو در موردشمون میگم خودتون بر اساس نیاز خودتون انتخاب کنید

صفحات OLED

از بهترین نمایشگر ها هستند که کنتراست تصویر بالا و و وضوح بالایی دارند همچنین نمایش رنگ مشکی و عمق رنگ مشکی را بخوبی نمایش می دهند ، زاویه ی دید خوبی دارند و مناسب تماشای فیلم و بازی هستند

اما ایرادات این نوع نمایشگر

ریسک BURN IN یا سوخته شدن نمایشگر پنل بر اثر استفاده طولانی مدت یا استفاده از تصاویر ثابت در نمایشگر
عمر کوتاه تر نسبت به صفحات IPS و LED

یک نمونه OLED با صفحه Burn in شده

178594

صفحات QLED

این نمایشگرها نوع از نمایشگرهایی هستند که مشکلات OLED را نداشته ولی در مقابل OLED عمق رنگ مشکی را ندارند ولی باز هم کیفیت عالی و شفافیت خوبی را دارند همچنین غلظت رنگ در این نمایشگرها بالاتر است
مهمترین مزیت QLED ها نسبت OLED ها روشنایی بیشتر آن هاست در صورتی که نور بیشتر رو می پسندید QLED برای شماست

صفحات IPS

178597
مهم ترین مزیت IPS ها زوایای دید آن هاست همانطور که در بالا می بینید نسبت به صفحات TN زوایه دید بهتری دارند همچنین نور پس زمینه آن ها بیشتر است
اما مهم ترین عیب صفحات IPS مشکل نشت نور تصویر است که البته در مدل های جدید بسیار کمتر شده اما همچنان وجود دارد اما نیازی به نگرانی نیست بلکه فقط در صفحات مشکی قابل دید است
لذا اگر در شب بازی میکنید یا فیلم میبینید این پنل مناسب شما نیست

179920

یک مقایسه ساده براتون آماده کردم در مورد اینکه کدوم از تلویزیونها برای ما بهتره oled- qled -va
توی تصویر بالا نگاه کنید
از سمت چپ اولی oled cx هستش دومی q90t سامسونگ و سومی x900h سونی
نکته ی حائز اهمیت این عکس ایرادی هستش که من همیشه توی oled ها و صفحات سوپر امولد میبینم
به نور خورشید و رنگ سفید دقت کنید در oled همون طور که میبینید مشکل عمده صفحات oled خوب نمایش ندادن رنگ سفید است .
هر چقدر در نمایش رنگ مشکی توانا هستد در نمایش رنگ سفید خالص عاجز هستند!
برای سامسونگ بسیار پرنور و برای سونی طبیعی تر هستش بازم بسته به سلیقه ی شماست که چه تلویزیونی میخواهید خرید کنید

:Thumbsup:
تنظیم تلویزیون X900h سونی با بهترین کیفیت و رنگ بندی

تنظیم تلویزیون X900h سونی با بهترین کیفیت و رنگ بندی

خب با توجه به اینکه خیلی از دوستان در صدد خرید X900h شدن لازم دونستم اینجا بهترین تنظیمات رو قرار بدم
خب ابتدا دکمه home رو بزنید وارد Setting گوشه تصویر که شبیه چرخ دهنده هست بشید
به قسمت Display بروید

اول گزینه های Auto Picture Mode و Light Sensor رو غیر فعال کنید

Sony X900H Calibration Settings 8

SDR

این حالت نمایش برای نمایش تصاویر استاندارد یا همون غیر HDR هستش
یادتون باشه حالت Auto Local Dimming رو خاموش کنید میتونید Brightness رو خودتون مطابق دلخواهتون تنظیم کنید اما من روی 40 گذاشتم
کنتراست رو روی 90 و gamma رو روی -2 قرار بدید
Sony X900H Calibration Settings 9

Clarity

Sony X900H Calibration Settings 12

خب Sharpness رو روی 50 بگذارید Reality Creation و Random Noise Reduction و Digital Noise Reduction رو غیر فعال کنید
ای گزینه ها میتونه برای دیدن تصاویر رزولوشن پایین خیلی موثر باشه در صورتی فیلم کیفیت پایین میبینید فعالش کنید اگر ویدئو کیفیت بالا خواستید ببینید غیر فعالش کنید ولی به صورت پیش فرض غیر فعال باشه بهتره

HDR

اگر میخواهید برای HDR تنظیم کنید تلویزیون رو و تصاویر شما خیلی کم نور هستش گزینه های Local Dimming, X-Tended Dynamic Range و Advanced Contrast Enhancer رو روی High تنظیم کنید .
برای فعال سازی 4K 120HZ میتونید بر روی Hdmi مورد نظر رفته و گزینه Enhanced Format رو انتخاب کنید

یادتون باشه حتما باید Tv آپدیت شده باشه !

Motion Settings

خب میرسیم به لذت بخش ترین بخش TV یعنی روان کردن تصاویر که این تلویزیون بنظرم توش بی نظیر بوده
وارد بخش Motion بشید گزینه Motionflow رو انتخاب کنید بگذارید روی حالت Custom و Smoothness رو بگذارید روی MAX و Clearness رو روی 1 قرار بدید
جالبه بدونید تصاویر رو به حدی نرم میکنه که من بازی کربی سوئیچ رو روش تست گرفتم بازی انگار 60 فریم کامل شد در صورتی که خودش 30 فریمه !

White Balance Settings
خب این تنظیم رنگ سفیدی که در 10 بخش هستش رو طبق تصاویر انجام بدید تلویزیون به بهترین حالت خودش میرسه

Sony X900H Calibration Settings 15

Sony X900H Calibration Settings 16

Sony X900H Calibration Settings 17

Sony X900H Calibration Settings 18

Sony X900H Calibration Settings 19

Sony X900H Calibration Settings 20

Sony X900H Calibration Settings 21

Sony X900H Calibration Settings 22

Sony X900H Calibration Settings 23

Sony X900H Calibration Settings 24

Sony X900H Calibration Settings 25

Attachments

• TN-vs-IPS.jpg
    TN-vs-IPS.jpg
    182.4 KB · مشاهده: 65
آخرین ویرایش:

Persia Tech

کاربر سایت
Feb 2, 2021
3,238
نمیدونم چرا رو این تلویزیون ها و مانیتور های گران قیمت یک محافظ مثل Gorilla Glass 6 نمیزارن؟ الان من غرب کشور هستم هر 3 هفته یک بار انگار خاک بازی شده با پنل مانیتور ، تمییز کردنشون هم کار رستم دستانه بعد از هر بار تمیز کردن باید 5/6 بار حمد و توحید با هم خوند که پیکسل سوخته نده.... سر همین یک قضیه هیچ وقت حاضر نیستم پول زیادی بابت تلویزیون و مانیتور بدم، وگرنه کیه بدش میاد رو 60 یا 55 اینچ بازی کنه تو اوج کیفیت....
یک دستمال مخصوص صفحه نمایش بگیرید به ارامی از بالا به پایین بکشید صفحه نمایش ها اینقدرها هم به ضربه حساس نیستن حتی می تونید یکم هم فشارش بدید در حد 50 گرم فشار مشکلی نیست اگر اینقدر حساس بودن با اون شکلی که من دیدم این ها رو قاچاق میارن قطعا همشون می سوخت هر چند توی این بانه ای ها پیکسل مشکل دار زیاده

اما جواب سوالتون اینکه اون صفحه و لایه ای که روی صفحه نمایش هست یکی از بخش ها گرون داستان هست که به 3 دسته مات نیمه شفاف با شفاف تقسیم می شه و خود اون کلی تکنولوژی توش هست(شفاف گرون ترینشه بعد نیمه بعد مات)
که بر فرض کمترین ریفکلس داشته باشه یا نور توش زیاد پخش نشه یا شفافیت تصویر از بین نره بعد به نظرتون میان با گوریلا گلش خرابش کنن:D

• Like
Reactions: Paradise Lost

HIGH VOLTAGE

Gold User
Dec 2, 2011
1,527
نام
علی
چطوری برای گیم مناسب نیستن؟ همین طوری بگی مناسب نیستن که نمیشه!
اون چیز های که من از تلویزیون های شیائومی دیدم، تلویزیون های سونی دارن قیمتشون 20 میلیون اختلافه:|
تو این کره خاکی که 2/3 تا شرکت بیشتر پنل نمیزنن، حتی برند های غول پیکری مثل دل و اچ پی هم پنل هاشون واسه ال جی هستش...
حالا که فهمیدم پنل هاشون واسه سام سونگ هستش، نظرم برای خریدشون بیشتر شد...
شیائومی یدونه کیولد داره بنام 75Q1
کسیکه من ازش تی وی میگیرم میگه تو سامی و سونی باید بالای 60 تومن پول بدیم تا کیفیت اندازه کیو وان بشه
40 تومن هم قیمتش هست

Victor Sullivan

کاربر سایت
Apr 11, 2013
791
نام
پارسا
دوستان الان بهترین تلویزیون موجود برا گیم چی هستش ؟ تمام قابلیت هاش ام برام مهمه :D
چون هم میخوام مولتی بزنم هم استوری
قیمتش رو فعلا فاکتور بگیرید تا بعد ببینم اگر خیلی فضایی بود باز بیام مدل اقتصادی ترش رو ازتون بپرسم :-B

Persia Tech

کاربر سایت
Feb 2, 2021
3,238
دوستان سلام
بین این 3 تا تی وی موندم
SONY 65X950h
Samsung 65Q90T
Xiaomi 75Q1
قیمتها به ترتیب از بالا به پایین :
41
55
42
کسی هست راهنماییم کنه ؟
آنلاین بازی نمیکنم
VRR برام مهم نیست
نور پنل و کیفیت صفحه مهمه
سایز هم هرچی بزرگتر بهتر
ممنونم از لطفتون
پیشنهادم 65q90a هست سری جدیده می شه گفت بهترین پنل های va هست و من فکر نمی کنم از این بهترش دیگه بتونن بکنن البته کمی جالت گیم مدش مشکلاتی داره
اگر نه سونی فکر می کنم انتخاب خوبی باشه هر چند 4k 120 ش نیتیو نیست مشکلاتی داره 2k هم نداره
75 اینچ هم برای 4k زیاده و قطعا پیکسل هاش می تونید ببینید که ازاردهندس می تونید برای 8k توی اون سایز بررسی کنید

• Love
Reactions: HIGH VOLTAGE

Persia Tech

کاربر سایت
Feb 2, 2021
3,238
دوستان الان بهترین تلویزیون موجود برا گیم چی هستش ؟ تمام قابلیت هاش ام برام مهمه :D
چون هم میخوام مولتی بزنم هم استوری
قیمتش رو فعلا فاکتور بگیرید تا بعد ببینم اگر خیلی فضایی بود باز بیام مدل اقتصادی ترش رو ازتون بپرسم :-B
بهترین الان 55g1 یا 55c1 از الجی هست اولد g1 حداکثر روشنایی بالاتری داره البته سایز نگفتید 65 هم دارن

Victor Sullivan

کاربر سایت
Apr 11, 2013
791
نام
پارسا
بهترین الان 55g1 یا 55c1 از الجی هست اولد g1 حداکثر روشنایی بالاتری داره البته سایز نگفتید 65 هم دارن
این مشکل oled که میگن رو‌میشه توضیح بدید و ایا تو این مدل ام وجود داره ؟
راستش خیلی شیفته این g1 شدم :D

• Like
Reactions: Persia Tech

vahid1400

کاربر سایت
Sep 24, 2005
799
نام
وحید
سلام دوستان firmware جدید تلویزیون LG Cx در برخی نقاط منتشر شده و قابلیت دالبی ویژن رو روی 120hz و 4K فعال کرده، آپدیت واجبی بود برای سریز ایکس دارها، با این فریمور اگه اشتباه نکنم دیگه این تی وی با c1 تفاوت محسوسی نداره.
IMG_7967.jpg

SNIPER II

Gold User
Dec 9, 2011
1,247
نام
Mansour
نه، مشکل تلوزیون نیست.
منتها رو گیم مود تصویر افت محسوسی داره که با اون تنظیماتی که عرض کردم تصویر بسیار خوب میشه.
ضمنا حتما تنظیمات HDR کنسول را هم بهینه کنید.
تلوزیون هم آپدیت باشه
آها صحیح
اگه زحمتی نیست تنظیماتی که فرمودین و روش بهینه سازی HDR کنسول رو بذارید
تلوزیون اگه اشتباه نکنم آخرین آپدیته

PooyaGH

کاربر سایت
Oct 19, 2011
352
نمیدونم چرا رو این تلویزیون ها و مانیتور های گران قیمت یک محافظ مثل Gorilla Glass 6 نمیزارن؟ الان من غرب کشور هستم هر 3 هفته یک بار انگار خاک بازی شده با پنل مانیتور ، تمییز کردنشون هم کار رستم دستانه بعد از هر بار تمیز کردن باید 5/6 بار حمد و توحید با هم خوند که پیکسل سوخته نده.... سر همین یک قضیه هیچ وقت حاضر نیستم پول زیادی بابت تلویزیون و مانیتور بدم، وگرنه کیه بدش میاد رو 60 یا 55 اینچ بازی کنه تو اوج کیفیت....

سخت نگير ي دستمال نرم بردار با اسپري اب بپاش روش نرم بكش رو صفحه فقط تي وي كار نكرده باشه قبلش ١٠دقيقه هم صبر كن كامل خشك شه . من ١ ساله اولد رو تميز ميكنم هيچ مشكلي هم نداره البته محلول هاي مخصوص هم هست مثلا برند whoosh كه عاليه ولي اينجا گير نمياد.

Sent from my iPhone using Tapatalk

• Like
Reactions: Paradise Lost

Mo7aMMaD

کاربر سایت
Dec 11, 2007
1,205
نام
محمد
این هایسنس تلویزیونهاش هم اقتصادین هم امتیاز خیلی خوبی از سایتهای نقد گرفتن چرا وارد نمیشن؟! محدود به امریکان؟
بعنوان نمونه u6g سایز ۶۵ اینچش ۷۰۰ دلار و ۷۵ش هم ۱۰۰۰ دلاره!
IMG_20211009_134851.jpg
یا u7g که سایز ۶۵ش ۹۵۰ دلاره
IMG_20211009_135518.jpg
U8g هم با این کیفیت سایز ۶۵ش فقط ۱۱۲۰ دلاره!
IMG_20211009_135538.jpg

maravess

کاربر سایت
Oct 29, 2012
126
بنظرم یکی از بچه ها که اطلاعات کافی داره لطف کنه تنظیمات hdr خود کنسول هم بهترین حالتشو بگه
بهترین حالت تنظیمات HDR کنسول با توجه به نوع تلوزیون باید تنظیم بشه.
شما سه مرحله را باید طی کنید
در هر سه مرحله باید اون تصویر توی کادر به سختی دیده بشه.
این میشه بهینه ترین حالت تنظیمات .
اگه نمیدونید کجا باید تو کنسول برید تا بگم

• Like
Reactions: SleepyTurtel

Persia Tech

کاربر سایت
Feb 2, 2021
3,238
این مشکل oled که میگن رو‌میشه توضیح بدید و ایا تو این مدل ام وجود داره ؟
راستش خیلی شیفته این g1 شدم :D
هیچی اگر از حداکثر روشناییش با صفحات ثابت زیاد استفاده کنید ردش برای همیشه روش می مونه بهش burn in گفته می شه
کلا پیشنهاد می شه برای حالت sdr مخصوصا برای pc دیگه از 50 60 براتنس بیشتر نذارید که میزانشم کاملا کافیه به نظرم برای hdr هم که بازم می شه به دلخواه کمش کرد اما معمولا hdr کسی بیشتر 2 3 ساعت کار نمی کنه
کلا ریسک همچین چیزی رو داره هر چند خیلی به تدریج پیش میاد یعنی می تونید همون اول که اصلا قابل تشخیص نیست با تست صفحه بفهمیدش و متوجه بشید تنظیماتی که گذاشتید داره بهش فشار میاره
اینم بگم توی سری های جدید خیلی بهترش کردن با تغییر در شکل و سایز پیکسل ها
سلام دوستان firmware جدید تلویزیون LG Cx در برخی نقاط منتشر شده و قابلیت دالبی ویژن رو روی 120hz و 4K فعال کرده، آپدیت واجبی بود برای سریز ایکس دارها، با این فریمور اگه اشتباه نکنم دیگه این تی وی با c1 تفاوت محسوسی نداره.
View attachment 227573
از اولشم فرقی نداشت این اپدیت هم بعدا برای c1 اومد خود الجی گفت 2 3 ماه بعدشم برای سری قبلیش رو می دم
الان کلا منوهاشون با هم فرق دارن که ممکنه تا سال دیگه اونم اپدیت بشه یک شکل بشن چون 3 سال پشتیبانی باید دریافت کنن

HIGH VOLTAGE

Gold User
Dec 2, 2011
1,527
نام
علی
آقایون سلام
ممنون میشم نظراتتون رو بدونم
بین این 3 تا موندم
Sony 75X85J
Sony 65X90J
Samsung 65Q90T
من الان به جای مونیتور یدونه 55Tu7000 دارم اونم از فاصله 1 متری بهش نگاه میکنم
الان میخوام برای کنسولها و فیلم دیدن یدون تلویزیون بگیرم برای اتاقم
قیمتها اینجورین
x85j سایز 75 اینچ و قیمت حدودی 53.000.000 تومن
x90j سایز 65 اینچ و قیمت حدودی 42.000.000 تومن
q90t سایز 65 اینچ و قیمت حدودی 56.000.000 تومن
من گیم آنلاین بازی نمیکنم
فریم 30 و 60 هم برام کافیه کلا در بند فریم نیستم
کنتراست و بک لایت برام مهمن
x85j لوکال دیمینگ نداره ولی کنتراستش با کنتراست لوکال دیمینگ x90j برابری میکنه
سامسونگ کنتراست بالای 10000.1 داره البته تو لوکال دیمینگ و نور خیره کننده 1000 نیتس
چون از فاصله 1 متری به 55 اینچ نگاه میکنم واسه همین میترسم از فاصله 2 متری 65 کوچیک باشه واسم
خلاصه بدجور موندم
ممنون میشم راهنماییم بفرمایین

maravess

کاربر سایت
Oct 29, 2012
126
تنظیمات گیم مود X9000H
AUTO PICTURE MODE, OFF
LIGHT SENSOR, OFF
Brightness, 40
Contrast, 95
Gamma, 0
Black level, 50
Black adjust, Off
Adv contrast enhancer, High
Auto local dimming, high
Xtended dynamic range, off
Color, 55
Hue, 0
Color temperature, warm
Live color, high
Sharpness, 50
Reality creation, manual
Resolution, 10
Random noise, off
Digital noise, off
Motion flow, off
Cine motion, off
Hdr mode, auto
Hdmi video, auto
Color space, auto

بقیه موارد هم رو حالت پیشفرض باشه،. اگه طبق روش انجمن قسمت adv color adjustment را تغییر دادید، حتما ریست کنید. گزینه ریست تو همین قسمت هست.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر