تاپیک مشکلات سخت افزار و نرم افزار

Lord Aria

کاربر سایت
Nov 26, 2009
151
سلام دوستان
سیستم من یه مشکل عجیب پیدا کرده و اونم اینه که بعضی وقتها فریز میشه و یه مدت کوتاهی بعدش (بین چند ثانیه تا چند دقیقه) سیستم ریستارت میکنه. وقتی هم که فریز شده دیگه کاری نمیشه باهاش کرد، فقط باید یا صبر کنم خودش ریست بشه یا اینکه خودم با دکمه ریستارت کیس ریستش کنم.
این اتفاق هم بیشتر موقع تغییر دادن active window/tab اتفاق می افته. مثلا داخل کروم هستم، تب رو عوض میکنم یا یه برنامه جدید باز میکنم یا پنجره اکتیو رو عوض میکنم یه دفعه این اتفاق می افته.
ولی مثلا اگه بیام استرس تست بگیرم از سیستم و یا کار خیلی سنگین ازش بکشم اصلا این اتفاق نمی افته
اوایل وقتی این مشکل بوجود میومد در حد یکی دو ثانیه فریز میشد و سریع ریست میکرد، منم بیشتر احتمال میدادم از پاور باشه. ولی اخیرا ممکنه حتی تا چند دقیقه هم این فریز شدنش طول بکشه که منو یه کم به شک انداخت
این مشکل هم از وقتی کیس، پاور و کولر سی پی یو رو عوض کردم بوجود اومده. قبلش حتی یک بار هم این مشکل رو نداشتم.
سیستمم در حال حاضر اینه:
Rog Strix Z690-A DDR4
GSKILL Trident Z 64GB 3600
12900K
Rog Strix 1650s
Corsair RM1000x 80 PLUS Gold
case: MSI MPG VELOX 100R Mid-Tower
cpu cooler: arctic liquid freezer ii 360
خود کیس چهار تا فن روش بود و خودمم دو تا داخل کیس نصب کردم. (جمعا 6 تا فن 12 شده + خنک کننده مایع که سه فن هست)

سه قطعه ای که قبلا روی سیستم بود و این مشکل رو نداشتم:
Green Platinum GP1050B-OCDG 80Plus
case: Green GRIFFIN G6
cpu cooler: Cooler Master HYPER 212 LED Turbo ARGB

بایوس و ویندوز 11 رو مدام آپدیت نگه داشتم.
دوستان بازم تاکید میکنم که این مشکل بعد از تعویض سه قطعه ی بالا بوجود اومد. قبلش یه سال سیستم رو داشتم و این مشکل اصلا نبود.
ممنون میشم هر سر نخی که بتونید بهم بدید. خیلی روو مخمه

++++++++++++++ادیت:
صفحه آبی اصلا نمیاد

آخرین ویرایش:

Refill

کاربر سایت
Jul 11, 2008
4,249
نام
سروش
سلام دوستان
سیستم من یه مشکل عجیب پیدا کرده و اونم اینه که بعضی وقتها فریز میشه و یه مدت کوتاهی بعدش (بین چند ثانیه تا چند دقیقه) سیستم ریستارت میکنه. وقتی هم که فریز شده دیگه کاری نمیشه باهاش کرد، فقط باید یا صبر کنم خودش ریست بشه یا اینکه خودم با دکمه ریستارت کیس ریستش کنم.
این اتفاق هم بیشتر موقع تغییر دادن active window/tab اتفاق می افته. مثلا داخل کروم هستم، تب رو عوض میکنم یا یه برنامه جدید باز میکنم یا پنجره اکتیو رو عوض میکنم یه دفعه این اتفاق می افته.
ولی مثلا اگه بیام استرس تست بگیرم از سیستم و یا کار خیلی سنگین ازش بکشم اصلا این اتفاق نمی افته
اوایل وقتی این مشکل بوجود میومد در حد یکی دو ثانیه فریز میشد و سریع ریست میکرد، منم بیشتر احتمال میدادم از پاور باشه. ولی اخیرا ممکنه حتی تا چند دقیقه هم این فریز شدنش طول بکشه که منو یه کم به شک انداخت
این مشکل هم از وقتی کیس، پاور و کولر سی پی یو رو عوض کردم بوجود اومده. قبلش حتی یک بار هم این مشکل رو نداشتم.
سیستمم در حال حاضر اینه:
Rog Strix Z690-A DDR4
GSKILL Trident Z 64GB 3600
12900K
Rog Strix 1650s
Corsair RM1000x 80 PLUS Gold
case: MSI MPG VELOX 100R Mid-Tower
cpu cooler: arctic liquid freezer ii 360
خود کیس چهار تا فن روش بود و خودمم دو تا داخل کیس نصب کردم. (جمعا 6 تا فن 12 شده + خنک کننده مایع که سه فن هست)

سه قطعه ای که قبلا روی سیستم بود و این مشکل رو نداشتم:
Green Platinum GP1050B-OCDG 80Plus
case: Green GRIFFIN G6
cpu cooler: Cooler Master HYPER 212 LED Turbo ARGB

بایوس و ویندوز 11 رو مدام آپدیت نگه داشتم.
دوستان بازم تاکید میکنم که این مشکل بعد از تعویض سه قطعه ی بالا بوجود اومد. قبلش یه سال سیستم رو داشتم و این مشکل اصلا نبود.
ممنون میشم هر سر نخی که بتونید بهم بدید. خیلی روو مخمه

++++++++++++++ادیت:
صفحه آبی اصلا نمیاد

کولر سیپیو دوباره باز کن خمیر تازه بزن و ببند ببین چی میشه

• Poker Face
Reactions: Lord Aria

coled

کاربر سایت
Oct 5, 2010
226
نام
cpt price
سلام به همه دوستان من یه درایو لایتون دارم دی وی دی درایو هست چند روزه دی وی دی که داخش میزارم اصلا نمیخونه هیچ دیسکی رو. فقط دوبار چرغ سبز روشن میشه بعد هیچ اتفاقی نمیوفته آرم دیسک هم توی پنجره ویندوز نمیاد که میگه دیسک داخل درایو هست .اساتید لطفا راهنمایی کنند کابل و نصب درایو رو هم چک کردم

punished-snake

کاربر سایت
Jan 29, 2006
697
سلام من موقع نصب ویندوز روی مادر برد z690 cpu 13700k درایواهای m2 نمیشناسه از تو بایوس vmd خاموش میکنم مشکل حل میشه بعد ویندوز که نصب شد دوباره باید vmd روشن کنم ؟

Masood1992sdt

کاربر سایت
Oct 2, 2018
578
سلام دوستان من سیستممو ارتقا دادم
مادربرد h610 mk گرفتم با گرافیک 2060 super
تنظیمات pcie مربوط به گرافیک۲۰۶۰ میشه pcie 3*16 اما مادربرد ۳×۸ رو انجام میده .مشکلی پیش میاد؟

misagh72

کاربر سایت
Sep 7, 2013
1,717
دوستان من نمیتونم ویندوز 11 اجرا کنم یعنی نصب میشه ولی موقع بالا امدم بلو اسکرین میده کامپیوتر ریستارت میشه دوباره میاد بالا باز بلواسکرین میده همین هی تکرار میشه قبلا 11 داشتم ولی الان هر کاری میکنم نصب نمیشه

• Like
Reactions: cheofox

.::PUИK::.

کاربر سایت
Mar 28, 2014
8,603
سلام
آقا من کیسم مدلش asus prim a201 هستش
بعد بعضی وقتی تصویر بالا نمیاد میخوام ریستارت کنم
اصلا دکمه ریستارت نداره
فقط یه پاور داره
تو نت نگاه کردم چیزی ندیدم
باید چه کنم

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
سلام
آقا من کیسم مدلش asus prim a201 هستش
بعد بعضی وقتی تصویر بالا نمیاد میخوام ریستارت کنم
اصلا دکمه ریستارت نداره
فقط یه پاور داره
تو نت نگاه کردم چیزی ندیدم
باید چه کنم

دکمه پاور رو 5 ثانیه نگه دارید تا خاموش بشه، بعد دوباره روشن کنید که میشه ریستارت!
فقط این که کار درستی نیست در حالتی که سیستم بالا اومده باشه، میزنه OS رو خراب میکنه.

کاربر سایت
Mar 28, 2014
8,603
سلام من سیستم یه مشکلی پیدا کرده
6 ماه سیستم بستم و هنوز کارت گرافیک ندارم
cpu هم 13600k هست
cooling هم deepcool castle 360
حالا مشکل چیه ، مشکل اینه که تا قبل از الان من وقتی با مرورگر مثلا اپرا کار میکردم نهایت 3-4% از cpu استفاده میکرد
الان تا تب عوض میکنم و یا ویدیو پلی میدم این عدد تا 10-11 % میره
در حالی که اصلا برای این cpu یعنی هیچ
وقتی تا 10-11% میره صدا کامپیوتر زیاد میشه و یه حالت سینوسی دور فن میره بالا میاد پایین
مثلا تصویر پایین فقط برنامه اپرا باز بود
Screenshot 2023-09-09 044656.jpg
یا تصویر پایین یه لحظه مرورگر باز شد
این efficiency mode دقیقا چیه ؟ چون تا قبل از این اتفاقات نبود
Screenshot 2023-09-10 012126.jpg
داشتم فکر میکردم شاید به خمیر سیلیکون ربط داشته باشه ، مثلا سیلیکون ضعیف استفاده کرده باشند
تا قبل این سابقه نداشت اینقدر سرو صدا کنه
مثلا فیلم 4k پلی میکنم همون 1-2% و گرافیک مجمع ثلا 11-30 % ولی کافیه اپرا باز کنم

آخرین ویرایش:

کاربر سایت
Mar 28, 2014
8,603
به نظر میاد گه به تنظیمات دور فن CPU از داخل بایوس مربوط باشه که احتمالا سفارشی سازی نکردینش، وگرنه با لود 11 درصد نباید صدای زیادی تولید کنه. مگر این که تماس بلاک با پردازنده خوب نباشه که اونم از مانیتور همزمان دمای پردازنده میشه متوجه شد.
الان با برنامه hdinfo چک کردم
به این صورت بود
وقتی اپرا رو باز میکردم cpu تا 10-15% میره بعد چند ثانیه میاد رو 4%
مین 33 ، ماکسیموم 50 اوریج 40
Screenshot 2023-09-11 042111.jpg
جالبه فیلم 4k میزنم مشکل نداره ولی کافیه تو سرچ درایوا بگردم باز برای چند لحظه میره بالا

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
الان با برنامه hdinfo چک کردم
به این صورت بود
وقتی اپرا رو باز میکردم cpu تا 10-15% میره بعد چند ثانیه میاد رو 4%
مین 33 ، ماکسیموم 50 اوریج 40
جالبه فیلم 4k میزنم مشکل نداره ولی کافیه تو سرچ درایوا بگردم باز برای چند لحظه میره بالا

خب این دما که کاملا نرماله و مشخصه که حداقل در اجرای مرورگر مشکل دمایی پیش نمیاد و اگر هم دور فن ها به سرعت بالا میره از دما نیست. از تنظیمات Fan Curve در حالتهای مختلف در بایوس هست.
بسته به مادربرد میتونید دور تمام فن های متصل به مادربرد، از جمله فن CPU رو از طریق Wizard مربوطه Tuning کنید تا به سطح نرمالی که خوشایندتون هست برسه.

کاربر سایت
Mar 28, 2014
8,603
خب این دما که کاملا نرماله و مشخصه که حداقل در اجرای مرورگر مشکل دمایی پیش نمیاد و اگر هم دور فن ها به سرعت بالا میره از دما نیست. از تنظیمات Fan Curve در حالتهای مختلف در بایوس هست.
بسته به مادربرد میتونید دور تمام فن های متصل به مادربرد، از جمله فن CPU رو از طریق Wizard مربوطه Tuning کنید تا به سطح نرمالی که خوشایندتون هست برسه.
ممنون ولی متاسفانه دانش من همین قدره
الان این چیزایی که شما گفتیدو متوجه نشدم
الان باید همون لحظه که سیستم بالا میاد برم تو تنظیمات
یا از برنامه های مثل برنامه خود مادربرد (که ماله من gigabyte control center یا همون gcc استفاده کنم برای کنترل ؟)
منظورم اینه
Screenshot 2023-09-11 153222.jpg
البته برام عجیبه که چرا تا تب جدیدی باز میکنم تو اپرا cpu میره رو 9-11 % شایدم بیشتر
کلا هر تبی ، هر صفحه ای که باز میشه همین اوضاعست

آخرین ویرایش:

Helghast

کاربر سایت
May 6, 2014
563
نام
S O |-| E I L
اساتید یک سوال داشتم

بنده یه لپ تاپ MSI گیمینگ دارم 7 ساله داره کار میکنه :D اخیراً هارد دیسک حس می کنم شدیدا کند شده و هر برنامه ای باز میکنی 100 درصد میشه یا خیلی کند لود میکنه
بعد با برنامه سنتینل چک گرفتم زده بود میزان سلامتی هارد 35 درصد و تعدادی سکتور داره و فلان

حالا سوالم اینه، با عوض کردن ویندوز احتمال داره مشکل حل بشه یا باید ببرم سرویس کنن و هارد عوض کنم؟

Helghast

کاربر سایت
May 6, 2014
563
نام
S O |-| E I L
اساتید یک سوال داشتم

بنده یه لپ تاپ MSI گیمینگ دارم 7 ساله داره کار میکنه :D اخیراً هارد دیسک حس می کنم شدیدا کند شده و هر برنامه ای باز میکنی 100 درصد میشه یا خیلی کند لود میکنه
بعد با برنامه سنتینل چک گرفتم زده بود میزان سلامتی هارد 35 درصد و تعدادی سکتور داره و فلان

حالا سوالم اینه، با عوض کردن ویندوز احتمال داره مشکل حل بشه یا باید ببرم سرویس کنن و هارد عوض کنم؟
دوستان کسی میدونه علت این مشکل رو؟

(آپدیت: باز یکی دو روز هست بنظر همه چی درسته! البته پیش میاد گاها که 100 درصد بره اما مثل چند روز پیش نیست)

punished-snake

کاربر سایت
Jan 29, 2006
697
سلام واقعا به کمکتون احتیاج دارم من یه لپ تاپ legion545y دارم فریم تو بازی حتی اگه ۱۰۰ هم باشه بازی لگ داره دمای cpu و gpu هم از ۸۷ تا ۹۵ هستش ویندوز هم عوض کرم اما مشکل لگ بر طرف نشد تمام درایورها هم اپدیت کردم دیونم کرده

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر