تاپیک مشکلات سخت افزار و نرم افزار

amirmahmood

کاربر سایت
Nov 12, 2009
3,203
نام
امیر محمود
دوستان من واسم به سوال پیش اومده امید وارم جای درستی پرسیده باشم :
تا اونجایی که من خبر دارم سوکت فن ها رو به پاور وصل میکنن اما امروز من متوجه شدم که بجز سوکت فن CPU روی مادربرد سوکت های دیگه ایی وجود دارند ؟ کاربردشون چیه ؟ یعنی چه فرقی میکنه من فن رو به پاور وصل کنم یا به مادر ؟ ممنون کمک کنید ؟
روی مادربورد معمولا 3 تا 4 تا سوکت برای Sys Fan وجود داره که می تونید فن های کیس رو بهش متصل کنید.
مزیتش هم این هستش که می تونید دور فن های کیس رو چک کنید و یا کنترل شون کنید.

farbod.sh

کاربر سایت
May 13, 2011
47
نام
فربد
روی مادربورد معمولا 3 تا 4 تا سوکت برای Sys Fan وجود داره که می تونید فن های کیس رو بهش متصل کنید.
مزیتش هم این هستش که می تونید دور فن های کیس رو چک کنید و یا کنترل شون کنید.
دادش سوکتش چی ؟ چون اغلب فن های بازار همون سوکت های نر و مادگی مرسوم رو دارند که به پاور وصل میشن . واسه سوکتش باید چی کار کرد ؟ نوع خاصی از فن ها هست یا همون فن های معمولیه که باید سوکتش رو عوض کرد ؟ ممنون اگه کمک کنید .

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید

دادش سوکتش چی ؟ چون اغلب فن های بازار همون سوکت های نر و مادگی مرسوم رو دارند که به پاور وصل میشن . واسه سوکتش باید چی کار کرد ؟ نوع خاصی از فن ها هست یا همون فن های معمولیه که باید سوکتش رو عوض کرد ؟ ممنون اگه کمک کنید .

اونهایی که شما می گید فن های متفرقه هستن که فقط کانکتور برق Mulex (برق پاوری) دارند، فن های معتبر از برندهای نام آشنا مثل Thermalright,Green,Cougar و Cooler Master همشون هم دارای کانکتور مادربردی و هم کانکتور پاوری هستن.

Mohsen1996

کاربر سایت
Aug 12, 2013
96
نام
محسن
سلام دوستان چنتا سوال داشتم تاپیکی دیگه ایی نبود که بپرسم برای همین همین جا میپرسم.
روی مادربرد من یه دکمه ی cMOS هست اون چیه چیکار میکنه؟ قابل دست کاری هست؟!
بایوس مادربرد چیه؟ و آیا اون هم قابل دست کاری و آپدیت هست؟
بر روی مشخصات یه CPU مینویسن با کش 6 مگ یعنی چی؟ چه کاربردی داره؟!

=======
پارسال کامپیوتر من دچار یه ویروس شد که صفحه همش آبی میشد و خود به خود ریست میشد. راه های زیادی امتحان کردم دادم به داییم ویندوز رو عوض کرد رستور کرد ولی بازم درست نشد در اخر داد به دوستش و گفت مشکل رو از سخت افزار درست کردم (فکر کنم گفت که بایوس رو ریست کردم) از همین ویروس یکی از رم هام سوخت و به تعویض رم اوفتادم رم خودم GEIL 8 گیگ بود. یه رم KingStone (مارکش رو دقیق یادم نیست) انداختم بهش ولی کامپیوتر بالا نمیاومد و روی صفحه ی مادربرد یه اعدادی نوشته بود فکر کنم مربوط به بالا نیمدن بود. رم هارو عوض کردم با همون مارک GEIL گرفتم ایندفه بالا اومد و شروع به کار کرد. اما فروشنده بهم گفت که بایوسش رو دست کاری کردی برای همین رم دیگه بهش نخرده.
در مورد مطلب بالا هم میشه بهم توضیح بدین که ایا حرف فروشنده درست بوده و چرا مادربرد همچین مشکلی داشته و بالا نمیامده؟!
پیشاپیش ممنون

آخرین ویرایش:

farbehar

کاربر سایت
Dec 13, 2011
4
با سلام . من یکی دوسال پیش سیستمی بستم که از روز اول با خیلی از بازی ها مشکل داشت در صورتی که مشخصاتی که برای بازی ذکر میشد از سیستم من کمتر بود (ینی سیستم باید توانایی اجرا رو میداشت ) من احساس میکنم این مشکل از سی پی یو باشه چون کارت گرافیک میگه توانایی اجرا رو داره (مثلا برای بازی Splinter Cell® Blacklist™ ) و رم هم این قابلیتو داره البته سی پی یو هم همینطور اما بازی stop stop اجرا میشه مخصوصا اگه یکم شلوغ بشه اینم عکسی که نرم افزار انویدیا برای سیستم من داده که سی پی یو رو اینجوری نمایش داده ... ممنون میشم راهنماییم کنید . اگه از cpu بود لطفا یه نمونه معرفی کنید که مجبور نشم کل قطعات رو عوض کنم با تشکر ( cpu دوهسته ایه)
_NVIDIA_GeForce_Experience.jpg

Völundr

کاربر سایت
Jul 6, 2013
267
با سلام . من یکی دوسال پیش سیستمی بستم که از روز اول با خیلی از بازی ها مشکل داشت در صورتی که مشخصاتی که برای بازی ذکر میشد از سیستم من کمتر بود (ینی سیستم باید توانایی اجرا رو میداشت ) من احساس میکنم این مشکل از سی پی یو باشه چون کارت گرافیک میگه توانایی اجرا رو داره (مثلا برای بازی Splinter Cell® Blacklist™ ) و رم هم این قابلیتو داره البته سی پی یو هم همینطور اما بازی stop stop اجرا میشه مخصوصا اگه یکم شلوغ بشه اینم عکسی که نرم افزار انویدیا برای سیستم من داده که سی پی یو رو اینجوری نمایش داده ... ممنون میشم راهنماییم کنید . اگه از cpu بود لطفا یه نمونه معرفی کنید که مجبور نشم کل قطعات رو عوض کنم با تشکر ( cpu دوهسته ایه)
_NVIDIA_GeForce_Experience.jpg
با HWmonitor یه تست کن ببین دمای CPU چقدر میشه, اگه از 80 رد کرد برو یه فن واسش بخر;) این مشکل رو منم داشتم فن خریدم حل شد.

برنامه ی Fraps رو بگیر ببین تو بازی چند فریم میگیری, اگه کمتر از 25 بود که کاریش نمیشه کرد.
این تست ه HWMonitor چرا اینجوریه؟ مطمئنید CPU دارید؟:-" من که اینجا CPU نمیبینم:|
از سایت ه خود ه HWMonitor گرفتید برنامه رو؟ اگه آره که پاکش کنید, بعد تو گوگل بزنید:
دانلود HWMonitor
اولین گزینه رو بزنید, دانلود کنید:D

Last edited by a moderator:

sgt.woods

کاربر سایت
Mar 6, 2013
156
نام
ایمان
سلام من يه مشكل خفن دارم اينكه چند وقت پيش اين فلاپى هى گير ميداد چيزى توش نيست البته اين مشكل فقط تو صفحه اول ماى كامپیوتر هستش كلا درش آوردم ولى بازم آيكنش نرفته حتى آنيستال كردم و ويندوز هم عوض كردم ولى بازم خود به خود مياد بالا شما بگيد چى كار كنم ؟

farbod.sh

کاربر سایت
May 13, 2011
47
نام
فربد
سلام دوستان من امروز یه رم ۴ گیگ کرس ایر مدل ۲۰۰۰ مگا هرتزیش رو رو مادر نصب کردم اما وقتی میرم تو قسمت تنظیمات مادر برد مینویسه 4 گیگ ۱۰۶۶ !! مشکل چیه ؟

آخرین ویرایش:

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
سلام دوستان چنتا سوال داشتم تاپیکی دیگه ایی نبود که بپرسم برای همین همین جا میپرسم.
روی مادربرد من یه دکمه ی cMOS هست اون چیه چیکار میکنه؟ قابل دست کاری هست؟!
بایوس مادربرد چیه؟ و آیا اون هم قابل دست کاری و آپدیت هست؟
بر روی مشخصات یه CPU مینویسن با کش 6 مگ یعنی چی؟ چه کاربردی داره؟!

=======
پارسال کامپیوتر من دچار یه ویروس شد که صفحه همش آبی میشد و خود به خود ریست میشد. راه های زیادی امتحان کردم دادم به داییم ویندوز رو عوض کرد رستور کرد ولی بازم درست نشد در اخر داد به دوستش و گفت مشکل رو از سخت افزار درست کردم (فکر کنم گفت که بایوس رو ریست کردم) از همین ویروس یکی از رم هام سوخت و به تعویض رم اوفتادم رم خودم GEIL 8 گیگ بود. یه رم KingStone (مارکش رو دقیق یادم نیست) انداختم بهش ولی کامپیوتر بالا نمیاومد و روی صفحه ی مادربرد یه اعدادی نوشته بود فکر کنم مربوط به بالا نیمدن بود. رم هارو عوض کردم با همون مارک GEIL گرفتم ایندفه بالا اومد و شروع به کار کرد. اما فروشنده بهم گفت که بایوسش رو دست کاری کردی برای همین رم دیگه بهش نخرده.
در مورد مطلب بالا هم میشه بهم توضیح بدین که ایا حرف فروشنده درست بوده و چرا مادربرد همچین مشکلی داشته و بالا نمیامده؟!
پیشاپیش ممنون

-دکمه CMOS برای Clear CMOS یا پاک کردن تنظیمات بایوس مادربرد و ریست کردنش هست، وقتی اطلاعی در موردش ندارید یعنی نیازی هم بهش ندارید هنوز.
-بایوس تنظیمات مادربرد و قطعات مختلف روی مادربرد رو در خودش ذخیره میکنه، تنظیمات ساعت و تاریخ، قطعات سخت افزاری، هارددیسک و داریوهای اپتیکال، سنسورهای حرارت و فرکانس کاری پردازنده و رم.... همگی اینجا تنظیم و قابل تغییر هستن.
-کش یک نوع حافظه بسیار سریع ولی کوچک هست که می تونه اطلاعات بیشتر مورد استفاده ی پردازنده در اجرای برنامه ها رو در خودش ذخیره کنه و تعداد ارجاعهای دسترسی به رم رو کمتر کنه، در نتیجه سرعت پردازش خیلی بالاتر میره.

در مورد بخش دوم :
ماجول رم هیچ وقت بخاطر ویروس نمی سوزه! خرابی رم نباید حتما دلیل داشته باشه.
حرف فروشنده هم درست نبوده، اکثرا دلیل کار نکردن رم فقط بی کیفیت بودن یا نامعتبر بودن اون هست و گاهی اوقات هم ناسازگاری رم اون برند خاص با مادربرد شما.

سلام من يه مشكل خفن دارم اينكه چند وقت پيش اين فلاپى هى گير ميداد چيزى توش نيست البته اين مشكل فقط تو صفحه اول ماى كامپیوتر هستش كلا درش آوردم ولى بازم آيكنش نرفته حتى آنيستال كردم و ويندوز هم عوض كردم ولى بازم خود به خود مياد بالا شما بگيد چى كار كنم ؟

باید از داخل تنظیمات بایوس مادربرد کلا گزینه ی فلاپی دیسک رو از "1.44 3.5" به "none" یا "Disabled" تغییر بدید تا دیگه آیکونش هم نیاد

سلام دوستان من امروز یه رم ۴ گیگ کرس ایر مدل ۲۰۰۰ مگا هرتزیش رو رو مادر نصب کردم اما وقتی میرم تو قسمت تنظیمات مادر برد مینویسه 4 گیگ ۱۰۶۶ !! مشکل چیه ؟

مشکل اینه که باید از تنظیمات بایوس گزینه ای بنام XMP Profile رو پیدا کنید و برای ماجول رم تعیین و فعال کنید تا اگر پشتیبانی کنه فرکانسش روی 2000 تنظیم بشه.

Mohsen1996

کاربر سایت
Aug 12, 2013
96
نام
محسن
سلام
واقعا بر چشم بد لعنت من این مشکل صفحه آبی رو تو چنتا پست بالاتر گفتم امروز عصری به یک باره از بازی پرید بیرون و صفحه آبی شد و ریست شد کامپیوتر ولی الان خداروشکر داره کار میکنه.
برای رفع این مشکل و اینکه دیگه بوجود نیاد باید چیکار کنم؟!
مشخصات PC
M.B:ASrock 970 Extereme 4
RAM:GEIL 8g
CPU:AMD Phenom ii X6 1090t
HDD:Segaete 1T

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
سلام
واقعا بر چشم بد لعنت من این مشکل صفحه آبی رو تو چنتا پست بالاتر گفتم امروز عصری به یک باره از بازی پرید بیرون و صفحه آبی شد و ریست شد کامپیوتر ولی الان خداروشکر داره کار میکنه.
برای رفع این مشکل و اینکه دیگه بوجود نیاد باید چیکار کنم؟!
مشخصات PC
M.B:ASrock 970 Extereme 4
RAM:GEIL 8g
CPU:AMD Phenom ii X6 1090t
HDD:Segaete 1T

چشم بد کجا بود دوست عزیز؟!، مشکل از خریدی هست که خودت انجام دادی!
اصل کاری کارت گرافیک بود که اصلا اسم نبردی، مشکلاتی از این قبیل هم اول و بیش از همه از پاور تقلبی و بی کیفیت سرچشمه می گیرن، پاورت معتبر نباشه بازم باید منتظر این ایرادات هولناک باشی!

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر