شایعه بازی GTA 6 کی برای PC منتشر می‌شود؟

MJ_KING

عضو تحریریه
Sep 14, 2023
359
نام
محمد جواد جعفری
پس از سال‌ها انتظار، سرانجام مدتی قبل تریلر GTA 6 منتشر شد و در کمتر از یک روز 80 میلیون بازدید کسب کرد. در پایان این تریلر نشان داده شد که بازی مذکور در سال 2025 برای کنسول‌های نسل نهمی منتشر خواهد شد اما بطرز عجیبی، صحبتی درمورد نسخه کامپیوترهای شخصی نشد.

GTA-VI-Logo-300x169.jpg

با این که بازی در ابتدا فقط برای پلی استیشن 5 و ایکس باکس سریز ایکس/اس منتشر خواهد شد، اما همه چیز از دست نمی‌رود و ظاهرا PCبازها هم می‌توانند بعد از مدتی به GTA 6 دسترسی پیدا کنند.

درواقع این اولین بار نیست که همچین اتفاقی می‌افتد و راکستار از زمان GTA 2، ورژن PC هیچکدام از بازی‌های اصلی این فرانچایز را بطور همزمان با ورژن کنسولی منتشر نکرده است و اغلب بعد از مدت زمانی مشخص، این آثار برای رایانه‌های شخصی هم انتشار یافته‌اند. تا زمانی که راکستار تاریخ انتشار دقیق نسخه کنسولی GTA 6 را اعلام نکند، نمی‌توان حدس زد که بازی کی برای کامپیوترها عرضه می‌شود، اما نگاهی به نسخه‌های گذشته می‌تواند به ما در تخمین زدن آن کمک کند.

GTA V برای اولین برای در سال 2013 برای ایکس باکس 360 و پلی استیشن 3 منتشر شد و 19 ماه طول کشید تا به رایانه‌های شخصی بیاید. از طرفی Red Dead Redemption 2 هم 13 ماه بعد از اولین انتشار در اکتبر 2018 برای پلی استیشن 4 و ایکس باکس وان، برای PC هم عرضه شد. این بدان معناست که 12 تا 18 ماه بعد از انتشار کنسولی GTA 6، می‌توانیم شاهد آمدن آن به کامپیوترها باشیم.

این یعنی اگر بازی مذکور در نیمه اول 2025 منتشر شود احتمالا در سال 2026 به PC می‌آید؛ اما اگر راکستار تصمیم به انتشار بازی در نیمه دوم 2025 بگیرد، ممکن است دارندگان رایانه‌های شخصی مجبور شوند تا 2027 صبر کنند!

RedShift

کاربر سایت
Dec 5, 2013
1,515
چنین شرکتی که بالا هزار کارمند داره نمیشه گفت وقت نمیکنه رو PC کار کنه
تنفر از pc هم یه فکر خنده داره
99% یه قرارداد مخفی دارن با سونی و مایکروسافت و الا بزرگ ترین پلیر بیس gta online رو کامپیوتره احمق نیستن خودشون میدونن این چیزارو
منی که از کنسولا بدم میاد دلم میخاد ps5 بگیرم فقط بخاطر gta vi تمامش کنم بفروشم بره جفتشو عقده تو دلم نمونه 1 2 سال
خیلییی کم جی تی ای انلاین رو پی سی بازی میکنن چجور میگی بزرگترین پلیر بیس؟ کلا رو پی سی همش هکر و چیتره حال نمیده. شاید منظورت GTA RP

• Like
Reactions: king of north

rahyarpaul

کاربر سایت
Mar 17, 2011
10,935
نام
محمد حسین
یک شایعه هم منتشر شده بود این بود که احتمالاً کنسول های میان نسلی Pro هم عرضه میشن (احتمالا کمی بعد از عرضه بازی ) و راکستار اونجا 60 فریم رو به تصویر میکشه. حالا شاید راکستار دنبال عرضه همزمان بازی بر روی PC و کنسول های میان نسلی باشه (چیزی که تقریباً با عرضه نسخه PC و کنسول نسل هشتمی GTA V تکرار شده بود)
منطقی نیست، چون کنسول میان نسلی 2026 که نمیاد، دو سال مونده به پایان نسل. 2024 میاد و نمیتونه بگه دو سال صبر کنید تا نسخه بهینه شده، بدم.
و بقول بچه ها la noire هم با تاخیر اومد، حتی تهش دید مکس پین همزمان میاد، دو هفته تاخیر زد تهش.
تنها دلیل منطقی یه مقدار پایرسی و بحث ماد و ... هست و یکم ریجن بندیا.

2023-12-11_16-31-35.jpg

رو pc هم که کسی gta نمیزنه، پیک امروز 262 هزار نفره. اصلا مگه pc گیمر داره.
و gta v از سال 2016 که استیم لیست سالیانه داد تا همین 2022 همش تو لیست پلاتینیوم بود و فقط پارسال رفت تو گلد.

DoomedToKill

کاربر سایت
Oct 1, 2020
1,961
راک استار کلا از دیرباز با PC خصومت شخصی داشته...

بلا استثنا تمام بازیها روی PC ساخته میشن و همشون یک نسخه داخلی PC دارن و اتفاقا بنظرم اگر بنا به پورت کردن باشه، تبدیل اون developer version به پورت پیسی(بهینه سازی در نظر نگیریم) ساده تر از پورت و بهینه سازی برای یک کنسول با سخت افزار ۵-۶ سال پیشه
در نتیجه اگه یک استودیو یک بازی روی PC نمی‌ده تصمیم و اراده خودشونه نه بهونه بهینه سازی و..

این دوستمون میگه پیسی گیمرم و بدترین نسل پیسیه :D
نسل هفت تا ۲۰۱۵ عملا پیسی مرده بود
مخصوصا که اوایل قفل دنوو بود و علاوه بر اون یکسری بازیها ذاتا رو پیسی ریلیز نمی‌شدن، دنوو داشتنشون به کنار
قبلاً گفتم و باز هم میگم، پلتفرم پیسی با عرضه انحصاری های مایکروسافت رو پیسی + استیم دوباره زنده شد وگرنه بدترین پلتفرم برای بازی بود.
این نسل هم با عرضه انحصاری های که بت PS بودن قبحش کامل ریخت و دیر یا زود عناوین انحصاری PS روز عرضه رو PC ریلیز میشن هرچند همین الان GAAS ها روز عرضه رو PC ریلیز میشن

Sir Daniel

کاربر سایت
Mar 22, 2017
1,103
چرا نسخه PC دیرتر عرضه میشه از زبان یکی از کارمندای سابق راکستار:

اصل فروش بازی روی کنسول هاست و در نتیجه اصل تمرکز دولوپر، توسعه بازی برای کنسوله
پورت بازی برای PC به دلیل تنوع سخت افزارها سخت و زمان بره (مخصوصا بازی با اسکیل GTA) و سهم کوچک تری از فروشم داره و در نتیجه اولویت نیست

the batman

کاربر سایت
May 25, 2013
394
خیلییی کم جی تی ای انلاین رو پی سی بازی میکنن چجور میگی بزرگترین پلیر بیس؟ کلا رو پی سی همش هکر و چیتره حال نمیده. شاید منظورت GTA RP
شاید اشتباه گفتم بزرگ ترین پلیر بیس انلاین ولی کم پلیر نداره
روزانه 100ک پلیر همزمان رو استیم مگه الکیه

آخرین ویرایش:

rahyarpaul

کاربر سایت
Mar 17, 2011
10,935
نام
محمد حسین
چرا نسخه PC دیرتر عرضه میشه از زبان یکی از کارمندای سابق راکستار:

اصل فروش بازی روی کنسول هاست و در نتیجه اصل تمرکز دولوپر، توسعه بازی برای کنسوله
پورت بازی برای PC به دلیل تنوع سخت افزارها سخت و زمان بره (مخصوصا بازی با اسکیل GTA) و سهم کوچک تری از فروشم داره و در نتیجه اولویت نیست
من گوش دادم ولی چنین چیزایی نگفت.

2023-12-12_0-24-13.jpg

نکته اول، اولا به گذشته اشاره داره و این بابا 2017 از راکستار رفته و معلوم نیست همونموقع هم دیتایی از فروش داشته یا نه و نکته دومم اینه، gta online اوایل کاربر بالایی روی pc نداشت و بعد از ریلیز از ژوئن 2015 تا نوامبر 2016، طول کشید تا پلیر همزمان pc به صد هزار برسه
نکته سوم، این داره میگه کنسول اصلی تو فروش ps3 بوده ولی ایکس باکس همزمان میاد، پس اولا دلیل کامل فروش نیست، pc با تاخیر 1.5 ساله اومده و معلومه کمتر میفروشه، از کرامات شیخ ما این است شیره را خورد و گفت شیرین است
مثل اینه سونی بیاد بگه days gone رو pc کمتر خورده. آخرین عنوان راکستار که تو روز ریلیز قبل تریلوژی که 2021 اومد، میره به 1999 که gta2 بود.
راکستار حتی نسخه wii رو زودتر از pc هم ریلیز کرده، bully سال 2006 برا ps2 اومد و مارس 2008 برا wii و xbox 360 اومدو تو اکتبر 2008 برا pc دادن.

2023-12-12_0-22-07.jpg

اینکه میگه، main reason معماری pc هست معقولتره ولی مگه بقیه دولوپرا، برا pc بهینه نمیکنن
_______
اینکه میگه اولویت اول پلی استیشنه و بعد ایکس باکس و در انتها pc ، حتی بوده راکستار wii رو جلوتر از pc گذاشته.

2023-12-12_0-57-02.jpg 2023-12-12_0-57-44.jpg

در مود این بخش، اگه بخوای این ایده رو تسری بدی به کل دولوپرا، عملا دیجیتال فاندری و ... دارن چیو تحلیل میکنن، چون این داره میگه ما فوکوس اصلی رو ps هست بعد ایکس باکس. پس قدرت براساس حرفای این اولویت نیست و معیار محبوبیت تو فروش
در ثانی قیاس فروش در حالت برابره، نه ریلیز با تاخیر که آخرینش به 1999 برمیگرده.
و ثالثا فکر کنم زلنیک معیار بدی نباشه برا درآمد حاصله از pc
(مکس پین 2که نسخه pc زودتر اومد،رمدی ساخته بود)

آخرین ویرایش:

m.d.makan

کاربر فعال
Apr 14, 2007
9,401
نام
مــاکــان
بنظرم مشخصه ترتیب عرضه
اول استوری، شش هفت ماه بعد آنلاین
شش هفت ماه بعد نسخه PC

این حدس منه شایدم دیرتر بیاد
من که فکر میکنم راکستار همون روز عرضه بخش آنلاین رو هم جزوش منتشر میکنه.
وگرنه طرفدارها بیچارش میکنن.

*R با V کاری کرد که انتظارات رو خیلی برده بالا.
مطمئنا از الان یکسری مثل سری COD فقط منتظرن بازی منتشر بشه و فقط بپرن تو بخش آنلاین.
==========
در مورد نسخه PC هم درسته که دیگه عادت کردیم به ته دیگ.
ولی انصافا GTA که ته دیگ نداره واقعا.
همیشه نو و تازست.
الان هم که بواسطه بخش آنلاین همیشه زندش هیچوقت تو دیگ قرار نمیگیره که بخواد ته بگیره.

Origami 2008

عضو تحریریه
Oct 2, 2014
5,525
نام
سپهر
من احساس می‌کنم در اواخر نسل هفتم (از سال 2013)، یک مقدار حال توسعه‌دهندگان با پلتفرم PC روبراه شد؛ دوستان مثال راکستار را می‌زنند؛ ولی فکر کنم عرضه Mortal Kombat 9 روی PC بیشتر از GTA V طول کشید؛ مورتال کامبت 9 مالِ بهار 1390 هست و در تیر سال 1392 برای پی‌سی عرضه شد؛ تصور آن موقع توسعه‌دهندگانی مثل اد بون این بود که کسی نمیاد بازی Fighting روی PC انجام بده!

کویر لوت پی‌سی بازها را من تابستان 1389 و تابستان 1390 مثال می‌زنم؛ کلیف بلزینسکی خودش از کیفیت پورت GOW 1 (با قانون برگرداندن تقویم ویندوز به سال 2006) خجالت کشید و نیومد GOW 2 و GOW 3 رو بده؛ هنوز هم این‌ها نیستند که گیمر سری GOW رو تکمیلی و منظم بره جلو؛ خیلی‌ها یک قسمت دادند و دنباله رو بیخیال شدند؛ مثل Condemned 2؛ اکتیویژن یکی از فشاری‌ترین لحظات رو برای پی‌سی گیمرها در سال 2006 رقم زد که COD 3 رو نداد بیرون برای PC؛ بتلفید: بد کمپانی هم به طرز عجیبی سر از PC در نیاورد؛ خیانت بزرگ همین آقای سم لیک کرد که آلن ویک مولتی‌پلتفرمی رو کرد انحصاری و با تاخیر دوساله/یک ساله نسخه PC رو داد بیرون!

دلایلی که @Sir Daniel گفت؛ فقط شامل GTA VI نمی‌شه، بلکه شامل تمامی پورت‌های PC هست.

rahyarpaul

کاربر سایت
Mar 17, 2011
10,935
نام
محمد حسین
من احساس می‌کنم در اواخر نسل هفتم (از سال 2013)، یک مقدار حال توسعه‌دهندگان با پلتفرم PC روبراه شد؛ دوستان مثال راکستار را می‌زنند؛ ولی فکر کنم عرضه Mortal Kombat 9 روی PC بیشتر از GTA V طول کشید؛ مورتال کامبت 9 مالِ بهار 1390 هست و در تیر سال 1392 برای پی‌سی عرضه شد؛ تصور آن موقع توسعه‌دهندگانی مثل اد بون این بود که کسی نمیاد بازی Fighting روی PC انجام بده!

کویر لوت پی‌سی بازها را من تابستان 1389 و تابستان 1390 مثال می‌زنم؛ کلیف بلزینسکی خودش از کیفیت پورت GOW 1 (با قانون برگرداندن تقویم ویندوز به سال 2006) خجالت کشید و نیومد GOW 2 و GOW 3 رو بده؛ هنوز هم این‌ها نیستند که گیمر سری GOW رو تکمیلی و منظم بره جلو؛ خیلی‌ها یک قسمت دادند و دنباله رو بیخیال شدند؛ مثل Condemned 2؛ اکتیویژن یکی از فشاری‌ترین لحظات رو برای پی‌سی گیمرها در سال 2006 رقم زد که COD 3 رو نداد بیرون برای PC؛ بتلفید: بد کمپانی هم به طرز عجیبی سر از PC در نیاورد؛ خیانت بزرگ همین آقای سم لیک کرد که آلن ویک مولتی‌پلتفرمی رو کرد انحصاری و با تاخیر دوساله/یک ساله نسخه PC رو داد بیرون!

دلایلی که @Sir Daniel گفت؛ فقط شامل GTA VI نمی‌شه، بلکه شامل تمامی پورت‌های PC هست.
مورتال کمبت از نسخه 4 که سال 1997 داد تا نسخه 2011 که با تاخیر رو pc داد کلا pc رو اسکیپ کرد.
ربطی به دوران افول pc تو نسل هفت نداشت. نسخه 2011 که سال 2013 اومد، اولین نسخه پس از 15 سال بود و سال 2000 که مثال زده میشه، نسل هفت نبود
_______
در مورد گیرزم ربطی به کلیف نداره، ماکرو کلا pc رو از 2007 اسکیپ کرد و هیچ عنوان بزرگیشو نداد از 2007 تا 2011 که فیبل 3 رو داد و کم کم از 2013 شروع کرد به aoe و هیلو اسپارتان و کم کم برگشت رو دور

• Like
Reactions: m.a.t

EAST2WEST

کاربر سایت
Jul 31, 2009
1,569
نام
Danial

آلن ویک 2 را بازی کردم و گرافیکش فوق‌العاده بود، اینکه بازی تا چه حد بهینه هست، مطمئن نیستم ولی اصلاً در طول بازی اذیت نشدم. حالا این سوال برام پیش اومده چرا یک استودیو مثل رمدی که خیلی کوچیکتره و اصلاً resource های راکستار را نداره میتونه یک تیم اختصاص بده برای

پورت PC ولی یک شرکت مثل T2 با استودیو بزرگی مثل راکستار با این همه کارمند و پول هنوز بعد از این همه سال مثل لشکر شکست خورده بازی‌های پرچم دارشون را واسه PC عرضه میکنن. این چیزی نیست جز منفعت طلبی و lack of competency که شده آفت و سیاست این روزهای

ناشرهایی چون T2.

• Like
Reactions: ce7en44

m.d.makan

کاربر فعال
Apr 14, 2007
9,401
نام
مــاکــان
تا انتشار GTA میشه روی nopixel 4 حساب باز کرد.

واقعا دلم خواست دوباره نصب کنم.
فکر کنم خیلی درآمد داشته باشن که تونستن اینطور وقت بزارن و بازی رو شخم بزنن.

• Like
Reactions: m.a.t

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر