بازی ایرانی:آری یا نه؟؟؟

در بازی های رایانه ای باید از کجا شروع کنیم؟؟؟

• از بازی های سه بعدی

رای‌ها: 2 3.2%
  • از بازی های دو بعدی

رای‌ها: 18 29.0%
  • اول باید یه موتور گرافیکی معتبر بخریم

رای‌ها: 13 21.0%
  • در شرایط کنونی اصلا وارد این عرصه نشیم سنگین تره

رای‌ها: 29 46.8%

• مجموع رای دهنده‌ها
    62

Hassan

کاربر سایت
Feb 10, 2006
207
من یه سوال داشتم اصلا به نظر شما چیزی به عنوان بازی ایرانی وجود داره؟؟؟
اگر نه باید از کجا شروع کنیم؟؟؟از بازی های دوبعدی یا سه بعدی؟؟؟ یا اصلا وارد این کار نشیم؟؟؟
باید خودمون موتور بازی ها رو بسازیم یا از خارج تهیه کنیم؟؟؟

Burning Hawk

کاربر سایت
Apr 2, 2008
1,613
نام
Hossein
درود

ببین داش سامان به نظر من از بازی های دو بعدی شروع کنیم بهتره.چرا؟ چونکه یه بازی دو بعدی می تونه خیلی زیباتر از یه بازی 3بعدی باشه.در اون ایده دادن آسونه بازی ساز با مشکلات بازی سازی آشنا می شود و تکنیک های که در دو بعدی هست می توان در سه بعدی با رعایت قواعد به کار برد و یه کار حجمی ساخت و بهتره بازی رو اول برای کنسول های مثل سگا،میکرو و ... بسازه که خیی هم کار تمیزی می شه .

حالا نظر خودت چیه؟

Asuka-200X

کاربر سایت
Jul 4, 2007
1,083
سلام
خب بنظر من بستگی داره...اگه شرایط طوری باشه که بشه موتور گرافیکی معتبر خرید چرا که نه.... ولی اگه همچین شرایط برای بازی ساز مورد نظر مهیا نیست بهتره بیخودی لقمه ی بزرگ بر نداره هم کلی کار میکنه هم اعصابش داغون میشه و آخرش هم نتیجه ی مطلوبی نمی بینه....

best gamer

کاربر سایت
Apr 22, 2008
25
راستش نمی خواستم چیزی بگم ولی با اجازه :biggrin1:.
من یه توضیحی راجب خرید موتور بدم . ببینید من دیدم که همه فکر می کنن که آره ما اگه پول داشته باشیم میتونیم مثلاَ موتور فلان بازی روز رو بخریم و بازی درست کنیم و بهونه پول میاد وسط ولی بزارید خیال همه رو راحت کنم حتی اگه همین الان دولت بیاد به هرکدومتون بگه آقای x شما هرچقدر هم که بخوای من بهت میدم برای بازی سازی تا کارت رو بکنی مطمئن باشید نمیشه به دلایل خیلی واضح .
دلایل:
1:حتی اگه پول موتور رو هم بدید هیچ شرکتی نه به شما موتور میفروشه نه اینکه حق این کار رو داره چون یکی از قوانین فروش موتور اینه که شما باید حداقل یکی دو بازی درسته حسابی خودت ساخته باشی و شرکتت باید معتبر باشه در این کار ...علتش هم واضح هستش اگه انقدر کشکی بود یه عده پول میزاشتن روی هم و مثلاَ موتور آنریل انجین رو می خریدن بعدم میذاشتن توی تورنت تا همه دانلود کنن و شرکت فوق بد بخت میشد :biggrin1:.
2: میرسیم سر ایران خودمون ... یه سوال تا حالا حساب کردین چند هزار دلار نرم افزار روی سیستمتون دارید؟ و آیا قانونی خریدید ؟:-". فقط یه موضوع رو بگم کشوری که قانون کپی رایت رو حساب نمی کنه اصلاَ طرف این کار نره بهتره چون اگه بخوایم قبول کنیم فقط حساب کنید دولت چه مبلغی فقط به ماکروسافت بابت جریمه فروش علنی دیسک ویندوز باید بده بابت این همه سال (فکر کنم مملکت رو باید بفروشیم تا کپی رایت قبول بشه :biggrin1:)حالا بقیه نرم افزار ها جای خود :-".
3:نکته سوم جدی فکر می کنید ما بازی ساز واقعی داریم ؟ :confused: اگه یکم بگردید و تحقیق کنید می فهمید که حتی یک نفر آگاه هم نداریم در این کار حتی یک نفر آگاه واقعی تازه بماند که طرف باید بتونه به حرفاش عمل کنه :-".(همیشه گفتن حرف زدن راحته عمل کردن سخته)
4:حالا اگه از همه این موضوعات بگذریم میرسیم به اینکه اگه بخوایم شروع کنیم از چی باید شروع کنیم . فقط یه چیز می گم دیگه اسم میکرو و سگا رو نیارید چون حتی ps1 هم دیگه حساب نمیاد چه برسه به اینا ... ولی من اگه توانایی این کار رو داشتم (که مطمئنم ندارم :biggrin1:)میرفتم از بازی سازی برای گوشی های موبایل شروع می کردم که مطمئنم هیچکس تو ایران نمیتونه مگر اینکه بیاد یه بازی رو یکم انگولک کنه بگه مال منه :-".

در کل حرف آخر اینکه فکرتون رو اذیت نکنید بشینید پای درستون و بازی های زیبا اصلاَ هم ناراحت نباشید خدا بزرگه بالاخره یه روز ماهم میریم قاطی آدم ها :biggrin1:(این تیکه آخر شوخی بود کسی به دل نگیره )بابت اینکه یکم تند گفتم معذرت می خوام :biggrin1:

آخرین ویرایش:

Burning Hawk

کاربر سایت
Apr 2, 2008
1,613
نام
Hossein
راستش نمی خواستم چیزی بگم ولی با اجازه :biggrin1:.
من یه توضیحی راجب خرید موتور بدم . ببینید من دیدم که همه فکر می کنن که آره ما اگه پول داشته باشیم میتونیم مثلاَ موتور فلان بازی روز رو بخریم و بازی درست کنیم و بهونه پول میاد وسط ولی بزارید خیال همه رو راحت کنم حتی اگه همین الان دولت بیاد به هرکدومتون بگه آقای x شما هرچقدر هم که بخوای من بهت میدم برای بازی سازی تا کارت رو بکنی مطمئن باشید نمیشه به دلایل خیلی واضح .
دلایل:
1:حتی اگه پول موتور رو هم بدید هیچ شرکتی نه به شما موتور میفروشه نه اینکه حق این کار رو داره چون یکی از قوانین فروش موتور اینه که شما باید حداقل یکی دو بازی درسته حسابی خودت ساخته باشی و شرکتت باید معتبر باشه در این کار ...علتش هم واضح هستش اگه انقدر کشکی بود یه عده پول میزاشتن روی هم و مثلاَ موتور آنریل انجین رو می خریدن بعدم میذاشتن توی تورنت تا همه دانلود کنن و شرکت فوق بد بخت میشد :biggrin1:.
2: میرسیم سر ایران خودمون ... یه سوال تا حالا حساب کردین چند هزار دلار نرم افزار روی سیستمتون دارید؟ و آیا قانونی خریدید ؟:-". فقط یه موضوع رو بگم کشوری که قانون کپی رایت رو حساب نمی کنه اصلاَ طرف این کار نره بهتره چون اگه بخوایم قبول کنیم فقط حساب کنید دولت چه مبلغی فقط به ماکروسافت بابت جریمه فروش علنی دیسک ویندوز باید بده بابت این همه سال (فکر کنم مملکت رو باید بفروشیم تا کپی رایت قبول بشه :biggrin1:)حالا بقیه نرم افزار ها جای خود :-".
3:نکته سوم جدی فکر می کنید ما بازی ساز واقعی داریم ؟ :confused: اگه یکم بگردید و تحقیق کنید می فهمید که حتی یک نفر آگاه هم نداریم در این کار حتی یک نفر آگاه واقعی تازه بماند که طرف باید بتونه به حرفاش عمل کنه :-".(همیشه گفتن حرف زدن راحته عمل کردن سخته)
4:حالا اگه از همه این موضوعات بگذریم میرسیم به اینکه اگه بخوایم شروع کنیم از چی باید شروع کنیم . فقط یه چیز می گم دیگه اسم میکرو و سگا رو نیارید چون حتی ps1 هم دیگه حساب نمیاد چه برسه به اینا ... ولی من اگه توانایی این کار رو داشتم (که مطمئنم ندارم :biggrin1:)میرفتم از بازی سازی برای گوشی های موبایل شروع می کردم که مطمئنم هیچکس تو ایران نمیتونه مگر اینکه بیاد یه بازی رو یکم انگولک کنه بگه مال منه :-".

در کل حرف آخر اینکه فکرتون رو اذیت نکنید بشینید پای درستون و بازی های زیبا اصلاَ هم ناراحت نباشید خدا بزرگه بالاخره یه روز ماهم میریم قاطی آدم ها :biggrin1:(این تیکه آخر شوخی بود کسی به دل نگیره )

با حرفات کاملا موافقم من اصلا تعجب می کنم شما ها هم دلتون خوشه اخه تو کشوری که ... اصلا بی خیال, قاطی مسائل سیاسی نشیم فعلا تا یه 10 الی 20 ساله دیگه فکر اینکه ایران جز بازار بازی سازی بشه رو از سرتون بیرون کنید.

(حرفه حقه امیدوارم ناراحت نشده باشین)

Hassan

کاربر سایت
Feb 10, 2006
207
چرا اینقدر معذرت خواهی می کنید دارید حرف حساب می زنید،منم این تاپیک رو زدم که روی این مسائلی که شما فرمودید بحث شه.

Asuka-200X

کاربر سایت
Jul 4, 2007
1,083
یعنی به نظر شماها هیچ کاری نمیشه انجام داد؟ من کاملا حرفای best gamer رو قبول دارم چون کاملا درست بود...ولی آیا این دلیل میشه که هیچ کاری نکنیم؟ میدونم یه کم محاله ولی بهتره که امید رو از دست ندیم

best gamer

کاربر سایت
Apr 22, 2008
25
یعنی به نظر شماها هیچ کاری نمیشه انجام داد؟ من کاملا حرفای best gamer رو قبول دارم چون کاملا درست بود...ولی آیا این دلیل میشه که هیچ کاری نکنیم؟ میدونم یه کم محاله ولی بهتره که امید رو از دست ندیم
کاملاَ تایید می کنم هیچوقت نباید امیدرو از دست داد ولی چه بگویم آخه خودتون بهتر میدونید توی چه جامعه ایی هستیم .بعدم وقتی یه بازی بسازیم که هیچکس قدرش رو ندونه چه ارزشی داره؟البته من یک نفر رو میشناسم که میتونه این کار رو بکنه ولی نه در این مملکت با این وضعیت بلکه در جایی که قدر زحمتش رو بدونن و بتونه همچون کارگردانای معروف دنیا مثل جیدریموند و کوجیما و شینجی میکامی کار کنه و مطمئنم میتونه یه روز اگه خدا بخواد :biggrin1:

Fratos

کاربر سایت
Aug 23, 2006
16,071
بخوای پله ها رو 100 تا یکی بری بالا، نتیجه ش میشه QoP. بهتره از 2D شروع بشه. چم و خم کار دستمون بیاد و کسب تجربه کنیم.

پ.ن. اسطوره های این صنعت همین طوری شروع کردن ;).

G

!Game Over

سلام خدمت همه عزیزان.
آقا من این ایده رو چند ساله که توی ذهنم دارم. هی میگم کسی گوش نمیده.
مگه نمیگن توی ایران بودجه نمیدن به بازی سازی و کم خرج میکنن و این حرفا؟چرا؟
1- اولا که دنیا داره توی صنعت بازی میچرخه. ببینید الان BF3 واسه خودش میاد توی ایران با پژاک می جنگه. الطایر ایرانی شده.COD MW توی عراقه.MOH توی افغانستان و .. پس فکر کنم ازرش سرمایه گذاری رو داشته باشه.
2- یه ذره از بودجه ی بخش های دیگه رو کم کنن بدن به صنعت بازی.
حالا من چی میگم؟ میگم بیان یه فراخوان بذارن توی تلویزیون که آقا بیاید بهتون ساخت بازی رو توی کلاس های فلان جا کاملا رایگان یاد بدیم به شرطی که آقای فلانی شما که دوره دیدید تا 4 سال باید برای ما کار کنید یا 10 سال یا ...
اینطوری هم پرورش استعداد میکنن و هم جذب استعداد و هم رونق صنعت بازی سازی و ...
ضمنا تو رو خدا به این بچه مایه دارا که هر روز با یه ماشین تصادف میکنن بعدش میگنن واااااااااااااای خوبه ماشین خوبمون نبود، بگید بجای اینکارا بیان یه پروژه ای چیزی راه بندزان که هم یه نونی توش باشه واسشون و هم اینکه به این کشورشون یه خدمتی کرده باشن.

منو هم بی خبر نذارین.
Game_Over_MvM@Yahoo.com

با نهایت تشکر
کوچکترین
!Game Over

susha

کاربر سایت
Jun 11, 2011
3,009
نام
مجید
از ماست که بر ماست ! وقتی خودمون قانون کپی رایت رعایت نمیکنیم همین میشه ... الان شما همه کنسول دار ها منتظر هستند تا هک جدید بیاد بتونند بازی کنند ! ..... اون وقت انتظار اری جایی که هیچ کس حاضر نیست یک بازی اصل بخره چجور بیان بازی بسازند ؟!
.....................
در مورد موتور بای باید بگم یا ما باید موتور بازی بسازیم که این کار سال ها طول میکشه مثلا الان Unreal engine 3 یک شبه نشده جز برترین موتور های دنیا ..... یا این که یک موتور بازی سازی بخریم که متاسفانه به دلیل مشکلات مالی چنین چیزی امکان پذیر نیست ! مثلا بازی گرشاسپ 300 میلیون هزینه ساختش شد و تونست در ایران موفق بشه ( از نظر فروش ) اما متاسفانه حالا که دارند نسخه 2 رو میسازند باز هیچ کس حاضر به حمایت از استدیو بازی سازی نیست !
...................
در مورد ساخت بازی از کدوم شروع کنیم : متاسفانه چون بازی ساز نیستم نمیتونم نظر دقیق بدم اما به نظرم اگر از دو بعدی شروع کنیم بهتره چون هم کار راحت تره ( در مقایسه با بازی 3 بعدی ) و هم هزینه هاش کمتر.... بعدشم اگر خواستی میتونی به صورت اینترنتی در کل دنیا بفروشی !
......................
در اخر باید بگم تا زمانی که خودمون از بازی ساز های داخلی مثل ژاپنی ها حمایت نکنیم هرگز صنعت بازی سازی در ایران رشد نخواهد کرد !
موفق باشید

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر