بازیهای بوتلگ کنسولهای قدیمی:‌ بازیهایی بچگی خیلی از ایرانیها

ash|ae|ash

کاربر سایت
Jul 22, 2013
94
میخوام شما رو به یکی از سرگرم کننده ترین سایت معرفی کنم. Bootleg Games Wiki:
BootlegGames Wiki | Fandom

اما بازی بوتلگ چیه؟ به بازیها یا کنسولهای قدیمی ای میگن که به عبارتی Homebrew هستن. قدیم مثل الان نبود که هرکی دوست داشت بازیشو روی کنسول منتشر کنه بتونه به راحتی یک کلید بگیره این کار رو انجام بده. قدیم سگا و نینتندو و بعدا سونی روی بازیهایی که روی کنسولهاشون منتشر میشد مثل غول وایستاده بودن.

پس خیلی ها که به اسمبلی یا C مسلط بودن میومدن بازیهای خودشون رو بی اجازه میساختن و قغلهای کنسول رو دور میزدن. شاید شما با خیلی ازین بازیها یا کنسول ها آشنا باشید. کنسولهای متنوعی که در ایران به نام میکرو ساخته میشه کلونهای Famicom هستن. که بهشون میگن Famiclone. مدل زیادی فمیکلون وجود داره.

Famiclone | BootlegGames Wiki | Fandom

یکی ازین بازیهای بوتلگ که من باهش خاطره دارم سونیک ۱ روی فمیکام هست. که من خودشو بازی نکردم،‌ روی سی دی Mario Party بازیش کردم!‌ سی دی ماریو پارتی ماجرای خودشو داره که بعدا در موردش یک ترد میزنم.

میگن وقتی شیگرو میوموتو میخواسته سوپر ماریو ۳ رو بسازه خواسته به ماریو یک دایناسور بده. بهش گفتن نمیشه مجبور شده صبر کنه تا Super Mario World یوشی رو بیاره تو بازی. اما این آقایون ساقی بازی تونستن سوپر ماریو وورلد رو پیاده کنن روی فمیکام! یعنی از نیتندو بیشتر حالیشونه؟ من از ۶۵۰۲ سر در میارم اما نه اونقدر.

جالبه بدونید اولین بازی هری پاتر یک بازی بوتلگ بوده به نام Harry's Legend. اما این بازی خودش بوتلگ بوده اندر بوتلگ!‌ یک sprite swap از بازی Titenic بوده.

اما Titenic جیه؟ یک بازی Beat 'em Up که درش نقش جک و روز رو میگیرید و با جاشوها و موشها و... میجنگید!

جالبه دوتا بازی در مورد تایتانیک هست!‌ هردوتاشون یک اسم دارن اما خیلی باهم فرق دارن.

بازی تانک میکرو یادتونه؟ اون یک بازی بوتلگ بود. یک بازی که من روش ساعت ها وقت گذاشتم!

Tank 1990 | BootlegGames Wiki | Fandom

جالبه بدونید یکی از بزرگترین تولید کننده های بوتلگ یعنی Hummer Team هنوز زنده ست و نفس میکشه. مشتری دارن هنوز. در کشورهای بسیار بسیار فقیر مثل روسیه و کشورهای آمریکای جنوبی. ایران هم فقیره اما خوشبختانه ملت میتونن حد اقل یک پی اس وان بخرن! یا یک پی اس پی. حد اقل کنسول توی ایران پی اس تو هست اما در روسیه هنوز خیلی ها کنسولهای بوتلگ فمیکلان و سگا مگادرایوهای کلون شده رو استفاده میکنن. حتی در برزیل هنوز Sega Master System طرفدار داره. در گتوهای سائو پائلو همه یک سگا مستر سیستم دارن.

بازی تاینی تون روی میکرو رو یادتونه؟
The Tiny Toon 3 Crazy Castle | BootlegGames Wiki | Fandom

حتی ویندوز هم به فمیکلونها اومده!
Windows 2000 | BootlegGames Wiki | Fandom
Windows 98 | BootlegGames Wiki | Fandom
Windows XP | BootlegGames Wiki | Fandom

شما رو نمیدونم اما این بازیها خاطرات بدی رو برای من زنده میکنن. خاطرات گذشته. پول بود اما جهل زیاد بود. جهل خیلی زیاد بود. یک زبون بیشتر نمیدونستم. نمیتونستم بفهمم علاءدین روی کارتون چی میگه. نمیتونستم رسانه هایی که میپرستیدم رو بفهمم. الان فهم هست اما وقت نیست!

Sega_genesis

کاربر سایت
Apr 27, 2021
931
نام
آن بزرگوار
بازی god of war
۲ نسخه برا میکرو
شماره ۱ و ۲ 😁

images

rom-hack-god-of-war-2-nes.png

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
17,005
نام
آریا
یکی از خفن‌ترین‌ها در این زمینه Tekken 3 بود! :D
هم آهنگ منوی جالبی داشت و هم با یه سری حقه و چسبوندن عکس به همدیگه، اول بازی یه چیز CGطور پخش می‌کرد که برای خود نینتندو به عنوان سازنده کنسول هم قفل بود! :D

من یه سری بازی این مدلی با حضور ماریو هم داشتم که یکی‌شون رو چند سال پیش بالاخره فهمیدم چی بوده و طرف بازی Joe & Mac رو دستکاری کرده بود و این شکلی شده بود:

ceus_xvxv_ri6j.jpg

ولی اون یکی رو هنوز پیدا نکردم و خیلی دنبالشم. چیز زیادی ازش یادم نیست، ولی آهنگ به شدت قشنگی داشت و خود ماریو هم حالت جادوگر داشت با یه پوشش و شنل بنفش با یه اتمسفر نسبتاً تاریک در مقایسه با ماریوهای رسمی. حتی کارتریجش هم متفاوت بود و یه حالت بزرگ‌تری نسبت به بقیه کارتریج‌ها داشت و بنفش هم بود.

Sega_genesis

کاربر سایت
Apr 27, 2021
931
نام
آن بزرگوار
یکی از خفن‌ترین‌ها در این زمینه Tekken 3 بود! :D
هم آهنگ منوی جالبی داشت و هم با یه سری حقه و چسبوندن عکس به همدیگه، اول بازی یه چیز CGطور پخش می‌کرد که برای خود نینتندو به عنوان سازنده کنسول هم قفل بود! :D

من یه سری بازی این مدلی با حضور ماریو هم داشتم که یکی‌شون رو چند سال پیش بالاخره فهمیدم چی بوده و طرف بازی Joe & Mac رو دستکاری کرده بود و این شکلی شده بود:

ceus_xvxv_ri6j.jpg

ولی اون یکی رو هنوز پیدا نکردم و خیلی دنبالشم. چیز زیادی ازش یادم نیست، ولی آهنگ به شدت قشنگی داشت و خود ماریو هم حالت جادوگر داشت با یه پوشش و شنل بنفش با یه اتمسفر نسبتاً تاریک در مقایسه با ماریوهای رسمی. حتی کارتریجش هم متفاوت بود و یه حالت بزرگ‌تری نسبت به بقیه کارتریج‌ها داشت و بنفش هم بود.

بوتلگ برا اون زمانا بود
الان تا همین ۲۰۲۱ برا سگا مستر سیستم و جنسیس بازی میاد
نه رام هک شده اینا یا بقولی هومبرو

استودیو ها بازی جدید و عالی میزنن
و بعضی استودیو ها بازی برا پلی ۴ و استیم و .... میزنن یه نسخه از کارتریج هم برا رو کارتریج برا سگا جنسیس و سگا مستر سیستم میزنن

مثلاً این Ze Légende of Oliv
برا کنسول مستر سیستم نسل ۳
و 8 بیت
سال ۲۰۱۹ اومده

1d027d9abe4fb49b369ae57cc84dcbaa.jpg

img_%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B1%DB%B0%DB%B7%DB%B1%DB%B7_%DB%B1%DB%B6%DB%B3%DB%B9%DB%B0%DB%B9-collage_f71e.jpg

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر