خبر رسمی بازیهای استارفیلد، Hi-Fi Rush و Sea of Thieves برای PLAYSTATION 5 عرضه خواهند شد

Cloud Strife

کاربر سایت
Nov 13, 2006
15,184
نام
ماکان
ماکان خودتی ؟ یه لحظه فکر کردم Adam هستی :D
حاجی رقابت نباشه دیگه بازی AAA در حد ناتی داگ و سانتا معنی نداره دیگه . چرا انقدر هزینه کنن اصلا . تنها چیزی که برای من مشخصه اینه که فیل اسپنسر نابودگر صنعت گیمه و انگار مادرش رو یه گیمر سنتی کشته و این میخواد انتقام بگیره :D هر کاری مایکروسافت انجام داده و میده به کوچیک تر شدن و مزخرف تر شدن و بی کیفیت تر شدن گیم ها ختم شده و میشه .
من گیرز و هیلو با گرافیک و عظمت مغز سوز میخوام . 60 تا بازی Day One دوزاری مثل استارفیلد و اینا که رو PS3 هم اجرا میشن و هیچ چیزی برای ارائه ندارن نمیخوام . حالا هر روز روزی 50 تا بازی موبایلی و AA مایکروسافت بده بیرون رو هر پلتفرمی میخواد باشه . با این سیستمی که پیش گرفته نه برای Developer هاش انگیزه ای مونده نه برا بقیه . فقط بازی گیم پسی تند تند بده بیرون . با این اوصاف سونی هم بازی هاش رو کم خرج تر میکنه . کلا همون که گفتمه .باید فیل اسپنسر رو مثل کاری که کریتوس تو Gow 3 با زئوس کرد گذاشت یه گوشه و انقدر با مشت زدش که مغزش متلاشی بشه .

یه سوال، الان که نینتندو سه نسله دیگه عملا رقابت مستقیمی با سونی نداره، آیا بیخیال ساخت زلدا و ماریو و ... شده؟ آیا چون به هر صورت سر بازار خاصی که ایجاد کرده، کنسولش فروش میره، بیخیال ساخت عناوین باکیفیت شده؟ معلومه که نه! چون نینتندو برای رقابت کار نمیکنه، برای حفظ جایگاهش و نگه داشتن این رابطه اش با فن ها کار میکنه!

سونی هم همینه. مساله اینه که شما فکر میکنید سونی TLoU میسازه، چون میخواد با مایکروسافت رقابت کنه! در صورتی که در عمل Xbox اصلا رقیب PS نیست! چرا باید سونی به فکر رقابت با کنسولی باشه که حتا از نسل قبل خودش هم کمتر مخاطب داره؟ سونی الان صاحب محبوب ترین برند ویدو گیمه، یعنی PlayStation. یه فن بیس خیلییی عظیم هم داره. این فن بیس یه سری انتظار از سونی دارن. مثل خودمون. ما همه از سونی انتظار بازی های AAA داستان محور، با ویژوال های فک برانداز داریم و این به DNA بازی های سونی مبدل شده. سونی برای حفظ جایگاه و این اعتماد بین خودش و مخاطبین باید این رویه تولید رو ادامه بده. نه به خاطر رقابت با اکس باکس. سونی باید در دو جبهه تلاش کنه، یکی ساخت بازی های باکیفیت برای راضی نگه داشتن فن بیس و حفظ پرستیژش هست، یکی هم ساخت بازی های درآمد زا، مثل عناوین GaaS، تا درآمدش رو ببره بالا و از تنسنت و مایکروسافت عقب نیفته. برای همینم امده بانجی رو خریده و الان به لطف اونا درآمدش خیلی رفته بالا. تا زمانی که سونی میخواد تو بازار باشه باید به اینکار ادامه بده. هیچ ربطی هم به مایکروسافت نداره این روند. کما اینکه دو نسله مایکروسافت یه بازی خیلی خفن AAA ـه +90 که تو فصل جوایز بترکونه نداشته، اما دلیل نشده سونی هم بگه چون رقیبم ریده، من دیگه نیام 350 فاکینگ میلیون دلار هزینه بکنم تا SM2 رو بسازم پشمای همه کز بخوره! میرم عوضش Knack میسازم فقط!

+++

مایکروساف هم یه سری تصمیمات فوق احمقانه گرفت. بیزنس مدلی رو راه انداخت که از اول همه میدونستن محاله جواب بده، اما به خریت خودش ادامه داد و فکر کرد اما زمین و زمان رو بخره دیگه ملت سرازیر میشن سمت گیم پس که اینجوری نشد و الان کاسه چه کنم چه کنم گرفته دستش. اما در عوض حالا که دیده با این مدل کنسول فروختن و 20 30 میلیون مشترک گیم پس که بالا هم نمیره، نمیشه هزینه هارو جبران کرد رو آورده به مالتی پلتفرم شدن که این اقدامش درسته. من نمیگم مدیریت مایکروسافت شاهکاره و دارن عالی عمل میکنن. نه. بارها گفتم فاحعه مدیریت هستن و کسی که علی رغم این حجم هزینه، توان نرم افزاری و سخت افزاری و این همههههه IP که تریلی اسم هاشون رو یدک نمیکشه باز گند میزنه یعنی ماقبل فاجعه است. اما اینکه امدن مالتی پلتفرم شدن یعنی درآمدشون رشد میکنه. چه فن ها خوششون بیاد چه نه. و این یعنی توان عملیاتی بیشتر. من به این میگم عوض شدن شکل رقابت، نه از بین رفتن رقابت. کما اینکه وقتی نینتندو وارد یه فاز دیگه از بازی سازی و کنسول ساختن شد، رقابتش با سونی از بین نرفت، بلکه شکل متفاوتی به خودش گرفت و هرکی تونست بازار خودش رو داشته باشه. مایکروساف هم میخواد به این سمت بره. در آینده خریدهای بیشتر هم میکنه، اما نه به این شکل که بگیم ناشر میخره هرچی بازی داره رو انحصاری میکنه. نه. صرفا صاحبشون میشه تا مبدل به بزرگ ترین غول ویدئو گیم باشه. مثل تنسنت. که البته همین تنسنت هم اخیرا گفته به زودی جایگاهمون به عنوان شماره یک ویدئو گیم رو از دست میدیم. اینم قسمتی هست که میگم مایکروسافت خطرناک تر میشه. حالا اگه کسی رقابت رو فقط Vs میبینه، من بحث خاصی باهاش ندارم. چون بیزنس وایز برنده رقابت کسی هست که سهم بیشتری از بازار و در نیتجه درآمد بزرگ تری ایجاد میکنه.

Ni-oH

کاربر سایت
Dec 11, 2017
354
وقتی صحبت از فروش کنسول میشه و اهمیت بسیار بالای اون ، و دوستان باد بر غبغب انداخته میگن فروش کنسول دیگه اهمیتی نداره و فقط سرویس مهمه و اینا همش سنتی شدن و از این دست تحلیل هایی خرد سالانه ارائه میدن ، الان بهتره به اهمیت و نقش فروش کنسول و بیس پلتفرم پی ببرند ، وقتی سونی داره مثل تانک میفروشه و مایکروسافت حتی بیشتر از نسل قبل عقب افتاده نتیجه اش میشه این ، یعنی مایکروسافت هم دنبال دریافت درآمد و سود بیشتر هست از طریق پلتفرم های هلدینگ این صنعت ، کاری که با پلتفرم خودش توش شکست خورده .
طبیعتا اونا دنبال کل کل نیستن و توی این قضیه منطقی دارن به قضیه نگاه میکنن.

آخرین ویرایش:

HalfLife G

کاربر سایت
Feb 21, 2009
3,762
نام
مراد حلیمی
مایکروساف هم یه سری تصمیمات فوق احمقانه گرفت. بیزنس مدلی رو راه انداخت که از اول همه میدونستن محاله جواب بده، اما به خریت خودش ادامه داد و فکر کرد اما زمین و زمان رو بخره دیگه ملت سرازیر میشن سمت گیم پس که اینجوری نشد و الان کاسه چه کنم چه کنم گرفته دستش. اما در عوض حالا که دیده با این مدل کنسول فروختن و 20 30 میلیون مشترک گیم پس که بالا هم نمیره، نمیشه هزینه هارو جبران کرد رو آورده به مالتی پلتفرم شدن که این اقدامش درسته.
من فک کنم این تغییر استراتژی از سمت نادلا صورت گرفته. چون بشدت شبیه استراتژی مولتی پلتفرم کردن و رایگان کردن(هزینه اشتراکی) آفیس هست که با حمایت نادلا انجام گرفت و بشدت روی سوددهی آفیس تاثیر گذاشت.
میخوان تو گیمینگ هم به این سمت برن بنظرم.

ولی خب گیمینگ یه فرقایی با آفیس و فیلم و موزیک و .... داره که بنظرم هنوز این تفاوت ها رو درک نکردن سران مایکرو و بازم باید یه چند میلیادری خرج کنن تا شاید روال کار دستشون بیاد

.

Ni-oH

کاربر سایت
Dec 11, 2017
354
ولی خدایی با این خبر هایپ انچنانی ندارم من ، شمارو نمیدونم ولی من مثلا منتظر چی باشم ؟ هل بلید ؟ استارفیلد ؟ فورزا ؟
انصافا اومدن یا نیومدنشون خیلی مهم نیستن :D
برای DS2 که حالا خیلی عالی هم نبود نسخه اولش برام ۱۰۰ برابر بیشتر هایپم

که ۱۰۰ البته اگر مهم بودن وضع ایکس باکس الان این نبود :D

Alireza717

کاربر سایت
Aug 12, 2016
1,520
کلا رویکرد خنثی و همیشه حامی و متشکر فن‌های اکسباکس سال به سال باعث شد که این اتفاق‌ها بیفته ...

البته اینقدر این تصمیم خودکشی‌طور هست که تا صددرصد رسمی نشه، نمیشه مطمئن بود.

الانم توی این فروم همچنان فن‌های اکسباکس به جای اینکه خودشون شاکی و طلبکار باشن و جد و آباد عمو فیل رو بیارن جلو چشش، دارن پست ریپورت میکنن 😂
البته توی توییتر اوضاع یکم فرق میکنه :D
IMG_3904.jpeg
با این جوی که به وجود اومده ممکنه تصمیمشونو عوض کنن

OceanSky

Kindred Blades
کاربر سایت
Aug 8, 2018
650
این Meme رو میخواستم تاپیک خودش بذارم، ولی چون بحث اصلی اینجاست چرا که نه.

یادمه اون اوایل که مایکروسافت رقابت به شکل سنتی رو ول کرد و رفت سمت سرویس محور کردن بازار خودش. خیلی هامون میگفتیم که تو صنعت بازی کیفیت خیلی مهم تر از قیمت بازیها هستش ولی خیلی های دیگه قبول نمیکردن و میگفتن سرویس ها آینده گیمینگ هستن. تازه، قبل شروع نسل 9 تقریبا سال 2019 خیلی هم اصرار داشتن گیمپس نسل بعد به اوج خودش میرسه. من هنوزم رو نظرم هستم، بنظرم تا آخر نسل به شکل رسمی بساط گیمپس جمع میشه. آخرش هم خود مایکروسافت میمونه و دو نسل زمانی که از گیمر ها دزدید.

Adam

عضو تحریریه
Jun 27, 2009
4,605
نام
alireza
والا مولتی پلتفرم شدن رو هم اقای نادلا گفتن و هم برد اسمیت ...دیروز من بهش اشاره کردم...ریاکشن شد شکلک خنده:

Screenshot_20240205-133836_Chrome.jpg

سرخط خبرها

این راهی هست که صنعت میره....سونی هم نهایتا تا اخر این نسل این کارو میکنه و اینو بارها ریسس سونی گفته..(منظورممم هم عرضه انحصاری واسه xbox نیست...منظور عرضه انحصاریها واسه استیم و غیره هست)

Nima

مدیر انجمن
Feb 25, 2007
8,033
نام
نیما
البته توی توییتر اوضاع یکم فرق میکنه :D
View attachment 327161
با این جوی که به وجود اومده ممکنه تصمیمشونو عوض کنن
آخه خیلی سال هست فن‌های اکسباکس چیزی برای طرفداری و لذت بردن نداشتن و فقط مشغول هِیت ورزیدن بودن.
سیستمشون اینه که "دیگی که برای من نجوشه، میخوام سر سگ توش بجوشه"

در نتیجه فرقی نمیکنه و تمرکزشون روی هیت ورزیدن همچنان ادامه خواهد داشت.

یکیشون هم علنی اعلام کرده بود که وظیفه شرعی‌ش اینه ....

Vice City FM

کاربر سایت
Aug 2, 2021
2,455
خود فیل اسپنسر چندماه پیش مصاحبه کرد گفت جنگ کنسولی رسما وجود نداره یعنی اصلا در حدی نیستیم بخوایم با پلی‌‌استیشن و نینتندو وارد رقابت بشیم و اگر مثلا استارفیلد رو مفتی روی ایکس‌باکس خیرات کنیم باز ملت PS5 میخرن.
حالا دقیقا نقطه مقابل فیل اسپنسر شخصی بود بنام Peter Moore کسی که جنگ کنسولی رو تشويق میکرد.

IMG_20240205_134852_065.jpg

حقیقتش پیتر مور آدمیه که هم دوسش داشتم و هم ازش میترسیدم . آدمی که فن رقیب هم نمیشد بهش احترام نذاره و اکسباکس دوران طلایی خودشو مدیون این آدمه. تو زمان این آقا، اکسباکس استودیو بازیسازی خاصی نداشت ولی تقریبا خیلی از بازیهای مهم اون زمان رو این آقا انحصاری اکسباکس کرده بود. حقیقتش سونی هم مدیون این آدمه، اگر این نبود سونی سر قضیه PS3 و لانچ بدش به خودش نمی اومد که آخر نسل جبران کنه و نسل بعدش دیگه اشتباهات نسل هفتم رو تکرار نکنه.

View attachment VID_20240205_134303_048.mp4

Adam

عضو تحریریه
Jun 27, 2009
4,605
نام
alireza
ماکان خودتی ؟ یه لحظه فکر کردم Adam هستی :D
حاجی رقابت نباشه دیگه بازی AAA در حد ناتی داگ و سانتا معنی نداره دیگه . چرا انقدر هزینه کنن اصلا . تنها چیزی که برای من مشخصه اینه که فیل اسپنسر نابودگر صنعت گیمه و انگار مادرش رو یه گیمر سنتی کشته و این میخواد انتقام بگیره :D هر کاری مایکروسافت انجام داده و میده به کوچیک تر شدن و مزخرف تر شدن و بی کیفیت تر شدن گیم ها ختم شده و میشه .
من گیرز و هیلو با گرافیک و عظمت مغز سوز میخوام . 60 تا بازی Day One دوزاری مثل استارفیلد و اینا که رو PS3 هم اجرا میشن و هیچ چیزی برای ارائه ندارن نمیخوام . حالا هر روز روزی 50 تا بازی موبایلی و AA مایکروسافت بده بیرون رو هر پلتفرمی میخواد باشه . با این سیستمی که پیش گرفته نه برای Developer هاش انگیزه ای مونده نه برا بقیه . فقط بازی گیم پسی تند تند بده بیرون . با این اوصاف سونی هم بازی هاش رو کم خرج تر میکنه . کلا همون که گفتمه .باید فیل اسپنسر رو مثل کاری که کریتوس تو Gow 3 با زئوس کرد گذاشت یه گوشه و انقدر با مشت زدش که مغزش متلاشی بشه .

چون اسم بردی جوابتون رو میدم

اولا ساخت گاد و لست و غیره فقط برای رفابت با xbox نیست.

دوما از دید شما مایکروسافت داره بازیهای کوچیک و به درد نخور و موبایلی میزنه

تو سال ۲۰۲۱ بهترین ناشر شد:

Microsoft was Metacritic’s highest-rated publisher in 2021, with the largest average score ever | VGC

خب وقتی به استارفیلد و موتور اسپرت و غیره میگید دوزاری یعنی سلیقه اتون با xbox نیست...واسه شما فرقی نداره که مولتی پلتفرم بشن یا نه

در نهایت مایکروسافت داره راه درست رو میره و از بازار انحصاری های کنسولی خارج میشه و حق انتخاب رو به مشتری میده که چطور (با چه وسیله ای و با چه بودجه ای) بازی کنه...که برای من گیمر مفید خواهد بود

rezvideo

کاربر سایت
Oct 3, 2005
1,433
نام
رضا چشمی
صرف نظر از جنگ کنسولی و کل کل های هوادارا ، من نرمش قهرمانانه مایکروسافت در ارائه بازی های انحصاریش برروی پلتفرم های دیگه رو یه حرکت کاملا هوشمندانه می دونم.با صرف بودجه ای در حدود 80 میلیارد دلار واقعا ساده لوحیه که فکر کنیم اکوسیستم خود مایکروسافت شامل اکس باکس و ویندوز به تنهائی توانائی بازگشت سرمایه اولیه رو داشته باشه.
خودشون هم بارها اشاره کردن که قصد دارن مدل تجاریشون (گیم پس) رو برروی تمام پلتفرمها ارائه کنن حتی رو پلی استیشن و نینتندو.

یادآوری صحبتهای شان لیدن (مدیر امل اسبق سونی) از خالی از لطف نیست:
"
توسعه یک بازی 120 میلیون دلاری با سرویس اشتراکی که ماهانه 9.99 دلار هزینه دارد توجیه اقتصادی ندارد. شما باید در یک سرویس اشتراکی حداقل 500 میلیون کاربر فعال داشته باشید تا بتوانید فقط بودجه‌ی سرمایه‌گذاری شده‌ی خود را بازگردانید.به همین دلیل است که در حال حاضر شما باید در این موقعیت ضرر مالی را بپذیرید تا این جامعه‌ی پایه را تشکیل دهید. همچنین در شرایطی که فقط 250 میلیون کنسول در دست گیمرها داریم، نمی‌توانیم به نیم میلیارد مشترک برسیم. پس چطور می‌توان این مسئله را حل کرد؟ هنوز هیچ‌کس پاسخ این سؤال را نمی‌داند."

حالا فرض کنید مجموع اکوسیستم سونی + مایکروسافت (پی سی +اکس باکس) + نینتندو + گوگل + اپل + آمازون + انویدیا + تلوزیون های هوشمند و ... در کنار تعداد استودیهای بیشمار بازی سازی شامل مایکوسافت + اکتیویژن + بتسدا و سایر خرید های احتمالی چه سود کلانی رو می تونه برای مایکروسافت به همراه داشته باشه.
عملا مایکرو صنعت رو می بلعه.با فراگیر شدن کلاد گیمینگ هم که دیگه مونوپولی مایکرو تکمیل می شه.
با این تفاسیر عرضه انحصاری های سونی برروی پلتفرم مایکروسافت و نینتندو کاملا محتمل و حرکت عاقلانه ای می تونه باشه.
به قول اسنیک:
"War has changed"

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر