انجمن پیرهای دنیای گیم (افراد 30 سال به بالا)

بیشترین دورانی که از گیم لذت بردید

• مجموع رای دهنده‌ها
    1,281

Democracy

Stay hungry. Stay foolish.
کاربر سایت
دوستان سوالی دارم میخوام ببینم نظر بقیه چیه.

به نظرتون بازی‌های چه برهه و نسلی رترو محسوب میشن؟

مثلا بیاید نگاه کنیم به ده سال پیش، سال ۲۰۱۲: اون موقع بازی سونیک ۳ که ۱۸ سال قبلش عرضه شده بود،‌ رترو محسوب میشد.
حالا بیایم به سال ۲۰۲۲: بازی God of War 1 پلی‌استیشن ۲ هم ۱۷ سال پیش عرضه شد. آیا پس GoW هم الان بازی رترو محسوب میشه؟!!!!!

بعضی‌ها اعتقاد دارن رترو یه بازی زمانی خاصه صرفا، مثلا تا سال ۹۵ میلادی و این بازه دیگه تغییر نخواهد کرد. بعضی‌های دیگه مشابها اعتقاد دارن رترو برای مثال صرفا محدود میشه تا بازی‌های ۱۶ بیتی.

من نظرم اینه که در هر زمانی، رترو میشه سه نسل قبل از اون موقع.
مثلا نسل ۹ که نسل فعلیه.
نسل ۸ میشه نسل قبل.
نسل ۷ میشه نسل قدیم.
نسل ۶ و قبل‌ترش به عقیده من میشه رترو.

یعنی مثلا سال ۲۰۱۰ کنسول‌های سگا جنسیس و SNES رترو محسوب میشدن و الان کنسول‌های PS2 و Xbox همینجورین.

با این استدلالی که گفتم، اونوقت به جز دو تا God of War اول، هیلو ۱ و ۲ و GTA San Andreas و Final Fantasy X و Resident Evil 4 و Need for Speed Most Wanted هم رترو محسوب میشن. عجیبه، نه؟

از اون طرف PS1 دیگه اینقدر قدیمی هست که فکر کنم همه رترو محسوبش کنن و جای بحثی شاید خیلی وجود نداشته باشه. همینطور در مورد PS3، فکر نمیکنم کسی باشه که رترو حسابش کنه.

الان سابردیت retrogaming رو هم نگاه کردم و اونا هم نسل ۶ رو رترو محسوب میکنن.

چند تا ویژگی دیگه که نسل ۶ رو از ۷ متمایز میکنه:
  • هنوز پلی‌استیشن نتورک وجود نداشت و اکس‌باکس لایو هم به اون صورتی که امروز میشناسیم نبود.
  • بازی‌ها همه هنوز فیزیکی بودن و خرید آنلاین بازی دیجیتالی وجود نداشت.
  • DLCها هم مثل الان نبودن.
  • بازی‌های آنلاین کنسولی به اون صورتی که الان میشناسیم هنوز گسترده نشده بودن.
  • تروفی‌ها و اچیومنت‌های کنسولی هنوز اختراع نشده بودن.
  • هنوز بازی‌ها HD نشده بودن.

نظر شما چیه؟
سلام. تا آخر نسل 6 که همون PS2 هست رترو حساب میشه. یعنی GOW و ... همه رترو هستند

jj191

کاربر سایت
یه چیزی ته گلوی من مونده که خیلی اذیتم میکنه. کسانی که خیلی مثل خودم پیر هستند به من بگن. من خب بچگی رو بیشتر پای گیم و اینا بودم ولی واقعا کار درستی کردم؟ من کمودور ۶۴ داشتم کنسولی که برنامه نویسی بیسیک و حتی الان فهمیدم C هم میشد انجام داد. گاهی تو یویتوب الان فیلم های آموزش زبان بیسیک کمودور رو میبینم و میگم چرا اون زمان این کار رو نکردم. درسته اون زمان یوتیوب نبود ولی یادمه برادرم کتاب آموزش برنامه نویسی بیسیک کمودور رو خریده بود و من اصلا بازش نکردم. بین تفریح و شادی کاش یه تناسبی تو زندگی من بود. درسته که کودکی شادی داشتم ولی زندگیم رو به شاخ گاو زدم و کسی هم به من راه بهتری نشون نداد
جبر جغرافیایی...خود ایلان ماسک هم زاده افریقای جنوبیه که اگه اونجا میموند الان داشت با شامپانزه ها سرکله میزد :D رفت کانادا و آمریکا برنامه نویسی پی پل رو کرد و پیشرفت کرد. یه چیزایی رو برای ما دروغ بافتن داستان یکسری افراد مثل بیل گیتس و جف بزوس و ... که الم کردن که آی اینا فقیر و ندار بودن و فلان بودن و بیسار شدن و اینا بالای نود درصدش دروغه. یکم با دقت زندگی نامه شونو بخونید ببینید پشت اینا رو دولت آمریکا تامین کرد که به جاهایی رسیدن. همین ایلان ماسک داشت به فنا میرفت ناسا اومد باهاش قرارداد 1.5 میلیارد دلاری بست حسابشو بکنید 1.5 میلیارد دلار با ماسک ورشکسته قرارداد بستن. به من و شما هم 1.5 میلیارد دلار بدن شامپانزه هم باشیم باز یه گلی به سر خودمون میزنیم.

jj191

کاربر سایت
مثلاً میگن مارک زاکربرگ دانشجو فلان بوده یهو اینطوری شد
در اصل نمیگن پدر مادرش از ثروتمند ها و با نفوذ ها آمریکا بودن کلی بهش پول دادن و مدرس خصوصی براش گرفتن و .....
یا مدیر آمازون مادرش تو یه کمپانی بزرگ بود و ....
بیل گیتس که وضعش مشخصه اصلا
دوستان باید خودشون برن تحقیق کنن با واقعیت رو به رو شن

پول باشه که همه چی حله
بقول قدیمی ها پول بده رو سیبیل شاه نقاره بزن

من خودم از دیروز تا الان حدودا تقریبی ۱ میلیون و خورده ای خرج کردم
تازه خیلی چیزا مجبورم از فروشگاه ها زنجیره ای یا سایت ها فروشگاهی خرید کنم
به ۳ دلیل
اول چون شهرستانم اینجا اون جنس نیست
دوم اگر جنسی پیدا کردم قیمتش خیلی بالاتر از حد نرمال تهرانه
سوم فروشگاه ها رو همون قیمت نرمال تخفیف هم میدن و خیلی به نفع من آدم ضعیف هست

مثلاً دست فروش تو خیابون کفش پرسیدم گفت ۲۰۰ خورده ای حدودا ، چون نیاز به کفش روزمره دارم
همون یا شبیه اون تو دیجی کالا و ..... گذاشته ۸۹ هزار ، مدل ها ارزونترم داره از ۵۰ هزار شروع میشه
یا روغن زیتون و کنجد و .... مثلاً به فرض قیمت ۱۳۵ هزار حدودا ، تو فروشگاه ها سایت و زنجیره ای میدن ۸۱ هزار
زندگی خرج داره بدجور با این تورم تو ایران

vpavic_191127_untitled_0072_Edit.jpg
دقیقا
دوستان شما شرایط خودتون رو با هیچکس مقایسه نکنید واگر کسی مثلا مثالی به شما میزنه که ببینید فلانی هم سن توئه یا کوچیکتر از توئه چی شده باید ببینید فلانی پشتوانه ش چی بوده. طرف پدر مادرش کارمند بوده صاحب n تا خونه و آپارتمانه دست پسره هم یه میلیارد میزاره میفرسته آمریکا درس بخونه بعد میان میگن ببین فلانی به کجا رسیده. فلانی مثلا اگر توی شرایط شما بود ببخشید شاید دستشویی رفتنشم بلد نبود. کسی که مثلا از بچگی پدرش بیمار بوده یا مادرش بیمار بوده هزارتا ضربه روحی روانی خورده ببخشید از همچین فردی چطور میشه انتظار داشت که به جایی برسه؟
انگار این اطرافیان ما هستند که توهم زدن که با این شرایط محیطی باید ماها به جایی میرسیدم.
خودتون رو فریب ندید در بهترین حالت از هر یک میلیارد آدم یک نفر میتونن اونم با معجزه از صفر صفر شروع کنن و به جایی برسن.

همین چند روز پیش تیم فوتبال ژاپن بهترین عملکرد و بهترین تلاش رو در جام جهانی نشون داد و با ضربات پنالتی حذف شد مربی تیم جلوی ده ها هزار ژاپنی و غیر ژاپنی تا کمر دولا شد و از ملتش عذرخواهی کرد. توی ایران برای باختشون پاداش هم میدن! این فوتباله و فقط یک بازیه ولی تا به حال شما کسی رو دیدید که مثلا برای یه چیز جدی مثل تورم در ایران کسی عذرخواهی کنه؟ بعدشم انتظار دارن با این خروار مشکلات به جایی برسیم. ما همین که توی باتلاق بتونیم زنده بمونیم شاهکار کردیم.

16960437_918.jpg

آخرین ویرایش:

HalfLife G

کاربر سایت
همه حرفای دوستان رو خووندم و با پشتوانه های عظیمی که افراد موفق داشتن موافقم. ولی فک کنم این دوستمون منظورش لزوما این نبود که اگر تو نوجوانی به جای گیم میرفت سراغ برنامه نویسی ایلان ماسک میشد یا بیل گیتس و ...... .

منظورش این بود که ای کاش یه درصدی از زمان گیم رو (که معمولا تو اون سنین خیلی وقت گذاشته میشه برای گیم ) رو کمی کمتر میکردم و به جاش چیزای دیگه ای هم یاد می گرفتم که باید بگم آره ای کاش اینطوری میکردیم و چیزای بیشتری یاد میگرفتیم.

قرار نیس که مثلا با یاد گرفتن یه زبان برنامه نویسی یا یه مهارت بیل گیتس شیم ولی حداقل یه اسکیل به اسکیلامون اضافه میشد

.

jj191

کاربر سایت
همه حرفای دوستان رو خووندم و با پشتوانه های عظیمی که افراد موفق داشتن موافقم. ولی فک کنم این دوستمون منظورش لزوما این نبود که اگر تو نوجوانی به جای گیم میرفت سراغ برنامه نویسی ایلان ماسک میشد یا بیل گیتس و ...... .

منظورش این بود که ای کاش یه درصدی از زمان گیم رو (که معمولا تو اون سنین خیلی وقت گذاشته میشه برای گیم ) رو کمی کمتر میکردم و به جاش چیزای دیگه ای هم یاد می گرفتم که باید بگم آره ای کاش اینطوری میکردیم و چیزای بیشتری یاد میگرفتیم.

قرار نیس که مثلا با یاد گرفتن یه زبان برنامه نویسی یا یه مهارت بیل گیتس شیم ولی حداقل یه اسکیل به اسکیلامون اضافه میشد

.
:D
میدونیم داداش ما دیگه تیشه برداشتیم زدیم به ریشه که بشوره ببره:D
کلا انسان پیشفرض همیشه در حال آموزش دیدن هست و کلا هم خوبه که ادم به دنبال آماتوری بره. کلمه آماتور معنی خیلی خوبی داره برعکس چیزی که در ذهن ماست:
https://fa.wikipedia.org/wiki/آماتور
کلا هر سنی داشته باشیم باید سمت آماتور بودن بریم...

Mohsen GT

کاربر سایت
چند تا پست بالاتر در مورد اینکه گیمر بودیم و کاشکی مهارت هم کسب میکردیم صحبت کردن که حرف های کاملا درستی هست.
ولی اینم میخوام بگم که به فرض که گیمی که براش وقت میگذاشتیم یه سری از موقعیت ها رو از ما دور کرد. ولی یه چیزی که به شخصه ازش اطمینان دارم هیییییچ چیز مثبتی این گیم اگه برا گیمرها نداشته (که اینطور نیست)، مهارت آشنایی با یه زبان بین المللی به گیمر ها حالا کمتر و بیشتر هدیه کرده که خودش یه نقطه واقعا مثبته و معمولا بهش توجه نمیشه. نمیخوام بگم گیمرا همه الان نچرال انگلیسی هستن، ولی یه آمار کوچولو بگیرید ببینید چقدر گیمر داریم که زبان انگلیسیشون بده...

Mohsen GT

کاربر سایت
میشه گفت گیم در وهله اول یه پناهگاه بود
یه رفیق
تو روزای سخت زندگی
تو همون کودکی اونم تو ایران ، اونم بخصوص اگر دهه ها قدیم باشی
آسیب های از خانواده و جامعه دیدی حتما
و گیم یا همون بازی یه پناهگاه امن برای روان و روح ما بود

زمانی کسی مارو تایید نمی‌کرد و سرزنش می‌شدیم
به دنیا رنگارنگ و زیبا و شاد بازی می‌رفتیم
و مورد تایید قرار می‌گرفتیم
ما تو بازی قهرمان می‌شدیم

u065359__2ju9.jpg

بازی ها باعث شدن ما رویا پردازی کنیم
بازی ها باعث شدن ما ما به خودمون اعتماد کنیم
بازی ها باعث شدن ما انگیزه بگیریم
باعث شدن دنبال موفقیت بریم

همین وضعی که الان ما داریم تک تکمون با هر موقعیتی ، به خاطر ایجاد حس پیش رفتن به سوی موفقیت هست
وگرنه وضع جامعه نگاه کن خیلی ها معتاد و .....
همین بازی و گیم باعث شدم طرف خیلی چیزها نریم

گیم تاثیر مثبت روی روان و روح انسان داره ( غیر از بازی ها ژانر وحشت و ... )
مهارت ها ذهنی و جسمی بالا میبره
کمک میکنه به رشد ذهنی
هماهنگی چشم و دست زیاد می‌کنه و ....

درباره زبان انگلیسی گفتی درسته کمی زبان تقویت می‌کنه
ولی نه زیاد

البته بازی ها که آموزش میدن هیچوقت مورد استقبال واقع نشد
مثلاً ما حتی بازی ماریو و سونیک داشتیم آموزش دروس مدرسه میدادن از زبان و ریاضی و ....
حرفات رو دونه به دونش رو قبول دارم. ولی بازم میگم گیمر که زبان انگلیسیش ضعیف باشه من فکر میکنم کمه واقعا.

amin200200

کاربر سایت
تو این همه سال عمر از خدا گرفتم و بازی کردیم
کسی که زبانش خیلی خوب و کامل باشه بندرت دیدم
اونم بخصوص هم سن ها ما کلا ناچیزه
حالا نسل جدید بگی یه چیزی
طرف متولد دهه ۵۰ و ۶۰ تو خرج زندگی ، زن و بچه ، اجاره ، خورد و خوراک ، قسط و .... مونده ، زبانش کجا بود 😁
آره داداش درست میگی و اون دوست عزیزمون آقا محسن هم حق داره ، اتفاقا یه گیمر حسابی به اسم محسن میشناسم که زبان انگلیسی بسیار خوبی داره و به گفته خودش حتی 1 بار هم کلاس زبان نرفته و علاقش به بازی های RPG باعث فراگیری زبان انگلیسی در ایشون شده .
به هر حال خوده من هم که دهه شصتی هستم همیشه هنگام بازی کردن کتاب دیکشنری دم دستم بود سعی میکردم معنای تمام جملات رو توی بازی پیدا کنم و درک کنم ( اون زمان پیدا کردن معنی لغات به راحتی الان نبودش و دیکشنری و اینترنت مثل الان در دسترس نبود )

amin200200

کاربر سایت
نه داداش فامیلش این نیست ولی من فعلا فقط به گفتن اسمش بسنده میکنم و نکنه دیگه در خصوص زبان این که یادگیری زبان خیلی میتونه سلیقه ای باشه چه بسا خیلی ها ذاتا دوست دارن جدا از حرفه و کارشون زبان رو یاد بگیرن .

jj191

کاربر سایت
دوستان اگر بدی چیزی از من دیدید ببخشید و حلال کنید و شرمندتون
با این آیدی که دارم دیگه بریم
شاید روزی برگشتم
موفق باشید
خدانگهدار 🌹

( روزی آمد ، روزی رفت
انگار از ابتدا نبود )
داداش کجا؟ تازه داشتیم چایی میخوردیم

• Cool
Reactions: blak

darkworld

کاربر سایت
دوستان اگر بدی چیزی از من دیدید ببخشید و حلال کنید و شرمندتون
با این آیدی که دارم دیگه بریم
شاید روزی برگشتم
موفق باشید
خدانگهدار 🌹

( روزی آمد ، روزی رفت
انگار از ابتدا نبود )

میشه خواهش کنم نری. یه چند تا همسن و سال من اینجا هستند بقیه همه نوجوان و جوان. شماها برید من خیلی دلم‌ میگیره. حالا کمتر فعالیت کن ولی باش

amin200200

کاربر سایت
دوستان گل من فراموش شدمممم؟ دهه ۶۰ یاا کجاااان
اینا ها دیگه پس چی فکر کردی :D ولی خدایی گیمرهای دهه شصتی گیمرهای تعصبی ای بودن . البته الان هم همه خوب هستن ولی واقعا یاد اون دوران بخیر که چی بود و چی شد ما رو ببین چی فکر میکردیم چی شد بازی روزگار ببین چی کارکرد

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر