امتیازات GameSpot معتبر هست یا خیر؟ به همراه شرح سیستم امتیازدهی

معتبرترین سایت یا مجله امتیازدهی

• مجموع رای دهنده‌ها
    243

rezaigi2004

کاربر سایت
Dec 2, 2006
3,022
نام
رضا محمودی
تاپیک برای این ایجاد شده تا شرح کاملی بر سیستم علامت ها و کلا نحوه درجه بندی بازی ها از سوی سایت گیم اسپات اینجا به طور کامل بیان بشه بعد از پست اول هر گونه نظر در مورد سیستم امتیاز دهی سایت های مختلف دارید رو میتونید اینجا بیان کنید و بدون نمایش فن و علاقه کذاف خود به یک سایت اعلام نظر کنید ممنون.

title.jpg

امتیاز دهی نهایی به هر بازی از مجموع چند فاکتور مهم محاسبه میشود و در طی نقد به صورت عددی و الحاق کلمه ای که در شان بازی باشد گاه به همراه علائم و مدال تقدیم بازی میشود به شرح زیر:

امتیاز 10 یا Perfect

از نظر GS در یک کلمه این امتیاز مختص عناوینی میشود که در آینده نزدیک همتا نخواهد داشت و باید به بازی تعلق بگیرد که تا مدت ها همانند این بازی به وجود نیاید به عنوان نمونه:

The Legend of Zelda: Ocarina of Time (N64)
Tony Hawk's Pro Skater 3 (PS2)
Soul Calibur DC

قابل ذکر هست در حال حاضر به صورت بسیار بسیار نادر چنین امتیاز به یک بازی داده میشود چون سیستم جدید امتیاز دهی این سایت بسیار سخت تر و فنی تر از گذشته شده در ضمن هم اکنون صنعت بازی از نظر گیم پلی و گرافیک و فاکتور های دیگر در حال پیشرفت هست و نمیتوان یکی را بهترین دانست!

امتیاز 9 تا 9.9 یا Superb

به نظر ما یعنی گروه سیستم امتیاز دهی گیم اسپات این درجات برای هیچ یک از بازی های موجود شایسته نیست و نهایتا هر بازی از هر نظر هم عالی باشد باز هم در خورد اشکالاتی میشود و همین مورد بسیار نادر رخ میدهد که ما به سوی این امتیازات و درجه آنها برویم گاه بازی دارای اشکالات فنی بسیار کوچک هست که از نظر برخی ها صدرصد باید این امتیاز را بگیرد این مورد بازی ها از نظر ما و در اصل سردبیر سایت به مقام و مدال GameSpot's Editors' Choice Award نائل میشود.

برخی از بازی های داری مدال Editors' Choice Award در سال 2007​

Game Platform GS Score Release Date
Puzzle Quest: Challenge of the Warlords X360 9.0 2007-10-10
The Orange Box PC 9.5 2007-10-10
The Orange Box X360 9.5 2007-10-10
The Legend of Zelda: Phantom Hourglass DS 9.0 2007-10-01
Halo 3 X360 9.5 2007-09-25
World in Conflict PC 9.5 2007-09-18
BioShock X360 9.0 2007-08-21
BioShock PC 9.0 2007-08-21
Paper Mario WII 9.0 2007-07-16
Ninja Gaiden Sigma PS3 9.0 2007-07-03
Tom Clancy's Rainbow Six Vegas PS3 9.0 2007-06-26
Resident Evil 4: Wii Edition WII 9.1 2007-06-19
Forza Motorsport 2 X360 9.2 2007-05-29
Command & Conquer 3 Tiberium Wars PC 9.0 2007-03-26
The Elder Scrolls IV: Oblivion PS3 9.5 2007-03-20
God of War II PS2 9.2 2007-03-13
Galactic Civilizations II: Dark Avatar PC 9.1 2007-02-14
World of Warcraft: The Burning Crusade PC 9.2 2007-01-16

امتیاز 8 تا 8.9 یا Great

اکثر بازی های NextGen دارای این رد امتیاز میباشد و تقریبا با نگاه کلی به امتیاز ها به این مورد پی خواهید برد که اکثر بازی های موجود در واقع شباهت کاری و کیفی نزدیک به هم دارند که گاه موتور گرافیکی بازی یا تکنیک های خاص سازنده و یا نام بازی در رشد و رسیدن بازی به این امتیاز کمک میکند.

امتیاز 7 تا 7.9 یا Good

این امتیاز در واقع به عناوینی تعلق میگیرد که برای انجام و لذت بازی بی دردسر مناسب میباشند اما دارای فاکتور های بازی در حد عالی نیستند و فقط به عنوان یک سرگرمی بدون ایجاد فرایند جدید وارد عرضه گیم میشوند.

امتیاز 6 تا 6.9 یا Fair

این امتیاز را تا حدودی به عنوان متسوط نیز میتوان تلقی کرد و معمولا به عناوینی داده میشود که با حضور بزرگ خود دارای نو آوری خاصی در حد بازی های نسل بعد نیستند یا از زحمت و تکنیک های بسیار کمتری نسبت به عناوین مشابه استفاده کرده اند این امتیاز با دقت فراوان به بازی های بالای متوسط که جای پیشرفت دارند تعلق میگیرد.

امتیاز 5 تا 5.9 یا Mediocre

این امتیاز دقیقا حد وسط هست و به عناوینی تعلق میگیرد که دارای ضعف های فراوانی هستند اما میتوانند بهتز از این ظاهر شوند و به گفته گروه gs این بازی با صرف زمان بیشتر میتوانست بهتر ظاهر شود تعلق میگیرد.

امتیاز 4 تا 4.9 یا Poor

امتیازی بسیار پست و ضعیف که به بازی های داده میشود که واقعا فقط برای سرگرمی مناسب میباشند و از نظر سایت GS این گونه بازی ها در حد امتیاز دهی نیستند و فقط به عنوان معرفی و سرگرمی در سایت قرار میگیرند یکی از مهمترین بازی هایی که تعجب همه گان را بر انگیخت عنوان LAIR کنسول PS3 بود که با تمجید های فراوان قبل از انتشار بازی دچار این جهنم گیم اسپات شد!

Lair

امتیاز 3 تا 3.9 یا BAD
امتیاز 2 تا 2.9 یا Terrible

امتیاز 1 تا 1.9 یا Abysmal

سه امتیاز بالا به ترتیب به نام های بد - وحشناک و دلخراش - نافرجام با یکدیگر رابطه نزدیک دارند و در کل به بازی های تعلق میگیرد که امیدی به سازنده بازی برای ادامه کار نداریم البته اکنون این امتیاز نیز جز موارد نادر هست و به کمتر بازی تعلق میگیرد زیرا همانطور که بار ها اشره کردهام تکنیک های ساخت بازی پیشرفت کرده و بازی های ساده نیز به این امتیاز دست پیدا نمیکنند.

فاکتور ها و معیار های امتیاز دهی

Graphics

گرافیک که بر اساس تکنیک های جدید به کار رفته گرافی بازی هر یک شامل موارد مختلف فنی از قبیل استفاده بهینه از موتور گرافیکی یک بازی یا سایه زنی و موارد دیگر میشود هست این امتیاز دهی با آنچه که شما قبل از بازی در screenshots ارائه شده از بازی میبینید خیلی تفاوت دارد.

Sound

صدا که بر سه دسته خود تقسیم میشود sound effects, voice acting و music شامل افکت های بازی - صدای کارکتر ها و موسیقی بازی که در نهایت این امتیاز را به جمع میافزاید.

Gameplay

گیم پلی یکی از حساس ترین بخش های امتیاز دهی ما میباشد که به دو دسته تقسیم میشود دسته اول عنوان های هستند قبلا شماره ای از آن ها منتشر شده حال امتیاز به نسخه بعدی در صورت تغییرات و پیشرفت و روان تر شدن گیم پلی به بازی داده میشود و دسته دوم امتیازاتی که بازی برای اولین با با آن روبرو میشود که امتیاز دهی به این امر تماما توسط گروه ما عملی و در چند فاکتور شخصی صورت میگیرد.

Value

ارزش بازی نیز اهمیت دارد این فاکتور را برای ارزش نهادن به بازی و کلا ارزش کاری و وقت صرف شده سازندگان داده میشود که شما با توجه به امتیاز داده شده از ارزش و درجه بازی بهرمند میشوید.

Reviewer's Tilt

این بخش به کل مربوط به داستان و کلا روند بازی بر پایه آن عمل میند گه گاه ممکن هست بازی ادامه دار باشد و نسخه جدیدی از آن منتشر شده باشد و کلا این نوع درجه میتواند با توجه به presentation یا معرفی عظیم یک بازی و محبوبیت آن در جامعه داده شود.

علائم اختصاری

good_funny_s.gif

سرگرم کننده مفرح و در گیرکننده در داستان عنوان

good_moremoneythanworth_s.gif

بازی بیشتر از مبلغی که برایش پرداخته اید ارزش دارد

good_great_sound_track_s.gif

موسیقی متن بسیار قوی و شنیدنی

good_innovative_s.gif

بازی نوع آور و دارای تکنیک جدید

good_outstanding_design_s.gif

طراحی بصری عالی

good_terrific-animation_s.gif

بازی دارای انیمیشن های فوق العاده

good_t_proficient_graphics_s.gif

گرافیک تکنیکالی بسیار خوب

bad_camera_s.gif

دوربین بازی بسیار بد

bad_disappointing_s.gif

بازی بسیار معیوس کننده

bad_poor_control_s.gif

کنترل بسیار سخت و مشکل

bad_shallow_s.gif

بازی بسیار ضعیف و در حد هیچ

good_greatsequel_s.gif

پیشرفت قابل ملاحظه نسبت به قسمت قبلی

good_greatsoundeffects_s.gif

دارای افکت های صوتی بسیار بالا

good_great_story_s.gif

داستان فراگیر و عالی

good_outstanding_gameplay_s.gif

گیمپلی بسیار عالی

good_plays_well_with_others_s.gif

دارای بخش مولتی و بازی عالی چند نفره

good_multiplayer_s.gif

قابلیت ارتباط قوی برای بخش مولتی پلیر آنلاین

good_art_house_s.gif

طراحی هنری عالی

good_ohsnap_s.gif

شکه کننده!

good_sucks_you_in_s.gif

بازی شما رو در خود غرق میکند

good_sharp_control_s.gif

کنترل عالی

good_great_licensed_soundtrack_s.gif

دارای موسیقی متن عالی دارای لیسانس

bad_steep_learning_s.gif

یادگیری سخت و مشکل روند بازی

good_just_right_s.gif

درجه سختی مناسب ( نه خیلی سخت ، نه خیلی آسون )

bad_longload_times_s.gif

زمان لود بسیار بالا

bad_blatant_in_g_advertising_s.gif

بازی دارای محیط خشن شلوغ و ناهمگون

bad_weakstory_s.gif

داستان ضعیف و خسته کننده

bad_short_s.gif

بازی کوتاه

موفق باشید - رضا

منبع : Game Spot - نظرات شخصی و تفسیر

Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: .:ab:. and Loghman

RPG'er

کاربر سایت
Aug 26, 2009
348
دوستان،من فکر کنم اون تصویری که پای یکی تو آبه و اینجا گفته شده بازی خیلی بد،به نظرم اون به طور دقیقتر به بازی با گیم پلی کم عمق عطا میشه.نه اینکه چون یه بازی خیلی بد باشه.
ببخشید ایراد بنی اسرائیلی گرفتیم. آخه ترد خیلی خوبه:biggrin1:

Kainé

Kuraudo Sutoraifu
کاربر سایت
May 29, 2009
10,102
نام
احسان
یک نکته که خیلی برایه gamespot مهمه و خیلیها توجه نمیکنند اینه که gamespot به multiplayer توجه خیلی زیادی میکنه مثلا به shadow of clossusو devil may cry و خیلی بازیهایه دیگیه play station 2 یا بازیهایه آیندیه ps3 امتیازه زیر 9 میده
صحیح پس شما بازی های آینده ی PS3 رو هم تجربه کردین! :eek: راستی می تونی بگی گیم اسپات به M.A.G چند داده ؟
این چیزی هم که بعضی ها می گن گیم اسپات به عنوان های مایکروسافت بهتر از سونی امتیاز می ده اصلا قبول ندارم.مگه MGS4 واسه مایکروسافت بود که 10 گرفت.یا مثلا بازی INFAMOUS که 9 گرفت و به نظر من این امتیاز براش بالا بود و حقش نبود.
این علامت هم هست که نشون دهنده ی خشونت بالای بازیه
good_brutal_s.gif

hadikiani

کاربر سایت
Aug 18, 2007
42
نام
هادی
البته منم خیلی این حرف هایی که می گن به فلان کمپانی بهتر نمره میده رو قبول ندارم ، اما بعد از AC2 خود Game Spot اعلام کرد که دبگه 1 نمره از نمره بازی های Ubisoft کم می کنه و البته این رو هم اضافه کنم که نمیشه به هیچ کدوم از این سایت ها 100% اعتماد کرد چون تبلیغاتی که از بازی ها میگیرن شاید توی تحلیلشون تأثیر بذاره ؛ نمونه اش تو امتیاز دادن به Kane & Lynch که نقاد سایتشون رو اخراج کردن.http://www.kaneandlynch.com/

m.a.t

کاربر سایت
Dec 31, 2005
3,101
نام
محمد علی
البته منم خیلی این حرف هایی که می گن به فلان کمپانی بهتر نمره میده رو قبول ندارم ، اما بعد از AC2 خود Game Spot اعلام کرد که دبگه 1 نمره از نمره بازی های Ubisoft کم می کنه و البته این رو هم اضافه کنم که نمیشه به هیچ کدوم از این سایت ها 100% اعتماد کرد چون تبلیغاتی که از بازی ها میگیرن شاید توی تحلیلشون تأثیر بذاره ؛ نمونه اش تو امتیاز دادن به Kane & Lynch که نقاد سایتشون رو اخراج کردن.
ببخشید، میتونید منبعی صحبتتون بگذارید.
ممنون.

Kevingamer441

کاربر سایت
Jan 7, 2010
928
نام
امید:دی
با تشکر از آقا رضا بابت زحماتشون برای این تاپیک عالی !
...
من باید بگم که به امتیارات هیچ سایتی توجه نمیکنم و هیچ کدومشون برام مهم نیست ... !
فقط نظر خودم رو قبول دارم و برام مهمه !

درستش هم همینه .

چون هم آدم ها با هم نظرشون فرق داره.

اگه قرار باشه یه سایت به یک بازی که از نظر شما واقعا جزاب هشتش بیاد بده 7.5 شاید نوع بازیش رو شما خوشت اومده اما وقتی به سایت نگاه میکنی فکر میکنی این چه وضع نمره دادنه این بازی که خیلی باحال بود. یا بلعکس بازی میگیره 8.5 اما به نظر شما ارزشش 2 هم نیست
بابا بازی یه سری رکن داره که اگه اونا توش رعایت بشه بازی خوب درمیاد.
در ضمن این سایت ها که در مورد رنگ حرف نمیزنن که یکی خوشش بیاد و یکی بدش و نظرات افراد زمین تا آسمون فرق داشته باشه;)

K.7.K

کاربر سایت
Aug 22, 2011
8
نام
Koroush
به نظر من این امتیاز دهی ها پولی یعنی هر شرکتی پول بیشتری به این سایتا بده امتیاز بیشتری بهش میدن.برای مثال پارسال که cod:black opsوMOHعرضه شدند codبه نظر من خیلی ضعیف عمل کرد ولی امتیاز بیشتری گرفت
images

.:ab:.

کاربر سایت
Mar 29, 2011
1,486
نام
محمد
اینکه مشخص GS از نظر شهرت و اعتبار با هیچکدوم ازینا قابل مقایسه نیست و شاید فقط IGN باشه که از این نظر بتونه کمی بهش نزدیک شه البته IGN امتیازای تخیلی زیاد میده ولی در مقابل GS تقریبا تو تمام زمان ها امتیازات معقول تری داده ولی خوب دلیل نمیشه که نمرات اشتباهیم در طول دوران فعالیتش نداده باشه ضمنا با این سیستم نمره دهیا که GS مد کرد و دیگه نمره ی خورده به بازیا نمیدن اصلا موافق نیستم چون الان خود GS به خیلی از بازیا نمره ی 9 رو میده یعنی همشون تو یه سطحن مسلما این طور نیست و همین خورده امتیازات که میتونه تفاوت کیفیت بازیارو مشخص کنه هر چند البته الان دیگه مثل قبل نیست که امتیازات چنتا سایت خاص خیلی مهم باشه اون چیزی که مهم مجموع میانگین امتیازات یه بازیه که اهمیتش خیلی بیشتر از نمره ی سایتای معروفه

Real Madrid 9

کاربر سایت
Jun 10, 2011
3,996
نام
M O E I N
به نظر شخصی بنده GS امتیازات خوب و مورد قبولی در کل میده ولی خوب وقتی یه بازی مثل فورزا 4 با 3 توفیره زیاده نداشته نمیشه که بیاد یهو بهش 10 بده پس این چیزارم باید دید از یه دید نباید به موضوع نگاه کرد بلکه از هر جهت در کل من GS بیشتر قبول دارم تا سایتای دیگه بعدم IGN قبول دارم بعدش .

F4T4L1TY

کاربر سایت
Oct 23, 2011
231
الان چرا تو نظرسنجی دنیای بازی نیست؟! هـــــان؟! :D
ولی جدا از شوخی، سورسی که من قبولش دارم (البته اونم نه 100%) باز تو این نظرسنجی نیست! چون من Gamemaster.com رو بیشتر قبول دارم تو ریتینگ

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر