آموزش کامل X-Clamp Replacement

SOL!D 5NAK3

کاربر سایت
Jul 26, 2008
2,674
نام
meyti
با سلام به اقا خلیل خیلی وقته که xboxمن سه چراغه .اول ارور e74داد بردمش تعمیر تو پاساز لباف به علی کوهی دادم .نمیدونم میشناسی یا نه به هر حال 6 ماه گارانتی کرد(سی وشش هزار تومان).بعد از یه هفته freeze و بعد سه چراغ شد دوباره بردم پیشش درست کرد دوباره بعد از سه روز شد.دیگه نبردم چون فکر کنم نمی ارزه این همه راه ودیگه این کنسول بشو نیست.بگزریم بعد از x-clampدو چراغ و ارور0011 میده

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,012
نام
خلیل
mohsenp910

ببخشید که اینقدر در جواب میدم

فکر کنم دوست عزیز aiat_gamer بخشی از جواب سوالات شما رو داده باشه.
پیدا کردن وسایل هم هیچ کاری نداره برای پیچ به مغازه های بورس پیچ باید بری
و ابعاد پیچ و واشر ها رو به میلی متر بهش بگی.

در مورد اون روش های کولینگ که انجام دادی باید بگم که نوش دارو بعد از مرگ سهراب هستش
این کارها رو وقتی انجام میدند که کنسول هیچ مشکلی نداره و از روز خرید بهترین موقعیت انجامش هستش
نه وقتی که کنسول صدمه دیده و سطح BGA اون فرسوده شده.

gpod
دوستان چند تا سوال داشتم ممنون میشم کمک کنید !
خمیر سیلیکون که استفاده میکنید چه مارکی هست ! اینی من استفاده میکنم کمی حالت چربی که خوب همین حالت چربی عایق هست بین پردازنده و هدسینگ ! ممنون میشم دوستان کمی در مورد خمیر سیلیکون توضیح بدید مرسی !
بعدش میخاستم از یک روشی به جای X-clamp استفاده کنم به جای واشر بین هدسینگ و پردازنده از لایه مس استفاده کنم تا فاصله بین این دو گرفته بشه !!

در مورد مارک زیاد توی نخش نرو.

همون خمیر سلیکون های CPU بگیر فکر کنم دو بسته برای هر کدوم از پردازنده ها کافی باشه.

در مورد اون کاری که میخواید انجام بدید کمی بر توضیحات aiat_gamer اضافه کنم.

قرار دادن واشر یک حالت امنیتی هستش که باعث میشه که سینک بیش از حد با سفت کردن
پیچ ها به برد نزدیک نشه، و مشکلاتی مثل اتصالی به برد ( که من ندیدم تا الان ) فشار بیش از برروی
پردازنده که موجب اتصالی در اتصالات پردازنده میشه که به کرات اتفاق افتاده بین دوستان در سایت.
و یا جلو گیری از چراغ قرمز شدن اداپتور کنسول به خاطر اشکال برقی در مدار.

mohammad_66
یه سوال
میگم اگه پشت مادر برد یه هیتسینک بزارم و یه فن هم روش! میشه از چسب دوقلو استفاده کرد؟
آخه هر کاری میکنم چسب سیلیکون نیست!
موندم چجوری بچسبونمش؟؟؟؟
آخه این خمیرای سیلیکون اصلا نمیچسبونه!

محمد جان نمیشه پشت برد سینک نصب کرد، اگر این کار رو کنید فقط باعث اتصال بین قطعات پشت برد میشد
که کار بسیار خطرناکی، اگر خیلی مایل هستید به تصب سینک پشت برد بهترین گزینه نصب سینک برروی چهار
رم پشت برد کنسول هستش.

در مورد آب شدن و یا سوختن چسب دوقلو باید بگم که به این راحتی نمیشه اون رو از بین برد
در درجه حرارت های مستقیم بالای 80 درجه جسب میسوزه و مثل خاکستر میشه.

m360x
با سلام به اقا خلیل خیلی وقته که xboxمن سه چراغه .اول ارور e74داد بردمش تعمیر تو پاساز لباف به علی کوهی دادم .نمیدونم میشناسی یا نه به هر حال 6 ماه گارانتی کرد(سی وشش هزار تومان).بعد از یه هفته freeze و بعد سه چراغ شد دوباره بردم پیشش درست کرد دوباره بعد از سه روز شد.دیگه نبردم چون فکر کنم نمی ارزه این همه راه ودیگه این کنسول بشو نیست.بگزریم بعد از x-clampدو چراغ و ارور0011 میده

پیغام E74 بخشی از اون به خاطر چیپ Ana هستش که من کم دیدم و بیشترین مورد درباره GPU بوده.
دو چراغ قرمز که به خاطر گرمای زیاد هستش که باید صبر کنی تا کنسول سرد بشه و دوباره تست کنی
ولی باز هم اگر این پیغام رو داد بدون که پیچ ها به اندازه کافی سینک رو درجای خودش ثابت نکرده
در این حالت خود کنسول متوجه میشه که سینک تراز نیست و این پیغام رو میده.

و همان طور که aiat_gamer گفتند میتونید به سفت کردن پیچ ها این خطا رو رد کنید.
و به سه حالت برسید، یکی اینکه یک کد جدید میده، یا اینکه چراغ قرمز پاور روشن میشه به خاطر
بیش از حد سفت کردن سینک ها، یا اینکه میتونید چراغ سبز کنسول رو بگیرد.

همه اینها بستگی داره که قبل از این پیغام 0011 چه پیغامی میداد
چون این پیغام چیز زیاد مهم و مسئله سازی نیست.

zx360

کاربر سایت
Jul 22, 2007
340
آقا خلیل من توی یه ویدیویی توی یوتیوب دیدن که میگفت خمیر اصل روی هیتسینک ها و پردازنده ها رو دست نزنید.حالا من 360 م 3 چراغ شده و اِروور 0121 میده من چیکار کنم پاکشون کنم یا نه (خمیر خوب هم که اصلا کل تهرانو گشتم نبود)
دوم میشه فن و هیتسینک پردازنده های amd Athlon رو به جای gpu گذاشت(اگه نخوایم کنسول رو ببندیم)، و آیا هر دوتا هیتسینک رو باید جدا کرد برای x-clamp آخه من فکر میکنم cpu که به دلیل اینکه هیتسینکش بهتره و جاش بیشتره رو نباید باز کرد.(اخه توی اون ویدیویی که دیدم فقط ماله gpu زو باز کرد).به هر حال شما که تحقیقاتت بیشتره راهنماییم کن ممنون.

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,012
نام
خلیل
خمیر سیلیکون یک عمر مفید داره که بعد از پایان اون کارکردش پایین میاد و حتی ممکنه که عمل معکوس هم داشته
باشه، این عمر بسته به نوع و کیفیت خمیر و بخصوص گرمایی که بهش وارد میشه بستگی داره.

حتی بهترین خمیر ها از جمله AS5 هم در نمودار های حرارتی موجود بعد از مدتی اثر واقعی خودشون رو از دست
میدند، چه برسه به خمیر خود کنسول.

من خیلی ها رو دیدم که خمیرشون رو تعویض کردند و مشکلی نداشتند.
این بحث تعویض خمیر رو میتونی توی این تاپیک دنبال کنی.
http://www.bazicenter.com/forums/showthread.php?t=15276

در مورد تعویض سینک هم نمونه های بسیار زیادی دیدم که بعضی از اونها واقعاً تمیز کار شده بودند
اگر واقعاً توانایی اون رو دارید، چرا که نه

( اون پیغام فکر کنم 0102 باشه، به جای 0121 )
برای اون پیغام 0102 هم مشکل زیاد خاصی نیست، و تا الان اکثر نمونه هایی که دیدم با شیوه های ساده
X-Clamp قابل حل بودند.

M3M

کاربر سایت
Dec 23, 2007
410

ارور شما دقیقا مثل ارور من هست
من هم مثل شما می گم که کنسول بشو نیست ولی اگه خودتون باز می کنید بزارید کامل بگم چی کار کنید
کار اصلا به cpu ربطی نداره و پیچ های cpu رو سفت سفت کنید
مشکل خود gpu هست
gpu با 4 تا پیچ بسته میشه که اگه تقسیمشون کنیم به 2 تا سمت راست ( نزدیک cpu ) و دو تا دور از cpu مشکل رو کمی بازترش کردیم
شاید کنسول شما هم مثل واسه من فقط به 2 پیچ حساس باشه یعنی من وقتی دو تا پیچ نزدیک cpu رو شل و سفت می کردم اصلا تغییری به وجود نمی امد ولی به محض این که یکی یا هر دوی پیچ های دیگه رو سفت یا شل می کردم پیغام ها فرق می کرد ( شل = e74 سفت = 0031 یا ارور های دیگه )
باید بین این 2 تا ارور جایی رو پیدا کنید که کنسول کار کنه یعنی نه e74 بده نه ارور دیگه
که من 2 3 بار درستش کردم ولی فایده نداشت
فعلا هم داره خاک می خوره تا فروخته بشه یا شاید بازم رفتم سراغش

zx360

کاربر سایت
Jul 22, 2007
340
خمیر سیلیکون یک عمر مفید داره که بعد از پایان اون کارکردش پایین میاد و حتی ممکنه که عمل معکوس هم داشته
باشه، این عمر بسته به نوع و کیفیت خمیر و بخصوص گرمایی که بهش وارد میشه بستگی داره.

حتی بهترین خمیر ها از جمله AS5 هم در نمودار های حرارتی موجود بعد از مدتی اثر واقعی خودشون رو از دست
میدند، چه برسه به خمیر خود کنسول.

من خیلی ها رو دیدم که خمیرشون رو تعویض کردند و مشکلی نداشتند.
این بحث تعویض خمیر رو میتونی توی این تاپیک دنبال کنی.
http://www.bazicenter.com/forums/showthread.php?t=15276

در مورد تعویض سینک هم نمونه های بسیار زیادی دیدم که بعضی از اونها واقعاً تمیز کار شده بودند
اگر واقعاً توانایی اون رو دارید، چرا که نه

( اون پیغام فکر کنم 0102 باشه، به جای 0121 )
برای اون پیغام 0102 هم مشکل زیاد خاصی نیست، و تا الان اکثر نمونه هایی که دیدم با شیوه های ساده
X-Clamp قابل حل بودند.

ممنون
یه سوال دیگه این کنسول هایی که x-clamp میشن تا چند وقت دوام میارن و اگه بعد از تعمیر دوباره 3 چراغ بشن قابل تعمیرن

Black Roz

کاربر سایت
Oct 14, 2007
2,794
آموزش دستی وجود نداره که با تجهيزات نه چندان زياد بشه چيپست gpu از جاش در بياری و پس از پاکسازی کامل دوباره سرجاش قرار بدی؟
من چيزی نتونستم گير بيارم..youtube هم که *****ه

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,012
نام
خلیل
آموزش دستی وجود نداره که با تجهيزات نه چندان زياد بشه چيپست gpu از جاش در بياری و پس از پاکسازی کامل دوباره سرجاش قرار بدی؟
من چيزی نتونستم گير بيارم..youtube هم که *****ه

چرا توی YouTube کلیپ های بسیار زیادی وجود داره و همین طور اگر به صورت دستی بگردی
میتونی آموزش هایی پیدا کنی، البته تمامی آموزش ها به زبان EN نیست و باید در زبان های
دیگر هم جستجو کنید که کار رو دو چندان سخت تر میکنه.

البته بگم که سعی کن از عنوان عمومی استفاده کنی که محدود به کنسول نشه و تعمیرات هر نوع
بردی ( گوشی ، کامپیوتر های جیبی ، لپ تاب و برد های مختلف ) که بتونید سطح وسیعی از اطلاعات
رو بدست بیاری. البته من خودم این چیزهایی رو که گفتم انجام دادم و خیلی وقت هستش که دارم
روی این نوع تعمیر کار میکنم و به جرات میتونم بگم که کار 1.5 ساعت بیشتر هم نیستش ولی ابزارهای
خاص و تقریباً نمیه حرفه ای نیاز دارید که تامین هزینه های اون تقریباً به قیمت نصف کنسول میرسه

در آخر فکر نکنم برای یک نفر که فقط بخواد یک کنسول رو تعمیر کنه، پرداخت چنین هزینه ای
قابل قبول باشه.

حق نگهدار

Black Roz

کاربر سایت
Oct 14, 2007
2,794
چرا توی YouTube کلیپ های بسیار زیادی وجود داره و همین طور اگر به صورت دستی بگردی
میتونی آموزش هایی پیدا کنی، البته تمامی آموزش ها به زبان EN نیست و باید در زبان های
دیگر هم جستجو کنید که کار رو دو چندان سخت تر میکنه.

البته بگم که سعی کن از عنوان عمومی استفاده کنی که محدود به کنسول نشه و تعمیرات هر نوع
بردی ( گوشی ، کامپیوتر های جیبی ، لپ تاب و برد های مختلف ) که بتونید سطح وسیعی از اطلاعات
رو بدست بیاری. البته من خودم این چیزهایی رو که گفتم انجام دادم و خیلی وقت هستش که دارم
روی این نوع تعمیر کار میکنم و به جرات میتونم بگم که کار 1.5 ساعت بیشتر هم نیستش ولی ابزارهای
خاص و تقریباً نمیه حرفه ای نیاز دارید که تامین هزینه های اون تقریباً به قیمت نصف کنسول میرسه

در آخر فکر نکنم برای یک نفر که فقط بخواد یک کنسول رو تعمیر کنه، پرداخت چنین هزینه ای
قابل قبول باشه.

حق نگهدار
البته دوست عزيز ممکنه اين وسيله هايی که ميگيد تو مغاز های تعميرات موبايل انجام ميدن پيدا بشه....من يه مدت که تعميرات موبايل ميرفتم ، اونجا يه دستگاه حرارتی بود که با اون هر قطعی ای رو که ميخواستی ميتونستی بياری پايين..درجه حرارت های مختلفی هم داشت..
حالا اون دستگاه رو ميشه يجوری رفت تو اين مغاز ها و بگی برات چيپست رو در بياره...به نظر من مهمترين قسمت کار جا زدن دوباره چيپست هست..شما اطلاعی داريد که چه مقدار پايه زيره چيپستهاست؟؟

Black Roz

کاربر سایت
Oct 14, 2007
2,794
يه چند تا عکس پيدا کردم از چيپست باز gpu ..اين reball ها مثل اين عکس ها اگه فرو رفته باشن ( ذوب شدن يا شکستن ) بايد چيکار کرد تا دوباره مثل روزه اولشون بشن؟ اصلاً راهی هست؟ البته روش دستی منظورم هست نه با دستگاه

چيپست سالم gpu

http://www.freepler.de/userdaten/38928917/bilder/xbox360/gpu003.jpg
چيپست معيوب gpu و برد
http://www.freepler.de/userdaten/38928917/bilder/xbox360/gpu001.jpg

http://www.freepler.de/userdaten/38928917/bilder/xbox360/gpu004.jpg

http://www.freepler.de/userdaten/38928917/bilder/xbox360/gpu002.jpg

يه دستگاهی هست به نام smt rework که reball هارو مثل روز اولشون ميکنه..اينجوری که از شکلو شمايل اين دستگاه پيداست فکر کنم يه چند هزار دلاری قيمتش باشه.

smtrework.jpg

bga_reballing_animation.gif

يه چيزه ديگه تو يه سايتی پيدا کردم که طرف ادعا کرده که با اين روش اگه reball هارو درست کنيد ، 24 ساعته بشينيد پای دستگاه به هيچ وجه اين reball ها ذوب نميشن..
اصلاً من نفهميدم طرف چيکار کرده...من از دوست خوبم police_110 ميخوام اين روش رو در صورت امکان توضيح بدن.
لينک

آخرین ویرایش:

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,012
نام
خلیل
Black Roz

فکر کنم الان دیگه مشکل شما حل شده باشه

ولی اگر واقعاً علاقه دارید به این نوع تعمیر من اطلاعاتی رو در این زمینه بدم
( چون کار وقت گیری هستش تا اطلاعات رو از توی ارشیو بازخوانی کنم و بزارم توی سایت برای همین میگم اگر علاقه دارید بگید )

aiat_gamer

نه زیاد هم مشکل نیست گفتم که کار 1.5 ساعت هم بیشتر نمیشه
و اونقدر ها هم پیچیده نیست، وقتی چندتا کلیپ و آموزش رو نگاه کنی
موضوع برات خیلی باز میشه.

قراره در آینده نزدیک بعد از خرید کنسول و تامین هزینه های قطعات اون آموزشی در این باره درست کنم.

موفق باشید

حق نگهدار

Black Roz

کاربر سایت
Oct 14, 2007
2,794
Black Roz

فکر کنم الان دیگه مشکل شما حل شده باشه

ولی اگر واقعاً علاقه دارید به این نوع تعمیر من اطلاعاتی رو در این زمینه بدم
( چون کار وقت گیری هستش تا اطلاعات رو از توی ارشیو بازخوانی کنم و بزارم توی سایت برای همین میگم اگر علاقه دارید بگید )

aiat_gamer

نه زیاد هم مشکل نیست گفتم که کار 1.5 ساعت هم بیشتر نمیشه
و اونقدر ها هم پیچیده نیست، وقتی چندتا کلیپ و آموزش رو نگاه کنی
موضوع برات خیلی باز میشه.

قراره در آینده نزدیک بعد از خرید کنسول و تامین هزینه های قطعات اون آموزشی در این باره درست کنم.

موفق باشید

حق نگهدار
ممنون ميشم دوست عزيز اگه توضيحات تکميليتری درباره اين موضوع بديد..من اينترنت هم dial-up هست..رو اين حساب نميتونم اين آموزشات تصويريرو ببينم و همش بايد متوصل شم به عکس !!
من خودم بسيار علاقه مندم به اين روش و مطمئناً اين روش رو بعد ها رو دستگام اعمال خواهم کرد.
الان داشتم ebay رو نگاه ميکردم که ببينم قيمت اين solder ball bga ها چقدره ( همونهايی که شبيهه پودر نقره ای رنگ هستند ) ديدم که قيمتشم خوبه..فقط مهم اينه که همچين چيزی تو ايران پيدا ميشه؟و از کجا بايد تهيه کرد ! راستی template هم هست

آخرین ویرایش:

Police _ 110

ハリール
مدیر انجمن
Sep 29, 2005
7,012
نام
خلیل
ممنون ميشم دوست عزيز اگه توضيحات تکميليتری درباره اين موضوع بديد..من اينترنت هم dial-up هست..رو اين حساب نميتونم اين آموزشات تصويريرو ببينم و همش بايد متوصل شم به عکس !!
من خودم بسيار علاقه مندم به اين روش و مطمئناً اين روش رو بعد ها رو دستگام اعمال خواهم کرد.
الان داشتم ebay رو نگاه ميکردم که ببينم قيمت اين solder ball bga ها چقدره ( همونهايی که شبيهه پودر نقره ای رنگ هستند ) ديدم که قيمتشم خوبه..فقط مهم اينه که همچين چيزی تو ايران پيدا ميشه؟و از کجا بايد تهيه کرد ! راستی template هم هست

من فکر کردم شما از سرویس اینترنت خوبی برخوردار هستید.
برای همین گفتم اطلاعات سورس رو از توی ارشیو دربیارم که شامل چندین کلیپ و لینک بودش
که قطعاً حجم بیشتر 100 میگ رو پیدا میکرد.

حال که گفتید سرویس شما دیال آپ هستش کار بسیار مشکل شد.
باید وقت بیشتری قرار بدم و ترجمه فارسی مطالب و عکس ها و نکات مهم کلیپ رو جدا کنم
که وقت زیادی رو ازم میگره که در این چند هفته ی آینده اصلا امکانش نیست برام.

ولی قول میدم که برای این موضوع یک تاپیک جدا باز کنم و به طور کامل هر چیزی رو که میدونم
توضیح بدم.

در مورد اون Ball ها بگم که گوی هستند در اندازه های دهم خرید فروش میشه.
البته در صورت نبود این بال ها میشه به راحتی از مواد جای گزین اونها استفاده کرد

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر