فرشته ای که تبدیل به شیطان شد .. ( تحلیل تریلر MGSV:TPP در E3 2014 )

Boss

ناظم انجمن
Jul 7, 2006
3,646
درود

لیست تمامی مقالات مرتبط با سری Metal Gear Solid
دیدن تریلرها و بازی این عنوان به افراد زیر 18 سال توصیه نمی شود.

برداشت شما از تریلر MGSV:TPP چه بود ؟ انتقام ؟ اشتباه ؟ بازیچه شدن ؟ مطمئناً هر کسی برداشتی از این تریلر پیچیده خواهد داشت، در این تاپیک نقد و همچنین حدس و گمان های پیرامون این تریلر داستانی را مرور خواهیم کرد.

تا به حال شده خود را جای رئیس قرار دهید ؟ فکر کنید شما سربازی هستید که بسیار هم خبره و ماهر هستید و عاشق خدمت به مردم و کشور خود هستید، در این راه به ماموریت می روید و بناچار عزیزترین فرد زندگیتان ( Boss ) را هم با دستان خودتان از بین می برید و در انتها متوجه می شوید که بازیچه دست دولت خود شدید تا به این صورت با کشتن کسی که تنها واقعاً یک میهن پرست بوده ( بلکه تنها کسی بوده که راه درست را انتخاب کرده است ) روی بازی های کثیف دولت خود سرپوش گذاشته اید، چه احساسی خواهید داشت ؟ مطمئناً پر از احساس تنفر از دولت خود، تمامی دولت ها و همچنین خود خواهید شد و روزی نخواهد بود که خود را سرزنش نکنید، روزی نیست که به خود نگویید " " احمق " ..

حال با یک همچین پیشینه ای تصور کنید سعی کردید نگاه خود را منطقی نگه دارید و احساسی رفتار نکنید و ببینید باز هم بازیچه ی اتفاقاتی که مثالش در گذشته برایتان افتاده بود و فکرش هم نمی کردید دوباره بیافتد، افتادید ( اشاره به اتفاقات Peace Walker حالا چه احساسی می کنید ؟ احساس احمقی که ساخته شده است برای بازیچه شدن، شاید شما حرف اول را در دنیا بزنید، قوی باشید، بهترین سرباز قرن باشید اما تنها کاربرد شما بازیچه شدن این و آن است تا از قدرت شما برای نقشه های شومشان استفاده کنند و در این بین اسم و قدرت شما ذره ای برایشان مهم نیست.

اینجاست که شما سعی می کنید کمی از منطق و احساسات خود کم کنید به قول خودمان " هم رنگ جماعت شوید "، این کاری بود که بیگ باس پس از اتفاقات Peace Walker انجام داد، دیگر کشوری برایش مهم نبود، صلح برایش مهم نبود، هیچ چیز برایش مهم نبود تنها برایش خدمات دادن به بقیه و دریافت پول بود، برایش این مهم بود که خودش و سربازانش طوری ادامه دهند که بازیچه کسی نشوند و کسی از انها سوء استفاده ای نکند، بلکه آن ها به عنوان سربازانی خصوصی سعی در پیشرفت داشته باشند بدون خدمت به دولتی که در انتها به بازیچه شدن دست آن ها مبتلا بشوند.
10 سال پس از اتفاقات Peace Walker که تمامی این سالها رئیس در حال آموزش، ساخت و پیشرفت پایگاه خود Mother Base بود که اتفاقاً به پایگاهی برای سربازان بدون مرز تبدیل شده بود، پایگاهی که 10 سال زحمت رئیس و کاز در پشتش پنهان بود، این رئیس دیگر رئیس سابق نبست و پس از 2 بار رو دست خوردن از دولتها و بازیچه شدن دیگر به سربازی کارکشته تبدیل شده است، درست است که کمی به سمت " بد " کشیده شده است اما هنوز انسانیت و بزرگی در این ابر مرد قرن 20 موج می زند.

همه چیز به خوبی خوشی در حال جلو رفتن بود، تا اینکه اتفاقات Ground Zeroes رخ می دهد، وای خدای من ! رئیس برای سومین بار باز رو دست خورد، دقیقاً در موقعی که سرزمین خودش رو ساخته بود، زمانی که مطمئن بود دیگر کسی قادر به این کار نخواهد بود، رئیس !! برای سومین بار ؟؟ خدای من، من بیشتر از این که نگران رئیس باشم نگران دشمنانش هستم، اگر رئیس از این مهلکه جان سالم به در ببرد مطمئنم که یک به یک کسانی که در این کار دست خواهند داشت رو از بین خواهد برد ( به همین دلیل هم حتی بعد از 9 سال وقتی رئیس پیر و ناتوان از کما خارج می شود دشمنان باز هم برای کشتنش می آیند، برای اینکه آنها از این رئیس می ترسند می دونم که سه بار رئیس دز مقاطع مختلف بازیچه شده و سعی کرده و دم نزده ! ولی ای کاش که در هر باری از این اتفاقات رئیس کاری می کرد، نعره ای میزد و خشم خودش رو فرو نمی برد ! اما الان دیگر فشار تمامی این بازیچه شدن هاش مثل یه کوه آتشفشان به بیرون می زند و کسی جلو دارش نیست !! رئیس اگر خوب بوده، الان بد میشود، اگه می ترسیده الان نمی ترسذ، اگر در کشتن و انتقام تلاشی نمی کرده الان تمامی تلاشش رو می کند، این رئیس آن رئیس سابق نیست، وای به روزی که مردی مثل رئیس کاسه صبرش لبریز بشود آنوقت که می تواند از یک فرشته به یه شیطان تمام عیار تبدیل بشود ..

تمامی صحبت های بالا، فقط بخاطر این بود که شما متوجه بشوید که بیگ باس چگونه از یک فرشته به یک شیطان تبدیل می شود، این اتفاق اتفاقی نبود که در شب از بین رفتن Mother Base افتاده باشد این اتفاقات ریشه در اتفاقاتی که در MGS3 و Peace Walker هم افتاد دارد، رئیس پس از آن اتفاقات هیچ واکنشی از خود نشان نداد و همیشه تنفر و خشم خود از آن اتفاقات را به آتشی بر زیر خاکستر تبدیل کرد، اما اتفاقات Ground Zeroes این آتش رو به شدت هرچه تمام تر از زیر خاکستر به بیرون کشید و نه تنها این کار را کرد بلکه آتش برافروخته جدیدی هم به آن اضافه کرد .. تمام این نوشته ها و صحبت ها فقط در چند ثانیه در تریلر جدید بازی نشان داده می شود، لحظه ای که بیگ باس سیاه و افسرده روبروی دریا ایستاده و خاکستر سربازانی که درد آنها رو می فهمید را به دریا می ریزد و ناگهان تصویری دیگر که تمامی صورت رئیس خونی است را می بینیم، این یعنی " تبدیل یک فرشته به شیطان "، پس یادمان باید این شیطان قبلاً یک فرشته بوده است و از ابتدا شیطان نبوده !.

حدس و گمان ها

در ابتدای تریلر سربازان و اجساد فراوانی را بر روی زمین می بینیم که بیشتر آن ها سوخته اند و نشان از جنگی سخت و یا یک شبیه خونی وحشتناک می زند، رئیس در میان اجساد و منطقه ای با خاک یکسان شده حرکت می کند .. خب سعی می کنیم این اتفاق و پازل رو در کنار هم بچینیم تا ببینیم آیا اتفاقاتی که در تریلر نشان داده می شود به هم مربوط هستند ؟ و اگر هستند تا چه اندازه ؟ رئیس بزرگ به منطقه ای نا مشخص ( شاید آفریقا ) می رود و برای انجام ماموریتی وارد این منطقه می شود، این که ماموریت چه بوده در حال حاضر مهم نیست، این مهم است که چگونه آنجا به گورستانی سوخته تبدیل شده است، چند احتمال وحود دارد :

1. رئیس پس از انجام ماموریت درگیری شدید با Cipher و یا گروهکی خاصی پیدا می کند که حاصل این جنگ کشته شدن افرادی است که در تریلر دیدیم.
2. رئیس پس از نجات دادن کودکان جنگ آفریقایی و جمع کردن سرباز و حتی الماس برای گروه تازه اش Diamond Dogs سعی در پیدا کردن سربازان بیشتر است که با حمله هوایی و ناگهانی Cipher مواجه می شود و باز هم متوجه می شود که آنها قصد ندارند او را حتی با وجود ضعیف شدن رها کنند.
3. احتمال سوم این است که هر اتفاقی که در آنجا افتاده است به سیاه تر شدن رئیس کمک زیادی می کند یعنی بیگ باس هرچقدر شیطان شده است در این اتفاق شیطان تر خواهد شد که اگر در تریلر هم دقت کرده باشید شاخی که بر روی سر خود دارد بعد از فریادش بزرگتر می شود به همراه صورتی که پر از خون است ! اینها همه نشان می دهد که رئیس شیطان تر و بی رحم تر می شود و طبق این نشانه ها می توان گفت که اتفاقی که در آنجا بوده شاید رَکَب چهارمی است که بیگ باس می خورد و دیگر توان خود را از دست داده و فریادی بلند سر می کشد و به اوج شیطانی بود خود می رسد.

فرض را بر روی درست بودن احتمال سوم می گذاریم که کلی تر است و ادامه می دهیم:
بیگ باس به نظر لابلای اجساد سوخته دنبال جنازه ای می گردد و او را پیدا می کند و به بالای سر او می رود، وقتی جنازه آن فردی که به دنبال اوست را پیدا می کند از فرط ناراحتی فریادی می کشد ( می تواند یک بچه باشد و یا یک سرباز، فردی که برای او عزیز بوده )

اجساد سربازان Diamond Dogs به همراه رئیس به Mother Base باز می گردند، رئیس دستور می دهد اجساد آن ها را در نهایت احترام و با یک مراسم باشکوه بسوزانند و خاکستر آن ها را به دریا بریزند، این کار انجام می شود و رئیس خود هم در مراسم آنها حضور دارد، رئیس دیگر خیلی خیلی کم حرف شده و حرصی فجیع و خونین او را فرا گرفته و هر چقدر به پایان داستان نزدیکتر می شویم او بد تر و شیطانی تر می شود. رئیس خاکستر سربازان کشته شده را بر روی صورت خود می کشد تا یادش نرود سربازانی بوده اند که کنار او کشته شده اند و حتی از آن ها قدرت می گیرد تا بتواند انتقام بسیار سختی از کسانی که این اتفاق را رقم زدند بگیرد.

بعد از این اتفاقات، رئیس خیلی کم حرف تر می شود، اطرافیان او از او می ترسند سربازانش دیگر حتی جرات حرف زدن با او را ندارند حتی او از کاز هم فاصله می گیرد، نشان دادن تصویر درگیر شبانه ای که در Mother Base بین سربازان رخ داده است ( که احتمال زیاد این اتفاق بعد از مراسم خاکسپاری سربازان است ) هم نشان از اثبات همین قضیه است، درگیری که شاید ساده باشد و در هر جمعی اتفاق می افتد اما در آن شب بارانی که سربازان در حال درگیری و دعوا با هم بودند، رئیس به دنبال اتحادی وحشتناک است برای گرفتن انتقام است با درگیری سربازانش مواجه می شود، به میان آن ها می رود و با سربازی که چاقو دارد درگیر می شود چاقوی او را می گیرد و به سمت قلب خود نشانه می رود، سرباز ممانعت می کند و ترس را می توان در صورت او دید !! شاید رئیس می خواهد به آن ها نشان دهد که ما نمی توانیم به خود صدمه بزنیم و هدف ما چیز دیگری است، اما هدف از نشان دادن این درگیری چه بود ؟ به نظر هدف نشان دادن قاطغیت بیگ باس برای انتقام است او دیگر کوچکترین ترسی از مرگ ندارد، به نظر معامله ای با مرگ کرده است تا بتواند ابتدا انتفام خود را از دشمنانی که سال هاست بلاهای گوناگون بر سرش می آورند را جبران کند.

رئیس از چه زمانی تبدیل به یک آدم منفور و بد می شود ؟ این اتفاقی است که به مرور می افتد از انتهای Ground Zeroes تا انتهای TPP این روند ادامه دارد و حتی شاید فراتر از آن، و این نشانه هائیست که ما در تریلر جدید The Phantom Pain میبینیم، یکی از اتفاقای که باعث متشنج شدن و روند صعودی هیولا شدن رئیس در بازی می افتد همین اتفاقی است که در ابتدای تریلر می بینیم، اما کوجیما سعی می کند در کنار نشان دادن این روند دلایلی هم که باعث این اتفاق می شود را نشان دهد و کاری می کند که شما حتی حق را به رئیس بدهید، با نشان دادن اجساد سربازانش و مراسمشان سعی در این دارد که شما را هم مصمم کند تا به همراه رئیس انتقام سختی را بگیرید بخاطر سربازانی که تبدیل به خاکستر شده اند و به دریا پیوستند .. ضربه ای که میلر با عصای خود به یکی از کودکان آفریقایی می زند تا عکس العمل آن را ببیند چرا که میدان انتقام آن ها جایی برای بزدل ها ندارد، این ها نشانه هایی که هیدئو کوجیما سعی در نشان دادن آن ها در تریلر جدید خود دارد.

اینجا همان منطقه ای است که در تریلر نابود شده و آتش گرفته بود ؟

Skull Face & Big Boss

صجنه ای که در این تریلر همه رو متعجب کرد در کنار هم بودن Skull Face و رئیس بود که با هم در حال رفتن به پایگاهی مخفی هستند که در آن متال گیر غول آسایی در حال ساخت است. شاید در نگاه اول به نظر برسد که آنجا Mother Base است و شاید شما فکر کنید که رئیس هنوز هم متوجه نشده که Skull Face همان کسی است که 9 سال پیش تمامی دارایی او را به باد داد و 9 سال او را به کما فرستاد. اما شاید اینطور نباشد ..

مکانی که Skull Face و رئیس در حال رفتن هستند هر جایی باشد مطمئناً Mother Base نیست، به این علت که وقتی صحنه ای از کامیون دیده می شود که در حال حرکت به این مخفیگاه است مشخص است که دیواره های این مخفیگاه تماماً از خاک است و حتی خرده سنگ ها هم در کنار هایشان ریخته است و به نظر یک مخفیگاه تونل مانند در افغانستان است که متعلق به Skull Face است. تا اینجا درست اما رئیس آنجا چه کار دارد ؟!؟ خب این را به شما خواهم گفت اما قبل از آن موضوعی دیگری را برای شما بازگو می کنم. این که چطور Skull Face و دار و دسته اش توانسته اند به فناوری ساخت یک متال گیر دست پیدا کنند موضوع مهمی است، و چندین احتمال وجود دارد :

1. Huey واقعاً جاسوس بوده یا نه را نمی دانیم، اما او خواسته یا ناخواسته در حال همکاری با Skull Face است.
2. Strangelove قبل از نابودی مادربیس در Ground Zeroes آنجا را ترک کرد آیا این امر اتفاقی بود ؟ یا جاسوس واقعی او بود ؟ و در حال حاضر در حال همکاری با Skull Face و ساخت متال گیر جدید است ؟ بیگ باس در آنجا چه کار دارد ؟

به نظر بیگ باس می داند که تمامی اتفاقاتی که برایش افتاد زیر سر Skull Face بوده، اما خب در کنار این او به دنبال انتقام از Cipher و Zero است در نتیجه نیاز به بهترین ابزار آلات و افراد دارد و از آنجایی که Huey را ندارد و Strangelove هم او را ترک کرده دانشمندی برای ساخت متال گیر ندارد، و در همین گیر و داد به گوشش می رسد که متال گیری توسط Skull Face در حال ساخت است و Huey هم در حال کار بر روی آن است ( یا Strangelove که احتمالش کم است ) بیگ باس تصمیم می گیرد با یک ماموریت مخفی به صورت نمایشی خود را به Skull Face نزدیک کند و خود را به Huey برساند تا بتواند آن را برگرداند و از اطلاعاتش و همچنین نبوغش برای ساخت سلاح های سهمگین که می تواند به انتقامش کمک کند بهره بگیرید، Skull Face به او اعتماد پیدا می کند و او را به تنهایی برای بازدید از متال گیری که در حال ساخت است می برد ( که احتمالاً او هم برای نابودی سایفر در حال ساخت آن است ) ولی احتمالاً این نقشه ای است که رئیس مجبور است به تنهایی آن را انجام بدهد چون قدرت نظامی آنها توان رویایی با XOF را ندارد !
بیگ باس در آنجا و با نقشه قبلی ویروس و یا سمی را منتشر می کند و پس از بدست آوردن اطلاعات کافی ( اطلاعاتی از متال گیر، یا بدست آوردن Huey و یا هر چیزی که مد نظر بوده ) سعی در فرار از آنجا می کند، که در انتهای تریلر ما صحنه ای را می بینیم که بیگ باس در احاطه 3 سرباز است که البته آن ها حالت معمولی ندارند، بیگ باس به راحتی آن ها رو می کشد و در انتهای سربازی را می بینیم که بدون توجه به اتفاقاتی که در اطرافش رخ می دهد از کنار جنازه ها و بیگ باس می گذرد و رئیس آن را هم می کشد !!

خب خب ! کمی صبر کنید بر میگردیم به تریلر سال 2013 و لحظات پایینی این تریلر اگر یادتان باشد در انتهای آن تریلر بیگ باس را در مکانی شبیه مخفیگاهی می بینیم که در تریلر جدید نشان داده شده، که در حال سوار شدن بر متال گیری کوچک است و شاید هم در حال فرار، به نظر می رسد این قسمت از تریلر پایان صحنه ای است که Skull Face و رئیس به مخفیگاه وارد می شوند و با متال گیر روبرو می شوند، در نتیجه رئیس وارد می شود اطلاعات را بدست می آورد و سم شیمیایی وارد پایگاه می کند و این باعث می شود که سربازان درست شبیه سربازانی بشوند که در MGS4 دیده بودیم و پس از آن توسط یک متال گیر کوچک از آنجا می گریزد.

می توانید با قرار دادن یکی از امضاهای زیر و لینک کردن آن به این تاپیک، برای بیشتر دیده شدن تاپیک تبلیغ کنید :

امضا برای کابران معمولی سایت ( سایز عادی ) :

امضا برای کاربران پریمیوم سایت ( سایز بزرگ ) :

کپی با ذکر نام نویسنده و منبع بلامانع است
نویسنده: امید درکه​

آخرین ویرایش:

VXR HUMAN

کاربر سایت
Jun 30, 2014
50
ممنونم از زحمتی که بابت این مقاله کشیدی

البته یه سری اطلاعات غلط اومده بود بیرون که میگفتن داستان بازی هستش که واقعا عجیب بود که خوب تایید نشد از سوی خبر گزاری ها!

shayan1741

کاربر سایت
Aug 1, 2011
106
نام
shayan
old snake ی چی می دونی ؟ داری روانیم می کنی من اینو جدی می گم من خودم عاشق متال گیر هستم هیچ چیز تو زندگیم جای متال گیر برای من نمی گیره شاید بخندی ولی وقتی اوایل مطلبتو خواندم گریه کردم عالی بود پسرخوشحالم که ی سری ادما عاشق متالگیر هستن انجاست که می فهمم تنها نیستم

آخرین ویرایش:

SPILL

کاربر سایت
May 20, 2013
2,239
نام
HESAM
خسته نباشی عزیز:) .

راجب skull face من فک میکنم big boss نمیدونه که کاره skullface بوده و skullface داره از big boss استفاده میکنه برای نابودی سایفر که تشنه خونش هست .

چرا باید big boss تشنه خون زیرو و سایفر باشه ؟؟ مگه غیر از اتفاقات و اون ماجراهای BOSS اختلافی هم داشتن که بخواد BIG BOSS رو درگیر بکنه ؟

میخوام بگم اگه BIG BOSS میخواست به خاطر اون اتفاقات از ZERO انتقام بگیره خیلی وقت پیش اینکارو میکرد دیگه واسه الان نگه نمیداشت .

من فک میکنم skullface همه کاسه کوزه هارو تو سره سایفر شکونده :-/

solid_hooman

کاربر سایت
Nov 2, 2006
601
نام
Hoomaan
من به شخصه نظر خاصی نمیدم چون تجربه ثابت کرده همیشه کوجیما یه نکته دیگه تو ذهنش داره که به ذهن هیچکس نرسیده :d
ولی در مورد شخصیت پردازی تو این سری و عنوان خیلی قشنگی که انتخاب کردی واسه میتونم بگم کاملا موافقم باهات یعنی من حتی خودم رو آماده کردم که شاید بیگ باس تبدیل به یه villain تو بازی بشه ( چه تبهکار دوس داشتنی بشه اونوقت درست مثل darth Vader :x )
کلا تو اینطور شخصیت پردازی شاید سخت ترین نوع برای ایجاد ارتباط با گیمر باشه حالا نمیدونم چند نفر نسخه های قدیمی بازی رو بازی کردن ولی خط شخصیتی بیگ باس رو اینطوری در نظر بگیر که ما اول یه شخصیت بد میدونستیمش یه ذره اطلاعات ازش اومد بیرون فهمیدیم نه بابا اونقدر ها هم بد نیس بعد تو نسخه Snake Eater یهو از خود اسنیک محبوب تر شد توی قسمت 4 اون صحنه آخر داشتم خودمو میکوبیدم تو در و دیوار حالا هم اینجا که البته معلوم نیس چی قراره بشه ولی حرف اصلی من اینه کوجیما میخواد ثابت کنه و کرده ! که شخصیت های توی داستانش مثل batman یا superman یا حتی یکی مثل جک بائر فساد ناپذیر نیستن ممکنه طی اتفاقاتی که براشون می افته تصمیماتی بگیرن که باعث بشه تبدیل به یه تبهکار بشن ولی در عین حال دوس داشتنی بمونن و به نظر من این هنر اصلی کوجیماس فک نمیکنم کسی جمله ocelot توی snake eater اون زمانی که به بیگ باس میگه dont die on me now ( به جون خودم به امضا ربطی نداره :d) رو یادش بره واقعا باعث شد با اینکه شخصیت منفوری بود تبدیل به شخصیت دوس داشتنی بشه
به هر ترتیب فکر میکنم کوجیما میخواد با این نوع شخصیت پردازی طرفدارای بازی رو تو یه چالش قرار بده که اگر شخصیت بیگ باس یا هر کس دیگه به شیطان تبدیل بشه بازم همونقدر براشون جذابه و همونقدر دوستش خواهند داشت یا نه

مرسی واسه مقاله واقعا جالب و زیبا بود

Sɯαsƚikα

April 26 , 2016
کاربر سایت
Jan 2, 2013
4,620
نام
peɪmɑːn
جمله مارک تواین که اول تریلـر میاد گویایـه همه چیز هست :
خشم مانند اسیدی است که به ظرف محتوی خود بیشتر آسیب می رساند تا به چیزی که قرار است رویش بریزد .
برداشت من از تریلر انتقامـه اما انتقامی که برای خود بیگ باس هم گرون تموم میشه . :d

N1M4Ghost

کاربر سایت
Jul 19, 2012
300
نام
Nima
مقاله رو هنوز نخوندم :p
اگه برات ممکنه لینک تریلر رو یا اینجا یا تو پروفایل بهم بده که اول تریلرو ببینم بعد مقاله رو بخونم
البته مطمئنم مثل همیشه عالی نوشتی :p:d

ahmad1376

کاربر سایت
Feb 26, 2012
167
خیلی زحمت کشیدین دستت درد نکنه
با لایک کردن نمیشه زحمتی که برای نوشتن این مطلب متحمل شدین جبران کرد

آخرین ویرایش:

mgs2013

کاربر سایت
May 12, 2013
839
پازلها رو از E3 2013 تا 2014 خیلی خوب کنار هم قرار دادی . سوالی که برای من پیش اومده و شاید جالب باشه اینه که : آیا به این هم فکر کردید رییس ممکنه بدون آگاهی (هوشیاری مغزی) تحت سلطه Skull Face باشه ؟ شما در کل تریلر 2014با یک شخصیت دیگه طرفید .

Durance

کاربر سایت
Jan 19, 2014
560
آقا واقعا دستت درد نکنه ، به شخصه خیلی از مقاله تون لذت بردم . خیلی دنبال یه فرصتی هستم تا من هم با این سری عظیم آشنا بشم ، چندوقت پیش Angry Joe (یکی از Streamer های معروف Ytube ) گفته بود که Phantom Pain اگر از نظر کیفی در حد Ground Zeroes باشه خیلی راحت یکی از کاندیدا های Goty سال بعد خواهد بود...

BARDI YA

Herrscher of Flamescion
Gold User
Jul 23, 2011
3,825
نام
بردیا دلوشی
LOVE Omid

ممنون و تشکر شدیـــــــــــــــــــــــــ ــــد

neko%20049.gif

عاشقتم امید :d
یعنی بی شوخی کارت خیلی درسته :x