1. برای کسب آخرین اخبار و اطلاعات کانال بازی سنتر را دنبال کنید.
  برای عضویت در کانال کلیک کنید
  بستن اطلاعیه

Doctor Who

گفتگو در 'سینما، گرافیک کامپیوتری (CG Art) و Comic' ایجاد شده توسط ghost, ‏Oct 12, 2014.

?

بهترین دکتر از نظر شما؟

 1. William Hartnell

  2.0%
 2. Patrick Troughton

  0 رای
  0.0%
 3. Jon Pertwee

  0 رای
  0.0%
 4. Tom Baker

  10.0%
 5. Peter Davison

  0 رای
  0.0%
 6. Colin Baker

  0 رای
  0.0%
 7. Sylvester McCoy

  0 رای
  0.0%
 8. Paul McGann

  2.0%
 9. Christopher Eccleston

  2.0%
 10. David Tennant

  50.0%
 11. Matt Smith

  22.0%
 12. Peter Capaldi

  12.0%
 1. ghost

  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Apr 4, 2007
  ارسال ها:
  3,232
  نام:
  پویا
  [​IMG]
  باتشکر ازGojira بابت اطلاعات تکمیلی


  دکترهو دیگه چیه؟

  دکترهو یه سریال علمی تخیلی محصول بریتانیاست که از سال 1963 تا امروز از شبکه ی BBC در حال پخشه. داستان مجموعه درمورد یه آدم فضایی از نژاد تایم لرد هاست که با ماشین زمانش ( تاردیس ) تو زمان و مکان سفر میکنه. دکترهو تقریبا معروف ترین سریال بریتانیا و طولانی ترین سریال علمی تخیلی دنیاست. تا الان سیزده بازیگر نقش دکتر رو بازی کردن و درحال حاضر پیتر کاپالدی نقش دوازدهمین دکتر رو بازی میکنه. تایم لردها برعکس انسان ها دو تا قلب تو سینه دارن و ساکن سیاره ی " گلفری" هستن. اگه از یه تایم لرد بپرسید چرا انقدر شکل آدما هستن جواب میدن آدما شکل اونا هستن! هیچ کس اسم واقعی دکتر رو نمیدونه و فقط با عنوان دکتر شناخته میشه.

  از کجا شروع به دیدن کنم؟
  تقریبا پنجاه ساله که دکترهو درحال پخشه. ولی لازم نیست از اپیزودهای اولیه و سال 1963 شروع به دیدن کنید. مگه اینکه پایان نامه تون درمورد دکترهو باشه. پیشنهاد میشه از سری جدید دکترهو که از سال 2005 پخش شد شروع به دیدن کنید. تو سری جدید تا الان پنج نفر نقش دکتر هو رو بازی کردن. کریستوفر اسلتون ( نهمین دکتر ) ، دیوید تننت ( دهمین دکتر ) مت اسمیت ( یازدهمین دکتر ) جان هارت ( war doctor ) و پیتر کاپالدی در نقش دکتر دوازدهم
  ولی اگه حتی حوصله اون رو هم ندارید و به نظرتون زیادی طولانی میاد میتونید از سیزن پنجم که سال 2010 و با اپیزود The Eleventh Hour پخش شد شروع به دیدن کنید. از سیزن پنجم شورانر و تیم قبلی دکترهو عوض شد و تقریبا مسیر جدیدی تو پخش دکترهو شروع شد و این مسیر جدید طوری نوشته شد و شکل گرفت که برا بیننده هایی که به هر دلیلی سری های قبلی رو ندیده بودن، قابل فهم باشه و کمتر سوال و سردرگمی براشون ایجاد بشه.
  اگه بازم بخواین از اپیزودهای جلوتر ببینید، توصیه نمیشه و احتمالا خیلی سوال های بی پاسخ براتون ایجاد میشه.

  ترتیب دیدن قسمت های اسپشیال سریال که خارج از قسمت های معمولی سیزن پخش میشن ولی کاملا مرتبط با داستان هستند ( از سال 2005 و سری جدید دکتر ):

  اسپشیال های دکتر دهم ( David Tennant )

  آخر فصل اول
  Christmas Invasion

  آخر فصل دوم
  The Runaway Bride

  اخر فصل سوم
  Voyage of the Damned کایلی مینوگ توی این قسمت بازی می کنه :biggrin1:

  چهار گانه فصل چهار
  The Next Doctor
  Planet of the Dead
  The Waters of Mars
  End of Time 1&2


  ===============
  اسپشیال های دکتر یازدم ( Mat Smith )


  آخر فصل پنج
  A Christmas Carol

  آخر فصل شش

  The Doctor, the Widow and the Wardrobe

  کریسمس اسپشیال فصل هفت :

  The Snow Men

  آخر فصل هفت اپیزود سالگرد پنجاه سالگی دکترهو :

  The Day of the Doctor

  خداحافظی مت اسمیت :

  The Time of the Doctor


  همشون هم به داستان ربط داره و باید از اول دیده بشه .

  چرا این همه بازیگر برای یک شخصیت؟
  ویلیام هارتنل اولین بازیگر نقش دکترهو بود که با دزدیدن تاریدس به همراه نوه اش و همراهانش به ماجراجویی در زمان می پردازه. ویلیام هارتنل به مدت سه سال نقش دکتر رو بازی کرد اما از اونجایی که بیماری قلبی داشت دیگه نتونست به بازی تو سریال ادامه بده. چاره ای که وریتی لمبرت شورانر اون زمان دکترهو پیدا کرد قانونی جدید تو دنیای دکترهو بود که طبق اون هر تایم لرد میتونه دوازده بار وقتی لحظه ی مرگش رسید از قدرت احیا کردن یا ریجنریت استفاده کنه و در جسمی جدید دوباره متولد بشه. البته این به معنی نیست که تایم لردها از مردن مصونیت دارن. ریور سانگ و دهمین دکتر توضیح میدن که اگه تایم لردها رو تو زمان درست، یعنی بلافاصله بعد از احیاشدن بکشی یا در یه لحظه به هردو قلبش شلیک کنید، غرق شدن در آب یا اسید، و شلیک به سر میتونه یه تایم لرد رو برای همیشه بکشه. همچنین مکان هایی خاصی هستند که نمیشه درشون ریجنریت کرد. مثل اتمسفر فضا و برخی سیارات. مهم ترین نکته برای ریجنریت کردن سالم موندن مغز هست
  این قدرت به سازنده های دکترهو این اجازه رو میده که هر چند سال یه بار تیم سازنده و بازیگر و ... رو عوض کنن.

  ابزارهای دکتر:

  [​IMG]
  تاردیس
  تاردیس مخفف عبارت Time And Relative Dimension In Space و ماشین زمان دکتر هست. ظاهر تاردیس شکل یه باجه ی پلیس تو دهه ی شصت هست که از اولین سری تا الان ظاهرش تقریبا همون شکلی مونده. از خارج تاردیس خیلی کوچیکه اما از داخل به اندازه ی یه قصر و حتی بزرگتر هست. تاردیس معمولا باید به وسیله ی شش خلبان رونده بشه اما از اونجایی که دکتر تنهایی تاردیس رو میرونه گاهی وقتا تو زمان و مکانی اشتباه فرود میاد. تاردیس یه موجود زندس و اگه اشتباه ازش استفاده بشه میتونه تبدیل به یه سیاهچاله بشه و کل دنیا و زمان و مکان رو تو خودش بکشه و نابود کنه.
  Sonic screwdriver
  [​IMG]

  از دومین دکتر Sonic screwdriver هم به وجود اومد و مثل تاردیس همراه همیشگی دکتر هستن. دستگاهی که بیشترین کاراییش برا بازکردن قفل هست اما استفاده های بیشمار دیگه ای هم داره مثل اسکن کردن بدن موجودات، هک کردن دستگاه های کامپیوتری و تکنولوژی های غیر زمینی، کنترل از راه دور برخی وسائل ، پیدا کردن رد موجودات زمینی یا فضایی تو محیط و بسیاری قابلیت های دیگه. screwdriver ها شکل و ها و اندازه های مختلف دارن و با هربار ریجنریت شکلشون عوض میشه

  کارت ذهن خوان یا Psychic paper
  [​IMG]
  این یه کاغذ سفید هست که وقتی جلوی چشم بیننده گرفته بشه طرف دقیقا چیزی رو میبینه که شخص دارنده ی کارت میخواد. میتونه به عنوان انواع کارت های عبوری، نشان پلیس یا هر چیز دیگه ای که به ذهن دارنده میرسه ازش استفاده بشه

  همراه های دکتر
  همه ی دکترها از اولیشون تا این اخری با یه سری همراه که اکثرا انسان هستند مسافرت میکنن. این همراه ها نقش دستیار و دوستای نزدیک دکتر رو دارن که تو ماجرجویی های مختلف خیلی وقت ها جونش رو نجات میدن. این همراه ها درواقع نقش بیننده های سریال رو بازی میکنن و دریچه ای هستن برای همزادپنداری بیننده ها با داستان دکترهو. معمولا با عوض شدن دکتر همراه هاش هم جدید میشن ولی خیلی وقتا هم برای چند سیزن دکتر جدید با همراه های دکتر قبلی می گذرونه.

  شخصیت های مهم سری جدید:

  River Song
  [​IMG]

  ریورسانگ از سال 2008 وارد دکترهو شد و تا امروز نقشی کلیدی تو داستان داره.
  ریور خودش یه مسافر زمانه و از اینده ای دور به گذشته میاد. هرچی ریور سانگ تو زمان به عقب میره دکتر جلو میره و درنتیجه یه پارادوکس شکل میگیره که درش اولین دیدار ریورسانگ و دکتر، درواقع اخرین باری هست که این دو همدیگرو میبینن. ریورسانگ الاوه بر همراه، نقش معشوقه ی دکتر رو هم بازی میکنه و هویت واقعیش مشخص نیست. هرچند که تو سیزن ششم اطلاعات زیادی درمورد ریشه های این کاراکتر فاش میشه.

  Bad Wolf
  [​IMG]

  رز تایلر همراه نهمین دکتر بود که بعد از اتفاقاتی که شامل اسپویل داستانی میشه تبدیل به کاراکتر bad wolf شد. رز همراه دهمین دکتر هم بود و یکی از معدود همراهان دکتره که با وجود قابلیت های فرا انسانیش به شخصیتی فراتز از یه همراه دکتر تبدیل شد

  Captain Jack Harkness
  [​IMG]

  یه کلاهبردار از قرن پنجاه و یکم که خودشو تو شرایطی میبینه که تصمیم میگیره به دکتر کمک کنه.
  با اینکه تقریبا توسط دالک ها کشته میشه ولی به وسیله ی رز تایلر به زندگی برگردونده میشه.
  بعدها سریال Torchwood با محوریت این شخصیت ساخته شد

  Commander Strax
  [​IMG]
  استراکس یکی از فرماندهان نژاد سونتاران هست که همگی جنگجوهایی سرسخت و پوست کلفت هستند اما این یکی علیرغم میل باطنیش به یه پرستار تغییر وظیفه داد. دلیل این کارو رو زنده نگه داشتن یاد یکی از هم قطاراش که پرستار بود میدونه.
  استراکس یکی از شخصیت هایی هست که به دکتر مدیونه و تو مواقعی که دکتر تو دردسر می افته به کمکش میاد

  Vastra
  [​IMG]
  وسترا یه کاراگاه از نژاد سیلوریان هست که مثل استراکس به دکتر مدیونه و تو مواقع مختلف به دکتر کمک میکنه. همراه و پارتنرش همیشگیش جنی فلینت هست و به همراه خوده استراکس به برسی اتفاقات غیرطبیعی می پردازن


  شخصیت های منفی دکترهو

  Daleks
  [​IMG]

  دالک ها قدیمی ترین و شرورترین دشمن های دکترهو هستن. با اینکه دالک ها ظاهری شکل روبات ها دارن، اما دارای ارگان های داخلی هستند که به وسیله ی پوشش بیرونی آهنی شون ازش محافظ میشه. دالک ها از اولین سری های دکترهو حضور داشتن و اینطور که گفته میشه دالک ها با خرطوم های لوله ای شون که شکل سلام نظامی هیتلری و نابودی خواهیشون برای بشریت، به شکلی نماینده ی نازی ها در دنیای مدرن هستن.

  Cybermen
  [​IMG]

  یکی دیگه از دشمن های قدیمی دکترهو که تو سری قدیمی سریال هم بودن، سایبرمن ها هستن. سایبرمن ها هیچ احساساتی ندارن و اسمی هم ندارن. به خاطر همین بی احساس بودنشون گفته میشه که بدون نقطه ضعف هستن. سایبرمن ها توانایی تبدیل کردن انسان ها به سایبرمن رو دارن و بارها در طول سریال این پروسه که cyber-conversion هست رو روی ادمای مختلف انجام میدن.

  Weeping Angels
  [​IMG]

  فرشته های گریان مجسمه هایی هستن که برای اولین بار در سری دهم دکترهو دیده شدن و جزو دشمن های جدید دکترهو هستن. مجسمه هایی که وقتی بهشون نگاه میکنید کاملا ثابت و طبیعی هستن ولی کافیه یه لحظه روتون رو برگردونید یا حتی پلک بزنید تا حرکت کنن. فرشته های گریان وقتی فعالیت میکنن که کاملا از چشم ادما پنهان باشن. وقتی شمارو لمس کنن به زمان و مکان نامعلومی پرتاب میشید و دیگه هیچ جوری نمیتونید به زمان اصلی تون برگردید.

  The Master
  [​IMG]

  مستر یکی از همنژاد های دکتر هست. تایم لردی که زمانی دوست دکتر بود و حتی کودکیشون رو باهم گذروندن. یکی از خواسته های مستر نابود کردن زمین و همه ی ساکنینش هست. مستر یکی از شرورترین تایم لردها و قوی ترین دشمنان دکترهو هست.
  مستر از ابتدای سریال تا الان تو شکل های مختلف و بازیگرای مختلف دیده شده.

  The Silence
  [​IMG]

  موجوداتی که قابلیت فراموش شدن رو دارن. کافیه یه لحظه سرتون رو برگردونن تا کاملا فراموششون کنید.
  هدفشون پیدا کردن اسم واقعی دکتر هست

  =====

  با یه سری پلات هول و نکات مبهم تو سریال مواجه شدم که هرچقدرم میخونم دلیل قانع کننده ای براش پیدا نمیکنم. چرا؟
  [​IMG]
  ===
  این پست به مرور تکمیل میشه.
  با تشکر از سینا TCSCELL
   
  #1 ghost, ‏Oct 12, 2014
  آخرین ویرایش: ‏Nov 3, 2014
  Cloud Strife این نوشته را Like کرده است.
 2. TCSCELL

  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Dec 5, 2007
  ارسال ها:
  18,268
  نام:
  سینا
  خب هر بحثی بود در خصوص Doctor Who اینجا انجام بدین از این به بعد.
   
 3. horror_08

  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Aug 22, 2007
  ارسال ها:
  2,468
  نام:
  Ashkan
  فاصله بین سری قبلی و جدید یه چیزی حدود 16 سال هستش نه؟ سریال کنسل شده بود یا اینکه توی اون زمان تموم شد و 2005 دوباره تصمیم گرفتن ادامه بدن به داستان؟
   
 4. KAMY-GAME

  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Jul 12, 2012
  ارسال ها:
  1,538
  نام:
  K @ M Y A B
  خدا رو شکر ^:)^
   
 5. Gojira

  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Aug 6, 2012
  ارسال ها:
  2,885
  نام:
  مـــهــدی
  یه خسته نباشید خیلی خیلی گرم به پویا می گم :D دمت به شدت گرم، واقعا لازم داشتیم. حجم متن هم خیلی بالاست، کمک می خواستی می گفتی خوب :D

  آره حدودا، سریال سال 89 ریتینگش اومده بود خیلی پایین، RTD سال 2005 برگردوندش. یه فیلم هم اون وسط اومد سال 96 که پویا باید یه اشاره ای می کرد توی پست اول :D
   
 6. the sorvinho

  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Jul 29, 2014
  ارسال ها:
  1,294
  نام:
  سروش
  چقدر توضیحات خوب و‌خلاصه ای بود واقعا ممنون .
  یه سوالی، الان هنوز جلوه ویژش مثل همون سریه بی بی سیه ؟! اون همه چیش خوب بود اما ادم به شکل موجودات فضایی و ایناش خندش میگرفت :|
   
 7. mohsen7337

  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏May 21, 2010
  ارسال ها:
  954
  نام:
  mohsen
  این شکل جزی ار دکتر هوو هست , در نظر بگیر توو فصل های آخر نشون دادن ستاره ها یا سفینه ها و از این جور چیزا خیلی امروزی تر میشه ولی مثلن تاردیس همیشه همون تاردیس میمونه یعنی ماهیت این چیزا تغییر نمی کنه و نشون دادنشون رو اگر بخوای بدونی مثلم امروزیتر شده
  هر چند که اگه کسی با خود سریال راه بیاد این چیزا واسش بیشتر جذاب میشن تا آزاردهنده
   
 8. the sorvinho

  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Jul 29, 2014
  ارسال ها:
  1,294
  نام:
  سروش
  اخه انگار عروسک بچه ها بودن:dمشکلی ندارم که شکلشون عجیب غریب باشه ،اما درست حسابی باشه جنسشون:d
   
 9. ArianUndead

  ArianUndead Strike the shepherd, Sheep will scatter
  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Nov 6, 2009
  ارسال ها:
  2,993
  نام:
  آریان
  به به چه تاپیک خوبی، فقط من الان سیزن 2 ام(2006) و یه بخش زیادی از توضیحات این پست اول واسه من اسپویله:D
   
 10. BARDI YA

  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Jul 23, 2011
  ارسال ها:
  2,794
  نام:
  بردیا
 11. ghost

  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Apr 4, 2007
  ارسال ها:
  3,232
  نام:
  پویا
  اره حجم مطالب دکترهو خیلی خیلی بالا بود برا همین گفتم به مرور پست اول تکمیل بشه. حالا اگه چیزی به ذهنت رسید بگو اضافه کنیم :d
  یکم اسپویلرشو بیشتر کردم مخصوصا برا کمپنین ها امیدوارم اطلاعات زیادی لو نره
   
 12. Gojira

  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Aug 6, 2012
  ارسال ها:
  2,885
  نام:
  مـــهــدی
  نه کیفیت همه چیز که از اومدن شورانر جدید بالاتر رفته ( پوریا نوشته دیگه :D ) مخصوصا فصل پنج که یک سال بیشتر روش کار شده بود و پالیش شده بود و فصل هشت که Day of The Doctor رو توی سینما اکران کردن و ده میلیون پول در آوردن به خاطر همین CGI خیلی خوب شده.

  اما در کل آدم Doctor Who نمی بینه به خاطر CGI و هیولاهای خوشگل. اول به خاطر شخصیت خود دکتر و بعدش برداشت هر بازیگر که با یکی قبلی کاملا متفاوته و همشون هم تا الان Perfect بودن. دوم هم به خاطر Cleverness کلی سریال.
  آره کلا نخون معرفی ها رو :D River Song و Weeping Angles و Silence همشون اسپویلن :D

  اگه واقعا بخوایم کار کنیم که می تونیم همینطوری مطالب رو اضافه کنیم و برسیم به فیلم و سریال کلاسیک. الان که به نظرم باید Amy و روری و کلارا رو اضافه کنیم :D موافقی هم که یک مطلبی در مورد شورانر ها بنویسیم، در مورد هر دکتر هم یه توضیحی بدیم.
   
 13. M.V.S

  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Sep 28, 2012
  ارسال ها:
  1,008
  نام:
  مسیح
  خیلی عالیه. دستتون درد نکنه:bighug:
  واقعا برای عزیزانی که تازه میخوان دکتر رو شروع کنن عالیه.:x
  امیدوارم با گذشت زمان کاملتر بشه.:bighug:
   
 14. fifa 12

  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Jul 21, 2011
  ارسال ها:
  1,806
  نام:
  سپهر
  اول که خیلی خیلی تشکر.:D
  بعد من الان میخوام
  از سیزن پنجم که سال 2010 و با اپیزود The Eleventh Hour شروع کنم خوشم اومد قبلشم ببینم:D
  الان کدوما رو ببینم یه پایه از داستان داشته باشم؟.
  :-/
   
 15. マスター.ミラー

  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Mar 11, 2009
  ارسال ها:
  685
  نام:
  محمدرضا
  از همون فصل 5 شروع کنید پایه از داستان لازم ندارید.
  فصل پنجم تقریبا یه ریبوت حساب میشه.
  -----
  میبینم که David Tennant عزیز :d با قدرت پیشتازه!