تغییر تایمینگ رم

jack sparrows

کاربر سایت
با سلام

من میخوام تایمینگ رم هام رو تغییر بدم و مثلا بزارم روی 5-2-3-2 ولی از طریق بایوس نمیتونم این کار رو انجام بدم برنامه ای برای انجام این کار وجود داره؟!

با تشکر

با سلام

من میخوام تایمینگ رم هام رو تغییر بدم و مثلا بزارم روی 5-2-3-2 ولی از طریق بایوس نمیتونم این کار رو انجام بدم برنامه ای برای انجام این کار وجود داره؟!

با تشکر

امکان نداره.
تایمینگ رم به معماری سخت افزاری رم مربوط میشه و شما نمی تونید سخت افزار رم رو تغییر بدید.

با سلام

تغییر تایمینگ رم امکان داره ولی از طریق بایوس!
ولی متاسفانه من توی بایوس گزینه ای مربوط به اینکار رو ندیدم ولی یک سری نرم افزار هایی رو میشناسم که بواسطه اونها میشه تایمینگ رم رو تغییر داد ولی از اعتبارشون مطمئن نیستم به خاطر همین هم این تاپیک رو زدم تا ببینم از بین دوستان کسی هست که برنامه ای رو بشناسه که تایمینگ رم رو تغییر داد و در عین حال مطمئن باشه؟!

با تشکر

با سلام

تغییر تایمینگ رم امکان داره ولی از طریق بایوس!

با تشکر

تایمینگ رو نمیتونی کاهش بدی.
میتونی تا سقف بازه ای که سازندۀ رم تعیین کرده تغییرش بدی. دوست عزیز ، اگر میشد با نرم افزارها تایمینگ رم رو کاهش داد ، دیگه هیچ سازنده ای نمیومد روی تایمینگ رمش مانور بده.
من اینکار رو با Everest Ultimate Edition انجام دادم و مشکلی وجود نداره.
اینم یه مطلب که ممکنه بدردت بخوره.

آخرین ویرایش:
تایمینگ رو نمیتونی کاهش بدی.
میتونی تا سقف بازه ای که سازندۀ رم تعیین کرده تغییرش بدی. دوست عزیز ، اگر میشد با نرم افزارها تایمینگ رم رو کاهش داد ، دیگه هیچ سازنده ای نمیومد روی تایمینگ رمش مانور بده.
من اینکار رو با Everest Ultimate Edition انجام دادم و مشکلی وجود نداره.
اینم یه مطلب که ممکنه بدردت بخوره.

حالا از کجا بفهمم تا چقدر میتونم تغییرش بدم؟!
توی کاغذی که توی Package رمم بود گفته بود که اگر از سری Extreme Performance یا Dual Channel رم های Patriot استفاده میکنید باید ولتاژ و تایمینگ رم رو عوض کنید ولی من چگونگی تغییر تایمینگ رم و همچنین اون 4 تا عدد مربوطه رو نمیدونم؟!

از کجا بفهمیم تایمینگ رممون در بهترین حالت (کارخانه سازنده و ولتاژ استاندارد فعلی) چقدره ؟
2 راه وجود داره : 1- روی خیلی از رمهای تولیدی از 2006 به بعد ، تایمینگ بصورت x-x-x-xx نوشته شده.

GoldCorsair-thumb.jpg

patriot_timing.jpg

corsair.jpg

2- اگر بدون خوندن روی RAM بخواهیم تایمینگ رو بفهمیم ، با استفاده از برنامه CPU-Z اینکار رو
انجام می دیم.
بدین صورت که : بعد از اجرای CPU-Z به زبانۀ Memory رفته و خانه های 3 و 4 و 5 و 6 از
قسمت پایینی پنجره (Timing) را خوانده و پشت سر هم قرار می دهیم.
مثال :
CPUZ-MemoryTimings.jpg

در شکل فوق ، تایمینگ رم 13-5-5-5 هست.

این راه فهمیدن حداکثر تایمینگی است که معماری رمتون با ولتاژ استاندارد اجازه میده بهش برسید.
اینم یه مقاله خوب برای درک بهتر مفهوم تایمینگ

برای تغییر ولتاژ رم ، اگر در بایوس گزینه ای برای این کار وجود نداره ، از نرم افزار هایی که شرکت سازنده مادربورد تدارک دیده میتونی استفاده کنی.(با احتیاط رم رو اورکلاک کن. چیپهای رم خیلی به تغییرات ولتاژ حساسند)
bios_ich.jpg

برای مشاهدۀ تنظیمات بایوس میتونید اینجا رو هم ببینید
با تغییر ولتاژ تایمینگ رمت تغییر خواهد کرد. البته امکان داره نتونی این تغییر رو در CPU-Z ببینی ، از Everest استفاده کن.

اخطار : با این کار ، دمای رم تا حد قابل ملاحظه ای بالا میره.
نکته : این کار رو فقط بر روی رمهای ضعیف شده یا اصطلاحا حافظه های نامانا (Unstable Memories) انجام
میشه.

به عنوان مثال من در فرومهای Tom's HardWare دیدم که : که در رم Corsair xms 2gb ddr pc800 تغییر ولتاژ از 1.8v به 2.1V سبب شد تایمینگ از 5-5-5-18 به 4-4-4-12 تغییر کنه.

آخرین ویرایش:
با سلام

با تشکر

با سلام

با مثلا که نمیشه تایمینگ آورد پایین.:cheesygri

تو بایوس میتونی تایمینگ رو دستکاری کنی.قسمتی وجود داره که نوشته شده DRAM Timing Control (البته شاید تو بایوس شما اسم دیگه ای بکار رفته باشه,ولی تو همین مایه هاست)از حالت Auto باید این قسمت رو در بیاری و رو Manual بزاری و CL,TRCD,TRP,TRAS,TRC رو تغییر بدی.قسمتی هم وجود داره بنام DRAM Voltage که ولتاژ رم رو کنترل میکنه.و تغییرات تایمینگ رو میتونی با CPU-Z چک کنی.

http://www.cpuid.com/cpuz.php

حالا از کجا بفهمم تا چقدر میتونم تغییرش بدم؟!
توی کاغذی که توی Package رمم بود گفته بود که اگر از سری Extreme Performance یا Dual Channel رم های Patriot استفاده میکنید باید ولتاژ و تایمینگ رم رو عوض کنید ولی من چگونگی تغییر تایمینگ رم و همچنین اون 4 تا عدد مربوطه رو نمیدونم؟!

با برنامه RightMark Memory Analyzer پایداری رمت رو تست کن:

http://www.techpowerup.com/downloads/117/mirrors.php

این جور کارا بستگی به نوع رم داره(رمهای Patriot با ظاهری ساده و معمولی بهترین اور رو تو حافظه ها دارن,مخصوصا سری Viper)

رو باس 800 میتونی تایمینگ رو تا مقدار چشمگیری کاهش بدی.اگه خواستی آموزش اور رم و تایمینگ رو برات بزارم.

آخرین ویرایش:
تو بایوس میتونی تایمینگ رو دستکاری کنی.قسمتی وجود داره که نوشته شده DRAM Timing Control (البته شاید تو بایوس شما اسم دیگه ای بکار رفته باشه,ولی تو همین مایه هاست)از حالت Auto باید این قسمت رو در بیاری و رو Manual بزاری و CL,TRCD,TRP,TRAS,TRC رو تغییر بدی.قسمتی هم وجود داره بنام DRAM Voltage که ولتاژ رم رو کنترل میکنه.

ولتاژ رو میتونم تو بایوس تغییر بدم ولی تایمینگ رو نه!
یعنی تایمینگ رو میزارم روی Manual و بهم اجازه میده تا فرکانس رم رو تغییر بدم ولی نمیزاره تایمینگ رو تغییر بدم!

با برنامه RightMark Memory Analyzer پایداری رمت رو تست کن

اول برنامه بهم گفت که CPU رو نمیشناسه ولی از برنامه خارج نشد Quick Test رو بدون مشکل انجام داد ولی بعد از اتمامش هیچ گزارشی نداد.(تست کامل رو هم انجام ندادم چون گفته یک ساعت طول میکشه!!!)

اگه خواستی آموزش اور رم و تایمینگ رو برات بزارم.

اگه ممکنه!:biggrin1:(بایوشاک رو بازی کردی!!!:biggrin1:)

با تشکر

آخرین ویرایش:
1-ولتاژ رو میتونم تو بایوس تغییر بدم ولی تایمینگ رو نه!
یعنی تایمینگ رو میزارم روی Manual و بهم اجازه میده تا فرکانس رم رو تغییر بدم ولی نمیزاره تایمینگ رو تغییر بدم!

2-اول برنامه بهم گفت که CPU رو نمیشناسه ولی از برنامه خارج نشد Quick Test رو بدون مشکل انجام داد ولی بعد از اتمامش هیچ گزارشی نداد.(تست کامل رو هم انجام ندادم چون گفته یک ساعت طول میکشه!!!)

3-اگه ممکنه!:biggrin1:(بایوشاک رو بازی کردی!!!:biggrin1:)

با تشکر

1-مگه میشه.مینت چیه؟

2-وقتی برنامه رو Extract کردی RMMS رو اجرا کن.

3-اگه نتونی تایمینگ رو پایین بیاری که نمیتونم کمک کنم.یه نموره با بایوس ور برو تا بتونی تغییرش بدی.

-مگه میشه.مینت چیه؟

Asus M2A-VM
در مورد این مشکلی که داشتم یک مقدار Googling کردم ولی چیزی دستگیرم نشد یعنی میگفتن که یا باید بری تو اون بخشی که شما میگفتی یا Ctrl+F1 رو باید بزنی یا اینکه Hidden هست باید از Hidden درش بیاری که من همه این راه ها رو امتحان کردم ولی بازم مشکل سرجاش بود!

فکر کنم با توجه به این چیزی که اینجا نوشته تایمینگ رم من رو حالت دیفالت 15-5-5-5 هست ولی توی برنامه RightMark Memory Analyzer نوشته تایمینگ رمم 16-5-5-5 هست و اجازه میده تغییرش بدم.
اگه تغییرش بدم مشکل خاصی که پیش نمیاد؟!(یعنی نهایتش همون فریز هست دیگه؟!)

وقتی برنامه رو Extract کردی RMMS رو اجرا کن.

تست رو انجام دادم خوشبختانه یا بدبختانه هیچ مشکلی نداشت!

با تشکر

آخرین ویرایش:
Asus M2A-VM
در مورد این مشکلی که داشتم یک مقدار Googling کردم ولی چیزی دستگیرم نشد یعنی میگفتن که یا باید بری تو اون بخشی که شما میگفتی یا Ctrl+F1 رو باید بزنی یا اینکه Hidden هست باید از Hidden درش بیاری که من همه این راه ها رو امتحان کردم ولی بازم مشکل سرجاش بود!

فکر کنم با توجه به این چیزی که اینجا نوشته تایمینگ رم من رو حالت دیفالت 15-5-5-5 هست ولی توی برنامه RightMark Memory Analyzer نوشته تایمینگ رمم 16-5-5-5 هست و اجازه میده تغییرش بدم.
اگه تغییرش بدم مشکل خاصی که پیش نمیاد؟!(یعنی نهایتش همون فریز هست دیگه؟!)

با تشکر

باید بتونی تو بایوس Timing رو تغییر بدی.مینت هم که Asus هستش و فکر نمیکنم نشه.

عرض کردم برای اطلاع از Timing حافظه از CPU-Z که لینکش رو بالا گذاشتم استفاده کن.RightMark Memory Analyzer نمیتونه Timing درست رو نشون بده و با تایمینگی که CPU-Z نشون میده تناقض داره,فقط برای پایداری بکار میره.
RightMark Memory Analyzer با هر ریست شدن تایمینگ رو به حالت اولیه بر میگردونه و مثل بایوس Save نمیکنه.

من هنوز آموزشی رو به شما نگفتم.مشکل اولیه شما پایین نیاوردن Timing از طریق بایوس هست.(عجله نکن,خوب بایوس رو چک کن و از Page UP/Down روی Keyboard هم در صورت نیاز استفاده کن)

با سلام

ولتاژ رم من بصورت دیفالت روی 1.8 هست و من تا 2.1 (نهایتش) بالا بردم ولی اصلا تایمینگ تغییر نکرد یعنی همون 16-5-5-5 موند.(هم با Everest چک کردم هم با CPU-Z)
توی بایوس هم تا اونجایی که جا داشت گشتم ولی باز هم چیزی گیر نیومد.
یک سوال:
توی منوی Jumper Free Configuration یه گزینه داره به اسم DDR2 Voltage که مربوط به ولتاژ رم هست و بقیه هم مربوط به CPU هست ولی یه گزینه دیگه هم داره به اسم 1.2VNBSB+ که توش 5 تا گزینه داره:

1-Auto
2-1.2V
3-1.3V
4-1.4V
5-1.5V

میدونید این گزینه برا چیه؟!

یک نکته هم همین الان یادم اومد:
توی برنامه CPU-Z توی زبانه SPD و قسمت Timing Table این طور که معلومه تایمینگ رم های من با تغییر فرکانس تغییر میکنه یعنی توی فرکانس 400 تایمینگ 16-5-5-5 هست و توی فرکانس 200 تایمینگ 8-3-3-3 هست این چه معنی میده؟!

آخرین ویرایش:
با سلام

ولتاژ رم من بصورت دیفالت روی 1.8 هست و من تا 2.1 (نهایتش) بالا بردم ولی اصلا تایمینگ تغییر نکرد یعنی همون 16-5-5-5 موند.(هم با Everest چک کردم هم با CPU-Z)
توی بایوس هم تا اونجایی که جا داشت گشتم ولی باز هم چیزی گیر نیومد.
یک سوال:
توی منوی Jumper Free Configuration یه گزینه داره به اسم DDR2 Voltage که مربوط به ولتاژ رم هست و بقیه هم مربوط به CPU هست ولی یه گزینه دیگه هم داره به اسم 1.2VNBSB+ که توش 5 تا گزینه داره:

1-Auto
2-1.2V
3-1.3V
4-1.4V
5-1.5V

میدونید این گزینه برا چیه؟!

یک نکته هم همین الان یادم اومد:
توی برنامه CPU-Z توی زبانه SPD و قسمت Timing Table این طور که معلومه تایمینگ رم های من با تغییر فرکانس تغییر میکنه یعنی توی فرکانس 400 تایمینگ 16-5-5-5 هست و توی فرکانس 200 تایمینگ 8-3-3-3 هست این چه معنی میده؟!

این 1.2VNBSB+ ولتاژ چیپست مادربوردته. فقط یادت باشه وقتی که افزایشش میدی حواست به دمای بوردت هم باشه.

راستی یه سؤال : توی DRAM Configuration تایمینگ رو Manual تنظیم کردی یا Auto ، این تو تعیین تایمینگ مهمه.
و یادت باشه وقتی که فرکانس یا ولتاژ رم یا چیپست مادربورد رو بالا می بری ، باید ولتاژ CPU رو هم کمی (بستگی به فرکانست داره) بالا ببری تا سیستم Crash نکنه.

در مورد پایین آوردن فرکانس و کاهش تایمینگ باید بگم که این یک امر طبیعی است. تایمینگی که RAM Provider به شما اعلام میکنه تایمینگ در ماگزیمم فرکانس کاری رمه و مسلما با اعمال فرکانس پایینتر تایمینگ بهتری خواهید داشت (ولی در فرکانس پایین.)

راستی یه سؤال : توی DRAM Configuration تایمینگ رو Manual تنظیم کردی یا Auto ، این تو تعیین تایمینگ مهمه.

در حال حاضر Auto هست و وقتی میزارم روی Manual گزینه مربوط به فرکانس رم فعال میشه که اون هم در حالت عادی روی Auto هست ولی 4 تا گزینه دیگه هم داره:
1-DDR2 800
2-DDR2 667
3-DDR2 533
4-DDR2 400

ولی هیچ جایی توی بایوس وجود نداره که بشه CL,TRCD,TRP,TRAS,TRC رو تغییر داد.(حتی دفترچه مادربورد و چند تا سایت دیگه هم دیدم م مطمئن هستم که این مقدار ها رو نمیشه تغییر داد.)

در مورد پایین آوردن فرکانس و کاهش تایمینگ باید بگم که این یک امر طبیعی است. تایمینگی که RAM Provider به شما اعلام میکنه تایمینگ در ماگزیمم فرکانس کاری رمه و مسلما با اعمال فرکانس پایینتر تایمینگ بهتری خواهید داشت (ولی در فرکانس پایین.)

مشکل من هم اینجاست که تایمینگ من باید در ماکزیمم فرکانس کاری 15-5-5-5 باشه ولی 16-5-5-5 هست و متقابلا هم از طزیق بایوس نمیشه این اعداد رو تغییر داد.

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
اگر میخواهی عضوی از بازی سنتر باشی همین حالا ثبت نام کن
or