اطلاعات رسمی و شایعات PlayStation 5

kourooshkabir25

کاربر سایت
Apr 4, 2017
522
2,694
درود بر همه ای دوستان

اطلاعات رسمی و شایعات در مورد ps5

APU

مواردی که سونی رسما تایید کرده
CPU: 7nm Zen 2, 8 cores
GPU: custom Navi, including raytracing support

چند ماه پیش اطلاعاتی از APU جدید AMD منتشر شد بر اساس شایعات این APU با کد رمز Gonzalo شناخته می شه همون apu کنسول های نسل بعد
با بررسی کد این apu مشخصات احتمالی PS5

پردازنده 8 هسته با کلاک پایه 1.6 و بوست کلاک 3.2
GPU NAVI با کلاک پایه 1.0 و بوست کلاک 1.8

1561630898384.pngAnnotation 2019-04-22 044830.jpgAnnotation 2019-04-22 044621.jpg
باتوجه به اینکه زمان زیادی تا عرضه PS5 مانده احتمال افزایش کلاک GPU و CPU وجود داره
چند روز بیش اینسایدر به نام APISAK بنچمارکی از Gonzalo منتشر کرد

Annotation 2019-06-27 021838.jpg

بر اساس این بنچمارک نسخه اولیه Gonzalo قوی تر از 1080

Annotation 2019-06-27 033913.jpg

SSD

مارک سرنی معمار ارشد PS5 تایید کرده که PS5 از درایو فوق سریع بهتره می بره از سریع ترین SSD های بازار هم سریعتر و نسل بعد دیگه شاهد صفحات بارگذاری نخواهیم بود
نحوه ی نصب و حذف بازی ها متحول شده در صورت دلخواه فقط یک بخشی از بازی را نصب یا حذف کنید (می تونید فقط بخش داستانی بازی دانلود و نصب کنید یا چند نفره ی آنلاین )

PoorGenerousHamster-size_restricted.gif

3D audio

PS5 با بهره گیری از صدای سه بعدی انقلابی در تجربه صوتی گیمر ها به وجود خواهد اورد

110185

backward compatibility

نسل 8 سخت افزار پیچیده PS3 مانع اجرای بازی های PS3 روی PS4 شد اما نسل بعد PS5 در روز عرضه از تمام بازی های PS4 پشتیبانی و اجرا خواهد کرد

PlayStation-consoles-Sony.jpg

dualshock 5

نسخه اولیه دسته PS5 شباهت زیادی به dualshock 4 داره اما تغییر بنیادی بی نظیری کرده
پورت USB-C و باتری بهتر و وزن بیشتر
میکروفون در دسته برای تعامل با دستیار صوتی هوشمند پلی استیشن تعبیه شده
Adaptive Trigger و سیستم ویبره تجربه بازی با دسته متحول کرده ( R2 و L2) درجات مختلفی از نرمی و سفتی دارن حس شلیک با کمان یا اسلحه اتوماتیک یا شاتگان کاملا متفاوت
به گفته خبرنگاری که نسخه PS5 بازی Gran Turismo Sport تجربه کرده وقتی ماشین از جاده خارج می شه یا بر روی لبه های کنار جاده قرار می گیره کاملا حس متفاوت و جذابی نسبت به تجربه با دوال شاک ۴ داره
Astro Bot Rescue Mission هم تست کرده به لطف دسته PS5 حس هر محیط ماسه /گل /یخ کاملا متفاوت بوده
با پریدن به استخر ، حتی مقاومت آب کاملا حس کرده

119220
برگ برنده

سونی در مورد تمام قطعات PS5 اطلاعات کلی منتشر کرده به جز یکی RAM. مایکروسافت استفاده از GDDR6 در کنسول نسل بعدی تایید کرده اما سونی در این مورد سکوت کرده
به این معناست که احتمال داره سونی به سراغ نسل بعدی hbm رفته

Samsung-HBM3.jpg

HBM3
HBM3 در سال 2016 معرفی شد و به احتمال زیاد 2020 به تولید انبوه خواهد رسید
hbm 3 با قیمت بسیار پایین تر نسبت به نسل قبل (hbm2) با پیشرفت دو برابری در بخش حجم و پهنای باند کلی مصرف پایین تر و برتری کامل نسبت به GDDR6 به برگه برنده سونی در نسل بعد تبدیل خواهد شد

Last edited by a moderator:

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
6,048
2,171
نام
Alireza
vivanred
تو این پتنت جدید که یکی از دوستان گذاشت توجه کردی که اون حرف من تایید کرد؟ :D یه دقت بهش بکن شما انگار بجای تاچ پد صفحه هست
دوستمون Cpt. price هم درست میگفت L2.R2 ها بزرگ تر شدن و لایت بارم حذف شده و کابل هم همونطور که گفتم usb c ولی یه نکته که توجهم رو جلب کرد و سوال برام ایجاد کرد شباهت این پتنت به کنترلر xbox ولی آنالوگ ها همچنان سرجاش و سوالم همینجاست آقا من از آخرین باری که کنترلر xbox دستم گرفتم خیلی میگذره و میخواستم بدونم کدوم بهتره اینکه آنالوگ چپ بالا باشه و D_pad پایین یا اینکه آنالوگ ها کنار هم باشن و D_pad بالا?
من همین قضیه با تاچ پد دسته PS4 مقایسه کردم از دور به نظرم که تغییری نداشته بازم عکس نمیشه قاطع نظر داد شاید هم صفحه باشه .

راجب تفاوت D-pad به شخصه با هر دوتا کنترلر راحت هستم اصلا برام فرقی نمیکنه کجا باشه چون با هر دوتا زیاد بازی کردم به نظرم تفاوت اون چنانی من به شخصه احساس نمیکنم بالا باشه یا پایین یه انگشت شصت دیگه چه بالا به پایین بره چه پایین به بالا فرقش چیه داره یک نوع جهت برای دسترسی به D-pad و آنالوگ انجام میده .

Aperture

کاربر سایت
Apr 30, 2012
554
287
vivanred
تو این پتنت جدید که یکی از دوستان گذاشت توجه کردی که اون حرف من تایید کرد؟ :D یه دقت بهش بکن شما انگار بجای تاچ پد صفحه هست
دوستمون Cpt. price هم درست میگفت L2.R2 ها بزرگ تر شدن و لایت بارم حذف شده و کابل هم همونطور که گفتم usb c ولی یه نکته که توجهم رو جلب کرد و سوال برام ایجاد کرد شباهت این پتنت به کنترلر xbox ولی آنالوگ ها همچنان سرجاش و سوالم همینجاست آقا من از آخرین باری که کنترلر xbox دستم گرفتم خیلی میگذره و میخواستم بدونم کدوم بهتره اینکه آنالوگ چپ بالا باشه و D_pad پایین یا اینکه آنالوگ ها کنار هم باشن و D_pad بالا?
در مورد جای انالوگ و dpad باید بگم بستگی به ژانر بازی داره ولی در کل بهتره انالوگ بالا باشه و dpad پایین مثل دسته xbox البته یه مشکلی که dpad های xbox دارن اینه که به خاطر پیوستگیشون اصلا دقت خوبی ندارن dpad دسته های ps4 بهتره مخصوصا تو بازی های فایتینگ مثل مورتال با دسته های xbox سخت میشه فن زد به خاطر dpad در کل بهترین دسته دسته xbox هست که dpad پلی استیشن داشته باشه و جای دکمه هاش هم دکمه های پلی استیشن باشن چون جای دکمه های چهار گانه xbox رو مثل پلی نمیشه به خاطر سپرد

• Like
Reactions: JohnnySilverhand

JohnnySilverhand

کاربر سایت
Jul 5, 2019
2,794
4,005
نام
ژوبین
دوستان یه سوال سونی واقعا گفته بود مطمئن نیست که بعد از ps5 کنسولی بسازن؟ این یعنی چی یعنی کار کنسولا تمومه؟ جالبه مایکرو گفته بازم میسازن! :-?
در مورد جای انالوگ و dpad باید بگم بستگی به ژانر بازی داره ولی در کل بهتره انالوگ بالا باشه و dpad پایین مثل دسته xbox البته یه مشکلی که dpad های xbox دارن اینه که به خاطر پیوستگیشون اصلا دقت خوبی ندارن dpad دسته های ps4 بهتره مخصوصا تو بازی های فایتینگ مثل مورتال با دسته های xbox سخت میشه فن زد به خاطر dpad در کل بهترین دسته دسته xbox هست که dpad پلی استیشن داشته باشه و جای دکمه هاش هم دکمه های پلی استیشن باشن چون جای دکمه های چهار گانه xbox رو مثل پلی نمیشه به خاطر سپرد
منم همین رو میخوام بدونم فرق بالا یا پایین بودنش چیه؟

PERSIANGAMER_313

کاربر سایت
Nov 1, 2019
39
66
دوستان یه سوال سونی واقعا گفته بود مطمئن نیست که بعد از ps5 کنسولی بسازن؟ این یعنی چی یعنی کار کنسولا تمومه؟ جالبه مایکرو گفته بازم میسازن! :-?

پلی ۵
پلی ۶
پلی ۷
پلی ۸
پلی ۹
پلی ۱۰

اینارو سونب ثبت کرده ولی مشخص نیست به چه شکل باشن سرویس باشن یا کنسول

در کل تکنولوژی وحشتناک داره پیشرفت میکنه و معلوم نیست سالهای آینده چی به چیه

JohnnySilverhand

کاربر سایت
Jul 5, 2019
2,794
4,005
نام
ژوبین
پلی ۵
پلی ۶
پلی ۷
پلی ۸
پلی ۹
پلی ۱۰

اینارو سونب ثبت کرده ولی مشخص نیست به چه شکل باشن سرویس باشن یا کنسول

در کل تکنولوژی وحشتناک داره پیشرفت میکنه و معلوم نیست سالهای آینده چی به چیه
اینا رو که همیشه ثبت میکنن وقتی نسل داره تموم میشه احتمالا بعد اون برن سراغ سرویس اون موقع دیگه کنسولم ندن بهتر خیلی دوران خوبی میشه فن بوی ها از شر همدیگه راحت میشن و همه باهم یکی و اون زمان نگاه کردن به گذشته عجیب میشه نگاه کردن به کنسول وارها! :D جالبه پیتر مور یکی از بزرگان صنعت گفت بنظر من تو آینده کنسولی وجود نداره

Changed_Man 50

کاربر سایت
Jul 6, 2016
1,136
2,142
با این شانسی که ماکرو داره یهو میبینید دوسال دیگه VR گل میکنه همه جا VR سر زبونا VR حالا VR چی بگیریم :D

JohnnySilverhand

کاربر سایت
Jul 5, 2019
2,794
4,005
نام
ژوبین
با این شانسی که ماکرو داره یهو میبینید دوسال دیگه VR گل میکنه همه جا VR سر زبونا VR حالا VR چی بگیریم :D
VR حالا حالا ها نمیتونه جای بازی های سنتی رو بگیره VR برا آینده دور بنظرم چون الان بازی کردن باهاش حالت بد میکنه! :D

Aperture

کاربر سایت
Apr 30, 2012
554
287

همون طور که گفتم به ژانر بازی مربوط میشه ولی خب تو بازی هایی که همزمان باید با دو تا انالوگ کار کنی مثل اکثر بازی های اول شخص و سوم شخص که اکثر بازی ها هم این طورین انالوگای دسته ی xbox خوش دست ترن اذیت نمیشه دست در حالی که انالوگای دسته ps خیلی به هم نزدیکن و تو اینجور مواقع اذیت میکنه ادمو

PERSIANGAMER_313

کاربر سایت
Nov 1, 2019
39
66
ن
اینا رو که همیشه ثبت میکنن وقتی نسل داره تموم میشه احتمالا بعد اون برن سراغ سرویس اون موقع دیگه کنسولم ندن بهتر خیلی دوران خوبی میشه فن بوی ها از شر همدیگه راحت میشن و همه باهم یکی و اون زمان نگاه کردن به گذشته عجیب میشه نگاه کردن به کنسول وارها! :D جالبه پیتر مور یکی از بزرگان صنعت گفت بنظر من تو آینده کنسولی وجود نداره
نگران وار نباش تهس سرویس وار شروع میشه

استدیا
سرویس سونی
سرویس مایکرو
ووو

• Like
Reactions: JohnnySilverhand

vaan 2

کاربر سایت
Dec 20, 2009
7,871
18,594
نام
مازیار

JohnnySilverhand

کاربر سایت
Jul 5, 2019
2,794
4,005
نام
ژوبین
جیم رایان بصورت رسمی تایید کرده سونی کنسول دستی دیگه ای نمیسازه.
منبع پسر خوب و در ضمن به این تاپیک هیچ ربطی نداره!
فکر کنم تا اون موقع داریم راجع به دلار بیست تومنی حرف می‌زنیم
همین الانم بازی نمیتونیم بخریم چه برسه به اون موقع :D

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند (کاربران: 4, مهمان: 3)

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟