اطلاعات رسمی و شایعات PlayStation 5

kourooshkabir25

کاربر سایت
Apr 4, 2017
673
3,455
درود بر همه ای دوستان

اطلاعات رسمی و شایعات در مورد ps5

APU
مواردی که سونی رسما تایید کرده
CPU: 7nm Zen 2, 8 cores
GPU: custom Navi, including raytracing support

چند ماه پیش اطلاعاتی از APU جدید AMD منتشر شد بر اساس شایعات این APU با کد رمز Gonzalo شناخته می شه همون apu کنسول های نسل بعد
با بررسی کد این apu مشخصات احتمالی PS5

پردازنده 8 هسته با کلاک پایه 1.6 و بوست کلاک 3.2
GPU NAVI با کلاک پایه 1.0 و بوست کلاک 1.8

1561630898384.pngAnnotation 2019-04-22 044621.jpgAnnotation 2019-04-22 044830.jpg
باتوجه به اینکه زمان زیادی تا عرضه PS5 مانده احتمال افزایش کلاک GPU و CPU وجود داره
چند روز بیش اینسایدر به نام APISAK بنچمارکی از Gonzalo منتشر کرد

Annotation 2019-06-27 021838.jpg

بر اساس این بنچمارک نسخه اولیه Gonzalo قوی تر از 1080

Annotation 2019-06-27 033913.jpg
مارک سرنی معمار ارشد PS5 تایید کرده که PS5 از درایو فوق سریع بهتره می بره از سریع ترین SSD های بازار هم سریعتر و نسل بعد دیگه شاهد صفحات بارگذاری نخواهیم بود
نحوه ی نصب و حذف بازی ها متحول شده در صورت دلخواه فقط یک بخشی از بازی را نصب یا حذف کنید (می تونید فقط بخش داستانی بازی دانلود و نصب کنید یا چند نفره ی آنلاین )

PoorGenerousHamster-size_restricted.gif
PS5 با بهره گیری از صدای سه بعدی انقلابی در تجربه صوتی گیمر ها به وجود خواهد اورد

1561633343159.png
نسل 8 سخت افزار پیچیده PS3 مانع اجرای بازی های PS3 روی PS4 شد اما نسل بعد PS5 در روز عرضه از تمام بازی های PS4 پشتیبانی و اجرا خواهد کرد
PlayStation-consoles-Sony.jpg

نسخه اولیه دسته PS5 شباهت زیادی به dualshock 4 داره اما تغییر بنیادی بی نظیری کرده
پورت USB-C و باتری بهتر و وزن بیشتر
میکروفون در دسته برای تعامل با دستیار صوتی هوشمند پلی استیشن تعبیه شده
Adaptive Trigger و سیستم ویبره تجربه بازی با دسته متحول کرده ( R2 و L2) درجات مختلفی از نرمی و سفتی دارن حس شلیک با کمان یا اسلحه اتوماتیک یا شاتگان کاملا متفاوت
به گفته خبرنگاری که نسخه PS5 بازی Gran Turismo Sport تجربه کرده وقتی ماشین از جاده خارج می شه یا بر روی لبه های کنار جاده قرار می گیره کاملا حس متفاوت و جذابی نسبت به تجربه با دوال شاک ۴ داره
Astro Bot Rescue Mission هم تست کرده به لطف دسته PS5 حس هر محیط ماسه /گل /یخ کاملا متفاوت بوده
با پریدن به استخر ، حتی مقاومت آب کاملا حس کرده

Screenshot (309).pngScreenshot (310).pngScreenshot (312).pngScreenshot (313).png
برگ برنده

سونی در مورد تمام قطعات PS5 اطلاعات کلی منتشر کرده به جز یکی RAM. مایکروسافت استفاده از GDDR6 در کنسول نسل بعدی تایید کرده اما سونی در این مورد سکوت کرده
به این معناست که احتمال داره سونی به سراغ نسل بعدی hbm رفته

Samsung-HBM3.jpg

HBM3
HBM3 در سال 2016 معرفی شد و به احتمال زیاد 2020 به تولید انبوه خواهد رسید
hbm 3 با قیمت بسیار پایین تر نسبت به نسل قبل (hbm2) با پیشرفت دو برابری در بخش حجم و پهنای باند کلی مصرف پایین تر و برتری کامل نسبت به GDDR6 به برگه برنده سونی در نسل بعد تبدیل خواهد شد
موارد تایید شده
127974

خروجی تصویر 8K
پشتیبانی از 4K 120Hz
---------------------------------------------
PS1
ژاپن
December 3, 1994
شنبه ، ۱۲ آذر ۱۳۷۳
امریکا
September 9 , 1994
شنبه ، ۱۸ شهریور ۱۳۷۴

PS2
ژاپن
March 4, 2000
شنبه ، ۱۴ اسفند ۱۳۷۸
امریکا
October 26, 2000
پنجشنبه ، ۰۵ آبان ۱۳۷۹

PS3
ژاپن
November 11, 2006
شنبه ، ۲۰ آبان ۱۳۸۵
امریکا
November 17, 2006
جمعه ، ۲۶ آبان ۱۳۸۵

PS4
امریکا
November 15, 2013
جمعه ، ۲۴ آبان ۱۳۹۲
ژاپن
شنبه ، ۰۳ اسفند ۱۳۹۲

PS5
؟

Attachments

آخرین ویرایش:

JohnnySilverhand

کاربر سایت
Jul 5, 2019
2,868
4,138
نام
ژوبین
بزرگترین دلیل خرید من mgs4 و kill zone 2 بود :D
من kz2 از اول داشتم چقدرم سخت بود لعنتی فقط هم سینگلش رفتم :D اون موقع mgs4 امد من کلاس دوم بودم فکر کنم لول هنوزم یادمه بزرگ تر بازیش میکرد منم نگاه میکردم واسه همین در آروزیوی خریدشم باس آخرش هنوز یادمه و هرچند وقت یکبار میرم یوتوب نگاش میکنم! :p

• Like
Reactions: g4mer

Aperture

کاربر سایت
Apr 30, 2012
584
321
این ینی سی دی های PS1 و دی وی دی های PS2 رو بزاری تو دستگاه اجرا میکنه؟
کسی که این مطلب رو نوشته گفته بازی های دیسکی ps1 الی ps4 رو نفروشید خب مطمینا منظورش این بوده که اطلاعاتی دارم که نشون میده ps5 بکوارد ps1 الی ps4 داره و میتونید دیسکای اونا رو بزارید داخل دستگاه و بازی کنید ولی دو تا مشکل هست اول این که حرف این اقا شاید بشه روش حساب باز کرد ولی نمیشه بهش مطمین مطمین بود دومین مشکل هم اینه که اگه بکوارد داشته برای اونایی که بازی ps3 و ps4 دارن خوبه ولی دیگه کسی بازی اورجینال ps1 و ps2 نداره دیگه نمیشه خریدشون و خیلیاشون هم از بس خش پیدا کردن دیگه بازی محسوب نمیشن مگر این که حداقل بخش بکوارد ps5 هک بشه که خیلی خوبه اگه بشه و یا این که همه بازی های ps1 الی ps4 به خصوص ps1 و ps2 رو بزاره تو استورش سونی بشه نسخه دیجیتالیشون رو خرید.

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
6,240
2,718
نام
Alireza
خدایش اینم شد خبر فکر کنم نویسنده خبر یک چیزی مصرف کرده بود مشخصا وقتی نسل تغییر میکنه و گفته میشه جهش بزرگی بین کنسول این نسل با نسل بعد داریم مشخصا خیلی از چیزای که کلی نسل تغییر نکرده به خاطر اینکه کنسول ها ضعیف بودن ارتقاع پیدا میکنه یکی از مواردش همین کیفیت چمن و ... که در خیلی از بازی ها نمیتونن از مدل های با تعداد پولیگان بالا استفاده کنن برای همین فقط یک پولیگان میزارن و بعدش روش یک تکسچر و با اوپسیتی از روی تکسچر در میارن برای همینه که در خیلی از بازی ها مصنوعی به نظر میرسه بعضی ها هم که کلا تکسچر خوب استفاده نمیکنن چون رزولوشن تکسچر بالا رم گرافیکی پر میکنه اینجوری میشه از نسل کویر مثل PS2 با xbox میرسیم به PS3 و 360 با تک مدل های روی زمین و بعدش در PS4 و XB1 میرسیم به حالا که روی زمین جزئیات بیشتری میبینم نسل بعدی هم از این هم بهتر میشه چون این نسل اگه CPU قویتری داشتیم کلا جزئیات زمین و ... خیلی بیشتر میشد و انقدر GPU نباید بار CPU های ضعیف این نسل میکشید.

benjohn

کاربر سایت
Jun 19, 2012
4,503
7,726
نام
ehsan
خدایش اینم شد خبر فکر کنم نویسنده خبر یک چیزی مصرف کرده بود مشخصا وقتی نسل تغییر میکنه و گفته میشه جهش بزرگی بین کنسول این نسل با نسل بعد داریم مشخصا خیلی از چیزای که کلی نسل تغییر نکرده به خاطر اینکه کنسول ها ضعیف بودن ارتقاع پیدا میکنه یکی از مواردش همین کیفیت چمن و ... که در خیلی از بازی ها نمیتونن از مدل های با تعداد پولیگان بالا استفاده کنن برای همین فقط یک پولیگان میزارن و بعدش روش یک تکسچر و با اوپسیتی از روی تکسچر در میارن برای همینه که در خیلی از بازی ها مصنوعی به نظر میرسه بعضی ها هم که کلا تکسچر خوب استفاده نمیکنن چون رزولوشن تکسچر بالا رم گرافیکی پر میکنه اینجوری میشه از نسل کویر مثل PS2 با xbox میرسیم به PS3 و 360 با تک مدل های روی زمین و بعدش در PS4 و XB1 میرسیم به حالا که روی زمین جزئیات بیشتری میبینم نسل بعدی هم از این هم بهتر میشه چون این نسل اگه CPU قویتری داشتیم کلا جزئیات زمین و ... خیلی بیشتر میشد و انقدر GPU نباید بار CPU های ضعیف این نسل میکشید.
Foliage این نسل تغییر نرده؟ :-s
فکر کنم این نسل بزرگترین جهشش اتفاقا تو این زمینه بود. UC4 , Death stranding , HZD, RDR2 و...... یه دنیا با نسل قبل فرق داشتن. تو رو خدا نزن این حرفو.
مسلما نسل بعد قراره همه چیز بهتر بشه ولی اینکه بگیم این نسل تغییر نداشته اونم تو بخش فولیج خیلی دور از واقعیت و انصافه

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
6,240
2,718
نام
Alireza
Foliage این نسل تغییر نرده؟ :-s
فکر کنم این نسل بزرگترین جهشش اتفاقا تو این زمینه بود. UC4 , Death stranding , HZD, RDR2 و...... یه دنیا با نسل قبل فرق داشتن. تو رو خدا نزن این حرفو.
مسلما نسل بعد قراره همه چیز بهتر بشه ولی اینکه بگیم این نسل تغییر نداشته اونم تو بخش فولیج خیلی دور از واقعیت و انصافه
دقیق خوندی خداییش احسان من شک دارم واقعا اصلا خونده باشی. :D
خداییش دیگه همچی توضیح دادم .
این بخش برای جهش نسل به نسل :
مشخصا خیلی از چیزای که کلی نسل تغییر نکرده به خاطر اینکه کنسول ها ضعیف بودن ارتقاع پیدا میکنه یکی از مواردش همین کیفیت چمن و ...
این بخش برای جدا کردن و جمع نبستن همه بازی ها شاید اون نمیتونن رو با اینکه وقت نمیزان که بازی بهینه کنن عوض میکردم بهتر بود:
در خیلی از بازی ها نمیتونن از مدل های با تعداد پولیگان بالا استفاده کنن برای همین فقط یک پولیگان میزارن و بعدش روش یک تکسچر و با اوپسیتی از روی تکسچر در میارن برای همینه که در خیلی از بازی ها مصنوعی به نظر میرسه .
اینم مقایسه بین نسل های مختلف :

از نسل کویر مثل PS2 با xbox میرسیم به
PS3 و 360 با تک مدل های روی زمین و بعدش در
PS4 و XB1 میرسیم به حالا که روی زمین جزئیات بیشتری میبینم
دیگه خداییش همچی توضیح دادم هیچی از قلم نیفتاده بود .

مشخصا نسل بعد نسلیه که مدل های اینهای که ما داریم میبینیم بازم با جزئیات بیشتر میشه .

ویرایش : همه ناتی داگ و ... نیستن که وقت بزارن برای بهینه سازی بازی هاشون تا ما تو بازی هاشون کیفیت چمن و ... در حد بازی های ناتی داگ و ... ببینیم خیلی ها میبینی یک نسل عقب هستن و نیازه که دستگاه قویتر باشه تا به کیفیت بازی های ناتی و .. برسن چرا چون بهینه سازی انجام نمیدن و وقت نمیزارن روی بازی هاشون زیاد یکی از دلایلی که ناتی داگ و ... از خیلی از استدیو ها جدا میکنه همین وقت گزاشتن برای بهینه سازی و رسیدن به کیفیت بالاتر هستش .

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: benjohn

benjohn

کاربر سایت
Jun 19, 2012
4,503
7,726
نام
ehsan
دقیق خوندی خداییش احسان من شک دارم واقعا اصلا خونده باشی. :D
خداییش دیگه همچی توضیح دادم .
این بخش برای جهش نسل به نسل :

این بخش برای جدا کردن و جمع نبستن همه بازی ها شاید اون نمیتونن رو با اینکه وقت نمیزان که بازی بهینه کنن عوض میکردم بهتر بود:

اینم مقایسه بین نسل های مختلف :

دیگه خداییش همچی توضیح دادم هیچی از قلم نیفتاده بود .

مشخصا نسل بعد نسلیه که مدل های اینهای که ما داریم میبینیم بازم با جزئیات بیشتر میشه .

ویرایش : همه ناتی داگ و ... نیستن که وقت بزارن برای بهینه سازی بازی هاشون تا ما تو بازی هاشون کیفیت چمن و ... در حد بازی های ناتی داگ و ... ببینیم خیلی ها میبینی یک نسل عقب هستن و نیازه که دستگاه قویتر باشه تا به کیفیت بازی های ناتی و .. برسن چرا چون بهینه سازی انجام نمیدن و وقت نمیزارن روی بازی هاشون زیاد یکی از دلایلی که ناتی داگ و ... از خیلی از استدیو ها جدا میکنه همین وقت گزاشتن برای بهینه سازی و رسیدن به کیفیت بالاتر هستش .
خوندم منتها بد متوجه شدم ممنون از توضیحت

• Like
Reactions: vivanred

xsoheilx

کاربر سایت
Jan 21, 2009
1,161
2,118
دیسک بازیهای 1 و 2 رو واقعا کمتر کسی داره
باید همه رو دیجیتالی موجود کنن البته همه با هم و درگیر ریمستر همه شون نباشن مثل اون چند تا بازی ps2 که الان برای ps4 موجوده. یه شبیه ساز داخلی بسازن بازیهای 1 و 2 و 3 رو اجرا کنه با رزولوشن امروزی و فریم بالاتر حله
4 هم که فکر کنم معماریش شبیه 5 باشه و همینطوری مستقیم روی 5 اجرا شه بدون نیاز به شبیه سازی
اگه بازیای 3 اجرا شه فوق العاده س بازی نرفته ps3 کم ندارم
ولی بازم میگم اگه مثل اون عناوین ps2 که الان هست و تروفی و گرافیک بالاتر دارن بیان دونه دونه قطره ای طی سالها اضافه کنن خوب نیست همون روز اول باید کار رو تموم کنن

vaan 2

کاربر سایت
Dec 20, 2009
8,092
19,341
نام
مازیار
دقیقا یکی از پیشرفت های اساسی تو نسل هشت تو پوشش گیاهی رخ داد، و دیگه مثل نسل های قبل مصنوعی به نظر نمی‌رسید
خصوصا که اینتراکتیو پوشش گیاهی هم راه خودش رو به کنسول ها باز کرد

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
6,240
2,718
نام
Alireza
دیسک بازیهای 1 و 2 رو واقعا کمتر کسی داره
باید همه رو دیجیتالی موجود کنن البته همه با هم و درگیر ریمستر همه شون نباشن مثل اون چند تا بازی ps2 که الان برای ps4 موجوده. یه شبیه ساز داخلی بسازن بازیهای 1 و 2 و 3 رو اجرا کنه با رزولوشن امروزی و فریم بالاتر حله
4 هم که فکر کنم معماریش شبیه 5 باشه و همینطوری مستقیم روی 5 اجرا شه بدون نیاز به شبیه سازی
اگه بازیای 3 اجرا شه فوق العاده س بازی نرفته ps3 کم ندارم
ولی بازم میگم اگه مثل اون عناوین ps2 که الان هست و تروفی و گرافیک بالاتر دارن بیان دونه دونه قطره ای طی سالها اضافه کنن خوب نیست همون روز اول باید کار رو تموم کنن
خداییش گل گفتی یعنی خیلی مسخره اگه دیجتالی خریده باشی بازی روی کنسول بعدی کار نکنه اما اگه فیزیکی داشته باشی بتونی بازی کنی .
اگه بخواد نسل اینده بازی های قبلی اجرا کنه یکی از مواردی که واقعا مهمه همین بازی های دیجیتالی هستش اینجوری باشه کسی دیگه دنبال دیجیتالی نمیره .
تازه تکلیف این همه ادم که دیجیتالی میخرن چیه روی XBOX نمیدونم دقیقا چیکار کردن فقط دیسک پشتیبانی میکنه یا دیجیتالی هم اجرا میکنه این نسل نداشتم بدونم اما واقعا نیازه که هم دیجیتالی پشتیبانی کنن هم دیسک وگرنه قشنگ یه ... هستش به کسایی که دیجیتالی میخرن یا بعضی از بازی هاشون خریدن .

دقیقا یکی از پیشرفت های اساسی تو نسل هشت تو پوشش گیاهی رخ داد، و دیگه مثل نسل های قبل مصنوعی به نظر نمی‌رسید
خصوصا که اینتراکتیو پوشش گیاهی هم راه خودش رو به کنسول ها باز کرد
خوب دقیقا یکی از مواردی که باید پیشرفت کنه همین اینتراکتیو پوشش گیاهی قبلا نداشتیم الان در بعضی از بازی ها داریم نسل بعد باید همه گیر بشه چیزی که با مدل های با جزئیات بیشتر بهش میرسن و میتونن کیفیت و حالت طبیعی تری به مدل ها بدن .
برای مثال مثل صحنه ای از TLOU 2 که الی برگ با دستش خم میکنه این فقط یک حالت ثابت هستش با وجود اینکه میتونه بر اثر سرعت و شدت و ... اگه جزئیات مدل بالا بره حالت های مختلف بگیره یا بشکنه یا ... موارد از این دست که جزئیات بازی بیشتر میکنه که الان با توجه به قدرت سخت افزاری کنسول ها نمیشه از همه انتظار یه کیفیت ثابت در تمام بازی ها داشت چون وقت نمیزارن مشخصا که صحنه های با جزئیات بیشتر خلق کرد البته بگم هنوز تو کف ghost of tsushima هستم که ساکرپانچ ایجاد کرده باید بازی بیاد ببینم در چه حدی هستش جزئیاتش.

rezvideo

کاربر سایت
Oct 3, 2005
598
1,181
نام
رضا چشمی
بکوارد شامل نسخه فیزیکی و دیجیتالی می شه
مطمئنا باید رضایت کسایی که بازی ها رو دیجیتالی خریدن هم جلب کنن تا کنسول نسل بعدی رو به اونها هم بفروشن.اینطوری بازی های ps1 و 2 رو هم دیجتالیش می کنن و مجددا به ملت می فروشن

JohnnySilverhand

کاربر سایت
Jul 5, 2019
2,868
4,138
نام
ژوبین
برا ps3 بعید میدونم دیجیتالی اصلا بشه باید همون دیسک باشه ولی ps1.2 دیجیتالی نباشه که مسخرس!

• Like

g4mer

کاربر سایت
Nov 18, 2017
882
1,698
نام
سعید ربانی
با
برا ps3 بعید میدونم دیجیتالی اصلا بشه باید همون دیسک باشه ولی ps1.2 دیجیتالی نباشه که مسخرس!
به لطف معماری عجیب و فضایی معماری ps3 احتمالا سیمولیت میشه و احتمالا لیست بلند بالایی برای ساپورت وجود نداشته باش مگه گلچین بهترین هارو اونم با کشتی گرفتن با اون چقر بد بدن :D

• Haha

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند (کاربران: 5, مهمان: 1)

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟