اطلاعات رسمی و شایعات PlayStation 5 ( مشخص شدن قیمت و تاریخ انتشار )

.Amirone

ソニー株式会社
Gold User
Oct 1, 2009
4,231
ارسال پست در مورد قیمت PS5 در ایران و مباحث مربوط به پیش فروش در ایران در این تاپیک ممنوع است. تاپیک مربوطه کلیک کنید

169056
کنسول PS5 سریعترین بارگذاری اطلاعاتی را که تاکنون در دستگاه های مصرف کننده در بازار انبوه در دسترس است داشته و ما فکر می کنیم ممکن است حتی از آنچه که قبلا از کارایی های این ویژگی ها شنیده اید بهتر باشد. آنچه این امکان را برای شما فراهم میکند یک SSD سریع است. یک پشته IO عالی که به طور کامل مستقل از پردازنده مرکزی کنسول عمل میکند و این ویژگی رمزگشای سخت افزاری Kraken نام دارد . فشرده سازی Kraken به عنوان ضریب سرعت IO و ظرفیت دیسک عمل می کند و به عبارتی دیتاهای بسیار بیشتری را ذخیره می کند و متناسب با نسبت فشرده سازی سریعتر بارگیری می شود.

سونی قبلاً اطلاعاتی برای ما منتشر کرده بود که SSD قادر به سرعت انتقال 5.5 گیگابایت بر ثانیه است و انتظار می رود پهنای باند آن حدود 8-9 گیگابایت بر ثانیه باشد . با این حساب بر اساس اندازه گیری نسبت فشرده سازی متوسط بازی ها در حدود 1.5 تا 1میشود اندازه گیری کرد . در حالی که Kraken یک کمپرسور عمومی فوق العاده عالی است ، برای یافتن الگوهای قابل استفاده در نوع مهم محتوایی آن میشود گفت بافت های GPU که بخش عمده ای از محتوای بازی ها را تشکیل می دهند از آن زمان ما با پیشرفت Oodle Texture که آنها را به گونه ای رمزگذاری می کند که فشرده سازی بعدی توسط Kraken می تواند الگوهایی را پیدا کند که می تواند در بهنیه سازی باز ها و سرعت انتقال داده ها مورد استفاده قرار گیرد ، در پیشرفت نسبت فشرده سازی GPU پیشرفت چشمگیری داشته ایم. نتیجه این است که ما انتظار داریم میانگین نسبت فشرده سازی بازی ها در آینده بسیار بهتر و نزدیک به 2 به 1 باشد.


1.png


میتوان گفت Oodle Kraken یک فشرده سازی داده های بدون ضرر است که ما در RAD Game Tools آن را اختراع کردیم. که نسبتهای فشرده سازی بسیار بالایی دارد و رمزگشایی آن نیز بسیار سریع است. Kraken به طور منحصر به فردی برای فشرده سازی محتوای بازی و مطابقت با سرعت مورد نیاز SSD های سریع بسیار مناسب است بدون اینکه اصلا گلوگاه برای کنسول و معماری سخت افزاری آن ایجاد نکند . ما در ابتدا Oodle Kraken را به عنوان نرم افزاری برای پردازنده های به روز مدرن طراحی کردیم و توسعه دادیم. پس 2 هدف اصلی ما در کراکن اصلاح فرم و شکل فشرده سازی برای به حداکثر رساندن میزان موازی سازی سطح دستورالعمل در پردازنده مرکزی با کار کردی تماما مستقل در همه زمان ها بود. و حداقل وابستگی ها و شاخه های این روند و تطبیق آن برای سخت افزار مورد نظر چالش جدیدی بود. اما میتوانیم بگوییم مشخص شد که تصمیماتی که در مورد طراحی Kraken در پردازنده های مدرن گرفته بودیم دقیقاً همان چیزی بود که برای یک سخت افزار با کیفیت لازم بود.

رمز گشا و یا همان دکودر ( decoder معنای رمز گشایی چیزی رو داره که از انتقال یک ویژگی به ویژگی دیگه میتونه رمز گشایی کنه و در بخش های مختلف سخت افزاری میتونه معانی کم و بیش مختلفی داشته باشه ولی کلیت کار همین معنی هست که برای شما انجام دادم . ) ویژگی Kraken به عنوان یک ضریب سرعت بسیار موثر برای بارگذاری داده ها عمل می کند. داده ها بر روی SSD فشرده شده و در زمان بارگذاری بر روی PS5 به صورت شفاف رمزگشایی می شوند. آنچه شما در بازی ها مشاهده می کنید میزان دریافت داده های فشرده شده است برابر است با سرعت SSD ضربدر نسبت فشرده سازی که بر روی آن صورت گرفته است .

فشرده سازی خوب داده ها همچنین زمان بارگیری بازی را بهبود می بخشد و به شما این امکان را می دهد بازی های بیشتری را روی دیسک خودتان ذخیره کنید. بازهم نسبت فشرده سازی به عنوان یک ضریب موثر برای سرعت بارگیری و ظرفیت دیسک عمل می کند. به طور مثال یک بازی ممکن است از 80 گیگابایت فشرده نشده استفاده کند . اما با فشرده سازی 2 تا 1 فقط 40 گیگابایت بر روی دیسک شما ذخیره میشود و به شم این امکان را می دهد دو برابر بیشتر بازی ها را ذخیره کنید. دیسک کوچکتر با فشرده سازی بهتر می تواند بازی های بیشتری نسبت به دیسک بزرگتر با فشرده سازی بدتر در خود جای دهد .

هنگامی که یک بازی به داده های PS5 نیاز دارد درخواستی را به سیستم IO ارائه می دهد. که داده های فشرده شده را از SSD بارگیری می کند. سپس به رمزگشای ( Decoder ) سخت افزاری Kraken تحویل داده می شود که داده های فشرده شده بازی را به RAM منتقل می کند. تا آنجا که به بازی مربوط می شود آنها فقط داده های فشرده شده خود را دریافت میکنند . اما با عملکرد بالاتر در سیستم عامل های دیگر Kraken می تواند در نرم افزار اجرا شود و همان سود ها و بهینه سازی ها و کارایی های مثبت در بخش فشرده سازی را بدست می آورد اما تفاوت این است که هسته پردازنده برای رمزگشایی استفاده می کند. هنگام استفاده از نرم افزار Kraken ابتدا داده های فشرده شده را بارگیری می کنید سپس پس از اتمام IO و رفع فشار بر روی پردازنده را انجام می دهید.

اگر نسبت فشرده سازی دقیقاً 1.5 به 1 باشد ، حداکثر پهنای باند 5.5 گیگابایت بر ثانیه SSD به 8.25 گیگابایت بر ثانیه بایت خارج از فشرده سازی از رمزگشایی Kraken از حالت فشرده سازی خارج می شود. سونی برای بازیهای فاقد Oodle Texture نسبت فشرده سازی بین 45/1 به 1 و 64/1 به 1 را تخمین زده است و در نتیجه پهنای باند پهنای باند 8-9 گیگابایت بر ثانیه را انتظار دارد.

از آن زمان سونی اجازه فن آوری جدید Oodle Texture ما را برای همه بازی های PS4 و PS5 داده است. Oodle Texture به شما این امکان را می دهد که بازی ها بافت خود را رمزگذاری کنند تا توسط Kraken به شدت فشرده شوند و از کیفیت بصری بالایی برخوردار باشند. بافت ها غالباً بیشتر محتوای بازی های بزرگ را تشکیل می دهند و فشرده سازی آنها برای کمپرسورهای عمومی مانند Kraken بسیار دشوار بود.

ترکیبی از Oodle Texture و Kraken می تواند در نسبت فشرده سازی سود بسیار زیادی به دست آورد. به عنوان مثال روی بافتی که از یک بازی اخیر تنظیم شده است:

2.PNG


Kraken plus Oodle Texture تقریباً دو برابر فشرده سازی Zip به تنهایی روی این مجموعه بافت را بدست می آورد.

Oodle Texture یک کتابخانه نرم افزاری است که سازندگان بازی در زمان تولید محتوا از آن برای جمع آوری هنر منبع خود در قالب های آماده GPU BC1-7 استفاده می کنند. همه بازی ها از رمزگذارهای بافت GPU استفاده می کنند. اما رمزگذارهای قبلی بافت های کامپایل شده را برای فشرده سازی بهینه نمی کنند مانند بافت Oodle. همه بازی های هنگام عرضه PS5 از Oodle Texture استفاده نخواهند کرد زیرا این یک فناوری بسیار جدید است ، اما ما انتظار داریم که در بیشتر بازی های PS5 در آینده باشد. به همین دلیل ما انتظار داریم که نسبت فشرده سازی متوسط و در نتیجه سرعت IO موثر حتی بهتر از برآورد قبلی باشد.

کراکن چگونه این کار را انجام می دهد؟

متداول ترین گزینه برای Kraken کمپرسور Zip شناخته شده (معروف به "zlib" یا "deflate") است. رمزگشاهای سخت افزاری Zip به راحتی در دسترس هستند . اما Kraken مزایای ویژه ای نسبت به Zip برای این برنامه دارد. فشرده سازی Kraken بیشتر از Zip است زیرا می تواند الگوها و افزونگی را در داده هایی که Zip نمی تواند مدل کند. همچنین رمزگشایی Kraken ذاتاً سریعتر از Zip است. که در سخت افزار به بیشتر بخش بایت پردازش شده در هر چرخه تفسیر می شود.

ویژگی Kraken یک نوآوری در فشرده سازی فرهنگ لغت برای دنیای مدرن و امروزی است. کمپرسورهای سنتی مانند Zip در حدود نیاز جریان با تأخیر کم ساخته شده اند. در گذشته برای کمپرسورها بسیار مهم بود که بتوانند چند بایت ورودی پردازش کرده و بلافاصله چند بایت دیگر تولید کنند. به طوری که رمزگذاری و رمزگشایی می تواند به صورت تدریجی انجام شود. این به دلیل میزان RAM بسیار کم و کانالهای ارتباطی بسیار کند مورد نیاز بود. و اندازه داده های معمولی بسیار کمتر از حال حاضر بود. هنگام بارگیری از HDD یا SSD ما همیشه داده ها را به صورت تکه ای بارگذاری می کنیم. بنابراین از حالت فشرده سازی با افزایش های کمتر نیازی نیست. Kraken اساساً در اطراف رمزگشایی قطعات کامل توسعه و ساخته شده است. و با تغییر این نیاز Kraken توانایی این را دارد به روش های مختلفی کار کند که برای سخت افزار بسیار کارآمدتر و مفید تر باشد .

همه کمپرسورهای موجود در بانگ اطلاعاتی برای تولید مجدد بایت های فشرده نشده فرامین را به رمزگشا ارسال می کنند. اینها یا مطابقت با زیر رشته قبلی با طول مشخص شده ( برای جبران کارکرد ها ) از نشانگر خروجی فعلی در جریان فشرده نشده است.

کمپرسورهای قدیمی مانند Zip جریان بیت فشرده را بصورت سریال به سریال تجزیه می کنند. عمل بر روی هر بیت به روش های مختلفی که به شاخه های زیادی در رمز گشایی احتیاج دارد . و آیا این بیت به شما می گوید که این جریان های شاخه به شاخه بر یکدیگر مطابقت دارد یا به معنای واقعی هیچ مشکلی در این بین وجود ندارد . و همین طور این حالت میگوید که چند بیت باید جبران کنم و بگیرم و از این قبل مسائل . این نیز وابستگی ذاتی یک داده را ایجاد می کند. که در آن رمزگشایی هر رمز به آخرین نشانه بستگی دارد. زیرا باید بدانید که نشانه قبلی به کجا ختم می شود تا مورد بعدی را پیدا کند . این بدان معناست که پردازنده مرکزی قبل از شروع مرحله بعدی باید منتظر هر مرحله از رمزگشا ( Decoder ) باشد. Kraken می تواند تمام نیاز ها و پیچ و خم های های مورد نیاز برای تشکیل خروجی را از قبل رمزگشایی کند . سپس همه را یک باره یک شاخه کرده و یک انتخاب بدون شاخه برای تشکیل بایت های خروجی انجام دهد. ( یعنی دیگه دردسر های فشرده سازی در فایل های زیپ قدیمی از بین میره و بخش فشرده سازی شاخه به شاخه و گرفتاری هایی که این وسط داشت فراموش میشه و کراکن به صورت یک تک شاخه و بدون هیچ دردسر و گرفتاری داده ها رو انتقال میده )

3.png

Kraken جریانهای بهینه شده ای را برای رمزگشا ( Decoder ) ایجاد می کند

یکی از نکات جالب توجه در مورد Kraken این است که قالب جریان بیت رمزگذاری شده مدولار است. ویژگی های مختلف رمزگذار را می توان روشن و خاموش کرد. مانند حالت های کدگذاری آنتروپی برای اجزای مختلف تبدیل داده ها و حالت های منطبق رشته ای که میتوان آن ها را روشن و خاموش کرد . از اهمیت بسیار مهم رمزگذار Kraken می تواند این حالت ها را بدون رمزگذاری مجدد کل جریان انتخاب کند. بنابراین می تواند نحوه کار رمزگذاری را برای هر بخش داده ای که می بیند بهینه کند. Orthogonality گزینه های جریان بیت یک تغییر دهنده بازی است. این بدان معناست که می توانیم با اندازه گیری مستقل سود هر گزینه ، گزینه های بولی را فقط در زمان o - n امتحان کنیم. اگر مجبور بودید برای هر مجموعه گزینه مجددا کدگذاری کنید (مانند کمپرسورهای یکپارچه سنتی) برای یافتن بهترین تنظیمات زمان O 2 ^ N طول می کشد.

گزینه های مختلف جریان بیت در انواع مختلف داده ها به خوبی کار می کنند. و آنها از نظر سرعت رمز گشا ( Decoder ) در مقابل نسبت فشرده سازی محاسبات متفاوتی دارند. در کنسول پلی استیشن 5 ما از این مورد برای ایجاد بیت های رمزگذاری شده استفاده می کنیم که می توانند در اوج پهنای باند SSD مصرف شوند تا رمزگشای Kraken هرگز گلوگاه ایجاد نکند . تا زمانی که رمز گشای Kraken با سرعت بیشتری از ورودی 5.5 گیگابایت بر ثانیه کار کند. می توانیم حالت های کندتر را که فشرده سازی بیشتری دارند روشن کنیم. این به ما این اجازه و توانایی را می دهد تا جریان را برای استفاده حداکثر از بودجه زمان تنظیم و تعیین کنیم. برای به حداکثر رساندن نسبت فشرده سازی تحت محدودیت همیشه خواندن بیت های فشرده از SSD با سرعت کامل بدون ایجاد هیچ مشکل و گلوگاهی . بدون این توانایی تنظیم جریان سرعت رمزگشایی بسیار متغیری خواهید داشت. بنابراین مجبورید بیش از حد از رمزگشا ( Decoder ) استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که هرگز گلوگاه ایجا نمیشود و این اغلب باعث اتلاف ظرفیت محاسباتی می شود.

تعداد زیادی جریان فشرده ممکن وجود دارد که همه به همان بایت های فشرده نشده رمزگشایی می شوند. ما فکر می کنیم رمزگشای Kraken به عنوان یک ماشین مجازی است که دستورالعمل هایی را برای ساخت بایت های خروجی اجرا می کند. و جریانهای فشرده شده برنامه هایی برای آن ماشین مجازی هستند. رمزگذار Kraken سپس مانند یک کامپایلر بهینه ساز است که سعی می کند بهترین برنامه ممکن را برای اجرا در آن ماشین مجازی (رمزگشای) پیدا کند. کمپرسورهای قبلی فقط سعی داشتند اندازه جریان فشرده را بدون در نظر گرفتن تأثیر گزینه ها بر زمان رمزگشایی تا جایی که میوانند به حداقل برسانند. وقتی برای رمزگشای نرم افزار رمزگذاری می کنیم. رمزگذار Kraken ترکیبی از زمان و اندازه رمزگشایی را هدف قرار می دهد. هنگام رمزگذاری برای رمزگشای سخت افزاری کنسول پلی استیشن 5 ما به دنبال کوچکترین جریانی هستیم که سرعت مورد نیاز را برآورده کند.

ما Kraken را طراحی کردیم تا ذاتاً عملکرد متغیر کمتری نسبت به کمپرسورهای سنتی مانند Zip داشته باشد. تمام کمپرسورهای سنتی با کپی کردن موارد منطبق در زیر رشته هایی که اغلب اتفاق می افتند کار می کنند. بنابراین هنگامی که تعداد زیادی تطابق رشته ای دارند حالت سریع فشرده سازی دارند و می توانند تعداد بسیار زیادی بایت در هر مرحله از رمزگشای را خارج کنند. کمپرسورهای قبلی مانند Zip در حالت فشرده سازی سخت داده ها با چند تطابق در یک حالت بسیار کندتر قرار می گیرند که در آن واحد فقط یک بایت در هر بار خروجی تولید می شود و حالت آهسته دیگری که باید بین مسابقات واقعی و کوتاه جابجا شوند. در Kraken ما رمزگشایی را مرتب می کنیم تا کار بیشتری برای تولید مسابقات طولانی انجام شود ، زیرا این یک مسیر بسیار سریع است و ما اطمینان می دهیم که بدترین حالت سریعتر است. داده های دارای تطابق کوتاه یا بدون تطابق یا سوئیچ های مکرر بین این دو را می توان در یک مرحله رمزگشایی کرد تا حداقل سه بایت در هر مرحله خروجی بگیرد. این اطمینان می دهد که عملکرد ما بسیار پایدارتر از قبل است . این بدان معناست که سرعت ساعت رمزگشای سخت افزاری Kraken برای رسیدن به حداقل سرعت مورد نیاز لازم نیست آنقدر زیاد باشد .


4.png


Kraken plus Oodle Texture می تواند نسبت فشرده سازی قبلی را دو برابر کند

Kraken یک کمپرسور عمومی قدرتمند است که می تواند فشرده سازی خوبی روی داده هایی با الگوها یا ساختار تکرار شده پیدا کند. برخی از انواع داده ها به گونه ای با هم آمیخته می شوند که یافتن قابلیت فشرده سازی برای Kraken دشوار است . مگر اینکه داده ها به روش صحیح و درستی تهیه شده و آنها را به شکل قابل استفاده قرار دهد. مورد مهم این مورد در بازی ها و کلید اصلی کار در بافت های GPU است.

Oodle Kraken حتی اگر با Oodle Texture ترکیب شود مزایای بزرگتری را نیز برای بازی ها فراهم می کند. غالباً بیشتر محتوای بازی در بافتهای BC1-BC7 وجود دارد. بافت های BC1-7 فرمت زیان دهی برای GPU است که بلوک های 4x4 پیکسل را به بلوک های 8 یا 16 بایت کد می کند. Oodle Kraken برای مدل سازی این نوع دانه بندی طراحی شده است . اما با رمزگذارهای قبلی بافت BC1-BC7 ، هیچ الگویی برای یافتن وجود نداشت . تقریباً با Zip و Kraken قابل تطبیق نبودند. Oodle Texture بافت های BC1-7 را به گونه ای ایجاد می کند که الگوهایی در داده ها دارد که Kraken می تواند برای بهبود فشرده سازی پیدا کند . اما برای چشم انسان قابل مشاهده نیست. Kraken می تواند ببیند که برخی ساختارهای خاص داده ها تکرار می شوند ، طول تطابق ها و جبران ها و فاصله بین تطابق ها را به تصویر بکشد و آنها را در بیت های کمتری کد می کند. این کار بدون عملیات گران قیمت مانند کدگذاری متن یا کدگذاری حساب انجام می شود.


5.png


واقعاً لذت کار با سونی در زمینه پیاده سازی سخت افزاری Kraken برای کنسول پلی استیشن 5 بسیار جالب بوده است. مدت طولانی است که ماموریت ما در RAD این است که بهترین فشرده سازی ممکن را برای بازی ها ایجاد کنیم . بنابراین ما خوشحالیم که ناشران و پلتفرم ها بخش بارگیری دیتا ها ( Loading ) و اندازه دیتا ها را جدی میگیرند و این موضوعات برایشان بسیار مهم است .
169061
لوازم جانبی مانند فرمان مخصوص بازی‌های مسابقه‌ای، آرکید استیک و دسته خلبانی لایسنس شده بر روی بازی‌های PS5 (در کنار بازی‌های PS4) قابل استفاده خواهد بود.​
  • هدست‌های بی‌سیم Platinum و Gold و همچنین هدست‌های ترد-پارتی که از طریق USB و جک صوتی به کنسول وصل می‌شوند، بر روی PS5 قابل استفاده هستند.​

  • کنترلر دوال شاک 4 و همچنین کنترلرهای ترد-پارتی لایسنس شده توسط پلی استیشن، در بازی‌های ساپورت شده PS4 بر روی PS5 قابل استفاده خواهند بود.​
کنترلر حرکتی PS Move و همچنین کنترلر PS VR در بازی‌های PS VR ساپورت شده بر روی PS5 قابل استفاده خواهند بود. البته سونی در ادامه متذکر شد که همه لوازم جانبی لایسنس شده توسط پلی استیشن بر روی PS5 قابل استفاده نخواهند بود و به‌نظر می‌رسد استثنایی نیز وجود دارد. نکته قابل توجه دیگر این است که همان‌طور که گفته شد، کنترلر دوال شاک 4 تنها بر روی بازی‌های PS4 قابل استفاده‌ است و کاربران برای انجام بازی‌های PS5، مستلزم استفاده از کنترلر مخصوص این کنسول هستند. سونی در این خصوص می‌گوید:“ما معتقدیم که بازی‌های PS5 باید از تمام قابلیت و ویژگی‌هایی این پلتفرم بهره ببرند؛ از جمله کنترلر مخصوص آن یعنی دوال سنس.”
در پایان سونی تأیید کرد که PlayStation Camera نیز بر روی PS5 قابل استفاده خواهند بود:” استفاده از PlayStation Camera برای انجام بازی‌های PS VR ساپورت شده بر روی PS5 قابل امکان‌پذیر است. کاربران به آداپتور مخصوص PlayStation Camera نیاز خواهند داشت که بدون هزینه اضافی در اختیار خریداران PS VR قرار می‌گیرد. اطلاعات بیشتری در خصوص چگونگی دریافت این آداپتور در آینده اعلام خواهد شد.”
درحالی‌که قبل از برگزاری رویداد رونمایی از بازی های پلی استیشن 5، شرکت سونی به‌صورت رسمی از رونمایی ظاهر پلی استیشن 5 سخن نگفته‌ بود، اما درنهایت بعد از مدت‌ها انتظار از ظاهر پلی استیشن 5 و نسخه بدون درایو نوری رونمایی کرد. این اتفاق درحالی رخ می‌دهد که سونی پیش از این اقدام به رونمایی از دسته پلی استیشن 5 با نام دوال سنس کرده بود. کنسول پلی استیشن 5 دارای ترکیبی از دو رنگ مشکی و سفید بسیار زیبا است و شباهتی به پتنت‌های رونمایی شده در روزهای گذشته ندارد.

147154

سونی دو نسخه پلی استیشن 5 و پلی استیشن 5 دیجیتال را معرفی کرد. تنها تفاوت این دو نسخه در پشتیبانی از دیسک فیزیکی بازی‌ها است. در حالی که پلی استیشن 5 از دیسک بازی‌ها پشتیبانی می‌کند و دارای بلوری اولترا 4K است، اما نسخه دیجیتال پلی استیشن 5 تنها از بازی‌های دیجیتالی پشتیبانی خواهد کرد و نمی‌توانید روی آن دیسک قرار دهید. بخاطر نبود درایو بلوری، پلی استیشن 5 دیجیتال ارزان تر از پلی استیشن 5 استاندارد است. می‌توانید پلی استیشن 5 را هم به‌صورت افقی و هم به‌صورت عمودی قرار دهید. اما بخاطر طراحی خاص پلی استیشن 5، برای قرار دادن کنسول به‌صورت عمودی باید از پایه نگه دارنده پلی استیشن 5 استفاده کنید. در مراسم رونمایی، این کنسول در رنگ سفید معرفی شد، اما طبق تصاویر منتشر شده، احتمالا نسخه مشکی پلی استیشن 5 نیز روانه بازار می‌شود.

147155
علاوه بر PS5، هدست نسل نهم سونی با نام Pulse 3D معرفی شد. همچنین مدیا ریموت، HD Camera نیز در این رویداد رونمایی شد.
تاریخ عرضه پلی استیشن 5 در تعطیلات ۲۰۲۰ خواهد بود. سونی قیمت پلی استیشن 5 را هنوز اعلام نکرده است. سونی همچنین باری دیگر پشتیبانی از اجرای بازی‌های پلی استیشن 4‌ روی کنسول پلی استیشن 5 را تایید کرد.

در زیر به نام استودیوهای سازنده و بازی هایی که برای PS5 معرفی شد اشاره می کنیم.

PS5 Games from SIE Worldwide Studios (with second-party partners)
Astro’s Playroom (Japan Studio)

Demon’s Souls (Bluepoint Games / Japan Studio)

Destruction All Stars (Lucid Games / XDEV)

Gran Turismo 7 (Polyphony Digital)

Horizon Forbidden West (Guerrilla Games)

Marvel’s Spider-Man Miles Morales (Insomniac Games)

Ratchet & Clank: Rift Apart (Insomniac Games)

Returnal (Housemarque / XDEV)

Sackboy A Big Adventure (Sumo Digital / XDEV)

PS5 Games from third-party publishers and developers:

Bugsnax (Young Horses)

DEATHLOOP (Bethesda)

Ghostwire: Tokyo (Bethesda)

Godfall (Gearbox Publishing / Counterplay Games)

Goodbye Volcano High (KO-OP)

Grand Theft Auto V and Grand Theft Auto Online (Rockstar Games)

HITMAN 3 (IO Interactive)

JETT : The Far Shore (Superbrothers)

Kena: Bridge of the Spirits (Ember Lab)

Little Devil Inside (Neostream Interactive)

NBA 2K21 (2K, Visual Concepts)

Oddworld Soulstorm (Oddworld Inhabitants™)

Pragmata (Capcom)

Project Athia (Square Enix/Luminous Productions)

Resident Evil Village (Capcom)

Solar Ash (Annapurna Interactive / Heart Machine)

Stray (Annapurna / Blue Twelve Studio)

Tribes of Midgard (Gearbox Publishing / Norsfell)

The Pathless (Annapurna Interactive / Giant Squid)
 
آخرین ویرایش:

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
6,883
نام
Alireza
طراحی کنسول رو
اصلا امکان نداره این خبر هم شروری بیش نیست Dev kit دستگاه داره مثل مرد کار میکنه بعد کنسول معرفی نشده مشکل گرمایشی داره . :|

کی خبر داده ؟ یک شخص عادی ؟ کل صنعت بازی راجب این موضوع صحبت نکردن نه DF که به قول خودش با سازنده ها صحبت میکنه نه اون اینسایدر های اینترنتی بعد یکی امده یک چرت و پرتی گفته شده فکت ؟

طراحی کنسول یک شب دو شبه نیست که کسی عوض کنه . تازه تاخیر هم بخوره بازم سونی کنسول تغییر نمیده میدونی چقدر کنسول کاستومایز شده که بر اساس این حالت کار کنه مشخصا وقتی داشتن سیستم طراحی میکردن تمام این چیزا دیدن بعد معرفی کردن اینجوری نبوده که بخواد امشب کنسول جمع کنه بعد ببینه بد کار میکنه . :|
 

ULTIMATE TEAM

True Online Gaming
کاربر سایت
Aug 25, 2010
13,461
نام
مصطفی682سابق
اصلا مگه همچین چیزی شدنیه؟؟؟
کلی حساب کتاب و برنامه ریزی پشتش بوده، چند سال طول میکشه تا یه سیستم با قیمت هدف طراحی بشه...

بعد اومد زد و مایکرو تاخیر نزد، سونی چی کار میکنه؟

اصلا چرا باید طراحی رو عوض کنه
شاید فقط GPU رو عوض کنه، طراحی صد در صدی منظورم نیست، کنسول مشکل گرمایشی شدیدی داره
 
  • Like
Reactions: lomis

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
6,883
نام
Alireza
شاید فقط GPU رو عوض کنه، طراحی صد در صدی منظورم نیست، کنسول مشکل گرمایشی شدیدی داره
خوب نمیشه اون 12 کانال SSD چیکار کنن ؟ اون چیپ مدیریت I/O چیکار کنن ؟

خدایش کنسول مشکلی نداره فقط یک مشت فن به قولی با شلوار مامان دوز از غار هاشون دارن یک چیزی ول میدن .

تمام این جوک ها به خاطر اینکه کنسول ماکروسافت یکم قویتر هستش وگرنه جهشی که این نسل داریم هیچ نسلی نداشتیم الان هر دوتا کنسول عالی هستن انقدر به شرور های ملت از قرنطینه توجه نکنین بیکارن میخواد یک شروری تف بده .
 

ULTIMATE TEAM

True Online Gaming
کاربر سایت
Aug 25, 2010
13,461
نام
مصطفی682سابق
خوب نمیشه اون 12 کانال SSD چیکار کنن ؟ اون چیپ مدیریت I/O چیکار کنن ؟

خدایش کنسول مشکلی نداره فقط یک مشت فن به قولی با شلوار مامان دوز از غار هاشون دارن یک چیزی ول میدن .

تمام این جوک ها به خاطر اینکه کنسول ماکروسافت یکم قویتر هستش وگرنه جهشی که این نسل داریم هیچ نسلی نداشتیم الان هر دوتا کنسول عالی هستن انقدر به شرور های ملت از قرنطینه توجه نکنین بیکارن میخواد یک شروری تف بده .
از یه طرفم کنسول ساخته نشده اینا از کجا فهمیدن مشکل گرمایشی داره؟ اینا که عقل جن ندارن
 

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
6,883
نام
Alireza
از یه طرفم کنسول ساخته نشده اینا از کجا فهمیدن مشکل گرمایشی داره؟ اینا که عقل جن ندارن
عقل جن نمیخواد GPU کلاکش بالاست طرف یک چیزی میپرونه یا اینترنت میگیره یا نمیگیره وقتی ملت بیکار هستن الان دوست خودم کانادا همین یک ساعت پیش داشتیم صحبت میکردیم گفت کارشون تا تابستان تعطیل کردن و همگی خونه نشین هستن خوب همه دنیا الان اینه استدیو ها هم که ملت فرستادن خونه خوب این احق به کی و چی دسترسی داره الان فهمیده که کنسول مشکل گرمایشی داره تازه بماند چیزی نه کسی دیده نه شنیده دو کیت هاش هم که داره مثل مرد کار میکنه یک سازنده هم نیومده بگه مشکل گرمایشی داره خوب .

اگه یک سازنده این حرف بزنه 100% منم نگران میشم یا یک شخص مطئن نه یک ادم رندم تو اینترنت .
 

vaan 2

کاربر سایت
Dec 20, 2009
12,004
نام
مازیار
شاید فقط GPU رو عوض کنه، طراحی صد در صدی منظورم نیست، کنسول مشکل گرمایشی شدیدی داره
به نظرت بازی ساز ها تو فرکانس پایین تری از gpu کار بکشن راه حل ساده تر و کار آمد تری نیست؟؟؟
بعدش وقتی مشخصات رو اومدن به اطلاع همه رسوندن، یعنی مدت هاست سیستم نهایی شده و رفته برای تولید و میلیون ها قطعه ای که سر وقت باید تحویل کارخونه های مونتاژ تو چین داده بشه، برای ساخت چند میلیون کنسول
 

ravi

کاربر سایت
Nov 20, 2008
1,482
از یه طرفم کنسول ساخته نشده اینا از کجا فهمیدن مشکل گرمایشی داره؟ اینا که عقل جن ندارن
ببین نیاز به عقل موجود خاصی نیست ، فقط کافیه یکم دنیای سخت افزار مخصوصا گرافیک دنبال کنی تا متوجه بشی نمیشه الکی فرکانس بالا برد
اگر هم اورکلاک کنی باعث میشه GPU گرمای خیلی زیادی تولید کنه که خنک کردنش کار سختیه
و البته وقتی فرکانس بالا میره و همینطور دما ، دیگه GPU عملکرد پایدار و ثابتی نداره
خلاصه همه اینا میشه اینکه فرکانس اعلامی مارک سرنی برای PS5 نگران کننده هستش
 

vaan 2

کاربر سایت
Dec 20, 2009
12,004
نام
مازیار
خب خبر رسیده AMD در یک حرکت ماور الطبیعه چیپ هایی با ييلد به مراتب بهتر و ارزونتر از چیپ های بی کیفیت و گرونتر سونی ساخته....

آیا ایمان نمی اورید... اینها از معجزات فادر اسپنسر هستند...

تازه شنیدیم چهرش هم تو مصاحبه اش با Ign هم نورانی شده بود که مشخص نیست نشانه چه معجزات دیگه ای میتونه باشه... تازه حضرت در یکی از سوالات خنده های دلربایی می‌کرد که نشانه این بود که دیگه خبری از انحصاری ژاپنی برای سونی و نینتندو نیست.
 

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
6,883
نام
Alireza
ببین نیاز به عقل موجود خاصی نیست ، فقط کافیه یکم دنیای سخت افزار مخصوصا گرافیک دنبال کنی تا متوجه بشی نمیشه الکی فرکانس بالا برد
اگر هم اورکلاک کنی باعث میشه GPU گرمای خیلی زیادی تولید کنه که خنک کردنش کار سختیه
و البته وقتی فرکانس بالا میره و همینطور دما ، دیگه GPU عملکرد پایدار و ثابتی نداره
خلاصه همه اینا میشه اینکه فرکانس اعلامی مارک سرنی برای PS5 نگران کننده هستش
:|:|:|:|

CPU و GPU خونتون که نیست اورکلاکش کرده باشین پایداری و ثبات نداشته باشه .

باید ببینی اون GPU طراحی شده در اون کلاک چه عملکردی از خودش نشون میده که مشخصا اگه ثبات نداشت هیچ وقت در نظر گرفته نمیشد .

مورد بعدی اینکه GPU اورکلاک نشده بلکه کلاکش اونه مشخصا انقدر تست گرفتن که ببین در چه محدوده ای پایداری و ثبات داره که کنسول بر اساس اون فرکانس عرضه کنن وگرنه مثل دوستان فن نیستن که برای ضعیفتر یا قویتر بودن نسبت به رقیب فرکانس انتخاب کنن. :|

در اینکه فرکانس بالای هستش هیچ شکی نیست موردی که بر میگرده به سیستم خنک کننده بر میگرده و اینکه مشخصا طراحی GPU در فرکانس بالا چه عملکردی داره نه اینکه شما GPU دیگه داشتی تو فرکانس بالا پایدار نبوده یا نیست .
 

LiviNG D3AD

کاربر سایت
Dec 7, 2008
3,753
نام
Mohsen
ببین نیاز به عقل موجود خاصی نیست ، فقط کافیه یکم دنیای سخت افزار مخصوصا گرافیک دنبال کنی تا متوجه بشی نمیشه الکی فرکانس بالا برد
اگر هم اورکلاک کنی باعث میشه GPU گرمای خیلی زیادی تولید کنه که خنک کردنش کار سختیه
و البته وقتی فرکانس بالا میره و همینطور دما ، دیگه GPU عملکرد پایدار و ثابتی نداره
خلاصه همه اینا میشه اینکه فرکانس اعلامی مارک سرنی برای PS5 نگران کننده هستش
دقیقا این حرف پیچیده‌ای نیست واقعا :D وقتی کارت‌های خود AMD کلاک کاریشون مشخص هست و به زور میشه اینها رو تا 2.1 گیگاهرتز اورکلاک کرد چطور میشه انتظار داشت یه SoC که CPU هشت هسته‌ای ZEN 2.0 هم کنارش داره بیاد و راحت بره روی 2.2 گیگاهرتز اونم بدون هیچ Trade-offـی :D
 

Sony+

کاربر سایت
Mar 22, 2015
543
هر دو شرکت ماکروسافت و سونی از اول نسل دو مدل کنسول پایه و Pro ارائه خواهند داد.در حال حاضر Xbox نسخه Pro و PS5 نسخه پایه نمایش داده شدن و یقین بدونید نسخه PS5 Pro برگ برنده سونی هستش.آینده همه چیزو مشخص میکنه
 

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
6,883
نام
Alireza
یک چیزی که هیچ کسی در نظر نمیگره اینکه فرکانس CPU پایینتر از حد معمول CPU های هم نوع خودش هستش و در کنارش وقتی GPU میخواد ثابت 2.23 پیک بده CPU بازم فرکانس کم میکنه در حد خیلی کم برای همینه که میتونن مشکل فرکانس بالای GPU حل کنن حالا باز میخواین دانشمند بازی در بیارین در حالی که اصلا نمیدونن دارین در مورد چی صحبت میکنن و فقط یک چیزی شنیدن ادامه بدین .
 

ravi

کاربر سایت
Nov 20, 2008
1,482
:|:|:|:|

CPU و GPU خونتون که نیست اورکلاکش کرده باشین پایداری و ثبات نداشته باشه .

باید ببینی اون GPU طراحی شده در اون کلاک چه عملکردی از خودش نشون میده که مشخصا اگه ثبات نداشت هیچ وقت در نظر گرفته نمیشد .

مورد بعدی اینکه GPU اورکلاک نشده بلکه کلاکش اونه مشخصا انقدر تست گرفتن که ببین در چه محدوده ای پایداری و ثبات داره که کنسول بر اساس اون فرکانس عرضه کنن وگرنه مثل دوستان فن نیستن که برای ضعیفتر یا قویتر بودن نسبت به رقیب فرکانس انتخاب کنن. :|

در اینکه فرکانس بالای هستش هیچ شکی نیست موردی که بر میگرده به سیستم خنک کننده بر میگرده و اینکه مشخصا طراحی GPU در فرکانس بالا چه عملکردی داره نه اینکه شما GPU دیگه داشتی تو فرکانس بالا پایدار نبوده یا نیست .
مگه cpu , gpu خونمون تکنولوژیش فرق میکنه با Apu کنسول؟
همه پردازنده ها بسته به طراحی که صورت گرفته روی یه فرکانس مشخص میتونن عملکرد تعریف شده ای داشته باشن که مشخصاتش توسط سازنده اعلام شده
حالا وقتی کلاک بالا بره در کنار بالا رفتن قدرت ، دما و مصرف هم بالا میره

در مورد gpu وقتی میگن RDNA 2 مشخصه از چه نسلی داره صحبت میشه
تفاوت مدل ها هم عمدتا توی همون CU و فیچر هاشونه

شما ببین اصلا گرافیک AMD, Nvidia پیدا میکنی که روی فرکانس اعلام مارک سرنی درست کار کرده باشه بعد بیا دفاع کن
هر چند این ضعف از AMD نیست و کلا فرکانس GPU معمولا زیر 2 گیگا هرتزه
 

ravi

کاربر سایت
Nov 20, 2008
1,482
خب خبر رسیده AMD در یک حرکت ماور الطبیعه چیپ هایی با ييلد به مراتب بهتر و ارزونتر از چیپ های بی کیفیت و گرونتر سونی ساخته....

آیا ایمان نمی اورید... اینها از معجزات فادر اسپنسر هستند...

تازه شنیدیم چهرش هم تو مصاحبه اش با Ign هم نورانی شده بود که مشخص نیست نشانه چه معجزات دیگه ای میتونه باشه... تازه حضرت در یکی از سوالات خنده های دلربایی می‌کرد که نشانه این بود که دیگه خبری از انحصاری ژاپنی برای سونی و نینتندو نیست.
سونی مگه چیپ بلده بسازه=))
سونی سفارش میده AMD براش طراحی میکنه و میسازه ، فقط انتخاب قدرت و فیچر با سونیه
 

کاربرانی که این گفتگو را مشاهده می‌کنند (کاربران: 7, مهمان: 3)

Top
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟