تك شاخ مي تازد!

LORD5

کاربر سایت
Mar 29, 2009
1,177
نام
عباس
1a.jpg

SPARKLE به تازگي كارت گرافيكي 250GTS و از سري كاليبر خود را روانه بازار كرده كه همانطور كه مي دانيد اين سري ،سري حرفه اي مي باشد و تمامي اين سري با قابليت اوركلاك بالا توليد مي شوند و هر يك خنك كننده اي منحصر به فرد و خيره كننده دارند كه باعث مي شود نظر هر بيننده اي را به خود جلب نمايد و از طرفي هم ثابت مي كند كه با كارت گرافيكي حرفه اي طرف هستيم و باعث مي شود كه حرفه اي ها را به خريد اين كارت گرفيك ترغيب نمايد البته تنها خنك كننده نيست كه اين كارت را حرفه اي كرده بلكه اين كارت گرافيكي اوركلاك شده نيز هست و در به كار بردن قطعات سخت افزاري نيز بهترين ها انتخاب شده براي نمونه تمام خازن هاي اين كارت از نوع جامد بوده كه بسيار براي اوركلاكرها حائز اهميت است چون با به كار بردن اين گونه خازن ها باعث مي شود كه ضريب اوركلاك افزايش يابد و در دماهاي بالا خازن مانند خازن ها الكتروليكي نتركد و نگراني از اين بابت را تقريباً به صفر رسانده.
علاوه بر خنك كننده اي كه مانند يك غول كارت را پوشش داده تمامي قسمت ها مهم كارت از جمله ماژول هاي حافظه و ترانزيستورها با سينكي از جنس آلومينيوم(اگه اشتباه نكنم!) پوشانده شده و خنك كننده ي اصلي كه شامل دو عدد فن مي باشد كه اطراف دو فن را هتسينك هايي كاملاً مسي با دو جفت لوله انتقال دما پوشيده شده وظيفه دريافت دما را از اين سينك ها دارد؛ البته پايه هاي اين خنك كننده به پردازنده گرافيكي متصل شده و توسط دو پايپ دماي توليدي GPU به بالا انتقال مي يابد و ساختار خنك كننده به گونه است كه دماي توليدي به صورت مستقيم و رو به بالا دفع مي شود كه اين را مديون دو فن كه با زاويه ي معادل 15 درجه قرار گرفته مي باشد.

در اين كارت نيز از يك گيگابايت حجم حافظه و از نوع GDDR3 استفاده شده البته ناگفته نماند كه گونه ي 512 مگابايتي اين كارت و با همين ظاهر و كلاً مشابه اين كارت از لحاظ ظاهري هم ساخته شده كه مدل 512 مگابايتي Calibre X250 و گونه ي يك گيگاباتي X250G 1GB Calibre نام دارد و مهندسي ساخت اين كارت 55 نانومتري مي باشد كه باعث برتري اين كارت به ساير كارتهاي GeForce GTS 250 شده و سرعت بيشتري نسبت به اين كارتها دارد به گونه اي كه كارتهاي مرجع core speed آنها 738 مگاهزتر مي باشد ولي در اين كارت گرافيك به 761MHz افزايش يافته و shader clock در كارتهاي مرجع 1836 مگاهرتز مي باشد كه در اين كارت به 1911 مگاهرتز افزايش يافته و اين اثبات مي كند كه اين كارت گرافيك ،كارت گرافيكي متفاوت است .
اين كارت بي رقيب مي تواند در بازي ها روز مانند : Far Cry 2, Mirror’s Edge, and Call of Duty 5: World at War بهترين كارايي و كيفيت را ارئه دهد ،البته در حد و رده خود نه بيشتر و قابل رقابت با كارتهاي Ati چون هدف انويديا از توليد سري 250 رقابت با كارت گرافيكي 4870 بوده كه نتوانست هدف انويديا را به ثمر برساند و شكست خورد و تنها كمي از كارت رادئون 4850 قوي تر عمل كرده و بهتر بود كه انويديا كارت گرافيكي 260 را براي اين هدف انتخاب مي كرد كه حداقل از اين كارت قوي تر است ولي باز هم نمي دانم متأسفانه يا خوشبختانه از كارت گرافيكي 4870 ضعيف تر است پس نتيجه مي گيريم كه انويديا در اين رقابت شكست خورده و هنوز از اين بحران خارج نشده قصد رقابت با كارت گرافيكي 4890 كه در آينده اي نه چندان دور از طرف Ati منتشر مي شود دارد آن هم نه با كارتي قوي تر از 280 بلكه با كارتي جديد كه نام 275GTX را به خود گرفته دارد كه من به جرأت در همينجا اعلام مي كنم كه اين كارت حتي توان رقابت با كارت 4870 را نخواهد داشت چه برسد به 4890!

امروزه بازي هايي نظير Crysis, Alone in the Dark 5, Stalker: clear sky هستند كه از بافت زيادي براي ارائه تصاوير شفاف استفاده كرده و براي رندر كردن تصاوير به حجم بالاي حافظه ويدئويي نياز دارند كه همانطور هم خود مستحضر هستيد هر چه ميزان رزولـِيشن(گرچه رزولوشن درست تره ولي من از رزوليشن بيشتر خوشم مياد!) و تنظيمات بازي افزايش يابد به حافظه ي گرافيكي بالاتري نياز خواهيد داشت كه مدل يك گيگابايتي به افراد تقريباً حرفه اي پيشنهاد مي شود البته بايد اين افراد در نظر داشته باشند كه بايد مانيتور آنها از رزوليشن ها بالا پشتيباني كند كه قريب به يقين مانيتورهاي ايراني جماعت از رزوليشن 1900*1200 فراتر نمي رود و اين افراد نياز چندان به مدل يك گياباتي نخواهند داشت و بهتر است كه سراغ مدل 512 مگابايتي بروند تا پول خود را بي خودي حدر ندهند چون همين مدل 512 مگابايتي در تنظيمات متوسط بازي ها به راحتي جواب مي دهد و نگراني از اين بابت وجود نخواهد داشت.
البته ديگر براي بازي ها امروزي نبايد حافظه با حجم كمتر از 512 مگابايت را در نظر گرفت و از آن طرف هم نيازي به كارت گرافيكي با بيش از يك گيگابايت احساس نمي شود كه بعضي از فروشنده ها از نا آگاهي افراد سوء استفاده كرده و مبناي كارت گرافيك را حجم حافظه قرار مي دهند كه واقعاً شرم آور است!

1b.jpg
پ .ن :اين تايپيكو بيشترشو خودم نوشتم و حدود چهار خط يا كمتر ترجمه بوده البته ساير تايپيك ها 50 ،پنجاه بوده ولي اين تايپيك دست نوشته ي خودم است و كاملاً بكر مي باشد و خوشحال مي شوم كه نظر خود را در مورد اين نقد نسبت به ساير نقدها بگوييد و بگوييد كه كداميك بهتر مي باشد.

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
دو تا تا نکته بنظرم میرسه که در ادامه ی مطلب فوق اضافه می کنم:
1-کارت GTS 250 یا همون 9800GTX سابق فقط یه تغییر نام داشت بخاطر بازاریابی بهتر و اینکه تراشه ی G92 هنوز کارایی خوبی میده(مثل تغییر نام 8800GT به 9800GT)
این کارت رو Nvidia برای رقابت با ATI 4830 که اونم بتازگی معرفی شده به بازار داد ونه 4870 که تابستان سال پیش به همراه GTX 260 که رقیب مستقیمش بود معرفی شد، اینا فاصله ی معرفیشون خیلی زیاد هست بنابراین رقیب هم نمی تونن باش.

2- ظاهرا این مطلب قبل از عرضه ی 4890 و 275 نوشته شده،چون تست های مختلف نشون داده که این دو کارت در کل هر دو قوی و هم رده ی هم محسوب میشن و 275 نتنها سریعتر از 4870 هست بلکه در بعضی عنوانها 275 سریعتر از 4890 عمل میکنه(و حتی در حد GTX 285) و در بعضی 4890 فریم بالاتری میده.

LORD5

کاربر سایت
Mar 29, 2009
1,177
نام
عباس
دو تا تا نکته بنظرم میرسه که در ادامه ی مطلب فوق اضافه می کنم:
1-کارت GTS 250 یا همون 9800GTX سابق فقط یه تغییر نام داشت بخاطر بازاریابی بهتر و اینکه تراشه ی G92 هنوز کارایی خوبی میده(مثل تغییر نام 8800GT به 9800GT)
این کارت رو Nvidia برای رقابت با ATI 4830 که اونم بتازگی معرفی شده به بازار داد ونه 4870 که تابستان سال پیش به همراه GTX 260 که رقیب مستقیمش بود معرفی شد، اینا فاصله ی معرفیشون خیلی زیاد هست بنابراین رقیب هم نمی تونن باش.

2- ظاهرا این مطلب قبل از عرضه ی 4890 و 275 نوشته شده،چون تست های مختلف نشون داده که این دو کارت در کل هر دو قوی و هم رده ی هم محسوب میشن و 275 نتنها سریعتر از 4870 هست بلکه در بعضی عنوانها 275 سریعتر از 4890 عمل میکنه(و حتی در حد GTX 285) و در بعضی 4890 فریم بالاتری میده.
ممنون از مطالب شما.
من در مواردي خواندم كه اين كارت يعني 250 GTX‌ براي رقابت با كارت 4870 ساخته شده و اسمي از 4830 برده نشده.
ولي در عمل اين گفته ثابت شده وگرنه هدف از ارئه اين كارت رقابت با 4870 بوده.
همچنين كارت 4830 بيش از چهار ماهه كه منتشر شده ولي اين كارت يك ماه.

بله اين مطلب قبل از انتشار دو كارت 4890 و 275 نوشته شده.

همچنين خود شما هم مطلع هستيد كه كارت 275(نقدي كامل در مورد اين كارت را خواهيد خواند)كارتي كه بايد باشه نيست بلكه فراتر از اونيه كه بايد باشه و كارايي اين كارت ما بين 285 و 280 مي باشد.

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,762
نام
فرشید
ممنون از مطالب شما.
من در مواردي خواندم كه اين كارت يعني 250 GTX‌ براي رقابت با كارت 4870 ساخته شده و اسمي از 4830 برده نشده.
ولي در عمل اين گفته ثابت شده وگرنه هدف از ارئه اين كارت رقابت با 4870 بوده.
همچنين كارت 4830 بيش از چهار ماهه كه منتشر شده ولي اين كارت يك ماه.

بله اين مطلب قبل از انتشار دو كارت 4890 و 275 نوشته شده.

همچنين خود شما هم مطلع هستيد كه كارت 275(نقدي كامل در مورد اين كارت را خواهيد خواند)كارتي كه بايد باشه نيست بلكه فراتر از اونيه كه بايد باشه و كارايي اين كارت ما بين 285 و 280 مي باشد.
فکر می کنم که حتی اگر دلیل قبلی رو هم در نظر نگیریم، زمانی که کارت GTX 260/280 و 4850/4870 معرفی شدند، کارت 4850 از نظر راندمان همطراز 9800GTX Plus بود و 4870 هم هم رده ی gtx 260 (و البته بعضی جاها یکم بهتر)،بنابراین منطقی نیست که دو باره همون کارت رو فقط با تغییر نام و با این فاصله ی زمانی برای رقابت با یه کارت سریعتر و از نسل بالاتر مثل 4870 روانه ی بازار کرد و خب رقابت شدید هم اینو اجازه نمیده

تایید میشه و در واقع فکر میکنم 275 رو با علم به اینکه همون تعداد Shader های 285 و تقریبا همون فرکانس رو داره و با توجه به قیمتی که داره خیلی راحتتر و مطمئن تر میشه برای خرید توصیه کرد.

LORD5

کاربر سایت
Mar 29, 2009
1,177
نام
عباس
فکر می کنم که حتی اگر دلیل قبلی رو هم در نظر نگیریم، زمانی که کارت GTX 260/280 و 4850/4870 معرفی شدند، کارت 4850 از نظر راندمان همطراز 9800GTX Plus بود و 4870 هم هم رده ی gtx 260 (و البته بعضی جاها یکم بهتر)،بنابراین منطقی نیست که دو باره همون کارت رو فقط با تغییر نام و با این فاصله ی زمانی برای رقابت با یه کارت سریعتر و از نسل بالاتر مثل 4870 روانه ی بازار کرد و خب رقابت شدید هم اینو اجازه نمیده

بله خب من حرف شما رو رد نمي كنم و حرف شما درسته و قبول دارم ولي حرف من اينه كه اين كارت به گفته خود انوديا (شايد هم افرادي ديگر ولي با اطمينان مي گم!)اين كارت براي رقابت با 4870 ارائه شده.

در هر حال از شما تشكر مي كنم كه به اين تايپيك سر زدين و باعث افزايش اطلاعات در تايپيك شديد.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر