چرا سیستم‌های کامپیوتر شخصی همچنان در بازار بازی‌های ویدئویی باقی می‌مانند

Aria_P

عضو تحریریه
Jul 17, 2017
153
بازی‌های ویدئویی حتی با حضور کنسول‌های بازی و موبایل، هم‌چنان در سیطره کامپیوترهای شخصی است. قابلیت‌های فراوان و امکان بالای شخصی‌سازی این سیستم‌ها باعث می‌شود تا گزینه شماره یک برای گیمرها به خصوص گیمرهای حرفه‌ای باشند. در این مطلب به دلایلی اشاره می‌کنیم که باعث برتری سیستم‌های کامپیوتری نسبت به کنسول‌ها است.

دقت و سرعت عمل بالا حین بازی

هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین ماوس و صفحه‌کلید شود حتی بهترین پدهای بازی کنسول‌های مطرح دنیا نیز نمی‌توانند به پای دقت و سرعت عمل این دو دستگاه برسند. در بازی‌های جنگی و شخص اول به هدف‌گیری و حرکت با ماوس و صفحه‌کلید سریع‌تر است و نیازی به قابلیت هدف‌گیری خودکار که روی پدهای بازی طراحی شده است وجود ندارد. این دقت و سرعت عمل سبب شده است تا شاهد یک ژانر بازی به خصوص روی کامپیوترهای شخصی باشیم که آن‌ها را با نام استراتژیک می‌شناسیم که در سبک استراتژی بلادرنگ (Real-Time Strategy) قرار می‌گیرند.

بازی‌های اختصاصی

بازی‌های خاص و کیک‌استارتری برای پلتفرم کامپیوترهای خانگی ارائه می‌شوند. کنار این عناوین بازی‌های مستقل را هم قرار دهید که برای این پلتفرم عرضه می‌شوند. به علاوه اینکه می‌توانید بازی‌های قدیمی و نوستالژیک و حتی بازی‌های کنسول‌هایی نظیر سگا را با استفاده از برنامه شبیه‌ساز روی کامپیوتر اجرا کنید در صورتی که در مورد کنسول‌های چنین چیزی صدق نمی‌کند.

بازی‌های آنلاین و آفلاین استراتژیک محبوب دنیا همگی برای پلتفرم کامپیوتر خانگی ارائه می‌شوند. به عنوان مثال فقط روی کامپیوتر می‌توانید بازی‌های استراتژی نظیر لیگ‌ آو لجندز (League of Legendes) و دوتا۲ (DOTA2) را بازی کنید و یک چالش آنلاین چندنفره لذت ببرید.

کیفیت در کنار سلیقه

اگر می‌خواهید بازی‌های ویدئویی را با بالاترین کیفیت تجربه کنید باید به سراغ کامپیوترهای شخصی بروید. کیفیت بالای بازی‌های به سبب امکانات سخت‌افزاری به مراتب قوی‌تر کامپیوترهای شخصی است. علاوه‌بر این می‌توانید تمام جزئیات مربوط به سیستم و چیدمان محیطی محل بازی‌تان را با سلیقه خود طراحی کنید و بچینید. از انتخاب ماوس و صفحه‌کلید گرفته تا اندازه و نوع مانیتور و محل قرارگیری میز و رنگ‌بندی وسایل به شما بستگی دارد. اتفاقی که کمتر در میان کنسول‌ داران رواج دارد.

قیمت پایین‌تر

بازی‌های کامیپوتری بسیار ارزان‌تر از بازی‌های کنسول هستند.

قابلیت به‌روزرسانی

برای به‌روزرسانی کامپیوترها تنها کافی است سری به بازارهای فروش قطعات این محصولات بزنید و سیستم خود را به‌روز کنید. این موضوع درباره کنسول‌ها صدق نمی‌کند و برای خرید نسخه جدید این دستگاه‌ها باید منتظر بمانید تا شرکت سازنده محصول جدیدی را روانه بازار کند. به این ترتیب با به‌روزرسانی بازی‌های کامپیوتری به راحتی می‌توانید از تمام بازی‌ها کامپیوتری با بالاترین کیفیت ممکن لذت ببرید.

مزیت اصلی سیستم‌های کامپیوتر سخت‌افزار قدرتمند و امکان اجرای بازی‌ها با بالاترین تعداد فریم در ثانیه است. گیمرهای کنسول در واقع همیشه با تعداد فریم‌های کمتری بازی‌ها را انجام می‌دهند و همین موضوع باعث می‌شود که لذت کافی را از بازی‌های خود نبرند.

Read the whole post here.

saphire

کاربر سایت
Dec 9, 2007
2,578
نام
امیرحسین
عزیز اگر قرار بحثی باشه باید بر مبنای قیمت روز اول بازیها در استورهای رسمی باشه وگرنه به cdkey و این داستانها باشه همین الان هرکی monster hunter بازیه روز که همه جا 60 دلار هست برای one میخواد بهش لینک بدم بره به زیره 40 دلار با وب مانی بخره! اینجور چیزا که فقط برای PC نیست تازه اکانت های قانونی که قابلیت خرید و فروش دارند و این چیزا هم بماند.

دوم تخفیفات میشه بگیم استیم در طول مناسبت های ویژه به واسطه ارشیو گسترده تری که داره و بعضا با درصد های بیشتر تخفیفات مناسب تری رو ارائه میده ولی Live هر هفته تخفیفات فوق العاده ای داره. هفته پیش کل بازیهای یوبیسافت از AC O با 30 40% بگیر تا بازیهای قدیمیتر با 60 70% تخفیف، این هفته جدا از تخفیفات هفتگی، کل بازیهای 2K هم تخفیف خورده
Fair Enough:D نمی دونستم Key Reseller ها واسه کنسول هم وجود دارن:D

malek911

کاربر سایت
Aug 22, 2007
5,879
نام
malek
باز اومدید به کنسول و pc شخصیت دادید.آدم هر چی به نفعش باشه سمت اون میره.الان کنسول واسه خود من به شخصه نفعش بیشتره.pc مشکلهای خاص خودش رو داره.فقط اون بخش تحلیل در مورد بازیهای اختصاصی واقعا خنده دار بود.من که حوصله این رو ندارم مدام با تنظیمات گرافیکی رو pc ور برم که چند فریم بالاتر داشته باشم.با کنسول میشه راحت ۵-۶ سال سر کرد و غصه کیفیت بیشتر بقیه کنسول بازها رو نخورد که ای وای اونا گرافیک بیشتری دارن ولی رو pc ماشااله هر هفته یه کارت جدید میاد و به طبع اون سوزشش میمونه واسه ما

hitman68

کاربر سایت
Sep 6, 2011
6,360
باز اومدید به کنسول و pc شخصیت دادید.آدم هر چی به نفعش باشه سمت اون میره.الان کنسول واسه خود من به شخصه نفعش بیشتره.pc مشکلهای خاص خودش رو داره.فقط اون بخش تحلیل در مورد بازیهای اختصاصی واقعا خنده دار بود.من که حوصله این رو ندارم مدام با تنظیمات گرافیکی رو pc ور برم که چند فریم بالاتر داشته باشم.با کنسول میشه راحت ۵-۶ سال سر کرد و غصه کیفیت بیشتر بقیه کنسول بازها رو نخورد که ای وای اونا گرافیک بیشتری دارن ولی رو pc ماشااله هر هفته یه کارت جدید میاد و به طبع اون سوزشش میمونه واسه ما
داداش این ک هر هفته میاد دلیل نمیشه شما هر هفته کارت عوض کنی
یه 1080 میگیری تا چند سال بازی میکنی میره
الان مگه کنسول یبار اسلیم میده یبار فلان میده یبار بهمان میده میری عوض میکنی

• Like
Reactions: che-jaleb

malek911

کاربر سایت
Aug 22, 2007
5,879
نام
malek
داداش این ک هر هفته میاد دلیل نمیشه شما هر هفته کارت عوض کنی
یه 1080 میگیری تا چند سال بازی میکنی میره
الان مگه کنسول یبار اسلیم میده یبار فلان میده یبار بهمان میده میری عوض میکنی
همون دیگه.الان که پرو اومده داد ملت درومده.ولی pc بازها هم هر هفته همین احساس رو تجربه میکنن

IMANOKA

کاربر سایت
Sep 11, 2014
6,312
یه کاری که میشه کرد اینه که کارت هایی که بعد از اومدن هر نسل کنسول ها معرفی میشن رو بخریم و تا اخر نسل مشکل نخواهیم داشت
مثلا برای نسل 8 اگه شما از سری 900 انویدیا که 2014 اومد یه مدل خریده باشی همچنان مشکلی برای اجرای بازی ها نداری:D

• Like
Reactions: che-jaleb and s.1

s.1

کاربر سایت
Oct 28, 2011
8,162

به شخصه برای منی که کرم دارم همه ی بازی های خوب 1 تستی بکنم یا اگر ارزش دارن تمومش بکنم عجله ای هم برای تموم کردن بازی ها ندارم اما طاقت صبر کردن برای 1 سری از بازی ها هم ندارم تا بیاد قیمت اکبندش مناسب تر بشه pc خیلی به مراتب بهتره یعنی اینکه به مرور تعداد بازی هاش جبران هزینه ی بیشترشم می کنه ضمن اینکه در pc نگه داشتن بازی های کرک شده هم هزینه ای نداره اما در ps4 باید بفروشی تا پول بیاد دستت بری باز بازی بخری در صورتی که ادم واقعا دلش نمی خواد بعضی از بازی ها هم بفروشه هر چند 1 عده اصلا هزینه براشونم مهم نیست.

البته کیفیت به مراتب بالاتر pc با تنوعش در هرتز یا رزولوشن یا گیم پد یا استفاده از موس و کیبورد اینا هم مزیت هاش هستن یا حتی کیفیت صدای بالاترش صدای نویز خیلی کمترش استفاده از چندین هارد برای بازی ها خیلی جذابیت های دیگش اما خوب نمی شه منکر هزینه هاشم شد بالاخره ادم برای عشقش باید خرج کنه.

البته حرف هایی که زدم برای حال حاضر ایران با این قیمت های مسخره ی الانش دیگه صدق نمی کنه.

malek911

کاربر سایت
Aug 22, 2007
5,879
نام
malek
یه کاری که میشه کرد اینه که کارت هایی که بعد از اومدن هر نسل کنسول ها معرفی میشن رو بخریم و تا اخر نسل مشکل نخواهیم داشت
مثلا برای نسل 8 اگه شما از سری 900 انویدیا که 2014 اومد یه مدل خریده باشی همچنان مشکلی برای اجرای بازی ها نداری:D
الان ۹۱۰ به نظرت واسه قارچ خور کفایت میکنه؟ :)

saphire

کاربر سایت
Dec 9, 2007
2,578
نام
امیرحسین
داداش 910 چیه :| منظورم 960 به بالا بود:D 960 و 970 و 980 هنوزم خوب جواب میدن چون همگام با این نسل اومدن
والا من 770 دارم که بغیر از مشکل رمش (2 گیگ قرار بود کافی باشه ولی رم مشترک کنسول ها گند زد به برنامه هام:)) ) که باعث می شه تکسچر ها رو مدیوم بزارم، کم نذاشته تا حالا واسم:D AC Origins رو مث مرد اجرا می کنه. همه چی تا ته غیر همین تکسچر ها که گفتم. البته من مانیتورم 900Pـه و اگه 1080 بود باید روی High و کمی کمتر می ذاشتم.

raya2

کاربر سایت
May 21, 2008
5,782
چنتا سوال

1. الان خروجی یک سیستم 650 دلاری با یک کنسول 500 دلاری یکی هست ؟ (این عکس شما قدیمی هست ولی خب به گواه اکثریت سایتهای فنی Xbox One X با قیمت پونصد دلار یک خروجی در حد سیستم حداقل 800 دلاری میده)

2. چرا قیمت متوسط بازیهای PC رو 40 دلار تعیین کرده؟ مگه الان به اصطلاح فار کرای 5 بخواد منتشر بشه روی استیم و روی Live شصت دلار نیست در استور امریکا ؟ نه اینکه تمام و کمال بازیهای PC در روز اول عرضه در تمامی مناطق 20 دلار ارزون تر هستند ؟

3. چرا بازگشت هزینه بازیهای فیزیکی کنسول ها محاسبه نشده ؟ قطعا کسی که در طول سال 40 بازی رو به قیمت 2400 دلار میخره یک سوم هزینه اش با فروش در بازار دست دوم ها برمیگرده.

1- در حالِ حاضر, این مورد حق با توست ولی بهت تضمین میدم که با اومدن قطعات جدیدتر و بعلت رقابت بین تولید کنندگان اصلی سخت افزار (Intel - AMD - Nvidia), حداکثر تا یک سال دیگه, میتونی سیستمی با قیمت 650$ بخری که قویتر از Xbox One X باشه.

2- تصور میکنم قیمت رو به این دلیل متوسط 40$ حساب کرده, چون تعداد تخفیف های بازی های PC بیشتر از بازی های کنسولی هستش و بازی های PC بیشتر و زودتر قیمتشون افت میکنه. این موضوع رو فقط وقتی متوجه میشی که عضو شبکه Steam باشی و بطور متداوم بهش سر بزنی. (هیچ PC گیمر عاقلی نمیاد همه ی بازی هاشو همون اولِ انتشار بخره. هم بدلیل قیمت, هم بدلیل آپدیت و هم بخاطر تعدد بسیار زیاد بازی های PC)

3- این موضوع در مورد PC هم صدق میکنه و میتونی بازی های retail و دیسکی PC رو هم بصورت دست دوم بفروشی. (منظورم جهانی بود - حالا تو ایـران اگه همچین امکانی کمتر هست, به من مربوط نیست!)

Kirk-Hammedd

Abandon the safety of mindless following
کاربر سایت
Oct 23, 2010
2,794
نام
حامد
pc-vs-console-cost-comparison-daf2310162bfed24-800x450.jpg

در مورد عکسی هم که دوستمون گذاشتن امیدوارم شما بتونید با یه پی سی 650 دلاری نصف پرفورمنس و کیفیت کنسول ها در ضمینه گیم رو بگیرید.
و ( فرضا) دوم در ضمینه بازی ها هم اون 40 تا بازی که با 1600 دلار تهیه کردین برای همیشه داشته باشید. چون صاحب اول و اخرش خریدار هست
از اونطرف هم نصف پول بازی های فیزیکی کنسول قابل نقد شدن هست چون بازار خوبی در مورد فروش دست دوم داره. در ضمن اون هزینه پلاس هم که درج شده هم در نظر داشته باشین که طی همون 8 سال که براش 400 دلار در نظر گرفته شده شما حدود 200 بازی رایگان دریافت میکنید.

اگه بحث فروش نسخه فیزیکی بازیای کنسولیو کنار بذاریمو نسخه های دیجیتالیو مقایسه کنیم بازیا رو پی سی ارزونتر هستن خصوصا به لطف سایتایی مثل g2a و kinguin که میشه بازیارو ~20 دلار ارزونتر از قیمت 60 دلاریشون پیش خرید کرد
درحالی که رو کنسول چند ماه باید صبر کنید یه تخفیف بخوره شاید یکم به قیمتای پی سی نزدیک بشه
این تازه با احتساب ریجن گلوبال خریدن بازیاس وگرنه ریجنای روسیه یا هند که بازیا نصف قیمتن
حرف شما درسته بازی های پی سی همیشه ارزونتر هستند مخصوصا در نسخه های دیجیتال .
اما حرف من یه چیز دیگه ای بود که توی پست اصلی نوشته شده بود

موقع حراجی ها یه سر به استیم بزنید. در این حد که من کالکشن کل بازی های والو رو از Hl1 تا CS GO که ارزشش در حد 100 و خورده ای دلاره(با قیمت فعلی و نه قیمت 60 دلاری موقع لانچ) رو با کمتر از 15 دلار گرفتم. حالا کارایی مثل اینکه می تونید کلید ها رو از سایت های Reseller طرفای 10-20 دلار ارزون تر بخرید و حتی حتی از ریجن روسیه و هند و ... (زبان انگلیسی هم دارن) نصف قیمت بخرید بماند.

بحث بازی های اف خورده که مشخصه تخفیف های هر شرکت برای خودش بهتره و دستش در اون موضوع باز تره. شما مثال میزنید که ولو در استیم تخفیف خیلی خوب میذاره خوب همون طور هم سونی و مایکروسافت در استور خودشون تخفیف خوب دارن. من خودم گاد اف وار رو 5 دلار و اوردر رو 4 دلار گرفتم.

بازی‌های کامیپوتری بسیار ارزان‌تر از بازی‌های کنسول هستند. به عنوان مثال اگر سری به سایت هیولا بزنیم و به قیمت بازی‌های کامپیوتری نگاهی بیاندازیم، این موضوع به خوبی قابل مشاهده است. قیمت بازی‌ها در این سایت به ۲۰هزار تومان نمی‌رسد درحالی که بازی‌های کنسول اغلب با رقمی بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان در بازار به فروش می‌رسد.
دوستانی که در خلاف حرف من پست ارسال کردن بفرمایین ایا با این مطلب موافقید که حرف من رو کامل نقد کردین؟
هرچند هنوز هم قبول دارم در کل تخفیفات روی پی سی بهتر هست ولی نه در حدی که بازی روی کنسول رو 250 تومن اعلام کنیم در حد بازی day one و بازی رو روی pc 20 تومن در حد بازی 4 ساله و با تخفیف.

vaan 2

کاربر سایت
Dec 20, 2009
16,031
نام
مازیار
کاش اون مقاله در دسترسم بود که PC فن ها رفتار و برخوردهای مشابه racist ها دارن ! و حتی تو کوچکترین برخورد هاشون میشه این ترکیب های سنتی و صنعتی و خود برتر بینی صرفا به خاطر انتخاب یک پلتفرم یا داشتن درامد و ثروت بیشتر درونشون دید

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
7,163
نام
Alireza
تمام خوبی های PC دوستان گفتن من خودم هم PC بازم هم کنسول اما انقدر که روی PC حال آدم از آنلاین بازی کردن بهم میخوره روی کنسول نمیخوره چه از دست چیتر ها چه کیک کردن های الکی از سرور ها چون ادمین میکشی چه افراد با مشکلات روانی و... مسخره بازی دیگه .

• Like
Reactions: ULTIMATE TEAM

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر