1. برای کسب آخرین اخبار و اطلاعات کانال بازی سنتر را دنبال کنید.
  برای عضویت در کانال کلیک کنید
  بستن اطلاعیه

شیطان زیر افتاب سوزان : یادداشتی بر عنوان Resident Evil 5

گفتگو در 'معرفی و بررسی بازی ها' ایجاد شده توسط ALBERT W3SKER, ‏Jul 18, 2017.

 1. ALBERT W3SKER

  ALBERT W3SKER THE FATHER OF SURVIVAL HORROR
  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Dec 13, 2016
  ارسال ها:
  707
  نام:
  بهزاد
  [​IMG]


  نمیداند کسی که سال های زیادی را در کنار ان به ماموریت های مختلف رفته و کنار ان وقتش را گذرانده چه سرنوشتی پیدا کرده است؟زنده است؟ مرده است؟نمیداند بعد ازان اتفاق در عمارت اسپنسر چه بر سرش امده است؟کجاست؟او خود را مسبب ان اتفاق لعنتی میداند!برای پایان دادن به کابوس هایش و مقابله با شیطان باید پا به افریقا بگذارد.باید این مسیر کابوس وار(و صد البته دیدنی و هیجان انگیز برای بازیبازان!) را طی کند تا به پاسخ سوال هایش برسد.

  هیچ شکی در این نیست که عنوان رزیدنت اویل 5 یک عنوان Survival Horror نیست.هیچ کدام از مولفه های یک بازی ترستاک بقا نظیر اتمسفر ترسناک ، معما و محدودیت منابع را ندارد.نمیتوان به کسانی که سقوط سری رزیدنت اویل را با قسمت پنجم(تعدادی از فن های سری معتقدند سقوط سری با شماره چهارم بود) میدانند خرده گرفت.اری!رزیدنت اویل 5 حتی نمیتواند رزیدنت اویل باشد.اما من قصد دارم برداشت خودم را از بازی بگویم.بدون توجه به صحبت های پاراگراف قبلی و بدون توجه به ترسناک بقا نبودن یا رزیدنت اویل نبودنش!

  [​IMG]
  بدون هیچ شک و تردید عنوان Resident Evil 5 یک بازی زیبا و از بهترین عناوین ساخته شده توسط شرکت کپکام است.میتوان تک تک بخش های ان را بررسی کرد و به این نتیجه رسید که این بازی براستی یکی از اثار با کیفیت نسل قبل است که به خاطر نداشتن مهم ترین مولفه ی سری رزیدنت اویل "حس ترس و دلهره" مورد بی توجهی قرار گرفت.

  اما بی انصافی است که در رابطه با بازی صحبتی نکنیم و زیبایهایش را به حساب نیاوریم.به جرات میتوانم بگویم از تک تک لحظات بازی لذت بردم.از اغاز بازی که با یک موسیقی متن زیبا چهره ای بی رحم از جیل ولنتاین و چهره ی مغموم کریس که با ناامیدی در عین امیدواری به افریقا امده بود تا رونمایی مجدد از البرت وسکر در اواسط بازی که من را میخکوب کرد.اغاز بازی چه از بعد داستان و چه از بعد گیم پلی دیدنی کار شده بود.دیدن کات سین هایی به این زیبایی و ترکیب ان با اکشن خفن بازی نشان از اثری با کیفیت داشت.بازی در میانه راه هر چند به ورطه ی تکرار می افتد اما همچنان هیجان انگیز است و پایان بازی هم به بهترین شکل ممکن رقم میخورد.در همین یک خط میشود فهمید که رزیدنت اویل 5 بازی بسیار خوبی است و ارزش وقت گذاشتن و حتی تکرار در سطح بسیار بالایی را دارد.

  گیم پلی بازی همان گیم پلی انقلابی قسمت چهارم با اندکی تغییرات است.سازندگان با توجه به اینکه دو نفر در صحنه حضور دارند دشمنان بیشتری را نسبت به قسمت 4 در نظر گرفته اند و بار اکشن بازی به مراتب بیشتر و گسترده تر هست.اگر بخواهیم با همان دید اکشن محور به گیم پلی بازی نگاه کنیم ، گیم پلی بازی در سطح بالایی است.تک تک درگیری ها و مبارزه با دشمنان بازی لذت بخش است.هیچ وقت ترکاندن مغز ماجینی ها را با تفنگ محبوبم شات گان را از یاد نخواهم برد!

  هر چند طراحی مراحل بازی ان قدرت قسمت های قبلی سری را ندارد اما در مقایسه با عناوین شوتر واقعا زیبا کار شده است.دشمن های سرسخت وباس های متنوع ، جمع اوری جواهرات ، اپگرید اسلحه ها ، بخش دو نفره بازی و دوربین رو شانه بازی که حالا حتی از قسمت 4 هم بهتر کار شده بود شالوده گیم پلی بازی را تشکیل میدادند.باس های بازی و مبارزه با انها واقعا هیجان انگیزاست.

  درگیری با البرت وسکر که طی 3 بخش انجام میشود را شاید فقط بتوان در باس های عنوانی چون God Of War 3 دید.میشود کسی فن رزیدنت اویل باشد و ان درگیری حماسی با البرت وسکر در هواپیما را فراموش کند؟میشود ان لحظه ای که البرت وسکر قصد داشت شیوا الومار را با خود به پایین هوپیما بندازد و دوربین بازی بر روی چهره کریس میرود و او اتفاقی که سال های قبل برای جیل ولنتاین افتاده بود دوباره و توسط همان البرت وسکر برایش در حال تکرار است را فراموش کرد؟!از نظر تعداد باس ها هم عنوان رزیدنت اویل 5 یکی از پرتعدادترین عناوین در سری رزیدنت و اکشن ادونچرهای تاریخ است و هر کدام هیجان و زیبایی های خاص خود را دارند.

  [​IMG]

  یکی دیگر از بخش هایی که عنوان رزیدنت اویل 5 به شدت در ان میدرخشد گرافیک است.گرافیک بازی واقعا در سطح بسیار بالایی است و میتوان تکنیک هایی نظیر سیستم ذره ای قدرتمند ، جلوه های دود و انفجارهای بسیارزیبا ، انیمیشن های چهره که تاثیر به سزایی در ایجاد حس همزادپنداری با قهرمان داستان را دارد ، نورپردازی و طراحی دقیق کرکترها را به خوبی در ان دید.

  هیچ وقت صداپیشگی البرت وسکر را در عنوان رزیدنت اویل 5 فراموش نخواهم کرد.در طول این سال ها هرگز صداپیشگی به این اندازه من را تحت تاثیر قرار نداده بود.صداپیشگی بازی هم مثل سایر بخش ها در سطح بالاییاست..هماهنگی بین صدا ولب عالی و دقیق کار شده است.دیالوگ ها و نوع برخورد کرکترهای داستان بازی واقعا هر جنبنده ای را میخکوب میکند!کافی است تا ان صحنه ی رویارویی البرت وسکر و کریس ردفیلد بعد از سال ها بی خبری از یکدیگررا به یاد بیاورید.لحظه ای که البرت خطاب به کریس میگوید : "تو هیچ تغییری نکردی و کریس در پاسخ میگوید : وسکر!تو زنده ای؟!"

  موسیقی های بازی به خوبی بازی را در موقعیت های مختلف همراهی میکند و اوج ان در ابتدای بازی و میان پرده های پایانی بازی است.صداگذاری هم به طور کلی بر روی شخصیت ها ، محیط ها و اسلحه ها خوب کار شده است و حس بی نظیری را در طول بازی به بازیباز میدهد.

  [​IMG]
  داستان بازی از نقاط عطف بازی به حساب می اید.داستانی عمیق با پیچش های داستانی که اوج پرداخت شخصیت البرت وسکر است.البرت وسکر تمام تفکرات و صحبت های دلش را به زبان می اورد.او از خدا بودن میگوید ، از نسل جدید بشر میگوید ، از اوروبورا میگوید و از اینکه او خالق نسل جدید بشر است و از همه مهم تر اینکه او نمیخواهد دنیا را نابود کند ، میخواهد حفظ کند! برایمان صحبت میکند!داستان بازی یکی از مسیرهای اصلی داستان زیبای سری رزیدنت اویل را به پایان رساند و شخصیت البرت وسکر هم با وجود نابودی برای همیشه جاودان شد.هر چند مرگ وسکر که به عقیده ی من بزرگترین شخصیت منفی تاریخ بازی است به شدت دردناک است اما به دلیل حضور دیدنی و استثناییش در بازی و اینکه تمام صحبت هایش را قبل از مرگ می کند! یک ارامش خاطر و حتی یک حس پیروزی به من و عشاق این شخصیت برجسته میدهد.

  * من همچنان امیدوارم یک گیم پلی در حد قسمت چهارم ، یک داستان در حد قسمت پنجم و عناوین کلاسیک سری والمان های ترسناک و بقا در حد عناوین اول و سوم سری به صورت یک جا در یک عنوان رزیدنت اویل ببینم!*
   
  #1 ALBERT W3SKER, ‏Jul 18, 2017
  آخرین ویرایش: ‏Sep 28, 2017
  NINJѦ, Tidus & Shayne, ps3_360_wii و 13 نفر دیگر این نوشته را Like کرده اند.
 2. Miniature Rose

  Miniature Rose A Poor Man's Rose
  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Jun 25, 2009
  ارسال ها:
  2,724
  خیلی خوب بود بهزاد عزیز . ولی اگر شماره جدید در سبک همین شماره 7 ( کلاسیک ) بیاد و در این زمینه قوی تر بشه , شاید بتونه کل فرانچیز رو زنده کنه .
   
  ALBERT W3SKER این نوشته را Like کرده است.
 3. aliatlas

  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Jul 16, 2008
  ارسال ها:
  1,945
  وجود شوا در این نسخه یکی از بزرگترین ایراداتش بود از نظر من. اون حس تنهایی و درماندگی توی دنیای پر از زامبی رو گرفت از بازی.
   
  ALBERT W3SKER این نوشته را Like کرده است.
 4. only sony

  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Apr 9, 2011
  ارسال ها:
  1,450
  نام:
  رامین
  بهزاد قلمت قویه پسر و مثل هميشه فوق العاده بود \m/:x
   
  ALBERT W3SKER این نوشته را Like کرده است.
 5. jhoobin

  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Jul 21, 2016
  ارسال ها:
  3,578
  نام:
  ژوبین
  نخواندمش ولی مطمئنم که مثل همه مقاله هات عالیه کلن ادم هایپ میکنه دمت گرم بهزاد با اخبارای این چند روزه که حال نمیکنیم دست کم با این حال کنیم:D
   
  ALBERT W3SKER این نوشته را Like کرده است.
 6. ALBERT W3SKER

  ALBERT W3SKER THE FATHER OF SURVIVAL HORROR
  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Dec 13, 2016
  ارسال ها:
  707
  نام:
  بهزاد
  درود بر ژوبین عزیزم.خواهش میکنم.این مطلب برای شماست.رزیدنت 5 را بازی کردی؟ اره خبرهای دنیای بازی واقعا به حالت بالا اوردن رسیده.امیدوارم خبرها مثل چند سال پیش هیجان انگیز بشه
   
  jhoobin این نوشته را Like کرده است.
 7. jhoobin

  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Jul 21, 2016
  ارسال ها:
  3,578
  نام:
  ژوبین
  درود بر تو بهزاد جان نه بازی نکردم اما از نزدیک تا اخر تماشاش کردم البته یه بارم دو نفره زدیم:)):D البته با این اخرین خبری که تو سر خط خبرا گذاشتی با اون یکی تو بررسی بازی ها هم حال کردم چند وقتی بود خبر خاصی از سونی نبود عضو جدید تحریریه هم که.... متنایی که مینویسه اصن هایپ نمیکنه ادم
   
  #7 jhoobin, ‏Jul 23, 2017
  آخرین ویرایش: ‏Jul 23, 2017
  ALBERT W3SKER این نوشته را Like کرده است.
 8. ALBERT W3SKER

  ALBERT W3SKER THE FATHER OF SURVIVAL HORROR
  کاربر سایت

  تاریخ عضویت:
  ‏Dec 13, 2016
  ارسال ها:
  707
  نام:
  بهزاد
  اگر برات مقدور هست حتما بازی کن. ممنون. کلا فصل تابستان نه بازی و نه خبر خاصی وجود داره.
   
  jhoobin این نوشته را Like کرده است.