خوشگذرانی در شهر بازی

ehsanservat

کاربر سایت
Dec 3, 2012
5,253
cover_large.jpg

Publisher: SEGA

Developer: Sonic Team

Genre: Action, Platformer

Players: 2

Release Date: 16th Nov 2010

Series: Sonic

Also Known As: Sonic Colors

Official Site: sega.co.uk​

در sonic colors مثل تمام بازی های سونیک، جوجه تیغی معروف و تند و تیز را از چپ به راست کنترل می کنید، می پرید، سکه می خورید، بر سر دشمنان می زنید و مثل توپ دور خود جمع می شوید و غل می خورید. خوشبختانه سازندگان بازی عقل به خرج داده اند و به جای آنکه سونیک را از بیخ و بن متحول کنند، به ریشه های سونیک وفادار مانده اند و همین مسأله عامل اصلی جذابیت sonic colors است. در نتیجه، سونیک این بار هم بازی نفس گیر و هیجان انگیزی از کار در آمده است که شما را به یاد روزهای اوج جوجه تیغی روی کنسول سگا می اندازد.

ماجرای sonic colors در یک شهر بازی گردون با کلی حلقه اتفاق می افتد که خوراک خود سونیک است. دشمن قدیمی سونیک یعنی دکتر روباتیک این شهر بازی را راه انداخته تا شهروندان فضایی را سرگرم کند و حواس آنها را از کارهای شرورانه اش پرت کند. اما ظاهراً خود شهر بازی وسیله ای برای ادامه کارهای شیطانی دکتر روباتیک است. او گروهی از بازدید کنندگان فضایی بیچاره شهربازی به نام «ویسپ ها» را دستگیر و زندانی می کند و حالا سونیک و رفیق همیشگی اش «تیلز» برای نجات ویسپ ها و شکست دادن دکتر روباتنیک بد جنس دست به کار می شوند. تیلز یک روباه چست و چابک زرد رنگ است که دو تا دم دارد و از 19 سال پیش تا الان در بازی های مختلف سونیک کنار جوجه تیغی بوده است.

داستان بازی به جای صحنه های سینمایی از طریق عکس ها و نوشته های روی آن روایت می شود. همین قدر برای بیان ماجراهای sonic colors کافی است؛ چون سونیک اساساً نیازی به داستان ندارد و همه اینها بهانه ای برای حضور دوباره سونیک در دنیای بازی های کامپیوتری است. در واقع برای بسیاری از بازی های هم نسل سونیک مثل دانکی کنگ یا ماریو می توان داستان مشخصی را بازگو کرد اما سونیک یعنی دویدن، سرعت و حلقه خوردن و همین برای جوجه تیغی دنیای بازی های کامپیوتری کفایت می کند.

سونیک، همان جوجه تیغی قدیمی

شش مرحله با شش فضای مختلف در بازی گنجانده شده است. بعضی از این مرحله ها یادآور بازی های کلاسیک سونیک است. مرحله های دو بعدی، دلپذیر و خوش آب و رنگ از کار درآمده اند و به نوعی می توان sonic colors را به روزرسانی نسخه های کلاسیک سونیک دانست. اما راستش را بخواهید سونیک همان سونیک سابق است و فقط فضای دور و بر او پوست انداخته و خوش رنگ و لعاب تر شده، و گرنه پیشرفت خاصی در فیزیک و حرکات سونیک نسبت به گذشته نمی بینید.

5369b.jpg

کنترل

در خیلی از بازی های DS نمایشگر پایینی معمولاً خود بازی را نشان می دهد و نمایشگر بالایی برای نمایش نقشه و اطلاعات جانبی استفاده می شود، اما در sonic colors هر دو نمایشگر اتفاقات درون بازی را دنبال می کند.

سونیک در صفحه نمایش پایینی می دود و دور خود می چرخد و هر وقت به هوا بپرد، از نمایشگر بالایی سر در می آورد. شاید گمان کنید دنبال کردن بازی روی دو صفحه نمایش مجزا کار دشواری است اما این ساختار در این بازی کاملاً جواب داده. اتفاقاً گسترده بودن محیط نمایش بازی به صورت عمودی یک مزیت برای سونیک روی DS است؛ چون این طوری خطرهایی که روی زمین یا بالا سر جوجه تیغی در کمین اوست را به راحتی مشاهده می کنید.

اگر سونیک باز کار کشته ای باشید، احتمالاً از تعداد دفعاتی که سونیک همین طور اتفاقی و الکی می مرد و مجبور می شدید بازی را از نقطه عقب تر شروع کنید، به ستوه می آمدید اما به لطف نمایش بازی روی دو صفحه نمایش DS، تعداد این مرگ های اتفاقی در sonic colors به حداقل می رسد.

گیم پلی

به محض اینکه پشت فرمان بنشینید، متوجه می شوید با همان سونیک قدیمی سرو کار دارید. او با تمام سرعت از چپ به راست می دود. هر چه می تواند سر راهش حلقه جمع می کند و هر چند تا روبات بد جنس را که می تواند منهدم می کند. تمام سربالایی ها، سراشیبی ها و حلقه هایی که سونیک دور آنها چرخ می زند، گودال های مرگبار و پر از میخی که از روی آنها می پرد و سکوهایی که سرعت او را دو برابر می کند در sonic colors وجود دارد.

اما قدرت های جدید سونیک، گیم پلی بازی را متنوع می کند. سونیک با آزاد کردن ویسپ ها برای مدت کوتاهی قدرت های جدیدی به دست می آورد. مثلاً ویسپ های زرد رنگ به او امکان می دهند صخره ها را به راحتی خرد کند. ویسپ های نارنجی هم جوجه تیغی را مثل موش به هوا می فرستند و او پس از مدتی دوباره روی زمین فرود می آید. ویسپ های بنفش هم که به طور اختصاصی در نسخه DS بازی sonic colors گنجانده شده، سونیک را به سیاهچاله متحرکی تبدیل می کند که از حلقه های طلایی گرفته تا دشمنان و آیتم های دور و بر، همه چیز را در خود فرو می بلعد. کنترل سونیک و قدرت های او روی ds آسان و لذتبخش است. سونیک روی DS نه کند است که حوصله تان را سر ببرد و نه آن قدر سریع است که او را روی صفحه نمایش گم کنید.

sonic colors بازی جذابی است اما این جذابیت خیلی زود به آخر می رسد. در هر کدام از شش مرحله بازی، سه مرحله دیگر گنجانده شده که دو مرحله جانبی و یکی هم مبارزه باغول است. سونیک آن قدر کوتاه است که با کمی صبر و حوصله، اگر یک بار پای بازی بنشینید، می توانید آن را تمام کنید.

5401b.jpg

مولتی پلیر

اگر DS باز دیگری در کنار خود داشتید، می توانید در حالت مولتی پلیر با او دست و پنجه نرم کنید و شانس خود را با بازیکنان دیگر امتحان کنید یا اصلاً با حریف کامپیوتری مسابقه دهید تا ببینید چه کسی زودتر مرحله را به پایان می برد. در هر سه حالت، شما روی نمایشگر پایینی بازی می کنید و حرکت رقیب خود را روی نمایشگر بالایی دنبال می کنید.

منابع :

وبلاگ طرفدارن nintendo ds

تاپیک http://forum.bazicenter.com/thread93849/

안정환

کاربر سایت
Jun 7, 2014
765
نام
Im_AhN
نقد بسیار خوبی هست به خصوص در زمینه این کنسول که نیاز به کار فراوان داره .
به نظر من اگر بتونید هر بخش رو جداگانه توضیح مفصل بدهید : گرافیک ، گیم پلی و ... بهتره و از تصاویر بیشتری استفاده کنید .

موفق باشید .

ehsanservat

کاربر سایت
Dec 3, 2012
5,253
نقد بسیار خوبی هست به خصوص در زمینه این کنسول که نیاز به کار فراوان داره .
به نظر من اگر بتونید هر بخش رو جداگانه توضیح مفصل بدهید : گرافیک ، گیم پلی و ... بهتره و از تصاویر بیشتری استفاده کنید .

موفق باشید .

مرسی حق باشماست این کنسول پرفروشترین کنسول تو کل تاریخ صنعت گیم شده اما تو ایران شناخته شده نیست

در همین قسمت نقد و بررسی چنتا نقد قرار دادم

معرفی و بررسی بازی ها

من نقد نویس نیستم اما بخاطر علاقه ام به گیم و کنسول ها نینتندو بخصوص WII و DS سعی میکنم یه معرفی یا نقد و بررسی و ..... بنویسم تا دوستان با سبک این بازیا آشنا بشن ولی در این کار تبهری ندارم

مشکل اینجاست اسکرین شات ها بازی DS یا نیست یا بی کیفیت هستن یا اگر دسترسی بدم بعد از مدتی پاک میشن از اون ور سایت معرفی رسمی نینتندو مثل NINTNDOLIFE بدترین اسکرین شات ها گذاشته یعنی بازی مثل ماریو گلگسی 1 که بهترین بازی نسل هفت شدو اسکرین شات هاشو تو این سایت ببینید فکر میکنید بازی PS1 ه

از طرفی حمایت نمیشه این نقد ها و بررسی ها و من کم کم دارم انگیزمو به کل از دست میدم برای معرفی بازی ها

برای این جور بررسی ها برای افرادی مثل من کار سخت . ساعت ها کار با PC . کور شدن پشت PC و ..... داره اما نتیجه ای نداره این همه زحمت

unloved

کاربر سایت
Sep 10, 2009
640
نام
Hamid Anahid
از طرفی حمایت نمیشه این نقد ها و بررسی ها و من کم کم دارم انگیزمو به کل از دست میدم برای معرفی بازی ها

برای این جور بررسی ها برای افرادی مثل من کار سخت . ساعت ها کار با PC . کور شدن پشت PC و ..... داره اما نتیجه ای نداره این همه زحمت
حیفه اگر بخوای بزاری کنار .و در هر صورت مشخصه که استقباله کمتری میشه بالاخره کنسول نسل قبله غیر از اون نینتندو همیشه طرفدارای کم ولی ثابت خودش رو داره... شاید بهتره جای نقدو بررسی اسم تاپیک رو نوستالژی یا مرور خاطرات و از این مسایل بزاریم یا در کل یه بخش Retro تو سایت با مدیریت خودت باشه که بازی های نسل های گذشته توشون بررسی شه اگر همه کنسول های نسل های گذشته و بازیاشون باشن خود به خود تاپیک پر بازدیدی میشه و بقیم زیر نظر خودت مطلب میزارند.
خسته نباشید احسان جان مطالب خاطره انگیزی میزاری ....

ehsanservat

کاربر سایت
Dec 3, 2012
5,253
حیفه اگر بخوای بزاری کنار .و در هر صورت مشخصه که استقباله کمتری میشه بالاخره کنسول نسل قبله غیر از اون نینتندو همیشه طرفدارای کم ولی ثابت خودش رو داره... شاید بهتره جای نقدو بررسی اسم تاپیک رو نوستالژی یا مرور خاطرات و از این مسایل بزاریم یا در کل یه بخش Retro تو سایت با مدیریت خودت باشه که بازی های نسل های گذشته توشون بررسی شه اگر همه کنسول های نسل های گذشته و بازیاشون باشن خود به خود تاپیک پر بازدیدی میشه و بقیم زیر نظر خودت مطلب میزارند.
خسته نباشید احسان جان مطالب خاطره انگیزی میزاری ....

نمیدونم اما انگیزه هام خیلی کم رنگ شدن . به کنسول نسل قبل یا بعد نیست چون تو نسل هفتم کنسول ds تو همین بازی سنتر و .... فروم ها دیگه حمایت نشد

نیازی به Retro یا تاپیک نوستالژی نیست اصلا چون خود بازی سنتر همین کار کرده کنسول دستی نسل هفتی نینتندو یعنی ds که همزمان با psp وارد بزار شد بجا اینکه تو صفحه اصلی قسمت ها باشه تو Old Consoles گذاشته

من در عجبم کنسول نسل هفتی تو قسمت Old Consoles کنسول چیکار میکنه؟ ودر ضمن حتی تو قسمت ds دسته بندی نذاشتن که دسته بندی game . آموزش و ....... بعد میگن بازی سنتر ضد نینتندو نیست

من تا تونستم هر کاری از دستم بر اومد تو این تاپیک کردم

http://forum.bazicenter.com/thread93849/

اینجا هم نقد بازی ها رو گذاشتم

معرفی و بررسی بازی ها

مرسی عزیز ولی دیگه کلکسیون ds خودمو برای فروش گذاشتم

http://forum.bazicenter.com/thread93849/page28/#post3597582

قراره مدیریت وبلاگ هم بدم کس دیگه

طرفدارن nintendo ds

unloved

کاربر سایت
Sep 10, 2009
640
نام
Hamid Anahid
امید وارم هر جا باشی موفق باشی ولی در کل پیشنهادم این بود چند تا کنسول رو تو یه تاپیک تلفیقی پیش ببری چون دیدم واسه psp , ps2 هم فعالیت میکنی .... باز هر جور صلاحه.

ehsanservat

کاربر سایت
Dec 3, 2012
5,253
امید وارم هر جا باشی موفق باشی ولی در کل پیشنهادم این بود چند تا کنسول رو تو یه تاپیک تلفیقی پیش ببری چون دیدم واسه psp , ps2 هم فعالیت میکنی .... باز هر جور صلاحه.

من فن نینتندو ام اما کنسولا دیگم دارم

ممنون

ehsanservat

کاربر سایت
Dec 3, 2012
5,253
Me 2 .....

والا تو بازیسنتر که فن های Xbox هم دارن مظلوم واقع میشن چه برسه به نینتندو..

میدونم 3 سالی هست تو بازی سنتر با این آیدی فعالیت میکنم و قبلا آیدی دیگه ای داشتم تو همین سایت

با همین آیدی بارها بن یک ماهه و حتی دوماهه شدم چون مثلا تو خبری کسی به فن ها نینتندو توهین کرد و من فقط گفتم چرا توهین میکنی حق اینکارا رو نداری سنت نمیخوره که نینتندو بشناسی خوب از لطف مدیران توهین کننده چون پول داده بود کاربر طلایی شده بود هیچ اتفاقی نیفتاد و من بن 2 ماهه شدم

تو پروفایلمو ببینی پر از تذکره حالا عمرن بتونی تو بازی سنتر پستی یا تاپیکی از من ببینی توش حرف بدی یا توهینی کرده باشم

از اون ور فن هانینتندو کم هم باشن بازم هستن اما بخاری که ازشون بلند نمیشه حداقل از فعالیت ها یه فن نینتندو دیگه اصلا حمایت نمیکنن پس نباید انتظار بیشتری از بازی سنتر داشت وقتی فن ها نینتندو فن ها نینتندو دیگه آدم حساب نمیکنن صد رحمت به بازی سنتر

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر