نقد کوتاه Alien:Isolation

farbodkain

کاربر سایت
Mar 10, 2007
2,281
نام
farbod
ui89b6yf5kit3dpdc0e6.png

فرنچایز Alien در طی سال ها جایگاه ویژه ای را در میان عناوین مختلف سبک SCI-FI کسب نموده ، در حالی که خیلی از طرفداران این مجموعه Alien را بعنوان قلب وحشت می شناسند. همانطور که خیلی از دوستان اطلاع دارند این بازی برگرفته از مجموعه فیلم های Alien ساخته کارگردان Ridley Scott می باشد. Ridley Scott فیلم های خود را بصورت کلاسیک ساخته و بروی پرده های سینما فرستاده در حالی که این اتمسفر قدیمی و کلاسیک را نمی توان در مجموعه بازی های Alien مشاهده کنیم. آخرین عنوان بازی ساخته شده از این فیلم تحت عنوان Alien Colonial Marine بوده که بدلیل داشتن گرافیک بسیار ضعیف و گیم پلی غیرقابل قبول موفق شد طرفداران زیادی را از این عنوان دور کند و سازندگان بازی را در مقابل توپ منتقدان قرار دهد.عنوان Alien نیازمند ساخت بازی بود تا بتواند نظر گیمر ها و طرفداران را به سمت خود جلب کند. متحد شدن دو شرکت SEGA و Creative Assembly باعث خلق اثری شد با نام Alien Isolation که شکل و غالبی دیگر را به این عنوان داد.بازی که در سبک اول شخص ،گیمر را مجبور می کند برای بقای خود تلاش کند و از محیط اطراف خود جهت مخفی شدن و ساخت آیتم های متفاوت استفاده کند.در تیزرهای تبلیغاتی و اخبار مختلفی که در اینترنت پخش شد بصورت کاملا هوشمندانه موفق شدن نظر بخش عظیمی از گیمران را بسمت خود جلب کنند و انتظار آنها را برای برخورد با یک بازی قوی بالا ببرند.اگر به تمام این تیزرها و اخبار دقت کنید متوجه می شوید که تنها یک مفهوم را برای شما تداعی می کند ، خطر بزرگی به نام Alien جان شما را تهدید می کند.آیا تمام این تبلیغات تنها برای تحریک شما بوده یا می توان Alien را بعنوان یک اثر ماندگار به حساب آورد؟

ax9v2oms8xyb4zxbbhvm.jpg

کاراکتر اصلی بازی با نام Amanda Ripley دختر کاراکتر اصلی مجموعه فیلم های Alien ،Ellen Ripley می باشد که به مدت 15 سال در کهکشانها مفقود الاثر شده است. Amanda مدام بدنبال خبری می گردد تا به او برای پیدا کردن مادرش کمک کند ، تا اینکه صداهای ضبط شده ای از سفینه فضایی Nostromo ( نام سفینه اصلی مجموعه فیلم های Alien ) که از طرف یک ایستگاه فضایی با نام Sevastopol مخابره می شد برخورد می کنند که باعث می شود امید برای پیدا شدن Ellen Ripley در Amanda بالا برود.Amanda بهمراه یک تیم کوچک برای جمع اوری اطلاعات بسمت ایستگاه فضایی Sevastopol حرکت می کنند تا شاید بتوانند اطلاعاتی درمورد مفقودالاثران این سفینه فضایی بدست بیاورند. ماموریت بسیار ساده ای را در ذهن خود تصور می کنند " وارد سفینه می شویم مدارک جمع می کنیم و برمی گردیم به پایگاه فضایی خودمان".اما این تنها تصورات اعضاء گروه جستجو بود،بدلیل یک حادثه در مسیر ، گروه جستو از Amanda جدا شده ، داستان بازی بشکل دیگر رقم می خورد. Amanda به بخشی از ایستگاه فضایی پرتاب می شود که در آن اثری از حیات وجود ندارد و تنها به یک متروکه الکتریکی تبدیل گردیده است، Amanda برای پیدا کردن دوستان خود شروع به جستجو می کند اما در طی مسیر با بازماندگان ایستگاه فضایی روبرو می شود که تنها برای بقای خود تلاش می کنند و Android (رباط ها) که برای کشتن انسان ها برنامه ریزی شده اند و خطرناک ترین دشمن آن Alien.

در مراحل ابتدائی بازی به ساده ترین شکل ممکن با اصطلاحات و اجزاء بازی آشنا می شوید.در طی مسیر با دستگاه های مواجه می شوید که برای Save کردن بازی طراحی شده است و همچنین با کامپیوتر های که در آن ها فایل های شخصی افراد سفینه ذخیره گردیده که به شما در فهمیدن اتفاقات گذشته خیلی کمک می کند.آیتم های که می توانید آنها را بردارید یا استفاده کنید بصورت چشمک زن(نارنجی) در محیط وجود دارند که کمک بزرگی برای شما محسوب می شود.عدم وجود Mini-Map در بازی مقدار آزار دهنده است اما با استفادها نقشه کامل تمام طبقات می توانید مسیر خود را پیدا کنید. آیتم Collectible و Save Machine ها بروی نقشه نشان داده می شوند اما تنها در صورتی که شما از نزدیک آنها گذشته باشید. یکی از نقص های بازی Marker است که برای Current Object در نقشه نشان داده می شود که گاهی باعث سردرگمی می گردد.یکی از معایب بزرگی که در بازی گریبان شما را می گیرد عدم وجود Checkpoint است که باعث می شود در بعضی مواقع شما یک پروسه را چندین بار تکرار کنید.

l9wq8m2a6lqf75kyweck.jpg

در اولین برخوردتان با بازی می توانید تفاوت گرافیکی بازی را با نسخه های قبلی این عنوان متوجه شوید.حتی در نسخه ارائه شده برای xbox 360 می توانید جزئیات قابل توجه ای را بروی صورت کاراکتر ها مشاهده نمایید.قطرات عرق که از ترس بروی صورت کاراکترها بوجود آمده و جزئیات ایستگاه فضائی و نورپردازی ها بسیار زیبا توانست اتمسفر قابل قبولی را نه تنها بروی نسل 8 کنسول ها بلکه بروی xbox 360/ps3 نیز ارائه نماید.محیط بازی بیتشر رو به تاریکی سیر می کند و نورمهتابی های نیم سوز شده و چشمک صفحه مانیتور های قدیمی ،حال وهوای مجموعه فیلم های Alien را در شما زنده می کند.ترکیب بسیار هوشمندانه تاریکی و ترس از کشته شدن در بسیار ازمناطق بازی لذت بازی را به اوج می رساند ودر عین حال تاریکی بیش از اندازه باعث گم کردن مسیر اصلی بازی نیز می گردد.صداهایی که اطراف شما بلند می شود ، حرکت موجودی ناشناخته در کانال های سقفی ، صدای نفس های Amanda از روی ترس، همه مواردی هستند که بعنوان یک ترکیب مناسب در کنار یکدیگر حس ترس را در وجود شما بیدار می کند.نمی توان بطور صریح Alien :Isolation را بعنوان یک بازی ترسناک معرفی کرد اما شواهد نشان می دهد که روند بازی در تمام مدت شما را در لبه تاریکی هدایت می کند که هر لحظه امکان سقوط وجود دارد، حتی زمانی که احساس می کنید در منطقه ای امن قرار گرفته اید صدای حرکت موجودی ناشناخته در کانال ها واتاق های اطراف نیز به گوش می رسد.

بازی را در 18 مرحله می توانید تجربه کنید که ممکن است در ابتدا بازی این فکر به ذهن شما خطور کند که شخصی دیگر در کنار شما تا آخر باز همراهتان است ، اما بعد از گذشته مدت زمانی از بازی متوجه خواهید شد که شما تنها کسی هستید که باید برای فرار از این موقعیت تلاش کنید.در اکثر نواحی که وارد می شوید با اتاق های زیادی روبرو می شوید که آیتم های را برای ساده کردن روند بازی در اختیار شما قرار می دهند،بخشی از این آیتم در جهت خط داستانی بازی بدست میاید و بخشی دیگر با جستجو در گوشه و کنار منطقه ای که داخل آن هستید،اما این نکته را نباید فراموش کنید که گشت و گذار بیشتر شما در یک منطقه احتمال حضور Alien و کشته شدن را بالا می برد. Alien در تمام نواحی حضور نداره اما انسان ها و Android ها همچنان برای شما بعنوان یک خطر به حساب می آیند.در مسیر بازی با یک Motion Tracker مواجه می شوید که موقعیت Alien بروی یک رادار کوچک به شما نشان می دهد که بسیار ابزار مفیدی است برای زنده ماندن.از نکات جذاب بازی می توان به این مورد اشاره کرد که Alien در بعضی از مواقع با توجه به اینکه بروی رادار به نمایش در میاید اما دیده نمیشود که می تواند در طبقات دیگر باشد و در عین حال بدون هیچگونه نشانه ای بروی رادار روبروی شما ظاهر شود.

f1ihksjd055mehz80lgn.jpg

بحث هوش مصنوعی بازی یک از موضوعات داغ اخبار مربوط به بازی Alien Isolation بود که سازندگان بازی با افتخار روی آن مانور می دادند.اما آیا درواقعیت هم اینگونه بود؟ هوش مصنوعی Alien بسیار ماهرانه طراحی شده است، بطوری که نمی توان بعد از Load مجدد باز در یک منطقه خاص انتظار ورودAlien را در همان منطقه ای که دیده شده بود را داشته باشید .نوع حرکت کردن Alien در اتاق ها بسیار زیبا طراحی شده و حتی زمانی که شما در کمد یا زیر میز مخفی شده اید باید انتظار Alien را داشته باشید و همچنین سازندگان با کمک از جلوه های صوتی / تصویری در چنین موقعیت هایی موفق شده اند جذابیت بازی را بالا ببرند.بطور مختصر می توان گفت حرکت Alien غیر قابل پیش بینی است.اما این موضوع در مورد انسان ها و Android ها سازگار نیست.در مواردی ضعف هوش مصنوعی باعث آزار گیمر خواهد شد مثل زمانی که گیمر تصمیم دارد مخفیانه از سد جلوی خود بگذرد اما چاره ای جز کشتن سد انسان / Android ندارد.

Alien Isolation صراحتا به گیمر این مطلب را می رساند که امکان کشته شدن Alien وجود ندارد،تنها ابزاری را در اختیار شما می گذارد که بتوانید آن را از خودتون دور کنید. در مسیر بازی با پیدا کردن نقشه ساخت انواع بمب و همچنین ایتم های مختلفی که در بازی پیدا می کنید می توانید آیتم های مثل Molotov , EMP Mine, Noise Maker ,Smoke Bomb را بسازید.تمام این آیتم می توانند راه فراری باشند برای Amanda در موقعیت مختلف.طراحی بازی بصورتی است که گیمر این امکان را دراختیار داردکه بازی را بصورت Stealth یا همان مخفیانه به پایان برساند .اما برای این کار شما احتیاج به ابزاری دارید که بتوانید دشمنان خود را فریب داده و از پشت سر آنها عبور کنید.بعنوان مثال شما می توانید با پرتاب Flash بروی زمین نظر Alien را به سمت دیگر جلب کنید یا استفاده از Smoke Bomb بروی انسان ها یک استتار عالی را برای شما فراهم می کند.

Mini Game هایی در بازی قرارداده شده است که گیمر را برای لحظاتی از حال و هوای فرار و مخفی شدن بیرون بیاورد.برای باز کردن درها یا دسترسی به رمز فایل ها در کامپیوتر های پخش شده در بازی Amanda مجبور است Hack کند . این بخش سرگرم کننده می تواند خطراتی را بهمراه داشته باشد ، ممکن است هر لحظه از پشت سر شما Android به سمت شما حمله کند، بنابراین باید هرچه سریع تر در ورودی را هک کرده و فرار کنید.

97t2dgalwwoqwil76u6h.jpg

هسته اصلی بازی سخت می باشد و کار را برای گیمر دشوار می کند ، بطوریکه حتی در سختی Normal هم بدون شک Amanda کشته خواهد شد.اما نمی توان به موضوع برچسب امتیاز منفی را چسباند ، چون خیلی از گیمر تعداد مرگ ها و چگونه مردن را تبدیل به یک رقابت می کنند.Alien Isolation به خوبی توانسته سختی های گوناگون را در بازی پیاده کند بطوریکه هر مرگ می تواند یک تجربه تازه برای به اتمام رساندن بازی باشد.استفاده از Save Machine ها محدودیت هایی را برای شما اعمال می کند بطوریکه باید مدت زمان مشخصی را طی کنید تا بتوانید مجدد از آن ماشین استفاده کنید، که این مورد در بعضی موارد آزار دهنده خواهد بود.

Achievements/Trophy های که برای این عنوان قرار داده اند متعادل هست، بخش اعظمی از آن ها را در مسیر بازی و طی کردن مراحل دریافت می کنید.اما برای گرفتن بخشی کوچک از آنها احتیاج دارید که حداقل دو بار بازی را از ابتداء تا انتها طی کنید.همانند خیلی از بازی ها در این سبک Achievements/Trophy مربوط به Collectible Item وجود دارد.که البته از نقاط قوت این بازی می توان به این مورد اشاره کرد شما برای پیدا کردن آیتم جاه افتاده می توانید از Load Mission استفاده کنید و دیگری نیازی برای شروع مجدد بازی از ابتدا نیست.Don’t Dying موردی است که لذت بازی را چند برابر می کند ، گیمر باید کل مسیر بازی را بدون مردن طی کند و اگر به هر دلیلی کشته شود از گرفتن Achievements/Trophy محروم خواهد شد.

عنوان Alien : Isolation برطبق گفته طرفداران این فرنچایز ، بازی نبود که انتظار داشتند اما در عین حال این بازی توانست نام Alien را نسبت به سایر رقبا خود بالا ببرد.مطلب مشهود این بازی نشان دهنده این امر است که گیمر چاره جز بازی در سبک Stealth یا همان مخفی کاری را ندارد، چون در بسیاری از مواقع امکان درگیری وجود ندارد.همانند خیلی از بازی ها نقص هایی وجود دارد که باعث آزار و اذیت گیمر نخواهد شد ، همانند دیر باز شدن بعضی از در ها ، نا پدید شدن دیوار و کف زمین و پدیدار شدن ستارها که بعد از گذشت چند ثانیه این موارد Load شده و مشکل حل می شود اما در اکثر مواقع بازی روان و راحت اجرا ء می شود.

نقد بالا ترکیبی از نوشته های یکی از دوستان من بهمراه نظرات و عقاید خودم است و بعد از صرف نزدیک به 45 ساعت بازی وکامل کردن بازی تصمیم به نوشتن این مطلب کردم.خیلی از معایب بازی ممکن نوشته نشده باشه چون اونقدر به چشم نیامده یا آنقدر آزار دهنده نبوده.در کل سعی کردم طوری بنویسم که به دوستان در تصمیم گیری برای خرید بازی کمک کنه. امیدوارم از بازی لذت ببرید.

Dragon

کاربر سایت
Jan 5, 2006
1,749
نام
آریا
نقد بسیار خوب و کاملی بود و جان موضوع بازی رو به خوبی، خصوصا برای کسانی که داستان فیلم و کلیت بازی رو نمیدونن بیان میکنه.
ممنون و خسته نباشید.

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: ehsanservat

'!|SNAKE|!'

کاربر سایت
Sep 4, 2011
725
نام
Soroush
خسته نباشید .فقط اگر ذکر کنید روی چه پلتفرمی بازی رو انجام و نقد کردید خیلی خوبه .
چون من خودم خیلی دوست دارم بدونم تفاوت گرافیک بین نسل هفت و هشت در بازیها چه قدره.

• Like

farbodkain

کاربر سایت
Mar 10, 2007
2,281
نام
farbod
خسته نباشید .فقط اگر ذکر کنید روی چه پلتفرمی بازی رو انجام و نقد کردید خیلی خوبه .
چون من خودم خیلی دوست دارم بدونم تفاوت گرافیک بین نسل هفت و هشت در بازیها چه قدره.

من بازی را روی Xbox 360 بازی کردم و چند ویدئو 1080p هم از گیم پلی بازی روی youtube نگاه کردم که مربوط به xone و ps4 بود.اگر کنسول نسل 8 در دسترس بود حتما روی آنها بازی می کردم.

• Like

anna00

کاربر سایت
Oct 25, 2014
75
داداش من این بازی رو تموم کردم خدایی بازی ردیفی بود خیلی حال کردم فقط اخر بازی یه مقدار مبهم شد دوستان راهنمایی خواستید در خدمتن

• Like

Ali Venom

کاربر سایت
Jul 2, 2013
6,703
نام
ali
واقعا بازی محشری بودش مو بتن سیخ میکنه این بازی واقعا اوج استرس رو به ادم القا میکنه گرافیگ بازی فوق العاده هستش مخصوصا افکت های دود ها و بخار ها واقعا عالیه هوش مصنوعی بازی ساختار گیمپلی بازی شاهکار به تمام معنا هستش به شخصه از خریدنش اصلا پشیمون نیستم الان هم وسط هاش هستم

• Like

ehsanservat

کاربر سایت
Dec 3, 2012
5,253
یاد فیلمش افتادم این alien پشت شیشه ژمایشگاه بود وحشی بازی در یاورد دکتر یا داشنمند این طرف یه دسته رو میکشید بخار داغ به alien میخورد تا سر به زیرش کنه :D
فیلم ترسناکی بودا , بازیشم روی سگا و ...... بازی کردم یادش بخیر

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: farbodkain

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر