آیا وضعیت Crytek بحرانی است؟

Inquisitor

Righteous Armors Me
کاربر سایت
Dec 6, 2007
3,636
نام
کامیار
cryengine-3.jpg

حتما اخبار چند روز گذشته پیرامون وضعیت بحرانی Crytek و عدم پرداخت حقوق های کارکنانش را شنیده‌اید, هر چند که در آخر Crytek هرگونه ورشکستگی یا مشکل مالی را رد کرد اما به نظر میرسد اوضاع کمی متفاوت است.

10 نفر از کارکنان سابق و کنونی Crytek در طی گزارشی به صورت ناشناس به Kotaku گفته‌اند که نه تنها Crytek حقوق کارکنان خود را نمیدهد بلکه 100 نفر نیز تاکنون Crytek را ترک گفته‌اند. بازی های مختلفی کنسل شده و نسخه‌ی بعدی عنوان Ryse که در مراحل ابتدایی قرار داشته نیز منتفی شده هر چند که شرکت هنوز به کارکنان قول آینده‌ی بهتری را می‌دهد اما هنوز چک‌های حقوق نقد نمیشوند. یکی دیگر از مشکلات کارکنان عدم رابطه و تعامل نزدیک استدیو‌های مختلف Crytek است.
کارکنان مزبور منشاء مشکلات را تغییر رویه Crytek به سمت بازی‌های Free-to-playای مانند Haunt یا Warfare دانسته که باعث مشکلات مالی عدیده‌ای شده‌اند:
ما به جای اینکه تمرکز خود را برروی هدف و هسته‌ی اصلی شرکت که عرضه موتور گرافیکی و همچنین عناوین خلاقانه برای PC بوده است, بگزاریم مدام به دنبال اهداف مختلف رفتیم و در آخر نیز به نوعی دنباله‌رو شرکت های دیگر شدیم. این عامل تنها باعث خستگی ما و طرفدارنمان شد.
از طرفی در گزارش سایت Kotaku آمده است که چند تن از مهره‌های کلیدی استدیوی Crytek UK نیز از آن جا را ترک کرده اند و این مورد در کنار جدایی سایر کارکنان میتواند تاثیر خود را در عنوان تازه معرفی شده این شرکت یعنی Homefront بگزارد.

1
2

Update:

امروز منبعی معتمد و از کارکنان Crytek Shanghai تایید کرد که Ryse 2 در دست ساخت بوده و همچنین Microsoft نیز به دنبال خرید این ip از Crytek بوده است اما مذاکرات به بن‌بست میرسد. همچنین این منبع تایید کرده است که حقوق‌های آن‌ها پرداخت نشده و به تعویق افتاده است.
از طرفی منبعی دیگر به Eurogamer گفته است که شکست Warface از اصلی‌ترین دلایل این بحران بوده و رشد بیش از حد کارکنان این شرکت, یعنی چیز بین 900 تا 950 کارمند, باعث تشدید اثر ساخت ناموفق Ryse 2 شده است.

حال سوال اصلی این است که آیا Crytek از پس این مشکلات بر می آید؟ گفته‌ها حاکی است حتی ممکن است Crytek به فروش برسد.

منبع

Update 2:

طبق آخرین گزارشات از طرف سایت Kotaku، کارگردان Homefront آقای Zala پروژه را ترک و همچنین مدیر تولید و مدیر استدیو آقایان Harris و Hilton نیز از استدیو رفته‌اند. می‌توان نتیجه گرفت استدیو عملا هیچ مدیریتی ندارد. به استناد گزارش منتشر شده کارکنان هنوز حقوق خود را دریافت نکرده‌اند و وضعیت "برای مدت طولانی" ادامه پیدا کرده است.

منبع

آخرین ویرایش:

susha

کاربر سایت
Jun 11, 2011
3,009
نام
مجید
زمان thq هم میگفتند مشکل مالی داره و خودشون تکذیب می کردند اما در اخر دیدیم که متاسفانه ان شرکت ورشکسته شد و به تاریخ صنعت بازی سازی پیوست .. امیدوارم این اتفاق برای کرایتک دیگه نیوفته

Behrooz

کاربر سایت
Apr 14, 2006
3,009
آره نه... من مطمئنم که قرار نیست اتفاقی برای Crytek بیفته. 800 نفر آدم تو استودیوهای مختلف Crytek دارن کار میکنند که جمع و جور کردن اینا کار سختیه. در نهایت تعدیل نیرو دارن شاید نزدیک به 200 تا و بحران (!) تموم میشه میره.

هرچند که گند بزنم به F2P. :|

Durance

کاربر سایت
Jan 19, 2014
560
آره نه... من مطمئنم که قرار نیست اتفاقی برای Crytek بیفته. 800 نفر آدم تو استودیوهای مختلف Crytek دارن کار میکنند که جمع و جور کردن اینا کار سختیه. در نهایت تعدیل نیرو دارن شاید نزدیک به 200 تا و بحران (!) تموم میشه میره.

هرچند که گند بزنم به F2P. :|

Warface یه بازی Pay2win و آشغال بی کیفیت بوده ، چه ربطی به f2p داره ؟ خیلی از بازیهای F2p موفق هستند و نیازی هم نیست که نام ببرم ...

g4m3r

کاربر سایت
Oct 7, 2013
777
نام
saeid
واقعا یکی از مزخرفترین اتفاقات نسل هشتم همین f2p شدن و شایع شدنش هست ک ب مزاق مصرف کننده ها اصلا خوش نمیاد
با این وضعیت تا چن وقت دیگه cod و gta هم f2p میشن بدبخت میشیم میریم پی کارش

LORD PSYCHO

کاربر سایت
Jun 15, 2014
37
کراتک اصلا نمیتونه با ناشر های دیگخ کنار بیاد

یک خورده زیادی مستقله:d

چه دهنی از EA سرویس کرد

EA کلان بعد از کرایسیس 3 گفت دیگر با استدیو های مستقل کار نمیکنیم..

در کل باید سیاستش رو عوض کنه و کمی کوتاه بیاد درسته استودیو بسیار خوبیه ولی با همین رویه پیش بره عاقبتش میشه THQ:bighug:

Behrooz

کاربر سایت
Apr 14, 2006
3,009
Warface یه بازی Pay2win و آشغال بی کیفیت بوده ، چه ربطی به f2p داره ؟ خیلی از بازیهای F2p موفق هستند و نیازی هم نیست که نام ببرم ...

آره همین F2P بود که Valve رو از تجربه خالص سینگل پلیر به یه کمپانی دیگه تبدیل کرد.

متاسفانه F2P داره AAA Games رو نابود میکنه.

ZのMBiE

کاربر سایت
Oct 19, 2009
2,948
نام
SaDegh
واقعا یکی از مزخرفترین اتفاقات نسل هشتم همین f2p شدن و شایع شدنش هست ک ب مزاق مصرف کننده ها اصلا خوش نمیاد
با این وضعیت تا چن وقت دیگه cod و gta هم f2p میشن بدبخت میشیم میریم پی کارش
F2P از قبل روي pc بوده و طرفدار هم زياد داره، اينكه كنسول هاي نسل جديد تازه با هاش اشنا شدن ربطي نداره. اينقدر F2P خوب مثل Dota 2 ,Planet sideو.. داريم كه ايراد گرفتن از اينجوري بازي ها كاملا اشتباس.
آره همین F2P بود که Valve رو از تجربه خالص سینگل پلیر به یه کمپانی دیگه تبدیل کرد.

اين حرف كلا اشتباس، همون Dota 2 شما خوشت نمياد قرار نيست بد باشه. كلي پلير داره و ساعت ها سرگرم ميكنه . كه از نظر من از يك سينگل پلير ١٢ ساعته ارزشش بيشتره.بعد حالا Dota 2 , TF 2 انگار چقدر نيرو نياز دارن كه ميگيد كمپاني ديگه شده.
اينقدر هم شلوغش نكنيد ،انگار كدوم IP به خاطر F2P خراب شده كه ميگيد AAA Games رو نابود ميكنه.
البته نصف F2P ها هم خوب نيستن اما دليل نميشه اينارو بگيم:d

آخرین ویرایش:

Behrooz

کاربر سایت
Apr 14, 2006
3,009
شوخی میکنی؟ من از Dota خوشم نمیاد؟ حدود 3 سال من فقط Dota بازی کردم (از 6.39 تا 6.52)... اما من در هر صورت من اینو به هیچوجه به یه تجربه ناب سینگل پلیر مثل HL ترجیح نمیدم. چیزی که خود گیب هم بهش اعتراف کرده که Valve دیگه مثل قبل قرار نیست اون جور بازی بسازه.

فقط این دوتا؟

TF
CS
Dota 2
L4D (تقریبا بوده. و 3 هم F2P میشه در نهایت)

متاسفانه بازی ها چیزی بیشتر از یه گیم پلی و مکانیزم معتاد کننده هستن. بازی آرت استایل میخواد، بازی داستان میخواد، بازی موسیقی میخواد، بازی VA میخواد، بازی کرکتر عمقی برای تعامل میخواد. بازی نوآوری میخواد که فراگیر شدن F2P داره همشون رو نابود میکنه.

LBJ4Ever

FedExpress
کاربر سایت
Apr 11, 2011
6,289
نام
Afshin

بهروز یه سوال ساده ازت دارم. تو اگه سازنده بودی و با یه عنوان FTA درآمد بهتری نسبت به بازی سینگل و پولی داشتی چرا باید بازی سینگل می‌ساختی؟
خلاصه اگه Valve بی‌خیال بازی‌های AAA شده و F2P می‌سازه، علتش اینه که F2P واسش درآمد بیشتری داره. این گیمرها هستن که طالب چنین بازی‌هایی هستن. اگه گیمرها دنبال این جور بازی‌ها نبودن، Valve هم برمی‌گشت سر جای اولش و بازی AAA می‌ساخت.

Gotham Knight

کاربر سایت
Nov 28, 2012
1,082
بنظرم Crytek از همون موقع که به سمت کنسولها رفت کم کم شروع به افت کرد نمونش همین Crysis 2-3 و Ryse
تا جایی که یادم میاد Crytek به خاطر ساختن بازیهای انحصاری مثل Crysis و FarCry روی PC سر زبونها افتاده بود طوری که تا چند سال هیچ رقیبی نداشتن مخصوصا تو زمینه ی گرافیک

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر