پسری که... | نقد و بررسی Limbo

mfamili

کاربر سایت
Jan 12, 2013
48
نام
محمد امین
Limbo،نامی آشنا برای بازیباز ها.Limbo ساخته ی Play Dead که برای اولین بار آنرا در XBL دیدیم و به نظرمان بازی ساده و بی معنی باشد اما رفته رفته طرفدارانی بی شمار پیدا کرد و جوایز ارزنده ای دریافت کرد که شاید مهمترین آنها جایزه GDS Award یا همان Game Developer Choise Award باشد که باعث شد Limbo به همه معرفی شود.در این مقاله من مفتخرم این عنوان قابل تحسین را نقد و بررسی کنیم.

limbo1.jpg

نام بازی:Limbo

سازنده:Play Dead

پلتفرم ها:Xbox 360 - Ps3 - PC - Mac - PSVita

ژانر:فکری،پلتفرمی

فقط سیاه و سفید ودیگر هیچ...
داستان بازی،یکی از عناصر مهم موفقیت یک بازی که اگر بسیار خسته کننده و... باشد،انتظار موفقیت آن بازی را نباید داشته باشیم اما اگر بازی کاملا جذاب و داستانی پرماجرا و... باشد باید بگوییم که کاملا موفق خواهد بود و تحسین خواهد شد.داستان Limbo یکی از موفقترین داستان ها به حساب می آید زیرا درمورد پسربچه ایست که قصد فرار از جهنم را در پیش می گیرد اما خواهر خود را گم می کند.در این صورت کار او مشکل می شود و باید در راه فرار هم به دنبال خواهر خود باشد.دخترک اول بازی وقتی با پسرک رو به رو می شود یکی از جذابترین صنحه های صنعت گیم را تشکیل می دهند که اگر آدمی احساساتی باشید قطعا به نگاه ها دقت می کنید و اشک در چشمانتان جمع می شود.ولی دخترک به این نگاه ها خاتمه می دهد و راه خود را پیش می گیرد و می رود.همان دختربچه در صحنهی آخر بازی هم دیده می شود که بازهم همان صنحه را تشکیل می دهند اما گریان تر زیرا با کلی تلاش و کوشش به دخترک می رسید ولی دخترک بعد از سدراه شما دنباره راه خود را پیش میگرد و می رود.جالبی داستان بازی به این است که هیچ وقت قادر به فرار از جهنم نمی شوید و برای همیشه در آنجا می مانید.اگر فکر کنید غمناک به نظر می رسد زیرا با زحمت به دخترک می رسید اما نه به دخترک می رسید نه به آخر جهنم!بلکه برای همیشه در جهنم می مانید.این داستان شباهت زیادی به واقعیت و آیه ی قرآن می باشد.زیرا در قرآن ذکر شده است که کافران و دشمنان خدا همیشه در جهنم باقی می مانند و در آتش جهنم می سوزند اما انسان های درست کار و خدا پسند در بهشتی بی کران جای خواهند داشت که اگر فکر کنید می بینید ممکن است این بازی عاقبت خود ما هم باشد زیرا با رفتارهای زشت و زننده ی خود به زندگی بعد از این دنیا لتمه می زنیم.داستان Limbo یکی از مهمترین کردار انسان را به نمایش می گذارد که شاید مهمترین دلیل برای موفقیت ای عنوان باشد.

24415_5.jpg

شبیه مثل برزخ:
گرافیک بازی زیاد قابل بحث نیست زیرا این عنوان تنها از دو رنگ سیاه و سفید تشکل شده است که کار سختی برای طراحی آبجکت ها مثل پسرک و عنکبوت میانه ی بازی نیست.Play Dead بهترین کار را برای موفقیت انتخاب کرد.عنوانی آرکید با گرافیک فانتزی و ساده اما داستانی خیره کننده که همه را به انجام خود کشاند.طراحی آبجکت ها در حد خود بازی و هم سبک به خوبی کار شده و Play Dead را در این مورد می توانیم تحسین کنیم.چمنزارها و علفزار ها به خوبی توجه شده و میان علف ها هم خوشه های گندم هم دیده می شود.تیغ های درون دره عالی کار شده.اگر دقت کنید پس زمینه سایه است اما اگر کمی بیشتر دقت کنید پشت پس زمینه یک سیاهی کم رنگ می بینید که نشان دهنده ی طرفی دیگر از جهنم است که نکته ی جالبی است که Play Dead به آن توجه کرده و در این باره هم می توانیم بگوییم:آفرین.در کارخانه های فرسوده هم چرخ دهنده های بزرگ جرثقیل های عظیم مشاهده می کنیم که بسیار چشم نواز می باشد و گرافیک بازی را کامل می کند.

11games_05.jpg

اگر خوب کنترل شود سالم به مقصد می رسد:
گیم پلی بازی بسیار ساده است.گیم پلی با کلید های "چپ،راست،پایین،بالا" است و با کلید Ctrl اشیاء را جا به جا می کند.گیم پلی ساده باعث شده تا موفقیت این عنوان کامل شود.گیم پلی ساده به همراه گرافیک و داستان که موفقیت این عنوان را تضمین می کند.گیم پلی ساده کاملا برای یک عنوان آرکید می باشد که راحتی بازیباز را تضمین می کند.سادگی گیم پلی باعث می شود تا من درباره ی این بخش توضیحات زیادی نداشته باشم.

limbo-screenshot_1280.0_cinema_640.0.jpg

به ندای دلت گوش کن!
موسیقی و صداگذاری این عنوان به خوبی کار شده.موسیقی در این بازی بسیار کم استفاده شده.در حدی که صدای یک آه کم از ته جهنم که ترسی کم را وارد به بازیباز می کند.ولی باید قسمت پر لیوان را ببینیم زیرا در این عنوان از افکت های صوتی بسیار فوق العاده ای استفاده شده.وقتی پسرک زیر دست و پای عنکبوت له می شود صدای گوش نواز ولی ترسناک و غم انگیز را به بازیباز وارد می کند.جالبی افکت ها این است که به نکات ظریف هم اشاره شده.زمانی که بر روی آب راه می رویم شر،شر آب گوش ما را قلقک می دهد و زمانی که در علفزار می رویم خش خش علف ها مارا آرام می کند.در این عنوان سکوت بعد از افکت ها بسیار زیاده استفاده شده.در این بخش هم به دلیل فانتزی بودن نمی توان زیاد بحث کرد.

screenshot05-800x450.jpg

و در آخر...

فقط یک کلام می گویم:

شاهکاری تکرار نشدنی!!

داستان:10/10

گرافیک:9.5/10

موسیقی و صداگذاری:9.8/10

گیم پلی:9/10

نمره ی کل:9.5/10

*پلتفرم مورد بررسی:PC

Limbo_by_PeppermintFairy.png

نویسنده:محمد امین فامیلی(MFamili)

آخرین ویرایش:

mfamili

کاربر سایت
Jan 12, 2013
48
نام
محمد امین
احساس نمیکنی که یکم(فقط یکم) برای نقد کردن این بازی دیر شده؟؟؟

والا نه زیاد(بهتر از اینکه مثل بعضیا بیام اولین Doom رو نقد کنم

---------- نوشته در 01:54 PM اضافه شد ---------- نوشته قبلی در 01:52 PM ارسال شده بود ----------

خوبه فقط وقتی به داستان 10 میدید بیشتر راجع بهش صحبت کنید .... خیلی کم گفتید!!!
در هر صورت خسته نباشید....

چشم در مقاله های بعدی رعایت می شود

• Like
Reactions: ehsanservat

paxa

کاربر سایت
Jan 4, 2011
949
نام
پارسا
بهتر از اینکه مثل بعضیا بیام اولین Doom رو نقد کنم

بعضیا بعضیا!اون مقاله من نقد بازی نبود تاثیراتی بود که این بازی بر روی سبک FPS ایجاد کرد....اگه همین
Doom نبود بازی های fps تا این حد پیشرفت نمیکردن..
===============================================================================================
من که عاشق این بازی هستم...بازی های ساده و بدون خون و خونریزی هم میتونن جز برترین ها باشند..

• Like

Coma BlacK

Dead Memories
کاربر سایت
Jan 28, 2013
1,290
نام
مصطفی اعتمادی
یکی از مسائلی که واقعا تو مراجل بازی به فکر سازنده رسیده و واقعا خیره کننده یه اینه که بازی از اولین مرحله تا آخرین مرحله رفته رفته پیشرفت میکنه و ابزار و وسایلی که از گذشته ی خیلی قدیم تا امروز به زندگی روزمره اضافه شده به بازی هم اضافه میشه.
مراحل اول با ابزار چوبی و غیره شروع میشه و رفته رفته مسائلی مثله هتل ، آسانسور و ... به بازی اضافه میشه و در آخر هم اره ها و ... به بازی اضافه میشه که باعث مرگه مردم (شخصیت بازی ) میشه.
البته شاید این دیدگاه من نسبت به بازی باشه ولی من با چندین بار تموم کردن بازی به این نتیجه رسیدم

• Like

Coma BlacK

Dead Memories
کاربر سایت
Jan 28, 2013
1,290
نام
مصطفی اعتمادی
در برابره Machinarium

شاهکاره
Amanita Design

هیچ چیز برای گفتن نداره
مقايسه اين دوتا بازي واقعا كاره اشتباهيه.

هنوزم كسايي پيدا ميشن كه نميخوان طرز فكرشون رو نسبت به بازي عوض كنن....

• Like

lebron

کاربر سایت
Jan 21, 2011
427
بسم تعالی

سلام

من تازه بازی رو تو اندروید تموم کردم.
نسخه اندروید و پی سی فرق داره؟اخه دختره تو اول بازی نبود و اخرش اومد. ظاهرا هم سر قبر همین پسره نشسته بود . فرار هم نکرد! بازی همونجا تموم شد.

اون چیزی که من فهمیدم این بود که پسره مرده و خودش نمیدونه ، بعد از مرگ فکر میکنه که بقیه گم شدن و باید پیداشون کنه! بعد از گذر از مراحل سخت دختره(همسرش یا احتمالا خواهرش) رو میبینه که سر قبرش نشسته! اینجا متوجه میشه این خودشه که مرده و این عالمی هم که توش بود همون برزخه.یعنی بین بهشت و جهنم.

بازی هم توش پر از سمبل ه. مثلا توی یکی از مراحل اگه از نور جلو بزنی و یا عقب بمونی ، میسوزی. این سمبل پشت راهنما حرکت کردن تو زندگی هستش. یعنی عقب نزدن و یا جلو نزدن از راهنما.

کلا جالب بود.

• Like

ehsanservat

کاربر سایت
Dec 3, 2012
5,253
بسم تعالی

سلام

من تازه بازی رو تو اندروید تموم کردم.
نسخه اندروید و پی سی فرق داره؟اخه دختره تو اول بازی نبود و اخرش اومد. ظاهرا هم سر قبر همین پسره نشسته بود . فرار هم نکرد! بازی همونجا تموم شد.

اون چیزی که من فهمیدم این بود که پسره مرده و خودش نمیدونه ، بعد از مرگ فکر میکنه که بقیه گم شدن و باید پیداشون کنه! بعد از گذر از مراحل سخت دختره(همسرش یا احتمالا خواهرش) رو میبینه که سر قبرش نشسته! اینجا متوجه میشه این خودشه که مرده و این عالمی هم که توش بود همون برزخه.یعنی بین بهشت و جهنم.

بازی هم توش پر از سمبل ه. مثلا توی یکی از مراحل اگه از نور جلو بزنی و یا عقب بمونی ، میسوزی. این سمبل پشت راهنما حرکت کردن تو زندگی هستش. یعنی عقب نزدن و یا جلو نزدن از راهنما.

کلا جالب بود.

من این بازی چند سال پیش روی pc بازی کردم
نظر شخصی خودمو میگم : بازی ساده محیط ساده گرافیک ساده و ..... همه چی ساده اما همین بازی جوری روی من تاثیر گذاشت و نظرمو جلب کرد که معتاد این بازی شدم چندین بار تمومش کردم

البته تو بازی Donkey Kong Country Returns که روی wii بازی کرده بودم دقیقا همون سال هم Limbo هم این بازی اومده بود تو بازی Donkey Kong Country Returns هم تو چنتا مرحله کل بازی تاریک بود فقط کربات Donkey Kong رنگی بود اون مراحل واقعا برام جذاب بود

بعضی بازیا با سادگی که دارن هم میتونن جذاب باشن هم درگیر کننده هم شیفته کننده هم مفهوم هایی القا کنن
نسخه اندروید بازی نکردم حتما بازی میکنم چی از این بهتر . اندریود ترکونده یه دنیا بازی داره

ممنون

• Like
Reactions: ClaP TraP

kamyy

کاربر سایت
Mar 20, 2013
3,874
نام
بنیامین
بعد از تمام کردنه inside امروز Limbo نیز تموم کردم .

صرف نظر از دنیای سیاه و ماشینی تیره تار بازی سوالی برام پیش اومد که اون دختره آخر بازی توی جنگل کی بود و مشغول چه کاری بود ؟؟ هدف پسرک از سفر به این دنیای ماشینی چی بود ؟ آخر که به دختره رسید چی شد ؟ برای من نشون نداد اول بازی دختره رو . یکهو وسط جنگل بازی شروع شد

• Like

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر