چرا agent انحصاری ps3 شد!

octavius

کاربر سایت
Apr 29, 2006
286
این مطالبو چند وقت پیش که شایعه در مورد بازی agent و gta V زیاد شده بود با گشتن در سایت های معتبر تیکه تیکه پیدا کردم و به یه جمع بندی ای رسیدم. چون مطلب جالبی بود گفتم حاصل کارو واسه شما هم بذارم. امیدوارم ارزششو داشته باشه!

در چند وقت اخیر بازار شایعات درباره بازی agent و معرفی بازی gta V حسابی داغ شده. طوری که حتی در بعضی جاها شایعه شده بازی agentکنسل شده و راک استار قراره به جای اون بازی gta V رو برای سونی به طور انحصاری اعلام کنه و با ساختن یه بازی gta وسیع و با جزئیات زیاد قدرت کنسول ps3 رو نشون بده .دلایل دیگه ای هم که وجود داشت کمبود فضای 9 گیگا بایت دیسک های کنسول 360 بود که خود به خود باعث میشد جزئیات بازی و وسعت اون به مراتب کمتر بشه! طوریکه دن هاوسر یکی از روئسای راک استار و نویسنده اکثر IP های این کمپانی ، در زمان لانچ gta IV اعلام کرد ما حتی نصف جزئیات لیبرتی سیتی (نیویورک سیتی) رو هم به تصویر نکشیدیم البته این به این معنی نیست که قدرتشو نداشتیم.
گمانه زنی ها و پیشبینی ها حاکی از اینه که راک استار به طور 99 درصد در کنفرانس e3 امسال سونی حضور خواهد داشت ولی اینکه قراره تریلری از agent پخش بشه یا gta v به طور انحصاری برای سونی معرفی بشه هنوز معمای این همایشه! ولی اصلا agent چه جور بازیه و چرا انحصاریه سونیه؟ و چرا میگن gta قراره انحصاری سونی بشه ؟
این سوالیه که خیلی ها فکر میکنن جوابش به خاطر اینه که سونی قبلا پولی رو بابت ساختن یه بازی انحصاری به team bondi شرکت بازی سازی که حالا واسه راک استار کار میکنه پرداخت کرده تا بازی l a noire به صورت انحصاری واسه سونی ساخته بشه . بازی که بعدا مولتی شد و همین طرفدارای ps3 رو راسخ تر کرد بر این که سونی دیگه نمیذاره agent مولتی بشه و راک استار به جایl a noire و پولی که به سونی بدهکاره agent رو به طرف سونی هل داده! ولی مطمئننا اونا نمیدونن که agent بازی خیلی مهمتریه و این l a noire نبوده که راک استار agent رو باهاش عوض کرده بلکه grand theft auto بوده!

agent-rockstar-new-game-ps3-exclusive-logo.jpg

داستان به قبل از عرضه شدن کنسول ps2 برمیگرده.
یوروگیمر چند وقت پیش مقاله ای رو به مناسبت 10 سالگی کنسول محبوب
ps2 تهیه کرد که در اون از چگونگی شروع و موفقیت ps2 نوشته بود و با سران سابق و فعلی سونی مصاحبه ای رو ترتیب داده بود. chris deering و david reeves مردان افسانه ای پلی استیشن من جمله این افراد بودن که به بیان خاطراتشون پرداختن.

chris_deering.jpg

david+reeves.jpg

در قسمتی از این مقاله که به موضوع اختصاصی کردن عناوین third party میپردازه reeves میگه: "در زمان e3 2000 بود که وقت هزینه کردن واسه عناوین بزرگ انحصاری رسیده بود. ما چند هفته وقت صرف کرده بودیم و بازی هایی که میخواستیم اختصاصی کنیم رو انتخاب کرده بودیم. ما یه لیست 7 تایی داشتیم با یه کپه پول. بارو بندیلمونو بستیمو و به سمت لوس آنجلس حرکت کردیم. اونجا در هتل Sunset Marquis یه ملاقات ترتیب دادیم و بر طبق لیستی که همراهمون بود منتظر ناشرها شدیم."
reeves و deering مشوق هایی رو در ازای بازی ها به ناشر ها میدادن که شامل چیزای مختلفی میشد.
deering :" اخرین ناشری که وارد اتاق شد کمپانی take two بود و شخص kelly sumner رئیس اون دوران T2."

reeves اضافه میکنه: " این یه ملاقات رسمی نبود و در این بین نوشیدنی هایی هم میل شد."
deering ادامه میده :" ما اون موقع یه اصطلاحی داشتیم به اسم موقعیت اورژانسی چیزی که فکر نمیکنم مایکروسافت داشت. خلاصه من به sumner گفتم خب چی برامون داری؟ و اون گفت:خب ما این grand theft auto رو داریم.
من فرض کردم که میتونیم قراداد رو ببندیم. تیم فنی ما قبلا بهمون گفته بود gta III بازی بدی نیست. خلاقانه اس ولی چیز شاخی هم نیست. من فقط شنیدم که بازی خوبیه و همین کافی بود که قرارداد رو ببندیم."
قراردادی که reeves گفت برای ما ارزان بود.

خلاصه gta انحصاری شد به این صورت که این بازی ابتدا فقط واسه ps2 می اومد و بعد از یک سال یا دیگه خیلی زود 8 ماه روی پلتفرم های دیگه هم پورت میشد. gta III و spin off هاش مثل توپ صدا کردن چه در جذب طرفدار و چه در فروش. به طوریکه gta تبدیل شد به عامه پسند ترین بازی دنیا و هر سه نسخه gta III جزو 10 بازی پرفروش دنیا قرار گرفتن. اینا باعث توجه شدید مایکروسافت شد مایکروسافتی که میخواست نسل جدید رو با 360 شروع کنه و خیلی دلش میخواست gta از همون اولین روز عرضه نیز برای 360 عرضه بشه.از اون طرف take two هم بوی پول مایکروسافت به مشامش خورده بود و میخواست سود بیشتری بدست بیاره. ولی یه چیزی مانع این اتفاق میشد و اون قراردادی بود که با سونی چند سال پیش بسته بودن. البته اون موقع کمتر کسی از گیمرها از این قرارداد خبر داشت و همه فکر میکردن چون ps2 پرفروش ترین کنسوله gta ابتدا و به صورت انحصاری واسه این کنسول میاد.

در سال 2005 رئیس وقت T2 یعنی
Paul Eibeler در یه مصاحبه اعلام کرد که gta IV ممکنه انحصاری ps3 نباشه! مصاحبه کننده از پائول میپرسه آیا شما قرارداد انحصاری بازی gta رو در نسل جدید هم با سونی دارید؟ که او در جواب میگه: ما در نسل قبل از توافقی که با سونی داشتیم کاملا راضی بودیم و این قرارداد انحصاری به نفع هردوی ما بود.البته بازی های gta بعد از مدتی روی xbox و pc هم پورت شدن. ما در نسل جدید میخواهیم با مایکروسافت و نینتندو هم معامله کنیم.
البته رئیس T2 حرفی از این که قرارداد دائمی بوده یا فقط واسه نسل قبل بوده نمیزنه!

نسل جدید از راه رسید و در e3 سال 2006 پیتر مور که اون موقع در مایکروسافت مشغول به کار بود و ماموریت داشت پول های مایکروسافت رو به باد بده با بالا زدن آستین خودش و نشون دادن خالکوبی gta IV که به بازو داشت خبر ساخته شدن این بازی رو داد.و باعث هیاهو و هلهله در سالن شد.
3382_gta_iv_xbox_360_peter_moore_e3.jpg

این هیاهو وقتی بیشتر شد که مور اعلام کرد این بازی برعکس پیشین از همون روز اول برای 360 عرضه میشه.و بعد با اعلام اینکه این بازی دارای محتوای انحصاری واسه 360 خواهد بود هیاهو رو به اوج خودش رسوند.محتوای انحصاری ای که شایعه شد 50 میلیون دلار برای مایکروسافت اب خورده بعدها وقتی این محتواها عرضه شدن انتقاد خیلی ها رو برانگیخت که چرا مایکروسافت با این همه پول به جای قرار داد بستن برای یه آی پی جدید و انحصاری به دو تا محتوای انحصاری بسنده کرده.50 میلیون دلاری که بعدا مایکروسافت اعلام کرد به صورت قرض به راک استار داده شده. هرچند ما که از پشت صحنه خبر نداریم.و چون gta انحصاری سونی بوده مطمئننا میشه اینطور فرض کرد که مایکروسافت واسه راضی کردن T2 برای مولتی کردن بازی حسابی از خجالتش دراومده. (البته بعدا معلوم میشه)
360 دارا خوشحال بودن بخاطر این اتفاق و از اون طرف فن های از همه جا بی خبر سونی فقط واسه اینکه gta مولتی شده اظهار تاسف کردن. اونا فکر میکردن به هرحال راک استار حق داره که به فکر سود بیشتر باشه و همین که gta روی ps2 انحصاری بود هم کافیه.

ps3 از راه رسید و بازی هایی هم براش عرضه شد.بازی هایی مثل uncharted یا heavenly sword برای گیمرهای عامه پسند و یا gt5 prologue برای گیمرهایی که به این سبک علاقه داشتن.ولی هیچکدوم اینا اون بازی خاصی نبود که فروش کنسول رو زیرو رو کنه به جذب طرفدار بپردازه و یا دل کسی رو بخاطر نداشتن ps3 آب کنه!شاید معروفترین عنوان انحصاری ای که واسه ps3 اومد و تمام اون شرایط رو داشت mgs4 بود که در سال 2008 عرضه شد. یعنی یک سال و نیم بعد از عرضه ps3!بازی های third party اختصاصی که زمانی برگ برنده کنسول ps2 بودن و از همون اولین روزهای عرضه این کنسول به همراه اون عرضه میشدن دیگه واسه ps3 به صورت اختصاصی عرضه نمیشدن. خیلی از بازی هایی که قرار بود به صورت انحصاری واسه ps3 بیان مولتی شده بودن. از gta و assassin's creed بگیر تا همین red dead redemption! در طرف مقابل کنسول رقیب حسابی داشت میترکوند.360 یکسال زودتر عرضه شده بود. ارزان ترین نوع کنسولش از ارزان ترین نوع کنسول ps3 حسابی ارزان تر بود. و برعکس بازی های کم فروش (haze) و یا نصفه و نیمه gt5p) ps3 ) بازی های پرفروش زیادی داشت حالا چه 1party چه 3party !

2010-06-18xboxogps3fight-7.jpg

این شد که صدای طرفدارای سونی دراومد.یکی از این طرفدارا و فن بوی ها Geoff Keighley گزارشگر سایت گیم تریلرز و spike tv بود.جف بعد از برگزاری e3 2007 با Jack Tretton رئیس بخش سرگرمی های سونی در امریکا مصاحبه میکنه و از اینکه سونی انحصاری های 3party شو در این نسل از دست داده گلایه میکنه.جف که برعکس دیگر فن های سونی از انحصاری بودن gta IVخبرداشته علت اینکه چرا سونی اجازه داده gta مولتی بشه رو از جک میپرسه.و جک هم بعد از دو سال پرده از قرارداد جدیدی که بین سونی و T2 منعقد شده برمیداره. در این مصاحبه جک ترتون میگه راک استار این اطمینان رو بهشون داد که اگه سونی از ادعاش نسبت به مالکیت gta دست برداره در عوض gta ،
اونا یه فرانچایز اختصاصی دیگه به همون کیفیت gta برای سونی میسازن. فرانچایزی که نشون دهنده قدرت ps3 باشه!(برای دیدن گزارش تصویری اینجا رو ببینید.توجه کنید منبع مسدوده و باید از بولدوزر استفاده کنید)
جف در ادامه میگه این همون l a noire هه؟ (اون موقع هنوز l a noire انحصاری بوده) و جک میگه اونم بازی خیلی خوبیه ولی نه اون نیست.. در آخر جف میپرسه چرا سونی برای مولتی شدنgta اجازه داده و جک در جواب میگه ما نمیخواستیم پافشاری کنیم.T2 با ما رابطه خیلی خوبی داره و اونا ما رو متقاعد کردن که IP جدید به همون کیفیت gta خواهد بود.ما با gta روی ps2 دوران خوبی رو سپری کردیم و حالا نوبت یه فرانچایز دیگه س تا قدرت ps3 رو نشون بده!

روز بعدش رئیس بخش 3party
های سونی در امریکا روی این جریان صحه میذاره و میگه ما در گذشته رابطه خوبی با راک استار در مورد فرانچایز gta داشتیم و حالا هم اونا قراره یه فرانچایز دیگه برامون بسازن تا از تمام قدرت پردازنده cell و بلوری استفاده کنن.

شایعات زیادی به میان میاد که این بازی چی میتونه باشه تا اینکه بالاخره در کنفرانس e3 2009 سونی پرده از بازی agent برمیداره. موضوع این بازی در زمان جنگ سرد در اواخر دهه 70 میپردازه و در موردسازمان های اطلاعات و جاسوسی و قتل های سیاسیه. جک ترتون با اعلام اینکه این بازی اختصاصیه این تصور رو که این همون بازی ایه که قراره فرانچایز جدید سونی در این نسل از طرف راک استار باشه رو به حقیقت نزدیک میکنه. بعد از e3 رئیس اسبق T2 اقای
ben feder در مصاحبه با gamespot و eurogamer از اختصاصی کردن agent دفاع میکنه و بیان میکنه وقتی شما یه فرانچایز میخواهید بسازید خیلی مهمه که یه شریکی مثل سونی داشته باشید تا بتونه این فرانچایز رو ساپورت کنه!ben feder همچنین در جواب سوالی که یوروگیمر درباره تفاوت gta و agent میپرسه اظهار میکنه که این دو بازی کاملا از نظر گیم پلی داستان و شخصیت پردازی با هم متفاوت هستن.

در یکی از مصاحبه های یوروگیمر با Michael Pachter کسی که از پشت صحنه صنعت گیم اطلاعات خیلی زیادی داره و پیش بینی های گاها درست و غلطش در مورد این صنعت خیلی معروفه میگه:
ازم پرسیدن که آیا شما فکر میکنید هیچ بازی انحصاری (third party )
در اینده برای کنسول ها وجود خواهد داشت و من جواب دادم: خیر. وجود نخواهد داشت.
بعدا خیلی ها گفتن چه احمقی! اون چیزی در مورد agent نمیدونه! در جواب اونا باید بگم البته که من در مورد agent مطلعم. من حتی داستان اختصاصی شدن این بازی برای سونی رو هم میدونم.

pachter_ball_top_jd.jpg

در ادامه یوروگیمر ازش میپرسه: داستان انحصاری شدن agent چی بود؟ و پچر جواب میده:
"این مربوط میشه به وقتی که مایکروسافت هزینه ای رو برای مولتی شدن gta IV پرداخت... درواقع gta IV قرار بود انحصاری ps3 باشه ولی مایکروسافت هزینه ای رو برای مولتی شدن بازی به راک استار و T2 پرداخت. پول خیلی زیادی بود. مبلغی که من شنیدم و مطمئنم که درسته 75 میلیون دلار بود. که احتمالا شامل dlc ها هم بود. حالا میرسیم به سونی! مطمئن نیستم که بین اونا قرادادی وجود داشته ولی احتمالا بر اساس رابطه خیلی خوبی که داشتن سونی ازشون طلب یه بازی اختصاصی دیگه به جای gta رو کرد.بازی ای که قرار بود در مورد زامبی ها باشه.پس راک استار کارشو در مورد این بازی شروع کرد. اونا تازه در فاز اولیه ساخت بازی بودن که dead rising عرضه شد و از اون طرف valve عنوان جدید خودش left 4 dead رو معرفی کرد.مسئولان راک استار متوجه شدن که در مارکتینگ نمیتونن با اونا مبارزه کنن چرا که هیچ بازی به کیفیت بازی ای که valve میسازه نمیرسه.پس اونا اون پروژه رو لغو و خیلی بی سروصدا مشغول ساخت پروژه دیگه ای شدن. پروژه ای که agent نام داشت!"

سال 2011 میشه و l a noire هم مولتی میشه.ولی همه دلشونو خوش کردن که agent اختصاصی خواهد ماند و این فرانچایزیه که میخواد جای gta رو بگیره ! ولی هیچ اطلاعاتی از بازی به بیرون درز نمیکنه و اینکه 3 سال از ساخته شدن آخرین gta هم میگذره و ما به اواخر این نسل نزدیک میشیم این شایعه رو بر سر زبونا انداخته که agent همون gta Vهست و قراره سونی e3 امسال اونو انحصاری خودش اعلام کنه!

به هر حال agent یا gta V در e3 امسال بالاخره معلوم میشه بازی ای که قراربوده یکی از فرانچایزهای اصلی سونی در این نسل باشه واقعا چیه!

پینوشت:تحفه ای نیست ولی به هر حال ذکر منبع الزامیه!

Whitebeard

کاربر سایت
Aug 10, 2010
1,382
نام
علی
دوست عزيز واقعا ممنون از مطلب خوب و مفيدتون!
ولي من مطمئنم كه مايكروسافت بالاخره يه كاري ميكنه كه اين Agent هم مولتي بشه!مطمئن باشيد هيچ شركتي از پول بدش نمياد!البته بعيد ميدونم با اين تمركز مايكرو روي كينكت ديگه شاهد بازي هاردكور انحصاري براي اين كنسول باشيم!:(

u.T.a

کاربر سایت
Oct 28, 2006
1,493
نام
امین
دستت درد نکنه بابت جمع آوری

ولي من مطمئنم كه مايكروسافت بالاخره يه كاري ميكنه كه اين Agent هم مولتي بشه

دمت گرم!
داداشمون ۲ ساعت قصه حسین کرد شبستری واست نوشته ؟؟!

octavius

کاربر سایت
Apr 29, 2006
286
شایعه شده agent میخواد مولتی بشه:)) (این خنده واسه پارادوکسه این تاپیکه)

من همین جا پشت دستمو داغ میکنم که بخوام از این به بعد به طرفداری از سونی یا مایکروسافت پول پرست بپردازم.

باز این نینتندو قد ارزن به فکر طرفداراش هست!

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر