نظر شما در مورد GT5 و آینده GT

بزرگترین ایراد GT5 از نظر شما ؟

• مجموع رای دهنده‌ها
    116

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
17,005
نام
آریا
سلام !
بالاخره آخرین نسخه از سری بازیهای محبوب Gran Turismo هم عرضه شد و بعد از یک ماه و نیم میشه بهتر در موردش قضاوت کرد.
دوستان توی این تاپیک میتونن هر نقدی نوشته ای چیزی در مورد GT5 دارن رو قرار بدن و اشکالات و ایرادات بازی و همین طور خوبی های اون رو لیست کنن. از اون مهم تر میتونن نظرشون رو در مورد آینده این سری و مشکلاتی که دوست دارن PD حل کنه بگن. از اونجایی که شخص یامائوچی روی این تاپیک نظارت داره , میتونیم با صحبت های منطقی خودمون تاپیکی پُربارتر داشته باشیم !

• Cool
Reactions: MrElectricWizard

Trunks

کاربر سایت
Jan 2, 2008
7,173
نام
Shahab
از اونجا که من GT5 رو زیاد بازی نکردم ( در حد چند ریس و 30 دقیقه ) .
اما 3 مورد اول به نظر مشکل بازی بود . البته شاید من برام ضد حال باشه . اما ، وقتی وارد بازی شدم یکم تکسچر های بازی تو ذوقم زد . فیزیک بازی هم همینطور . خیلی ها بازی می کنن برای چند دست . این فیزیک بازی شدنی یکم بد بود . ولی انصافا گیم پلی بازی 10/10 بودش .

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
17,005
نام
آریا
از اونجا که من GT5 رو زیاد بازی نکردم ( در حد چند ریس و 30 دقیقه ) .
اما 3 مورد اول به نظر مشکل بازی بود . البته شاید من برام ضد حال باشه . اما ، وقتی وارد بازی شدم یکم تکسچر های بازی تو ذوقم زد . فیزیک بازی هم همینطور . خیلی ها بازی می کنن برای چند دست . این فیزیک بازی شدنی یکم بد بود . ولی انصافا گیم پلی بازی 10/10 بودش .
کلآ یه مشکل اساسی بازی اینه که دفعه اول (و یکی دو ساعت اول) توی ذوق آدم میزنه ! همون اول کاری بدترین مپ های بازی رو میاره وسط ! یعنی بیشتر از 25 تا مپ توی بازی هست که 2,3 تاش خیلی بی ریخته و دقیقآ همونا رو اولین بار بازی میکنی :D
فیزیک خود ماشینها که واقعآ فوق العادست ! :D ولی فیزیک برخورد رو موافقم. یعنی وقتی دو تا ماشین با سرعت زیاد به هم یا دیوار برخورد میکنن زیاد طبیعی نیست.
به قول 1UP که خیلی هم با بازی حال کرده بود , مهم ترین نکته در مورد GT5 چگونگی گاز دادن و ترمز گرفتن و ... نیست , بلکه صبر و تحمل بازیکن هست ! کافیه بازیکن یه کم صبر کنه و دو سه ساعت جلو بره تا روز به روز بیشتر معتادش بشه !

u.s.a

کاربر سایت
May 19, 2009
15,129
نام
حسین
یه دنیااااااااا ممنونم از آریا که به خواهشم جواب مثبت داد.:dدستت درد نکنه آریا جان.اما آریا جان به نظر خودم از گزینه های نظر سنجی بزرگترین ایراد نبود دمیج مکانیکی در بخش gt life یا به قولی همون بخش career هست.چون میدونی یکی از دلایلی که انقدر همه میگن بازی آسونه نبود همین دمیج هست.به طور مثال طرف با سرعت 300 تا سر پیچ میکوبه به ماشین جلویی و راحت ازش سبقت میگیره و اول میشه-در حالی که اگر دمیج باشه واقعا کارش سخت میشه.

خوب اینم از نقد بنده.

خوب بالاخره بعد از یک ماه بازی مداوم که تقریبا بیش از 200 ساعت میشه میخوام بهتون افتخار بدم و نقد خودم رو بنویسم.:dاول از همه از نکات منفی شروع میکنم.
هر بازی ایی دارای نکات مثبت و منفی هست و قطعا gt5 هم از این قاعده مسثتناء نیست.

اولین نکته ایی که در بازی جلب توجه میکنه کیفیت پائین ماشینهای استاندارد هست که در بعضی از ماشینها بیشتر به فاجعه میخوره.اما در خیلی از ماشینها مثل بوگاتی هم تقریبا هم پای پرمیوم ها طراحی شدن.دومین نکته نبود کاکپیت برای 800 ماشین استاندارد هست که برای کسانی که از کاکپیت بازی میکنن خیلی ناراحت کننده هست.

اما دومین نکته منفی-عدم توازن گرافیکی در بازی هست.به طوری که در بعضی از پیستها واقعا آدم روی صندلی میخکوب میشه ولی در بعضی مراحل حس میکنه داره با همون ps2 بازی میکنه.

سومین نکته این هست که متاسفانه cut track در بازی وحشتناک وجود داره.یعنی شما سر یه پیچ براحتی میتونی با رفتن از خاکی یا داخل چمن براحتی اول بشی.مثلا در پیست واقعی le mans که در بازی اسمش circuit de la sarthe هست-سر اون پیچ های خیلی تند شما میتونی با همون سرعت 300 تائی از وسط خاکی رد بشی و فاصله زیادی با نفراتی پشتیت ایجاد کنی.pd میتونست یا یه جور penalty که در بخش مولتی هم وجود داره در بازی قرار بده-با مثلا با گذاشتن موانع کاری کنه که شما نتونی این کلک رو پیاده کنی.و به شخصه شدیدا از این موضوع ناراحت شدم.

نکته چهارم این هست که مثلا در پیستهای بارونی یه خاکی-اگر شما با دکمه L1 پشت سرت رو ببینی می بینی که به قولی در اثر حرکت شما داره خاک بلند میشه-اما اگر از نمای کاکپیت بازی کنی و در آینه نگاه کنی میبینی که هیچ خاکی در آینه دیده نمیشه-که اینم از اون کارهای عجیب غریب PD هست.

نکته پنجم بارون هست.در بازی دکمه برف پاک کن وجود داره -اما وقتی بارون میباره-می بینید که دکمه برف پاک کن کار نمیکنه-که بازهم دلیل این کار PD رو نمیفهمم.یعنی بارون در بازی به هیچ عنوان اسکریپت نیست.خودم در ابتدا فکر کردم که اسکریپت هست-اما با یه امتحان ساده متوجه شدم اینگونه نیست.مثلا کافیه یه ماشین که برف پاک کن نداره مثل ماشینهای نسکار رو بردارید-و برید تو پیست بارونی-و میبینید که شیشه های ماشین به زیبائی هر چه تمام تر خیس آب شدن و شما قادر نیستی که دیگه جلوت رو ببینی.اما واقعا نمیفهمم چرا PD کاری کرده که ماشینهایی که برف پاک کن دارن-هنگام بارش بارون نشه ازش استفاده کرد.

نکته ششم هوش مصنوعی هست.متاسفانه هوش مصنوعی چندان جالب نیست.یعنی در ابتدای بازی که فاجعه آمیز هست.اما با رفتن به لولهای بالاتر اوضاع بهتر میشه.اما هیچ وقت به شخصه احساس سختی و رقابت در بازی رو حس نکردم.

نکته هفتم:کم بودن eventها.یعنی وقتی این بازی این همه ماشین و پیستهای مختلف و دلچسب داره میتونست براحتی انقدر event بزار که تا 1 سال گیمر سرگرم بشه.و واقعا دلیل این کار pd رو باز هم نمیفهمم-چون به قول آریا این کار اصلا هم زمان بر نبوده و مشخص نیست چرا این کار نشده

نکته هشتم:وجود سایه های دندونه دار که خیلی خیلی بد و زشت هست و بدجوری به کیفیت بصری بازی لطمه زده.
================================
خوب حال میرسیم به نکات مثبت بی انتهای بازی.

اولین نکته:وجود بیش از 1000 ماشین که نیاز هر رسینگ بازی رو بر آورده میکنه.

دومین نکته:وجود 200 ماشین پرمیوم.آیا شما عشق ماشین هستید؟آیا خیلی دوست داری یه فراری 458 ایتالیا یا bmw m3 رو از نزدیک ببینی و نمیتونی.خوب این که کاری نداره.ما به شما gt5 رو پیشنهاد میکنیم:dکافیه شما 458 ایتالیا رو بخری و بعد بازی رو از نمای کاکپیت بیاری.جزئیات واقعا دیوانه کنندس.تمامی دکمه های روی فرمان-داشبورد همه و همه با بیشترین دقت و جزئیات طراحی شدن.یعنی واقعا به یامائوچی درود فرستادم برای این همه صبر و حوصله و تلاش.
کافیه برید یه نیسان gtr بردارید و از نمای کاکپیت عقب رو نگاه کنید تا ببینید حتی به کمر بند ایمنی و حتی دکمه های اون کمر بند هم رحم نکرده و حتی اونا رو هم طراحی کرده.واقعا وقتی اینا رو میبینم جلوی بی انصافی دیگران دیوونه میشم.این همه ذوق و عشق یامائوچی واقعا جای هزار بار تشکر رو داره.اونم تو روزگاری که بازی سازها با کمترین اهمیت به مشتری بازی رو میسازن.

وقتی که به داشبورد نگاه میکنم فقط میتونم لذت ببرم.واقعا آدم فکر میکنه این پلاستیک واقعی هست.مخصوصا وقتی در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار میگیره.فرمان ماشین هم همینطور.وحشتناک عالی طراحی شده.برید یه نیسان 350 z بخرید تا متوجه بشید چی میگم.
تمام دندونه ها و آج های روی فرمان طراحی شدن که تحسین هر آدم منصفی رو به دنبال داره.

نکته سوم:آیا از بازیهای رسینگی که فقط دارای آب و هوای یکسان هستن و یا فقط پیستها روز هستن خسته شدید؟من باز هم بهتون gt5 پیشنهاد میکنم.چون در اینصورت خستگی برای شما معنا نداره.وجود آب و هوای مختلف مثل بارونی و برفی و آفتابی - روز و شب و غروب-پیستهای برفی رالی
پیستهای نسکار-پیستهای واقعی مثل nurburgring تا مدتها شما رو سرگرم میکنه و ذره ایی برای شما خستگی به دنبال نداره.

نکته چهارم:وجود 4 بخش مختلف ریس در بازی+بخش همیشگی.که کارتینگ=نسکار=رالی=فرمول نام دارند.باورتون میشه؟شما میتونید اگر از مسابقه های معمولی خسته شدید به سراغ رالی یا نسکار یا کارتینگ برید.انتها و پایان در این بازی جایی نداره.وجود چندین ماشین نسکار و رالی و همینطور وجود 2 ماشین فرمول 1 فراری در قسمت پرمیوم و چندین فرمول استاندارد نیاز هر گیمر ریسینگ بازی رو بر آورده میکنه.فقط میتونم به یامائوچی آفرین بگم.

نکته پنجم:1080p بودن بازی.فقط خودتون حساب کنید.که 16 ماشین با بالاترین جزئیات+بارون+اون همه افکت پاشیدن آب در اثر حرکت ماشین با کیفیت 1080p اون هم در 60 فریم اجرا بشه:-o
واقعا دیگه حرفی برای گفتن باقی نمیمونه.

نکته ششم:تا حالا بازیهای ریسینگ زیادی بازی کردم.از جمله dirt-1-2.در این شماره دوم حرکت لاستیکها بروی خاک-و تاثیرشون بروی خاک-فقط محدود با مسیر اصلی و به قولی وسط جاده هست.یعنی شما اگر به کنار جاده برید هیچ اثری از لاستیک بروی خاک نمی بینید.اما در gt5 به هیچ وجه اینطور نیست.یعنی شما ماشین رو به هر گوشه از جاده ببرید میبینید که لاستیک اثر خودش رو بروی خاک میگذاره.در مورد برف هم همینطور.و واقعا اثر لاستیک بروی برفها دیوانه کنندس.

نکته هفتم:همونطور که از پیستهای بد گفتم باید از پیستهای خوب هم بگم.تعداد زیادی از پیستها بخصوص پیستهای رالی وحشتناک عالی هستن و براحتی نمره 10 رو میگیرن.در پیست برفی رالی-خاکی جزئیات و طراحی و کیفیت بافتها عالی تر از عالی هستن.اثر نور خوشید بروی برف و تلالو اون واقعا دیوانه کننده هست-به زیبائی آدم میتونه خیسی برف رو حس کنه و هرچه آدم تحسین کنه بازم کم هست.پیستهایی مثل cape ring-high speed ring-nurburgring-autodrame nazionale monza و چندین و چند پیست دیگه گرافیک محیط واقعا عالی هست.در پیست high speed ring که یار همیشگی gt بوده و از اولین شماره همراه این بازی بوده-کافیه از کنار پیست با سرعت بالا حرکت کنید-بعد از پایان بازی به replay برید که می بینید در اثر سرعت شما حتی چمنهای کنار جاده به زیبائی به حرکت در میان.

نکته هشتم:نور پردازی.نورپردازی در بالاترین سطح ممکن هست.اثر نور خورشید بروی برف واقعا فک انداز هست.همینطور اثر نور خورشید به داخل کاکپیت هم تحسین آدم رو به همراه داره.واقعا در مورد نورپردازی هرچی بگم کم گفتم.این مورد به نظرم بهترین مورد گرافیک بازی هست.

نکته نهم:خوب میرسیم به اصل قضیه.یعنی گیم پلی و رکن اصلی بازی.آیا از انواع و اقسام رسینگ های آرکید خسته شدین؟آیا از ریسنگهای سیمولیشن که چیزی جز خستگی به همراه ندارن خسته شدین-فقط باید به سمت GRAN TURISMO 5 امپراطور بازیهای ریسینگ بیاد.
به قاطعیت تمام اعلام میکنم-قویترین-واقعی ترین و بهترین شبیه سازی که تا بحال ساخته شده همین بازی هست.و اگر کسی جز این بگه خودش رو مسخره کرده.تک تک تغییرات در ماشین و سیستم بازی یا همون driving option تاثیر مستقیم بروی رانندگی شما داره.تک تک ماشینها خصوصیات خاص خودشون رو دارن.و هر پیست با توجه به مشخصات و مختصات خودش ماشین مورد نظر خودش رو میطلبه.اگر میخوای تو rome رانندگی کنی من بهت gallardo پیشنهاد میکنم-اما برای nurburgrin به هیچ وجه این ماشین رو برندار.بلکه یه zonda یا toyota supra با قیمت ناقابل 900 هزارتا بهت پیشنهاد میکنم.واقعا هیچ ایرادی به سیستم گیم پلی نست.کافی هست که 600 مگ پچ دانلود کنی تا دمیج مکانیکی اضافه بشه.اونوقت میتونی لذتی بی نهایت از بازی ببری.کافیه شما به driving option برید و گزینه های driving line و
traction control system و active stability management و به خصوص skid recovery force رو خاموش کنی.و معنی ریسینگ سخت و شبیه ساز رو درک کنی.واقعا کار هرکسی نیست با خاموش کردن این گزینه ها بازی کردن ولی اگر بتونی لذتی بی نهایت برات داره.

نکته دهم:صدا گذاری.دیدم که بعضیها به صداگذاری ایراد گرفتن-اونم بخاطر صدای برخورد ماشینها.اما انقدر آدم نباید بی انصاف باشه.کافیه مثلا یه ماشین که تازه خریدید رو به tune shop ببرید و مثلا 100 یا 200 اسب بخار قدرتش رو اضافه کنید.حالا دوباره به پیست برید و گاز بدید.می بینید که صدای موتور خیلی زیبا و عالی تغییر کرده و واقعا از دیدن این نکته به وجد اومدم.

آخرین ویرایش:

Bayonetta

کاربر سایت
Jul 6, 2010
2,377
راست میگی آریا ؟
استاد میخونه ؟:)اهم ... :D
درود میفرستم به روان پاک جد و آبا استاد یامائوچی عزیز ؛ اول اینکه زیاد به این گیرایی که بهت میدن توجه نکن چون خیلیاش از رو حسادته ؛ تو و تیمت سازنده های کامل ترین بازی ریسینگ تاریخ هستین ، اما این به معنی بی ایراد بودنش نیست ... اول دفعه دیگه لطف کن لطف نکن ، میفهمی چی میگم ؟
یعنی ماشین استاندارد نذار تو بازیت ، خوبی به ما فن ها نیومده ... دست به گیم پلی بازیهات نزن چون اساسی بنچ مارک هستش ، ولی یه اون لول های بالا یکم مسابقات بیش از حد طولانی میشه ، ما اون قدر وقت Free نداریم یه سره عزیزم :D ...رنگ بندی بازی فوق العادست ، وحشتناک واقع گرایانست ... جای تشکر داره . اما یه لطفی بکنی و دارو درخت ها رو هم 3D و یکم با کیفیت تر کنی دیگه رتته ... ;)
کلا دمت گرم ، With Love ... :D

RockIT

کاربر سایت
Apr 29, 2010
2,314
نام
افشین
من با اجازه شما بازی رو تازه شروع کردم
این پست رو کامل می کنم بعدا
ولی بازی بسیار زیبا و چیزی که من بهش اهمیت میدم گیم پلی اعتیاد آوره
در ضمن من به گیم پلی بیشتر اهمیت میدم ولی مشکل اینجاست که گرافیک با چشم نوازی خودش شما رو جذب می کنه ولی وقتی مشکلاتی از قبیل دود یا بارون رو می بینید تو ذوق میزنه
ادامه دارد...........

• Like
Reactions: u.s.a

enayati11_ballack1

کاربر سایت
Dec 18, 2007
121
نام
Ramin
بزرگترین مشکلش به نظر من وجود Free ride (یا یه چیزی تو این مایه ها) تو قسمت آنلاین بود . باور کنین تو دو هفته ای که بازیو داشتم نتونستم 3تا مسابقه برگذار کنم . نبود دمیجم واقعا یه تنه بازیو نابود کرده بود . سایه زنی هاشم یه جاهایی خیلی تو ذوق میزد .

FrankinG

... Cortana
کاربر فعال
Jun 5, 2008
3,489
نام
Ali
از مشکلات بازی میشه به AA ، افکت بارون به غیر از نمای کاپکیت چون در این حالت عالیه ، دمیچ ظاهری ، تا حدی کمبود Event و صبر (!) نکردن اشاره کرد ! با اطمینان میگم با این همه سر و صدا برای کسی که تازه GT میزنه اولهای بازی اونی نیست که باید باشه ولی فقط اگه صبر کنید و پله پله برید بالا معجزه استاد رو میفهمید واقعا اعتیاد پیدا میکنید به بازی ! PD باید کلمه Wait رو طلا بگیره بزنه روی Box Shot بازی ! ( خودم از وقتی خریدمش 2 روز اول 24 اعت پای بازی بود :d)

آریا چرا نگفتی استاد هم هست ... چهره ام خوبه الان ؟:d

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
17,005
نام
آریا
صرف نظر از عدم تعادل گرافیکی و یه سری مشکلات دیگه , بزرگترین مشکل بازی رو استفاده نکردن از پتانسیلش میدونم !
بیشتر از 1000 تا ماشین توی بازی هست , بیشتر از 25 تا مسیر که با اضافه کردن مسیرهای Course Creator خیلی هم بیشتر میشن. یه تعدادی از این مسیرها چرخه شب و روز دارن. یه تعداد آب و هوای برفی یا بارونی دارن , ولی واقعآ از چندتای اینها توی A-Spec استفاده شد ؟ رسمآ چند بار توی بخش اصلی و تک نفره بازی وارد پیست های بارونی شدیم یا رانندگی توی شب رو تجربه کردیم ؟ شبی که نورپردازیش خیره کننده هست و کافیه روی علامتهای کنار جاده نوربالا بندازین تا ببینین چی ساخته. مطمئن نیستم ولی فکر کنم توی بخش تک نفره حتی یک بار هم یه مسیر رو برعکس نرفتیم. در حالی که دیروز توی Seasonal Event ها یکی از پیست ها (فکر کنم Deep Forest بود) رو برعکس گذاشته بود و رسمآ حال و هوای پیست عوض شده بود.
اگه 10 تا سوال در زمینه گیم از زمان Atari 2600 تا الآن داشته باشم , اولیش این هست که چرا باید فقط 54 تا Event توی GT5 باشه ؟!!!! درسته هرکدوم از یکی تا 6,7 تا مسابقه دارن ولی واقعآ دلیل این کمبود نسبت به GT4 چیه ؟ چه سختی ای داره ساختن Event ؟!
چرا با وجود 1000 و خورده ای ماشین توی بازی , باید عرق بریزیم و روزی 30 بار سر بزنیم به دست دوم فروشی ها تا فلان ماشین رو پیدا کنیم ؟! الآن من اگه آنلاین نمیشد احتمالآ تا یه سال دیگه هم به Formula GT نمیرسیدم ! واقعآ دلیل این کار چی بوده ؟! میتونستن خیلی راحت شرکتهای مختلف رو بذارن (مثل ماشینهای پریمیوم) و آدم بره مثل یه انسان متمدن بگرده و ماشینش رو پیدا کنه.
چرا لیسانس TopGear خریده میشه ولی همه چیز فقط توی پیستش خلاصه میشه ؟ انقدر سخت بود با وجود 1000 تا ماشین , چند تا از اپیزودهای TopGear رو بازسازی میکردن ؟ یا مثلآ Stig رو کامل طراحی کردن ولی توی گیم پلی نمی بینیمش ! نمیشد مثلآ Stig با یه ماشین حرکت کنه و ما پشتش بریم و مسابقه بدیم ؟
اون طرف پیست های رالی وجود داره. از Toscana تا Alaska (عمرآ نصفتون این پیست رو دیده باشین چون توی Course Creator هست مثل پیست زیبای Eifel) تا Chamonix . پیست های مختلف خاکی و برفی که بعضی هاشون چرخه شب و روز هم دارن ولی چند بار توی بخش های اصلی بازی به جز Arcade , این پیست ها رو دیدیم ؟!
این همه رنگ های استاندارد و واقعی توی بازی وجود داره و هر ماشین رنگهای مخصوص خودش رو داره , ولی به جای اینکه بتونیم اینا رو راحت در اختیار داشته باشیم و ماشینمون رو به دلخواه رنگ کنیم , فقط مجاز هستیم از رنگ ماشینهایی که خریدیم و توی لیستمون رفته استفاده کنیم !
این همه ماشین و کمپانی توی بازی وجود داره , ولی وقتی میخوایم یه دست توی بخش Arcade با رفیقمون بازی کنیم , فقط 50,60 تا ماشین دم دست هست و اونا هم طبقه بندی نیست ! باید بگردیم تا برسیم به ماشین مورد نظر !

اینها یه بخشی از مشکلاتی بود که واقعآ از یه تیم باتجربه (تیمی که بازی اول و دوم و چهارم رو توی لیست بهترین ریسینگ های تاریخ به گفته منتقدین ساخته) بعید بود. این جور چیزها رو اگه توی اولین بازی یه تیم آماتور میدیدیم مشکلی نداشت ولی از PD واقعآ بعید بود ...

به جز اینها که درست کردنش هیچ زمانی نمیبره و منم میتونم توی یه روز همه این مشکلات رو رفع کنم , دوست دارم توی بازی بعدی دیگه خبری از ماشینهای استاندارد نباشه. خودم زیاد باهاشون مشکلی نداشتم ولی دیگه سال 2012 یا 2013 (یا هر زمانی بازی بعدی بیاد) زشته که همچین تکسچرهایی داشته باشیم و نصف بازی هم بدون کاکپیت باشه. PD میتونه ماشینهای برجسته و محبوب رو از این لیست استاندارد خارج کنه و پریمیومشون کنه و بقیه رو بریزه دور . همین طور دو سه تا از مسیرهای بی کیفیت هم اگه نبودن , منتقدها کمتر نسبت به طراحی مسیر غُر میزدن.

اینها چیزایی بود که فعلآ به ذهنم رسید و شاید در آینده بهشون چیزای دیگه ای اضافه کنم !

• Like
Reactions: ...Sahand...

FrankinG

... Cortana
کاربر فعال
Jun 5, 2008
3,489
نام
Ali
زشته که همچین تکسچرهایی داشته باشیم

کاملا موافقم ، چون بعضی از موارد رو وقتی بازی بهم جایزه میداد و تو پیست ازشون استفاده میکردم به هیچ وجه همخوانی اون مدل ماشین رو با فضای بازی درک نمیکردم ( منظورم گرفیک داخل بازی هست ) ولی خب بودن اون همه ماشین حداقل این مشکل رو تا حدودی از ذهنم پاک کرد .
باید بگردیم تا برسیم به ماشین مورد نظر !

برام سوال بوده PD واقعا "خودش" این کار رو کرده یا امداد غیبی در زمان عرضه این نوع Selection رو در بازی جا داده !! هر چقدر فکر میکنم میبینم نه به تم شیک و مرتب (مخصوصا تو منوهای بازی) گیم نه به این نوع انتخاب ماشین در بخش Arcade ! واقعا معضرت میخوام ولی یک آدم دیوانه گیمی تو مایه های Suda 51 همچین انتخابات دور از ذهنی رو تو بازیش قرار میده ! از نداشتن 1000 اتومبیل بگیر تا نداشتن بخش Company ـها ! بر فرض مثال من 500 اتومبیل رو آزاد کردم چجوری بین 500 تا ماشین بگردم تا فلان اتومبیل رو پید کنم ؟!

و اینکه خواهشا سر عرضه GT6 انقدر تاریخ ندید بعد عوضش کنید و شاهکار نداشتن تاریخ عرضه در اواخر رو به ثبت برسونید !

پ.ن:در ادامه صحبت های دوستان چیزی یادم اومد میگم :)

Amir09

کاربر سایت
Aug 10, 2008
1,696
نام
امیر
نظرم رو درباره ی بازی تو تاپیک امتیازات گفتم اما در مورد آینده GT:

1-GT Collectionعرضه بشه!
2-کلآ بحث ماشین های استاندارد برچیده بشه و تمام ماشین ها با کوچکترین جزئییات و دمیج ظاهری و داخلی موجود اشند.
3- برای مسابقات آنلاین یک قسمت درست کنن که با ماشین های افسانه ای 1970به قبل (فقط) در همون پیستها مسابقه بدیم و افکت سیاه سفید و این جور چیزا براش بذارن!
4-روی سایه ها و درختان و AA, افکت دود به شدت کار بشه .

بازم به فکرم چیزی رسید اینجا قرار میدم!

Muse

کاربر سایت
Jul 12, 2008
2,273
نام
عارف
بازی اشکال وحشتناکی نداشت که تو ذوق بزنه اما شماره های قبلیش اینقدر خوب بودن که نمیذارن این شماره خیلی خودشو نشون بده ! به نظرم اگه قرار فاصله ی بین GT6 با GT5 به اندازه ی GT5 تا GT4 باشه , کلا بازی رو ادامه ندن بهتره ! ببینید اوضاع بازی چقدر خرابه که همه میان با فورزا که مال 2009 هست مقایسش میکنن ! :(

ZEN 2

کاربر سایت
Dec 8, 2009
871
عدم تعادل گرافیکی-نداشتن دمیج-دمیج ظاهری محدود-تعداد کم event ها-ماشین های استاندارد-هوش مصنوعی !!! چون انلاین بازی نکردم نمیتونم در موردش نظر بدم...

کلآ به نظر من بعضی از سیاست های بکار گرفته شده در بازی به قدری احمقانه بود که حد نداره, که قبلآ تو تاپیک خود بازی هم نام بردم.

خلاصه ای از اشکالاتی که بالا گفتم رو مینویسم.
=============
گرافیک بازی اصلآ یکپارچه نیست ! مثلآ طراحی بعضی از پیست ها زیبا هستش اما در طرف دیگه بر روی طراحی برخی از پیست های دیگه خوب کار نشده!

در مورد replay, باور من بر اینه که سازنده حتی میتونه replay بازی رو پولیش بده و با کیفیت تر از اون چیزی که شما در حالت in-game بازی میکنید تحویل شما بده که تو GT5 بر عکس اون رو مشاهده میکنیم! یعنی نه تنها کیفیت REPLAY ها بالاتر از حالت in-game نیست بلکه تمامی اشکالات بازی به صورت بارزی تو replay ها دیده میشه!
کافیه فردی که برای اولین بار هست بازی رو انجام میده بخواد replay خودش رو تماشا کنه,اون وقت هست که بعضی از اشکالات design چه در محیط چه در خودرو به چشم میاد که غیر قابل انکار هست.

در طراحی ماشینهای پریمیوم هم به شخصه چند تا از ماشینها رو دیدم که طراحیشون اصلآ جالب نبود که این خودش نشون میده که طراحی ماشینهای پریمیوم هم دچار چند گانگی هستش.

از نمای داخلی هم به دلیل کیفیت بد سایه ها نمیشه بدون گرفتن اشکال رد شد.

در کل گرافیک بازی اصلآ بالانس شده نیست و ادم رو بعضی اوقات دلگرم و بعضی اوقات دلسرد میکنه. (که بیشتر دلسرد میکنه تا دلگرم!)
====

نداشتن دمیج, چه ظاهری و چه فنی در حالت افلاین هم تو ذوق میزنه!

خوب اگه مبنا رو بر این میزاریم که بازی شبیه ساز هست پس باید اصول دمیج هم تو اون رعایت بشه چون تصادف بدون دمیج خودش سبک ارکید رو تو ذهن تداعی میکنه.
===========

تعداد event ها رو هم میتونستن بیشتر کنن که کار زمان بری هم نبود!
==========

ماشینهای استاندار گند زدن به پیکره ی بازی! معلوم نیست نظر کدوم احمقی بوده که همچین دسته بندی تو بازی اجرا بشه.یعنی اگه فقط 200 تا ماشین پریمیوم تو بازی بود خیلی سنگین تر از قرار دادن تعداد زیادی ماشین های استاندارد بود.

حالا استاندار بودن به یه طرف اما قضیه اینه که تقسیم بندی ماشینهای استاندار و پریمیوم هم عاقلانه نیست,یعنی ماشینی مثل بوگاتی (و خیلی ماشینهای پر ابهت دیگه) عضو گروه پریمیوم نیستن و در عوض ماشینی عضو گروه پریمیوم هست که ادم حتی زورش میاد نگاهش کنه!

طراحی ماشینهای استاندار هم به هیچ وجه جالب نیست!
================
هوش مصنوعی بازی هم خیلی افتضاح نبود اما خیلی می تونست بهتر از این باشه.

مثلآ وقتی میخواستید از کنار ماشینی سبقت بگیرید فقط کافی بود کمی (ناچیز) با ماشین کناری برخورد کنید که کاملآ حس میشد که سرعتش رو کم میکرد و به شما اجازه ی عبور میداد.
==============

خوبی که داشت گیم پلی بود !

یعنی روش خوبی رو برای گیم پلی خودش انتخاب کرده بود که مخاطب رو جذب میکرد.

آخرین ویرایش:

...Sahand...

کاربر سایت
Sep 5, 2010
1,282
در کل اگه عینک GT رو برداریم با بازی ضعیفی رو به رو بودیم :( از همون اول که دیسک بازی رو میذاریم تو دستگاه خیلی چیزا بدجوری می زنن تو ذوق ! البته یه چیزی هم همین اول پستم بگم که این نفد نیست چون نقد نکات مثبت هم در نظر گرفته میشه این فقط موارد بد بازی هستش !

اول از همه اون تریلر یا فیلم اول بازی خودمون , واقعا اون چیه اخه ؟ یه کارخونه چه ربطی میتونه داشته باشه به یه همچین بازی آدم انتظار داره صدای موتور یک ماشین ترکیب شه با یه موسیقی معروف

دومین چیز منو بسیار بد و ساده بازی هستش . همون اول بسم الله یهو میری تو ارکید و از اون بدتر نحوه انتخاب ماشین ها ( فاجعه ) و نحوه انتخاب جاده که اگه خدایی به من میدادن من بهتره طراحی میکردم همینجوری کلی ماشین ریخته اونجا !

بعد از اون میرسیم به منو GT life که نسبتا با حاله و اونم بدون مشکل نیست ! یکی از چیز هایی که خیلی تو ذوق میزنه عکس های بخش A-spec و B-spec هست که انگار با پینت درست کردن حداقل میتونستن یه عکس با کیفیت و جزییات بهتر بذارن که !

نکته بعدی گاراژ ما هست ( البته این نظر شخصی من هست ) که به نظرم خیلی مبتدیانه طراحی شده ومیتونست بهتر طراحی شه

یکی از نکات جالب دیگه وقتی در قسمت Gt auto روغن عوض میکنیم روغن ماشین از همون زیر دوباره پر میشه :))

برای رنگ کردن اتومبیل خودتون فقط میتونید اونو به رنگ ماشین هایی که داشتید دربیارید
امکانش نبود از بازار رنگ بخریم :-/

یکی دیگه از موارد طریقه خرید ماشین که خیلی وقت گیر هست و اون هیجان ماشین خریدن و اصلا نداره تو بازی ها وقتی آدم میخواد یه چیزی بخره خیلی مهیج هست وقتی که ماشین و میخری نیم ساعت طول میکشه یه صفحه مشکی بیاد و ... که اصلا خوب نیست بلکه بد هم هست !

در مورد قسمت خرید ماشین های استاندارد هم باید آدم خودشو بکشه که ماشین دلخواهش بیاد حتی خیلی مواقع بضی از ماشین ها لازم برای مسابقات تو این بخش هست ولی ممکنه شما ماشین مورد نظرتون و پیدا نکنید . گرافیک هم که اصلا خوب نیست البته بعضی از ماشین های استاندارد نزدیک هستن به پرمیوم

نکته بعدی که آزار دهنده هست لودینگ ها طولانی هست و کلا انجام یه کاری تو بازی خیلی طول میکشه مثلا میخواهد روغن ماشین و از وسط مسابقه بیایید بیرون عوض کنید یا میخواهید ماشینتون و عوض کنید بیش از حد طول میکشه و خسته کننده هست

اینا نکاتی بود که قبل از اینکه وارد شدن بخش A-spec و B-spec Special events بشید به چشم میخوره اما مراحل

اولین نکته ای که میخوام بگم اینکه خیلی ها میگن اول ما بخش A-spec رو میریم یه سری ماشین و برای یکسری از مراحل خریدن مرحله رو انجام دادن و ماشین و فروختن اما نمیدونن که بخش B-spec مراحل مثل همونه اینجا این تکراری بودن آدم و خسته میکنه

بعد از اون به پیست ها نگاه میکنیم و از اونجایی که بازی قابلیت نمایش اون پیست ها زیبا در شب و بارونی و داره با اون نورپردازی عالی ما فقط 3 4 تا بخش بیشتر نداریم که میتونیم تو این پیست ها رانندگی کنیم که جا داشته بیشتر باشن تا لذت و هیجان بازی بیشتر بشه و مدام در روز نباشیم

بخش Special Events خب همانطور که میدونید در این بخش یکسری از مسابقات خاص معروف ( کارتینگ و .. ) وجود داره + Gran Tour و پیست Top gear . همینجا وقتی که امتیاز پیست تاپ گیر و گرن توریزمو داره میتونست یه چلنج جدا و یه بخش مخصوص تاپگیر درست کنن ( طولانی تر و بهتر ) در واقع از تاپ گیر هیچ استفاده ای نشده !
همین مورد هم در مورد کارتینگ . انصافامراحل کارتینگ خیلی کم بود !

اما داخل بازی چه اتفاقاتی میوفته !

اولین نکته که به چشم میاد گرافیک فوق العاده ضعیف و بده ماشین های استاندارد هست ( مخصوصا در اوایل بازی )

بعضی از پیست ها هم گرافیک ضعیف تری نسبت به پیست ها دیگر دارن

سیستم Damage بازی انصافا ضعیفه ولی چون بار اول بازی هست خودش یه پیشرفت حساب میشه

بعد از اون فیزیک ( البته فیزیک خود ماشین ها نه ) در هنگام بر خورد ماشین با اجسام دیگر :dمثل اتومبیل و ساختمان ها زیاد طبیعی نیست مثلا وقتی با سرعت میزنید به دیوار عقب ماشین بلند میشه ( یه امر کاملا طبیعی ) اما خیلی طول میکشه ماشین دوباره برگرده رو زمین که این اصلا طبیعی نیست

هنگام برخورد هم صدایی که میده مثل برخورد با بشکه آب هست

بازی از نمای بیرونی هم زیاد جالب نیست کنترل ماشین خیلی تفاوت میکنه و هنگامی که از پیست خارج میشید یا ماشین چپ میکنه خیلی غیر طبیعیه !

شروع و تمام شدن یک مرحله هم میتونست بهتر باشه منظورم از بهتر روش واقعی تری بود به جای اینکه صدای دینگ بیاد و بزنه Start میشد ماشین ها از خارج از پیست یا بعد از دور گرم کردن لاستیک ها تو جایگاهاشون قرار بگیرن و به جای دینگ هم یکی اونجا پرجم تکون بده ! :d

در مورد هوش مصنوعی هم نه میشه گفت خوبه نه میشه گفت بده . در بعضی از موارد هوش نداتشن کلا ماشین ها
مثلا مواقع شروع 10 بار ریستارت بزنید همه ماشین ها یه جور شروع میکنن ولی هوش مصنوعی در کل رضایت بخش بود

خب دوستان اینا تمامی مواردی بود که به نظرم در گرن توریزمو نکات منفی حساب می شد . خودم که پست رو خودنم از اونجایی که Gt fan هستم به شدت از خودم بدم اومد برای همین فردا همین پست و ویرایش و سپس نکات مثبت رو هم اضافه میکنم
ولی وقتی بازی از سری GT باشه باز هم ما اونا با اشتیاق بازی میکنم و کلی با هاش حال میکنیم

آخرین ویرایش:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر