بررسي دمو قابل بازي Heavy Rain

MANIX

کاربر سایت
May 18, 2007
2,500
نام
حميدرضا
SCOTT_SHELBY.jpg

پيرمرد در باغچه كوچك جلوي خانه نشسته و به خيابان نگاه مي كند ، باران نم نم ميبارد ولي او زير سرپناه جايش امن است. اسپري تنگي نفسش را كنار ميز بغل گذاشته و به خانه ي رو به رويي در آن طرف خيابان نگاه مي كند. جواني همانند او نشسته و به پير مرد نگاه مي كند. نزديك به بيست دقيقه است كه به هم چشم دوخته اند. پيرمرد كم كم آن طرف خيابان را همانند يك آينه مي بيند ؛ آينه اي كه جواني و گذشته اش را نشان مي دهد. به ياد دوران جواني مي افتد و حال بيشتر غرق جوان آن سوي خيابان مي شود.

باران شديد تر شده است ، پيرمرد از جا بلند مي شود ، جوان هم ناگهان برمي خيزد ، پيرمرد قدمي به جلو بر مي دارد و جوان هم در آن سوي خيابان يك قدم بر مي دارد. حالا هر دوي آنها مانند يك بدن و يا تصويري در آينه به سمت وسط خيابان راه مي روند ، باران حتي شديد تر مي شود ، توجه به آب و هوا نمي كنند ، وقتي به وسط خيابان مي رسند رو در رو مي شوند ، پيرمرد دستانش را لرزان بلند مي كند تا جوان را لمس كند ، اما زمانيكه دستش به او مي رسد ف جوان همانند باران تبديل به قطرات آب مي شود و در خيابان جاري مي شود. پيرمرد در انتهاي خيابان سه نفر را مي بيند ، دو مرد و يك زن ، بي اختيار به سمت آنها حركت مي كند و سر انجام اين چهار نفر در زير باران محو مي شوند. ... و در آخر من در زير باران هستم ، باران خيابان را پر مي كند و همه جا را آب گرفته ، كم كم باران دريايي را درست مي كند ، من در آن غرق مي شوم اما حس خوبي دارم ، انگار تازه متولد شدم و باران گذشته ام را شسته است !.

درود.

بالاخره پس از سالها انتظار دموي قابل بازي Heavy Rain آمد. همانطور كه در اين چند سال اطمينان داشتم شاهكار David Cage بسيار هنرمندانه ساخته شده بود و كاملا من را در خودش غرق كرد.

در اينجا قصد داريم يك نقد تحليلي از بازي داشته باشيم ؛ از آنجايي كه اين عنوان تنها يك دمو بود ، نقد فني آن را مي گذاريم پس از عرضه.

دموي قابل بازي Heavy Rain متشكل شده از دو مرحله جدا از دو شخصيت اسكات شلبي و نورمن جيدن ، حال به بررسي اين دو مرحله مي پردازيم.

اسكات شلبي: نفس هاي كهنه !

دمو در حالي كه يك كوچه خلوت از محله اي كثيف را به تصوير مي كشد شروع مي شود. ماشين اسكات پيرمرد داستان ما در ابتداي كوچه پارك مي كند. از همين ابتدا وقتي ماشين اسكات را مي بينيم كه يك ماشين بسيار قديمي است به سن و كهولت اين شخصيت پي مي بريم و ميبينيم ماشين او هم مانند وي يك وسيله ي قديمي و از كار افتاده است.

از همين جا كنترل اسكات را به دست مي گيريم. چيزي كه در ابتدا لرزشي به گوشهايمان مي اندازد ، صداي باران است. باران با سطوح مختلفي مانند ، پلاستيك ، فلز و تشك ها صداي متفاوتي دارد و واقعا حس نم دار باران را تداعي مي كند.

نكته بعدي كه در اينجا مي درخشد رنگ بندي استادانه ي بازي است. رنگ هاي قهوه اي كم رنگ با زرد كد در هم آميخته شده و حس كهنگي را به ما مي دهد ، به هم ريختگي و كثيفي هاي اين كوچه نشان گر خاك گرفتن اين مكان است ، همه جاي اين دنيا همانند اسكات بوي كهنگي مي دهد. پس از كمي راه رفتن اسكات كه از بيماري آسم رنج مي برد دچار تنگي نفس مي شود. در اينجا پس از زدن اسپري نفسي تازه مي كند و وارد ساختماني مي شود.

وقتي وارد راهروي اصلي ساختمان مي شويم ، ديواره هاي خراب و كهنه همان حس كهنگي را به ما مي دهد. اسكات از مرد متصدي ساختمان آدرس اتاق خانم لارن وينتر را مي پرسد. در نمايي كه از پشت مرد نشان داده مي شود روزانه اي را در دست او مي بينيم كه راجع به قتل جديد Origami Killer نوشته است. مرد ابتدا از دادن آدرس امتناع مي كند ، ولي پس از اينكه اسكات رشوه اي به او مي دهد مرد به حرف مي آيد.

از پله ها بالا مي رويم چهار در در اين راهروي تاريك وجود دارد كه در آخري مربوط به لارن وينتر است. اين زن كسي است كه پسرش يكي از قرباني هاي Origami Killer بوده. شوهر او پس از اين حادثه او را ترك مي كند و حال لارن براي به دست آوردن ، خود فروشي مي كند.

اسكات درب خانه ي لارن را مي زند ، زن كه تصور مي كند اسكات يكي از مشتريها است او را به خانه راه مي دهد و در حالي كه مي گويد پول را روي ميز بگذارد مشغول در آوردن لباس خود مي شود. اسكات در ادامه مي گويد كه او مشتري نيست و مي خواهد راجع به قتل پسر لارن صحبت كند. در اينجا به يك انتخاب و عكس العمل دقيق نيازمنديم ، اگر زبان انگليسي قوي يا درك درستي از بازي نداشته باشيد مسلما بخش مهمي را از دست مي دهيد. لارن در ابتدا از دادن اطلاعات به شما خود داري مي كند ولي شما بايد با انتخاب بهترين و عاقلانه ترين گزينه ها در مدت زماني اندك او را آرام كنيد. بار اول من لارن را با انتخاب جملات درست آرام كردم و سعي كردم با او ابراز همدردي كنم ، او پسرش را از دست داده و هر لحظه ممكن است از كوره در برود ، پس من صبر كردم و سعي كردم به او بگويم قاتل هنوز زنده است و قرباني هاي ديگري را مي گيرد. لارن پس از اين مكالمات آرام مي شود و هرچه در مورد قتل پسر خود مي داند مي گويد. شما در حين گوش دادن مي توانيد با دستهاي خود به تخت يا ميز رو به رو تكيه كنيد. اين عمل هرچند ساده به نظر مي رسد ولي در صد بالايي در القاي شخصيت پردازي و قرار دادن شما در محيط را دارد. خانه ي لارن آشفته است و به وضوح معلوم است اين زن زندگي سختي را در اين اواخر داشته.

در حالتي ديگر از اين مكالمه اين بار سعي كردم بي ملاحظه تر از دفعه ي قبل باشم ، من با تندي به لارن گفتم:" من پول دادم و به همان اندازه حق دارم از زمان تو استفاده كنم پس جواب سوالهايم را بده" لارن در اينجا از كوره در مي رود و مي گويد:" شايد بدن من براي فروش باشد ، ولي تو نمي تواني پسرم را بخري" اين جمله كه عمق احساسات مادر را نشان مي دهد با اشكهاي او همراه است. در اينجا شما هيچ اطلاعاتي نمي توانيد از لارن بگيريد و به همين راحتي سرنخ بزرگي از تحقيقات خود را از دست مي دهيد.

پس از خروج از خانه (چه موفق و چه ناموفق) حمله ي تنگي نفس شديدي به اسكات دست مي دهد ، شما در حالي كه اسپري خود را مي زنيد مردي را مي بينيد كه به سمت درب خانه ي لارن مي رود. مرد كه انگار يكي از مشتري هاي لارن است قصد دارد به خانه برود ، لارن مي گويد الان حوصله ندارد ، ولي مرد به زور وارد خانه مي شود. در اين جا شما در نقش اسكات به سمت درب مي رويد و حال قصد داريد از لارن دفاع كنيد. نبرد هيجاني در اين جا شكل مي گيرد و با ريتم سريع آهنگ آدرنالين شما را افزايش مي دهد. در طول اين مبارزه اگر هر دكمه اي را از دست دهيد ضربه اي به شما وارد مي شود كه جاي زخم آن روي صورت يا تن شما مي ماند. من اين قسمت را بدون خوردن حتي يك ضربه تمام كردم و مرد كه تروي نام دارد پس از كتك خوردن از خانه فرار مي كند. ولي بار ديگر من گذاشتم اسكات حسابي كتك بخورد ، مرد اين بار با غرولند خانه را ترك مي كند. در هر دو صورت لارن پس از مبارزه از شما بابت دفاعي كه از او كرديد تشكر مي كند.

دموي اول در اين جا به پايان مي رسد ، جو سازي و موسيقي فوق العاده ي بادالامنتي كه همانند هميشه تم ترسناكي دارد شما را در اعماق خود فرو مي برد.

heavyrain.jpg

نورمن جيدن: به دنبال رد خون !

نورمن جيدن جواني است كه در FBI كار مي كند. او معتاد به قرص است و مانند هميشه از طرف FBI سراغ يكي ديگر از صحنه هاي قتل Origami Killer مي رود. رنگ بندي سياه و سفيد همراه با گل كف زمين حس مرده اي را به ما مي دهد كه شما را اماده براي ديدن صحنه ي قتل مي كند. آژيرهاي پليس رنگ قرمز خود را به نشانه ي خطر در فضا پراكنده مي كنند. شما مي توانيد با فشردن دكمه L2 به افكار نورمن پي ببريد. او از باران ناراضي است و آن را سرزنش مي كند. او وارد صحنه ي قتل مي شود. با اينك مخصوص خود سرنخ ها را دنبال مي كند. كاراگاه اصلي اين پرونده او را مي بيند. هيچ كس محلي به نورمن نمي گذارد و همه او را مزاحمي تلقي مي كنند. مامور پرونده در اينجا به سمت نورمن مي آيد و شما بايد طي قدم زدن اطلاعات اوليه پرونده را بپرسيد. فرصت شما در اين جا براي طرح سوالهاي خود كم است و بايد از ميان انبوه سوالهاي خود اصلي ترين و بهترين آنها را از وي بپرسيد.

پس از اتمام مكالمه شما به دنبال سرنخ مي گرديد. پليس ها همه جا را لگد مال كردن ، پس نمي توان از طريق رد پا به جزئيات پي برد.( شرلوك هلمز مي گويد:" اصلي ترين همدست جنايتكاراها ، پليس هايي هستند كه با پوتين هاي خود صحنه قتل را لگد مال مي كنند") . شما ردهاي خون را مي بينيد و يك توده ي حركت قتل در هوا معلق است كه با استفاده از عينك مخصوص خود رد آن را تا ريل قطار مي بينيد. معلوم مي شود قاتل از طريق قطار حركت كرده چون دقيقا رد توده لبه ريل و روي هوا تمام شده. در آن طرف ريل رده پايي را پيدا مي كنيد كه مسلما براي قاتل است زيرا جاي پاي پليس ها در آنجا نيست. رد پا از تپه ي كوچي به سمت پايين آمده. در اين جا معلوم مي شود قاتل از بالاي تپه به پايين آمده . طي يك صحنه ي QTE از اين تپه بالا مي رويد و رد ماشيني را در آنجا مي بينيد ، احتمالا قاتل با ماشين خود به اينجا آمده .

بعد از پيدا كردن تمام سرنخ ها به سراغ جسد مي رويم. در دست مشت كرده ي جسد يك Origami وجود دارد. نورمن مي گويد اين اوريگامي قبلا در مشت مقتول بوده است.
پس از تكميل پرونده خود سوار بر ماشين مي شويد و به دفتر خود در FBI مي رويد. در اينجا دمو پايان ميابد.

بررسي تريلر موجود در نسخه دمو:

يك تريلر در بازي وجود دارد كه در آن اشاره هايي به داستان بازي شده. در يك صحنه ايثان در مقابل يك دستگاه سخنگوي ايستاده ، دستگاه مي گويد:" اگر مي خواهي دوباره پسرت را زنده ببيني بايد تا پنج دقيقه ديگر يكي از انگشت هايت را قطع كني !!!" برهم كنش ايثان در اين صحنه فوق العاده است و در اينجا به جمله ي معروف "تا كجا حاظر هستيد براي نجات دادن عشق خود پيش برويد؟" اگر اختيار قطع كردن انگشتتان به عهده شما باشد ، آيا حاظريد اين درد و رنج را تحمل كنيد ؟

در ادامه ما دليل تحت تعقيب بودن ايثان را هم مي فهميم. او كه پس از مرگ پسرش پيش روانشناس مي رفته ، توسط پليس شناسايي مي شود. روانشناس به پليس (نورمن و همكارش) مي گويد از جيب ژاكت ايثان يك اوريگامي پيدا كرده. همكار نورمن بدون شك مي گويد Origami Killer همان ايثان است ، ولي او نميداند ايثان اين اوريگامي را از قاتل اصلي گرفته و حال پسرش دست او است. پليس تمام فرودگاه ها و مكانها عمومي را به دنبال ايثان مي گردد و ايثان به آب و آتش مي زند تا پسرش را نجات دهد. مديسون پيج هم به عنوان خبرنگار به دنبال ايثان مي گردد ، او باور دارد ايثان بي گناه است و حال در اينجا او هم با ايثان همراه ميشود. اين در حالي است كه نورمن قصد توقف ايثان را دارد. اسكات هم در اين بين مسير خود را مي رود.

Origami Killer كيست كه كل شهرت را به وحشت انداخته و اين چهار شخصيت ما را حتي تا مرگ در گير خود كرده؟ داستان كامل بازي پس از عرضه بر همگان آشكار خواهد شد.

Everything i did , i did for LOVE

آخرین ویرایش:

hadiPC

کاربر سایت
Aug 8, 2007
342
نام
hadi
من ps3 ندارم
ولی از صمیم قلب عاشق این بازی هستم
چون واقعا و جدا و حقیقتا یک عنوان ناب و تاپ برای تمام گیمرها به حساب میاد
فقط حیف که ناشرش سونیه واگرنه میشد امیدوار بود که مولتی پلتفرمی بشه.......

Fëanor

Spirit of Fire
کاربر سایت
Aug 22, 2008
7,258
نام
برهان
خیلی خوب نوشته بودی ممنون.
واقعا امیدوارم بازی رو هر چه زودتر انجام بدیم و بیاد. همین دمو به اندازه کافی درگیر کننده بود چه برسه به خود بازی. بازم مرسی

kaka-23

کاربر سایت
Jun 11, 2007
657
نام
محمد حسین
من با اینکه ps3 ندارم ولی خیلی دوست دارم اینو بازی کنم

توی لینکی که پایین امضام هست ثبت نام کنید منم یه ps3 بگیرم!!

esm nadaram

کاربر سایت
Jan 24, 2010
2,676
نام
حسین
منم دمو رو گرفتم و باید بگم که معرکه بود خیلی لذت بردم همون حس فارنهایت رو به من داد.بسیار زیبا بود. دمشون گرم:love:

دوستان به یه چیزی دقت کنید در دمو زمانی‌ که با آسکات از خونه برمیگردیم. و مرد میره داخل خونه می‌شه. اگه در رفتن دیر کنید می‌بینید که صورت زن زخمی شده مثلا زیر چشمش سیاه شده ولی‌ اگه نه همون اول بریم داخل خونه.میبینیم که صورتش سالمه و زیاد صدمه ندیده.

آخرین ویرایش:

The_GWR

کاربر سایت
Feb 12, 2010
153
نام
بپرس بگم
به نظر شما من اگر این رو دانلود کنم داستان بازی spoil نمیشه؟ میبینم که این مدیسون هنوز نیومده کلی خاطر خواه پیدا کرده :biggrin1:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر