راهنمای افزایش سرعت اجرای بازی ها برای شبیه ساز Pcsx2 بین 5-25 فریم !!

AAKH1361

کاربر سایت
Feb 14, 2007
581
راهنمای افزایش سرعت اجرای بازی ها برای شبیه ساز PCSX2​

سلام

خوب چند وقت بود که میخواستم این راهنما رو بنویسم حوصله اش نبود(حالا هست!:cheesygri)

من با استفاده از این روش ها تونستم سرعت اجرا بازی ها رو به طور میانگین 10 فریم به بالا افزایش بدم (نکته در بعضی بازی ها 6-7 فریم و در بعضی از بازی ها تا 25 فریم هم افزایش سرعت داشتم پس بستگی به بازی و تنظیمات شما داره)

در اینجا چندین روش رو برای افزایش سرعت با این شبیه ساز به شما آموزش میدم

خب یک راست میرم سر اصل مطلب

1- اولین روش
ابتدا بر روی شبیه سازتون رفته (PCSX2 یا PCSX2t) و روش راست کلیک کنید روی Properties کلیک کرده و تب Compatibility رو انتخاب کنید
حالا تیک Run In 256 Colors رو بزنید
و همچنین تیک Disable Visual Themes رو بزنید

(همین کار 5-6 فریم بر سرعت اجرای بعضی بازی ها اضافه می کنه! به طور کلی تاثیرش زیاد نیست اما بی تاثیر هم نیست پس اینکار رو کنید)

2 - بعضی از بازی ها امکان داره با PCSX2 یا PCSX2t بهتر اجرا بشند (بستگی به بازی داره)
هر بازی رو که خواستید اجرا کنید ابتدا با PCSX2 امتحان کنید بعد با PCSX2t امتحان کنید و ببینید با کدوم سرعت بازی تون بیشتره
این تفاوت حتی تا 10 فریم هم میشه امکان داره یک بازی در PCSX2 در 20 فریم اجرا بشه و همون بازی با PCSX2t با 30 فریم !
دلیلش هم اینه بعضی از بازی ها مبادله صحفه زیادی دارند(برای لود بافت ها) (حافظه بیشتر می خواند) و مثلا بعضی از بازی ها مبارزه ای Marvall Vs Capcom و یا کمبات و یا .... با PCSX2t بهتر اجرا میشند
ولی بعضی از بازی ها نیاز به پرداش بیشتر دارند و کمتر مبادله صحفه می کنند (حافظه کمتر نیاز دارند و بیشتر پردازش نیاز دارند) این بازی ها با PCSX2 بهتر اجرا می شوند

کلا PCSX2 برای بازی های که نیاز به پردازش دارند مناسبتر هست
و PCSX2t برای بازی ها که نیاز به حافظه زیاد دارند مناسبتر هست
پس در انتخاب فایل اجرای تون دقت کنی

3 - روش سوم انتخاب دقیق پلاگین ها هست مخصوصا گرافیک
بهترین پلاگین ها حال حاضر که در دسترس هستند GSdx9v11 و ZeroGS KOSMOS 0.97.1 sse2 هستند
برای اینکار هم شما دوباره نیاز دارید که بازی تون رو با هر دو پلاگین امتحان کنید بعضی از بازی ها
با GSdx9 سریعتر اجرا میشند و بعضی با ZeroGS که این رو شما باید انتخاب کنید

4 - بازیها با پلاگین GSdx9 در حالت Full Screen سریعتر از حالت Windowed اجرا میشند دست کم 2-4 فریم بازی های هم که با ZeroGS تفاوتی سرعتی در Full Screen یا Windowed نداشتند (من که ندیم)

نکته : اگر گزینه ای Run in 256 Colors رو بر روی فایل اجرای اعمال کرده باشید و پلاگین GSdx9 رو در حالت Windowed انتخاب کرده باشید شبیه ساز خطای GS میدهد و شما باید حالت Full Screen رو انتخاب کنید (یکی از مد ها)

5 - از منوی شبیه ساز Config رو انتخاب می کنیم و در زیرمنوی آن CPU رو انتخاب می کنیم
حال اگر شما پردازنده چند هسته ای یا Hyper Threading همون (HT) داشتید با گذاشتن تیک گزینه ها Multi Threaded Gs Mode (MTGS) و Dual Core Mode (DC) می تونید افزایش محسوسی در سرعت داشته باشید تقریبا 5-15 فریم

نوع Frame Limiting رو هم عادی (Normal) انتخاب کنید هیچ کس فکر نکنم در حین بازی بیشتر از 60-70 فریم داشته باشه اگر داشتید گزینه Limit رو انتخاب کنید گزینه ای Frame Skip هم باعث میشه که بازی کمی پرش داشته باشه و مثل اینکه شما مشت بزنید فقط وقت مشت به حریف خورد رو ببینید و یک دفعه حریف رو زمین بیفته

استفاده از این حالت باعث افزایش سرعت میشه اما بعضی از صحنه های بازی رو از دست میدهید
و آخرین گزینه هم VU Skip هست که از پردازش دستورات بخش VU که سنگین ترین بخش پردازش شبیه ساز هست صرف نظر میکنه و به بازی سرعت زیادی اضافه میشه اما از بازی چیزی نمی فهمید چون همش بازی پرش زیادی میکنه (تصویر نمی لرزه صحنه های که باید نمایش بده رو نشون نمیده از 50 فریم مثلا 15-20 تاشون رو نشون میده !!)

نکته : تیک های گزینه های EERec و VU0rec و VU1rec رو بزنید

6 - روش ششم اینه هست که
در بعضی از بازی ها که نیاز به پردازش زیاد دارند و مبادله صحفه نسبتا زیادی هم دارند در انتخاب فایل اجرای به مشکل بر می خوریم
در این حالت ما فایل PCSX2 رو انتخاب می کنیم و اگر بازی Patche نداشت برایش Patche می سازیم (این Patche باعث افزایش سرعت مبادله صحفه و در نتیجه سرعت بازی میشه در بعضی از بازی ها مثل Kingdom Hearts تا 15-20 فریم به سرعت بازی اضافه میشه !!! منبع Refection یکی از کدرهای اصلی تیم PCSX2)
برای ساختن Patche ابتدا از منوی Misc گزینه Enable Console رو انتخاب می کنیم حالا بازی که می خوایم برایش Patche بسازیم رو اجرا می کنید بعد از چند ثانیه Escape رو زده و از بازی خارج می شویم حالا در بالای سر برگ پنجره کنسول چنین چیزی نوشته
patches not found can't apply patches crc = xxxxxxxx​
که به جای xxxxxxxx یک عدد هگزا نوشته (ترکیب اعداد 0-9 و A-F)
حالا این عدد رو در جای ذخیره می کنیم

نکته : اگر در دیتابیس بازی برای این بازی Ptache باشد اسم بازی رو می نویسه

یک فایل متنی با نرم افزار XML Notepad 2007 ساخته و به جای نام فایل عددی که داشتیم رو قرار میدیم و پسوند فایل رو pnach انتخاب می کنیم

حال داخل فایل اینها رو وارد می کنیم

نام بازی=
gametitle​

کاری که این پتچ می کند مثلا comment=Boost Speed
fastmemory​

اگر برای این بازی Patche بود از منوی Config ---> Patche رو انتخاب می کنیم در قسمت Serach Name اسم بازی رو تایپ می کنیم وقتی اسم بازی رو پیدا کرد در جلوی اون اسم (کد هگزا) بازی رو نوشته با XML Notpade بازش می کنیم و در خط اخر این رو اضافه می کنیم و فایل رو ذخیره می کنیم​

fastmemory

نکته 2 : این Patche امکان داره در بعضی بازی ها باعث هنگ کردن شبیه ساز بشه !
نکته 3 : این Patche رو فقط در بازی های اعمال کنید که در لیست شبیه ساز Playable هستند​

Patche ها مورد نیاز برای هر بازی رو می تونید از این سایت تهیه کنید​

Patche ها باعث افزایش سرعت و سازگاری بازی میشه​

7 - روش دیگه هم OverClock کردن پردازنده / کارت گرافیک / RAM هست
حداقل یکی از این قطعات رو می تونید اورکلاک کنید
در مورد اورکلاک من هیچ توضیحی در این تاپیک نمی دم و لطفا سوال هم نکنید (تاپیک ها دیگه در این رابطه (اورکلاک) در سایت هست )​

بهترین برنامه برای اورکلاک کارت گرافیک RivaTuner هست که می تونید از سایت اصلی خودش آخرین ورژنش رو دانلود کنید​

سعی کنید هم GPU و هم حافظه کارت گرافیک رو اور کنید (بیشتر حافظه) تا کارت گرافیک به یک سرعت پایدار اور شده​

8 - اپدیت کردن کارت گرافیکتون به اخرین راه انداز بهینه شده برای اون که می تونید از این سایت دریافت کنید (Nvidia و ATI)​

این روش ها رو می تونید به تنهای استفاده کنید یا از تمام روش ها با هم استفاده کنید که سرعت قابل قبولی به دست میارید​

نمونه :
من بازی GUILTY_GEAR_X رو در شبیه ساز PCSX2 0.9.2 می تونستم با 25-30 فریم در منو بازی و در خود بازی 6-10 فریم داشته باشم ولی با PCSX2 0.9.4 این بازی رو در 15-25 فریم داشت (میانگین 20) و اعمال این روش ها بالا با هم من این بازی رو الا 38-48 فریم دارم به طور میانگین40 فریم و بازی به راحتی و با سرعت عالی (بدون فعال بودن گزنه های Skip در حالت Normal) می تونم بازی کنم
و به راحتی بازی رو به اخر رسوندم بدون هیچ افت سرعتی
بازی در منو 55-70 فریم و در خود بازی 38-48 فریم هست​

سیستم هم​

Core 2 Due 1.86
Ati X1300
2 GB 800 DDR2​

این نتیجه فقط با اورکلاک کارت گرافیک بوده​

اگر پردازنده و رام سیستم هم اورکلاک بشه فریم بازی بالاتر هم میره تقریبا 60-70 فریم در بازی​

قبل از اعمال تغییرات

6tdhahx.jpg

82nd3dj.jpg

بعد از اعمال تغییرات

6upa3wn.jpg

87ncnpu.jpg
موفق باشید
AAKH1361​

AAKH1361

کاربر سایت
Feb 14, 2007
581
مردک چرا چرت میگی این خنده تار ترین جک قرن بود

بتدا بر روی شبیه سازتون رفته (PCSX2 یا PCSX2t) و روش راست کلیک کنید روی Properties کلیک کرده و تب Compatibility رو انتخاب کنید
پسرم
این روش رو یک روسی تو فروم رسمی PCSX2 معرفی کرد (فکر کنم یک سال پیش بود) که reflection (اگر بشناسیش) و دیگر کابران اصلی سایت هم با تاثیر بودن این روش رو تایید کردن
الان که فروم PCSX2 برام باز نمیشه ولی اگر بعدا فرصت کردم لینک تاپیکیش رو همینجا قرار میدم

در ثانی تمام این روشها در فروم رسمی تایید شده ! و خود من هم امتحان کردم و کار میکنه
اگر باز هم شک و شبه ای داری می تونی تو خود فروم رسمی مطرح کنی جوابت رو بگیری

در اخر هم کاش کمی درست صحبت کردن ..../:)
موفق باشید
AAKH1361

spiderman

کاربر سایت
Sep 27, 2005
278
واقعن خیلی موثر بود
اگه شد بازم از این کارا بکن
(من قبل از این کارا بازی متال رو نهایتا 15 فریم بود ولی الان با این کاری که شما گفتید بین 40 تا 50
فریم است)

سرنوشت

کاربر سایت
Mar 22, 2007
696
مردک چرا چرت میگی این خنده تار ترین جک قرن بود

بتدا بر روی شبیه سازتون رفته (PCSX2 یا PCSX2t) و روش راست کلیک کنید روی Properties کلیک کرده و تب Compatibility رو انتخاب کنید
وقتی یه چیزی رو نمی دونی لازم نبود اینطوری صحبت کنی پسرک... حتما یه چیزی می دونه که سه ساعت نشسته واسه توی ... . .. تایپ کرده...
کاملا درسته... اولین بار یه شخص روسی یه همچین کاری رو کرد که خود گروه هم نمی دونست.. اینکار از توان کارت گرافیکتون کم می کنه اما گرافیک بازی زیاد ناقص نمی شه..
بعدش ZeroGS تصمیم گرفت که اینو به عنوان یه گزینه تو پلاگین گرافیکیش استفاده کنه.

سرنوشت

کاربر سایت
Mar 22, 2007
696
نکته : اگر گزینه ای Run in 256 Colors رو بر روی فایل اجرای اعمال کرده باشید و پلاگین GSdx9 رو در حالت Windowed انتخاب کرده باشید شبیه ساز خطای GS میدهد و شما باید حالت Full Screen رو انتخاب کنید (یکی از مد ها)
تا اونجایی که من می دونم با GSdX جواب نمیده مگر اینکه ورژن جدیدش این قابلیت رو اضافه کرده باشه.

- روش دیگه هم OverClock کردن پردازنده / کارت گرافیک / RAM هست
حداقل یکی از این قطعات رو می تونید اورکلاک کنید
در مورد اورکلاک من هیچ توضیحی در این تاپیک نمی دم و لطفا سوال هم نکنید (تاپیک ها دیگه در این رابطه (اورکلاک) در سایت هست )

بهترین برنامه برای اورکلاک کارت گرافیک RivaTuner هست که می تونید از سایت اصلی خودش آخرین ورژنش رو دانلود کنید

سعی کنید هم GPU و هم حافظه کارت گرافیک رو اور کنید (بیشتر حافظه) تا کارت گرافیک به یک سرعت پایدار اور شده
یه چیزی رو یادت رفت که بگی.. اور کلاک کردن یا " به حداکثر ثبت رسوندن" کاریه که می تونه باعث آسیب سخت افزارتون میشه.. اگه نمی دونید چیکار کنید از این روش استفاده نکنید.

یه چیز دیگه هم باید اضافه کنم و اونم اینه که با سی پی یوی دو هسته ای جواب می گیرید.. تک هسته ای ها خیلی خیلی ناچیزن.. شاید.. اونم شاد در حد 1 فریم.

javad316

کاربر سایت
Jan 9, 2007
91
سرنوشت با حرفت کاملا مخالفم اورکلاک هیچ وقت صدمه جدی به سخت افزار نمی زنه البته در مورد اورکلاک سی پی یو باید دقت کنیم در مواردی ممکنه که مانیتور به علت اور کلاک نا درست سی پی یو رو شن نشه که همه اینجا می ترسن وفکر میکنن سی پی یو سوخته در حالی که این سی پی یو ها اینقدرم کشکی درست نشده که به این راحتی بسوزه با در آوردن باتری سی موس و تخلیه برقش همه چیز به حالت اول بر می گرده این اتفاق برای من پیش اومده و این روش کاملا عملی است در مورد اورکلاک گرافیک که خطری به اون صورت نداره ممکنه یه کمی تصویر به هم بریزه ریوا تیونر خیلی عالیه چون حد اکثر کلاک رو برای کارت گرافیکها تشخیص میده تا گرافیک آسیب نبینه و اور کلاک هم در افزایش فریم تاثیر خوبی داره بعضی وقتها حتی بیست فریم سریعتر از حالت معمولی اجرا می شه وکلا برای افزلیش فریم رو ش مناسبی است

Master

کاربر سایت
Mar 16, 2006
401
نام
حسین
علی جان دستت درد نکنه ! خیلی جالب بود .
راستی یه مطلب دیگه . اجرای شبیه ساز توویندوز gold edition برای من تاثیر خیلی زیادی رو فریم داره .طوری 10 تا 15 فریم راحت بیشتر از ویندوز دیگم بهم فریم میده .! اینم گفتم که دیگران استفاده کنند .
------------------
من بااین ورژن اخر )319(. با فعال کردن vu skip و استفاده از اخرین پلاگین gdsx تونستم Bloody Roar 3 رو خیلی خیلی رووون اجرا کنم . فریم ریت رو میزد 20 تا اما در واقع به اندازه 50 55 فریم بود.! و فوق العاده روون بود! عین خود ps2. فکم افتاد !
(توضیح . VU skip روی بعضی از بازی ها که فعال بشه صفحه چشمک میزنه ! به قول دیگه fliclers ! (به زبون خودمون مثل متلوزیون انگایر که خاموش روشن مییشه یه جورایی ! اگه پلایگن گرافیکیتون بروز باشه این فلیکر ها یا چشمک زدنا خیلی کم میشه و در بعضی بازی ها اصلا نشون داده نمیشه مثل همین بازی Bloody roar 3 یا تیکن حیوانات ! . و این در حالی هست که وقتی از VU skip استفاده بشه9 سرعت بای افزایش فوق العاده ای پیدا میکنه (تقریبا 100 درصد بازی با سرعت نرمال اجرا میشه ) .

حالا منتظرم ببینم این VU SKIP روی تمام بازی های مبارزه ای اینجوریه یا نه ؟ !

خلاصه کلام اینکه هر از چند گاهی این VU SKIP رو دریابید .( فعال کردن این گزینه تو بیلد های قبلی مثل 236 باعث هنگ میشه . (با همین تنظیمات ) .

همین دیگه . خوش باشید.
(در ضمن در حال آپلود کردن پک شبیه ساز خودم هستم . با حجم 15.5 مگابایت . بادنلودش دیگه تنها کاری که باید بکنید اینه که اگه پلاگین جدید تری اومد یا بیلد جدید ی کپیش کنید . نهنیازی به بایوس دارید نه مموری کارت نه پلاگین . چون جدید ترینشون همه موجو میباشند :biggrin1: )

چگونگی اجرای بازی های مختلف با بهترین تنظیمات در PCXS2

آخرین ویرایش:

Master

کاربر سایت
Mar 16, 2006
401
نام
حسین
در مورد اور کلاک هم . تنها چیزی که مهمه . دماست! همین .اه فکری برای خنککردن کالرت گرافیکتون دارید برید و انجام بدید . وگرنهبا اورکلاک عم کارتتون یا هر وسیله دیگه رو خیلی پایین میارید .
من سر همین اورکلاک یه کارت 5500 رو فرستادم به دیار باقی ! اما خدا وکیلی خیلی کار کرد ! تا سوخت! (باهاش Overlord رو بعنوان نمونه اجرا کردم ! تا ته اور شده بود ! ! اما به دما توجه نکردم و پوف )

emad9783

عضو جدید
Oct 13, 2023
1
در اجرای بازی مورتال کمبت لگ دارم لطفا کمک کنید شبیه سازی که استفاده میکنم pcsx2 هستش اگر لینک pcsx2t رو داری بفرستید لطفا

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر