آشنایی و عیب یابی سخت افزار Xbox 360 در زمان RROD

hoom

کاربر سایت
Jan 10, 2008
2,278
همانند چراغ زرد در PS3، اشکال RROD کابوس بسیاری از دارندگان کنسول XBox360 است.

هنوز هم که هنوزه خیلی از فروشگاهها و به اصطلاح تعمیرکاران کنسولی به محض دیدن چراغ قرمز شروع به انجام عمل X-Clamp روی کنسول میکنند که متاسفانه فقط روی یک سری از اشکالات جواب میده و در صورتیکه اشکال شما ناشی از سوختن و یا خراب شدن قطعه ای باشه، انجام X-Clamp به غیر از تلف کردن پول و وقت هیچ منفعت دیگه ای برای شما نداره.

بخش اول: آنالیز اولیه
اولین کاری که در صورت دیدن اشکال سه چراغ قرمز و یا همون RROD باید بکنید، بدست آوردن کدخطا میباشد. تنها با به دست آوردن کد خطا میتوانید یک آنالیز اولیه از خرابی دستگاه خود داشته باشید و مستقیما به رفع اشکال اصلی دستگاهتان بپردازید.

برای دیدن چگونگی به دست آوردن کد خطا به این تایپیک مراجعه کنید:کدهای خطا در XBox 360 و دلایل بروز آن ها

هدف من از زدن این مقاله، آشنا کردن شما با یک سری اطلاعات ریز سخت افزاری است که بتوانید با سخت افزار دستگاه XBox360 خود بیشتر آشنا شده و در موقع خرابی هدفمندتر به بررسی خرابی بپردازید.

تنها مستندی که در مورد سخت افزار XBox360 از مایکروسافت به بیرون درز کرد، فایلی به نام BluePrint بود که مربوط به مادربردهای Xenon است. با همه اینها از این فایل میتوانید به عنوان یک منبع معتبر برای بیشتر مادربردها استفاده کنید.

این فایل را میتوانید از اینجا بگیرید.

البته بعدا دو فایل دیگر هم آمدند که توسط افراد دیگر نوشته شده بودند و حالت غیررسمی داشتند ولی با همه اینها به عنوان منبع خیلی خوبی در حل مشکلات به کار میروند.

یکی از آنها یک متن در مورد اتصالات مختلف در دستگاه XBox360 و بعدی در مورد چیپ South Bridge و اتصالات مربوط به آن است.

فایل 1 - اتصالات
فایل 2 - South Bridge

بخش دوم: شناسایی قطعات

در فایل BluePrint هر قطعه (مثل هر دستگاه الکترونیکی دیگری) با یک شماره مشخص شده است که نشانگر محل قرارگرفتن آن قطعه و همچنین نوع آن میباشد. طریقه رمزگشایی! این کد به این صورت است.

اگر به گوشه های مادربرد XBox360 دقت کنید، اعداد و حروفی را خواهید دید. با این اعداد و حروف از مادربرد دستگاه XBox360 یک صفحه شطرنجی درست میشه که به شما در مکان یابی قطعه کمک می کند.
مادربرد را طوری بگیرید که اتصال برق آن به سمت بالا و راست باشد. حالا در امتداد افقی اعداد 1 تا 9 و در امتداد عمودی حروف A تا G و در پشت برد، حروف M تا V را میبنید.
(برای جلوگیری از اشتباه، حروف S، O و Q در اینجا استفاده نمیشوند تا با اعداد قاطی نشوند، S/5 و یا O/0)

Mobo.jpg

طرز رمزگشایی این قطعه به این صورت میباشد:

TTXYNN

TT : حرف مخفف نوع قطعه.
X: مختصات قطعه روی محور عمودی و یا X است که با عدد مشخص میشود.
Y: مختصات قطعه روی محور افقی و یا Y است که با حرف مشخص میشود.
NN: شماره آن قطعه است، اگر از یک قطعه در آن مربع شطرنج بیشتر از یکی وجود داشته باشد، قطعه اول 01 و قطعه دوم 02 و الی آخر میگیرند.

علامتهای استاندارد و رایج برای قطعات اینها هستند.

C = Capacitor خازن
D = Diode دیود
DB = Debug Pad یک نقطه برای اشکال گیری
EG = Electricity Guard محافظ جریان
F = Fuse فیوز
J = Jack connector اتصال مادگی
L = Inductor
Q = Transistor تزانزیستور
R = Resistor مقاومت
RT = Thermistor, مقاومت وابسته به گرما
SW = Switch سوییچ
TP = Test point نقطه تست
U = Integrated circuit آی سی، میکروکنترلر
Y = Crystal کریستال یا کوارتز

برای اطلاعات بیشتر میتوانید به این آدرس ویکیپدیا مراجعه کنید.

بخش سوم: اشکال یابی مدار
همانطوری که قبلا گفتم، دلیل خیلی از مشکلات دستگاههای XBox360 اتصالات قطع شده (به اصطلاح سرد) در زیر CPU و GPU نمیباشد. بلکه در اشکالاتی مانند 0022، 0001، 0002 ویا 0003 باید قطعه خراب شناسایی شده و تعویض گردد.

بهترین راه برای شناسایی قطعه خراب، در دست گرفتن یک اهم متر و اندازه گیری جریان برق در دوحالت خاموش (StandBy) و روشن در نقاط مختلف مادربرد میباشد. در اینجا من چند نقطه که بیشترین اطلاعات را میدهند به همراه میزان جریان آن نقطه برای شما لیست کرده ام.
لطفا دقت کنید که میزان جریان نوشته شده فقط برای مادربردهای Xenon و Falcon هستند.

PWRGD مخفف PowerGood میباشد که سیگنال و میزان جریان نقاط مختلف را میرساند.
ANA_V12P0_PWRGD - FT2N3, 3.24V
SB_MAIN_PWRGD - FT2P5, 1.78V و یا بهتر R2P15 که در سمت چپ نوشته قرار داره.
VREG_GPU_PWRGD - FT2P3 3.3V
VREG_CPU_PWRGD - FT2P16, 5.00V
CPU_PWRGD - FT2P12, 1,78V و یا بهتر R7R10 که در سمت چپ نوشته قرار داره.

EN مخفف ENABLE و RST مخفف RESET میباشند. N هم معین کننده جریان کم و یا Low Signal است.
در حقیقت این نقاط برای فعال سازی و همچنین ریست تنظیم جریان و قطعات میباشد.

PSU_V12P0_EN تغییر رنگ چراغ آداپتور دستگاه از نارنجی به سبز و یا قرمز این نقطه است
VREG_V1P8_EN_N - FT2P19, 3.15V
VREG_V5P0_EN_N - FT2P18, 3.15V
VREG_CPU_EN - FT2P17, 3.27V
VREG_CPU_DRV_EN , 3.18V برای مثال پین 3 از U9P1 ولی سیگنال از ADP 3188 میاد.
VREG_GPU_EN_N - FT2P6 کاهش جریان از 5 ولت به 0.03 ولت، بهتر R5N1 هستش که در سمت چپ نوشته قرار داره.
GPU_RST_DONE - FT2P13, 1.79V بهتر R3P7 هستش که در سمت چپ نوشته قرار داره.

میزان جریان برای مثال V_1P8STBY به معنای 1.8 ولت در حالت StandBy است که P به عنوان ممیز اعشاری به کار میره.

میزان جریان در حالتی که دستگاه در حالت STANDBY است.
V_1P8STBY - FT5N2 و یا پین 2 از U5B2
V_3P3STBY - FT5N1 و یا پین 2 از U5B1
V_5P0STBY - FT8N1 و یا پین 3 از U5B1/U5B2

میزان جریان در حالتی که دستگاه روشن است
V_12P0 - FT9N1
V_5P0 - FT6V1
V_3P3 - FT1U1
V_1P8 - FT2R8
V_MEM - FT2U1, 1.95V
V_SBPCIE - FT2P26 1.87V درمدل فالکون این مقدار 1.78V میباشد
V_CPUPLL - FT7R3 2.20V
V_GPUPCIE - FT5R1 1.25V در مدل فالکون این مقدار 1.25V میباشد

بخش چهارم: یک داستان واقعی

من این مادربرد رو از کسی برای تعمیر گرفتم، چیزی که طرف توی ایمیل به من گفت این بود در قسمتی که اتصال RF Unit هستش، یک شکستگی وجود داره. بعد از رسیدن مادربرد به دستم قیافه من دیدنی بود. این یک شکستگی رو میتونید خودتون توی عکسها ببینید. همچنین با یک نگاه به XClampهای جابجا شده اون خیلی راحت میشد حدس زد که مادربرد قبلا سه چراغه شده بوده و تعمیرش کرده اند.

1311096283450.jpg 1311096297915.jpg 1311096362444.jpg

اولین کاری که من کردم، بازکردن لحیم کانکتور بود که بتونم برد رو به سرجای خودش برگردونم. بعد از یک مادربرد دیگه یک کانکتور برداشتم و به جای کانکتور خراب لحیم کردم. چون اتصالات مدار در اثر شکستگی از بین رفته بود، به جای آن اتصالات سیم لحیم کردم.

بعد از وصل پاور دستگاه، بدون روشن کردن آن چراغ پاور قرمز شد. این بود که باید بیشتر میگشتم، طولی نکشید که اشکال را پیدا کردم. اشکالی اصطلاحا به آن اشکال پیچ گوشتی میگویند و به این صورت است که افراد مبتدی در موقع در آوردن XClamp های اصلی دستگاه با پیچ گوشتی، دقت نمیکنند و پیچ گوشتی آنها لیز خورده و مدارهای روی برد را قطع کرده و یا به قطعات آسیب میرسانند.
این بود که باید مدارهای قطع شده را دوباره لحیم میکردم. در اینجا اتصالات لحیم شده توسط من را میبینید.

Board 009.jpg Board 019.jpg
حالا دیگر برد کاملا روشن میشد و در اولین حرکت خود اشکال 0002 را نشان داد. این اشکال یعنی برق کافی به GPU نمیرسد. بعد از یک بررسی اولیه دیدم که یکی از سه خازنی که در زیر کانکتور هستند (احتمالا در اثر ضربه و شکستگی) از جا درآمده بود. متاسفانه خازن طوری از جا درآمده بود که نقطه لحیم زیر آن هم کنده شده بود و لحیم کردن دوباره آن امکانپذیر نبود. در اینجا بود که فایل BluePrint به کمک آمد و من توانستم یک نقطه دیگر برای لحیم پیدا کنم. همچنین مقدار آن خازن هم در آن فایل نوشته بود که توانستم با استناد به آن، خازن را از بیرون تهیه کنم و با سیم و یک خازن معمولی اتصالات را برقرار کنم.

Board 005.jpg Board 015.jpg

حالا دیگر برد کاملا روشن میشد و اولین خطای RROD پدیدار شد، 0103 که علامت شل شدن و یا جدا شدن لحیمهای زیر CPU و یا GPU است. با انجام عمل Reflow برروی CPU و GPU این خطا از بین رفت و این بار خطای 0102 نشان داده شد. این خطا نشانگر شل بودن لحیمهای زیر GPU و RAMهای دستگاه میباشد. چون من GPU را یکبار Reflow کرده بودم، اینبار فقط 8 عدد RAM در بالا و زیر مادربرد را Reflow کردم.
دوباره بعد از سرد شدن و روشن شدن مادربرد، اینبار خطای 0001 نمایان شد که نشانگر اتصالی در جایی است که البته پیدا کردنش زیاد سخت نبود. یه طورایی اون سیمی که من لحیم کرده بودم در جایی باعث اتصال میشد که با چسب داغ همه اتصالات را ایزوله کردم.

و بالاخره بعد از چندین ساعت کار، در اینجا بود که بالاخره چشمم به جمال چراغ سبز دستگاه روشن شد. از همه بهتر این بود که روی مادربرد هنوز دشبورد قدیمی نصب بود که میتونستم دستگاه رو JTAG کنم.

Board 024.jpg

آخرین ویرایش:

zia

کاربر سایت
Sep 17, 2006
894
کارت حرف نداشت من که موهای بدنم سیخ شد

و واقعا چه پشتکاری برای تعمیر این برد داشتی

hoom عزیز شما با چه نوع هویه ای برای کار بر روی برد استفاده میکنید؟
هویه های عادی که اصلا قابل استفاده نیست

یک هویه 480c هم دارم اما باز هم بخوبی جواب نمیده

hoom

کاربر سایت
Jan 10, 2008
2,278
hoom عزیز شما با چه نوع هویه ای برای کار بر روی برد استفاده میکنید؟
هویه های عادی که اصلا قابل استفاده نیست
یک هویه 480c هم دارم اما باز هم بخوبی جواب نمیده

من هم یک هویه 450c دارم که درجه حرارتش رو میشه تنظیم کرد و برای کار میذارمش روی 350c و قشنگ هم جواب میده.

ببخشید شاید جاش نباشه ولی...
نمیشه همچین اموزشی رو برای چراغ زرد ps3 بزارید؟؟

راستش من بیشتر XBox360 رو تعمیر میکنم ولی تا حالا هرچی PS3 چراغ زرد باید تعمیر میکردم، همشون با یک Reflow ساده درست شدند و هنوز هم دارند کار میکنند.

• Like
Reactions: amin_irt

omid_fakhrayi

کاربر سایت
Aug 10, 2009
144
نام
امید
hoom جان عزیز سلام.xboxمن الان 4 مرتبه تو دوهفته هست که 3 چراغ قرمز میزنه و با خاموش روشن کردن درست میشه.مشکل از کجاس؟الان درسته و مشکلی نداره ولی میترسم دوباره بشه و بعد شدت بگیره و الفاتحه؟

x23are

میروم تا این تاریکی را از دل بیرون کنم......
کاربر سایت
Oct 2, 2010
1,425
نام
علیرضا
هومن جان یه چند تا سوال:1. من ناند دستگاهم خونده نمیشه.طبق اون دو تا پی دی اف که گذاشته بودی بررسی کردم و دیدم تمام ولتاژ ها یا سیگنال های که برای قسمت های خوندن ناند هست مطابق پی دی اف هست به جز پین شماره 4 قسمتJ1D2 که باید 3.3v میبود اما 0 بود.و وقتی تو فایل blueprint بررسی کردم دیدم پین های 1تا 3 ورودی southbridge هستن و پین 4 خروجی.یعنی الان چیپ جنوبی من اشکال داره؟راهی برای تعویضش یا درست کردنش هست؟2.من اگه با چیپ Infectus ناندم رو مستقیم پروگرم کنم باز کنسولم بوت نمیشه.؟3.نقطه جای گزینی برای این پین شماره 4 وجود داره؟

hoom

کاربر سایت
Jan 10, 2008
2,278
متاسفانه پورت SPI تو خراب شده و باید SouthBridge رو عوضش کنی. عوض کردنش هم اصلا کاری نداره ولی یک کمی تجهیزات برای Reball میخواد.

x23are

کاربر سایت
Oct 2, 2010
1,425
نام
علیرضا
هومن جان یه لینک میدی که توش چیپ جنوبی رو عوض کرده باشه تا من بتونم بفهمم به چه وسایلی نیاز دارم.بعد یه سوال حتما باید پارت نامبر southbridge که میندازم روش عین خودش باشه؟؟؟تشکر

Fu11 GAME

کاربر سایت
Nov 13, 2007
2,195
نام
مهدی
آقا هومن پ خ که جواب نمیدی .ممنون میشم اینجا کمکم کنی تا بدون یه فالکن که داشبوردش 7371 هست و جیتگ هم میشه رو تعمیر کنم
چندتا ارور میده که یکیش فعلا1022 هست .البته روشنش کردم تو داشبورد هم اومد ولی بعد ایکس کلمپ کردنش دیگه چراغ سبز از دستگا ندیدم:(

x23are

کاربر سایت
Oct 2, 2010
1,425
نام
علیرضا
هومن جان یکم در مورد اتصالات نقطه cpu_PLL_Bypassتوضیح میدی در مین برد جسپر.
من دقیق باید چه چیزی رو اندازه بگیرم.
الان این نقطه تو مادربرد من که ارور 0022 میده تو حالت خاموش با GND تو ارتباط هست و وقتی روشنش میکنم قطع میشه ارتباطش.
alternate point نداره؟
سیگنالش تو حالت سالم چند باید باشه؟

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر