PlayStation *SPOILER ALERT* گفتگو در مورد داستان The Last of Us Part II (پست اول با دقت خوانده شود)

اگر کسی نمیخواد داستان بازی براش اسپویل بشه به هیچ وجه این تاپیک رو دنبال نکنه .

Sepi_60

کاربر سایت
Nov 25, 2009
2,235
خوب دقیقا مشکل اینه هیچ ایراد اساسی نمیشه به بازی گرفت
که اگه میشد الن مثبت ۹۰ نبود

اونایی که شما اینجا تکرار میکنی ایراد نیست اختلاف نظر :D:D

وگرنه ابیگلی که میگن ایراد هست واسه من و خیلیای دیگه نقطه قوت بازیه
دیگه وقتی برخورد ها اینطوری صفر و صدی باشه جایی برای بحث هم باقی نمیمونه:D من خودم قبلا گفتم داستان مخلوطی از نقاط قوت و ضعفه و اصلا نمیشه کامل ضعیف دونستش ولی خب کیه که گوش کنه:D
در ضمن برای بار هزارم. MGSV هم وقتی اومد نمراتش خدا بود ولی وقتی دست ملت رسید خیلی ها فحش خارمادر رو نثار داستان بازی کردن:D

Sepi_60

کاربر سایت
Nov 25, 2009
2,235
من اصلا به بازی دیگه ای کار ندارم اسم نبر

حرف من اینه بازی هیچ ایراد اساسی نداره و همه اینایی که اینجا میگن از روی اینه که خودشونو جلو تلو قرار دادن
یه جوری از بازی بد میگن انگار با یه شت گیم طرفیم

بازم میگم هیچ ایراد اساسی نداره (البته اگه معرفی کردن تامی و جول ایراد اساسی حساب میشه که هیچی)
خب از نظر "شما" ایراد اساسی نداره ولی از نظر "ما" داره. به همین سادگی به همین خوشمزگی:D

EAST2WEST

کاربر سایت
Jul 31, 2009
1,569
نام
Danial
عزیز خب مثال می‌زنم، مثلا من الان داشتم یه نقد و بررسی از "درخشش" میدیدم که اتفاقا فراستی هم یه طرف نقد بود. می‌گفت خیلی از مباحث شخصیت‌پردازی که توی کتاب کینگ هست اصلا توی فیلم کوبریک نیست‌. مثلا توی فیلم کوبریک جز "مهربان بودن، دلسوز بودن" دیگه چه ویژگی‌ای میتونی برای وندی بیاری؟ از طرفی این کوبریکه و جز ۳ تا کارگردان برتر سینماس و از طرفی اون استیون کینگه و جز نویسنده‌های متوسط حدودا حساب میشه.

اول باید بگم The Last of Us 2 یک اثر اقتباسی نیست ثانیاً بحث تفاوت نظر در اقتباس همیشه داغ بوده و هست ، همین مشکل را هم کریستوفر تالکین با پیتر جکسون در مورد ارباب حلقه‌ها داشت با اینکه هم کوبریک و هم پیتر جکسون از نوابغ کارگردانی

به حساب میان ولی دلیل نمیشه به نقد هر دو نویسنده توجه نکنیم ، جهت اطلاع هم بگم که استیون کینگ یکی از بهترین‌ها در نقل روایت هست مخصوصاً تو ژانر thriller suspense و horror که کارگردان‌‌های سینما عاشقشون هستن

ولی نباید خارج از مدیوم بزنی. هرکاری کنی ادبیات از سینما و ویدیوگیم از حیث شخصیت‌پردازی جلوتره. اگه میخوای داستان تلو رو بکوبی یا نقد کنی خب مثال از خود مدیوم بیار و سکانس به سکانس مقایسه کن نه اینکه بیای بگی الان معیار داستایوفسکیه و صنعتی که تازه داره وارد مبحث "داستان‌سرایی"میشه رو مقایسه کنی با اون.

دلیل جلوتر بودن ادبیات قدیمی‌تر بودنش هست ولی این دلیلی نیست که فیلم‌هایی قوی با داستان‌های عالی نداشته باشیم یه نمونه‌اش فیلم Pulp Fiction از تارانتینو ، همین مثال در بازی‌های ویدیویی هم صادقه که تاثیر‌گذاریشون به مراتب خیلی بیشتر از

فیلم و ادبیات هست. یه زمانی داستان بازهای ویدیویی اصلاً برای منتقدین اهمیت نداشت ولی از اون زمان 20 سال میگذره، مخصوصاً بعد از بازهایی مثل The Walking Dead ، Heavy Rain ، Witcher ، Life is Strange و همین The Last

of Us شرایط خیلی تغییر کرده و به همین نسبت معیارها هم باید تغییر کنند، Gamesopt یک منتقد خوب داشت به نام Kevin vanOrd که الان تو استودیوی Larian داره کار میکنه تو مصاحبه‌اش یه حرف خیلی جالب زد :

“The most important feedback is from more negative point of view because that’s where we learn the most”

بدون شک شخصیت‌پردازی توی ویدیوگیم کار خیلی سخت‌تریه چون تو باید "گیم‌پلی" هم درنظر بگیری و پا به پای اون پیش بری و تمام اینا باید توی شالوده اثر باشن.

اگر این بازی RPG بود و بازیکن چندین حق انتخاب در تغییر داستان یا حتی روایت داشت ، اون موقع می‌گفتم کار سختیه ولی در The Last of Us 2 شما تنها یک بیننده هستید نه بیشتر

vaan 2

کاربر سایت
Dec 20, 2009
16,030
نام
مازیار
اتفاقا الان منتقدا از چیزی ترسیدن این وسط ، از ری اکشن هیتر ها بود , از کسایی که منطق رو درسته قورت دادن و به هر چیزی چنگ میزنن ... مک نامارا یه هفته بعد از انتشار نمرات توییت زد باز خدا رو شکر چند نفر بازی رو تموم کردن که ما زیر پست هامون دیگه فقط برچسب نخوریم ...

152365

سایتی ztgd که بعد اتمام بازی میاد میگه از بازی لذت ببرید اما نقدش میشه این

Naughty Dog continues to set the bar for visuals in games. Playing Last of Us 2 I kept thinking to myself, what do I need new consoles for? The environments are painstakingly detailed. This world feels lived in. Each building is hand-crafted with details that most people will never see. While it may be subconscious, it lends itself to believability. The details are stunning. Mud deforms, water ripples, and clothing moves realistically. Sometimes it is almost too real. Animations are stellar, thus creating an uncomfortable setting when murdering people.

یعنی همه کاری که ناتی داگ کرده برای اینه که بیشتر مردم رو با کشتن ناراحت کنه ؟ و کمتر از بازی لذت ببرن wtf

و آخرشم میگه داستان فن ها رو ناراحت کرده ،، پس درنتیجه ما هم نمره نمیدیم... حداقل ننوشت من به عنوان فن نسخه اول ناراحت شدم ، رسما جمله بالا رو نوشت

درست بعد از یوزر اسکور ها و زامبی اتک ها به پیج ها و منتقد ها کلا جریان عوض شد،، حالا بماند از مثلا اون سایتی که قبل از اینکه بازی به دستش برسه نمرش رو داده بود به بازی ...

من فقط تو کف اون کسیم که بازی رو کامل در اختیار داشت ، ولی کاملا حساب شده فقط بخشهایی از بازی رو دستچین شده و حساب شده لیک کرد ، برای همینم بیشتر از قبل باورم نمیشه یه آدم رندوم بوده که سرور ناتی داگ رو هک کرده ... رسما یکی می‌خواسته به این بازی ضربه بزنه ...

در نهایت نمیشه هیچ کمکی نمیشه کرد به کسایی که هنوز فکر میکنن ابی ترنس یا دختر یه npc هست. یا آخر بازی طوری بوده که الی گفته بیا روی همون ببوسیم و کدورت ها رو کنار بزاریم !!! تلاش برای قانع کردن این دوستان بی فایده است.

Sepi_60

کاربر سایت
Nov 25, 2009
2,235
دقیقا حرف منم همین دیگه
میگم لازم نیست کسی بچرخ تو نت حرف ۴تا دلقک رو اینجا کپی کنه بازی فروش و متا و جوایزشو سیو کرده

از نظر شماها هم بازی بد به همین سادگی و خوشمزگی
آقا من واقعا این منطق صحبتتون رو درک نمیکنم:D یعنی چی بری بچرخی حرف 4 تا دلقک رو بزاری اینجا:D یعنی فقط نقل قول های گل و بلبلی که از سیر تا پیاز بازی رو تعریف کردن مجبوریم شیر کنیم و کسایی که از بازی انتقاد دارن رو نباید ازشون حرفی بزنیم؟:D این حذف کردن مخالفا که میگم همینه. کلا تحمل حرف مخالف ندارید و مشکل اصلی منم با همین رفتارتونه.

Arima Kishou

Kuro no Shinigami
کاربر سایت
Jul 14, 2014
5,360
نام
محمد
البته لطف کردن برای یه عده بسیار کوچیکی این حق رو قائل شدن که از بازی خوششون نیاد اونم چون سلیقشون یه طوریه مگرنه ایراد اساسی که نمیشه به بازی گرفت:D
لیک ها ملت و ما رو شستشو مغزی دادن.:D
سر انتقاد هم از داستان های بزرگ هم ایراد میگیرن، اینم داستان بزرگیست. :-" ایراد بهش وارد و مهم نیست.:-j

جالب اینجاست Yongyea که هیچی از داستان هم در اسپویل نشده بود، ایراداتی که گرفته بود دقیقا مشابه ایرادات بقیه بود.
دیگه اون جزو کسایی میره سلیقه اش فرق داره.
بیچاره:(:D

last of amir

کاربر سایت
Sep 3, 2014
2,160
نام
Amir
اول باید بگم The Last of Us 2 یک اثر اقتباسی نیست ثانیاً بحث تفاوت نظر در اقتباس همیشه داغ بوده و هست ، همین مشکل را هم کریستوفر تالکین با پیتر جکسون در مورد ارباب حلقه‌ها داشت با اینکه هم کوبریک و هم پیتر جکسون از نوابغ کارگردانی

به حساب میان ولی دلیل نمیشه به نقد هر دو نویسنده توجه نکنیم ، جهت اطلاع هم بگم که استیون کینگ یکی از بهترین‌ها در نقل روایت هست مخصوصاً تو ژانر thriller suspense و horror که کارگردان‌‌های سینما عاشقشون هستن

دلیل جلوتر بودن ادبیات قدیمی‌تر بودنش هست ولی این دلیلی نیست که فیلم‌هایی قوی با داستان‌های عالی نداشته باشیم یه نمونه‌اش فیلم Pulp Fiction از تارانتینو ، همین مثال در بازی‌های ویدیویی هم صادقه که تاثیر‌گذاریشون به مراتب خیلی بیشتر از

فیلم و ادبیات هست. یه زمانی داستان بازهای ویدیویی اصلاً برای منتقدین اهمیت نداشت ولی از اون زمان 20 سال میگذره، مخصوصاً بعد از بازهایی مثل The Walking Dead ، Heavy Rain ، Witcher ، Life is Strange و همین The Last

of Us شرایط خیلی تغییر کرده و به همین نسبت معیارها هم باید تغییر کنند، Gamesopt یک منتقد خوب داشت به نام Kevin vanOrd که الان تو استودیوی Larian داره کار میکنه تو مصاحبه‌اش یه حرف خیلی جالب زد :

“The most important feedback is from more negative point of view because that’s where we learn the most”

اگر این بازی RPG بود و بازیکن چندین حق انتخاب در تغییر داستان یا حتی روایت داشت ، اون موقع می‌گفتم کار سختیه ولی در The Last of Us 2 شما تنها یک بیننده هستید نه بیشتر
یک اثر اقتباسی رو مثال زدم دلیلش این بود که بتونم درست‌تر مدیومارو مقایسه کنم، بعله صددرصد فیلم‌های اقتباسی خوبی هم وجود دارن ولی خوب بودن اون‌ها، اون‌هارو از کتابشون جلوتر نمیبره. دقیقا منم منظورم همینه که ویدیوگیم یک مدیوم نوپاست و ادبیات و سینمارو به خاطر قدمتشون نمیتونی راحت‌ مقایسه کنی ویدیوگیم مگر گذشتن چندین‌سال. راجب اینکه اگر بازی rpg نباشه نویسندگی براش راحته و زیاد نسبت به سینما سخت نیست که حرفتون از پایه و بن ایراد داره.(اصلا منظور من از سختی نویسندگی ویدیوگیم هم این نبود حجم نویسندگی بیشتره یا کمتر) اصلا کاری به حجم نویسندگی تلو و تعداد کارکترا و دونه دونه نوت‌ها و .... ندارم. من میگم توی ویدیوگیم وقتی نویسنده می‌نویسه که پای کارکتر قطع شد، این قضیه باید توی گیم‌پلی هم نمود پیداکنه و باعث از بین رفتن ریتم بازی نشه و المان‌های مخصوص خودش رو داشته باشه برای اینکه یک‌پارچگی داستان و گیم پلی از دست نره ولی توی سینما بحث فرق میکنه و گیم‌پلی‌ای وجود نداره که تا حد خود داستان، مهم باشه پرداختن بهش. جدا از این مبحث هم تلو پارت ۲ یکی از پرکارکترترین بازی‌‌ها توی خط داستانی "اصلی" هست و یکی از جاه‌طلبانه‌ترین بازی‌ها از این نظر که باید تک تک کارکترا خوب پرداخته بشن و به سرانجام برسن. دراوردن چنین چیزی توی ویدیوگیم طبیعتا مثلا از گات سخت‌‌تره که توی سریاله

Nima

مدیر انجمن
Feb 25, 2007
8,029
نام
نیما
یه نکته ی جالب دیگه در مورد این بازی اینه که چرا اینقدر فعالیت افرادی که از بازی خوششون نمیاد زیاده ؟! یعنی تا حالا ندیده بودم که یه سری اصل فعالیتشون رو بذارن رو این موضوع که بخوان یه بازی رو اینجوری بکوبونن !! خب یه بار گفتی ، دو بار گفتی ، ده بار گفتی فهمیدیم که از این بازی متنفری ... چرا نمیری دنبال چیزی که دوسش داشته باشی ؟ چرا عین بختک افتادی رو تاپیک های این بازی ؟!!!
اینجاست که نشون میده کلا مشکل جای دیگه ست ...
طرف میره ساعت ها ویدیو تو یوتوب میبینه و کلی تحقیق میکنه که ببینه کی از TLOU II انتقاد کرده و بیاد لینک بذاره اینجا که بفرما ، اینم خوشش نیومد !
منم خیلی بازیها رو دوست ندارم ، خیلیاشون بازیهای اسم و رسم دار هم هستن ولی یدونه پست ندارم تو تاپیکشون !
این علاقه ی افراطی به نفرت پراکنی در مورد چیزی که دوست نداری واقعا یه مشکل شخصیتیه جدیه !

Arima Kishou

Kuro no Shinigami
کاربر سایت
Jul 14, 2014
5,360
نام
محمد
یه نکته ی جالب دیگه در مورد این بازی اینه که چرا اینقدر فعالیت افرادی که از بازی خوششون نمیاد زیاده ؟!
چون، صلاحیت نظر دادن در مورد این بازی و داستان اش فقط دست اون افراد خاص(کسایی که خوششون اومده ) نیست.
اینکه کسایی که خوششون نیومده هم پستی بدن، بختک و نفرت پراکنی حرفا هم نیست، فقط دارن نظرشون رو میگن.

اینجا دقیقا مشکل اش اینه:
ابراز عشق به بازی=نظر درست
انتقاد از بازی=نظر غلط و نفرت پراکنی

Nima

مدیر انجمن
Feb 25, 2007
8,029
نام
نیما
چون، صلاحیت نظر دادن در مورد این بازی و داستان اش فقط دست اون افراد خاص(کسایی که خوششون اومده ) نیست.
اینکه کسایی که خوششون نیومده هم پستی بدن، بختک و نفرت پراکنی حرفا هم نیست، فقط دارن نظرشون رو میگن.

اینجا دقیقا مشکل اش اینه:
ابراز عشق به بازی=نظر درست
انتقاد از بازی=نظر غلط و نفرت پراکنی

ببین ، شما که اصلا بازی نکردی خودت ، بازی هم نمیکنی که ... مشکلت چیه ؟ چه ضرر مادی یا معنوی بهت زده که الان چندماهه داری اینجوری فعالیت میکنی ؟ باز اونی که بازی کرده ممکنه برای روحیه ش یا خواسته هایی که از بازی داشته مناسب نبوده ! یا مثلا پشیمونه که هزینه کرده ...
منم دارم مقایسه میکنم با رفتار خودم و امثال خودم که آیا میرم مثلا توی تاپیک Final Fantasy از صبح تا شب بخوام به همه بفهمونم که من از بازی بدم میاد ؟!!! نهایتش 1 بار گفتم بازی کردم خوشم نیومد ...
واقعا این نوع فعالیت اصلا سابقه نداشته و خیلی جای سوال داره !!
حالا باز میتونی خودتو بزنی به اون راه که مثلا داری انتقاد سازنده میکنی ...

NaRiiMaN

Equality is a Utopian Fantasy
ناظم انجمن
Jun 5, 2010
5,818
نام
نریمان
به هر دلیلی از بازی و سازنده اش خوشتون نمیاد، اکی. :D
دیگه گل به خودی نزنید، همه میدونن که کوجیما یکی از منحرف ترین بازیساز های تاریخه، کسی که اسم شخصیت اصلی بازیش «مار جامد» هست. :D کسی که میاد احمقانه ترین و مسخره ترین دلیل ممکن رو میاره که پوشش کرکتر هاشو توجیه کنه و جالبه که قبل از عرضه به ملت هم تیکه میندازه که از حرفاتون شرمنده میشین وقتی بازی رو انجام بدین.

من که واقعا شرمنده شدم. :D

حالا نمی‌دونم چطوری ایشون شده نماد احترام به زن و یکی مثل دراکمن که هیچ چیزی تو بازیش مربوط به جنسیت نمیشه و کرکترها دقیقا براساس پیشینه و انگیزشون عمل میکنن میشه زن ستیز.

NaViiDii

God Of War
کاربر سایت
Jan 4, 2009
14,905
نام
نـــــــویـــــــــد
حالا نمی‌دونم چطوری ایشون شده نماد احترام به زن و یکی مثل دراکمن که هیچ چیزی تو بازیش مربوط به جنسیت نمیشه و کرکترها دقیقا براساس پیشینه و انگیزشون عمل میکنن میشه زن ستیز.

بچه‌ها داف پروتزی و آرایش کرده ترجیحا مخلوطی از بلوند و ردهد میخواستن داخل بازی‌ای که مربوط به دنیای بی‌رحم آخر زمان میشه تا ازین طریق به زن‌ها احترام گذاشته بشه. حالا یه اشاره‌ای به احساس مادرانه کردن که نمیدونم احساس مادرانه چه ربطی به الی و ابی داره. یه دینا مادر شده بود که احساساتش به خوبی نمایش داده شد و کلا شخصیت متفاوتی نسبت به باقی کرکترا داشت

EAST2WEST

کاربر سایت
Jul 31, 2009
1,569
نام
Danial
یک اثر اقتباسی رو مثال زدم دلیلش این بود که بتونم درست‌تر مدیومارو مقایسه کنم، بعله صددرصد فیلم‌های اقتباسی خوبی هم وجود دارن ولی خوب بودن اون‌ها، اون‌هارو از کتابشون جلوتر نمیبره. دقیقا منم منظورم همینه که ویدیوگیم یک مدیوم نوپاست و ادبیات و سینمارو به خاطر قدمتشون نمیتونی راحت‌ مقایسه کنی ویدیوگیم مگر گذشتن چندین‌سال. راجب اینکه اگر بازی rpg نباشه نویسندگی براش راحته و زیاد نسبت به سینما سخت نیست که حرفتون از پایه و بن ایراد داره.(اصلا منظور من از سختی نویسندگی ویدیوگیم هم این نبود حجم نویسندگی بیشتره یا کمتر) اصلا کاری به حجم نویسندگی تلو و تعداد کارکترا و دونه دونه نوت‌ها و .... ندارم. من میگم توی ویدیوگیم وقتی نویسنده می‌نویسه که پای کارکتر قطع شد، این قضیه باید توی گیم‌پلی هم نمود پیداکنه و باعث از بین رفتن ریتم بازی نشه و المان‌های مخصوص خودش رو داشته باشه برای اینکه یک‌پارچگی داستان و گیم پلی از دست نره ولی توی سینما بحث فرق میکنه و گیم‌پلی‌ای وجود نداره که تا حد خود داستان، مهم باشه پرداختن بهش. جدا از این مبحث هم تلو پارت ۲ یکی از پرکارکترترین بازی‌‌ها توی خط داستانی "اصلی" هست و یکی از جاه‌طلبانه‌ترین بازی‌ها از این نظر که باید تک تک کارکترا خوب پرداخته بشن و به سرانجام برسن. دراوردن چنین چیزی توی ویدیوگیم طبیعتا مثلا از گات سخت‌‌تره که توی سریاله

اون بخشی که شما میگی مربوط میشه به narrative designer نه نویسنده، ولی چون در اکثر مواقع تو game development هر دو کار را یکنفر انجام میده این تصور غلط را بوجوده که روایت بازی و داستان کاملاً یکسان هستن ، در صورتی که روایت یک پل هست بین داستان و

مکانیک بازی و کارگردان. character arc ، ending، core plot و ... همگی در بستر داستان شکل میگیرن. اینکه بازی یک طرح ambitious داشته باشه جالبه ولی این به شرطیه که ثمره کار مثبت باشه ، در آخر باید بگم بازی The Last of Us 2 خوش ساخته و اتمسفر قوی داره

ولی از نظر داستان به اندازه بازی اول من را تحت تاثیر قرار نداد ، ساده بگم it was one step forward and two steps back

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر