ps3 fan PWM Controller

x23are

میروم تا این تاریکی را از دل بیرون کنم......
کاربر سایت
Oct 2, 2010
1,422
نام
علیرضا
با سلام خدمت بچه ها.
تو این آموزش میخوایم طریقه ساخت یک pwm controller رو برای فن کنسول پلی استیشن 3 اموزش بدیم.

هدف از این کار اینه که که شما اگه خواستین فن کنسولتون رو سرعتش رو بیشتر کنید با استفاده از این مدار دستی انجام بدین.همون طور که میدونید بر اساس مقیاس دمایی که برای کنسول پلی استیشن و ایکس باکس 360 تعریف شده کنسول تا یه بازه دمایی سرعت فن هاش ثابته و بر اساس بازه های دمایی دیگه دور فن تغییر میکنه و میره رو سرعت های بیشتر.
با استفاده از این مدار که توسط یکی از اعضای سایت ps3-hax با نام killerbug طراحی شده (البته خیلی وقت پیش طراحی شده ها !) میتونید تغییرات سرعت فن کنسولتون رو دستی کنید.
شما اگه مثل من میخواید کنسولتون از اول با دور فن بالا بچرخه و خنک تر بمونه این اموزش رو دنبال کنید.

فن کنسول پلی استیشن 3 بر اساس pwm (اینجا منظور کنترل سرعت فن هستش) که میتونید درباره pwm اینجا بخونید.
Pulse-width modulation - Wikipedia, the free encyclopedia

یکی از دلایل ساخت این مدار اینه که تو کنسول های پلی استیشن 3 مخصوصا سری قدیمی ها (فت ها میشه گفت 99 درصد و اسلیم یک درصد) دما کنسول بر اساس تکنولوژی قطعات به کار رفته داخلش که عمدتا 90 نانومتری بودن زیاد بالا میرفت و تغییر سرعت فن تا حدودی به کاهش دما کمک میکرد اما در طولانی مدت این مورد باعث اسیب زدن به قطعات اصلی کنسول میشد اما این مدار از همون اول باعث میشه فن شما با سرعت دلخواهتون بچرخه.

تذکر : استفاده از این مدار هیچ مشکلی برای کنسولتون بوجود نمیاره دلیلش رو هم بعدا میگم.

یه سری توضیحات درباره فن کنسول ps3 :

این فن ها همون طور که گفته شد دارای pwm هستن که تا بهشون پالسی نرسه حرکت نمیکنن حتی اگه ولتاژ +12 و gnd بهشون وصل باشه.
تو مدل های مختلف ممکنه شامل سیم هایی با رنگ دیگه باشه اما من این رنگ ها رو که دیدم، میگم (فن 3 تا سیم داره کلاً):
قهوه ای (قرمز) : +12v
مشکی : زمین کنسول (GND)
خاکستری (طوسی) : pwm

کنسول ps3 دارای سه نوع فن بوده از اول تا حالا:

اولی روی کنسول های 20 گیگ و یه سری از 60 گیگ ها بود.
دومی روی مابقی کنسول های فت تولیدی بود که این فن ها یا 15 یا 19 تیغه ای بودن و ماکزیمم پالس pwm اون ها 5 ولت بود.
سومی هم فن های کنسول های اسلیم بود که ماکزیمم پالس اون ها 3.3 ولت بود.
از مدل ماله سوپر اسلیم ها زیاد چیزی هنوز ندیدم اما احتمال زیاد ماکزیمم پالس اون ها هم 3.3 ولت باشن.

طبق بررسی که همین killerbug انجام داده بود طی اپدیت های مختلف ofw از ورژن 3.15 به بعد طبق اندازه گیری هاش با اپدیت ها به مرور زمان سونی بازه گرمایی رو تغییر داده بود و سرعت فن ها کمی متفاوت شده بود. پس عملا این کار با cfw هم میشه انجام داد اما هنوز راهی پیدا نشده شایدم شده ما بی خبریم !!! (اما از یکی از دوستام شنیده بودم (که میگفت دیده تو بعضی سایت ها) میشه منتها باید با فلشر بک اپ گرفته شده از ناند یا نور رو ویرایش کرد یه قسمتش.)

خوب بریم سر اصل مطلب و یه سری نکات رو اخر میگم:

این مدار که میخوایم بسازیم بسیار کوچک، کم هزینه و مناسبه با توجه به لوازمی از پیش ساخته شده برای این کار که تو سایت های خارجی با قیمت های 20-30 دلاری برای فروش هست.( از فن لبتاپی زیره کنسول هم خیلی بهتره کاراییش).

وسایل لازم :

1. هویه و قلع مناسب
  2. کاتر یا یه وسیله تیز برای کوچک کردن فیبر ( اختیاری)
  3. چسب برق

قطعات لازم :
یک فیبر یا برد سوراخ دار با دستکم 7*5 سوراخ
یه تایمر tlc555
یک سوکت 8 پین برای تایمر
دو عدد مقاومت 10 کیلو اهم (قهوه ای- مشکی – نارنجی – سیاه) (بین 0.25 تا 1 وات)
یک عدد خازن سرامیکی 100 نانوفاراد
یک عدد دیود یک سو کننده (بهترین مورد ها این دوتاست : 1N4148 یا1N4007 )
یک عدد پتاسیومتر (مقاومت متغیر) 100 کیلو اهم ( از این پایه بلند ها بگیرین که کارتون راحت باشه)
سیم – سعی کنید از سه رنگ مختلف استفاده کنید اینجا از نارنجی – قرمز و مشکی استفاده شده و تو آموزش بهشون اشاره شده )ترجیحاً awg 24 یا هم سایزش از نوع دیگه)
یک عدد رگولاتور L4931CZ33-AP (قابل استفاده برای فت و اسلیم چون 3.3 ولت هست) یا L4931CZ50-AP (قابل استفاده برای فت چون 5 ولته)
از قطعات بالا اکثرشون گیر میاد اما شاید بعضی هاش گیر نیاد مثل همون تایمره و رگولاتوره.
اگه کنسولتون اسلیمه باید همون تایمر رو داشته باشین اما میتونید از یه رگولاتور 3.3 دیگه استفاده کنید.

اگه کنسولتون فت هستش میتونید از تایمر ne555 هم استفاده کنید منتها اگه از تایمر استفاده کردین باید حتما رگولاتورتون 5 ولت باشه . میتونید از رگولاتور mc7805 استفاده کنید منتها چون ما مدارمون 250 mA امپر مورد نیازشه ،میتونید از رگولاتور LM7805 که به وفور هم پیدا میشه و هم ارزون تره استفاده کنید که 250 mA هم هست. ( البته مدار با 100 mA هم کار میده یه گفته سازندش )
خوب سعی کنید بردتون تا میتوندی به اندازه اقعی 5*7 نزدیک تر باشه تا موقع جا دادن مشکلی پیش نیاد.مثل تصاویر زیر باشه.

خوب حالا بردو طرف روشو قرار بدین و مطابق شکل با یه قطعه سیم ترجیحا خشک (نه رشته ای) دو قسمت رو به هم وصل کنید اما لحیم نکنید.

حالا یه تیکه از چسب برقتون رو مثل شکل روی سیم قرار بدین.

مثل مرحله قبل همانند شکل با استفاده از سیم دو قسمت رو وصل به هم وصل کنید.

حالا سوکت 8 پین رو مطابق شکل در برد قرار بدین و از پشت لحیمش کنید به همراه همون سیم ها که قرار دادین.(در شکل به جای سوکت تایمر رو نشون داده.)

حالا مطابق تصاویر زیر اول خازن رو در جای خودش قرار بدین و بعد سیم نارنجی رنگ و بعد سیم سیاه رنگ.

حالا برد رو برگردونید و مطابق شکل اتصالات رو برقرار کنید.

حالا رگولاتور و سیم قرمز رنگ رو مطابق شکل قرار داده و اتصالات رو در پشت برد همانند شکل برقرار کنید.

حالا اولین مقاومت رو مطابق شکل قرار بدین و بعدش دیود رو قرار بدین. حواستون باشه سمتی از دیود که یه خط داره (کاتد) رو درست قرار بدین و رو به بالا باشه.حالا برد رو برگردونید و مطابق شکل اتصالاتو برقرار کنید.

حالا دوتا سیم مشکی و قرمز رو مطابق شکل روی برد قرار داده و اتصالات رو مثل شکل زیر برقرار کنید.

الان برد رو بر نگردونید و مطابق شکل مقاومت دوم رو لحیم کنید بهش. حتما مواظب باشید که وقتی مقاومت رو به پشت برد لحیم میدین پایه های اون رو به داخل فشار ندین تا اتصالی رخ نده داخل مدار.

حالا سیم قرمز اخر رو هم به برد بزنید و مطابق شکل اتصالاتتون رو برقرار کنید.

خوب کار مدار ما تموم شد و میتونید الان تایمرمون رو به سوکت بزنیم.

اگه الان به بردمون از این زاویه نگاه کنیم سه تا سیم داریم یک سیم سیاه و دو عدد سیم قرمز رنگ.

سیم سیاه رنگ باید به پایه مرکزی پتاسیومترمون بره و دوتا سیم دیگه قرمزمون به دو پایه دیگه.
(حتما لحیم های سیماتون به پین های پتاسیومتر محکم باشه تا مشکلی در کارکردش بوجود نیاد.)

الان سه تا سیم دیگه داریم. یک سیم نانجی، یک سیم سیاه و یک سیم قرمز رنگ.

حالانوبته کنسوله. کنسول رو باز کنید و کانکتور فن رو از مادربرد جدا کنید و فقط سیم خاکستری یا طوسی رو از کانکتور در بیارین و یه قسمتی رو ازش ببرین و سیم نارنجی رنگ رو بهش وصل کنید.

سیم قرمز رنگ رو به سیم قهوه ای (12 ولت) و سیم سیاه رو هم به سیم سیاه کانکتور وصل کنید بدون اینکه سیم قهوه ای و سیاه رو از کانکتور در بیارین و بعد کانکتور رو در جای خودش بزارین.
دقت کنید که باید این طور شده باشه الان :
سیم قهوه ای فن علاوه بر اینکه به مادربرد وصله و ولتاژ 12 میگیره باید به سیم قرمز دار هم وصل باشه و همین طور برای سیم سیاه فن.
اما سیم خاکستری رنگ نباید به مادربرد وصل باشه و فقط باید به سیم نارنجی وصل باشه تا ولتاژ پالس رو دریافت کنه و سرعت فن به دلخواهمون تغییر پیدا کنه.

این یه عکس از مدارمون اگه کسی نیاز داشت :

برای مشاهده تصویر اصلی 771x400px روی این نوار کلیک کنید.

اما یک سری نکته :
1. قبل از اینکه مدار رو به کنسل وصل کنید و روشنش کنید اون رو به یک اداپتور یا منبع تغذیه 12 ولتی وصل کنید و ولتاژ خروجی قسمت pwm رو اندازه بگیرین که باید این قدر باشه :

برای فت : min : 0.45v max : 4.55v
برای اسلیم : min : 0.3v max : 3.0v

(این مقدار ها بسته به قطعات استفاده شده کمی ممکنه تغییر کنند).

2.رگولاتورهایی که نام برده شد همگی مثبت بودند پس از استفاده ی رگولاتور منفی خودداری کنید.

3.وقتی از این مدار استفاده میکنید دیگه کنسول خودش نمیتونه در صورت دمای بالا سرعت فن رو ببره بالا. پس حواستون باشه اگه سرعت فن رو خیلی کم کردین کار دست خودتون ندین. (اصولا هم کسی این کارو نمیکنه وگرنه اصلا این مدار رو نمیساخت ).

4.شاید تو جای دیگه ای در اینترنت اموزش هایی دیده باشین که فقط با یک پتاسیومتر این کارو انجام میدن. درسته این کار انجام شدنی هست اما برای انجامش باید از برق یه نقطه دیگه از برد استفاده کرد که میتونه مشکلاتی برق رسانی در جاهای دیگه بشه.

5.اگه با ساختن این مدار میبینید که صداش اذیتتون میکنه برگردونیدش به همون حالت قبلی و اورجینال و کنسولتو ن رو به فنا ندین با روی حداقل گذاشتن سرعت فن با اهرم پتاسیومتر.

6.من خودم با انجام این کار و تعویض خمیر سیلیکون cpu و rsx با 50 درصد چرخوندن اهرم پتاسیومتر دمای کنسول فت 65 نانومتریم بعد بازی این طور هست :

CPURSX
53-5950-55

7.اما یه نکته که گفتم بعدا میگم و اون هم اینکه چرا این mod آسیبی به کنسول نمیرسونه : دلیلش کاملا واضح هستش. چون فن کنسول یه ولتاژ 12 میگیره و این pwm هست که بهش میگه با چه سرعتی و ولتاژی بگرده. یعنی برای فن ولتاژ 12 در نظر گرفته شده تا شاید یه زمانی که خیلی گرم شد با اون ولتاژ و سرعت بچرخه پس در واقع اون ولتاژ فقط مخصوص این کاره و از جای دیگه ای از برد ما ولتاژ نمیگیریم که اسیبی به قسمت دیگه ای بخوره.

8.احتمالا این mod روی کنسول های 20 گیگابایتی مدل قدیم و اون فن های نسل اول جواب نده البته اگه چیزی ازشون مونده باشه.
yahoo_4.gif

• Like
Reactions: nimaazmayesh

nimaazmayesh

کاربر سایت
Mar 20, 2017
162
سلام و خسته نباشید خدمت استارتر
واقعا بحث جالبیه حیف که کسی تا الان از این بحث استقبال نکرده!!!
فقط یه چند تا سوال دارم
۱.سرعت فن افزایش پیدا میکنه دیگه؟
۲.احتمال سوختن فن که نیست؟
میشه از منبع تغذیه خارجی براش استفاده کرد؟
توی متن گفتید خمیر سیلیکون CPU وRSX رو عوض کردید
کنسول من 65 65 هستش هم CPU و RSX و بره سال 2007
منم باید عوض کنم بنظرتون؟
جنس خوبش چیه؟
فقط یه خواهش دارم که از تمام خواسته های بالام مهمتره
لطفا عکس ها رو دوباره اپلود کنید
از زحماتتون سپاسگذارم نمیدونید چقدر دنبال این مطلب تو فروم های خارجی گشتم چیزی درس درمون پیدا نکردم
بازم مرسی

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: x23are

x23are

میروم تا این تاریکی را از دل بیرون کنم......
کاربر سایت
Oct 2, 2010
1,422
نام
علیرضا
سلام و خسته نباشید خدمت استارتر
واقعا بحث جالبیه حیف که کسی تا الان از این بحث استقبال نکرده!!!
فقط یه چند تا سوال دارم
۱.سرعت فن افزایش پیدا میکنه دیگه؟
۲.احتمال سوختن فن که نیست؟
میشه از منبع تغذیه خارجی براش استفاده کرد؟
توی متن گفتید خمیر سیلیکون CPU وRSX رو عوض کردید
کنسول من 65 65 هستش هم CPU و RSX و بره سال 2007
منم باید عوض کنم بنظرتون؟
جنس خوبش چیه؟
فقط یه خواهش دارم که از تمام خواسته های بالام مهمتره
لطفا عکس ها رو دوباره اپلود کنید
از زحماتتون سپاسگذارم نمیدونید چقدر دنبال این مطلب تو فروم های خارجی گشتم چیزی درس درمون پیدا نکردم
بازم مرسی

بعد چند سال یاد این تاپیک افتادم تو گوگل گشتم پیداش کردم! الان حقیقتا بخوام این پست رو نقل کنم دیگه زشته! ولی این برای زمانی بود که هنوز نمیشد رو دستگاه های جیل بریک فن دستگاه رو سرعتشو تغییر داد. هر چند برای دستگاه های اورجینال خور فقط همین روش جواب میداد.

الان اومدم بخونم ببینم برای پلی 4 میشه این روشو انجام داد یا نه. چون رو جیل بریکی ها فقط میشه دمارو تنظیم کرد که فن بره بالا.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر