Metro: Last Light – من آدم خوبی هستم،‌ نیستم!

hosseincode

کاربر سایت
Dec 15, 2007
832
اگه بازي رو تموم نكرديد همين الان صفحه رو ببنديد!

خوب؟ بد؟ مترو لست لایت قضاوت میکند!

امروز Metro: Last Light را تمام کردم. پایان بازی را دیدم و ناراحت شدم. بلافاصله هنوز تیتراژ تمام نشده بازی را مینیمایز کردم و دنبال پایان های بازی گشتم چون احتمال میدادم مانند نسخه قبلی بیش از یک پایان داشته باشد. هر دو پایان بازی را خواندم و فهمیدم که تصمیمات و کارهای من در طول بازی به پایان بد منجر شده است. بیشتر گشتم تا ببینم چه چیزهایی روی پایان های بازی تاثیر دارند. اینجا بود که فهمیدم من آدم چندان خوبی نیستم!

در اکثر بازیها در پایان بازی دو تصمیم جلوی راهتان قرار میگیرد و پایانی که نصیبتان میشود به خاطر همان تصمیم انتهاییتان است اما مترو اینگونه نیست. هر یک از دو پایان موجود در مترو وابسته به کل تصمیمات و کارهایی است که در طول بازی و از لحظه آغازین میگیرید. با اینکه فيلـتر هوای ماسکم به اندازه کافی ظرفیت داشت ناگهان فيلـتری روی یک جسد دیدم و چشمانم برق زد. از ترس اینکه در ادامه با کمبود فيلـتر مواجه شوم سریع به سمت جسد دویدم و فيلـتر را از روی صورتش بر داشتم. ظاهرا اتفاقی نیوفتاده ولی من حتی به اجساد هم نباید رحم بکنم؟ مترو این کار را بد تلقی میکند و من هم با آن موافقم. فقط همین نیست. در بازی شخصیت هایی هستند که بدترین کارها را علیه من کرده اند، بهم خیانت کرده اند، آنا را دزدیده اند و… . وقتی سرنوشت آن خائن (Lesnitsky) برعهده من گذاشته شد که او را بکشم یا نه آنا جلوی چشمم آمد و بدون فکر به بخشش یا دل رحمی به خاطر یک دختر سریعا او را کشتم. به نظرم حقش بود ولی بازی این را هم بد تلقی میکند.

در اوایل بازی وقتی اولین فرصت برای مخفی کاری برایم فراهم آمد با توجه به اینکه کلت با صدا خفه کن داشتم یکی از گاردها را با آن کشتم که برایم بسیار لذت بخش بود. این باعث شد که بقیه را نیز به همین ترتیب با لذت فراوان در تاریکی هدشات کنم و حالش را ببرم. حتی وقتی از پشت خیلی به دشمن نزدیک میشدم و این انتخاب که با چاقو طرف را بکشم یا فقط بیهوشش کنم بر عهده من گذاشته میشد گزینه با چاقو کشتن را انتخاب کردم چون نمیخواستم ریسک کنم تا احتمالا بعدا بلند شود و دوباره جلوی راهم سبز شود. این لذت انقدر بود که در کل بازی همین استراتژی را پیش گرفتم و تقریبا گاردی نماند که نکشته باشم! حتی آنهایی که به راحتی میشد با مخفی کاری آنها را دور زد را هم کشتم!

اما آنقدرها که از تیتر برمی آید همه کارهایم بد نبودند! در ونیز به دو نفری که از من گدایی کردند پول دادم!‌ حتی به آن گدایی که بعد از پرداخت پول دوباره از من طلب پول کرد را هم بی نصیب نگذاشتم! در اواخر بازی هم وقتی با آن خرس مبارزه کردم و شکستش دادم چندی بعد که بدن خسته اش روی زمین افتاده بود و دو سه موجود جهش یافته رویش پریده بودند تا او را بخورند را هم نجات دادم و بلند شد رفت پیش بچه هایی که فقط قصد داشت از آنها محافظت کند! دقیقا دلیل اینکه به او کمک کردم هم همین بود. او شاید اگر موجودات جهش یافته به بچه هایش حمله نمیکردند کاری با من نداشت.

اینها تصمیمات من بود که به خاطر دارم! یعنی بد بودن کارها و تصمیمات من از خوب بودن آن بیشتر بوده که پایان بد نصیب من شده و این یعنی در کل من آدم چندان خوبی نیستم! راستی پاول را هم میخواستم نجات دهم ولی نمیدانم چه شد که کشته شد! شاید اگر او زنده میماند قضیه طور دیگری بود!‌ شاید هم گناه کشتن همه آن گاردها نمگیذاشت در آن صورت هم پایان خوب را ببینم ولی به هر حال من راضیم! نه از اینکه بد شدم! بلکه از اینکه چون نمیدانستم چه چیزهایی در پایان بازی تاثیر میگذارند آن تصمیمهایی که به عقیده خودم به عنوان یک شخصیت اجتماعی خوب و مناسب بودند را گرفتم و نتیجه این شد که پایان بد را دیدم! و این به نظر بهتر از آن است که بخواهیم به خاطر دیدن پایان خوب به صرف خوب بودنش از تصمیماتی که دلمان میخواهد صرف نظر کنیم و فقط بدون فکر، کار خوب انجام دهیم. کاری که خیلی ها با Mass Effect کردند! بدون فکر و تصمیم گیری واقعی اکثرا تصمیمات پاراگون دار و خوب انتخاب میشد و این باعث شد که شپرد اینگونه افراد تنها یک شپرد خوب باشد نه شپردی که منعکس کننده شخصیت خود آن گیمر باشد!

Metro: Last Light بازی خوبی یا حتی میشود گفت عالی ای است که با وجود داشتن مشکلات در خاطره ها خواهد ماند. در طول بازی بارها در مورد مسائل مختلف و مخصوصا حرف های آن Dark One دوست داشتنی (!) بازی را متوقف کردم و سعی کردم با خودم هضم کنم که چه شد. حرف های زیادی است که میشود در مورد مترو لست لایت گفت و شاید در ادامه دوباره در مورد آن بنویسم. درود بر شرافت 4A Games، سانده بازی که در این بازار بکش برو جلوهای بی شمار و به درد نخورد (سلام کرایسیس 3) سبک FPS را زنده نگه میدارد‌ آن هم با شرایط و سختی های عجیب و باور نکردی! کاش میتوانستم بازیتان را از استیم بخرم ولی چه کنم که…

نويسنده: خودم در بازي‌وود

Metro: Last Light – من آدم خوبی هستم،‌ نیستم!

آخرین ویرایش:

BitsandBytes

we will not falter, we will not fail!
کاربر سایت
Sep 2, 2012
3,980
نام
Mohammad
واقعا نوشته هاتو خوندم پر چشام اشک شد.....(ممنون،ممنون و ممنون)
بی شک سری بازی مترو همواره در ذهن ها خواهند ماند.
میدونی چی منو زجر میده؟اینکه جدول بیست بازی پرفروش بریتانیا رو میبینم و با کمال تعجب میبینم مترو جزو اون 20 تای اول نیست انگار ما گیمرهام گرفتار سیاستهای کثیف و پولی ناشرها شده ایم.
این بازی یکی از میراث های شرکت همیشه زنده Thq هستش(خیلی ناراحت میشم وقتی به جای آرم Thq باید آرم deepsilver رو به عنوان ناشر ببینم)

orbis

کاربر سایت
Jun 11, 2013
291
نام
محمد رضا
من توی اخر بازی یه بمب و منفجر کردم بعدشم مردم !الان این پایان خوبش بود؟

آخرین ویرایش:

Gojira

Remembering
کاربر سایت
Aug 6, 2012
2,599
نام
مـــهــدی
تیتر بازی رو بخونید نوشته اگه تموم نکردید صفحه رو ببندید حالا پایان خوبش چی هست؟

خیله خوب آروم باشین.:D

لحظه قبل از اینکه ارتیوم می خواد D6 رو نابود کنه Little Dark One با بقیه که آزادشون کرده میاد و تمام کمونیست ها رو میکشه و همشون از مترو خارج میشن.
اگه میخواین کامل ببینین این لینکو بچسبونین به یوتیوب:
watch?v=vPg2wN-o_Qw

reza_cowboy

کاربر سایت
Jan 31, 2012
1,177
نام
رضا
بنده خودم به سختی اون پایان بازی رو دیدم و واقعا بدون رفت راهنما عذاب آور هستش!!!
باید بگم من 3 بار بازی رو برای پایان خوبش تموم کردم ولی اینو بدونید پایان خوبش ارزششو داره میخواستم تمام اچیوهاشو کامل کنم که فقط 2 تا اچیو مونده بود که وصل شدم به لایو و یهو دیدم شد 4 تا اچیو مونده که دیدم یکیش به پایان رساندن بازی در حالت رنجر و بر روی درجه سخت هستش که دیگه گفتم دیگه از دست بنده بر نمیاد!!
ولی منی که 1 بار مترو 2033 رو بزور تموم کردم اینو 1 هفته تمام برای 3 بار تمومش کردم و واقعا لذت بردم!

arshammaster

عضو جدید
Sep 23, 2020
1
چقدر چرت چه دلیلی داره کسی که تا دو دیقه پیش میخواست خلاصت کنه رو زنده بذاری تعمیرکارای هم اسلحه سمتت میگیرن چه دلیل داره دارک وان های پلشتی که دوستت هانتر رو کشتن طبق رمان کلی ایستگاه به fk دادن میخوان خودتو بکشن و کلا خیلی پلشتن رو نجات داد؟ واسه چه باید یه خرس بی ریخت وحشی رو نجات داد اصلن بچه هاش به درک مگه نمیخواد بچه بیاره اخرش به خودمون حمله کنه؟ چرا باید ریسک کرد من تا جایی که تونستم به همه ادمای غیرنظانی کمک کردم تا کشته نشن هیچوثت بین ناک اوت و کشتن کشتن رو انتخاب نکردم پاول رو بخشیدم ولی پایان بازی بد بود در ضمن به جنازه ها رحم کنیم وات دفاک؟ جنازه فیلتر ماسک گاز واسه چیشه خداوکیلی احتمالا نباید هیچی لوت کنیم همشو بذاریم شاید ارواح باهاشون فیض ببرن؟ و اینکه تنها چیزی که کم داره اینه که نباید رو عنکبوت ها نور بندازیم و جهش یافته بکشیم چون اونام بچه دارن??????

• Like
Reactions: Mreza_Dex

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر