طرفداران ژانر JRPG

Fallen God

کاربر سایت
Jun 1, 2011
129
نام
Soshy
خب زیرخاکی در بیاریم :D

همین دو ثانیه پیش Xenoblade Chronicles 2 رو تموم کردم چند نکته در رابطه باهاش هست که در نظرم اومد اینجا بازش کنم.

قبل از هرچیزی بگم نمیدونم این چه مرضیه که نینتندو گرفتارش شده و اصرار داره اسامی کرکترا و لوکیشنا رو تو لوکالیزیشن بازی عوض کنه! سر فایرامبلما هم همینکارو کرده بود. مثلا یه کرکترش ساموراییه و اسمش یوشیتسونه س بعد کردنش آخوس! جدا از اینم در کل لوکالیزیشن نچسبی بود، در حد FE Fates فاجعه نیست ولی بازیای سگا رو بذارید کنار این میفهمید چی میگم.
بگذریم....
زینوبلید دقیقا یکی از همون بازیاییه که ته دلم آرزو میکردم کاش در انحصار نینتندو نبود و یکی مثل باندای یا سگا صاحب مونولیث میشدن. محیط های بازی عظیم و قشنگن ولی صد افسوس که سویج با سخت افزار ضعیفش گند زده بهش. بعضی جاها رزولوشن تا 144p هم سقوط میکنه و فقط پیکسل میبینی، گاهی وقتا وضع به حدی فجیع میشه که صدا جلوتر از حرکت میوفته! کرکترا لب میزنن ولی صدا هماهنگ نیست.
متاسفانه در مورد گرافیک و عوامل بصری تنها نکته مثبت همون قشنگ بودن محیطاس و جز این کلی ایراد میشه بهش گرفت. انیمیشنای بازی افتضاحه، نینتندو جدا کی میخواد مثل ادم سرمایه بذاره الله اعلم.
اخه لامصبا موشن کپچرم که هیچ بیاین یه کینکت دست دوم وصل کنین لااقل در حد vTuber ها کرکتراتون یکم انیمیت بشن! :D

نکته بعدی گیم پلیه، تا اخر بازی این سوال تو ذهنم بود که چرا یه اسبی شتری قاطری چیزی نیست که ما سوارش بشیم یکم سریع تر مسیر ها رو پیمایش کنیم. این یکی از بزرگترین نواقص بازی بود واسم. کل 50 ساعتی که پاش گذاشتم 49 ساعتش در حال بک ترک و مسیر یابی بودم. سیستم نویگیشن پر ایرادیم داره که همش توش گم میشی.
مشکل دیگه ایم که هست سایدکوئستای بازین. یا باید بری یه نفرو نجات بدی یا آیتم پیدا کنی. خوشبختانه جز چند تا بقیه رو ول کردم رفتم.

و اما داستان؛ اگر انیمه های تریگرو دیده باشین اینم مثل همونه. سرگرم کننده س ولی هیچیش معنی نمیده. کرکترا فازشون معلوم نیست (سر همین قضیه با چند تا ویلینش صد بار تا اخر داستان مبارزه میکنی، تو بازی شکستشون میدی، توی کات سین بعدش اونا شکستت میدن:D) پلات هول های جالبیم داره. (مگه همورا تبدیل به یه جسم بی روح نشد؟یا در اندینگ بازی چطوری سالم برگشت و اصلا اون همه درام واسه چی بود؟ ملتو اسکل کردین؟ :D)

یه نکته جالب در مورد کارگردانی بازی Camera Workشه. فرض کنین 2 کرکتر دارن خیلی جدی راجع به سرنوشت غم انگیزشون مکالمه میکنن بعد یه هو دوربین میره رو باسن و ممه شون بعد من اونجا خندم میگرفت وات د فاک اخه :D
چیز دیگه ای که کمی آزارم داد ورلد بیلدینگشه، محیطا بزرگ و قشنگن ولی به طرز جالبی جهان بازی برام کوچیک و تنگ به نظر میومد؛ شاید دلیل اصلیش اینه که هیچ کدوم از تمدن های بازی بزرگ نیستن. مثلا نمیشه یه روستا رو بهم نشون بدی بعد بگی این امپراتوریه فلانه. :D

بهترین وجه بازی موزیک متنشه که من لذت بردم بعضی از ملودیاش هنوز تو ذهنم انعکاس دارن. باید آفرین و خسته نباشید به دست اندرکاران کمپوزیشن موزیکای بازی گفت. :D

سخن آخر: حالا از نواقص زیادشم که بگذریم ولی نسبتاً (با تاکید زیاد بر این واژه!) بازی خوبیه. کسی که سویج نداره ارزششو نداره به خاطر این بره سویج بخره، درغیر اینصورت، با توجه به اینکه باید کمی ویب هم باشی تا کرکتر دیزاین و moe factorش برات آزار دهنده نباشن ارزش وقت گذاشتنو داره.

Z-fan

▲‌ Triforce of Wisdom ▲
ناظم انجمن
Jul 10, 2013
12,377
نام
سید محمد حسین
قبل از هرچیزی بگم نمیدونم این چه مرضیه که نینتندو گرفتارش شده و اصرار داره اسامی کرکترا و لوکیشنا رو تو لوکالیزیشن بازی عوض کنه! سر فایرامبلما هم همینکارو کرده بود. مثلا یه کرکترش ساموراییه و اسمش یوشیتسونه س بعد کردنش آخوس! جدا از اینم در کل لوکالیزیشن نچسبی بود، در حد FE Fates فاجعه نیست ولی بازیای سگا رو بذارید کنار این میفهمید چی میگم.

وحشتناک مرض بدیه...
دقیق نمیدونم، ولی فکر کنم Three Houses استثناءً همچین مشکلی نداشت...
ولی خب تو زنوبلیدها همیشه رو مخه این قضیه. FE Fates رو شنیده بودم مزخرفات لوکالیزیشن شو، ولی این جا از هر ده تا بلید 8 تاش اسم ژاپنی و انگلیسی شو فرق داره :|
تو نسخه اول هم اسم تایتان ها و دوباره فولکور بعضی مناطق و اینا به کل فرق داشت بین نسخه انگلیسی و ژاپنی...

بهترین وجه بازی موزیک متنشه که من لذت بردم بعضی از ملودیاش هنوز تو ذهنم انعکاس دارن. باید آفرین و خسته نباشید به دست اندرکاران کمپوزیشن موزیکای بازی گفت. :D

منم هنوز 8 ماه بعد تموم کردنش موندگارترین چیزش واسم موسیقی متنشه... خیلی خوبه لعنتی :D

smoker

کاربر سایت
Jan 17, 2012
2,059
نام
علیرضا
خب زیرخاکی در بیاریم :D

همین دو ثانیه پیش Xenoblade Chronicles 2 رو تموم کردم چند نکته در رابطه باهاش هست که در نظرم اومد اینجا بازش کنم.

بگذریم....
زینوبلید دقیقا یکی از همون بازیاییه که ته دلم آرزو میکردم کاش در انحصار نینتندو نبود و یکی مثل باندای یا سگا صاحب مونولیث میشدن. محیط های بازی عظیم و قشنگن ولی صد افسوس که سویج با سخت افزار ضعیفش گند زده بهش. بعضی جاها رزولوشن تا 144p هم سقوط میکنه و فقط پیکسل میبینی، گاهی وقتا وضع به حدی فجیع میشه که صدا جلوتر از حرکت میوفته! کرکترا لب میزنن ولی صدا هماهنگ نیست.
متاسفانه در مورد گرافیک و عوامل بصری تنها نکته مثبت همون قشنگ بودن محیطاس و جز این کلی ایراد میشه بهش گرفت. انیمیشنای بازی افتضاحه، نینتندو جدا کی میخواد مثل ادم سرمایه بذاره الله اعلم.
اخه لامصبا موشن کپچرم که هیچ بیاین یه کینکت دست دوم وصل کنین لااقل در حد vTuber ها کرکتراتون یکم انیمیت بشن! :D

نکته بعدی گیم پلیه، تا اخر بازی این سوال تو ذهنم بود که چرا یه اسبی شتری قاطری چیزی نیست که ما سوارش بشیم یکم سریع تر مسیر ها رو پیمایش کنیم. این یکی از بزرگترین نواقص بازی بود واسم. کل 50 ساعتی که پاش گذاشتم 49 ساعتش در حال بک ترک و مسیر یابی بودم. سیستم نویگیشن پر ایرادیم داره که همش توش گم میشی.
مشکل دیگه ایم که هست سایدکوئستای بازین. یا باید بری یه نفرو نجات بدی یا آیتم پیدا کنی. خوشبختانه جز چند تا بقیه رو ول کردم رفتم.

و اما داستان؛ اگر انیمه های تریگرو دیده باشین اینم مثل همونه. سرگرم کننده س ولی هیچیش معنی نمیده. کرکترا فازشون معلوم نیست (سر همین قضیه با چند تا ویلینش صد بار تا اخر داستان مبارزه میکنی، تو بازی شکستشون میدی، توی کات سین بعدش اونا شکستت میدن:D) پلات هول های جالبیم داره. (مگه همورا تبدیل به یه جسم بی روح نشد؟یا در اندینگ بازی چطوری سالم برگشت و اصلا اون همه درام واسه چی بود؟ ملتو اسکل کردین؟ :D)

یه نکته جالب در مورد کارگردانی بازی Camera Workشه. فرض کنین 2 کرکتر دارن خیلی جدی راجع به سرنوشت غم انگیزشون مکالمه میکنن بعد یه هو دوربین میره رو باسن و ممه شون بعد من اونجا خندم میگرفت وات د فاک اخه :D
چیز دیگه ای که کمی آزارم داد ورلد بیلدینگشه، محیطا بزرگ و قشنگن ولی به طرز جالبی جهان بازی برام کوچیک و تنگ به نظر میومد؛ شاید دلیل اصلیش اینه که هیچ کدوم از تمدن های بازی بزرگ نیستن. مثلا نمیشه یه روستا رو بهم نشون بدی بعد بگی این امپراتوریه فلانه. :D

سخن آخر: حالا از نواقص زیادشم که بگذریم ولی نسبتاً (با تاکید زیاد بر این واژه!) بازی خوبیه. کسی که سویج نداره ارزششو نداره به خاطر این بره سویج بخره، درغیر اینصورت، با توجه به اینکه باید کمی ویب هم باشی تا کرکتر دیزاین و moe factorش برات آزار دهنده نباشن ارزش وقت گذاشتنو داره.
به جز موارد تکنیکی (رزولوشن و فریم ریت) و دیزاین و ویس اکتینگ کاراکترا هیچکدوم از چیزایی که گفتی رو من حس نکردم.
و خب من بازیو راش کردم اخراش و شد 75 ساعت.
خیلی بازیو راش کردی. کاشکی heart to heart هارم میرفتی یکمی. حتی سرعت راه رفتنتم میتونی بیشتر کنی با یه سری سایدا.
در کل تجربه خطی تریه و خیلی کوچیکتر از چیزی مثل X عه. هر چند از X هم یحتمل خوشت نمیاد. (X داستانش افتضاحه)
من خیلی دوسش داشتم کلا.
از نظر گیمپلی که عالیه.
داستانش خیلی خوبه. (جز اون کاتسینای باخت اجباری نکبت)
موسیقیم که گاد لایکه.
ورد دیزاینشم که خب مانالیته. همونایین که botw رو عملا دیزاین کردن.
از نظر تکنیکیم که خب فاجعست. هندهلدش قشنگ یه پیکسل متحرکه. یه سری فیلتر مسخره شارپنینگ هم داره که نور علی نورن.
در کل کاشکی تجربت بهتر بود باهاش ولی خب Oh well. بره همه نیست بازیش.

Z-fan

▲‌ Triforce of Wisdom ▲
ناظم انجمن
Jul 10, 2013
12,377
نام
سید محمد حسین
خیلی بازیو راش کردی. کاشکی heart to heart هارم میرفتی یکمی. حتی سرعت راه رفتنتم میتونی بیشتر کنی با یه سری سایدا.

می شد این کار رو کرد؟ :D
من gem های Quick Step رو تازه تو XCDE کشف کردم :)) فکر می کردم XC2 نداره
تو اون بازی خیلی به کار میومد... میتونستی تمام گارد ریل های بازی رو مخصوصا تو Mechonis اذیت کنی و از روشون بپری

در کل ولی اون مشکل راه رفتن طولانی رو من تو XC2 نداشتم اون قدر (مخصوصا اندازه XC1)
چون کلا محیط ها هم کوچیکترن، هم پر خرت و پرت بیشتر و جا برای گشتن اند... هم این که Waypoint های بازی رو خیلی خوب پخش کردن

Fallen God

کاربر سایت
Jun 1, 2011
129
نام
Soshy
به جز موارد تکنیکی (رزولوشن و فریم ریت) و دیزاین و ویس اکتینگ کاراکترا هیچکدوم از چیزایی که گفتی رو من حس نکردم.
و خب من بازیو راش کردم اخراش و شد 75 ساعت.
در کل تجربه خطی تریه و خیلی کوچیکتر از چیزی مثل X عه. هر چند از X هم یحتمل خوشت نمیاد. (X داستانش افتضاحه)
من خیلی دوسش داشتم کلا.
از نظر گیمپلی که عالیه.
داستانش خیلی خوبه. (جز اون کاتسینای باخت اجباری نکبت)
موسیقیم که گاد لایکه.
ورد دیزاینشم که خب مانالیته. همونایین که botw رو عملا دیزاین کردن.
از نظر تکنیکیم که خب فاجعست. هندهلدش قشنگ یه پیکسل متحرکه. یه سری فیلتر مسخره شارپنینگ هم داره که نور علی نورن.
در کل کاشکی تجربت بهتر بود باهاش ولی خب Oh well. بره همه نیست بازیش.
اشتباه میکنی من از بازی ناراضی نبودم فقط خیلی چیزاش با منطق جور در نمیاد. نسخه اچ دی یکشم شاید رفتم. اتفاقا یکی از حسرتام X بود که هرگز نتونستم تجربه ش کنم، موزیسینش جزو موزیسینای مورد علاقمه. :D

ایرادات گیم پلی و داستانشو هم تا حد کمی اشاره کردم دیگه. اصلاً موافق نیستم که "خوب" حسابش کنیم. ایرادات غیرقابل بخشش زیادی داره.

وحشتناک مرض بدیه...
دقیق نمیدونم، ولی فکر کنم Three Houses استثناءً همچین مشکلی نداشت...
ولی خب تو زنوبلیدها همیشه رو مخه این قضیه. FE Fates رو شنیده بودم مزخرفات لوکالیزیشن شو، ولی این جا از هر ده تا بلید 8 تاش اسم ژاپنی و انگلیسی شو فرق داره :|
تو نسخه اول هم اسم تایتان ها و دوباره فولکور بعضی مناطق و اینا به کل فرق داشت بین نسخه انگلیسی و ژاپنی...

منم هنوز 8 ماه بعد تموم کردنش موندگارترین چیزش واسم موسیقی متنشه... خیلی خوبه لعنتی :D
من فیتسو خوشبختانه به ژاپنی رفتم، لامصب لوکالیزه ش میم بود :D اینم تا نیمه های داستان زیرنویس انگلیسیشو آف کرده بودم بعد چون در موقعیتی نبودم که صدا رو زیاد بذارم دوباره آنش کردم دیدم چه کربلاییه :D
گفته بودن بعد اعتراض هایی که به فیتس شده نینتندو یه خونه تکونی انجام داده ولی گویا هنوز به ایده آل نرسیدن.

smoker

کاربر سایت
Jan 17, 2012
2,059
نام
علیرضا
می شد این کار رو کرد؟ :D
من gem های Quick Step رو تازه تو XCDE کشف کردم :)) فکر می کردم XC2 نداره
تو اون بازی خیلی به کار میومد... میتونستی تمام گارد ریل های بازی رو مخصوصا تو Mechonis اذیت کنی و از روشون بپری

در کل ولی اون مشکل راه رفتن طولانی رو من تو XC2 نداشتم اون قدر (مخصوصا اندازه XC1)
چون کلا محیط ها هم کوچیکترن، هم پر خرت و پرت بیشتر و جا برای گشتن اند... هم این که Waypoint های بازی رو خیلی خوب پخش کردن
کلا یکمی دیوونن مانالیت سافت. یه سری چرت و پرت که نیازی به اموزش نداره رو هر ده دیقه بهت میگه. ولی اینارو نمیگه.
تو X من بعد 120 ساعت نفهمیدم دقیقا چطوری اسلحه هاتو اپگرید میکنی(یه اسم خاصی داشت یادم نمیاد دقیقشو)
تنها بازی ایم بود که دفترچه راهنماشو دقیق خوندم.
کاملا عادیه اگه چیزای به این مهمی رو رد کنی ولی ندونی هستن.

اشتباه میکنی من از بازی ناراضی نبودم فقط خیلی چیزاش با منطق جور در نمیاد. نسخه اچ دی یکشم شاید رفتم. اتفاقا یکی از حسرتام X بود که هرگز نتونستم تجربه ش کنم، موزیسینش جزو موزیسینای مورد علاقمه. :D

ایرادات گیم پلی و داستانشو هم تا حد کمی اشاره کردم دیگه. اصلاً موافق نیستم که "خوب" حسابش کنیم. ایرادات غیرقابل بخشش زیادی داره.

من فیتسو خوشبختانه به ژاپنی رفتم، لامصب لوکالیزه ش میم بود :D اینم تا نیمه های داستان زیرنویس انگلیسیشو آف کرده بودم بعد چون در موقعیتی نبودم که صدا رو زیاد بذارم دوباره آنش کردم دیدم چه کربلاییه :D
گفته بودن بعد اعتراض هایی که به فیتس شده نینتندو یه خونه تکونی انجام داده ولی گویا هنوز به ایده آل نرسیدن.
میدونم. به هرحال داستانش در حد چیزی مثل نیر نیست اصلا.(بهتره بگم به گرد پاشم نمیرسه) ولی خب بره من خوب بود کلا.
کاملا برمیگرده به سلیقه بنده و چیز خیلی خاصیم پشتش نیست.

Fallen God

کاربر سایت
Jun 1, 2011
129
نام
Soshy
من هیچ وقت طرفدار FF نبودم، دقیقا نمیدونم چرا ولی هیچ وقت اونقدر انگیزه نگرفتم که حداقل یکیشون رو تا ته برم و دراپ نکنم. اما با این اوصاف احترام زیادی برای این سری و طرفداراش قائلم و جزو معدود فرنچایز هاییه که با وجود mainstream بودنش هرگز نگفتم اورریتده. :D

یه جورایی خوشحالم که هیچ وقت فن این سری نشدم چون از وقتی فهمیدم نمورا مسئول ریمیک 7هه به طرز عجیبی دلم برای طرفدارای سری سوخت :D خودمم اول قصد نداشتم ریمیکشو برم ولی از طرفی چون داستان 7 + کرایسیس کور رو قبلا خونده بودم و میدونستم چه قدر خوبه در کنار گرافیک و «تیتفا» (:D)، همه دست به دست هم دادن تا من اینو بگیرم بازی کنم.

خودمو توجیه کرده بودم که این ریمیکه، هرچه قدرم نومورا بخواد خزعبلات KH مآبانه ش رو قاطی این کنه امکان نداره تا این حد گند بزنه. که خب گویا استادو دست کم گرفته بودم. :D

از داستان مضحک و کرکترای فیکش بگذریم، در کل تجربه بدی نبود. مبارزاتش زود خسته کننده میشن و هنوزم از اینکه برای کش دادن بازی، مجبورم کردن 59 طبقه بالا برم تو شوکم، اما به خاطر کرکتر دیزاین و گرافیکش خیلی پشیمون نیستم.

از اونجایی که گویا قراره مسیر متفاوتی رو نسبت به سری اصلی شاهد باشیم و نمورا کارگردان و نویسنده س، فکر نکنم دیگه 7و ادامه بدم. (البته اگر «تیتفا» بذاره. :D)

Cait Sith

Dauntless Feline Hero
کاربر سایت
Jan 21, 2009
2,921
آقا ببخشید آف تاپیکه ولی نیاز به یه تاپیک مجزا برای سری shin megami tensei به نظرم تو این بخش حس میشه.
کسی از اساتید و فنها نیست جوونمردی کنه تاپیکشو بزنه؟ من با پرسونا۵ با این سری آشنا شدم و صفر کیلومترم تقریبا... ولی بدجور خوشم اومده چون سبک مبارزه نوبتی رو دوست دارم.

Z-fan

▲‌ Triforce of Wisdom ▲
ناظم انجمن
Jul 10, 2013
12,377
نام
سید محمد حسین
یاکوزا از نظر تکنیکی rpg عه و خب ژاپنیه. میشه راجبش اینجا بحث کرد؟
7 هم که کلا قراره نوبتی باشه.(چه بهتر)

این جا Valkyria Chronicles رو RPG حساب میارن
بعد در مورد ویژوال ناول ها هم این جا بحث میشه :D

صاحاب نداره این جا، بگو از یاکوزا حال کنیم

dizzy

کاربر سایت
Dec 24, 2017
615
Valkyria

گفتی valkarie یاد یک بازی افتادم . من زمان بچگی چقدر valkarie profile 2 را بازی میکردم و دوستش داشتم هیچ ایده ای راجع به این سری نداشتم (هنوزم ندارم :D ) . فکر کنم دیسکم مشکل داشت چون از یک جایی به بعد رد نمیشد . خیلی منتظر ریمسترش بودم

ولی اتفاق نیفتاد . باید دوباره با شبیه ساز بازیش کنم

آخرین ویرایش:

smoker

کاربر سایت
Jan 17, 2012
2,059
نام
علیرضا
این جا Valkyria Chronicles رو RPG حساب میارن
بعد در مورد ویژوال ناول ها هم این جا بحث میشه :D

صاحاب نداره این جا، بگو از یاکوزا حال کنیم

168704

تا الان تا شماره 4 رو رفتم مونده 5 و 6 فقط که خب استارت 5 ام زدم.
تا الان رتبه بندی بازیا اینطوریه از نظر بنده:

yakuza 0
yakuza 4
yakuza kiwami 2
yakuza kiwami 1
yakuza 3

ددسولز و جاجمنت و اون fist of the north star هم باید برم بعدا که خب فکر کنم باید بعد 7 برمشون.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر