Batman: Arkham Asylum Collector’s Edition

Darkfie1d

Lux Omnia Vincit
مدیر انجمن
Sep 25, 2005
3,048
نام
Gwynbleidd Darkfield
[FONT=&quot]
1253119393083567600.jpg


[/FONT]

[FONT=&quot]

[/FONT]​

اگر بخواهیم صادقانه و منصفانه در مورد شرکت Eidos صحبت کنیم، باید گفت که آیداس در اواخر دهه 90 شرکت بسیار موفقی بود اما با ورود به قرن 21 دچار افول بسیاری شد. اما در ششم ماه می سال جاری میلادی، این شرکت که در نابه‌سامان‌ترین دوران فعالیت خود قرار داشت توسط یکی از کمپانی‌های بزرگ ژاپنی Square Enix خریداری شد و حال در زیر چتر بخش اروپایی این شرکت فعالیت می‌نماید.


اما استودیوی سازنده بازی، استدودیویی نسبتا کم تجربه بود که تنها یک بازی در سال 2006 به‌نام Urban Chaos را در کارنامه داشت و انتظار نمی‌رفت که بتواند توقعات را برآورده نماید. Rocksteadyکه حالا به واسطه ادغام Eidos با Square Enix، 25 درصد سهامش به مالکیت SE در آمده است توانایی‌ها و ابتکارات خود را متمرکز کرد و اثری را ارایه کرد که تا مدت‌ها از ذهن گیمرها و طرفداران بتمن پاک نخواهد شد.

Batman شخصیتی است که برای تمام دنیا جذابیت‌های زیادی دارد و با این‌که ما ایرانی‌ها بیشتر بتمن را از طریق انیمیشن‌ها، فیلم‌ها و بازی‌ها می‌شناسیم تا کتاب‌های داستان مصور یا کامیک بوک‌ها – که این قهرمان عصر مدرن زاده کامیک‌بوک‌های باب کین (Bob Kane) است – شخصیت بتمن را بسیار دوست‌داریم و ماجراجویی‌هایش را از هرجایی که بشود دنبال می‌کنیم.


اما چرا بتمن نسبت به ابرقهرمانان دیگر دنیای کامیک استریپ جذاب‌تر است. یکی از دلایل این امر آن است که او – بروس وین – اگرچه فردی متمول و ثروتمند است اما در مقابل بی‌قانونی و بی‌عدالتی ساکت نمی‌ماند و اگرچه قدرت‌هایی نظیر دیگر ابرقهرمانان ندارد با این حال هوش بالای او در حل معماها، استفاده صحیح از قدرت فناوری‌های مدرن و داشتن روحیه عدالت‌خواهی باعث می‌شود که او را به اندازه سوپرمن (اگر بیشتر دوستش نداشته باشیم) دوست بداریم. بتمن تنها یک قانون دارد و آن این است که جان انسان را با ارزش می‌داند و به این موضوع اعتقاد دارد که مهم نیست هر یک از دشمنانش چه جنایتی مرتکب شده‌اند، او هرگز جان دشمنانش را نمی‌گیرد.


برای کسانی که بتمن را از طریق فیلم‌های آن می‌شناسند شاید واژه Arkham Asylum تا حدودی آشنا باشد ولی شاید ندانند که Arkham Asylum نام مرکزی است که بیماران خطرناک روانی و تبهکاران بی‌رحم و مجنون گاتام‌سیتی در آن‌جا تحت شدیدترین اقدامات امنیتی نگه‌داری می‌شوند.


ماجرای بتمن از این لحظه آغاز می‌شود و شما با یک بازی سراسر هیجان درگیر خواهید بود. در این بازی از مبارزات تن‌به‌تن سریع گرفته تا مخفی‌کاری و حل معماهای جالب که از طرف شخص Riddler برای شما طراحی شده‌اند روبه‌رو خواهید شد. تقریبا تمام آنچه را که از بتمن انتظار دارید می‌توانید در بازی انجام دهید، اما زیاد به Batmobile سواری امیدوار نباشید که خبری از آن نخواهد بود.


اما داستان از آن‌جایی شروع می‌شود که بتمن دشمن درجه‌ یک خود یعنی Joker را به آرکام می‌آورد و از آن‌جایی که شم کاراگاهیش هیچ‌وقت اشتباه نمی‌کند به این‌که جوکر ممکن است حیله‌ای در آستین داشته باشد مظنون شده و همراه نگهبانان وی را به داخل آرکام اسکورت می‌نماید.


با اینکه باید مراقب باشم که داستان را لو ندهم تا اتش اشتیاقتان برای انجام آن کاهش نیابد، اما طولی نمی‌کشد که جوکر به کمک افرادش، خود را از بند رها کرده و به‌جای فرار از آرکام به داخل می‌دود و کنترل آن‌را برعهده می‌گیرد و از بتمن می‌خواهد که برای گرفتن وی به داخل آسایشگاه روانی یا بهتراست بگوییم زندان خلافکاران مجنون گاتام پای بگذارد. با اینکه صدایی از اعماق وجودتان فریاد می‌زند که این یک تله است و شما نیز به صحت آن معتقدید با این حال به داخل آرکام وارد می‌شوید چرا که می‌دانید جوکر اگر نقشه‌ای مرگ‌آور در ذهن نداشت هرگز به این راحتی ها دم به تله نمی‌داد و اجازه نمی‌داد تا بتمن او را در آرکام گرفتار سازد.

مبارزات تن‌به‌تن از جذابیت‌های زیادی برخوردارند و مخاطب را مانند یک آهن‌ربا به سمت خود می‌کشند. در ابتدای بازی به ندرت مبارزات تن‌به‌تن برایتان مشکل‌ساز خواهند شد اما بعداز گذشت زمان متوجه می‌شوید دشمنان سرسخت‌تر شده و تعداد آن‌ها نیز بیشتر می‌گردد. در ابتدای بازی بیشتر درگیری‌هایت نزدیکتان با 3 الی 4 نفر از اراذل جوکر مبارزه خواهید کرد. این افراد با دست خالی مبارزه را شروع می‌کنند اما جلوتر که بروید میله، چاقو و باتوم برقی هم به آن اضافه می‌شود و خطرناک‌ترین آن‌ها نیز کسانی هستند که سلاح گرم دارند و به سرعت می‌توانند بتمن را از پای در بیاورند. این دقیقا جایی است که مخفی کاری به کمکتان می‌آید و می‌توانید با قابلیت‌های مختلف بتمن از کنار آن‌ها بگذرید و یا تک تک آن‌ها را از پای در بی‌آورید.


Boss Fight ها بسیار هیجان انگیزند و هر کدام ویژگی‌های خود را دارند. در طول بازی با چندتن از دشمنان درجه یک بتمن روبرو خواهید شد که هر کدام از آن‌ها انگیزه زیادی برای کشتن وی دارند اما شاید دلتان می‌خواست که دشمنان بیشتری را ببینید ولی در Batman: Arkham Asylum با کسانی نظیر Harley Quinn، Killer Crock و Scarecrow روبه‌رو خواهید شد و این ممکن است کمی نا امیدکننده به‌نظر بیاید. این مساله زمانی نمود پیدا می‌کند که شما در طول بازی نام و گاهی نیز صدای تعدادی از آن‌ها را می‌شنوید ولی در بازی با آن‌ها روبه‌رو نخواهید شد یکی از این افراد هاروی دنت یا Two-Face است که پوسترهای آن را گاها روی در و دیوار خواهید دید ولی هرچه صبر می‌کنید خبری از او نمی‌شود و نفر بعدی Mr. Freeze است که از جلوی سلول یخی‌اش رد می‌شوید اما حتی او برای ابراز وجود دشنام هم به بتمن نخواهد داد. به هر حال عنوان بتمن عنوانی نیست که Rocksteady تنها به یک شماره از آن اکتفا کند و تعدادی از این دشمنان مطمئنا در شماره‌های بعدی آن خواهند بود.

اگرچه مکانیزم مبارزات در بازی دشوار نیستند اما با پیشروی در بازی و افزایش قدرت بتمن به قابلیت‌های جالبی دست خواهد یافت که هم شما را در مبارزات یاری می‌دهند و هم در حل معما. برای مثال از چنگک می‌توانید برای کشیدن دشمنان استفاده کنید و هرچیزی که در دستشان باشد خواهد افتاد یا با یک انتخاب مهارت جدید از Batarang ها در مبارزات نزدیک استفاده کنید بدون آنکه نیاز به زدن دکمه‌ای اضافه داشته باشید. از طرفی دشمنان نیز رفتار جالبی دارند آن‌ها ممکن است برای مقابله با حملات بتمن از روی زمین اشیایی نظیر جعبه‌های فلزی برداشته و به طرف وی پرتاب کنند یا از لوله‌های روی دیوار مدد بجویند و و با کندن آن‌ها خود را در مقابل بتمن مسلح کنند و حتی اسلحه‌ همدستان از پای درآمده خود را از روی زمین بردارند.


اما همه فعالیت‌های بتمن در بازی تنها به مبارزات ختم نمی‌شود و همانگونه که گفته شد مخفی‌کاری و حل معما نیز قسمت قابل توجهی از بازی را تشکیل می‌دهند. برای این منظور بتمن فناوری‌ها و ابزارهای قدرتمندی دارد. یکی از این فناوری‌ها که کمک بسیار خوبی در بازی برایتان خواهد بود حالت Detective Mode یا مد کاراگاهی است. در این حالت دید شما با زدن کلید L2 ( در PS3 و به‌صورت پیش‌فرض) به حالتی شبیه استفاده از NightVision تغییر می‌کند که در آن آبجکت‌های مهم مشخص‌تر هستند، دشمنان و موقعیتشان در دید بتمن پدیدار می‌شوند و اطلاعات مربوط به آبجکت‌های مهم نمایش داده می‌شود. نکته بسیار خوبی که در این حالت وجود دارد این است که به‌گونه‌ای طراحی شده تا باعث خستگی چشم و سردرگمی نشود و اگر حتی بخواهید می‌توانید قسمت اعظم بازی را در این حالت انجام دهید. این حالت به شما کمک می‌کند تا سر نخ‌ها را دنبال کنید، نقاط ضعیف در محیط بازی را که احتمال دارد چیزی در پشتشان پنهان شده باشد را ببینید و امکانات دیگر که در شرایط لازم استفاده از آن‌ها به کمک بتمن می‌آید.


اما سایر امکانات؛ بتمن در ابتدا تنها یک قلاب برای بالا رفتن از بلندی‌ها و Batarang برای پرتاب به سمت دشمنان و یا چیزهای دیگر مجهز است، اما با پیشروی و کسب تجربه مانند یک بازی سبک نقش آفرینی به شما این امکان داده می‌شود تا قابلیت‌های بتمن را ارتقا دهید و البته برخی از این قابلیت‌ها نیز به بعداز رسیدن به نقاط خاصی از بازی به شما داده می‌شود که هر کدام کارایی خود را دارند و بسیار مفید و لازمند.


نکات جالب توجه در بازی بسیارند، معماهای زیادی که ریدلر برایتان تدارک دیده است قسمت اعظمی از زمان سرگرم شدنتان را تضمین نموده است. برای بدست آوردن این معماها ابتدا باید بسته‌های معمای ریدلر که در گوشه و کنار آرکام جاسازی شده‌اند را بدست آورید، این معماها با علامت سوال سبزرنگ و معروف این شخصیت عجیب شناسایی می‌شوند و به هر قسمت از آرکام که پای می‌گذارید اگر معمایی در آن قسمت ازاد کرده باشید عنوانی سبز رنگ در زیر عنوان محل زمان ورود به آن نمایان می‌شود. همچنین با زدن کلید Select می‌توانید وارد نقشه شده و با رفتن به صفحه معماهای ریدلر ببینید چه تعداد معما در محل فعلیتان وجود دارد و اگر معمایی وجود داشته باشد به‌صورت چشمک زنان قابل تفکیک است. با انجام این معماها علاوه بر دریافت Trophy در PS3 و Achievement در Xbox360 می‌توانید challenge ها و یا چیزهای دیگری را دریافت کنید.


اما هوش مصنوعی در بازی به شکل قابل قبولی بالاست. بااینکه انتظار ندارید دست‌آموزان روانی و خورده پای جوکر از هوش زیادی برخوردار باشند گاهی می‌بینید که آن در محیط‌هایی که به صورت جدا جدا مشغول نگهبانی با سلاح گرمند بعد از بو بردن به حضور بتمن در محل از ترس به صورت گروه‌های کوچک دونفره یا سه نفره شروع به جستجو می‌کنند و ترس ملموسشان از حضور شوالیه تاریکی باعث می‌شود که دقت بیشتری به خرج دهند. از طرفی جوکر که کاملا مراقب حرکات شماست برای اینکه هیجان سناریویی که برای بتمن تدارک دیده بیشتر شود به‌جای آگاه کردن افراد خود نظاره می‌کند کهه بتمن چطور یکایک آن‌ها را از پای در می‌آورد و برای این‌که آن‌ها رابترساند به عباراتی روحیه آن‌ها را پایین می‌آورد و این به شما کمک می‌کند تا بهتر به اوضاع مسلط باشید.


صدای گویندگان نیز از کیفیت بسیار خوبی برخوردار است و اگرچه اجرای "مارک همیل" (جوکر) بسیار عالی و یک سروگردن بالاتر از بقیه است، اما سایرین نیز اجرای بسیار خوب و بی‌عیب و نقصی دارد. تنها نکته منفی در صدای خود بتمن است، البته اجرا بسیار خوب است اما چیزی که در مورد شوالیه تاریکی باید بدانید این است که بتمن صدای خود را خش‌دار و بم می‌کند تا هم تاثیر گذار بر ترس دشمنانش باشد و هم به ناشناس ماندن هویت واقعی‌اش کمک نماید، که از آن صدای مرموز در Batman: Arkham Asylum خبری نیست.


اگر بازی را به اتمام رساندید نگران نباشید چون در طول بازی مپ‌های مبارزه‌ای زیادی را آزاد کردید که می‌توانید با انجام آن‌ها مدت بیشتری سرگرم باشید. تعداد این مپ‌ها 16 عدد است اما اگر از دارندگان خوشبخت PS3 باشید تعداد این مپ‌ها به 24 عدد افزایش خواهد یافت که می‌بایست دانلود نمایید که البته رایگان برای همه دارندگان PS3 است. این مپ‌ها شامل قسمت‌هایی از بازی است که در حالت Story Mode انجام داده‌اید که بین مخفی کاری و مبارزات تن‌به‌تن بلنس شده‌اند و هدف از انجام این‌کار بدست آوردن امتیاز و رکورد است تا جایگاهی مناسب در جدول رده‌بندی بدست آورید، پس این مراحل را با دقت و سرعت بالا انجام دهید و امتیازتان را آپلود کنید و قدرتتان در انجام بازی را به رخ دوستانتان و دنیا بکشید.


درمورد گرافیک بازی نیز باید گفت اولین چیزی که از یک بازی تحت موتورگرافیکی UnrealEngine3.0 انتظار دارید گرافیک بسیار خوب است و Rocksteady این امر را کاملا انجام داده از طرفی گرافیک هنری و هم‌خوانی محیط بازی با کامیک استریپ‌های بتمن نیز بسیار عالی است، اگرچه برخی از شخصیت‌ها دارای طراحی متفاوتی با کاراکترهای کلاسیک کامیک استریپ‌های بتمن دارند اما این طراحی‌ها بسیار دلنشین، فوق‌العاده و بی نقص هستند. انمیشن‌های شخصیت‌ها نیز بدون عیب نقص هستند. در بازی به‌ندرت با باگ روبه‌رو خواهید شد و این بتمن یک بازی بی‌عیب نقص است به هیچ عنوان سخنی به‌دور از انصاف نیست.


بتمن در دو بسته برای سه پلتفورم PC، PS3 و Xbox360 عرضه می‌شود و اگر کمی خوش شانس باشید و از تخصیص هزینه زیاد برای یک بازی ترسی نداشته باشید، بسته مخصوص کلکسیونرها یا Collector’s Edition بسته‌ایست که می‌تواند در کلکسیون افتخاراتتان خودنمایی کند. این بسته شامل یک جعبه پلاستیکی به شکل آرم بتمن است و داخل آن علاوه بر دیسک بازی، یک برچسب از آرم بتمن، یک Batarang پلاستیکی در سایز واقعی به همراه پایه‌اش، یک کیف چرمی که دفترچه‌ای مربوط به توضیحات شخصیت‌های بازی است و یک دیسک بلوری از مراحل ساخت بازی و مصاحبه با دو صداپیشه اصلی یعنی مارک همیل (جوکر) و کوین کانری (بتمن) می‌گردد.

در مجموع نمی‌توان برای بازی Batman Arkham Asylum نکات منفی قابل توجهی پیدا کرد و به جز تعریف از آن کار دیگری از من ساخته نیست. بازی بسیار هیجان انگیز و خوش ساخت است و داستان بسیار خوب آن در کنار صداگذاری فوق‌العاده و گرافیک بسیار خوب آن‌را به یک بازی کامل برای به اتمام رساندن تعطیلات تابستانی مبدل ساخته و حتی اگر از طرفداران بتمن هم نباشید از انجام یک بازی سوم شخص اکشن با المان‌های مخفی‌کاری مدت‌ها لذت خواهید برد. روند بازی آن‌قدر جذاب و خوب است که متوجه سپری شدن زمان نخواهید شد، پس ما صددرصد این بازی را به تمام طرفداران بازی‌های رایانه‌ای توصیه می‌نماییم.

 

Astiak

کاربر سایت
May 27, 2007
4,014
نام
آرش
ایول سیاوش :D
بابا مردم من از دست تو ، چند وقته چشمم همش به این بخش Review هاست تا تو اینو بزاری .
واقعا چیز توپیه آدم لذت میبره نگاش می کنه :D
راستی سیاوش اون عکس اولیو رو گذاشتم تو آواتارم ، خیلی قشنگه . :smile:
 
آخرین ویرایش:

Robin Hood

کاربر سایت
Feb 14, 2008
3,172
نام
امید
منتظر نقدتون بودیم باید بگم عالی بود .
میبینیم که سیاوش خان Collector's Edition زدن به بدن:biggrin1: بنده هنوز یه نسخه معمولی ازش نتونستم تهیه کنم!
 

Frobary

Return of the King
Loyal Member
Jun 6, 2007
28,277
نام
محمد
سلام!
آقا واقعا نقد زیبایی بود، خیلی لذت بردم. ممنون.
به نظر من که بازی عالی بود و تا آخرین لحظه هم جذابیت خودش را حفظ می کرد. به احتمال زیاد از چند مرجع عنوان بهترین بازی سال را کسب خواهد کرد، یا حداقل بین 5 بازی برتر قرار خواهد گرفت.
 

S1NA

کاربر سایت
Mar 7, 2009
937
نام
سينا
اين صفحه رو چند وقته سيو کردم گزاشتم گوشه مرورگرم از بس زياد بود حوصله نداشتم بخونمش ........ امّا الان وقتی شروع کردم به خوندن جذبش شدم ......... جداً نقد کاملی بود ....... هنوز نرسيدم بازيش کنم ولی حتماً ميگيرمش ايشالا .........
 

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

Top
رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر