معرفی و گفتگو درباره بازیهای قدیمی (Retro) (پست اول تاپیک حتما خوانده شود)

محبوب ترین کنسول خانگی کلاسیک

• Atari 2600

• NES

• Sega Genesis

• Super Nintendo

• Sega Saturn

• Playstation 1

• Nintendo 64

• Dreamcast

• Playstation 2

• Gamecube

• XBOX

Results are only viewable after voting.

MEHRDAD.F

کاربر سایت
Sep 11, 2006
2,104
نام
مهرداد
11034961971627226748.jpg

Indiana Jones And Infernal Machine

مشخصات بازی :

سبک: Action Adventure
سازنده: LucasArts
موتور گرافیکی: Jones Engin
پلتفرم: PC, N64
سال عرضه: برای PC نوامبر 1999 , برای N64 مارچ 2000

میخوام یکی از بهترین تجربه های دوران گیمری خودم رو بهتون معرفی کنم. ایندیانا جونز و ماشین جهنمی یکی از بهترین بازی های کنسول N64 تو سال 2000 بود. پرفروش ترین و بزرگترین بازی ماجرایی اون سال شد. یادمه برای اولین بار وقتی رو N64 بازیش میکردم باورم نمیشد چنین محیط و چنین انیمشین های نرمی رو!

وقتی به مرحله شامبالا تو تبت میرسید بی اختیار فقط اطراف رو نگاه میکنین! یا مراحله اهرام مایا ها! یا مرحله ساحل عظیم Pawalan...... از کجاش بگم. مرحله Pawalan یادمه Open world بود با صد ها معما های گوناگون و فوق العاده زیبا و گیم پلی تکرار نشدنی.....

اکشن فوق العاده ای داشت. داستان بازی درباره نیرو های نازی بود که دنبال یک تکه از Infernal Machine میگشتن برای تسلط به دنیا. از اهرام ثلالثه تا محیط های برفی تبت تا جنگل و تپه های آمازون و رودخانه, مبارزه با مار عظیم الجثه تو معبد مایا ها,غار ها و تپه های پهناور , قایق سواری تو نیاگارا , معابد باستانی تو عراق, دهکده Olmec ها و صد ها محیط دیگه منو تو سال 2001 هفته ها پای این بازی نگه داشت و هر دقیقه منو بیشتر مجذوب خودش میکرد....

اولش نسخه PS1 هم تایید شده بود اما چند ماه قبل از عرضه به طور کاملا ناگهانی نسخه PS1 کنسل شد. میگفتن اون زمان نینتندو به قدری به Lucas arts پول داده که لوکاس آرتز با همکاری استادیو Factor 5 این بازی رو برای N64 بهینه سازی کرده.

واسه اون زمان این بازی باور نکردنی بود. مدل سازی ها در نهایت دقت ساخته شده بود. فضا سازی ها و اتمسفر خارقالعاده بود. محیط های عظیم بازی در کنار سایه پردازی و افکت های اون زمان واقعا بهترین طراحی رو داشتن. درگیری های جذاب و سلاح های گوناگون تجربه این بازی رو عالی کرده بود. افکت آب واقعا واسه اون زمان عالی بود مخصوصا افکت زیر آب. جیپ سواری تو Pawalan واقعا خارقالعاده بود. هنوز یادم میاد واقعا حس و حالم عوض میشه.

واسه اون زمان این بازی به قدری معما های گوناگون و محیط های متنوع و گیم پلی گسترده ارایه داده بود که یادم میاد تمامی مجلات و سایت ها حسابی به وجد اومده بودن.

البته این بازی سال 1999 برای PC عرضه شد بود اما نسخه N64 سال 2000 منتشر شد و زمین تا آسمون با نسخه PC تفاوت داشت. گرافیکش خیلی بالاتر از PC بود. همچنین کنترل , حالت جدید هدف گیری, شیدر ها و سایه ها, افکت ذرات و تکسچر ها و..... به نسخه N64 اضافه شده بود.

مقایسه نسخه PC با N64:

42144719572719822242.png

تو تصویر هم مشخصه که نسخه PC از نداشتن سایه و تکسچر های با کیفیت و... بی بهره مونده.

برای کسانی که به سبک ماجرایی علاقه دارن و گیم پلی مثل Tomb raider 4 , 5 حتما این بازی رو انجام بدن. رو دست نداشت واسه اون زمان. میشه گفت این بازی به نوعی پدر بازی های ادونچر جدید و سبک Uncharted هست....

تصاویری از محیط بازی: (تو اینترنت متاسفانه اصلا تصاویری از مراحل Peru و کوهستان های تبت و محیط جزیره بزرگ Pawalan نبود که اینجا قرار بدم)

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: Sega_genesis

FINDbmx

کاربر سایت
Jul 22, 2012
133
نام
محمد حسن
بازی های رترویی که من بازی کردم، معمولا با اونهایی که شما باهاشون انس دارید فرق میکنند. هم کنسولی که ما خونمون داشتیم، داخل ایران رایج نبود و هم تاریخی که ما کامپیوتر خریدیم کسی کامپیوتر نداشت و وقتی بقیه کامپیوتر خریدند دیگه کامپیوتر ما قدیمی شده بود و نمیتونستیم بازی های روز رو بازی کنیم. یادم میاد هیچ وقت ویندوز 95 رو تجربه نکردم. از 3.1 شروع کردیم و دوباره زمانی کامپیوتر جدید خریدیم که سال بعدش ایکس پی اومد.

من از همه بیشتر با همین بازی Commander Keen 4 خاطره دارم چون چند سال طول کشید تا تمومش کنیم، یادم نمیاد چرا ولی فکر میکنم بخاطر جابجایی ها و اسباب کشی ها بود که وقت نمیکردیم تمومش کنیم مراحل آخرش هم خیلی سخت شده بود (یا شاید هم سر اون ماهی آخرین مرحله گیر کرده بودیم) . بازی های قدیمی طوری بودن که آدم یه جاهایی از بازی گیر میکرد اما بازی های امروزی اگه نتونی تمومش کنی واقعا اسکولی! نمیدونم آیا راهی وجود داره برای بازی های جدید که بازیکنان رو به چالش بکشه؟ البته در عین حال منطقی. مثلا بازی gothic 2 همچین حالتی داشت...

اما بازی ای که بخوام معرفی کنم، اولی بازی کامپیوتری ایه که من دو داداشام بازی کردیم:

blake stone (جالبه بدونید تا همین پارسال فکر میکردم اسمش black stone به معنی سنگ سیاهه، اما فهمیدم اسم طرف blake stone)

Blake_Stone_Aliens_of_Gold_cover.jpg

- سبک :سه بعدی، FPS
- سال عرضه بازی : 1993
- پلتفورم : PC

البته اکثرا با بازی wolfenstien 3D آشنا هستند که یک سال زودتر منتشر شد. یادم میاد باید دیوار ها رو هل میدادی تا راه مخفی ها رو پیدا کنی. اجباری نبود اما برای 100% کردن مرحله کلی وقت میذاشتیم برای راه رفتن کنار دیوار و space زدن. بازیش یکطوری بود که تیر کم میآوردی و تفنگ پیشفرضش که تیرش بینهایت بود سرعت تیرزدنش خیلی کند بود، مثلا هر دو ثانیه یکبار.
یکسری شخصیت دکتر داخل بازی بودن که خوب و بد داشتن و نمیفهمیدی کدوم خوبه و کدوم بد، فقط وقتی نزدیک میشدی یک دفعه تفنگ در میاوردن بهت حمله میکردن. اما خوبها میرفتی پیششون خوبت میکردن، برای همین خیلی خطرناک بود.

blake_alien.jpg

• Like

sadegh93

کاربر سایت
Dec 19, 2011
3,341

1091224108-00.jpg

مشخصات بازی

سبک : Action Adventure
Platformer Adventure
سال عرضه بازی : 1994
پلتفورم : SNES
توسعه دهنده : Nintendo R&D1
Intelligent Systems

سلطان اکشن های sci-fi در سال 1994

SUPER METROID

[video=aparat;2PW5z]http://www.aparat.com/v/2PW5z[/video]

Super_Metroid_statues.png

super_metroid_ingame.png

Super_Metroid_Inventory_Screen.png

Super Metroid

SUPER METROID جزء یکی از بهترین بازی های sci-fi در سبک شوتر سوم شخص بوده در زمان خودش (و البته هنوزم جزء بهترین ها هست به نظرم) . این بازی توسط Nintendo R&D1 و Intelligent Systems توسعه داده شد و در سال 1994 برای کنسول Super NES منتشر شد . میانگین امتیاز این بازی در gamerankings.com برابر با 95.50 در صد هست .

این بازی جوایز متعددی هم دریافت کرد به عنوان مثال Electronic Gaming Monthly این بازی را بهترین بازی ماه انتخاب کرد همچنین بهترین بازی اکشن در سال 1994 انتخاب کرد و در سال 2003 این بازی را به عنوان بهترنی بازی همه زمان ها انتخاب کرد

از شما دعوت میکنم که حتما از ویدیو دیدن بفرمایید

Super Metroid

باتشکر فراوان

جهت اطلاعات بیشتر میتوانید به آدرس زیر مراجعه کنید :

Super Metroid - Wikipedia, the free encyclopedia

آخرین ویرایش:

sadegh93

کاربر سایت
Dec 19, 2011
3,341
ببخشید راستی دوستانی که رفتند ممنون میشوم نظراتشان رو بگند (اگر هم نرفتید پیشنهاد میکنم برید )

البته من هنوز خودم درست و حسابی نرفتمها اما میخوام بروم

• Like

POK3MON

کاربر سایت
May 22, 2013
524
نام
Pasta
من حتی با Mega Man X هم به اندازه Super Metroid حال نکردم! اصلا این یه چیز دیگه بود :love: واقعا شاهکار بود! :x خیلی حیف میشد اگه نینتندو تصمیم نمیگرفت که دیگه Metroid هـ 2.5 بعدی نسازه! چون واقعا این 3 بعدیاش اصلا حس اون 2.5 بعدیاشو به آدم نمیدن :love: انقدر دلم تنگ شده واسه این بازی :love: الآن میرم با emulator روی Wii ایم بازی می کنمش :db

• Like

TwistedFate

کاربر سایت
Jul 31, 2013
407
نام
Alireza

سلطان اکشن های sci-fi در سال 1994

SUPER METROID

این نسخه به نظر من بهترین نسخه دو بعدی مترویده .
طوریه که آدم هیچوقت از بازی کردنش خسته نمیشه , من هنوزم بعضی وقتا میششنم پاش و بازی می کنم . آهنگ های بازیشم که فوق العادن .
با اینکه سری Metroid prime رو هم خیلی دوست دارم ولی امیدوارم نینتندو بازم از این دو بعدی ها بسازه .

• Like

sadegh93

کاربر سایت
Dec 19, 2011
3,341
من حتی با Mega Man X هم به اندازه Super Metroid حال نکردم! اصلا این یه چیز دیگه بود :love: واقعا شاهکار بود! :x خیلی حیف میشد اگه نینتندو تصمیم نمیگرفت که دیگه Metroid هـ 2.5 بعدی نسازه! چون واقعا این 3 بعدیاش اصلا حس اون 2.5 بعدیاشو به آدم نمیدن :love: انقدر دلم تنگ شده واسه این بازی :love: الآن میرم با emulator روی Wii ایم بازی می کنمش :db

2 بعدیش یه چیزه و 3 بعدیش هم یه چیز دیگه به نظرم (دقیقا دو سبک متفاوت اما هر دو عالی هستند به نظرم)

جفتش قشنگه به نظرم و قشنگی خاص خودشون رو دارند

من مثلا از prime 3 خیلی لذت بردم ! واقعا شاهکاره !

• Like

POK3MON

کاربر سایت
May 22, 2013
524
نام
Pasta

2 بعدیش یه چیزه و 3 بعدیش هم یه چیز دیگه به نظرم (دقیقا دو سبک متفاوت اما هر دو عالی هستند به نظرم)

جفتش قشنگه به نظرم و قشنگی خاص خودشون رو دارند

من مثلا از prime 3 خیلی لذت بردم ! واقعا شاهکار بود ! (کار retro رو دسته کم نگیرید !)

آره 3D ایشم حال خودشو داره و خیلی میچسبه!
Metroid Prime 3 که عالیه :bighug: واقعا یه شاهکار از Retro Studios بود :love:
ولی بازم اون 2.5D هاش یه حس خاصی داره که این 3D هاش ندارن :-"

fishbed

کاربر سایت
May 20, 2012
134
نام
حمید رضا
نام بازی
بایوهازارد ۱ یا رزیدنت اویل ۱
کاور

سبک : اکشن ادونچر زیر شاخه سروایول هارور
سال ساخت »۱۹۹۵-۱۹۹۶
پلتفرمها: PC-PLAYSTATION 1- SEGA SATURN
سازنده : کپکام
کارگردان : شینجی میکامی
تصاویر بازی :

بازی بر گرفته شده از رمان این عمارت شیرین که روایت داستانیست مشابه فقط به جای هیولا های جهش یافته ژنتیکی ارواح جایگزینشون هستن این بازی سر اغاز سری های رزیدنت اویل بوده و شایان ذکر است که بازی در سال ۲۰۰۲ برای کنسول گیم کیوب بازسازی شده که دارای گرافیک ۴۸۰ پیکسلی و محیط ۷۰ درصد بیشتری هستش بازسازی ان هیچ لطمه ای که به بازی نزده هیچ دو شخصیت الفرد اشفورد و ویلیام برکین که در سری های بعدی حضور پیدا میکنند را به بازی پیوند میزند

fishbed

کاربر سایت
May 20, 2012
134
نام
حمید رضا
حالا میگن بیربطه ولی ریمیک رو وی هست با همون گرافیک چون ساختار گرافیکی وی و گیم کیوب یکیه فقط سی پی یو وی برای وایرلس بودن دو هسته ای شد

POK3MON

کاربر سایت
May 22, 2013
524
نام
Pasta
نسل پنجم Retro حساب میشه. این رزیدنت 2 هم که خداست بدجور. یه آلبوم بزن توی پروفایلت یه چندتا عکس بذار ازش بیاییم حالشو ببریم :d

- - -ویرایش - - -

فن بازی در نیار که با شمشیر کریتوس میام سراغت :d سونی یه PS1 داره در حد بنز :bighug::x

منم ماریو رو صدا میکنم بیاد شمشیر رو بگیره ازت اشتباهی نزنی خودتو اوف کنی :d ;)

شما یه PS1 دارید مثه شیر عوضش ما یه NES داریم مثه اژدها، یه SNES داریم مثه دایناسور و یه N64 داریم مثه ماموت :p
تازه ما Game & Watch, Game Boy و Game Boy Color هم داریم ^_^

خوب خدایی PS1 اش در حد PS2 نبود :-"

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
    or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر