بهترین بازی FPS بر روی پلتفرم PC

بهترین FPS بر روی PC

• مجموع رای دهنده‌ها
    114

uriel

کاربر سایت
Dec 6, 2010
2,835
سلام دوستان، خیلی وقته که میخواستم این تاپیک رو ایجاد کنم. از زمانی که جان کارمک بزرگ و تیم id software بازی های FPS رو خلق کردن نزدیک به 20 سال میگذره و تا کنون بازی های بیشماری در این ژانر ساخته شده و استودیوهای بزرگی از جمله id و valve و cryteck و actividion و dice و irrational و.... در این ژانر عناوین بزرگ و مطرحی رو خلق کردن. از دوستان ، چه گیمرهای قدیمی و چه گیمرهای جدید میخوام که نظرشون رو راجع به این ژانر و بهترین عنوانی که روی پلتفرم PC تجربه کردن رو اینجا مطرح کنن . از دوستان تقاضا میکنم که بازی های انحصاری دو کنسول رو اینجا مطرح نکنن مثل KILLZONE و HALO و... هرچند که بعضی از این عناوین فوق العاده قوی هستن و فن بیس عظیمی هم دارن مثل HALO ولی چون PC پلتفرم قدیمی ای هستش و اکثر گیمرهای قدیمی و جدید از این پلتفرم استفاده کردن ترجیح دادم فقط تمرکز روی همین پلتفرم باشه. ( البته عناوین مولتی پلترفرم قابل قبوله فقط انحصاری نباشه)
عناوین پیشنهادی خودم :
QUAKE
HALF LIFE
DOOM
WOLFENSTEIN
CRYSIS
CALL OF DUTY
BATTLEFEILD
BIOSHOCK
STALKER
METRO
MEDAL OF HONOR
COUNTER STRICK
LEFT 4 DEATH
FAR CRY
PAIN KILLER

Muppet

کاربر سایت
Mar 10, 2012
290
نام
امیرحسین
1. Pain Killer
2. CALL OF DUTY
3. HALF LIFE
4. DOOM

+ !!! Rage که البته به موقع اضافه کردید!

5. BATTLEFEILD
6. BIOSHOCK
7. CRYSIS
8. QUAKE
9. WOLFENSTEIN
10. ...!

uriel

کاربر سایت
Dec 6, 2010
2,835
مرسی از دوستان بابت شرکت در نظرسنجی. یه تقاضا هم دارم اگه روی رایی که میدین یه مقدار توضیح هم برای انتخابتون بدین بهتره، راستش میخوام یه مقدار نوع نگرش گیمرهارو توی این سبک بدونم. من خودم به QUAKE رای دادم دلایلم واسه ی انتخابش ایناست: یادمه سال 96 که این بازی اولین نسخش ریلیز شد به عنوان اولین بازیه 3D حقیقی از دید بیشتر منتقدین انتخاب شد. همینطور از لحاظ صداگذاری توی اون سال فوق العاده عمل کرد.، طوری که سبک بازی که FPS HORROR بود با این المان( صداگذاری قوی) تقریبا این عنصر رو به طرز فوق العده ای اجرا کرد. نسخه ی 2 بازی بهبود فوق العاده ای در روند گیم پلی بازی های این سبک ایجاد کرد مثل ذخیره کردن انواع مهمات و استفاده ی اون ها در قسمت های مورد نیاز مثل quad damage معروف سری quake و.... و تحول اساسی در بخش مالتی پلیر که به خوبی تعداد زیادی کاربر رو پوشش میداد. گرافیک که نسبت به نسخه ی قبل ارتقائ پیذا کرده بود و صدا هم عالی بود. نسخه ی 3 که به طور کل بخش آنلاین رو همراه با رقیب خودش unreal دگرگون کردند و انجینی رو روانه ی بازار کرد( id tech 3 ) که هنوزم سری cod داره همه ساله اونو ارتقا میده و استفاده میکنه. و در نهایت نسخه ی 4 که با اینکه ساخت raven بود جزو عناوین داخلی شرکت id محسوب نمیشد ولی همچنان سرعت گیم پلی و شوتینگ خودش رو که زبانزد هست و کمتر بازی ای در این سبک سرعت و روونیه این بازیرو داره رو حفظ کرد و با کمک انجین انقلابیه id یعنی id tech 4 وضوح تصویریه عالی ای رو در خدمت گیم پلی این بازی قرار داد. توضیحات راجع به این بازی مفصله که من برای اینکه از حوصله خارج نشه تقریبا تیتر وار به برخی هاش اشاره کردم.

farhad23

کاربر سایت
May 11, 2009
307
نام
فرهاد
من می گم ...
1- unreal Tournament 2k4
2 - unreal Tournament 99
3 - unreal 1
4 - quake 1 and 2
5 - Doom
6 - half life
7 - crysis1
8 - left 4 dead
9 - duke nukem 3d
10 - metro2033
11- blood
الیته یه جز 2 تای اول زیاد ترتیبش مهم نیست . همشون عالین . من رو حساب سلیقه ی خودم نوشتم وگرنه مثلا" half life خیلی خفنه در کل
فقط جون من نگاه کنین ببینید چه به سر id و epic اومده . اون موقع چی کار می کردن الان دارن چی کار می کنن. می ترسم 10 سال دیگه همین حرفا رو راجع به rage بزنیم.
البته یه جورایی تقصیر خود gamer هاس . اگه نرن 8 میلیون gears of war بخرن epic مثل آدم بر می گرده UT می سازه . شما نگاه کن ببین چند نفر الان تو ایران هستن که UT بازی می کنن یا حتی می دونن چیه

آخرین ویرایش:

uriel

کاربر سایت
Dec 6, 2010
2,835
من می گم ...
1- unreal Tournament 2k4
2 - unreal Tournament 99
3 - unreal 1
4 - quake 1 and 2
5 - Doom
6 - half life
7 - crysis1
8 - left 4 dead
9 - duke nukem 3d
10 - metro2033
الیته یه جز 2 تای اول زیاد ترتیبش مهم نیست . همشون عالین . من رو حساب سلیقه ی خودم نوشتم وگرنه مثلا" half life خیلی خفنه در کل
فقط جون من نگاه کنین ببینید چه به سر id و epic اومده . اون موقع چی کار می کردن الان دارن چی کار می کنن. می ترسم 10 سال دیگه همین حرفا رو راجع به rage بزنیم.
البته یه جورایی تقصیر خود gamer هاس . اگه نرن 8 میلیون gears of war بخرن epic مثل آدم بر می گرده UT می سازه . شما نگاه کن ببین چند نفر الان تو ایران هستن که UT بازی می کنن یا حتی می دونن چیه
unreal رو نمیدونم چرا یادم رفت بزارم توی نظرسنجی. واقعا توی شوترها روی pc خارق العادست حالا شما اشتباه مارو ببخش و توی همین عناوین عجالتا یکی رو انتخاب کن :d;).

happypooya

کاربر سایت
Jun 27, 2011
754
نام
پویا
به نظر من تو PC سری COD با اختلاف سرتره. هرچند عنوان های خیلی قوی ای مثل Bioshock و Half lIfe هم هستند، ولی وقتی تمام قضایا یعنی داستان و گیم پلی و گرافیک و مولتی پلیر رو همه رو می ذاریم کنار هم، سری COD تو این تقریبا 8-9 ساله بهتر بوده و یه استاندارد می شه گفت درست کرده تو این سبک.

test84

کاربر سایت
Aug 22, 2006
4,743
من حقیقتا نمیتونم فقط به یه عنوان رای بدم:

DOOM از این لحاظ که کاری که با Wolf شروع کردن رو به اوج خودش رسوند قابل تقدیره. من هنوز DOOM رو تقریبا هفته ای 4-5 بار حسابی بازی میکنم و قبلا فقط لذت میبردم ولی الان بیشتر ازش بازی سازی یادمیگیرم. DOOM کلا همه دنیا رو متوجه ژآنر FPS کرد، اگه یه سر مقالات و فیلمای اون دوران رو ببینید متوجه میشید که چه تاثیر شگرفی این بازی روی دنیا و بازی های دیگه گذاشت، مثلا یه فیلم تبلیغاتی Bill Gates بازی کرد که توی بازی DOOM میاد و میگه این بازی رو Windows 95 هم اجرا میشه و این ویندوزو بخرید و فولان.

QUAKE ... اسم این بازی حقیقتا موهای تن منو سیخ میکنه. Quake آغازگر یه ژانر خیلی جدی از شوترها بود. Quake بوسیله بهبود تکنولوژی سه بعدی آغازگر راه پردازنده های 3بعدی جدا بود و آغازگر این داستان بود که شرکت هایی مثله 3dfx شروع کنن به ساخت GPU قوی برای بازی ها که فشار از روی CPU برداشته بشه. از لحاظ تکنیکال که غولیه واسه خودش، بررسی تکنیکالش رو خیلی دوست دارم بنویسم ولی احساس میکنم از scope این تاپیک جداست.

Half Life هم از بزرگترین بازی های شوتر هستش و داستان و گیمپلی رو به مرحله بعد ارتقاع داد. حرف من بیشتر روی HL1 هستش. تا قبل از زمان HL کلا داستان تو FPS ها آبکی بود، کارمک هم یه جمله خفن در مورد داستان تو بازی داره که بنویسم سایت فیلیپینی میشه، خودتون گوگل کنید و این بازی داستان خیلی جدی رو با twist هایی که نشون میده کار نویسندگی درست حسابی رو بازی شده رو به بازی ها آورد.

بقیه بازی های که نام برده شده خوب هستن ولی خوب بحث این سه تا، مخصوصا دوتای اول جداست.

ولی در آخر اگه بخوام تاثیرگذار ترین رو بگم، بین DOOM و Quake فکر کنم باید به DOOM رای بدم.

happypooya

کاربر سایت
Jun 27, 2011
754
نام
پویا
یه نکته ای
Counter Strike هست که البته یه مدیر می خواد درستش کنه ;)

ضمن اینکه بحث تاثیر گذاری نیست، بحث بهترین بودنه.

farhad23

کاربر سایت
May 11, 2009
307
نام
فرهاد
unreal رو نمیدونم چرا یادم رفت بزارم توی نظرسنجی. واقعا توی شوترها روی pc خارق العادست حالا شما اشتباه مارو ببخش و توی همین عناوین عجالتا یکی رو انتخاب کن :d;).

دوست عزیز . درسته که engine های id همیشه خوب بوده . اما اون چیزی که quake رو برجسته کرد idtech نبود !! گیم پلی سرعتی و بی نظیرش بود . باور کن چند ماه چیش quake 2 رو نصب کردم همون مرحله ی اولشو که رفتم گفتم خدایا چقدر این بازی حال می ده چین این شوترای مضخرف آخه !!!
من کلی خاطره از بازی های id و raven دارم . که همشونو دیگه توی لیست بالا ننوشتم چون به نظرم در حد اونا نبودن !
بازی هایی مثل heretic و hexen که واقعا" زندگی کردم باهاشون . واقعا" حیف که دیگه این بازی ها تولید نمی شن

---------- نوشته در 11:25 PM اضافه شد ---------- نوشته قبلی در 11:21 PM ارسال شده بود ----------

من حقیقتا نمیتونم فقط به یه عنوان رای بدم:

DOOM از این لحاظ که کاری که با Wolf شروع کردن رو به اوج خودش رسوند قابل تقدیره. من هنوز DOOM رو تقریبا هفته ای 4-5 بار حسابی بازی میکنم و قبلا فقط لذت میبردم ولی الان بیشتر ازش بازی سازی یادمیگیرم. DOOM کلا همه دنیا رو متوجه ژآنر FPS کرد، اگه یه سر مقالات و فیلمای اون دوران رو ببینید متوجه میشید که چه تاثیر شگرفی این بازی روی دنیا و بازی های دیگه گذاشت، مثلا یه فیلم تبلیغاتی Bill Gates بازی کرد که توی بازی DOOM میاد و میگه این بازی رو Windows 95 هم اجرا میشه و این ویندوزو بخرید و فولان.

QUAKE ... اسم این بازی حقیقتا موهای تن منو سیخ میکنه. Quake آغازگر یه ژانر خیلی جدی از شوترها بود. Quake بوسیله بهبود تکنولوژی سه بعدی آغازگر راه پردازنده های 3بعدی جدا بود و آغازگر این داستان بود که شرکت هایی مثله 3dfx شروع کنن به ساخت GPU قوی برای بازی ها که فشار از روی CPU برداشته بشه. از لحاظ تکنیکال که غولیه واسه خودش، بررسی تکنیکالش رو خیلی دوست دارم بنویسم ولی احساس میکنم از scope این تاپیک جداست.

Half Life هم از بزرگترین بازی های شوتر هستش و داستان و گیمپلی رو به مرحله بعد ارتقاع داد. حرف من بیشتر روی HL1 هستش. تا قبل از زمان HL کلا داستان تو FPS ها آبکی بود، کارمک هم یه جمله خفن در مورد داستان تو بازی داره که بنویسم سایت فیلیپینی میشه، خودتون گوگل کنید و این بازی داستان خیلی جدی رو با twist هایی که نشون میده کار نویسندگی درست حسابی رو بازی شده رو به بازی ها آورد.

بقیه بازی های که نام برده شده خوب هستن ولی خوب بحث این سه تا، مخصوصا دوتای اول جداست.

ولی در آخر اگه بخوام تاثیرگذار ترین رو بگم، بین DOOM و Quake فکر کنم باید به DOOM رای بدم.

فکر کنم من و شما باید 10 سالی برگردیم عقب تا با گیم واقعا" حال کنیم . با تمام نظرات شما موافقم .

uriel

کاربر سایت
Dec 6, 2010
2,835
ممنون از آیدین و فرهاد عزیز.
آیدین: واقعا عالی بود یعنی توی چند خط تاثیر این 3 عنوان رو به خوبی بیان کردی. یعنی کامل و مفید.
فرهاد: درسته چیزی که quake رو از تمام بازی های این ژانر جدا میکنه روند و نوع شوتینگیه که از بعد از این ابزی وارد این ژانر شد هنوزم به قول تو لذتی رو که quake 2 بهم میده هیچ شوتری نمیده. quake 3 که اوج سرعت رو توی این ژانر نشون میده .

Safety & Peace

ارباب مطلق سوزوران
کاربر سایت
Sep 4, 2011
13,185
نام
تونی آلمِیدا
من به COD رای دادم.دلیل؟
چون یه اکشن عامه پسند سریع هست که عده انگشت شماری اونو نمیپسندن.البته شماره های زوج و در نهایت سری MW.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر