تاپیک مشکلات سخت افزار و نرم افزار

zxc0012004

Da Spirit of Eternity - مدیر سابق
Loyal Member
Sep 30, 2005
1,289
نام
احمد
Error صفحه آبی + اون هنگی که تو می گی دو علت داره:

1: اور کلاکینگ نامناسب CPU
2: ناسازگاری رم ها با Mainboard

به VGA و Power و H.D.D شک نکن که از اونا نیست
به مین هم ربطی نداره (یعنی ربط داره، چون با ماژول های رمت ناسازگاره که این ناسازگاری از Timing ـه معمولاً)

Memory هات چی هستن ؟؟؟ و Timing شون چیه ؟؟؟

حالا فعلاً همونطوری که محمدرضا هم گفت Timing رو بطور Manual بزار روی 5-5-5-15-2T و یا 5-5-5-18-2T
دومی باز بهتر از اولی هستش (یعنی 18)
اگر هم CPU رو OC کردی، برش گردون به Ground State (اگر هم N.O.S رو فعال کردی، غیر فعالش کن)
اگر هم احیاناً سیستم قفل کرد، CMOS ش کن

توجه داشته باش الان اگه بخوای ویندوز هم نصب کنی، وسط نصب گیر می کنه پس فعلاً به ویندوز کاری نداشته باش
برای تست گیر کردن هم Calculator ویندوز رو باز کن و بزن مثلاً 500.000 فاکتوریل رو حساب کنه (سیستم رو ببره زیر فشار)
البته 10 دقیقه تست کنی کافیه، چون 500.000 فاکتوریل بیشتر از اینا طول می کشه

پ.ن: من قبلاً خیلی با این مشکل مواجه بودم (مادربوردم با رم هام نمی ساخت، حالا چه رمی ؟؟؟ OCZ، برا همینم الان یه جفت Kingstone درپیت (البته اصل چون توی سایتش رجیسترشون کردم) دارن برام رو 4-4-4-12 کار می کنن تا ببینم در آینده چه بلایی سرشون بیارم)
کلاً بعضی رم ها با بعضی مین ها ناسازگاری دارن (که این وسط ASUS به تجربه ی من بیشتر از بقیه این مسخره بازی ها رو داره، چون من تا حالا حتی یک بار هم با مین گیگا از این مشکل ها نداشتم مثلاً و هر رمی روش بستم بی مشکل بوده)

پ.ن.2: خبرشو بده

آخرین ویرایش:

Behzad

Come on it's time to go
Administrator
Sep 22, 2005
5,824
نام
بهزاد
عرض شود که
مشکل کماکان پابرجاست

محمدرضا گفت ٰTiming رم درسته و لازم نیست عوض کنی. منم نکردم
رم‌ها رو از حالت Dual خارج کردم و مشکل حل نشد
(البته 2-3 ساعتی میشه که گذاشتم توی اسلات‌های کنار هم و هنوز سیستم ریست نشده)

کلا مشخصه که سیستم یه مشکلی داره
روی لوگوی ویندوز 30-40 ثانیه صبر میکنه. یا ریست میشه یا میاد توی ویندوز‍!
سرعت خود ویندوز هم با توجه به 2 گیگ رم و CPU Core 2 Duo پائینه

مشکل از جایی شروع شد که من 2 تا رم 1 گیگ OCZ‌ + مادربرد یکی از دوستام و گرفتم که براش تست کنم. بعد از تست کردن و وقتی که دوباره مادربرد و رم‌های خودم و بستم این مشکل به وجود اومد. اون زمان 1 گیگ رم داشتم. رم‌ها رو هم که کلا عوض کردم و مشکل حل نشد

حالا Timing رو عوض کنم یا نه؟

پ.ن: لطفا نگید MB‌ رو ببر گارانتی :biggrin1:

آپدیت: همین الان از ریست برگشتم :biggrin1:

نمیدونم چرا به مدیا پلیر حساسیت داره. زیاد اتفاق افتاده که بعد از پخش 2-3 ثانیه از آهنگ ریست بشه

zxc0012004

Loyal Member
Sep 30, 2005
1,289
نام
احمد
عرض شود که
مشکل کماکان پابرجاست

محمدرضا گفت ٰTiming رم درسته و لازم نیست عوض کنی. منم نکردم
رم‌ها رو از حالت Dual خارج کردم و مشکل حل نشد
(البته 2-3 ساعتی میشه که گذاشتم توی اسلات‌های کنار هم و هنوز سیستم ریست نشده)

کلا مشخصه که سیستم یه مشکلی داره
روی لوگوی ویندوز 30-40 ثانیه صبر میکنه. یا ریست میشه یا میاد توی ویندوز‍!
سرعت خود ویندوز هم با توجه به 2 گیگ رم و CPU Core 2 Duo پائینه

مشکل از جایی شروع شد که من 2 تا رم 1 گیگ OCZ‌ + مادربرد یکی از دوستام و گرفتم که براش تست کنم. بعد از تست کردن و وقتی که دوباره مادربرد و رم‌های خودم و بستم این مشکل به وجود اومد. اون زمان 1 گیگ رم داشتم. رم‌ها رو هم که کلا عوض کردم و مشکل حل نشد

حالا Timing رو عوض کنم یا نه؟

پ.ن: لطفا نگید MB‌ رو ببر گارانتی :biggrin1:

آپدیت: همین الان از ریست برگشتم :biggrin1:

نمیدونم چرا به مدیا پلیر حساسیت داره. زیاد اتفاق افتاده که بعد از پخش 2-3 ثانیه از آهنگ ریست بشه

مادر بورد این دوستت مثل خودت بود ؟؟؟
CPU چی ؟؟؟

کلاً سیستم عامل بر اساس مادربورد و CPU و H.D.D بنا میشه و تغییر هر کدوم از اینا سیستم رو از بین می بره (البته سیستم عامل رو)
تعویض بقیه ی قطعات مجازه، ولی تغییر این سه قطعه نه چون ویندوز یا هر سیستم عامل دیگه رو از کار میندازه

بعد این ماجرا دوباره ویندوز ریختی ؟؟؟

اگر آره
آیا به تنظیمات BIOS دست زدی ؟؟؟
ترجیحاً برو و الان BIOS ـت رو بزار روی Optimal و یا Default و بعد ببین چی میشه

اگر نه
بیا اینجا بگو + اینکه هر چی دیگه هم به ذهنت مهم میرسه و اینا رو هم بگو

Behzad

Come on it's time to go
Administrator
Sep 22, 2005
5,824
نام
بهزاد
مادر بورد این دوستت مثل خودت بود ؟؟؟
CPU چی ؟؟؟

کلاً سیستم عامل بر اساس مادربورد و CPU و H.D.D بنا میشه و تغییر هر کدوم از اینا سیستم رو از بین می بره (البته سیستم عامل رو)
تعویض بقیه ی قطعات مجازه، ولی تغییر این سه قطعه نه چون ویندوز یا هر سیستم عامل دیگه رو از کار میندازه

بعد این ماجرا دوباره ویندوز ریختی ؟؟؟

اگر آره
آیا به تنظیمات BIOS دست زدی ؟؟؟
ترجیحاً برو و الان BIOS ـت رو بزار روی Optimal و یا Default و بعد ببین چی میشه

اگر نه
بیا اینجا بگو + اینکه هر چی دیگه هم به ذهنت مهم میرسه و اینا رو هم بگو

سلام
MB دوستم که دقیقا مثل ماله خودم بودم. P5B
CPUش تا جایی که یادمه Core 2 Duo 6600 بود. ماله خودم Core 2 Duo 6400

اما بعد از اون جریان 2 بار ویندوزو عوض کردم. با کلی بدبختی و بعد از چندین بار ریست شدن و هنگ کردن بالاخره نصب شد. خصوصا بار دوم که خیلی اذیت کرد
مشکل از ویندوز نیست

تنظیمات BIOS رو هم چیز خاصی رو تغییر ندادم. ولی بازم چک می‌کنم

فکر کنم آخرشم باه عوض کردن MB ختم بشه این جریان!

zxc0012004

Loyal Member
Sep 30, 2005
1,289
نام
احمد
سلام
MB دوستم که دقیقا مثل ماله خودم بودم. P5B
CPUش تا جایی که یادمه Core 2 Duo 6600 بود. ماله خودم Core 2 Duo 6400

اما بعد از اون جریان 2 بار ویندوزو عوض کردم. با کلی بدبختی و بعد از چندین بار ریست شدن و هنگ کردن بالاخره نصب شد. خصوصا بار دوم که خیلی اذیت کرد
مشکل از ویندوز نیست

تنظیمات BIOS رو هم چیز خاصی رو تغییر ندادم. ولی بازم چک می‌کنم

فکر کنم آخرشم باه عوض کردن MB ختم بشه این جریان!

سلام

ببین
یه سوال
تعداد ماژول های مموری رو به یک دونه کاهش بدی، مشکل رفع میشه یا نه ؟؟؟ اگه اینو تست نکردی یه تستی بزن

در ثانی با چند نوع رم دیگه هم تست کن
مثلاً Kingston یا Patriot یا Samsung یا Crucial یا Hynix یا Corsair یا Mushkin یا A-DATA و یا خیلی های دیگه (یعنی یه آگهی بده و تمام دوستان و آشنایان رو به یاری بطلب تا رم هاشون رو در اختیارت قرار بدن :biggrin1:)

برا تحت تست بردن سیستم هم:

نوشته شده توسط خودم:
برای تست گیر کردن هم Calculator ویندوز رو باز کن و بزن مثلاً 500.000 فاکتوریل رو حساب کنه (سیستم رو ببره زیر فشار)
البته 10 دقیقه تست کنی کافیه، چون 500.000 فاکتوریل بیشتر از اینا طول می کشه

از این روش استفاده کن
اگر سیستم به هر دلیلی بخواد قفل کنه با این کار سریع تر به اون حد میرسه

پ.ن: ریست شدن می تونه از پاور هم باشه، ولی فقط داستان اینه که Error صفحه آبی نمی ده

پ.ن.2: می تونه از یه چیز خیلی بعید هم باشه، اتصالات کوتاه، ولی خیلی خیلی بعیده
بهر حال اگر Air gun داری یه خاک گیری اساسی بکن سیستم رو (پشت و روی مین بورد رو، ولی به هیچ عنوان از اسپری های تمیز کننده ی بورد (Tuner Cleaner ها) استفاده نکن)

پ.ن.3: ولتاژ های CPU رو هم یه کنترل کن ببین درست و درمون باشه (همچنین ولتاژ رم و بقیه ی چیزا رو)

پ.ن.4: اگر با این کارها هم رفع نشه باید یه سری به الماس بزنی، چون من هر چی شک کنم، جرئت شک به CPU ی box کمپانی Intel رو ندارم.

پ.ن.5: خبر همه ی اینا رو بده

Lich King

Administrator
Sep 22, 2005
5,901
نام
اشکان
پ.ن.4: اگر با این کارها هم رفع نشه باید یه سری به الماس بزنی، چون من هر چی شک کنم، جرئت شک به CPU ی box کمپانی Intel رو ندارم.
البته احمد جان به cpu نمی تونه اصلا این اشکالات ربطی داشته باشه چون این صفحه آبی مربوط به ایجاد اشکال در تخصیص حافظه در مموری کامپیوتر هست که یا می تونه به رم ربط داشته باشه یا MB.

zxc0012004

Loyal Member
Sep 30, 2005
1,289
نام
احمد
البته احمد جان به cpu نمی تونه اصلا این اشکالات ربطی داشته باشه چون این صفحه آبی مربوط به ایجاد اشکال در تخصیص حافظه در مموری کامپیوتر هست که یا می تونه به رم ربط داشته باشه یا MB.

کاملاً صحیح می گی

دلایل اصلی دیدن ارور صفحه ی آبی (Blue Screen Error) بر می گرده به:

1: اشکال در درایورها (مثلاً جایی که درایور با قطعه مون سازگار نباشه فرضاً جایی که یک درایور اشتباه رو نصب کنیم بخصوص درایورهای گرافیک و چیپ مادربورد)
2: اشکال در رجیستری
3: اشکال در فایل های DLL
4: اشکال در Memory

مشکل بهزاد آخریه که خودش از یسری چیزای دیگه مشتق میشه:

1: اشکال در MainBoard
2: اشکال در Memory که یا خودش عیب داره و یا اینکه با مین بورد نمی سازه و یا اینکه نامناسب اوکلاک شده
3: اورکلاکینگ نامناسب سیستم، جایی که پایداری سیستم رو بهم بزنه و یا اینکه مادربورد نتونه این حد رو تحمل کنه که در نهایت منجر به ایجاد مشکل در تخصیص حافظه در مموری بشه (این مورد بخصوص وقتی که توسط سیستم AI خود مادر بورد اورکلاک کنیم مشاهده میشه)
4: تایمینگ اشتباه و ناسازگار مموری بطوری که یا خود مموری نتونه جوابگوی اون باشه و یا اینکه مین بورد با اون تایمینگ سازگار نباشه که البته در این مورد آخر هم معمولاً سیستم قفل می کنه و بوت نمی شه که کار در نهایت به CMOS کردن می رسه

و هیچ کدوم اینا به هیچ عنوان مستقیماً به خود CPU ربطی ندارن (که من به اشتباه و از اونجایی که با یه چیز دیگه قاطی کردمش اینو نوشتم)

ممنون که یاد آوری کردی این اشتباه منو

آخرین ویرایش:

MOSTAFA VI

کاربر سایت
Oct 24, 2007
1,131
من کارت گرافیکم ASUS8600gts256mb gddr3 هست یعنی روی جعبش اینو نوشته ولی وقتی به مسیر زیر میرم:
rightclick/properties/setting/advanced/adapter
نوشته:
Memory size:512 mb
میشه بهم بگید که رم کارتم 256 یا 512 :confused:

ببخشید بچه ها نمی خواستم آف تاپیک کنم :blushing:

Ram1n

다이나 밋
ناظم انجمن
Jul 5, 2007
6,560
نام
رامین
حالا برای اطمینان کنترل پنل nvidia رو باز کن اون بالا تو سربرگ help سیستم اینفورمیشن رو بزن بعد ببین چی زده اگه اونجا هم زده 512 پس همون 512 هستش.

nemanaldin

کاربر سایت
Mar 23, 2006
255
نام
neman addin
سلام دوستان خسته نباشید
من یه مشکل دارم
داشتم با کامپیوتر کار می کردم که یهو برق رفت و من کابل برق رو کشیدم و فرداش وقتی کابل رو وصل کردم بدون اینکه هیچ دکمه ای رو بزنم کامپیوتر خود بخود کار کرد ولی هیچی نیومد و چراغ پاور و هارد هم یکسره روشن بودن
چون گارانتی داشت فرستادمش گارانتی و مشکل درست شد ولی یکی از باندهای صدا از کار افتاده بود بعد از 20 یا 30 روز ایندفعه بدون اینکه برق قطع شده باشه بعد از اینکه شات داون کردم و فرداش وقتی دکمه پاور رو زدم هیچ اتفاقی نیفتاد منم فکر کردم از کابل برقیه که به کیس وصل میشه و اونو دراوردم و دوباره زدم به کیس که همون مشکل قبلی دوباره شروع شد و بازم رفت گارانتی ولی ایندفعه که مادربورد رو تحویل گرفتم وقتی تو خونه امتحان کردم همون مشکل بود و اصلا درستش نکرده بودن حالا موندم چی کار کنم ( با لهجه شنبه خوانده شود)
هر دفعه که میفرستم گارانتی طرف برای ارسال ازم 6 تومن میگیره تازه بعد از 20 روز یا بیشتر مادربورد دستم میرسه که واقعا عذاب اوره در ضمن مادر بورد من GA-K8NSC-939 gigabyte و فکر کنم 9 یا 10 ماه از گارانتیش هم گذشته باشه
اگه همینجور ادامه پیدا کنه شاید یه مادر بورد دیگه بگیرم بهتر باشه
ممنون میشم دوستان کمک کنن مشکلم حل بشه
با تشکر

nemanaldin

کاربر سایت
Mar 23, 2006
255
نام
neman addin
سلام دوستان خسته نباشید
من یه مشکل دارم
داشتم با کامپیوتر کار می کردم که یهو برق رفت و من کابل برق رو کشیدم و فرداش وقتی کابل رو وصل کردم بدون اینکه هیچ دکمه ای رو بزنم کامپیوتر خود بخود کار کرد ولی هیچی نیومد و چراغ پاور و هارد هم یکسره روشن بودن
چون گارانتی داشت فرستادمش گارانتی و مشکل درست شد ولی یکی از باندهای صدا از کار افتاده بود بعد از 20 یا 30 روز ایندفعه بدون اینکه برق قطع شده باشه بعد از اینکه شات داون کردم و فرداش وقتی دکمه پاور رو زدم هیچ اتفاقی نیفتاد منم فکر کردم از کابل برقیه که به کیس وصل میشه و اونو دراوردم و دوباره زدم به کیس که همون مشکل قبلی دوباره شروع شد و بازم رفت گارانتی ولی ایندفعه که مادربورد رو تحویل گرفتم وقتی تو خونه امتحان کردم همون مشکل بود و اصلا درستش نکرده بودن حالا موندم چی کار کنم ( با لهجه شنبه خوانده شود)
هر دفعه که میفرستم گارانتی طرف برای ارسال ازم 6 تومن میگیره تازه بعد از 20 روز یا بیشتر مادربورد دستم میرسه که واقعا عذاب اوره در ضمن مادر بورد من GA-K8NSC-939 gigabyte و فکر کنم 9 یا 10 ماه از گارانتیش هم گذشته باشه
اگه همینجور ادامه پیدا کنه شاید یه مادر بورد دیگه بگیرم بهتر باشه
ممنون میشم دوستان کمک کنن مشکلم حل بشه
با تشکر

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر