مشاوره در امر خرید و ارتقاء قطعات

Lord Aria

کاربر سایت
Nov 26, 2009
151
برای فرکانس بالاتر از فرکانس رسمی باید XMP یا معادلش رو در بایوس مادربرد فعال کنید.
وقتی که هم مادربرد برای فرکانس های بالاتر بهینه شده و هم رم، چه مشکلی می تونه برای قطعات ایجاد بشه؟! رم با فرکانس‌های خیلی بالاتر از این هم داریم و به راحتی با پردازنده های رایزن نسل دوم کار می کنن.
البته تضمینی نیست که حتما با هر مادربردی 2800 مگاهرتز کار کنن و پایدار باشن، شاید لازم باشه روی 2666 مثلا تنظیم بشن تا پایداری بدست بیاد، باید تست بشه.

آقا فرشید من از داخل تنظیمات bios و قسمت ez setup گزینه DOCP رو فعال کردم و به تنظیمات دیگه اصلا دست نزدم. ولی مثل اینکه سیستم ناپایدار شد، چند بار پشت سر هم به فاصله تقریبا 10 ثانیه reboot شد و مادربورد هم سه تا بوق متوالی میزد. بعد از چند بار reboot شدن هم که بالا اومد مجبور شدم تا DOCP رو غیرفعال کنم تا سیستم load بشه.
Asus X370 Pro
Gskill Ripjaws V 2800 4x8GB
Ryzen 2600x
cpu اصلا oc نشده.

به نظر شما مشکل و راه حلش چیه؟

Farshidstar2012

کارشناس سخت افزار PC و شبکه
کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,751
نام
فرشید
کارت msi rx580 8gb armor که دو هفته ماین شده ارزش خرید داره؟ میگه 1900 خوبه؟

بله، اگر سالم باشه ارزش خرید داره.

آقا فرشید من از داخل تنظیمات bios و قسمت ez setup گزینه DOCP رو فعال کردم و به تنظیمات دیگه اصلا دست نزدم. ولی مثل اینکه سیستم ناپایدار شد، چند بار پشت سر هم به فاصله تقریبا 10 ثانیه reboot شد و مادربورد هم سه تا بوق متوالی میزد. بعد از چند بار reboot شدن هم که بالا اومد مجبور شدم تا DOCP رو غیرفعال کنم تا سیستم load بشه.
Asus X370 Pro
Gskill Ripjaws V 2800 4x8GB
Ryzen 2600x
cpu اصلا oc نشده.

به نظر شما مشکل و راه حلش چیه؟

راهش اینه که بعد از فعال کردن DOCP، فرکانس رم رو هم به صورت دستی از گزینه ی مربوطه از 2800 مگاهرتز به 2666 مگاهرتز کاهش بدید، احتمالا پایدار بشه. افزایش ولتاژ پله‌ای رم هم گزینه‌ی قابل آزمایش بعدی هست (اگر به کاری که انجام می‌دید واقف هستید)
مشکل اینه که دارید از 4 تا ماجول استفاده می کنید که در این حالت پایدار شدن با فرکانس‌های بالا مشکل‌تره.

Lord Aria

کاربر سایت
Nov 26, 2009
151
راهش اینه که بعد از فعال کردن DOCP، فرکانس رم رو هم به صورت دستی از گزینه ی مربوطه از 2800 مگاهرتز به 2666 مگاهرتز کاهش بدید، احتمالا پایدار بشه. افزایش ولتاژ پله‌ای رم هم گزینه‌ی قابل آزمایش بعدی هست (اگر به کاری که انجام می‌دید واقف هستید)
مشکل اینه که دارید از 4 تا ماجول استفاده می کنید که در این حالت پایدار شدن با فرکانس‌های بالا مشکل‌تره.
ممنونم.
اگه مادربورد حرفه ای تر بود (مثلا ROG STRIX X470-F GAMING) احتمال داشت که این مشکل اصلا بوجود نیاد؟
سوال دیگه اینکه اگه رم Trident 4x8 3200 هم برای این مادربورد تهیه میکردم، باز هم باید تا 2666 پایین میومدم یا روی فرکانس کمی پایین تر از 3200 احتمالا به پایداری می رسید؟

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,751
نام
فرشید
ممنونم.
اگه مادربورد حرفه ای تر بود (مثلا ROG STRIX X470-F GAMING) احتمال داشت که این مشکل اصلا بوجود نیاد؟
سوال دیگه اینکه اگه رم Trident 4x8 3200 هم برای این مادربورد تهیه میکردم، باز هم باید تا 2666 پایین میومدم یا روی فرکانس کمی پایین تر از 3200 احتمالا به پایداری می رسید؟

شاید به خاطر بهینه سازی بایوس بهتر میشد، اما تضمینی نیست. این قضیه بیشتر به سازگاری با ماجولهای رم، تراشه های استفاده شده و تایمینگشون مربوط میشه و در هر مادربردی ممکنه نیاز به بهینه سازی تنظیمات به صورت دستی باشه.
اگر سری Trident می گرفتید شاید روی 3200 یا نهایت 3000 پایدار میشد.

در ضمن نمی دونم شما چرا به داشتن 4 تا ماجول اصرار دادی، در صورتی که باید کیت دوگانه ی 16 گیگابایتی رو برای این پلتفرم انتخاب کنی.

BehzaDG

کاربر سایت
Nov 28, 2006
1,814
آقا فرشید ممنون از راهنماییتون
آخه توی بنچمارک ها دیدم که 8350 بیشترین امتیاز و داشت برای سوکت Am3+ مادربورد Asus M5A78L، کلا این سوکت cpu خوب نداره؟ آخه یه جا فرموده بودید قطعات اونور سال بدتر میشه اوضاعش گفتم روی این سوکت حداقل یه cpu خوب بزارم نسبت به Athlon X2 270 واسه نرم افزارهای مهندسی

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,751
نام
فرشید
آقا فرشید ممنون از راهنماییتون
آخه توی بنچمارک ها دیدم که 8350 بیشترین امتیاز و داشت برای سوکت Am3+ مادربورد Asus M5A78L، کلا این سوکت cpu خوب نداره؟ آخه یه جا فرموده بودید قطعات اونور سال بدتر میشه اوضاعش گفتم روی این سوکت حداقل یه cpu خوب بزارم نسبت به Athlon X2 270 واسه نرم افزارهای مهندسی

خیر، این سوکت اصولا سریعترین پردازندش هم ضعیفترین راندمان رو تولید می کنه و خریدش اصلا توصیه نمیشه. تنها کار درست اینه که کلا مادربرد رو عوض کنید و به پردازنده ی نسل 8 اینتل یا سری AMD Ryzen ارتقا بدید.

مشکل دمایی کارتای amd جدیه؟

مشکلی دمایی کجا ایجاد شده که حالا بگیم جدی هست یا نیست؟!
زحمتی نیست لطفا یکم از کلمات بیشتری برای توضیحِ سوالتون استفاده کنید.

• Like
Reactions: BehzaDG

Warwick

کاربر سایت
Jul 9, 2018
110
میگن کارتای amd خوب نیست و دماش زیاد میره بالا حین بازی. کلا کارت msi rx580 8gb armor برای بازی خوب هست بخرم؟ دو هفته ماین شده قیمتشم 1900. دمای کارت تا 70 بره بالا زیاد نیست؟ کارت Gigabyte gtx 1070 g1 2500 خوبه قیمتش؟

Lord Aria

کاربر سایت
Nov 26, 2009
151
شاید به خاطر بهینه سازی بایوس بهتر میشد، اما تضمینی نیست. این قضیه بیشتر به سازگاری با ماجولهای رم، تراشه های استفاده شده و تایمینگشون مربوط میشه و در هر مادربردی ممکنه نیاز به بهینه سازی تنظیمات به صورت دستی باشه.
اگر سری Trident می گرفتید شاید روی 3200 یا نهایت 3000 پایدار میشد.

در ضمن نمی دونم شما چرا به داشتن 4 تا ماجول اصرار دادی، در صورتی که باید کیت دوگانه ی 16 گیگابایتی رو برای این پلتفرم انتخاب کنی.

حالا واقعا درک کردم هیچ چیز گرانی بی حکمت نیست! شما توصیه کردید که Trident بگیرم ولی بودجه م نرسید
به خاطر محدودیت بودجه م اول 2x8 گرفتم و همین چند روز پیش یه 2x8 دیگه بهشون اضافه کردم، واسه همین 4 کانال شد

روی 2400 به پایداری رسید و بالاخره سیستم عامل بالا اومد!
امکان داره این اورکلاک از 2133 به 2400 هم بعدا دردسر ساز بشه و جای دیگه در حین کار کردن خودش رو نشون بده؟
و اینکه چرا برای این پلتفرم باید 2x16 میگرفتم؟

آخرین ویرایش:

ULTIMATE TEAM

True Online Gaming
کاربر سایت
Aug 25, 2010
14,426
نام
مصطفی682سابق
سلام تا 400 تومن مودم برای گیمینگ چی خوبه؟ ایسوس با این قیمت برای گیم فک کنم چیزی نداشته باشه
ترجیحا ازtp linkمعرفی کنید

IMANOKA

کاربر سایت
Sep 11, 2014
6,312
میگن کارتای amd خوب نیست و دماش زیاد میره بالا حین بازی. کلا کارت msi rx580 8gb armor برای بازی خوب هست بخرم؟ دو هفته ماین شده قیمتشم 1900. دمای کارت تا 70 بره بالا زیاد نیست؟ کارت Gigabyte gtx 1070 g1 2500 خوبه قیمتش؟
ماین شده نخر
۱۰۷۰ ماین نشده بگرد ۲۹۰۰ پیدا میشه

mostafa93

کاربر سایت
Jan 6, 2014
9
اقا فرشید سایتی جایی چیزی معرفی میکنید که قیمت قطعات و همون که معرفی میکنین باشه ؟قیمتایی که تو زومجی هست با بازار فرق میکنه!!!

Farshidstar2012

کاربر فعال
Jul 4, 2008
12,751
نام
فرشید
حالا واقعا درک کردم هیچ چیز گرانی بی حکمت نیست! شما توصیه کردید که Trident بگیرم ولی بودجه م نرسید
به خاطر محدودیت بودجه م اول 2x8 گرفتم و همین چند روز پیش یه 2x8 دیگه بهشون اضافه کردم، واسه همین 4 کانال شد

روی 2400 به پایداری رسید و بالاخره سیستم عامل بالا اومد!
امکان داره این اورکلاک از 2133 به 2400 هم بعدا دردسر ساز بشه و جای دیگه در حین کار کردن خودش رو نشون بده؟
و اینکه چرا برای این پلتفرم باید 2x16 میگرفتم؟

باید تست پایداری بگیرید، بالا اومدن که دلیل پایداری نیست!
از ابزاری مثل Prime95 یا Memtest استفاده کنید.

سلام تا 400 تومن مودم برای گیمینگ چی خوبه؟ ایسوس با این قیمت برای گیم فک کنم چیزی نداشته باشه
ترجیحا ازtp linkمعرفی کنید

مودم گیمینگ چیزی فراتر از مودهای رده بالای رایج نیست، مودم مخصوص گیمینگ هنوز محدوده ی مجزایی نداره.
با 400 تومن هم فقط میشه یه مدل معمولی گرفت. ASUS DSL-N14U B1 یه گزینه ی مناسبه.

اقا فرشید سایتی جایی چیزی معرفی میکنید که قیمت قطعات و همون که معرفی میکنین باشه ؟قیمتایی که تو زومجی هست با بازار فرق میکنه!!!

قیمتای زومجی رو دقیقا با قیمت روز بازار آپدیت می کنم، پس اعتبارش از قیمت سایتا بیشتر هست! قطعات رو هم بر همین اساس معرفی می کنم.

ULTIMATE TEAM

True Online Gaming
کاربر سایت
Aug 25, 2010
14,426
نام
مصطفی682سابق
باید تست پایداری بگیرید، بالا اومدن که دلیل پایداری نیست!
از ابزاری مثل Prime95 یا Memtest استفاده کنید.

مودم گیمینگ چیزی فراتر از مودهای رده بالای رایج نیست، مودم مخصوص گیمینگ هنوز محدوده ی مجزایی نداره.
با 400 تومن هم فقط میشه یه مدل معمولی گرفت. ASUS DSL-N14U B1 یه گزینه ی مناسبه.

قیمتای زومجی رو دقیقا با قیمت روز بازار آپدیت می کنم، پس اعتبارش از قیمت سایتا بیشتر هست! قطعات رو هم بر همین اساس معرفی می کنم.
آقا فرشید 14 قابلیتdmzو Virtual port نداره بجاشdsl-12e-c1 بخرم خوبه؟ بعد من چیپست ترند میخوام از کجا چیپستشو میشه فهمید؟

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر