360 و سه Motherboard جدید!

kalagar2142

عضو جدید
Feb 20, 2007
590
نام
Mansour
مایکروسافت در حال حاظر در حال طراحی 3 مدل جدید Motherboard برای X360 هست به نامهای Jasper,Opus,Valhalla .

مادربورد اولیه ی 360 Xenon نام داشت که هم Cpu و هم Gpu این مادربورد با فناوری 90nm ساخته شده بودند که در طراحی جدید مورد بازبینی قرار گرفتند و در غالب مادربورد جدید با عنوان Zepher عرضه شدند که این مادربورد دارای پورت HDMI بود که در X360 Elite و مدل های جدیدتر Proمورد استفاده قرار گرفت . اما در حال حاظر تمامی 360 هایی که به فروشگاهها داده میشوند تا در اختیار مردم قرار بگبرد از مادربورد Falcon استفاده میکنند که CPU آن با فناوری 65nm ساخته شده.

اما مدلهای بعدی مادربوردهای 360 با نام Jasper دارای CPU,GPU از نوع 65nm هستند. Jasper قرار است تحولات شگرفی داشته باشد , از جمله ی آن میتوان به تولید حرارت و صدای کمتر و همچنین قابل اعتماد بودن آن نسبت به 360های قبلی اشاره کرد.مایکروسافت فعلا در حال تست کردن آن در مراحل پایانی است . گفته شده این مادربوردها تا پایان سال 2008 در 360 ها قرار خواهند گرفت.

واما خبر اصلی . Opus نام مادربورد دیگری است که بر مبنای Falcon طراحی میشود تا در کیسهای Xenon قرار گیرد.
شما میتوانید انتظار داشته باشید که شاهد Gpu های 90nm و Cpu های 65nm باشید. این طراحی برای این صورت گرفت تا از اجزای مادربوردهای Xenon که سه چراغ شده بودند و برگشت داده شده بودند را دوباره در یک چرخه کاملا ایمن و قابل اعتماد استفاده کند و ضررهای خود را در این بخش جبران کند.در Opus هم مثل Xenon از پورت HDMI خبری نیست و این سومین نسل از مادربورد است که در یک کیس قرار میگیرد.
مادربورد Opus در مادربوردهای نو استفاده نمیشود .بلکه در 360 هایی که در سال 2008 سه چراق شده اند و برای تعمیر به تعمیرگاه فرستاده میشوند مورد استفاده قرار میگیرد.

اما Valhalla هم مادربورد دیگری است که مراحل پایانی طراحی خویش را طی میکند.
در قلب این مادربورد Cip,Gpu از نوع 65nm وجود دارد که به صورت یک چیپ واحد قرار گرفته اند!!! این یعنی این مادربورد فقط به یک Cooling System نیاز دارد که باعث میشود صدای کمتری تولید شود .این ادعای بزرگی است ولی در مایکروسافت طراحانی هستند که سخت در حال کار بر روی این پروژه هستند. این مادربورد میتواند یک کاهش قیمت بسیار عالی برای 360 به همراه داشته باشد. Valhalla ممکن است آخرین نسل از مادربوردهای 360 باشد ولی مطمعنا میتواند برای نسل سوم XBOX شروعی جدید باشد.

سری اول مادر بوردهای Xenon نام داشتند که از 2005 تا 2006 وجود داشتند بعد از آن Zepher آمد که از 2006 تا 2007 وجود داشت و بعد از آن Falcon آمد که از 2007 تا الان در اختیار مردم است و گفته شده تا پایان سال Jasper هم به این جرگه اضافه میشود و احتمالا تا 2009 هم وجود خواهد داشت. پس باید برای بعد از 2009 منتظر Valhalla شد.

من فکر میکنم که در سال 2011 تا 2012 باید منتظر نسل سوم XBOX باشیم . البته همه میدونیم که از همین الان طراحی این کنسول شروع شده !!!

آخرین ویرایش:

Console

ناظم سابق انجمن
کاربر سایت
Nov 2, 2007
8,441
نام
پدرام
مثل این که خیلی دنبال این هستن که هنوز هم از دمای XBox بکاهن.

Valhalla اگر بیاد ممکنه خیلی برای مایکروسافت عالی بشه.یعنی اگر قرار باشه کنسول جدیدی از این شرکت با این مادربورد بیاد بیرون قیمتش باید از همون روز اول مناسب باشه.

Lord Stark

کاربر سایت
Aug 17, 2007
16,047
نام
معراج
من معتقدم باید بریم رو موضوع کنسول جدید مایکروسافت تحقیق کنیم که البته من شنیده بودم از پسرخالم
که تو انگلستان زندگی میکه که سال 2009سال لانچ کنسول جدید مایکروسافت هست که البته این بنده خدا
تو یه بنر تبلیغاتی دیده بود ولی به هر حال بنظرمن مایکروسافت تا سال 20012 کنسول جدیدش رو لانچ نمیکنه
علتش هم لانچ زودهنگام 360هست که دست کم تا 3-2سال دیگه قابلیت رغابت باپی اس3 رو داره وفراموش
نکنیم که 360 یه کنسول نسل جدید هست که قابلیتهای زیادی هم داره یه Dvdخانگی هم هست واصولا اگه
بخوان کنسول جدیدی رو بیرون بدن باید چیز جدید تر برای عرضه داشته باشن واین درحالیه که من فکر میکنم
نسل جدیدی ازنظر گرافیکی در راه نخواهد بود چرا که بازیسازان همین الان هم هنوز نمیتونن ازقابلیت های
قدرت گرافیکی کنسولها استفاده کنن ولذا درضورت جلوتر رفتن کنسولها از نظر گرافیکی بازیسازان از این قافله
جا خواهند ماند.
موارد مذکور نظرات شخصی من هست.

Console

ناظم سابق انجمن
کاربر سایت
Nov 2, 2007
8,441
نام
پدرام
Jasper برای این که دیگه کلا هیچ مشکلی نباشه توی XBox360.یعنی هر دو قطعه سخت افزاری اصلی این کنسول 65nm باشه.

kalagar2142

عضو جدید
Feb 20, 2007
590
نام
Mansour
بهترین خبر به نظر من مادربوردهای Opus هست. یعنی اگه دستگاه سه چراغ شد یه مادربورد Falcon بدون HDMI میزارن توی کیس و بهت تحویل میدن!!

Miesam

کاربر سایت
Sep 23, 2005
6,142
نام
Miesam Sh
چي ميشد اين هارو همون اول طراحي ميكرد؟ يعني 100 دلار بيشتر خرج كردن! اون موقع به اينقدر ضرر مي ارزيد؟ اومد زرنگي كنه! ...
واقعا چرا از اول مادربرد نداشت؟
همه شركت ها ميان نوع هاي مختلف از كنسول ميدن بيرون اين ماكروسافت فقط بلد مادربرد كنسول عوض كنه! انگار رفته رفته دارن جاي همديگه ميشند سوني و ماكروسافت ميگم! تا شيش ماه پيش ماكروسافت ميگفت نوع هاي مختلف كنسول و سوني مخالف بود حالا سوني هر هفته يك كنسول جديد ميده ولي ماكروسافت هيچي! فقط مادربرد عوض ميكنه.
اگر 6 ماه ديرتر كنسول عرضه ميكرد ولي درايور هاي بنكيو و اين مادر برد ها بود الان اينقدر روي كنسولش ضرر نميكرد.
من با چندتا از بچه ها صحبت ميكردم همشون ميگفتند ميترسن 360 بخرن سه چراغ بشه مطمئنا تو فضا هاي غربي هم اين موضوع هست.

Saren Arterius

کاربر سایت
Oct 27, 2007
804
نام
BiG MaMMaD
از بس گفتن فالكن مايكروسافت ديد خز شده !:biggrin1:
من با چندتا از بچه ها صحبت ميكردم همشون ميگفتند ميترسن 360 بخرن سه چراغ بشه مطمئنا تو فضا هاي غربي هم اين موضوع هست
فك نميكنم اونا ترسي از RoD داشته باشن چون كنسولشون 3 سال گارانتي داره;)

Lord Stark

کاربر سایت
Aug 17, 2007
16,047
نام
معراج
مایکروسافت از تجربه شرکت سونی در زمینه تولید وساخت کنسول برخوردار نیست اگرچه به نظرمن تو این زمینه از پلی استیشن الان جلوتر هست(نه درکیفیت ساخت کنسول بلکه درزمان عرضه وفراوانی بازیها)
درضمن الان دیگه با این مادربوردهای جدید و روش ایکس کلمپ و12ولت کردن فنهای کنسول احتمال 3چراغ
شدن درحال نزدیک شدن به صفر هست

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر