25 کنسول برتر تاریخ از دیدگاه IGN

بهترین کنسول تاریخ به نظر شما

• مجموع رای دهنده‌ها
    274
وضعیت
گفتگو بسته شده و امکان ارسال پاسخ وجود ندارد.

Dinosaur

Loyal Member
Sep 29, 2005
17,004
نام
آریا
سلام !
کنسولهای بازی عمرشون به بیش از 37 سال رسیده و هرکدوم تآثیر خاص خودشون رو روی صنعت بازیهای کامپیوتری گذاشتن. سایت IGN لیست جالبی از 25 کنسول برتر تاریخ تهیه کرده که در نوع خودش جالبه. مطمئنآ تعداد زیادی از این کنسولها برای دوستان ناشناخته هست و این لیست به شناخت اونها کمک میکنه.

25. Magnavox Odyssey
سازنده : Magnavox
تاریخ عرضه : 1972
25consoles_Odyssey.jpg

Magnavox اولین کنسول تاریخ بود , حتی قبل از اینکه Atari Pong عرضه بشه. دستگاهی که ترکیبی از قطعات آنالوگ و دیجیتال بود و راه رو برای ساخت کنسول های بعدی هموار کرد. این کنسول بدون داشتن تصاویر رنگی و حتی بدون داشتن صدا , موفق شد بیشتر از 300 هزار عدد فروش بره. Odyssey از سیستم کارتریجی استفاده میکرد که البته اون موقع بازیها بیشتر شبیه چیپ های کامپیوتری بودند تا کارتریج های رایج کنسولهای بعدی. کنترلرهای Odyssey جعبه هایی با دستگیره کنترل افقی و عمودی بودند که به وسیله سیمی بلند به کنسول متصل می شدند.
Odyssey از یک نظر دیگه هم اولین بود. این کنسول اولین Light Gun کنسولهای خانگی رو عرضه کرد که Shooting Gallery نام داشت. بازیهای این کنسول اکثرآ بازیهایی ساده و فوق العاده خطی مثل Baseball , Basketball و Ski و ... بودند. به دلیل همین سادگی بیش از حد , شرکتهای Third Party بازی ای برای اون نمی ساختند ولی این کنسول باعث شد راه برای کنسولهای بعدی باز شده و به همین دلیل Odyssey جایگاه مخصوص خودش رو در موزه تاریخ ملی آمریکا در واشینگتن داره.

24. Atari Jaguar
سازنده : Atari Corp
تاریخ عرضه : 1993
25consoles_Jaguar.jpg

بعد از شکست Atari 7800 و بعد از نابودی Atari Lynx توسط Game Boy , شرکت Atari آخرین محصول خودش رو به بازار کنسولهای خانگی تقدیم کرد. Atari برگ برنده کنسولش رو در توانایی سخت افزاری می دید. وقتی SNES و SEGA Genesis به تبلیغ در مورد تکنولوژی 16 بیتی خودشون مشغول بودند , Jaguar با سخت افزار فوق العاده قدرتمند 64 بیتی که در نوع خودش اولین بود , وارد میدان شد.
Jaguar علاوه بر داشتن سخت افزاری قوی که بازیهای دو بعدی کنسولهای رقیب رو به راحتی پشت سر میذاشت , کنترلر متفاوتی هم داشت که دارای یک Keypad و دکمه های مخصوص خودش بود و به نوعی راه کنترلرهای کنسولهای Intellivision , Atari 5200 و Colecovision رو ادامه داده بود. همچنین بعدها قطعه ای برای این کنسول ساخته شد که اجازه استفاده از CD رو به بازیکن میداد.
البته Jaguar مدتی بعد رقبای قدرتمندی در زمینه سخت افزار پیدا کرد. Sony و SEGA به ترتیب با کنسولهای Playstation و Saturn و همین طور Panasonic با کنسول CD خور خودش یعنی 3DO به بازار اومدند و خیلی زود به Atari نشون دادند که سخت افزار قوی به تنهایی کاری از پیش نمیبره و مهمتر از اون بازیهای متنوع و زیاد برای هر سلیقه هستند.
حتی همکاری هایی که بین Atari و شرکتهایی چون id Software , Rebellion و بازیسازی مثل Jeff Minter انجام شد هم کمکی به Jaguar نکرد. سوء مدیریت Atari در مورد سخت افزار و بازیها , کمبود تیمهای بازیساز داخلی , ناتوانی در جلب توجه بازیسازان خارجی (Third Party) , بازی فوق العاده بی کیفیت و سطح پایین Cybermorph که همراه کنسول عرضه میشد و همین طور سخت افزار نامناسب و دشوار برای برنامه نویسی از جمله عواملی بودند که دست در دست هم داده و باعث شکست سخت Jaguar شدند.

S0HEIL

کاربر سایت
Mar 16, 2008
1,547
خب آخر دووم نیوردم و با اینکه شدیدا" فن کنسولهای سونی بوده و هستم در کمال ناباوری و برخلاف حرفی که تو پست قبلم زدم به سگا جنسیس رای دادم...:love:
فقط و فقط بعشق بوی کاتریجهای داغ شده اش،دسته اش و روزای تعطیلی که تو دوره دبستان از صبح تا شب می شستم پاش و یه سره شورش در شهر و international footbal deluxe و مورتال کامبت می زدم و عشق می کردم ، انتخابش کردم...
sunsetriders و اون بازی ماشینش که یه فراری و یه ماشین استیشن و یه کامیون بودن که دنبال خلافکارا می رفتند رو عادت داشتم هر هفته تمومشون کنم...لامصب نمی دونم sunsetriders چی داشت که هیچ وقت برام قدیمی نمی شد!انقدر توش حرفه ای شده بودم که غول آخرش که موقع مبارزه حرکات آکروباتیک انجام می داد رو بدون اینکه یه تیر ازش بخورم-می کشتمش!
با shadow danger و شینوبیش هم که زندگی کردم...
من عاشق این کنسول بودم و بعد اینکه که فروختمش و PS1 خریدم،یه ماه بعدش دوباره به بابام پیله کردم و یه سگا جنسیس دیگه خریدم و تا قبل اینکه PS2 بخرم باهاش بازی می کردم...
یادمه یه بازی پلتفرمر داشت که من بهش می گفتم عصر حجر!! و از روی کارتونش ساخته شده بود...یه بازی دیگه هم داشت که شخصیت اولش شبیه neverhood بود و چیز زیادی از بازیش یادم نمیاد فقط یادمه می شد تو بازی رفت تو خوکدونی و اومد بیرون،یا یه مرحله داشت که باید بچه های یه سگ رو با بالش می انداختم تو یه خونه و کلا" محیطش طنزگونه بود...
می خواستم ببینم کسی اسم دقیق این دو تا بازی رو می دونه؟
راستی یادمه وسطای بازی sonic & knuckles ، یه جا بود که به هیچ وجه نمی شد ردش کرد و من بشخصه 1000 بار!!! (یا شایدم بیشتر!!!) تلاش کردم که ردش کنم ولی هر بار تلاشم بی نتیجه می موند و 10 دقیقه وقتم تموم می شد و می مردم!
از هرکی هم پرسیدم می گفت نتونسته اونجا رو رد کنه،نمی دونم اون قسمت بازی اشکال داشت یا رد کردنش قلق داشته و من بلد نبودم؟
پ.ن:هنوزم مرده اینم که آخر sonic & knuckles رو ببینم...

آخرین ویرایش:

Hamid_da2007

کاربر سایت
Apr 18, 2007
1,254
نوشته شده توسط Captain Mitchell

اینجا مطمئنا خیلی سن و سالشون قد نمیده ... من اون زمان خیلی از بازی هاش رو داشتم ... پول هفتگی هام رو جمع میکردم میرفتم بازیاش میخریدم ... رو نوار کاست بود ...

بهترین بازی هاش ...اون نینجا هاش بود ( ۳ تا شماره داشت ) ... Indiana Jones و خیلی از شاهکار های اون زمان ...

بهترین سالهای عمرم اون زمان بود ...

یک مجله هم اون زمان بود Computer الان نمیدونم هست ... كه اون زمان راجع به بازی های Commodore مینوشت .... همیشه Walkthrough های بازی های مهم رو اونجا میذاشت ... منم از روشون بازی ها رو تموم میکردم البته انحای كه گیر میکردم ...

یادش بخیر آقا، منم یه C64 داشتم و بعدش هم Amiga 500.
از بازیهایه کمودور که همون سه گانه Last Ninja خیلی یادمه و آمیگا هم بازیهایی مثله Another World و Cannon Fodder (با اون موزیکه خداش) یا Flashback یا اولین Monkey Island که اومد.

هی... یادش بخیر تو زمستون میرفتم برام بازیه آمیگا رو فلاپی کپی میکرد یه مغازه داری. اینترنت که نبود بریم دانلود کنیم. با چه ذوقی برمیگشتم خونه...

آخرین ویرایش:

Dreadlord

کاربر سایت
Apr 8, 2008
18,102
یادمه یه بازی پلتفرمر داشت که من بهش می گفتم عصر حجر!! و از روی کارتونش ساخته شده بود
همه به اون میگفتن عصر حجر چون کارتونش هم با همین نام از قبل از انقلاب (!) تو ایران معروف بود.
اینم چند تا عکسش :

g06831skcqf.jpg

Flintstones_GEN_ScreenShot1.jpg

Flintstones%20(2).gif

ps3 lover

کاربر سایت
Feb 24, 2009
1,066
نام
عليرضا
يادمه يه بازي ميكرو بود كه توش تخم دايناسور پيدا ميكرديم و سوار دايناسور ميشديم.اتيش هم ميزدن:biggrin1:.خيلي باحال بود.كسي اسمش رو يادشه ؟!؟

يكي ديگه هم بود كه 4 نفر بودن بايد يكيشون رو انتخاب ميكرديم و اپگريد هم ميشدن.يكي از شخصيت ها لباسش ابي بود و كلت داشت.يكي قرمز بود و مسلسل داشت.يكي ديگه هم سياه پوست بود و اسنايپ داشت و اخري هم سرش رو با دستمال يزدي بسته بود و ار پي جي ميزد.اون هم ابي بود.يادتونه ؟!؟
:confused:

Hesam_1994

کاربر سایت
Jun 9, 2008
1,459
نام
حسام
يادمه يه بازي ميكرو بود كه توش تخم دايناسور پيدا ميكرديم و سوار دايناسور ميشديم.اتيش هم ميزدن:biggrin1:.خيلي باحال بود.كسي اسمش رو يادشه ؟!؟
سلام، این بازی اسمش Adventure Island است که 4 شماره اولش برای NES عرضه شده!
لینک دانلود :
Adventure Island 1.zip
Adventure Island 2.zip
Adventure Island 3.zip
Adventure Island 4.zip

يكي ديگه هم بود كه 4 نفر بودن بايد يكيشون رو انتخاب ميكرديم و اپگريد هم ميشدن.يكي از شخصيت ها لباسش ابي بود و كلت داشت.يكي قرمز بود و مسلسل داشت.يكي ديگه هم سياه پوست بود و اسنايپ داشت و اخري هم سرش رو با دستمال يزدي بسته بود و ار پي جي ميزد.اون هم ابي بود.يادتونه ؟!؟
:confused:
اسم این بازی Contra Force ـه که من عاشقشم!
دانلود

و شبیه ساز! من با تمامی شبیه سازهای Nes کار کردم و به نظرم jNES از همه بهتره!
کار باهاش هم بسیار راحته.
jNES 1.0.1 DOWNLOAD

leonk13

کاربر سایت
Sep 8, 2009
2,151
نام
سجاد
همه به اون میگفتن عصر حجر چون کارتونش هم با همین نام از قبل از انقلاب (!) تو ایران معروف بود.
اینم چند تا عکسش :

g06831skcqf.jpg

Flintstones_GEN_ScreenShot1.jpg

Flintstones%20%282%29.gif
e ینو که من تو میکرو رفتم!
یادمه ماشین سواری هم داشت!
چند قسمت از کارتونشم دیدم خیلی باحاله!

Modern Samurai

کاربر سایت
Aug 31, 2007
1,333
نام
نوین
چرا هیشکی از Street Fighter میکرو نمیگه؟ چقدر حرص میخوردیم تا یه فن رو اجرا کنیم!
بازی Fling stone واسه جنسیس هم که بالای 20 بار تمومش کردم (حداقل)
من به میکرو رای دادم بازی های باحال میکرو رو هم گفتم.
ولی از سگا جنسیس بازی sunset riders
shinobi trilogy
shadow dancer
کشتی کج :biggrin1:
Comix Zone
moon walker :love:
تبر طلایی!
لاکپشت های نینجا
و................After Burner :love::love:
و فوتبالیست ها (همشون + اون غیر ژاپنی)
و....بهترین بودند.
یه بازی هم بود فوق العاده سخت بود. بدون هیچ سیوی کلی مرحله ی سخت میرفتیم با 4 تا جون بعد که میمردیم آنتی حال خف میخوردیم! دو تا قورباغه بودن (یا شاید چیز دیگه!) گه مگس میخوردن بعد جلو جلو B رو میزدیم مشتشون رو گنده میکردن میکوبیدن به دشمن!
همدیگه رو هم میتونستیم بزنیم! :biggrin1: (تو دونفره)

Modern Samurai

کاربر سایت
Aug 31, 2007
1,333
نام
نوین

اون دایناسوراش خیلی باحال بودن...وای چه خاطراتی...یکی این تاپیک رو قفل کنه...یه چیزی شبیه بغض اینجا تو گلوم داره منو خفه میکنه!!

vivanred

کاربر سایت
Oct 26, 2008
7,163
نام
Alireza
بابا شما دیگه کی هستین تمام بازی های زیر خاکی رو در آوردین به خدا وقتی تو این بخش پا میزارم فکر میکنم پیر شدم انگار دیروز بود که این بازی ها رو بازی میکردیم با داداشم .

pandora tomorrow

True Blue
مدیر انجمن
Sep 23, 2005
40,795
نام
امین
من اولین کنسولی که داشتم اتاری بود و نوار کاست:D هنوزم تو کف چطور رو نوار کاست بازی میریختن :confused: کسی اطلاعاتی داره؟:D

leonk13

کاربر سایت
Sep 8, 2009
2,151
نام
سجاد
street fighter میکرو رو گفتی ای یادش بخیر!
من با اون بازی زندگی کردم!
کسی جیمز باند میکرو رو بازی نکرده؟!
خیلی معمایی بود!(البته اون زمان!)

Wakashizuma

مدیر سابق
کاربر سایت
Oct 10, 2005
878
نام
Ashkan
من اولین کنسولی که داشتم اتاری بود و نوار کاست:D هنوزم تو کف چطور رو نوار کاست بازی میریختن :confused: کسی اطلاعاتی داره؟:D

فکر کنم کاست برای کمودور بود
Atari 2600 یادمه cartridge میخورد

PS: الان ویکیپدیا رو چک کردم دیدم نوشته تیپم میخورد ولی من هیچوقت اون مدلشو ندیدم :D

تیپ که کلا برای ذخیره اطلاعات خیلی استفاده میشد (و هنوزم نسبتا میشه). خیلی از بانکها روی تیپ ارشیو کامپیوتر رو سیو میکردن

pandora tomorrow

True Blue
مدیر انجمن
Sep 23, 2005
40,795
نام
امین
اوه من منظورم همون کومودور بود نه اتاری:D ولی خب میگی اونم میخوره اینو نشنیدم خدایی:D
کلا نمیتونم درک کنم اطلاعات روی TAPE رو :confused:

آخرین ویرایش:

Masood_Matin

کاربر سایت
Mar 13, 2006
863
نام
مسعود
دمت گرم آریا، کاش حرفی هم از Commodore 64 و آمیگا میشد، درسته کنسول بازی نبودن ولی تاثیر زیادی رو صنعت بازی گذاشتن.

Commodore 64 و Amiga 500 از همه اینایی که توی لیست هست بهتر بودن!

به به . من فکر میکردم نسل امثال من منقرض شدن :biggrin1:. خدارو شکر هنوز کسانی هستن که کمودور 64 و آمیگا رو یادشونه و باهاش حال کردن. منم مثل شما این دو تا کامپیوتر خانگی رو برترین های تاریخ می دونم. (ولی حیف که جزو رده بندی کنسولها جاشون نیست! )

اشکان جان ... گل گفتی ... :smile:

اینجا مطمئنا خیلی سن و سالشون قد نمیده ... من اون زمان خیلی از بازی هاش رو داشتم ... پول هفتگی هام رو جمع میکردم میرفتم بازیاش میخریدم ... رو نوار کاست بود ...

بهترین بازی هاش ...اون نینجا هاش بود ( ۳ تا شماره داشت ) ... Indiana Jones و خیلی از شاهکار های اون زمان ...

بهترین سالهای عمرم اون زمان بود ...

یک مجله هم اون زمان بود Computer الان نمیدونم هست ... كه اون زمان راجع به بازی های Commodore مینوشت .... همیشه Walkthrough های بازی های مهم رو اونجا میذاشت ... منم از روشون بازی ها رو تموم میکردم البته انحای كه گیر میکردم ...

وقتی صحبت از سری Last Ninja میشه دیگه نمیتونم خودمو کنترل کنم. یادش بخیر :love:
اون مجله هم که میگی مجله " کامپیوترهای خانگی " بود که اتفاقا من همه اشونو الان دارم و گاهی اوقات برای تجدید خاطره بهشون یه سری می زنم ;)
در ضمن همونطور که واکاشیزوما گفت سری Shadow of the Beast هم شاهکاری بود برای خودش.:love:

بهترین موسیقی تاریخ بازیهای کامپیوتری ماله the last ninja 2 بود.اصلا غیر قابل وصف بود.یادش بخیر.اون موقع پدرم تو مجتمع تجاری قدس( همینی که تو خیابون زرتشت هست )یه غرفه داشت که ما هم بعضی وقتها باهاش میرفتیم و از اونجا نوار کمودور میخریدیم که یه بار ترمیناتورو خریدیم که شامل 20 بازی بود که بهترین نوار کمودور برای من بود چون 20تا بازیش قشنگ بود مخصوصا بازیه renegade.
واقعا یادش بخیر.عمر چه زود میگذره:smile:

:love::love::love::love: یادش بخیر . واقعا اون زمان شنیدن اون موزیکها اعجاب انگیز بود.

مرسی از این تاپیک خاطره انگیز
موفق باشید

وضعیت
گفتگو بسته شده و امکان ارسال پاسخ وجود ندارد.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر