آیا تصورات من از "مقادیر خط" درسته؟

Aurlito

کاربر سایت
Feb 16, 2008
1,749
نام
چوبک
وقتی زنگ میزنید خرابی خطتون رو گزارش بدید، کسی که اون پشت نشسته ازتون سه تا چیز میخواد: Line Attenuation، SNR Margin، و Data Rate. ولی آیا میدونید معنیشون چیه؟ بذارید یک سیگنال پراسسور (از طرف برنامه نویسی) نوپا براتون با دانش نوپا و ناکامل خودش، توضیح بده! و شما کمکش کنید تا بفهمه آیا درست حدس زده یا نه.

1- Line Attenuation

مودم شما روی فرکانس دریافتی، یک فیلتر لوپس انجام میده، یک فیلتر های پس. میتونید در زیر فرقشون رو ببینید:
Screenshot_628.png

به عبارتی، یک فیلتر های پس، همونطور که از اسمش برمیاد، اجازه میده فرکانسهایی که پایینتر از کات آف پوینتشن، attenuate یا قطع شن. لو پس برعکسشه، اجازه میده سیگنالهایی که بالاتر از کات آف پوینتشن، اتنیت یا قطع شن. پس Line Attenuation Down و Line Attenuation Up کات آف پوینت بالا و پایین خط هستن، و هرچی بالاتر، بهتر.

2- SNR Margin

Sample Noise Reduction... خوب اینکه خیلی راحته. این مقدار، میگه چقدر خط شما در کنسل کردن نویز نمونه، موفقه، و بالا پایین فرکانس نویز کنسل شده رو نشون میده.

3- Data Rate

این به معنی سرعت نیست، بلکه به معنی پتانسیل سرعت هست.

خوب، درست گفتم؟

• Like
Reactions: saeed_sg and m1647

Democracy

Stay hungry. Stay foolish.
کاربر سایت
Feb 15, 2010
4,957
واقعا انتظار دارید تو این فروم به این سوال جواب بدن؟
برای اینکه دست خالی نرفته باشید بگم که SNR نسبت سیگنال به نویز است نه اون چیزی که نوشتید. هرچه تضعیف کمتر و نسبت سیگنال به نویز خط بیشتر باشه میتونید از خط خروجی بهتری بگیرید

Aurlito

کاربر سایت
Feb 16, 2008
1,749
نام
چوبک
واقعا انتظار دارید تو این فروم به این سوال جواب بدن؟
برای اینکه دست خالی نرفته باشید بگم که SNR نسبت سیگنال به نویز است نه اون چیزی که نوشتید. هرچه تضعیف کمتر و نسبت سیگنال به نویز خط بیشتر باشه میتونید از خط خروجی بهتری بگیرید
نسبت چیِ سیگنال به نویز؟ فرکانسش؟ یا امپلیتیودش؟ من بیشتر با سیگنالهای صدایی و تصویری کار میکنم و زیاد از سیگنالهای مخابراتی سر در نمیارم. میتونید توضیح بدید؟ ممنونم.

Democracy

Stay hungry. Stay foolish.
کاربر سایت
Feb 15, 2010
4,957
نسبت چیِ سیگنال به نویز؟ فرکانسش؟ یا امپلیتیودش؟ من بیشتر با سیگنالهای صدایی و تصویری کار میکنم و زیاد از سیگنالهای مخابراتی سر در نمیارم. میتونید توضیح بدید؟ ممنونم.

نسبت توان سیگنال به توان نویز
بستگی به کاربرد فرمول‌های مختلفی داره

Albis

کاربر سایت
Sep 11, 2008
1,761
وقتی زنگ میزنید خرابی خطتون رو گزارش بدید، کسی که اون پشت نشسته ازتون سه تا چیز میخواد: Line Attenuation، SNR Margin، و Data Rate. ولی آیا میدونید معنیشون چیه؟ بذارید یک سیگنال پراسسور (از طرف برنامه نویسی) نوپا براتون با دانش نوپا و ناکامل خودش، توضیح بده! و شما کمکش کنید تا بفهمه آیا درست حدس زده یا نه.

1- Line Attenuation

مودم شما روی فرکانس دریافتی، یک فیلتر لوپس انجام میده، یک فیلتر های پس. میتونید در زیر فرقشون رو ببینید:
View attachment 110650

به عبارتی، یک فیلتر های پس، همونطور که از اسمش برمیاد، اجازه میده فرکانسهایی که پایینتر از کات آف پوینتشن، attenuate یا قطع شن. لو پس برعکسشه، اجازه میده سیگنالهایی که بالاتر از کات آف پوینتشن، اتنیت یا قطع شن. پس Line Attenuation Down و Line Attenuation Up کات آف پوینت بالا و پایین خط هستن، و هرچی بالاتر، بهتر.

2- SNR Margin

Sample Noise Reduction... خوب اینکه خیلی راحته. این مقدار، میگه چقدر خط شما در کنسل کردن نویز نمونه، موفقه، و بالا پایین فرکانس نویز کنسل شده رو نشون میده.

3- Data Rate

این به معنی سرعت نیست، بلکه به معنی پتانسیل سرعت هست.

خوب، درست گفتم؟

پارامتر هایی که توی مودم وجود داره غالبا توسط مودم اندازه گیری میشه و بسته به مدل مودم، کیفیت چیپست و مدار های مورد استفاده، سیم تلفن، کابل تا DSLAM و خود DSLAM بستگی داره. اینکه دی اسلم چی هست و کارش چیه رو با یه سرچ ساده تو اینترنت و ویکیپدیا میتونین متوجه بشین.
اول در مورد نویز یه توضیح جامع بدم. شما هر سیگنال الکترومغناطیس تو هر محیطی (چه باسیم چه بیسیم) داشته باشی، عوامل مختلف (طبیعی و غیرطبیعی) اون سیگنال رو تخریب میکنند. نویز، تداخل، اعوجاج هارمونیکی و ... از جمله این عوامل هستن که نویز معروف ترین اونهاست. نویز یه سیگناله که ماهیت تصادفی داره و به طور قطعی نمیشه رفتار اون رو پیش بینی کرد.
شاید واستون جالب باشه که بدونید نویز هم فرکانس داره و لزوما همه نویزا تو همه فرکانس ها تاثیری ندارند. بدترین نویز نویز سفید گوسی هست که تو همه ی فرکانس ها توان مساوی داره و وقتی وارد یه سیستم مخابراتی میشه کلا فارغ از فرکانسی که سیستم توش کار میکنه، سیگنال رو تخریب میکنه. البته به طور کلی نویز توی فرکانسای پایین تر تاثیر کمتری داره.

111606

همونطور که میبینید نویز میزنه کلا شکل موج سیگنال رو خراب میکنه و اگه مقدارش و یا توانش خیلی زیاد باشه، سیگنال غیر قابل بازیابی هست.
برای کاهش نویز هم بسته به ماهیت سیستم و نوع مدولاسیون از روش های مختلفی مثل فیلتر کردن، استفاده از LNA (یا همون LNB روی دیش ها) و.. هستش که خارج از بحثه.
و اما پارامتر ها:
SNR یا Signal-(to)-Noise Ratio : از اسمش مشخصه. نسبت (توان) سیگنال به (توان) نویز. یعنی ساده ترین تعریفی که برای SNR موجوده این عبارته :
111604
و چون معمولا مقدار بزرگی هست، اونو به دسیبل بیان میکنند.
111605
خب حالا بر فرض این مقدار 30 دسیبله. یعنی چی؟ یعنی توان سیگنال 1000 برابر توان نویز هست. اما این همه ماجراست؟
نه.
مقداری که توی اکثر مودم ها دیده میشه SNR Margin هستش نه SNR خالی. SNR Margin مقدار اختلاف SNR خط با SNR مورد نیاز جهت دستیابی به سرعت مورد نظر هست.
برای مثال فرض کنید SNR لازم برای دستیابی (به عبارت دقیقتر همزمانسازی) به سرعت 6مگابیت 30 دسیبل هست. SNR خالص خط شما 34 دسیبل هستش. مودم عدد 4dB رو نشون میده.
شاید سوال پیش بیاد که SNR لازم چطوری محاسبه میشه؟ تو مخابرات دیجیتال یه قضیه ای به نام قضیه شانون هست که فرمول زیر نتیجه اون قضیست :
111607
C ظرفیت خط به bps هست. B پهنای باند خط و S/N هم که SNR. با یه سرچ ساده میتونین پهنای باند خط تلفن معمولی رو بدست بیارید و با داشت C اس ان آر لازم رو حساب کنید.

پس باید متوجه شده باشید که SNR Margin که تو خط میبینید به شدت تابع سرعت هست. مثلا ممکنه شما با سرعت 4 مگابیت اس ان آر 11 داشته باشی، با سرعت 1 مگابیت اس ان آر 25 بشه و با سرعت 16 مگابیت، این مقدار به 4 دسیبل کاهش پیدا کنه که در واقع یعنی خط شما کشش نرخ داده 16 مگابیت رو نداره.

Line Attenuation :
خب این مورد هم از اسمش مشخصه. تضعیف خط. بر خلاف چیزی که فکر میکردین هیچ ربطی به مقدار تضعیف فیلتر لوپس یا هایپس نداره و در واقع اصلا ما کاری با اون مقادیر و سیگنال پراسسینگی که مودم انجام میده نداریم چون اکثر این مقادیر استاندارد و از پیش تعیین شده هستند.

طبق قانون اهم، بر اثر عبور جریان از یک مسیری که دارای مقاومت هست، ما دچار افت ولتاژ میشیم. تمامی سیم ها و حتی هوا دارای مقاومت هستند و سیگنال (سیگنال در واقع یک ولتاژ و یا توان هست) ما رو تضعیف می کنند. برای مثال شما اگه یه سیم به طول یک کیلومتر رو به یه باتری 5 ولتی وصل کنی، و اون سمت سیم مقدار ولتاژو اندازه بگیری با مقدار 4.5 ولت مواجه میشی که یعنی 0.5 ولت اتلاف داشتیم. Attenuation هم بیانگر همین موضوع هست.
این پارامتر به شدت به مسافت خونه شما تا مرکز مخابراتی وابسته هست و برعکس SNR Margin هر چقدر عددش کمتر بشه بهتره.
برای مثال تضعیف 30 دی بی به این معناست که سطح توان سیگنالی که شما دریافت میکنی، 30 دسیبل کمتر از سطح توانی هست که مرکز ارسال کرده. 30 دسیبل یعنی 1000 برابر سطح توان تعضیف شده یا به عبارت دیگه اگه مرکز یه سیگنالی با دامنه 1 ولت فرستاده شما 1 میلی ولت دریافت کردین. البته نترسین این مقادیر توی مخابرات امروزی قابل جبران هستند و مودم های امروزی تا تضعیف 50دسیبل رو هم میتونند به خوبی هندل کنند. اگه تضعیف بالای 50 دسیبل بشه اون موقع Signal Loss خواهید داشت و دیگه مودم قادر به بازیابی اطلاعات نیست.

Data Rate : نرخ اطلاعاتی که در حال حاضر دارید از خط میکشید. برای مثال اگه سرعتتون 4 مگ تنظیم شده باشه این عدد باید 4096 باشه که خب اغلب بخاطر دقت اندازه گیری دستگاه ها و حتی دی اسلم کمی اختلاف داره مثلا برای من الان 4648 هست.

Max Rate : بیشترین نرخ اطلاعاتی که خطتون میتونه بکشه. البته به نظر من این پارامتر کلا مشکل داره چون میاد بر اساس SNR Margin فعلی این نرخ رو حساب می کنه و برای نمونه هم مودم من میگه که مکس ریت 12 مگابیت هست، اما من روی 8 مگابیت هم نویز شدیدی دارم و SNR به عدد 6 میرسه.

خب امیدوارم تونسته باشم توضیح بدم.
اگه سوالی چیزی داشتید در خدمتم. :D

آخرین ویرایش:

ramin_m125

کاربر سایت
Dec 27, 2015
261
@Albis
خیلی ممنون ار توضیحاتتون، بالاخره من دستم اومد این عددا چی میگن.
فقط یه نکته ای، اینا در مورد پینگ چه اطلاعاتی به ما میدن و اصلا بالا و پایین بودنشون تاثیری روی پینگ هم داره؟

• Like
Reactions: Albis

Albis

کاربر سایت
Sep 11, 2008
1,761
@Albis
خیلی ممنون ار توضیحاتتون، بالاخره من دستم اومد این عددا چی میگن.
فقط یه نکته ای، اینا در مورد پینگ چه اطلاعاتی به ما میدن و اصلا بالا و پایین بودنشون تاثیری روی پینگ هم داره؟
برخلاف تصور اکثر ما پینگ از سرعت کاملا متفاوت هست و در مواردی ارتباطی با هم ندارند!
برای مثال سالها پیش من از داتک اینترنت 256کیلوبیت داشتم و پینگم به سرور OVH واقع در فرانسه، 160 بود. چند ماه بعد رو همون خط از مخابرات سرویس 2 مگ گرفتم و پینگم زیر 250 نمیومد!

تعریف تکنیکال پینگ میشه زمان رفت و برگشتی که پکت هایی با اندازه مشخص بین شما و سرور مقصد طی می کنند. ولی در واقع اگه بخوایم عامیانه بگیم میشه همون اختلاف زمانی که بین شما و سرور وجود داره. در واقع وقتی شما پینگت از سرور 110 میلی ثانیه باشه، یعنی هر اتفاقی که داخل بازی میفته 110 میلی ثانیه بعد به کامپیوتر شما میرسه. طبیعتا هرچقدر کمتر باشه بهتره و در صورت زیاد بودن اصلا نمیشه بازی کرد. (یا به اصطلاح کامپیوتر و سرور از sync خارج میشند)
خب قطعا مهمترین فاکتوری که پینگ به اون بستگی داره مسیر بین شما و سرور هست. اینکه سرور کجاست، کانکشن شما از کدوم مسیر از کشور خارج شه، و بعدش وارد چه روتر هایی بشه، تجهیزات زیرساخت کشور و اینجور موارد شبکه ای که اصلا دست من و شما نیست، تاثیر به سزایی توی مقدار پینگ میذاره. برای مثال الان 1-2 سالی هست که پینگ من کاهش قابل توجهی کرده (از 170 رسیده به 80-90!) بدون اینکه من تغییری داخل شبکه یا اینترنتم ایجاد کنم.
اینکه میگم به سرعت شمام بستگی نداره به خاطر این هست که اغلب حجم پکتی که جهت اندازه گیری پینگ فرستاده میشه خیلی کمتر از سرعت دانلود هست و بخاطر همین تاثیر نمیذاره.

بنابراین به طور کلی نمیشه گفت ولی به نظرم نزدیک ترین پارامتر همون SNR Margin هست که اگه از یه حدی کمتر شه کانکشن شما دچار Packet Loss میشه و وقتی از یجا پینگ میگیرید، با پیغام Timeout مواجه میشید که یعنی پکت ارسال شده از طرف سرور یا شما، به مقصد نمیرسه. Packet Loss معمولا با درصد بیان میشه. وقتی پکت لاس 30% باشه یعنی 30% دیتایی که میفرستین به مقصد نمیرسه و مجددا باید ارسال شن!

MadysoNx

کاربر سایت
Feb 14, 2019
1,188
نام
نیما
بچه ها SNR رو چجوری میشه فیکس کرد ؟ کلا بحث نویز منظورمه این که isp ها میگن سیم کشی و این داستانا خب چجوری میشه !

MadysoNx

کاربر سایت
Feb 14, 2019
1,188
نام
نیما
هرچی اتفاق عجیبه واسه منه !
مدم ریستارت میکنم سرعت میره بالا (10مگ) snr میشه 6.3 پینگم میره بالا ( 105 ) بعد 1 ساعت سرعت میره رو 8 مگ snr میره رو 10.5 پینگم میاد پایین ( 80 ) :)):)):))

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر