حل مکعب روبیک

تو چه مدت زمانی روبیک رو حل میکنید ؟

• مجموع رای دهنده‌ها
    8

MASOUD-CRASH

کاربر سایت
Jun 20, 2018
501
نام
مسعود

حل مکعب روبیک

Com-BT-027-02.gif
سلام به همه . تو این تاپیک همینطور که از نامش پیداست ، میخوایم به بررسی و حل این مکعب روبیک شیطانی که فکر میکنیم چه اعجوبه ای هست بپردازیم ، اما نترسید ، روبیک همش یه سرکاری و با حفظ یه 15 16 فرمول میتونید با این روش بین 90 تا 120 ثانیه (میانگینه ، ممکنه شما سریعتر ویا دیرتر درستش کنین) این مکعبو حل کنین ، بازم میگم ، روبیک یه سرکاریه و رکورد جهانی ساخت روبیک ، 4.5 ثانیه ـست !؟! :o با آموزش من ، میتونید روبیک رو یاد بگیرید و برید جلو فامیلاتون و پزشو بدین :D تازه خوشحالم میشم شما هم روشاتونو بگین :D نگران نباشید و فکر نکنید که من بهتون بگم (R' ، U و ...) ویا (بالا چپ ، پایین راست و ...) ، همه این فرمولا رو روشکل جهتاشو میکشم تا قشنگ بفهمین ، خودمنم اینطوری یاد گرفتم !
این تاپیک قانون خاصی نداره و فقط از قوانین سایت پیروی میکنه و بس ! از ادمین ها هم خواهشمندم نیان تاپیکو حذف کنن ، حداقل قفلش کنن ، اگه هم حذف کردن ، به من خبر بدن که حذفش کردن .

راستی یه چیز دیگه ، من زیاد وقت نمیکنم مطلب بزارم ، چون ساخت عکس ها و همینطور نوشتن توضیحات طول میکشه ، ولی نگران نباشین ، همه رو میذارم . این فرمولا منبع خاصی ندارن و از سایت ها و نرم افزار های مختلفی گرفته شدند ، تازه چندتا فرمول رو هم خودم ساختم ، درحال حاضر رکورد خودم 103 ثانیه هست .

MASOUD-CRASH

کاربر سایت
Jun 20, 2018
501
نام
مسعود
سلام به همه . به اولین قسمت آموزش روبیک خوش اومدید ! تو این قسمت میخوایم درمورد قطعات و لایه های روبیک حرف بزنیم . این قسمت خیلی مهمه و فکر نکنین بی اهمیته ، موقع درست کردن روبیک باید با همه اینا آشنایی داشته باشید . خب دیگه معطلتون نمیزارم . برید مطالبو بخونید : ;)

مرکز : به خونه وسطی هر سطح میگیم مرکز . رنگ مرکز نشون میده که تو اون سطح چه رنگی باید کامل بشه ؛ مثلا مرکزی با رنگ آبی ، نشون میده که اون سطح باید آبی بشه .
لبه : به قطعه هایی میگن که دو رنگ مختلف دارن و بالا ، پایین ، چپ و یا راست مرکز قرار میگیرند .
گوشه : به قطعه هاییکه سه رنگ مختلف دارند و از اسمش هم که معلومه کجا قرار میگیره ، اون گوشه ها .

برای اینکه خوب متوجه بشید ، شکل کشیدم . مرکز ها آبی ، لبه ها زرد و گوشه ها قرمز اند . برید تو عکس تا قشنگ بفهمید :
3.png
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
لایه ها : به قسمت های افقی روبیک لایه میگن . روبیک کلا سه لایه داره : پایین ، بالا ، وسط . تو آموزش اول از لایه اول یعنی پایین شروع میکنیم ، بعد دوم یعنی وسط و بعدش هم سوم یعنی بالا . لایه های بالا و پایین ، علاوه بر سطح افقی ، سطح بالایی و پایینی رو تشکیل میدند . برای اینکه راحتر بفهمید ، دوباره عکس درست کردم . برید توشکل :
پایینی آبی ، وسطی سبز و بالایی زرد (همینطور که میبینید ، لایه بالایی سطح بالا رو هم تشکیل میده و همینطور لایه پایین ؛ ولی تو شکل متاسفانه سطح پایینی مشخص نیست . )
4.png

MASOUD-CRASH

کاربر سایت
Jun 20, 2018
501
نام
مسعود
خیله خب . الان میریم سراغ فرمولا . من تو این آموزش فرمولا رو بهتون نمیگیم رو شکل میکشم ؛ اما وقتی توی یک سایت میرید باید بلد باشید دیگه ، مگه نه ؟ پس ، بزن بریم ! :D
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
F : یعنی جلوی روبیک که رنگش رو قرمز کردم / R : یعنی راست روبیک که رنگش هم آبیه . برید تو عکس :
5.png
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
U : یعنی بالای روبیک که رنگش سبزه / L : یعنی چپ روبیک که رنگش هم زرده . دوباره برید توی عکس تا بفهمید :
6.png
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
B : یعنی پشت روبیک که رنگش صورتیه / D : یعنی پایین روبیک که رنگش نارنجیه . دوباره برید :
7.png

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

وقتی یه فرمولی بهتون داده شد ، مثلا نوشته بود B ، شما باید سطح پشت را 90 درجه ساعتگرد بچرخونید . اگر داد مثلا B2 ، یعنی سطح پشتی رو 180 درجه بچرخونید . تو بعضی فرمولا میبینیم کنار حروف حرف ( i ) ویا ( ' ) گذاشتند . این یعنی اینکه شما باید اون سطح رو پادساعتگرد بچرخونید ؛ مثلا اگه بهتون گفتند Bi ویا 'B ، یعنی اینکه سطح پشت رو یکبار 90 درجه پادساعتگرد بچرخونید . یک چیز دیگه : B2 و 'B2 باهم فرقی ندارند ، چون هرکدومشون 180 درجه میچرخند . B3 و 'B هم فرقی با هم ندارند و برعکس . حالا شاید بعضیا بگن که آقا B1 چی میشه ؟ خب منظور همون یک دوره ، برای سهولت بکارش نمیبریم ؛ مثل اعداد صحیح مثبت که میشه مثبتشو نذاشت . خب اینم از فرمولا ;) سوالی داشتید بگید در خدمتم :D

• Like
Reactions: HIGH VOLTAGE

MASOUD-CRASH

کاربر سایت
Jun 20, 2018
501
نام
مسعود
سلام به همه . خیله خب چیزای پایه رو گفتم و بالاخره میخوایم بریم سراغ حل روبیک :D
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
اول از همه یه چیزی بگم تا یادم نرفته ، توی این آموزش سعی کنید همیشه روبیکو طوری دستتون بگیرید که قرمز جلو ، آبی راست و سفید بالای روبیک قرار داشته باشه ، بعد از یاد گرفتن روبیک از هر طرف که دلتون خواست میتونید شروع به درست کردنش کنید . اگه بازم نفهمیدید ، برید تو عکس :
8.png

خیله خب . مرحله اول ، درست کردن به اضافه دنباله دار زردرنگ هست . یعنی چی ؟ یعنی اینکه تو سطح زرد ، یه به اضافه زرد درست کنید که رنگ های دیگه لبه های زرد رنگ با مرکز یکی باشه ، بازم نفهمیدی ؟ خب برو تو شکل :
9.png
یعنی لبه «زرد - قرمز» باید زیر مرکز قرمز باشه و لبه «زرد - آبی» هم باید زیر مرکز آبی قرار بگیره و ...
خیله خب ، بریم سراغ حل روبیک :
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
الان باید توی روبیک دنبال یه سری لبه هایی بگردید که یه طرفش زرد باشه ، بعد هم بیاریدش پایین . کلا 4 تا از این لبه ها داریم . حالات مختلفی هم داره که به بررسیشون میپردازیم :

1-
10.png
بردن این لبه به پایین خیلی آسونه ، اما اگه به نکات توجه نکنید ، قطعا به اضافه دنباله دار درست نمیشه ! الان تو این حالت ، بالای لبه زرد رنگه و پایین لبه رنگ های مختلفی داره . برای آماده کردن واسه زدن فرمول ، باید چه کار کنیم ؟ اونقدر لایه بالایی رو میچرخونیم تا پایین لبه مورد نظر بیاد جای مرکز همرنگش ، بپر تو شکل تا بفهمی :
12.png
الان چجوری باید ببریش پایین ؟ کافیه یه F2 بزنی و خلاص ! بپر تو شکل :
14.png
برای بقیه رنگ ها هم همینکارو میکنید .

2-
11.png
یعنی لبه x - زردی که رنگ زرد سطح پایینی باشه . برای این هم مثل مثال بالا این لبه رو جایی میبرید که رنگ بالایی با رنگ مرکز یکسان باشه ! خیله خب ، برای این هم این فرمولو داریم :
15.png
یعنی اگه لبه «زرد - قرمز» داشتیم ، قرمز رو میاریم سرجاش و بعد فرمولو میزنیم .

3-
17.png
این که واقعا آسونه ! اگه ندونید چجوری حلش کنید واقعا براتون متاسفم ! فقط باید یه F بزنید !
18.png
همینطور اگه یه همچین لبه ای به جای اینکه سمت راست باشه ، سمت چپ روبیک بود ، یه اف پریم بزنید و خلاص ! ولی هواستون باشه باید جای همرنگش باشه ! مثل شکل :
19.png

4-
16.png
کافیه یه 'F بزنید و بعدش هم فرمول شکل 2 رو بزنید ! اگه مثل مثال بالا سمت چپ بود ، یه F بزنید و فرمول شکل دو رو انجام بدید ، دیگه شکل نمیکشم چون طول میکشه . اینم فرمول :
20.png

5-
21.png
مثل مثال بالاست ، ولی ایندفعه باید یه F2 بزنید تا بیاد بالا و بعدش هم فرمول شکل دو رو بزنید . برید تو عکس پایینی تا فرمولو بهتر بفهمید :
22.png

خیله خب ، اینم از این پست طولانی ! واقعا برای درست کردن عکسا زحمت کشیدم :D بازم میگم برای اینکه به اضافه دنباله دار دربیاد ، باید اون رنگ لبه غیر زردش با رنگ مرکز یکی باشه تا به اضافه درست شه . از آخر هم باید یه همچین شکلی دربیاد :
9.png
هاراستی یه چیز دیگه تا یادم نرفته ، اون رنگ های خاکستری رو شاید بعضیا نفهمن که چیه ؛ اونا به این معنی اند که رنگ اون قطعه اهمیتی نداره تو درست کردن فورمول . آخیــــــــــــش !

تو پست بعدی نحوه درست کردن لایه پایینو میگم ، فعلا خداحافظ :D ;)

• Like
Reactions: esm nadaram

MASOUD-CRASH

کاربر سایت
Jun 20, 2018
501
نام
مسعود
سلام به همه . شرمنده که نتونستم براتون آموزشتون رو کامل کنم ، اما اومدم یه خبر خوب بهتون بدم ! دارم نرم افزار آموزشی میسازم برای اندروید که بعد برید بازار دانلود کنید و بدون داشتن اینترنت ، آموزشارو ببینید . خیلی هم خوبه ، پس انشالله هفته بعدی لینک رو میذارم اینجا و دانلود کنید و حالشو ببرید ;)

میخوام توش آموزش مکعب 2*2 رو هم بذارم . تا بعد

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر