لینوکس گیمینگ و سهم بازار آن در شبکه استیم در نوامبر 2016

Mr.unknown

کاربر سایت
Aug 29, 2012
434
با آغاز ماه جدید، آمار به روز شده از نظرسنجی شبکه استیم توسط ولو منتشر شد.

در نوامبر 2016، نظرسنجی استیم نشان می‌دهد که "لینوکس" دارای سهم بازار 0.88 درصد است، 95.4 درصد متعلق به مایکروسافت ویندوز، و 3.59 متعلق به macOS رایانه‌های مکینتاش شرکت اپل.

آمار مختص به لینوکس نتایج زیر را نشان می‌دهد:

* محبوب ترین رزولوشن: 1920 در 1080
* رایج ترین گرافیک: Intel HD Graphics
* پرمصرف ترین کارت گرافیک انویدیا: GTX 970
* پرمصرف ترین کارت گرافیک ای ام دی: Radeon R9 200 series
* آمار CPU: اکثریت قاطع کاربران لینوکس با 82.7 درصد از سی پی یو Intel استفاده می‌کنند در حالیکه AMD دارای سهم 17 درصد است. 45.81 درصد از سی پی یو ها دارای 4 هسته بود.
آمار RAM: تعداد 30.69 درصد از 12 گیگابایت رم و یا بالاتر استفاده می‌کردند و 19.07 از 7 گیگابات رم.

منابع:
Code:
* http://phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Steam-November-2016
* http://store.steampowered.com/hwsurvey/

==========

آمار نشون میده بیشتر کاربران استیم بر روی لینوکس سیستم‌های سطح بالا و گرون قیمت دارند، این به دلیل بازدهی کمتر بازی‌ها روی لینوکس به خاطر مشکلات مربوط به گرافیک هستش، وضعیت گرافیک AMD روی لینوکس اصلا مناسب نیست، حتی SteamOS با کارت‌های RADEON 8500 و بالاتر کار می‌کنه و به دلیل بازدهی پایین به یک سیستم هیولا احتیاج هست:
Code:
http://store.steampowered.com/steamos/buildyourown
من خودم چند ساله فقط از گنو/لینوکس (با عرض عرادت به ریچارد استالمن!) استفاده می‌کنم و به شدت طرفدار و پشتیبانش هستم، گنو/لینوکس در زمینه بازی زیاد جالب نیست، البته کارت‌های گرافیک جدید مخصوصا اون‌هایی که از vulkan پشتیبانی می‌کنند وضعیت پشتیبانی خوبی دارند ولی کارت‌های قدیمی بازدهی و وضعیت خوبی با درایورهای متن باز ندارند، درایور انحصاری کارت‌های قدیمی را هم یا نمی‌توان روی سیستم نصب کرد به دلیل تغییرات کرنل (هسته) و سرور X (سیستم گرافیک لینوکس و دیگر شبه-یونیکس‌ها) یا به دلیل همون تغییرات دارای مشکل هستند، من به خاطر این مشکل و همین طور دیگر مشکلاتی که PC گیمینگ دارد، کلا PC گیمینگ را کنار گذاشتم و به سمت کنسول رفتم. البته با لایه سازگاری ویندوز به نام WINE که پیاده‌سازی متن باز از دایرکت اکس (DiretX) و اجزای ویندوز ارائه می‌دهد می‌توانید بازی‌های قدیمی را با بازدهی نسبتا خوبی اجرا کنید ولی فقط بازی‌های قدیمی، حداقل پنج-شش یا هفت سال قبل و قدیمی‌تر.

لطفا نظر و تجربیات خود را در زمینه لینوکس گیمینگ بگید.

Mr.unknown

کاربر سایت
Aug 29, 2012
434
در رابطه با لایه سازگاری WINE یک نکته‌ای رو بگم و اون اینکه اگر یک بازی ویندوز از موتور بازی سازی‌ای استفاده کرده باشه که مبتنی بر OpenGL باشد خیلی راحت‌تر از طریق WINE اجرا می‌شود، چون پیاده‌سازی متن باز از دایرکت اکس (DiretX) کامل نیست، نسخه 9.0c اون که ماله چندین ساله قبل هستش به طور کامل یا تقریبا کامل پیاده سازی شده ولی نسخه‌های جدیدتر مخصوصا نسخه 11 به بالاتر به شدت ناقص هستند و اصلا نمی‌تونند بازی‌ای رو اجرا کنند، پیاده سازی از نسخه 10 در جریان است. عبارت DirectX را در صفحه سوالات متدوال برای WINE جستجو کنید:

FAQ - WineHQ Wiki

از بازی‌های جدیدی که به خوبی توسط WINE اجرا می‌شوند می‌توان به بازی Rage اشاره کرد.

در صفحه زیر نام نرم افزار یا بازی مورد نظر خود را بنویسید تا وضعیت پشتیبانی آن نشان داده شود:

WineHQ - Browse Applications

pizza

کاربر سایت
Jun 6, 2016
267
دوست عزیز، لینوکس به درد بازی کردن نمیخوره، به چند دلیل اساسی:

۱- رابطهای api بسیار ضعیفی داره (openGL و ولکان) که از عملکردشون بسیار ضعیفتر از DirectX هست. مثالش عملکرد ضعیف steam os در برابر ویندوز تو اجرای بازیهاست که میتونی به بنچمارکها مراجعه کنی.
۲- پکیج منجر توزیعهای لینوکس با هم متفاوته و اون بازیهایی هم که برای لینوکس پورت شده فقط از دبیین-بیس‌ها پشتیبانی میکنن.
۳- سازندگان قطعات سخت افزاری به ندرت برای لینوکس درایور مینویسن، یا اصلاً نمینویسن. اونایی هم که مینویسن یه خط در میونه، یعنی تا برن یه ورژن جدید برای لینوکس بدن میبینی قبلش دو سه تا ورژن جدید برای ویندوز منتشر شده قبلش.
۴- تعداد کاربران لینوکس بسیار کمتر از ویندوزه و معمولاً برای شرکتها نمی‌صرفه که بازیهاشونو روش پورت کنن.

• Like
Reactions: masoud101

Mr.unknown

کاربر سایت
Aug 29, 2012
434
دوست عزیز، لینوکس به درد بازی کردن نمیخوره، به چند دلیل اساسی:

۱- رابطهای api بسیار ضعیفی داره (openGL و ولکان) که از عملکردشون بسیار ضعیفتر از DirectX هست. مثالش عملکرد ضعیف steam os در برابر ویندوز تو اجرای بازیهاست که میتونی به بنچمارکها مراجعه کنی.
۲- پکیج منجر توزیعهای لینوکس با هم متفاوته و اون بازیهایی هم که برای لینوکس پورت شده فقط از دبیین-بیس‌ها پشتیبانی میکنن.
۳- سازندگان قطعات سخت افزاری به ندرت برای لینوکس درایور مینویسن، یا اصلاً نمینویسن. اونایی هم که مینویسن یه خط در میونه، یعنی تا برن یه ورژن جدید برای لینوکس بدن میبینی قبلش دو سه تا ورژن جدید برای ویندوز منتشر شده قبلش.
۴- تعداد کاربران لینوکس بسیار کمتر از ویندوزه و معمولاً برای شرکتها نمی‌صرفه که بازیهاشونو روش پورت کنن.

* رابط openGL تنها در زمینه سه بعدی از DirectX ضعیف‌تره، ولی ولکان که نسل بعدی اون هستش در آخرین بنچمارک‌هایی که من دیدم در زمینه بازدهی سه بعدی با DirectX برابر و در مواردی در حد خیلی کم از اون بهتر بود، ولی خب مشکل اینجاست تنها کارت‌های جدید از اون پشتیبانی میکنند.

* بازی‌هایی که به لینوکس پورت شده‌اند عمدتا فقط از طریق شبکه استیم ارائه شده‌اند، به همین دلیل چون کاری با مدیر بسته سیستم ندارند فرقی نداره از چه توزیع با چه سامانه مدیریت بسته استفاده شود.

* مورد چهارم درسته، الیته شرکت valve و دیگران دارند سخت تلاش میکنند تا توجه بازی سازان را به لینوکس جلب کنند.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر