Wasteland 3

imsdq2ozxdjjca0lqmbu.jpg

Wasteland 3
PC, Xbox One, Xbox Gamepass, PS4, macOS, Linux
Developer :
inXile Entertainment
Publisher:
Deep Silver
Genre :
Computer Role Playing
(CRPG)
Release Date:
August 28 2020
7 شهریور 1399

تاریخچه سری Wasteland
161193
نسخه اول از سری بازی های کلاسیک Wasteland توسط Interplay Productions در سال 1988 بر روی َApple II، Commodore 64 و کامپیوتر های IBM عرضه شد. برایان فارگو برای این بازی قصد داشت که ترکیبی از سری معروف Ultima و بازی قبلی استودیو یعنی Bard’s Tale بوده و مانند فیلم Mad Max در یک محیظ پسا آخرالزمانی رخ بدهد. نسخه اول در میان تحسین منتقدین که اکثرا به عمق نقش آفرینی و انتخاب های بازی اشاره می کردند عرضه شد و فروش نسبتا بالایی را تجربه کرد.

در ادامه استودیو Interplay مشغول ساخت یک sequel برای Wasteland شد که به خاطر در دسترس نبودن IP (در اختیار EA در آن زمان) با یک توفیق اجباری IP مشهور Fallout خلق شده و بازی در حال توسعه به این نام تغییر یافت. در سری بازی های Fallout اشارات مستقیم و غیرمستقیم به نسخه اول Wasteland به طور فراوان یافت می شود.

پس از ورشکستگی استودیو Interplay (که به نوعی پدر بازی های RPG غربی می باشند و ردپای اعضای این استودیو و استودیو های زیر مجموعه در بسیاری از بازی های RPG به چشم می خورد) برایان فارگو در سال 2002 استودیو inXile Entertainment را تاسیس کرد. از بدو تاسیس این استودیو فارگو به دنبال IP Wasteland بوده و بالاخره در سال 2012 استودیو اینگزایل کمپین کیک استارتر برای نسخه دوم Wasteland را اعلام کرد. این بازی در کمپین کیک استارتر خود به موفقیت بالایی رسیده و در حدود 3 میلیون دلار از طرف حمایت کنندگان سرمایه جذب کرد. به غیر از فارگو به عنوان کارگردان بازی ، افراد مشهوری چون Chris Avellone و Colin McComb به تیم سازنده بازی اضافه شدند. بازی در سپتامبر 2014 و منتقدین از داستان بازی و انتخاب های متعدد و کمبت تاکتیکی بازی تعریف کردند. طبق گفته فارگو در سال 2016 بازی درآمد 12 میلیون دلاری داشته که با توجه به بودجه بازی رقم مناسبی به نظر می رسد.

نسخه سوم بازی 2 سال پس از عرضه نسخه دوم یعنی در سپتامبر 2016 معرفی شد. در این نسخه به جای کیک استارتر، استودیو به سراغ fig رفته که نوعی سرمایه گذاری مشارکتی می باشد و افرادی که که در این برنامه شرکت می کنند به ازای سرمایه گزاری خود از فروش بازی سهمی مشخص دریافت می کنند. نسخه سوم موفق شد در این سرمایه گذاری مشارکتی مبلغ حدود 3 میلیون دلار جذب کند. تیم سازنده بیشتر از افرادی هستند که بر روی Torment: Tides of Numenera کار کرده اند. در سال 2018 با خرید استودیو inXile توسط مایکروسافت، حق IP سری Wasteland به مایکروسافت رسید. مایکروسافت با پرداخت سود 32 درصد به سرمایه گذاران fig حق انتشار بازی را خریداری کرده و بازی را برای بهبود بیشتر از آخر 2019 به 2020 تاخیر زد. سرمایه گذاری اضافی مایکروسافت طبق گفته فارگو باعث افزایش دیالوگ های صداگزاری شده، پایان های بیشتر، بهبود گرافیک ، پولیش و باگ گیری و موارد دیگر شده است.

خلاصه داستان نسخه اول (خطر اسپویلر)
161195
در سال 2087 چند نسل پس از جنگ هسته ای در سال 1998 افراد باقی مانده از شاخه مهندسی ارتش آمریکا گروهی موسوم به Desert Rangers را در جنوب غربی آمریکا (شامل ایالت های آریزونا، نیو مکزیکو، کالیفورنیا ، نوادا، تگزاس و ...) تشکیل داده و در برای حفظ نظم و محافظت از بازماندگان بمب های هسته ای تلاش می کنند. این گروه با تهدیدی جدی روبرو شده که قصد دارد بقیه انسان های باقی مانده را از بین ببرد. یک AI باقی مانده از زمان قبل از جنگ در یک پایگاه نظامی به نام کوچیز، در حال ساخت ماشین های کشتار و ربات های انسان نما با کمک ایروین فینستر فرمانده سابق این پایگاه می باشد. قصد این AI کامل کردن پروژه داروین برای جایگزینی جمعیت "معیوب" جهان با افراد مهندسی شده است. Desert Rangers در ادامه موفق به نابودی پایگاه کوچیز می شوند.

خلاصه داستان نسخه دوم (خطر اسپویلر)
161196

15 سال پس از اتفاقات نسخه اول، ژنرال وارگاس (از شخصیت های اصلی نسخه قبل) که فرمانده جدید Desert Rangers به حساب می آید گروهی تازه (پارتی تحت کنترل گیمر) را برای تحقیق در مورد پیام های رادیویی عجیب و مرموز که پیام تلفیق انسان و ماشین را دارد، مامور می کند. Desert Rangers دریک پایگاه قدیمی در آریزونا ، پس از شکست دادن ساکنین قبلی یعنی Guardians ساکن شده اند. گروه در ادامه با روبرو شدن با یک Synth یا همان ربات انسان نما، باعث نگرانی وارگاس به دلیل یادآوری AI پایگاه کوچیز و ارتش ربات های آن می شوند. گروه Desert Rangers مامور به نصب کردن تجهیزات رادیویی در 2 مکان مختلف برای یافتن منبع پیام های رادیویی می شود. با کمک کردن به اهالی آریزونا وانتخاب های سخت (انتخاب کمک به محل تصفیه آب یا تولید محصولات کشاورزی، کمک به قبیله های بازمانده سرخپوستی، کمک به اهالی دره تایتان که در آن راهبان دیوانه با نارنجک های هسته ای انتحاری می زنند و ...) در نهایت گروه با نصب تجهیزات در شهری به نام دمونتا در این ماموریت موفق می شوند. در ادامه ژنرال وارگاس و همکاران با استفاده از این تجهیزات منبع پیام رادیویی را در میان تعجبشان لوس آنجلس مشخص می کنند. قبل از این تصور این بوده که در بیرون از محدوده رادیواکتیوی که آریزونا را احاته کرده زندگی جریان ندارد.

پس از قطع ارتباط با گروه اولیه شناسایی، وارگاس گروه پلیر را به لوس آنجلس میفرستد. در این منطقه Desert Rangers با گروه های مختلفی آشنا شده که هر کدام سیاست های مختلفی داشته و اهداف جداگانه ای را دنبال می کنند. به طور خاص 2 گروه فرزندان Citadel به رهبری شخصی به نام ماتایس که و گروهی از ربات های قاتل که توسط AI به نام دوگن کنترل می شوند مورد توجه قرار می گیرند. در ادامه با تقابل پلیر با دوگن و ماتایس مشخص می شود این 2 همدست هم بوده و از بازماندگان Guardians می باشند و قصدشان انتقام از Desert Rangers با نابود کردن آنهاست. در کنار این این 2 قصد دارند AI پایگاه کوچیز را که در بازی اول به نظر نابود شده را فعال کنند. این AI قبل از نابودی خود را به کامپیوترهای مقر فعلی Desert Rangers منتقل کرده و دوگن و ماتایس قصد دارن با آپلود کردن ذهن خودشان به این AI جهان را کنترل کنند. پس از نابودی دوگن، پلیر به مقر Desert Rangers برگشته و جنگ تمام عیاری که پس از فعال سازی AI در گرفته را مشاهده می کند. در ادامه با تقابل با AI پلیر متوجه شده که باعث جنگ هسته ای در سال 1998 همین AI بوده که با تحریک کردن شوروی باعث پرتاب موشک های هسته ای شده. پلیر با منهدم کردن کل پایگاه Desert Rangers، این AI را نابود می کند.

داستان Wasteland 3
161198

بازی سوم پس از اتفاقات نسخه دوم رخ می دهد. Desert Rangers که بدونه پایگاه سرگردان شده اند از رهبر منطقه کلورادو The Patriarch پیغامی برای کمک دریافت می کنند که قول می دهد در ازای آن به Desert Rangers برای بازسازی خودشان کمک کند. گروهی به نام نوامبر برای ارتباط با Patriarch عازم نواحی یخ زده کلورادو می شود.

تغییرات مهم گیم پلی Wasteland 3 نسبت به نسخه قبل

161199

تعداد افراد پارتی تحت کنترل پلیر به 6 کاهش پیدا کرده است.(7 در نسخه قبل) از این 6 نفر 4 نفر Desert Rangers هایی هستند که شما خلق می کنید و قابلیت کاستومایز دارند. 2 نفر دیگر از افراد مختلفی که حین بازی با آنها رو برو می شوید، می باشند.

161200

گیم پلی نوبتی بازی دچار تغییر شده است. در بازی قبل افراد پارتی و دشمنان بر اساس Initiative stat نوبت بازی پیدا می کردند و این باعث می شد یک سری از build هایی که Initiative پایین داشتند نوبت کمتری دریافت کنند و تاثیر کمتری داشته باشند. در نسخه سوم به سبک XCOM درهر نوبت پلیر با همه افراد پارتی بازی کرده و در نوبت بعد همه افراد دشمن بازی می کنند. این مسئله تاثیر قابل توجهی بر روی مکانیک هایی مانند Ambush (overwatch در XCOM) خواهد داشت.

161201

دیگر تغییر اضافه شدن اسکیل های اکتیو به کمبت بازی می باشد که می تواند تفاوت کلاس های بازی را بیش از پیش کند. همچنین کلاس stealth به بازی اضافه شده که تنوع زیادی به ترکیب پارتی می دهد.

161202

یکی از مهمترین تغییرات سیستم branching دیالوگ است که بسیار عمیق تر شده و انتخاب های زیادی در اختیار پلیر می دهند. همچنین دیالوگ های مهم بازی، دوربین ایزومتریک به اول شخص تغییر کرده و چهره افراد در هنگام دیالوگ (مانند سری Fallout) قابل مشاهده می باشد.

161203

از دیگر ویژگی های جدید اضافه شدن خودرو به بازی است که برای حرکت در میان مناطق بازی مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین می توان سلاح ها و و لوازم دیگر را در آن ذخیره کرد.

آخرین ویرایش:

NaViiDii

God Of War
کاربر سایت
Jan 4, 2009
14,900
نام
نـــــــویـــــــــد
چقدر همیشه دوست داشتم ازین نوع سبک نوبتی خوشم بیاد چون به نظرم خیلی جالب و سرگرم کنندن اما تا امروز نشده. آخریش همون XCOM2 بود. شانسمو با این بازی هم امتحان کنم ببینم چی میشه :D

hercule-poirot

RPG Guru
کاربر فعال
Aug 1, 2007
1,203
چقدر همیشه دوست داشتم ازین نوع سبک نوبتی خوشم بیاد چون به نظرم خیلی جالب و سرگرم کنندن اما تا امروز نشده. آخریش همون XCOM2 بود. شانسمو با این بازی هم امتحان کنم ببینم چی میشه :D

XCOM تمرکز خیلی زیادی رو کامبت داره و خب تقریبا کل بازی حول همین کامبته.
Wasteland بخش مهمیش داستان و انتخاب هایی که جلو روی آدم میزاره. حتما امتحانش کن.

Hellgate:london

کاربر ویژه
Loyal Member
Sep 26, 2005
2,546
نام
محمدرضا . م

سلام.

منم مثل شما از این نوع سبک ها خوشم نمی یومد.

تا اینکه سال قبل یه بازی خیلی کم حجم دانلود کردم و یک گیم پلی توی gamespot از بازی دیدم. علاقمند شدم به بازی و رفتم سراغش. الان تقریبا بازی نبوده که در 4 سال اخیر اومده باشه و من تمومش نکرده باشم.

اسم اون بازی که من رو علاقمند کرد : Mutant Year Zero : Road to Eden

نمرات شاهکاری گرفت این بازی به نظرم.

یا علی...

American Idiot

کاربر سایت
May 16, 2012
644
نام
Shayan
منم خوشم نمیومد تا اینکه Divinity original sin 2 گرفتم و یه 300 ساعتی بازی کردم :D
حتما امتحانش کن.
بی صبرانه هم منتظر ویستلند 3 هستم :x

NaViiDii

God Of War
کاربر سایت
Jan 4, 2009
14,900
نام
نـــــــویـــــــــد
سلام.

منم مثل شما از این نوع سبک ها خوشم نمی یومد.

تا اینکه سال قبل یه بازی خیلی کم حجم دانلود کردم و یک گیم پلی توی gamespot از بازی دیدم. علاقمند شدم به بازی و رفتم سراغش. الان تقریبا بازی نبوده که در 4 سال اخیر اومده باشه و من تمومش نکرده باشم.

اسم اون بازی که من رو علاقمند کرد : Mutant Year Zero : Road to Eden

نمرات شاهکاری گرفت این بازی به نظرم.

یا علی...

اتفاقا این بازی هم رو گیم‌پس هستش! حتما تستش میکنم. مرسی که گفتی
دیشب یه ویدئو دیدم در مورد این Wasteland 3 که یه توضیحاتی در مورد بازی میداد در قالب "۱۴ چیزی که نیاز دارید بدونید". خیلی خوب بود همه چیز. حجمشم که مناسبه شکر خدا

mobin.hb96

کاربر سایت
Feb 12, 2019
2,187
نام
مبین
هیچوقت از بازیای strategy خوشم نیومده
استراتژی نیست این دوست عزیز.
نقش افرینیه.

خییلی فرق داره با استراتژی های مدنظر شما.
مگر اینکه کلا از دوربین ایزومتریک بدت بیاد

mobin.hb96

کاربر سایت
Feb 12, 2019
2,187
نام
مبین
جالبه پریلود بازی برا pc حجمش ۳۶ گیگه
برا وان معمولی ۱۵ گیگ.
تا اینجای کار عادیه.

ولی از طرفی برا وان اکس هم باز ۱۵ گیگه که اینجاش عجیبه چون حجم بازی ها تو وان اکس معمولا نزدیک نسخه pc عه.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر