100 بازی RPG برتر تاریخ از نگاه IGN

highergraphic

کاربر سایت
Jul 18, 2007
292
i461595_rpgs-cover.jpg

IGN یه مدت بود که هر روز 10 تا بازی جدید به لیستش اضافه می کرد که امروز بلاخره تموم شد.
اینم لیست:
100 - Ys Book I & II
99 - Lunar: Eternal Blue
98 - Shadow Hearts: Covenant
97 - Final Fantasy VIII
96 - Phantasy Star
95 - The Legend of Dragoon
94 - Vagrant Story
93 - Tales of Phatansia
92 - Diablo III
91 - Fable II
90 - Shin Megami Tensei: Persona 4
89 - Fallout: New Vegas
88 - Final Fantasy IX
87 - Lufia II: Rise of the Sinistrals
86 - Shadowrun
85 - Breath of Fire III
84 - Kingdom Hearts
83 - Fire Emblem
82 - Might and Magic VI: The Mandate of Heaven
81 - Dragon Warrior VII
80 - Dungeon Master
79 - Icewind Dale 2
78 - The Witcher 2
77 - Tales of Symphonia
76 - Illusion of Gaia
75 - Front Mission 3
74 - Wizardry 8
73 - Final Fantasy
72 - Grandia 2
71 - The Bard's Tale
70 - Demon's Souls
69 - Shin Megami Tensei: Persona 3
68 - Kingdom Hearts 2
67 - Final Fantasy Tactics Advance
66 - Mario & Luigi: Partners in Time
65 - Paper Mario: The Thousand Year Door
64 - Final Fantasy X
63 - Skies of Arcadia
62 - The World Ends With You
61 - Chrono Cross
60 - EVE Online
59 - Phantasy Star IV
58 - Freedom Force
57 - Mass Effect 2
56 - Tactics Ogre: Let Us Cling Together
55 - Monster Hunter Tri
54 - Neverwinter Nights 2
53 - Ultima VII
52 - Odin Sphere
51 - Wild Arms
50 - Golden Sun
49 - Dragon Quest V
48 - Tales of Destiny
47 - Xenogears
46 - Pool of Radiance
45 - Disgaea
44 - Suikoden II
43 - Valkyria Chronicles
42 - Lunar: Silver Star Story
41 - Xenoblade Chronicles
40 - Ogre Battle: The March of the Black Queen
39 - Ultima Underworld: The Stygian Abyss
38 - Phantasy Star II
37 - Guild Wars
36 - Shining Force II
35 - Pokemon Black/White
34 - Fallout
33 - Ultima Online
32 - The Elder Scrolls: Morrowind
31 - Neverwinter Nights
30 - Jade Empire
29 - Dragon Warrior
28 - Fallout 2
27 - Dragon Quest VIII
26 - Ultima IV
25 - Deus Ex
24 - Baldur's Gate
23 - Phantasy Star Online
22 - Elder Scrolls IV: Oblivion
21 - Super Mario RPG
20 - Everquest
19 - System Shock 2
18 - Dark Souls
17 - Earthbound
16 - Diablo
15 - Secret of Mana
14 - Final Fantasy Tactics
13 - Planescape Torment
12 - Star Wars: Knights of the Old Republic
11 - Final Fantasy VII
10 - Fallout 3
9 - Mass Effect 1
8 - World of Warcraft
7 - The Elder Scrolls V: Skyrim
6 - Diablo 2
5 - Final Fantasy IV
4 - Pokemon Red/Blue
3 - Baldur's Gate 2
2 - Chrono Trigger
1 - Final Fantasy VI

779

کاربر سایت
Oct 27, 2009
834
نام
شایان
حرف از Mass Effect ها نزنیم که المان هایه RPG زیادی داشتند!!! این بازی بیشتر به Interactive Action/Advanture میخوره تا RPG . یک داستان از پیش تعیین شده ( درست مثله HR ) که شما با چند تا تغییر ، فق پایان رو در چند حالت میبینید. و جالب اینجاست که در طول بازی نمیتونین اون جوری که بخواین بازی کنینو بازی تقریبا یک روند خطی طی میکنه. + تمامه سریه Mass Effect بر مبنایه Skill بازی کردن شما ساخته شده!! یعنی شما تو همون اول بازی میتونین بدون هیچ لولی تا آخر برین که این اصلا با تعریف RPG در تضاد هست!! ( یک بازیه RPG باید کاراکتر ها قدرت درگیری داشته باشند ، نه خوده بازیکن ، مثله Fallout هایه قدیم یا Baldur's Gate )
کلا بازی هایه اخیر Bioware عین این هست که یک راهی رو برایه شما خیلی قشنگ و سینماتیک باز کردند تا اتمامه بازی ، اما اون راه فقط همونه و بس.
در مورده Skyrim هم ، یک سری پیشرفت ها داشته و پسرفت ها ، بزرگترین مشکل بازی دیالوگ ها و نوعه Quest ها بود که یک جورایی کیفیت RPG هایه کلاسیک رو نداشت + سیستم لولینگ و Skill ها هم ضعیف کار شده بود تا حدی. اما با همین وضعیتش از 100 تا ME یا DA2 و Witcher و ... بهتر هست.( دلیل هم اگه خواستین من یک کتاب براتون مینویسم )

mrspear

کاربر سایت
Jun 24, 2011
322
نام
Amir Mohamad
لیست عجیبیه و اگر بخوای دقیق نگاه کنی میفهمی که بازی ها تا حدودی بر اساس عمق RPG اندازه گیری نشدند بلکه بر اساس یک RPG خوب بودن
اندازه گیر شدن.برای مثال Skyrim شاید یک RPG عمیق نباشه اما یک RPG سطحی بسیار خوب و فوق العادست !به این معنا که
شما میری توی سایت IGN روی یک بازی کلیک میکنی اگر نوشته بود سبک RPG و امتیازش 10 بود جزو رتبه های برتر اینجا محسوب میشه!
با این حال مشکلات زیادی داشت و از جمله معدود مشکلاتش نبود Drogon Age که خیلی رتبه بالایی میتونست داشته باشه همچنین رتبه ME 2

Nocturnus

کاربر سایت
Sep 11, 2012
20
نام
Cyrus
من نه ادعای Old School بودن دارم نه سوپر هاردکور هستم بازی های RPG رو هم شاید تازه 4-5 سال شروع کرده باشم ولی چون علاقه ی زیادی به این سبک دارم خیلی از بازی های RPG قدیمی رو هم بازی کردم و با هر معیاری که حساب می کنم Skyrim رو نمیشه یه RPG درست و حسابی دونست. دلایلش هم بسیار زیاده مثل ارتقای خودکار Skill ها (این اگه به گیم پلی بازی لطمه نمیزد هیچ اشکالی نداشت ولی در بازی میبینیم که به دلیل بالانس نبودن مثلا یه skill مثل smithing با وجود این که توی لول های بالا بسیار به درد بخور هست ولی توی لول های پایین ضعیف و عملا بی خاصیت هست و این مشکل بزرگی رو ایجاد میکنه چون من عملا در اوایل بازی دلیلی برای استفاده از این skill نمیبینم و به تبع اون لولم هم در این اسکیل بالا نمیره و در واقع 99% افراد برای بالا بردن smithingـشون به جای این که ازش استفاده ی مفید بکنن مثلا میرفتن 500 تا dagger میساختن.) بالانس نبودن skill ها (مثلا lockpick عملا هم خودش و هم perk هاش بی خاصیت بودن چون از همون اول بازی میشد حتی قفل های master رو هم با 7-8 تا lockpick باز کرد) دیالوگ های ساده و بدون تاثیر بودن اون ها در 99% مواقع (این قسمتش در حد Mass Effect بود :biggrin1:) عدم وجود انتخاب های مهم در بازی (توی ماموریت های اصلی که تا جایی که یادم میاد یه انتخاب بیشتر وجود نداشت که اونم تاثیری روی پایان بازی نمیذاشت) و به دلیل همین عدم وجود انتخاب، بازی یک پایان بیشتر نداره. ماموریت های جانبی ساده و تکراری (تقریبا همه ی ماموریت های جانبی این بازی شامل رفتن به dungeon های مثل هم و کشتن دشمنای مثل هم و در آخر برداشتن یه آیتم یا کشتن باس و برگشتن به شخص ماموریت دهنده بودن) و از همه بد تر خطی بودن ماموریت های بازی در حد COD من که توی هیچ ماموریت این بازی ندیدم که دو تا راه مختلف جلوم باشه همیشه روی یک خط حرکت میکردم!
خب ایرادایی که گرفتین اکثرا بنی اسرائیلی ـه. اینکه شما یا آقای X از یه Skill استفاده درستی نکردین دلیل بر بالانس نبودن Skill ها نیست. شما خیلی راحت میتونی تو لول های پایین قفل های Master رو بدون هیچ دردسری باز کنی ولی همه مثل شما نیستن. ممکنه برای یه نفر سخت ترین کار تو Skyrim باز کردن قفل ها باشه. اونوقت تکلیف این آقا چیه؟ باید بره 2-3 هزار تا Lockpick بخره و موقع باز کردن قفل ها دست به دامن ائمه اطهار بشه تا شاید فرجی بشه و قفل باز شه؟ یا اینکه بره Skill Lockpick ـش رو بالا ببره و با استفاده از Perk های این Skill باز کردن قفل ها رو واسه خودش راحت کنه؟
دیالوگ های ساده و نداشتن پایان های مختلف هم هیچ ربطی به RPG و عمق RPG نداره که اگه ربط داشت، آثار استاد دیوید کیج (!) تو Top 10 این لیست بود!:d
در مورد کوئست های بازی هم احتمالا Questline های مختلف بازی رو نرفتید و فقط به تموم کردن Main Quest و Misc. Quest بسنده کردید که اگه غیر از این بود هیچوقت این حرف رو نمیزدید.

چرا مردم فکر می‌کنن حتما تو بازی‌های FPS باید یه مسلسل داشته باشی‌ و بیفتی دنبال جهان خواران? هر بازی‌ای که تمرکزش رو جنگ‌های سریع با سلاح‌های Melee و Projectile based باشه و در حالت First person باشه FPS نامید می‌شه. First Person melee چون زیر مجموعه FPS هست و تو این بازی‌ها تمرکز بر روی Melee combat نیست همین FPS میگن بهش.که البته منظور من این بود که اکشن بازی بیشتر هست.
سبک جدیدی اختراع شده؟ First Person Melee دیگه چه صیغه ایه؟ FPS اسمش روشه: شوتر اول شخص. یعنی دقیقا همون داشتن مسلسل و افتادن دنبال جهان خواران.
در کل شمایی که هزاران ساعت وقت پای بازی های RPG گذاشتی و 1490 تا پست تو تاپیک اسکایریم داری باید بتونی یه چندتا دلیل واسه RPG نبودن اسکایریم یا آبلیویون بیاری. FPS با المان RPG به امثال Borderlands میگن نه Skyrim-Oblivion !

حرف از Mass Effect ها نزنیم که المان هایه RPG زیادی داشتند!!! این بازی بیشتر به Interactive Action/Advanture میخوره تا RPG . یک داستان از پیش تعیین شده ( درست مثله HR ) که شما با چند تا تغییر ، فق پایان رو در چند حالت میبینید.
من با ME2 و ME3 کاری ندارم ولی تو ME1 کدوم المان های RPG وجود نداشتن که میگید Interactive Action/ Adventure؟ کوئست نداشت؟ دنیای بزرگ نداشت؟ سیستم Level Up نداشت؟ سیستم Looting نداشت؟ خواهشا با دلیل در مورد یه چیزی نظر بدید!

آخرین ویرایش:

EL CHE

کاربر سایت
Mar 5, 2012
858
نام
میـرعلی
ای جی ان .. کلونی منتقدان عقب مانده :|
تنها نکته ی مثبت لیست ، حضور نداشتن " اسکایریم " ، در مقام و رتبه ی اوله لیسته ؛ الباقی ...

779

کاربر سایت
Oct 27, 2009
834
نام
شایان
من با ME2 و ME3 کاری ندارم ولی تو ME1 کدوم المان های RPG وجود نداشتن که میگید Interactive Action/ Adventure؟ کوئست نداشت؟ دنیای بزرگ نداشت؟ سیستم Level Up نداشت؟ سیستم Looting نداشت؟ خواهشا با دلیل در مورد یه چیزی نظر بدید!

البته من بیشتر تمرکز صحبتم رویه 2 و 3 بود( که متاسفانه نگفتم) اما همون 1 هم ، همونطوری که گفتم بازی پایه و اساسش انتخاب ها هست و مسئله ی مهمی که بعدش گفتم این هست که بازی بر اساسه Skill هایه شما ساخته شده ، نه Skill کاراکترهای بازی. در ضمن ، اگه هر بازی ای این سیستم ها رو داشته باشه ، پس یک RPG قوی هست!؟ اگه اینطوریه ، Darksiders هم اینجوریه! تویه این نسل کلا بازی ها ( همشون تقریبا ) هر کدوم یک مقدار المان هایه RPG دارن ، و این کاری کرده که سطح RPG خیلی بالاتر از داشتن سیستم Looting و Level UP باشه! حتی Prototype ه LVL UP داره! اصلا ME با داشتن کاور گیری ، داره بزرگترین المان یک بازیه شوتر رو در این نسل تو خودش جای میده!!!! تمامه سیستم Combat بازی ، تمامش! ماله سبک شوتر هست و با استناد به حرفم که این نسل سطح شناخت RPG بالاتر رفته ، داشتن lvl up برایه Combat یک امر طبیعیه! پس در واقع Combat بازی هیچ ربطی نداره به RPG بازی.
با این حال نسخه ی 1 خیلی بهتر از بقیه ی نسخه ها بوده.
یک چیزه دیگه هم بگم که بازی هایه RPG اگه بر اساسه Skill کاراکتر ها ساخته نشن ، پس باید یا یک چیزی بین مهارت شما و کاراکتر بازی باشه ( مثله نسخه ی قدیمی Deus Ex ) ، یا کلا مهارت شما! که ME و Witcher و Deus Ex جدید حتی تویه رده ی دوم هستن. اما Skyrim اگه تویه اون دسته ی « مهارت کاراکتر» نباشه ، تویه اون دسته ی بعدی هست. پس حداقل سطح Combat بازی خیلی اصیل تر از RPG هایه این چندوقت اخیر هست.
( دفعه ی بعد هم بشه که اینقدر Agressive نیاین جلو :D )

Destruction

The Death Fleet Descends
Loyal Member
Jun 12, 2010
8,152
نام
Blue Shadow
خب ایرادایی که گرفتین اکثرا بنی اسرائیلی ـه. اینکه شما یا آقای X از یه Skill استفاده درستی نکردین دلیل بر بالانس نبودن Skill ها نیست. شما خیلی راحت میتونی تو لول های پایین قفل های Master رو بدون هیچ دردسری باز کنی ولی همه مثل شما نیستن. ممکنه برای یه نفر سخت ترین کار تو Skyrim باز کردن قفل ها باشه. اونوقت تکلیف این آقا چیه؟ باید بره 2-3 هزار تا Lockpick بخره و موقع باز کردن قفل ها دست به دامن ائمه اطهار بشه تا شاید فرجی بشه و قفل باز شه؟ یا اینکه بره Skill Lockpick ـش رو بالا ببره و با استفاده از Perk های این Skill باز کردن قفل ها رو واسه خودش راحت کنه؟
دیالوگ های ساده و نداشتن پایان های مختلف هم هیچ ربطی به RPG و عمق RPG نداره که اگه ربط داشت، آثار استاد دیوید کیج (!) تو Top 10 این لیست بود!:d
در مورد کوئست های بازی هم احتمالا Questline های مختلف بازی رو نرفتید و فقط به تموم کردن Main Quest و Misc. Quest بسنده کردید که اگه غیر از این بود هیچوقت این حرف رو نمیزدید.

سبک جدیدی اختراع شده؟ First Person Melee دیگه چه صیغه ایه؟ FPS اسمش روشه: شوتر اول شخص. یعنی دقیقا همون داشتن مسلسل و افتادن دنبال جهان خواران.
در کل شمایی که هزاران ساعت وقت پای بازی های RPG گذاشتی و 1490 تا پست تو تاپیک اسکایریم داری باید بتونی یه چندتا دلیل واسه RPG نبودن اسکایریم یا آبلیویون بیاری. FPS با المان RPG به امثال Borderlands میگن نه Skyrim-Oblivion !

برا بحث درست به یه سری تعریف معیار برا چیز‌های خاص نیاز هست .

وقتی‌ شما معنی‌ کلمی شوتر رو فقط تو سلاح‌های مدرن میدونین و شروع به مسخره کردن می‌کنین ادامه این بحث برا هر دو طرفمون بی‌ نتیجه هست.

حتا بازی در حد Morrowind هم بود با گیمپلی کنونی‌ به عنوان یک بازی Action شناخته میشد.

در واقع سبک مورد نظر ما Action RPG هست که گیمپلی بازی در حالت تعادل بین دو سبک قرار داره، وقتی‌ قسمت اکشن خیلی‌ پر رنگ تر بشه چیزی پدید میاد که شاهکار هم باشه به عنوان خالصRPG در نظر گرفته نمی‌شه.

و در آخر برا اینکه اشتباهات کسایی‌ که بویی از سبک شناسی‌ نبردن رو اصلاح کنین شما رو هدایت می‌کنم به این لینک ها
Zeno Clash - Wikipedia, the free encyclopedia
The Chronicles of Riddick: Escape from Butcher Bay - Wikipedia, the free encyclopedia
Dark Messiah of Might and Magic - Wikipedia, the free encyclopedia
Breakdown (video game) - Wikipedia, the free encyclopedia
در ضمن من به هیچ وجه نگفتمRPG نیست، میگم المان‌های اکشن بازی بیشتر هست، یعنی‌ می‌شه RPG بودن رو تو درجه دوم گذاشت تو بازی.

یکیم اینکه یکم رو اعصابت مسلط باش :D جوابت harsh بود خیلی‌ سعی‌ کردم تیک‌ه ای چیزی نندازم :D

آخرین ویرایش:

cloud _ strife

کاربر سایت
Aug 8, 2009
460
نام
کاوه
[FONT=&amp]آن چه که از نگاه اول از این لیست قابل استنباطه، این است که ظاهرا بر اساس سلیقه شخصی منتقدین نوشته شده و بعید به نظر می رسه که متر خاصی برای این انتخاب ها وجود داشته باشه[/FONT][FONT=&amp]. [/FONT][FONT=&amp]مثلا قرار گرفتن [/FONT][FONT=&amp]«[/FONT][FONT=&amp]اسکایریم[/FONT][FONT=&amp]» [/FONT][FONT=&amp]در رده هفتم، بیانگر این است که در انتخاب بازی ها، میزان به کارگیری المان هایِ کلاسیک عنوان هایِ نقش آفرینی مد نظر نبوده و از طرف دیگر پایین تر قرار گرفتن شماره دوم مس افکت در مقایسه با شماره اولش، مهر تاییدی بر این حرف است که لیست بر اساس سلیقه شخصی چیده شده[/FONT][FONT=&amp]... [/FONT][FONT=&amp]اتفاقا خیلی هم خوب، چون تمام انواع نقش آفرینی ها در لیست حضور دارن[/FONT][FONT=&amp].[/FONT][FONT=&amp]
[/FONT]
[FONT=&amp]در کل لیست خوبیه. نمی شه منکر زحمتی شد که برایِ گرد آوری اش کشیده شده، بعضی از بازی ها را برایِ اولین باره که حتی اسمشون رو می شنوم، مثلا بازی [/FONT][FONT=&amp]«[/FONT][FONT=&amp]راز مانا» که در رتبه ی پانزدهم قرار داره و خوب همین، ارزش لیست رو نشون می ده[/FONT][FONT=&amp].
[/FONT]
[FONT=&amp]به هر حال علاوه بر خوبی هایی که داره، نباید منکر کاستی های لیست شد و از کنارشون به سادگی گذشت. لیست یکسری ایراد به شدت عجیب غریب داره و البته در مقاطعی هم در چینش بازی ها کج سلیقگی های از نظر بنده انجام شده[/FONT][FONT=&amp].
[/FONT]
[FONT=&amp]عجیب ترین ایراد لیست که دوستان هم بهش اشاره کردند، قطعا نبود بازی «عصر اژدها: ریشه ها» است. هیچ منطقی نمی تونه نبود اینم بازی را در این لیست توجیه کنه، به خصوص این که بازی اخیرا عرضه شده و تاریخ انتشارش به چند ده دوازده سال قبل بر نمی گرده[/FONT][FONT=&amp].[/FONT]

[FONT=&amp]یه سری کج سلیقگی عجیب در انتخاب سری بازی های «داستان های ِ فلان کجا[/FONT][FONT=&amp]»![/FONT][FONT=&amp] :D صورت گرفته. «داستان های فانتزیا» که یک بازی صرفا خوبه، در رده نود و سوم قرار داره، اما «داستان های وسپریا» و «داستان هایِ اترنیا» که هر دو( به خصوص دومی) بازی هایِ بهتری اند، حتی در لیست حضور ندارند[/FONT][FONT=&amp].
[/FONT][FONT=&amp]یا فاینال فانتزی 3 و 12، به نظر من می تونستند جایگزین شماره های 9 و 1 اش در لیست بشن[/FONT][FONT=&amp].
.[/FONT]
[FONT=&amp]از این دست کج سلیقگی ها کم نیست و نقطه ی اوج آن قرار گرفتن [/FONT][FONT=&amp]«suikoden 2» [/FONT][FONT=&amp]در رتبه ی چهل و چهارم است و اینکه شماره سه این بازی اصلا در لیست حضور نداره، در حالی قطعا[/FONT][FONT=&amp] «suikoden 3» [/FONT][FONT=&amp]بازی خیلی خیلی بهتری نسبت به برادر بزرگترش؛ یعنی[/FONT][FONT=&amp] «suikoden 2» [/FONT][FONT=&amp]است[/FONT][FONT=&amp]. [/FONT][FONT=&amp]

قرار گرفتن بازی «داستان های سرنوشت» در رتبه ی چهل و هشت هم از جمله نکات عجیب این لیسته. دو نکته ی خیلی جالب درباره ی این انتخاب وجود داره، اول این که شماره ی دوم این بازی خیلی بازی بهتریه، نکته دوم این که این بازی حتی قابلیت این رو داره که در صد بازی برتر قرار نگیره! یه بازی صرفا خوبه...ای کاش مثلا به جای این بازی، eternal sonata قرار می گرفت.ظاهرا این بازی حتی توی لیست هم قرار نداره!

به نظر می رسه متقدین علاقه بسیار زیادی به سری بازی های «فانتزی استار» داشتند، چهار نسخه از این بازی در این لیست قرار داره... البته به حضور نسخه آنلاین این بازی و شماره ی چهارمش در لیست، نمی شه خرده ای گرفت... ولی ای کاش مثلا به جای دو تا از عنوان هایِ شماره دارش، بازی هایی مثل dungeon siege یا بهترین بازی ساخته شده از ارباب حلقه، یعنی «سایه های آنگمار» قرار می گرفت.( که هیچ کدوم در لیست حضور ندارن!)

حتی با در نظر گفتن سلایق شخصی هم رتبه ی بعضی از بازی ها خیلی پایینه، مثل[/FONT][FONT=&amp] «[/FONT][FONT=&amp]Skies of Arcadia» یا «vagrant story» یا the witcher 2 [/FONT][FONT=&amp]که حتی می تونستند در سی بازی اول لیست قرار بگیرند[/FONT][FONT=&amp].

[/FONT]
[FONT=&amp]شاید بشه از کنار بعضی از این ایراد ها گذاشت، اما دومین ایراد بزرگ این لیست بدون شک نبود «ابر تاریک 2» در لیست است، بازی که بدون تردید یکی بهترین نقش آفرینی هایِ عرضه شده در طی این سال ها است[/FONT][FONT=&amp].

[/FONT]
[FONT=&amp]بازم می شه درباره ی لیست حرف زد، اما در کل لیست خوبیه. نمی تونیم بگیم لیست بدیه هر چند که بهتر بود بعضی از رتبه ها جا به جا می شدند و بعضی از بازی ها به لیست اضافه می شدند[/FONT][FONT=&amp].

[/FONT]

آخرین ویرایش:

dragonslayer

کاربر سایت
Jul 22, 2012
534
نام
محمدرضا
ME1 رو در هیچ حالتی نمیشه بازی معمولی حساب کرد. البته نظرات متفاوت هست و شاید از نظر یکی حتی بازی افتضاحی باشه ، ولی در کل بازی بسیار زیبایی بود و خیلی ها رو میشناسم که حتی اون رو بهترین نسخه ME میدونن. (خودم نظرم اینه = ME2>ME1>ME3)
کلآ از نظر RPG که عمیق تر از نسخه های دیگه بود. انتخاب های خیلی جالبی هم میشد توش انجام داد. از همه مهم تر اینکه کل بستر داستان و خیلی از شخصیت های محبوب این سری توی ME1 پایه ریزی شد و یه Villain فوق العاده هم داشت. از نظر بصری و صوتی هم فوق العاده بود. فقط گیم پلی بازی مخصوصآ توی اکشن ها و تیراندازی ها یه سری مشکلات داشت که اون هم در حدی نبود که بازی رو معمولی بکنه.
دوست عزیز اگه بخوایم me1 رو فقط از نظر گیم پلی بررسی کنیم بازی ضعیفیه چون ( حتما خودتون هم قبول دارید که سری me عناصر نقش افرینی کم عمقی دارند ؟! ) که علاوه بر نداشتن عناصر نقش افرینی درست و حسابی , اکشن خوبی هم نداره و کلا از نظر گیم پلی بازی ضعیفیه . من خودم برام تنها دلیلی که me1 بازی کردم و تموم کردم داستانش بود . ولی تو نسخه های بعدی me میبینید که خود گیم پلی بازی هم به یکی از عنصر های جذابیت بازی اضافه میشه . ( با این که عناصر نقش افرینیش پر رنگ نمیشن و حتی کمی کم رنگ تر هم میشن ولی عناصر اکشن بازی کامل میشن ) .

FF-Zack Fair

کاربر سایت
Sep 9, 2008
291
نام
مجید
یه چیزی که برام عجیبه اونایی که درک درستی از بازیهای JRPG ندارن، به ژاپنیا که پایه گذار صنعت گیم و خیلی صنایع دیگه که اکثر کارهای روزمره همه انسانها باهاشون در ارتباط هست چرا این همه فحش و بد و بیراه میگن!!؟ به قول دوستمون شاید معیار خیلیا برای سنجیدن هر چیزی میزان فروش اونـه :wink:

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر