خبر رسمی اخبار‌مربوط به HANDHELD PC

Adam

عضو تحریریه
Jun 27, 2009
4,588
نام
alireza
اخبار مرتبط به HANDHELD PC در این تاپیک اطلاع رسانی میشود

Screenshot_20210715-214129_Twitter.jpg

کنسول دستی استیم به اسم steam deck رونمایی شد

مشخصات:

Screenshot_20210715-214229_Twitter.jpg

قیمت :

۶۴ گیگ ۴۰۰ دلار
۲۵۶ گیگ ۵۳۰
۵۱۲ گیگ ۶۵۰

-سیستم عاملش نسخه ای از لینوکس هست ولی میتونه تمام بازیهای ویندوز و لینوکس رو اجرا کنه.
-ماوس و کیبور و مانتور بهش وصل میشه.
-بازیهای در حالت ۷۲۰ اجرا میشوند.
- نسخه های ۵۱۲ گیگ و ۲۵۶ گیگ از nvme استفاده کردن که باعث لود شدن سریعتر بازی ها میشه.
- در اصل استیم دک یک pc هست...میتونید هرکار خواستید باهاش انجام بدین...نصب ویندوز و یا استورهای دیگه.
- سایز صفحه ۷ اینچ هست که رزولوشن 1280×800 هست
- هر ۳ مدل sd کارت هم رو هم ساپورت میکنن

ویدو ign اطاعات بسیار‌کاملی میده

۳۱ سوال که ممکنه سوال خیلی ها باشه:

دسامبر امسال هم عرضه میشه.

wave

کاربر سایت
Jun 27, 2007
775

به نظرم خیلی درست میگه.
هیچکدوم از این دستگاه های ویندوزی که بعد دک اومدن با اینکه قویتر هستن اما حس یک کنسول رو منتقل نمیکنن.
طبق گفته جان بیشتر شبیه یک لپ تاپ ویندوزی میمونن.

اینجاست که طراحی سخت افزاری/نرم افزاری Valve ارزش بالای خودش رو نشون میده.
برای همینه که هنوز مثل چی داره میفروشه.

باقی کمپانیها نه با قیمت میتونن باهاش رقابت کنن و نه رابط کاربری.
موقع معرفی Ally همینجا هم اشاره کرده بودم که ولو کمپانی سخت افزاری نیست که هر سال مدل جدید از دستگاه هاش بده بیرون.
یک چیزی میسازه و اونقدر باکیفیت و کامله که تا چند سال بعد که ورژن جدید ازش بخواد بده میتونه ارزش خرید داشته باشه.
کنسول دستی که استیم فقط یک بخشی از اون هست قطعا با کنسول دستی که کل اون استیم هست متفاوته!

Amir-Splinter

کاربر سایت
Apr 24, 2021
229
دوستان به عنوان کنسول دستی استیم دک رو پیشنهاد میدین یا سوییچ؟ من فکر میکنم حجم بازی هایی ک باید واسه استیم دک دانلود کنیم همون حجم نسخه پی سی هست و مثلا بخوایم رد دد رو روش بریزیم باید ۱۰۰گیگ دیتا رو دانلود کنیم و خودش زمان بر هست و تازه باید ۱۰۰ گیگ هم از فضارو در اختیارش قرار بدیم(اگه اشتباه میگم تصحیح کنین)
مورد بعدی اینکه قیمت اولد سوییچ الان از استیم ارزونتر درمیاد.

wave

کاربر سایت
Jun 27, 2007
775
دوستان به عنوان کنسول دستی استیم دک رو پیشنهاد میدین یا سوییچ؟ من فکر میکنم حجم بازی هایی ک باید واسه استیم دک دانلود کنیم همون حجم نسخه پی سی هست و مثلا بخوایم رد دد رو روش بریزیم باید ۱۰۰گیگ دیتا رو دانلود کنیم و خودش زمان بر هست و تازه باید ۱۰۰ گیگ هم از فضارو در اختیارش قرار بدیم(اگه اشتباه میگم تصحیح کنین)
رد دد ۲ رو نمی‌تونی روی سوییچ بازی کنی، چون توان اجراش رو نداره. سبک بازی‌ها متفاوته. کلا مقایسه‌ی درستی نیست. مثلا روی asus ally می‌تونی با شبیه ساز بازی‌های سوییچ رو اجرا کنی (نمی‌دونم کامل اجرا میشن یا نه و چقدر فریم میدن! باید تحقیق کنی).

• Like
Reactions: m.d.makan

m.d.makan

کاربر فعال
Apr 14, 2007
9,336
نام
مــاکــان
کنسول دستی که استیم فقط یک بخشی از اون هست قطعا با کنسول دستی که کل اون استیم هست متفاوته!
متوجه منظورت نشدم اما اگه میگی استیم دک بهتره منم باهات هم نظرم :D
از لحاظ قیمت که قطعا سوبیچ ارزونتره ولی اصلا دوتا دنیای متفاوتن.
باید ببینی کدوم نوع بازیهارو دوست داری.
قطعا بازیهای سوییچ رو میتونی روی دک با امولاتور بازی کنی ولی بستگی به این داره چقدر میخوای هزینه کنی.

استیم دک یه کنسول دستیه که بازیهای pc رو اجرا میکنه.
سوییچ ولی فقط بازیهای نینتندو رو.
اصلا قابل مقایسه نیستن.

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: Rize Mize and wave

wave

کاربر سایت
Jun 27, 2007
775
متوجه منظورت نشدم اما اگه میگی استیم دک بهتره منم باهات هم نظرم :D
بحث برتری ندارم. ویندوز امکاناتی داره که بواسطه‌ش کلی امولیتور و استفاده‌های دیگه‌ای ازش کرد که استیم دک همچین امکانی رو نداره.

اما استیم دک OS تخصصی فروشگاه و اجرای گیم داره که به خاطر همون خیلی با سخت‌افزار خودش اپتیمایز‌تر هست و قطعا تو مصرف ریسورس سخت افزار بهینه‌تره.

اعتقاد من این هست که ولو صرفا خواسته مسیری رو برای این مدل سخت‌افزار باز کنه و تا وقتی حسابی پا بگیره سخت افزار جدید بیرون میده. از یکجایی به بعد می‌کشه کنار و از فروش بازی تو استیم سود می‌کنه. به نوعی بازار کوتاه مدت سخت افزار جدیدی راه انداخته تا در آیندا سود نرم افزاری کنه.

سخت افزارم بمونه واس بقیه شرکتا.

• Like

m.d.makan

کاربر فعال
Apr 14, 2007
9,336
نام
مــاکــان
بحث برتری ندارم. ویندوز امکاناتی داره که بواسطه‌ش کلی امولیتور و استفاده‌های دیگه‌ای ازش کرد که استیم دک همچین امکانی رو نداره.

اما استیم دک OS تخصصی فروشگاه و اجرای گیم داره که به خاطر همون خیلی با سخت‌افزار خودش اپتیمایز‌تر هست و قطعا تو مصرف ریسورس سخت افزار بهینه‌تره.

اعتقاد من این هست که ولو صرفا خواسته مسیری رو برای این مدل سخت‌افزار باز کنه و تا وقتی حسابی پا بگیره سخت افزار جدید بیرون میده. از یکجایی به بعد می‌کشه کنار و از فروش بازی تو استیم سود می‌کنه. به نوعی بازار کوتاه مدت سخت افزار جدیدی راه انداخته تا در آیندا سود نرم افزاری کنه.

سخت افزارم بمونه واس بقیه شرکتا.
در تکمیل حرفت امولاتورها روی دک هم هستن و کنار اجرای بازیهای استیم اصلا یکی از قابلیتهای جذاب دیگشه.
=======
ولی به نظر من کنسول دستی همین پلاگ اند پلی بودنش ، در دسترس بودن رابط کاربری و چندتا عامل دیگست که اون رو کنسول دستی میکنه.
اون مابقی خیلی وقتها حس این مینی لپتاپ ها رو میدن.
حالا مشکلات خود ویندوز به کنار ، کند شدنش طی زمان ، بهینه نبودن و... هم میاد وسط.
اصلا به منظور استفاده در یک کنسول دستی طراحی نشده.
اومده که ما باهاش بتونیم multitask کنیم.
که آره اگه یکی کنسول دستی بخواد بخره که باهاش اون کارها رو هم انجام بده میشه درکش کرد.
اما اینکه بشه خرید اونها رو به جای یک کنسول دستی کامل توصیه کرد به نظرم نه توجیح منطقی نداره.
اونموقع من سوال میکنم خب چرا مینی لپ تاپ نمیخری؟

حالا بماند که میشه همه اینها از جمله Deck , Ally و... رو دوال بوت با جفت سیستم عاملها آورد بالا که بین اونها سوییچ کرد.
ولی خب اگه اشتباه نکنم برخلاف ویندوز نمیشه همواره جدیدترین ورژن SteamOS و بهبودهای ولو رو در دسترس داشت که بشه روی Asus,Lenovo و... نصب کرد.

کلا برگ برنده استیم دک همین سیستم عاملیه که روشه ، بعدش نوبت میرسه به نکات دیگه.
=========
در مورد کناره گیری هم هدف Valve کامل همین بوده که میگی ، اینکه بعدا بکشه کنار ولی بازار جدیدی رو راه انداخته باشه و اون آوردن کنسول های دستی به PC گیمینگه.
بماند که کنارش بازار لینوکس گیمینگ رو هم متحول کرده.
ولی Valve کلا اینطوریه که تا احساس نکنه که باید ، سخت افزار مدل جدید رو ارائه نمیده.
خوبیش اینه که با این فروش خوب حداقل استیم دک 2 رو یه زمانی میبینیم حالا بعدش اگه بخواد بره بیرون شاید خیلی دیگه مهم نباشه چون به نظرم کارش رو کرده و تاثیری که میخواست و باید رو گذاشته.

من امیدوارم این روند توسعه سیستم عامل و پروتون که ولو تو این دو سال چندصد برابر اون رو رشد داده رو همچنان تکمیل کنه.
اونطوری بقول خودت اگه از تولید سخت افزار کشید کنار باز این سیستم عامل و ابزارهایی که براش توسعه داده روندش قطع نمیشه و بقیه کمپانیها میتونن ازش استفاده کنن.

واقعا کی فکرش رو میکرد در عرض دو سال لینوکس گیمینگ روی pc اینقدر پیشرفت کنه ؟

wave

کاربر سایت
Jun 27, 2007
775
در تکمیل حرفت امولاتورها روی دک هم هستن و کنار اجرای بازیهای استیم اصلا یکی از قابلیتهای جذاب دیگشه.
=======
ولی به نظر من کنسول دستی همین پلاگ اند پلی بودنش ، در دسترس بودن رابط کاربری و چندتا عامل دیگست که اون رو کنسول دستی میکنه.
اون مابقی خیلی وقتها حس این مینی لپتاپ ها رو میدن.
حالا مشکلات خود ویندوز به کنار ، کند شدنش طی زمان ، بهینه نبودن و... هم میاد وسط.
اصلا به منظور استفاده در یک کنسول دستی طراحی نشده.
اومده که ما باهاش بتونیم multitask کنیم.
که آره اگه یکی کنسول دستی بخواد بخره که باهاش اون کارها رو هم انجام بده میشه درکش کرد.
اما اینکه بشه خرید اونها رو به جای یک کنسول دستی کامل توصیه کرد به نظرم نه توجیح منطقی نداره.
اونموقع من سوال میکنم خب چرا مینی لپ تاپ نمیخری؟

حالا بماند که میشه همه اینها از جمله Deck , Ally و... رو دوال بوت با جفت سیستم عاملها آورد بالا که بین اونها سوییچ کرد.
ولی خب اگه اشتباه نکنم برخلاف ویندوز نمیشه همواره جدیدترین ورژن SteamOS و بهبودهای ولو رو در دسترس داشت که بشه روی Asus,Lenovo و... نصب کرد.

کلا برگ برنده استیم دک همین سیستم عاملیه که روشه ، بعدش نوبت میرسه به نکات دیگه.
=========
در مورد کناره گیری هم هدف Valve کامل همین بوده که میگی ، اینکه بعدا بکشه کنار ولی بازار جدیدی رو راه انداخته باشه و اون آوردن کنسول های دستی به PC گیمینگه.
بماند که کنارش بازار لینوکس گیمینگ رو هم متحول کرده.
ولی Valve کلا اینطوریه که تا احساس نکنه که باید ، سخت افزار مدل جدید رو ارائه نمیده.
خوبیش اینه که با این فروش خوب حداقل استیم دک 2 رو یه زمانی میبینیم حالا بعدش اگه بخواد بره بیرون شاید خیلی دیگه مهم نباشه چون به نظرم کارش رو کرده و تاثیری که میخواست و باید رو گذاشته.

من امیدوارم این روند توسعه سیستم عامل و پروتون که ولو تو این دو سال چندصد برابر اون رو رشد داده رو همچنان تکمیل کنه.
اونطوری بقول خودت اگه از تولید سخت افزار کشید کنار باز این سیستم عامل و ابزارهایی که براش توسعه داده روندش قطع نمیشه و بقیه کمپانیها میتونن ازش استفاده کنن.

واقعا کی فکرش رو میکرد در عرض دو سال لینوکس گیمینگ روی pc اینقدر پیشرفت کنه ؟
امولیتور و اینا رو اطلاع نداشتم. کلا پایریت و امولیتور رو ویندوز خیلی خوب بوده از قدیم.

اما کلا وجود سیستم عامل گیمینگ لازمه. یا MS باید روی یه نسخه کار کنه که ۱۰۰٪ برای گیم بهینه باشه یا بازارش رو ممکنه از دست بده.

صرفا می‌تونه برای کنسول‌های دستی باشه و یه توسعه‌ی جانبی هم بده شاید به بازار موبایل بتونه برگرده.

• Like

Amir-Splinter

کاربر سایت
Apr 24, 2021
229
از لحاظ قیمت که قطعا سوبیچ ارزونتره ولی اصلا دوتا دنیای متفاوتن.
باید ببینی کدوم نوع بازیهارو دوست داری.
قطعا بازیهای سوییچ رو میتونی روی دک با امولاتور بازی کنی ولی بستگی به این داره چقدر میخوای هزینه کنی.

استیم دک یه کنسول دستیه که بازیهای pc رو اجرا میکنه.
سوییچ ولی فقط بازیهای نینتندو رو.
اصلا قابل مقایسه نیستن.
از این نظر که سوویچ بیشتر حس کنسول بودن رو انتقال میده و فقد بازی رو روش دانلود میکنی و تموم، هکش هم الان خیلی استیبل شده.

اما فکر میکنم رو استیم اون دردسر های نصب بازی ویندوزی رو خواهیم داشت و اینکه حجم بازی های مشابه واسه سوییچ کمتر هستش.

از طرفی سوییچ باطری بیشتری نگه میداره به نسبت استیم.
ولی کیفیت تکسچر ها و فریم ریت استیم قاعدتا باید بیشتر باشه.

m.d.makan

کاربر فعال
Apr 14, 2007
9,336
نام
مــاکــان
از این نظر که سوویچ بیشتر حس کنسول بودن رو انتقال میده و فقد بازی رو روش دانلود میکنی و تموم، هکش هم الان خیلی استیبل شده.

اما فکر میکنم رو استیم اون دردسر های نصب بازی ویندوزی رو خواهیم داشت و اینکه حجم بازی های مشابه واسه سوییچ کمتر هستش.

از طرفی سوییچ باطری بیشتری نگه میداره به نسبت استیم.
ولی کیفیت تکسچر ها و فریم ریت استیم قاعدتا باید بیشتر باشه.
برای بازیهای مشابه قطعا دک بهتره.
اصلا برای مولتی پلتفرمها به سوییچ نگاه هم نکن.
چون هم رزولوشن و هم فریم دهی روی سوییچ خیلی وضع خرابی داره، مخصوصا بازیهای AAA.

اما اگه برای انحصاریهای نینتندو میری سمتش و اولویته برات که قطعا سوییچ بهتره.
ارزونتره، دنگ و فنگ امولاتور و... رو نمیکشی.

مورد دیگه اینکه اگه میخوای اوریجینال بازی بخری باید ببینی میخوای روی کدوم پلتفرم برای آینده سرمایه گذاری کنی.

خلاصه باید ببینی جزو کدوم دسته ایی.

Mantis

کاربر سایت
Jul 2, 2009
197
نام
مانی
سلام به همه، بعد از مدت ها اومدم یکم از تجربیاتم رو باهاتون در میون بزارم شاید به درد کسی‌ خورد، تجربه استفاده از steam deck و asus rog ally بعد از ۹ ماه استفاده مداوم، باید اول از همه بگم که با دو دستگاهی طرفیم که با اینکه هر دو در یک دسته قرار میگیرند اما‌ یک دنیا تفاوت دارند، در طی‌ این چند ماه مجبور به استفاده از دو steam deck شدم چون کنسول اولی مشکل شدید اورهیتینگ، کرش‌کردن های متوالی و خاموش شدن ناگهانی داشت، خوشبختانه با گارانتی که داشت کنسول رو‌ تعویض کردن و کنسول جدید شرایطش خیلی بهتره اما متاسفانه همچنان در بازیهای سنگین مشکل کرش کردن های متوالی و ریست شدن دستگاه وجود داره در حالی که دمای پردازنده زیر ۸۰ درجه هست که واقعا عجیبه. اما rog ally, شدیدا جان سخت، تا حالا حتی یک بار دستگاه نه کرش کرده ن مشکل دیگه داشتم باهاش، واقعا به جز باطری که واقعا بعضی وقتها روی‌ مخه مشکل دیگه ای باهاش نداشتم و مخصوصا بعد از آپدیتهای اسوس شدیدا دستگاه استیبل و روان کار میکنه و با توجه به اینکه به تمام استورها بدون نیاز به هیچ اضافه کاری دسترسی دارید واقعا تجربه حرفه ای تر و لذت بخشتری رو به من داده. اصلا انتظارش رو نداشتم که steam deck اینقدر مشکل داشته باشه و به عنوان کسی که توی این ۹ ماه با هر دو دستگاه چند صد ساعت بازی کردم باید بگم rog ally ارزش‌ هزینه بیشترش‌رو واقعا برای من داشت و تجربه بدی که از هر دو‌کنسول steam deck داشتم باعث میشه به راحتی نتونم به همه‌ توصیه کنم مخصوصا اگر در ایران هستید و چیزی به اسم گارانتی وجود نداره.

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر