پشت پرده عجیب‌ترین نقل و انتقال صنعت بازی | فصل 5 قسمت ویژه

BaziCenter

Administrator
Mar 28, 2016
131
اینبار نوبت مایکروسافت بود تا با بزرگ‌ترین خرید صنعت بازی، رقیب خود را وارد چالشی اساسی کند. در قسمت ویژه پادکست بازی‌کست نگاهی داریم به قدرت‌نمایی اخیر مایکروسافت و برند Xbox که حالا به واسطه در اختیار داشتن تمامی استودیوها و عناوین زیرمجموعه Zenimax، می‌تواند شروع نسل جدید را برای سونی و پلی استیشن 5 سخت‌تر از گذشته کند.

شرایط به شکل کلی مشخص است و حالا مایکروسافت می‌تواند عناوین انحصاری بیشتری را در اختیار پلتفرم‌های جدید خود یعنی ایکس باکس سری ایکس و Xbox Series S قرار دهد. با این حال در قسمت ویژه بازی‌کست به دنبال جواب این سوال رفته‌ایم که چطور همه چیز دست به دست هم دادند تا دارایی‌های Zenimax تبدیل به زیرمجموعه‌های مایکروسافت شوند. اینکه حالا وضعیت برای سونی و PS5 به چه شکلی رقم می‌خورد و آیا تمام اتفاقات چند روز اخیر می‌تواند از حالا سرنوشت نسل آینده را مشخص کند ؟

موسیقی‌های قسمت ویژه بازی‌کست:

Daniel Deluxe - Infiltrator
Skyrim - Song Of The Dragonborn

مشاهده در سایت
????
پشت پرده عجیب‌ترین نقل و انتقال صنعت بازی | فصل 5 قسمت ویژه

BaziCast-forum.jpg

برای مشاهده پادکست بازی‌کست به صورت ویدیویی در یوتوب کلیک کنید

در کست‌باکس گوش کنید
????

برای شنیدن بازی کست در Castbox کلیک کنید

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

بازی کست رو از طریق یوتوب و سایر Podcatcher ها میتونید دنبال کنید

apple-jpg.168516

Last edited by a moderator:

619

مدیر انجمن
Nov 23, 2007
6,188
نام
كسري
ه نظرم برای همدیگه قصه تعریف نکنیم :D
موافقم :D
برای بار هزارم این بنده خدا اقای Plante یه خبطی کرد این تحلیل رو انجام داد و یکسری اطلاعات رو هم داد ، ما هم یه خبطی کردیم گفتیم سورس ما اینو میگه. حالا تو برو برای فوربس و بیزنس اینستایدر و هر سایت دیگه ای منبع بده. باز هم من میگم این نظر من نیست نظر اون بنده خداست. اگه به نظرت ابکیه خب برو زیر تحلیلش کامنت بده. اونجا میگه به نسبت بازی های سونی ، نمیگه در حالت کلی.
واقعا عمق این فاجعه ته نداره :D
واقعا :D
دقیقا پادکست رو گوش کردم و دقیقه ۱:۰۳ به بعد دارین فلسفه میچینید :D حرفتون رو هم گفتید که چون بازی پر هزینه هست پس باید بیاد روی پلتفرمهای دیگه بیاد چون مایکرو دیده نمیتونه استودیو خوب سرپا کنه رفته خریده چون میخواسته گیم پس بازی داشته باشه :D از اون طرف میگین مایکرو دنبال انحصاری نیست و گیم پس باید پر بشه و اونم با مثال اوری ... پس خیلی بعیده که مولتی نشه و ... :D شما میتونی ۱ ساعت یه حرفی رو بگی یه گوشه هم یه چیز دیگه به عنوان سوپاپ اطمینان بگی :D این چیزی رو تغییر نمیده :D
عزیزم بازم این بر اساس همون سورس. حالا هی یه دور شمسی قمری بزن دوباره همینا رو تکرار کن :D جالب تر اینه 147 نفر کامنت دادند من ندیدم کسی از تحلیل های این شکلی بنویسه :D
دقیقه 58 دارین میگین مایکرو از سال 2018 به بعد دنبال خرید استودیوهای کوچیک و ساخت بازی‌های کم هزینه بوده و به گیرز 5 میگی کم هزینه :D لول :D
یا به خیلی از بازیهای دیگه مایکرو میگی کم هزینه :D گاو شیر ده و گوساله و... که یادت هست؟ :D همونجاها :D
آخرم که ربطش دادی به ماینکرفت و خارج شدن مایکروسافت از پلتفرم هلدر بودن و ... :D
بعدش میگید مایکروسافت به سود دهی نرسیده تو گیمینگ :D به وان میگید ضرر ده و میگید به سود نرسیده :D
خب اینم که از 2018 به دنبال خرید استودیوهای کوچیک تر بوده باز هم از همون سورس. به گاو مایکرو هم نگفتم کم هزینه گفتم کم هزینه تر از گاو سونی :D
دقیقا دست گذاشتی روی چیزی که نمایش هیلو اینفینت کامل توش بهتر از هیلو ۵ و حتی شاید ۴ عمل کرده :D شخصیت پردازی و دیالوگ و کارگردانی :D حالا داستان هیچی رزومه اید برای مولتی پلیر و بخش چند نفره چیه؟ :D
الان شما از 8 دقیقه کاملا متوجه شدی داستان بهتره ؛ نه :D ؟ شما را ارجاع میدم به اون کمپین تبلیغاتی هیلو 5 که مثلا چیف خائن شده و هایپی که ایجاد شد و همه پیش از عرضه منتظر یه داستان جنجالی بودند اما در نهایت طبل توخالی بود. من ناراحت مولتیش نیستم همون certain affinity و مابقی دوستان می تونند بسازنش. مشکل هیلو 5 هم بیشتر همون کمپین بوده ، کسی به مولتیش گیر نداد.
نظر اونها برای من مهم نیست چون منطقی پشتش نیست، صرفا یه ایده هست که به صورت هیجانی مطرح شده :D
در نتیجه هر کی نظرش نزدیک به شما باشه منطقی و اگه نباشه نیست. نایس :D
نه نمیشه :D کلاس های من هزینه اش بالاست :D
یه تخفیفی بده به بقیه اشنایان هم توصیه میکنم بیاند کلاس هات :D
در کل نمیگم دیگه پادکست ندید :D ولی ایکس باکس رو بیخیال بشید چون نمیتونید دید بی طرف و منطقی داشته باشین :D
ممنون که اجازه دادی بازم پادکست بدیم :D
تو ایپزود هیتمن ، یه قسمت مربوط به تحلیل ایونت سونی هست. اونجا انتقاد کردیم از رویکرد 70 دلاری و داستان جنریشن ها. منتها من ندیدم کسی بیاد به اونا گیر بده. منتها اگه از مایکروسافت انتقاد کنی به صورت دیفالت فن طرف مقابلی.
پس اگر کسی بگه فروش بدی داشتن صرفا تحلیل کرده.
یعنی انقدر لینک هست از این قضیه که فروش بد بازی های چند سال اخیر بتسدا که هر کسی یک بار در روز اینترنت چک کنه هم می تونه پیداش کنه. همین rage 2 که گفتی بعد 6 روز تو استیم تعداد بازیکنان هاش به 2518 رسیده. اون دو تا دیگه اصلا به جدول ده تا بازی ماهانه npd راه پیدا نکردند بعد میگی منبع نیست تحلیل. ولفنشتاین 2 ماه عرضه تو جدول ماهانه npd شده رتبه 14. بیخیال در کل :D

پ.ن : الان وارد فاز لوپ بی انتهای فروم شدیم.

EVIL4baz

کاربر سایت
Jul 8, 2014
448
بابا چقد شلوغ کردید دوستان؟ از تو این خرید مگه چی میخواد در بیاد؟ اون پول تپل رو گذاشتن پای هیلو اینفینیت نتیجه ش شد اون از این چه انتظاری دارید دوستان. والا سونی هم نتونسته دوران قدیم ش رو تکرار کنه,چه رسد به ماکرو. البته که قطعا احتمال هر چیزی هست در اینده, ولی چیز مشخص اینه که نواوری همش داشته کمتر میشده. والا این نسل هشت بی شک یک دهم نسل قبل هم aaa ادمی زادی نداشت. ینی خداییش این گاد و رد دد چی بودن؟ من اصلا شاهکار که هیچی به نظرم یه مشت بازی متوسط بودن که اکه بازی نکردین هم چیز خاصی از دست ندادین. این نسل که بنظرم mgsv tpp و nier خیلی خوف بودن. اینا رو گفتم که بگم انتطار پیشرفت رو با گذر زمان نداشته باشید. سونی هم زور بزنه نمی تونه تعداد بازی های ps5 رو به نصف انحصاری های ps2 برسونه. بکوارد هم که نابود.

Heska

کاربر سایت
Jan 13, 2010
2,918
نام
Hessam
تو ایپزود هیتمن ، یه قسمت مربوط به تحلیل ایونت سونی هست. اونجا انتقاد کردیم از رویکرد 70 دلاری و داستان جنریشن ها. منتها من ندیدم کسی بیاد به اونا گیر بده. منتها اگه از مایکروسافت انتقاد کنی به صورت دیفالت فن طرف مقابلی.
انتقاد به چی کردید شما تو این اپیزود؟ زیر سوال بردن خرید بتزدا و کوچیک نشون دادنش با حرفایی مثل "انجین بازیهاشون اشغاله"، "فروش بازیهاشون کمه" و غیره اسمش انتقاد نیست. دارید کار مثبت یک کمپانی رو که داره انجام میده تا انحصاری هاشو بیشتر میکنه و رو میبرید زیر سوال. یا از اون طرف برای اینکه گیم پس و بکشونید پایین دارید بدون هیچ مدرکی میگید مایکرو هزینه نمیکنه روی انحصاری هاش دلیلشم گیم پسه.
چطوری اینو میزاری کنار 70دلاری شدن بازی های سونی میگید اینا یکین واقعا و تعجب میکنی اینجا بهتون انتقاد میشه؟؟

بخدا هیچ اشکالی نداره ادم فن بوی باشه و اینو تو پادکستشم نشون بده. ولی دیگه ادای بیطرفارو درنیارید اینجا که واقعا خنده داره.

LiviNG D3AD

کاربر سایت
Dec 7, 2008
3,856
نام
Mohsen
موافقم :D
برای بار هزارم این بنده خدا اقای Plante یه خبطی کرد این تحلیل رو انجام داد و یکسری اطلاعات رو هم داد ، ما هم یه خبطی کردیم گفتیم سورس ما اینو میگه. حالا تو برو برای فوربس و بیزنس اینستایدر و هر سایت دیگه ای منبع بده. باز هم من میگم این نظر من نیست نظر اون بنده خداست. اگه به نظرت ابکیه خب برو زیر تحلیلش کامنت بده. اونجا میگه به نسبت بازی های سونی ، نمیگه در حالت کلی.

واقعا :D

عزیزم بازم این بر اساس همون سورس. حالا هی یه دور شمسی قمری بزن دوباره همینا رو تکرار کن :D جالب تر اینه 147 نفر کامنت دادند من ندیدم کسی از تحلیل های این شکلی بنویسه :D

خب اینم که از 2018 به دنبال خرید استودیوهای کوچیک تر بوده باز هم از همون سورس. به گاو مایکرو هم نگفتم کم هزینه گفتم کم هزینه تر از گاو سونی :D

الان شما از 8 دقیقه کاملا متوجه شدی داستان بهتره ؛ نه :D ؟ شما را ارجاع میدم به اون کمپین تبلیغاتی هیلو 5 که مثلا چیف خائن شده و هایپی که ایجاد شد و همه پیش از عرضه منتظر یه داستان جنجالی بودند اما در نهایت طبل توخالی بود. من ناراحت مولتیش نیستم همون certain affinity و مابقی دوستان می تونند بسازنش. مشکل هیلو 5 هم بیشتر همون کمپین بوده ، کسی به مولتیش گیر نداد.

در نتیجه هر کی نظرش نزدیک به شما باشه منطقی و اگه نباشه نیست. نایس :D

یه تخفیفی بده به بقیه اشنایان هم توصیه میکنم بیاند کلاس هات :D

یعنی انقدر لینک هست از این قضیه که فروش بد بازی های چند سال اخیر بتسدا که هر کسی یک بار در روز اینترنت چک کنه هم می تونه پیداش کنه. همین rage 2 که گفتی بعد 6 روز تو استیم تعداد بازیکنان هاش به 2518 رسیده. اون دو تا دیگه اصلا به جدول ده تا بازی ماهانه npd راه پیدا نکردند بعد میگی منبع نیست تحلیل. ولفنشتاین 2 ماه عرضه تو جدول ماهانه npd شده رتبه 14. بیخیال در کل :D

پ.ن : الان وارد فاز لوپ بی انتهای فروم شدیم.

خب اینکه شد همون حرف اولم، هر چی گفتین رو حواله دادی به نویسنده اصلی که ازش ترجمه کردین :D اونم خب نظراتش با واقعیت‌ها همسو نیست :D

در مورد هیلو اینفینیت هم 3 تا کانتنت ازش منتشر شده، 2 تا تریلر که ازش نشون دادن 2019 و 2020 از داخل بازی هستن و ربطی به کانتنت و تیزر تبلیغاتی ندارن و کاملا میشه جنس کارگردانی و دیالوگ و... رو توشون دید :D

تریلر اولش هم یه زحمت بکش برو توضیح کارگردان تریلر رو ببین 1 ساعت در مورد چرایی و دلیل تک تک سکانس‌ها داره توضیح میده :D

کلا از تمام این نمایش‌ها یه گرافیک بهش ایراد وارد هست که همونم دقیقا ایراد شماست :D دیگه به چیزهای دیگه بسطش نده :D حالا اینها هم بگیم همش غلط هست من هم همون حرف رو زدم که چطور از یه تریلر 8 دقیقه ای بازیی که هنوز در حال ساخت هست نسخه‌اش رو می‌پیچید؟ :D

بعد هم اگر میخواید پادکستتون جایگاه خوبی بگیره سعی کنید یکم از نظرات و سلایق شخصی بزنید و اگر 5 تا دیدگاه مخالف یه چیز میخونید برید 5 تا دیدگاه موافق رو هم بخونید :D

Tolkien

Glory Glory Man United
کاربر سایت
Jun 16, 2015
2,831
نام
مرتضی
اقای طالبیان که اومدی مارو برای پیشنهاد مایکرو به بانجی مسخره کردی ... جوابتو با خرید بتسدا گرفتی ولی یه عذر خواهی برای متوهم خوندن ما بدهکاری ... :D
یه پیشنهاد برادرانه برای تیم بازیکست دارم ... کلا بیخیال ساختن برنامتون با موضوع مایکروسافت بشید... حداقل با تحلیل هاتون مو به تن جان کارمک سیخ نکنید...
و امیدوارم با ریمستر 70 دلاری اسپایدرمن خوش باشید ...
ماهم با آپگرید رایگان بازی ها و سرویس خوب گیم پس خوش میگدرونیم ...:-c
DOOM
PREY
DISHONORED
ELDER SCROLLS
FALLOUT
QUAKE
STARFIELD
EVIL WITHIN
RAGE
WOLFENSTEIN

آخرین ویرایش:

z2s sas

Fear Inoculum
کاربر سایت
Jun 15, 2008
1,199
نام
sas
1. فروش دیجیتالی هیچکدوم در آمار هفتگی اعمال نشده. 2. فروش کلی هیچکدوم در دسترس نیست. 3. هزینه ساختشون هم مشخص نیست. پس اگر کسی بگه فروش بدی داشتن صرفا تحلیل کرده.
مشخصا اینجا من فروش کلی مد نظرم بوده که بالاتر هم واضح توضیح دادم. جایی هم نگفتم فروش بازی های اخیرشون خوب یا بد بوده. نه من نه شما و نه هیچکس دیگه نمی تونه بگه فروش کلی خوب بوده یا بد. مگر اینکه به اطلاعات فروش کل و هزینه ساخت هربازی دسترسی داشته باشه. اگر هم کسی همچین حرفی بزنه، صرفا تحلیل شخصی خودش بوده. اون لینک هایی هم که شما در موردش صحبت میکنید همشون بر اساس یک خبرن و در یک بازه منتشر شدن. فروش کلی یک بازی رو نمیشه بر اساس تعداد رسانه هایی که با توجه به یک منبع خبر زدن سنجید.

همین rage 2 که گفتی بعد 6 روز تو استیم تعداد بازیکنان هاش به 2518 رسیده.
میشه گفت بی اعتبار ترین مبنای موفقیت در فروش کل یک بازی رو بر اساس پیک عرضه و ریزش در روزهای آتی دونست.
rage 2
169230

re 2

169231

just cause 4
169232

ac: odessey

169233

درصد بسیار زیادی از بازیهای موفق و ناموفق به همین شکل بودن، هستند و خواهند بود. می تونید خودتون چک کنید.
Steam Charts - Tracking What's Played

Bahram

Alan, Wake Up
ناظم انجمن
Sep 7, 2011
7,312
نام
Bahram
مانی هت کردن بازی های تردپارتی مثل تومب ریدر (پرداخت پول برای انحصاری/انحصاری زمانی) که روند ساختشون بدون کمک خارجی طی خواهد شد هیج ربطی به کیس فعلی مایکرو و بتزدا نداره!
مایکروسافت ۷.۵ میلیارد دلار پرداخت کرده و "مالک" زنیماکس و همه زیرمجموعه هاشه. از ای پی هاش تا کامپیوتر دفتر تاد هاوارد.
اینکه انحصاری میکنه یا نه رو باید صبر کنیم و ببینیم ولی هیچ شخص یا رسانه ای هیچ حقی برای واکنش منفی به مایکروسافت نداره!
این قضیه کاملا با مانی هت کردن فرق داره.
مایکروسافت صاحب تمام حقوق ip الدر اسکرولزه. میتونه کلا الدر ۶ رو کنسل کنه، میتونه فقط رو پلتفرم های مایکروسافت بده یا میتونه مولتی پلتفرم بده.
در هر صورت انتخاب با خودشه.
جالبه کسی به سونی کاری نداره که بعد مولتی پلتفرم بددن فاینال ۱۵، اومده فاینال ۱۶ رو انحصاری(زمانی) خودش کرده. ینی حتی ۱ نفر از ۱ مدیا من ندیدم که کوچکترین انتقادی بکنه به این موضوع. ( قبل از اینکه بگی فاینال کلا بیس هواداریش رو پلی استیشن بوده، این نکته رو ذکر کنم که الدر ۳ انحصاری دائم و الدر ۴ انحصاری زمانی کنسول مایکروسافت بودن. پس بیس هواداری الدر هم اتفاقا روی اکس باکسه!)
ولی از مایکروسافت انتظار دارن بازی فرست پارتیش رو مولتی پلتفرم منتشر کنه!

درنهایت ارجاعت میدم به توییت مایک ایبارا که گفت آیا اگه سونی هم این خرید رو انجام میداد، مدیا ازش انتظار داشت بازی هاش رو مولتی پلتفرم عرضه کنه؟

یه نکته دیگه اینکه تو تجارت گاهی باید تصمیمات استراتژیک گرفت. برای Big picture مد نظرت ضرر های کوتاه مدت بدی.
مثال عینیش میشه فروش کنسول ها با ضرر.
یا مثلا جف بزوس اوایل شروع به کار امازون یه پیشنهاد چرب و چیلی فروش افلاین رو رد کرد. رد کرد چون با اینکه تو اون مقطع سود بیشتری میتونست بهش بده ولی با اهداف بلند مدتش نمیخوند. و نتیجه فعلی اون تصمیم استراتژیکش رو میبینیم.
من نمیدونم مایکرو چه تصمیمی میگیره. ولی خیلی ساده نمیشه نگاه کرد و گفت سودش تو اینه که بازی هارو رو پلی‌استیشنم بده. شاید افق دیدش رو کشوندن پلیر ها به اکوسیستمش متمرکز باشه! انواع و اقسام روش هارم تدارک دیده برای این ورود به اکوسیستم. از کنسول و pc تا استریمینگ با گوشی های اندروید و به زودی دیوایس های دیگه. از خرید تکی بازی تا استفاده از گیم‌پس!
مانی هت کردن بازی های تردپارتی مثل تومب ریدر (پرداخت پول برای انحصاری/انحصاری زمانی) که روند ساختشون بدون کمک خارجی طی خواهد شد هیج ربطی به کیس فعلی مایکرو و بتزدا نداره!
مایکروسافت ۷.۵ میلیارد دلار پرداخت کرده و "مالک" زنیماکس و همه زیرمجموعه هاشه. از ای پی هاش تا کامپیوتر دفتر تاد هاوارد.
اینکه انحصاری میکنه یا نه رو باید صبر کنیم و ببینیم ولی هیچ شخص یا رسانه ای هیچ حقی برای واکنش منفی به مایکروسافت نداره!
این قضیه کاملا با مانی هت کردن فرق داره.
مایکروسافت صاحب تمام حقوق ip الدر اسکرولزه. میتونه کلا الدر ۶ رو کنسل کنه، میتونه فقط رو پلتفرم های مایکروسافت بده یا میتونه مولتی پلتفرم بده.
در هر صورت انتخاب با خودشه.
جالبه کسی به سونی کاری نداره که بعد مولتی پلتفرم بددن فاینال ۱۵، اومده فاینال ۱۶ رو انحصاری(زمانی) خودش کرده. ینی حتی ۱ نفر از ۱ مدیا من ندیدم که کوچکترین انتقادی بکنه به این موضوع. ( قبل از اینکه بگی فاینال کلا بیس هواداریش رو پلی استیشن بوده، این نکته رو ذکر کنم که الدر ۳ انحصاری دائم و الدر ۴ انحصاری زمانی کنسول مایکروسافت بودن. پس بیس هواداری الدر هم اتفاقا روی اکس باکسه!)
ولی از مایکروسافت انتظار دارن بازی فرست پارتیش رو مولتی پلتفرم منتشر کنه!

درنهایت ارجاعت میدم به توییت مایک ایبارا که گفت آیا اگه سونی هم این خرید رو انجام میداد، مدیا ازش انتظار داشت بازی هاش رو مولتی پلتفرم عرضه کنه؟

یه نکته دیگه اینکه تو تجارت گاهی باید تصمیمات استراتژیک گرفت. برای Big picture مد نظرت ضرر های کوتاه مدت بدی.
مثال عینیش میشه فروش کنسول ها با ضرر.
یا مثلا جف بزوس اوایل شروع به کار امازون یه پیشنهاد چرب و چیلی فروش افلاین رو رد کرد. رد کرد چون با اینکه تو اون مقطع سود بیشتری میتونست بهش بده ولی با اهداف بلند مدتش نمیخوند. و نتیجه فعلی اون تصمیم استراتژیکش رو میبینیم.
من نمیدونم مایکرو چه تصمیمی میگیره. ولی خیلی ساده نمیشه نگاه کرد و گفت سودش تو اینه که بازی هارو رو پلی‌استیشنم بده. شاید افق دیدش رو کشوندن پلیر ها به اکوسیستمش متمرکز باشه! انواع و اقسام روش هارم تدارک دیده برای این ورود به اکوسیستم. از کنسول و pc تا استریمینگ با گوشی های اندروید و به زودی دیوایس های دیگه. از خرید تکی بازی تا استفاده از گیم‌پس!
مبین اذیت نکن منو :D

مثال توم ریدرو به خاطر این زدم که بیشتر درباره سیاست مایکروسافت صحبت کنم و این که در شرایطی که الان داره حاضر نیست به هیج وجه ممکن وجهه خودشو خراب بشه.
این در حالیه که مثلا مایکروسافت زمان دان متریک کلا سیاست دیگه‌ای داشت و مایکروسافت فیل اسپنسر همین الان میاد میگه ما دوست داریم تمام پلیر ها بازی‌های مارو تجربه کنن و از انحصار طلبی دوری میکنه.

ماینکرفت هم مگه شرایط مشابه‌ای نداره؟ یا همین شماره جدیدی که اخیرا منتشر شد.

دلیل این که به شرکت سونی انتقادی وارد نمیشه اینه که سیاست این شرکت از اول به همین صورت بوده و ما هم میبینیم بیشترین انتقاد زمانی وارد میشه که مثلا عنوان هورایزون برای PC عرضه شده، اما مایکروسافت از اوایل نسل هشتم تایید کرد که تمام عناوین خودش برای PC هم منتشر خواهد شد.
البته من با تو هم موافقم ولی فعلا باید صبر کرد و دید که چی میشه. همین طور که خرید اخیر خیلی غیر قابل پیش‌بینی بود، سرنوشت IP ها هم واقعا غیر قابل پیش‌بینیه.

mobin.hb96

کاربر سایت
Feb 12, 2019
1,827
نام
مبین

مثال توم ریدرو به خاطر این زدم که بیشتر درباره سیاست مایکروسافت صحبت کنم و این که در شرایطی که الان داره حاضر نیست به هیج وجه ممکن وجهه خودشو خراب بشه.
این در حالیه که مثلا مایکروسافت زمان دان متریک کلا سیاست دیگه‌ای داشت و مایکروسافت فیل اسپنسر همین الان میاد میگه ما دوست داریم تمام پلیر ها بازی‌های مارو تجربه کنن و از انحصار طلبی دوری میکنه.

دلیل این که به شرکت سونی انتقادی وارد نمیشه اینه که سیاست این شرکت از اول به همین صورت بوده و ما هم میبینیم بیشترین انتقاد زمانی وارد میشه که مثلا عنوان هورایزون برای PC عرضه شده، اما مایکروسافت از اوایل نسل هشتم تایید کرد که تمام عناوین خودش برای PC هم منتشر خواهد شد.
البته من با تو هم موافقم ولی فعلا باید صبر کرد و دید که چی میشه. همین طور که خرید اخیر خیلی غیر قابل پیش‌بینی بود، سرنوشت IP ها هم واقعا غیر قابل پیش‌بینیه.
عجیبه که باز هم از این میگی که انحصاری کردن این بازیا وجهه خراب میکنه.
جواب این سوال رو بده لطفا، چرا مانی هت کردن فاینال فانتزی ۱۶ که بدون پول سونی هم روند عادی ساختش طی میشد و مولتی پلتفرم منتشر میشد مشکلی نداره و به وجهه سونی اسیب نمیزنه؟
ولی اینکه مایکروسافت بازی استودیویی که با پرداخت مبلغ هنگفت به "تملک"خودش دراورده رو انحصاری منتشر کنه، به وجهه اش اسیب میخوره؟
مگه فاینال ۱۵ مولتی نبود؟
جدا استاندارد ۲ گانه تا کجا؟

انگار یکی هر روز که از کنارت رد میشه بزنه تو گوشت‌.
اون یکی که هر روز از کنارت رد میشه ماچت کنه.

بعد یه بار که دومی ماچت نکرد معترض شی بهش!
چرا؟
چون از اولی کلا انتظاری نداشتی و ولی از دومی همیشه انتظار ماچ داشتی.
درسته اینجوری؟

ماینکرفت خودش رسما و علنا یه پلتفرم جدا شده! یه پدیده عجیبیه که مشابهی براش نیست تو گیم. و تو شرایطی حریداری شد که مایکروسافت تازه میخواست استارت روند فعلیش رو بزنه و به ماینکرفت به عنوان معدن الماس برای بالانس کردن شرایط مالی بخس گیمینگ نگاه میکرد که همینطور هم شد!

ارتباطی به بحث بتزدا پیدا نمیکنه.
اره باید وایسیم ببینیم چی میشه ولی هیچ کسی حق نداره خورده بگیره به مایکروسافت اگه تصمیم بگیره انحصاری منتشر کنه.
همونطور که اگه برعکس این اتفاق هم میفتاد و سونی تصاحب میکرد بتزدا رو، محال بود تو یا آقایان طالبیان و کریمی طار کوچکترین احتمالی بدین یا کوچکترین انتظاری داشته باشین که سونی مولتی پلتفرم منتشر کنه بازیش رو.

پ.ن: گویا اسپنسر تو مصاحبه با یاهو در واکنش به سوال راجب انحصاری شدن بازی های بتزدا گفته گیم‌پس قلب همه کار های ماست. چه کنسول و چه pc و چه اکس کلاود. گفته اصل ما در این قضیه در دسترس بودن این بازیا برای همه است که اونم میخوایم از طریق گیم‌پس بهش برسیم.

آخرین ویرایش:

Bahram

Alan, Wake Up
ناظم انجمن
Sep 7, 2011
7,312
نام
Bahram
عجیبه که باز هم از این میگی که انحصاری کردن این بازیا وجهه خراب میکنه.
جواب این سوال رو بده لطفا، چرا مانی هت کردن فاینال فانتزی ۱۶ که بدون پول سونی هم روند عادی ساختش طی میشد و مولتی پلتفرم منتشر میشد مشکلی نداره و به وجهه سونی اسیب نمیزنه؟
ولی اینکه مایکروسافت بازی استودیویی که با پرداخت مبلغ هنگفت به "تملک"خودش دراورده رو انحصاری منتشر کنه، به وجهه اش اسیب میخوره؟
مگه فاینال ۱۵ مولتی نبود؟
جدا استاندارد ۲ گانه تا کجا؟

ماینکرفت خودش رسما و علنا یه پلتفرم جدا شده! یه پدیده عجیبیه که مشابهی براش نیست تو گیم. و تو شرایطی حریداری شد که مایکروسافت تازه میخواست استارت روند فعلیش رو بزنه و به ماینکرفت به عنوان معدن الماس برای بالانس کردن شرایط مالی بخس گیمینگ نگاه میکرد که همینطور هم شد!

ارتباطی به بحث بتزدا پیدا نمیکنه.
اره باید وایسیم ببینیم چی میشه ولی هیچ کسی حق نداره خورده بگیره به مایکروسافت اگه تصمیم بگیره انحصاری منتشر کنه.
همونطور که اگه برعکس این اتفاق هم میفتاد و سونی تصاحب میکرد بتزدا رو، محال بود تو یا آقایان طالبیان و کریمی طار کوچکترین احتمالی بدین یا کوچکترین انتظاری داشته باشین که سونی مولتی پلتفرم منتشر کنه بازیش رو.

پ.ن: گویا اسپنسر تو مصاحبه با یاهو در واکنش به سوال راجب انحصاری شدن بازی های بتزدا گفته گیم‌پس قلب همه کار های ماست. چه کنسول و چه pc و چه اکس کلاود. گفته اصل ما در این قضیه در دسترس بودن این بازیا برای همه است که اونم میخوایم از طریق گیم‌پس بهش برسیم.
تو پست قبل گفتم دیگه.
وجهه خراب میکنه چون سیاست مایکروسافت انحصار طلب بودن نیست. الانم ببین کدوم ناشر اومده و به صورت انحصاری کامل بازی خودشو برای ایکس باکس منتشر کرده؟
اکثر بازی‌ها به صورت انحصاری زمانی منتشر میشن.
در مقابل شرکت سونی خیلی بیشتر رو این قضیه انحصاری بودن بازی‌ها برای پلتفرم خودش سرمایه گذاری می‌کنه. هر چند همین سونی هم بیشتر به سمت انحصار زمانی بودن بازی‌ها پیش خواهد رفت با توجه به وضعیت و هزینه‌های سنگین تولید بازی‌ها.

در مورد بازی‌های بتزدا هم ممکنه همه این‌ بازی‌ها حتی انحصاری بشه، اما خب با توجه به این تیم مدیریت و تصمیم‌هایی که تا الان گرفتن کمی بعیده، اما بازم من نمی‌تونم دقیق پیش‌بینی کنم که چه اتفاقی در چند سال آینده خواهد افتاد.

پ.ن: جواب نده دیگه. میخوام برم مافیا بازی کنم :D

mobin.hb96

کاربر سایت
Feb 12, 2019
1,827
نام
مبین
تو پست قبل گفتم دیگه.
وجهه خراب میکنه چون سیاست مایکروسافت انحصار طلب بودن نیست. الانم ببین کدوم ناشر اومده و به صورت انحصاری کامل بازی خودشو برای ایکس باکس منتشر کرده؟
اکثر بازی‌ها به صورت انحصاری زمانی منتشر میشن.
در مقابل شرکت سونی خیلی بیشتر رو این قضیه انحصاری بودن بازی‌ها برای پلتفرم خودش سرمایه گذاری می‌کنه. هر چند همین سونی هم بیشتر به سمت انحصار زمانی بودن بازی‌ها پیش خواهد رفت با توجه به وضعیت و هزینه‌های سنگین تولید بازی‌ها.

در مورد بازی‌های بتزدا هم ممکنه همه این‌ بازی‌ها حتی انحصاری بشه، اما خب با توجه به این تیم مدیریت و تصمیم‌هایی که تا الان گرفتن کمی بعیده، اما بازم من نمی‌تونم دقیق پیش‌بینی کنم که چه اتفاقی در چند سال آینده خواهد افتاد.

پ.ن: جواب نده دیگه. میخوام برم مافیا بازی کنم :D
جوابت رو تو همون پیامی که بهش ریپلای کردی با یه مثال اضافه کردم بعدا ولی خب ندیدی احتمالا.
بازم میگم اینکه یه شرکت که همیشه "لطف" میکنه، بهو دیگه این "لطف" رو دریغ کنه و مثل بقیه رفتار کنه جای اعتراضی نداره!
همه از مایکروسافت انتظار دارن لطف کنه و بازیشو برا پلی استیشنم بده. از اونور همون مدیا و همونایی که پادکست تولید میکنن هم فرصت گیرشون بیاد دریع نمیکنن برا تحقیر و کوبوندن اکس باکس و مایکروسافت.

برو به بازیت برس... :-bd

mobin.hb96

کاربر سایت
Feb 12, 2019
1,827
نام
مبین
پیرو بحث های امروز و صحبت های مطرح شده تو پادکست:
پاسخ اسپنسر به سوال خبرنگار راجب انحصاری بودن بازی های بتزدا
169293

اینم متن کامل تر:
"In terms of where games will show up, our commitment is that our games will show up on Game Pass, PC, console and xCloud. In terms of other platforms we'll take it on a case by case basis but as the Xbox community, what they should feel is a huge investment in the experience they're going to have in the Xbox ecosystem, and we want the Xbox ecosystem to be the absolute best place to play and we think game availability is absolutely part of that."

Frobary

Return of the King
Loyal Member
Jun 6, 2007
28,277
نام
محمد

Hellblade انحصاری زمانی پلی استیشن بود
مایکروسافت سازنده بازی رو خرید
Hellblade 2 انحصاری ایکس‌باکس شد

حالا سر بازی‌های Bethesda چی میاد رو زمان مشخص می‌کنه، ولی مایکروسافت مشخصا ترسی از انحصاری کردن نداره.

LiviNG D3AD

کاربر سایت
Dec 7, 2008
3,856
نام
Mohsen
Hellblade انحصاری زمانی پلی استیشن بود
مایکروسافت سازنده بازی رو خرید
Hellblade 2 انحصاری ایکس‌باکس شد

حالا سر بازی‌های Bethesda چی میاد رو زمان مشخص می‌کنه، ولی مایکروسافت مشخصا ترسی از انحصاری کردن نداره.

نسخه دوم TOW رو هم گفتن انحصاری هست :D بازی جدید آبسیدین Avowed رو هم رسماً گفتن انحصاری هست، اونم فقط برای نسل بعد :D

از یه طرف میگن بازیهای بتسدا نمیفروشن، انجین داغون هست، بازیهاش ضرر میدن و ... :D از اونطرف یه جوری حرف میزنن انگار مایکرو رفته کلی قرض و وام گرفته بیاد این خرید رو انجام بده و حالا هم تو عمل انجام شده قرار گرفته :D تنها منجیش هم سونی هست :D

الان هم که بحث PR مطرح شده که مایکرو بدنام میشه برای انحصاری کردن بازی ناشری که خریده :D ولی خب سونی که بازیهای همون ناشر رو انحصار زمانی کرده مدح میشه :D

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر