وضعیت کاری سخت و اضافه کاری های اجباری در ناتی داگ

Ali Venom

کاربر سایت
Jul 2, 2013
6,703
نام
ali
به تازگی بسیاری از اعضای سابق استدیو تحسین شده ناتی داگ درباره وضعیت کاری خود در استدیو مذکور لب به سخن گشوده اند و اطلاعات بسیاری درباره ساعات کاری و جو وحشتناک استدیو من باب این موضوع را به صورت عمومی مطرح کرده اند.

NDshi.t.jpg
این افراد که با شرط ناشناس باقی ماندند با COGconnected صحبت کرده اند بسیار از ساعات کاری بیش از حد در استدیو گفته اند.

فردی که سالها در ناتی داگ بر روی پروژه های اخیر کار کرده است میگوید: خب نظر من در مورد کرانچ در ناتی داگ: در واقعیت بیشتر خاکستری مانند است تا سیاه و سفید. هیچ فرمان رسمی برای کرانچ وجود ندارد. هر چند ممکن است مقدار قابل توجهی فشار از طرف همکاران وجود داشته باشد. و ممکن است شامل فشار از جانب کسانی باشد که در واقع مدیر بالادست شما هستند. فشار از طرف همکاران نتیجه داشتن یک تیم از آدم‌هایی فوق العاده، با استعداد و وقف شده است که با هم روی یک پروژه کار می‌کنند.

فرد دیگری شیوه ناتی داگ برای دور زدن کرانچ را اینگونه توصیف میکند:

" واقعیت این است که انها به شما نمی‌گوید که چند ساعت باید کار کنی. اما باید پروژه خود را به اتمام برسانید. و میزان پروژه برای هر کسی غیرممکن است. خیلی زیاد است. و اگر به اهداف مشخص شده نرسید اخراج می‌شوید. پس چندان حق انتخاب ندارید."

باید گفت فشار بر روی بخش های مختلف استدیو متفاوت هست برای مثال کارمندان بخش تست و تضمین کیفیت ساعات کاری انها از 10 صبح تا 10 شب میباشد ولیکن به صورت معمول انها هرشب تا 1 بامداد مجبور به حضور در استدیو بوده اند.

یکی دیگر از کارمندانی که سابقه کار بر روی دلست او اس را داشته میگوید: " مدت زمان کرانچ معمولا چندین ماه طول میکشد و ما به صورت متوسط 60 تا 80 ساعت کار میکنیم و هفته پایانی ساخت دلست او اس بیش از 100 ساعت مشغول به کار بودیم."

کارمندان بسیاری بوده اند که از وضع ساعت کاری در استدیو ناتی داگ شاکی باشند، بسیاری از اعضای استدیو در هفت هفته پایانی توسعه بازی انچارتد 4 به صورت 24 ساعت تمام در استدیو حاضر بوده و عملا زندگی واقعی خارج استدیو نداشته اند و بعضا نتوانسته به زندگی عادی خود پس از فشارهای بسیار برگردند.

بسیاری از کارمندان ناتی داگ بر این اصل واقف هستند که شما را مجبور نمیکنند که حتما درگیر کرانچ بشوید ولی اگر میخواهید امنیت شغلی خود را حفظ کنید (در واقعیت اخراج نشوید که بر اینده شغلی شما هم تاثیرگذار است) باید به صورت مداوم درگیر کرانچ بشوید. و یا اگر بیش از حد معمول تلاش نکنید به راحتی برای پروژه بعدی شما را کنار میگذارند.

Is Crunch Mandated at Naughty Dog? The Answer Is a Bit Complicated | COGconnected
Former Naughty Dog Devs: Crunch Isn’t Mandatory But Covertly Expected As Part of the Studio’s Culture

آخرین ویرایش:

Jack cooper

کاربر سایت
Feb 10, 2017
708
در مورد کرانچ و دلایل راضی نگه داشتن سرمایه گزارها تا برنامه ریزی و زمان بندیو غیره زیاد حرف زدیم، ولی در مورد قسمتی که قرمز کردم باید یچیزایی رو روشن کرد.

اون بازی ماکزیمم 100 ساعته که بود و نبودش اهمیتی نداره، دلیل اشتغال چند صد نفر آدم توی استودیوعه، همینطور صدها نفر تو بخش بازاریابی و غیره، دلیل میلیون ها کنسولیه که فروخته میشه هستش. دلیل بوجود اومدن صنعت گیم و ما علاقه مندا بهشه... چطور اسمتو گیمر میزاری و توی فروم گیم میگی وجود داشتن یا نداشتن بازی تاثیری نداره!

صبح تا شب همه میگن برای موفقیت باید سخت تلاش کرد و فلان بیسار... بعد موقع عمل میشه شما که نه سر پیازی نه ته پیاز میشی حامی کسی که خودش اعتراضی نداره؟ خود عوامل استودیو تو مصاحبه ها میگن اونقدر تیم با انگیزس که دوست داریم شبانه روزی تلاش کنیم بهترین نتیجه رو بگیریم و در قبالش حقوق ها و پاداش های خوب میگیرن...

دلیل نمیشه چون دو سه نفر تحمل شرایط کاری این استودیوهارو ندارن به این صورت بکومیشون... شرایط کاری قبل از استخدام مشخصه، پس خودت انتخاب کردی که با این شرایط کار کنی... منی که تو ایران نشستم میدونم امثال ناتی داگ کارشون سنگینه بعد کسی که اونجاست اینو نمیدونه؟
شما همه جای دنیا وقتی یه کارمند قراردادی باشی ، زندگیتم به کارت بستگی داشته باشه ببینم جرات میکنی به مدیرا و رئسای شرکتت بگی شما خیلی بما فشار میارید یا درواقع دهنمونو سرویس کردید .
تو این شرایط چون کارمند به کارش وابسته است مجبور همه چیو قبول کنه صداشم درنیاد بعد اگه رسانه ها در مورد کارشم بپرسن از ترس اخراج نشدن مجبوره بگه تو شرایط کاریم از خوشی دارم میترکم .
درکل خیالت راحت که سرمایه دار همیشه جیبش واسش مهمه وگرنه کارمنداش جر هم بخورن پشیزی واسش اهمیت نداره حالا چه میخواد امریکا باشه یا هر خراب شده دیگه ای .

FarSeeR

کاربر سایت
Jun 18, 2013
1,128
شما همه جای دنیا وقتی یه کارمند قراردادی باشی ، زندگیتم به کارت بستگی داشته باشه ببینم جرات میکنی به مدیرا و رئسای شرکتت بگی شما خیلی بما فشار میارید یا درواقع دهنمونو سرویس کردید .
تو این شرایط چون کارمند به کارش وابسته است مجبور همه چیو قبول کنه صداشم درنیاد بعد اگه رسانه ها در مورد کارشم بپرسن از ترس اخراج نشدن مجبوره بگه تو شرایط کاریم از خوشی دارم میترکم .
درکل خیالت راحت که سرمایه دار همیشه جیبش واسش مهمه وگرنه کارمنداش جر هم بخورن پشیزی واسش اهمیت نداره حالا چه میخواد امریکا باشه یا هر خراب شده دیگه ای .
چرا با یه حالت تنفر اسم سرمایه گزار رو به زبون میارید شما؟ همونقدر که کارگردان و کارمند و طراح و غیره تو یه پروژه سهیم هستن، سرمایه گزار چند برابر نقش داره! کارمند طبق قراردادش حقوقشو میگیره چه بازی موفق باشه یا نه چه سودآور باشه یا هر حالته دیگه، این سرمایه گزاره که چند ده یا صد میلیونش صرف شده و خروجیه استودیو تعیین میکنه که به سود میرسه یا نه! پس باید کل تیم همه زحمتشو بکشه که این اتفاق بیوفته که سرمایه گزارا به سوددهی برسن تا برای پروژه بعدی ترغیب به هزینه بشن و اون چند صد نفر هم بتونن به کارشون ادامه بدن!

این پروسه ها مثل زنجیر به هم متصل هستن و اگه یه قسمت کار بلنگه پروژه با سر زمین میخوره... اینکه ناتی داگ و راک استار همه محصولاتشون به موفقیت میرسن نشون میده که تمام قسمت های پروژه دارن بهترین عملیات رو انجام میدن و این چیزی رو به جز مدیریتِ عالی نشون نمیده!

انقدر مبتدیانه به قضیه نگاه نکنید

• Like
Reactions: esm nadaram

Jack cooper

کاربر سایت
Feb 10, 2017
708
چرا با یه حالت تنفر اسم سرمایه گزار رو به زبون میارید شما؟ همونقدر که کارگردان و کارمند و طراح و غیره تو یه پروژه سهیم هستن، سرمایه گزار چند برابر نقش داره! کارمند طبق قراردادش حقوقشو میگیره چه بازی موفق باشه یا نه چه سودآور باشه یا هر حالته دیگه، این سرمایه گزاره که چند ده یا صد میلیونش صرف شده و خروجیه استودیو تعیین میکنه که به سود میرسه یا نه! پس باید کل تیم همه زحمتشو بکشه که این اتفاق بیوفته که سرمایه گزارا به سوددهی برسن تا برای پروژه بعدی ترغیب به هزینه بشن و اون چند صد نفر هم بتونن به کارشون ادامه بدن!

این پروسه ها مثل زنجیر به هم متصل هستن و اگه یه قسمت کار بلنگه پروژه با سر زمین میخوره... اینکه ناتی داگ و راک استار همه محصولاتشون به موفقیت میرسن نشون میده که تمام قسمت های پروژه دارن بهترین عملیات رو انجام میدن و این چیزی رو به جز مدیریتِ عالی نشون نمیده!

انقدر مبتدیانه به قضیه نگاه نکنید
شما که انقدر حرفه ای به قضیه نگا میکنی رو بزار با یه مثال برات روشن کنم .
الان شما فرض کن یه روز قانون نباشه و شرایط کشور دچار اغتشاشو بینظمی باشه (منظورم ایران نیست کلا همه کشورا ) بعد ببین همین کارمندا با کارگرا چه بلایی سر رئسا و مدیرای شرکتاشون میارن . مطمئن باش زنده زنده اتیششون میزنن . خوب تا حالا فکر کردی که علت این همه تنفر از سرمایه دار چیه که کارگرا دارن ؟
علتش اینه که سرمایه دار هرجور که دلش بخواد با زندگیه نیروهاش بازی میکنه مخصوصا تویه کشورای توسعه نیافته یا درحاله توسعه . مثلا تاحالا به این فکر کردی که ایا رئسای شرکتهایی مثل اپل و ... که دنیا به عنوان ادمای موفق اینارو میشناسه چجور جنایتی در قبال نیروهای کارشون تو کشور چین انجام میدن ؟ ببین سرمایه دار اصلا به دمپاییش هم حساب نمیکنه نیروی کار رو .اینو زمانی متوجه میشی که با چنتا سرمایه دار برخورد کنی .
ببین دوست گلم کلا سیستم سرمایه داری اینه که همه برای منه سرمایه دار کار کنن تا بتونم قایق 1 ملیارد دلاری سوار شم وگرنه اگه یه سیستم درست حسابی بود اصلا اجازه نمیداد کسی چند ملیارد دلار داشته باشه . وقتی پوله زیاد دسته یه عده باشه خود بخود فساد شکل میگیره .
حالا شما بیا بگو سرمایه دار باید براش بصرفه تا یه کاری رو بکنه خوب درواقع مشکله اصلی همینه که زندگیه نیروهای کار در گروی همین تصمیمات سرمایه داره ، مهم نیست نیروی کار بدبخت بشه یا اخراج مهم اینه که سرمایه دار به جای چند صدتا ویلا پنصدتا ویلا داشته باشه . حالا میخواد با فشار کار پدر نیروی کار در بیاد یا نه .
الان چون تو دنیا سیستم سرمایه داری حاکمه همه فکر میکنن هیچ سیستم درسته دیگه ای نمیشه باشه .

آخرین ویرایش:

FarSeeR

کاربر سایت
Jun 18, 2013
1,128
الان شما فرض کن یه روز قانون نباشه و شرایط کشور دچار اغتشاشو بینظمی باشه (منظورم ایران نیست کلا همه کشورا ) بعد ببین همین کارمندا با کارگرا چه بلایی سر رئسا و مدیرای شرکتاشون میارن . مطمئن باش زنده زنده اتیششون میزنن . خوب تا حالا فکر کردی که علت این همه تنفر از سرمایه دار چیه که کارگرا دارن ؟
علتش اینه که سرمایه دار هرجور که دلش بخواد با زندگیه نیروهاش بازی میکنه مخصوصا تویه کشورای توسعه نیافته یا درحاله توسعه . مثلا تاحالا به این فکر کردی که ایا رئسای شرکتهایی مثل اپل و ... که دنیا به عنوان ادمای موق اینارو میشناسه چجور جنایتی در قبال نیروهای کارشون تو کشور چین انجام میدن ؟ ببین سرمایه دار اصلا به دمپاییش هم حساب نمیکنه نیروی کار رو .اینو زمانی متوجه میشی که با چنتا سرمایه دار برخورد کنی .
ببین دوست گلم کلا سیستم سرمایه داری اینه که همه برای منه سرمایه دار کار کنن تا بتونم قایق 1 ملیارد دلاری سوار شم وگرنه اگه یه سیستم درست حسابی بود اصلا اجازه نمیداد کسی چند ملیارد دلار داشته باشه . وقتی پوله زیاد دسته یه عده باشه خود بخود فساد شکل میگیره .
حالا شما بیا بگو سرمایه دار باید براش بصرفه تا یه کاری رو بکنه خوب درواقع مشکله اصلی همینه که زندگیه نیروهای کار در گروی همین تصمیمات سرمایه داره ، مهم نیست نیروی کار بدبخت بشه یا اخراج مهم اینه که سرمایه دار به جای چند صدتا ویلا پنصدتا ویلا داشته باشه . حالا میخواد با فشار کار پدر نیروی کار در بیاد یا نه .
الان چون تو دنیا سیستم سرمایه داری حاکمه همه فکر میکنن هیچ سیستم درسته دیگه ای نمیشه باشه .
چی داری میگی انصافا؟؟؟ دزدی نکردن که! طرف از هوشش استفاده کرده تبدیل شده به میلیونر یا میلیاردر، الان مثلا یکی مثل بافت یا گیتس نیاز داره کار کنه یا حتی یه تک دلاری درآمد به دست بیاره؟ بخواد مثل تو فکر کنه باید قید کار و درامد رو بزنه بشینه فقط خرج کنه تا هفت نسلشم تموم نمیشه پولش، اما همین سرمایه گزاری ها باعث میشه میلیون ها موقعیت شغلی بوجود بیاد! در قبالش چی باعث میشه به فکر بیشتر کردن سرمایش نباشه؟ همه که قرار نیست مثل هم باشن، اونجوری چه معنی داشت کار کردن؟ چه فرقی بین کسی که سخت تلاش کرده با اونی که حاضر نیست کار کنه بوجود میومد؟
عدالته؟ نه نیست درست، ولی دنیا اینجوری کار میکنه! حالا چون از ناتی داگ و سونی خوشت نمیاد دلیل نمیشه هر چیزو به هم ربط بدی...

• Smile
Reactions: vaan 2

Jack cooper

کاربر سایت
Feb 10, 2017
708
چی داری میگی انصافا؟؟؟ دزدی نکردن که! طرف از هوشش استفاده کرده تبدیل شده به میلیونر یا میلیاردر، الان مثلا یکی مثل بافت یا گیتس نیاز داره کار کنه یا حتی یه تک دلاری درآمد به دست بیاره؟ بخواد مثل تو فکر کنه باید قید کار و درامد رو بزنه بشینه فقط خرج کنه تا هفت نسلشم تموم نمیشه پولش، اما همین سرمایه گزاری ها باعث میشه میلیون ها موقعیت شغلی بوجود بیاد! در قبالش چی باعث میشه به فکر بیشتر کردن سرمایش نباشه؟ همه که قرار نیست مثل هم باشن، اونجوری چه معنی داشت کار کردن؟ چه فرقی بین کسی که سخت تلاش کرده با اونی که حاضر نیست کار کنه بوجود میومد؟
عدالته؟ نه نیست درست، ولی دنیا اینجوری کار میکنه! حالا چون از ناتی داگ و سونی خوشت نمیاد دلیل نمیشه هر چیزو به هم ربط بدی...
چرا انقدر زور میزنی که از سرمایه دار دفاع کنی . یعنی فقط بیل گیتس ادم باهوشیه ؟حالا هر کی تو دنیا خرپوله باهوشه اونوقت بقیه خنگن ؟
بعدم من از ناتی داگ خوشم نمیاد ؟ من بازی های ناتی داگ رو اندازه موهای سرت تا اخر بردم چجور به این نتیجه رسیدی من از ناتی داگ خوشم نمیاد من طرف صحبتم غول های تجاریه نه امثال سونی که سرمایه شون دربرابرشون مثل جوک میمونه.

اونوقت الان تو دنیا چند نفر در سال بالای صد ملیون دلار درامد دارن که داری میگی اگه اینجوری نباشه کسی انگیزه واسه تلاش پیدا نمیکنه ؟
ببین تو نظام سرمایه داری جامعه طوری تربیت میشه که از کودکی به بچه میگن پول دار شو حالا به هر قیمتی نتیجشم اینه که وقتی پولدار میشه دیگه براش مهم نیست پوست نیروهاش کنده بشه یا نه مهم فقط جیبشه مشکل اصلیه سرمایه داری هم همینه که فقط جیب سرمایه دار مهمه نه اسیبهایی که کار اون سرمایه دار به جامعه و نیروهاش میزنه .
بعد فکر کردی امثال بیل گیتس با جف بزوس چی واسشون مهمه ؟ مثلا الان جف بزوس بجای 150 ملیارد دلار 20 ملیارد دلار ثروت داشته باشه بدبخت میشه تو زندگی ؟
سرمایه دار بیشتر ازهمه طمعه قدرت و اعتبار رو داره بخاطر همین رقابتی بین ملیاردرها شکل میگیره که کی پولدارترین مردجهان باشه حالا به هر قیمتی چون بعد از یه مرحله ای دیگه این چیزا ارضاشون میکنه . من میگم چون نظام حاکم بر جهان سرمایه داریه همه چی متکی به سرمایه دار میشه وگرنه دنیایی که توش سرمایه داری وجود نداشته باشه همه ی انسان ها برای زندگیه بهتر کنار هم تلاش میکنن نه اینکه تلاش کنن تا یکی دیگه عشق و حالشو بکنه همچنین تو نظام سرمایه داری سرمایه دار وقتی میخواد یه کاری کنه اول میبینه پولش بیشتر میشه یا نه تنها چیزی هم که واسش مهم نیست ارامش و زندگیه بهتر برای انسان هاست .
میگم مشکل تو اینه فکر میکنی سرمایه دار ها انسان های شریفی هستن یا نیروی کار براشون خیلی مهمه در صورتی که الان دیگه مردم جهان همه میدونن هرچی بدبختیه زیر سر نظام سرمایه داریه اما چون زورشون نمیرسه و کاملا وابسته هستن هیچ کاری نمیتونن بکنن .
این حرفایی که تو میزنی ماله خزعبلات کتابای اقتصادیه نه اون چیزی که تو جامعه جریان داره .

آخرین ویرایش:

mikammi

کاربر سایت
Feb 9, 2014
455
نام
shahab
به نظرم قضیه ربطی به زمانی که استودیو در اختیار داره نداره. استودیویی که کمالگرایی داره اگه ۷ ۸ سالم وقت بدن باز نزدیک به عرضه برای هرچه بهتر شدن بازی و استرس تموم شدن وقت فشار میاره به خودش. شما هرچقدر برا کنکور خونده باشی باز ماه آخر خودتو جر میدی. یه حسیه که ربطی به زمان نداره.
این منو یاد این تصور غلط میندازه که نسل که عوض می‌شه بعضیا میان میگن خب الان دیگه می‌شه ۶۰ فریم راحت ساخت و همه میرن سراغش. نه آقا مهم نیست قدرت چقدر در دسترسه، صد نسل بعد هم بگذره کل پردازشهای دنیا هم باشه استودیویی مثل ناتی داگ اولویتو میذاره رو ویژوآل نه فریم این ربطی به مقدار قدرت نداره. همینطور اونم خیلی ربطی به زمان نداره شما تحت هر شرایطی خود به خود دم عرضه اگه غیرت داشته باشی خودتو جر می‌دی.
یه برچسب چسبوندن به اسم کرانچ الکی شلوغش میکنن. آقا شما اسمشو بذار سعی و تلاش زیاد بذار پشتکار مشکلت حل می‌شه:| تحت این شرایط مطمئن باشید سختی از همه بیشتر برا همون بالادستیهای استودیوئه و اینجوری نیست که اینا خودشون بشینن از پایین دستیها کار بکشن!
مثل این می‌مونه یکی بره گیتار یاد بگیره بعد دور و وری هاش بهش اعتراض کنن این کارو نکن چون سر انگشتات درد میگیره پوستش میره به خودت ضرر نزن:| هرچیزی یه بهایی داره. کدوم چیز خفن تو این دنیا بدون پاره گی به دست میاد که شما پیله کردین به چن ساعت اضافه کاری. زجر کشیدن و سهیم شدن تو یه کار بزرگ و باارزش و به سرانجام رسوندش قطعا جزو ستیسفایینگ‌ترین حسای انسانیه که هرکسی دنبالشه و باهاش احساس آرامش میکنه و می‌تونه به خودش بباله. و شما چندتا چیز دیگه می‌تونی تو این دنیا بهش اشاره کنی که از این احساسات مهتر باشه؟
درنهایتم شما نمیخواد نگران کرااااااانچ شدن کارمند فلان استودیو باشی خودش عقل داره اگه نخواد می‌ره یه جای دیگه کار می‌کنه:|

Play4Fun_0

کاربر سایت
May 2, 2019
397
البته رسالت اصلی رسانه اینکه بازتاب دهنده واقعیات باشه و خب این مسائل کرانچ هم بخشی از واقعیات ویدیو گیمینگ هستند.

درباره اتحاد هم یکی از دوستان چند صفحه قبل تر بهتر توضیح داد که اره یکی از مشکلات دقیقا همین نبود اتحادیه برای بازیسازان هست و ...

ولی خب از من گیمر کار بیشتری ساخته نیست جزه اینکه حداقل واقعیت رو بدونم
من خودم ادعایی ندارم ولی با این حرف که از من کار بیشتری ساخته نیست موافق نیستم، شما فکر کن گیمرها یه بازی رو تحریم کنن و نخرن یا اگه قبلا خریدن دیگه بازی نکنن (مخصوصا بازی های آنلاینی که با خریدهای درون برنامه ای ازش پول بدست میارن) به نظرت اگه این کار با چند بازی انجام بشه در نهایت منجر به تغییر شرایط نمیشه؟

برای رسوندن صداتون به گوش بقیه هم میشه از سایت هایی مثل reddit و ... استفاده کرد

پس شدنیه ولی خُب باید واقعا بخواهیم نه اینکه فقط جهت رفع عذاب وجدانمون بیایم یه کامنت یا پستی بزاریم و بعد بریم بشینیم پای بازیه!

البته بازم میگم من خودم ادعایی ندارم

vaan 2

کاربر سایت
Dec 20, 2009
16,030
نام
مازیار
من خودم ادعایی ندارم ولی با این حرف که از من کار بیشتری ساخته نیست موافق نیستم، شما فکر کن گیمرها یه بازی رو تحریم کنن و نخرن یا اگه قبلا خریدن دیگه بازی نکنن (مخصوصا بازی های آنلاینی که با خریدهای درون برنامه ای ازش پول بدست میارن) به نظرت اگه این کار با چند بازی انجام بشه در نهایت منجر به تغییر شرایط نمیشه؟

برای رسوندن صداتون به گوش بقیه هم میشه از سایت هایی مثل reddit و ... استفاده کرد

پس شدنیه ولی خُب باید واقعا بخواهیم نه اینکه فقط جهت رفع عذاب وجدانمون بیایم یه کامنت یا پستی بزاریم و بعد بریم بشینیم پای بازیه!

البته بازم میگم من خودم ادعایی ندارم
فکر کن به خاطر این چرندیات من خودم از tlou 2 محروم کنم !

فکر کن به خاطر حمایت از کسی که خودش رو پاره کرده که بهترین محصول رودست مخاطب برسونه بگید ما به خاطر حمایت از تو بازیتون رو تحریم میکنیم ! و هیچ ارزشی براش قائل نیستیم!

:-??:-j

علتش اینه که سرمایه دار هرجور که دلش بخواد با زندگیه نیروهاش بازی میکنه مخصوصا تویه کشورای توسعه نیافته یا درحاله توسعه . مثلا تاحالا به این فکر کردی که ایا رئسای شرکتهایی مثل اپل و ... که دنیا به عنوان ادمای موفق اینارو میشناسه چجور جنایتی در قبال نیروهای کارشون تو کشور چین انجام میدن ؟ ببین سرمایه دار اصلا به دمپاییش هم حساب نمیکنه نیروی کار رو .اینو زمانی متوجه میشی که با چنتا سرمایه دار برخورد کنی .
بله، این همه کشور سوسیالیستی فوق العاده انتظارت رو می‌کشه ، رهبر اعظم کیم جونگ اون هم بهت افتخار می‌کنه! میتونی به مدت طولانی از کار اجباری در معادن لذت ببری ! اقتصاد مقاومتی هم خودش یه سیستمه که در به کمال رسوندن بی نظیر عمل می‌کنه ، میتونی امتحان کنی ! تازه اینجا چیزی به اسم قانون کار هم وجود نداره اسمش قانون کارفرماست بهتر از این؟؟؟ ، اتحادیه و سندیکا هم که....

آخرین ویرایش:
  • Like
Reactions: IMANOKA

Jack cooper

کاربر سایت
Feb 10, 2017
708

فکر کن به خاطر حمایت از کسی که خودش رو پاره کرده که بهترین محصول رودست مخاطب برسونه بگید ما به خاطر حمایت از تو بازیتون رو تحریم میکنیم ! و هیچ ارزشی براش قائل نیستیم!

بله، این همه کشور سوسیالیستی فوق العاده انتظارت رو می‌کشه ، رهبر اعظم کیم جونگ اون هم بهت افتخار می‌کنه! میتونی به مدت طولانی از کار اجباری در معادن لذت ببری ! اقتصاد مقاومتی هم خودش یه سیستمه که در به کمال رسوندن بی نظیر عمل می‌کنه ، میتونی امتحان کنی ! تازه اینجا چیزی به اسم قانون کار هم وجود نداره اسمش قانون کارفرماست بهتر از این؟؟؟ ، اتحادیه و سندیکا هم که....
اخه چیو به چی ربط میدی تو .یه مشکلی که تو کشور ما هست اینه که فکر میکنن هر کی مخالفه یه جریانه پس طرفدار جریان رقیبه . اخه کی گفت کره شمالی خوبه یا ایران ؟ چرا قبل از اینکه تهمت بزنی فکر نمیکنی ؟
بعد همچین داری طرفداری میکنی انگار تو امریکا یا اروپا همه از خوشی دارن منفجر میشن . مثلا الان واقعا فکر کردی فساد تو امریکا کمتر از ایرانه ؟ ببین اینا توهماته ما ایرانی هاست . ما ایرانیا چون الان داره دهنمون توسط حاکمیت سرویس میشه فکر میکنیم همه جا بغیر از اینجا بهشته.
بعد از لحاظ عقلی و منطقی بیا ثابت کن که نظام سرمایه داری خوبه نه اینکه چون چارتا استاد دانشگاه یا اقتصاد دان بگن خوبه پس منم باید بگم خوبه .
یه مثال از این اتوپیایی که تو ذهنت از نظام سرمایه داری ساختی بگم تا روشن شی .
درواقع الان غول های تجاری داروسازی خودشون یه مریضی رو درست میکنن بعد میان داروشم میسازن تا سود کنن . حالا شما برو یقه خودتو جر بده برای نظام سرمایه داری .

• Like
Reactions: g4mer and Milad_HW

vaan 2

کاربر سایت
Dec 20, 2009
16,030
نام
مازیار
اخه چیو به چی ربط میدی تو .یه مشکلی که تو کشور ما هست اینه که فکر میکنن هر کی مخالفه یه جریانه پس طرفدار جریان رقیبه . اخه کی گفت کره شمالی خوبه یا ایران ؟ چرا قبل از اینکه تهمت بزنی فکر نمیکنی ؟
بعد همچین داری طرفداری میکنی انگار تو امریکا یا اروپا همه از خوشی دارن منفجر میشن . مثلا الان واقعا فکر کردی فساد تو امریکا کمتر از ایرانه ؟ ببین اینا توهماته ما ایرانی هاست . ما ایرانیا چون الان داره دهنمون توسط حاکمیت سرویس میشه فکر میکنیم همه جا بغیر از اینجا بهشته.
بعد از لحاظ عقلی و منطقی بیا ثابت کن که نظام سرمایه داری خوبه نه اینکه چون چارتا استاد دانشگاه یا اقتصاد دان بگن خوبه پس منم باید بگم خوبه .
یه مثال از این اتوپیایی که تو ذهنت از نظام سرمایه داری ساختی بگم تا روشن شی .
درواقع الان غول های تجاری داروسازی خودشون یه مریضی رو درست میکنن بعد میان داروشم میسازن تا سود کنن . حالا شما برو یقه خودتو جر بده برای نظام سرمایه داری .
راه حل داری؟ ارائه بده ، شعار دادن و محکوم کردن هر کسی بلده ،

۱- هیچ جا تو دنیا بهشت نیست، ولی هر نقطه دنیا که بری بهتر از خاورمیانه و کشورهای کمونیستیه !

۲- با دیدگاه انسانی نمیتونی ۸ میلیارد نفر رو سیر کنی

۳- فکر کردی بعد از سقوط سیستم فئودالی ، فقط سیستم سرمایه داری ارائه و اجرا شده؟ و این سیستم به بشر تحمیل شده!

۴- سیستم سرمایه داری باقی موند موفق و الگو شد چون کار آمد بود !

۵- با خلقیات و طبع بشر هماهنگه!

۶- سیستم سرمایه داری در کنار اقتصاد آزاد و رقابتی عادلانه ترین سیستم اقتصادی هست که بشر بهش رسیده!

۷- با شعار ، خیر و شر و ظالم و مظلوم نمیشه واقعیت ها رو نفی و انکار کرد

Play4Fun_0

کاربر سایت
May 2, 2019
397

من نمیگم انجام بدید یا ندید، صرفا خواستم بگم اون نوع تفکر که بگیم از دست من کاری برنمیاد اشتباهه

منظورم هم کلی بود و این مورد رو به عنوان مثال عرض کردم

Jack cooper

کاربر سایت
Feb 10, 2017
708
راه حل داری؟ ارائه بده ، شعار دادن و محکوم کردن هر کسی بلده ،

۱- هیچ جا تو دنیا بهشت نیست، ولی هر نقطه دنیا که بری بهتر از خاورمیانه و کشورهای کمونیستیه !

۳- فکر کردی بعد از سقوط سیستم فئودالی ، فقط سیستم سرمایه داری ارائه و اجرا شده؟ و این سیستم به بشر تحمیل شده!

۴- سیستم سرمایه داری باقی موند موفق و الگو شد چون کار آمد بود !

۵- با خلقیات و طبع بشر هماهنگه!

۶- سیستم سرمایه داری در کنار اقتصاد آزاد و رقابتی عادلانه ترین سیستم اقتصادی هست که بشر بهش رسیده!

۷- با شعار ، خیر و شر و ظالم و مظلوم نمیشه واقعیت ها رو نفی و انکار کرد
دوست گلم منم با حرفات موافقم . اما خودمونم میدونیم که همین نظام سرمایه داری باعث چقدر جنایت و بدبختی تو جهانه . مثلا اگه فیلم دیک چنی رو دیده باشی شرکته نفتی ای که دیک چنی یکی از مدیرانشه بعد از حمله به عراق سهامش 500 درصد افزایش پیدا میکنه حالا خود دیک چنی یکی از عوامل حمله امریکا به عراقه این تازه فقط یکی از علتهاشه حالا الان بنظرت دوست عزیزم رئسای اون شرکت نفتی واسشون جونه ادمایی که تو عراق کشته شدن مهمه ؟ مثلما نه . یا مثلا چرا شرکتهایی مثل اپل و مایکروسافت خط تولید محصولاتشونو تویه چین میبرن؟ چون علاوه بر نیروی کار ارزان ، دردسره حقوق اجتماعی و رفاهیه نیروی کار رو دیگه ندارن و هرکاری بخوان کنن به کسی نباید جواب پس بدن . بعد کجا تونسته نظام سرمایه داری شکمه کله مردم جهانو سیر کنه . همین قاره افریقا شده گاو شیردوشه خیلی از شرکتهایه اروپایی که هر جنایتی رو دارن میکنن .
ببین دوست خوبم ما اول باید نظام سرمایه داری رو خوب بشناسیم تا بفهمیم چقدر جنایت میکنه . نظام سرمایه داری انسان هارو بشدت مصرفگرا و نادان تربیت میکنه . بنظرت تا حالا دیدی دوتا سرمایه دار بشینن باهم جروبحث کنن سر یه مسابقه فوتبال ؟ میدونی درواقع نظام سرمایه داری ابزارهایی رو درست کرده که انسانها مثل باتلاق دارن هرروز بیشتر درونش فرو میرن مثل مواد مخدر چون انسان اگاه بشدت برای سرمایه دار خطرناکه کارگر یا کارمندی که 100 تا کتاب فلسفی رو خونده باشه نمیشه سرشو شیرمالید پس بجاش میان چیزهای مسخره و پوچی رو مثل اینستا درست میکنن که ادما هروز افسرده تر میشن .اینها تازه نمونه ای از خرواره .
یا بزار یه مثال روشنتر بزنم . الان واقعا برای دولت و کنگره امریکا سود تولید کنندهای اسلحه مهمتره یا جونه مردمش تو خیابون ؟
مثلما اولی بخاطر همینم هست تو امریکا هیچوقت فروش اسلحه ممنوع نمیشه .

Milad_HW

کاربر سایت
Feb 3, 2012
600
نام
میلاد
سیستم سرمایه داری،عادلانه ترین سیستم اقتصادی.
پشمام:D

ولی با نظام سرمایه داری میشه،به همین دلیل تو جهان گرسنه ای وجود نداره

کاربرانی که این قسمت را مشاهده می‌کنند

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟
or ثبت‌نام سریع از طریق سرویس‌های زیر